Horen en zien De man aam de top Holland Festival Fraaie vertolking van „II Trittico" van Puccini Holland Festival „TSJIK, TUKIE EN TOKA" J WIL EERST Kort en bondig Agenda voor Haarlem Radio Filharmonisch Orkest met Nikita Nagaloff als solist 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN N Weinig oorspronkelijk Films Nor dvision Europa s televisie De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Onder sympathieke leiding van Donald Johanos De negen muzen Vuurzee in grachtenhuis te Amsterdam Grote ravage na dolle rit van dronkeman Brug en woonwagen vernield: vier auto's en een muur beschadigd Cameron Hawley Feestelijkheden in La Courtine Helikopter haalde zieke van logger MAANDAG 13 JULI 1959 Mooi werk leverde de NTS zaterdag avond met haar extra-journaal van de laatste dag van koning Boudewijns bezoek aan ons land. Slechts luttele uren nadat de Belgische vorst 's middags op het Vrijt hof in Maastricht een grootse hulde door de bevolking van de beide Limburgen en het aangrenzende Luikse was bereid en Koningin Juliana en Prins Bernhard op het vliegveld van Beek afscheid van hun gast hadden genomen, konden de televisie kijkers van deze momenten getuige zijn. Het daarna volgende programma van de AVRO was aan de zeer middelmatige kant. De zoveelste aflevering van de Perry Como Show was het aanzien en het aan horen nauwelijks waard. Dë enige gast van de zoetgevooisde zanger die iets op merkelijks deed, was de komiek Dave King. We geloven dat het tijd wordt dit afgezaagde show-programma eens door iets beters te vervangen. Jan Wolfslag toonde vervolgens de be kroonde foto's en hun makers uit de foto wedstrijd „Richt uw lens op de werkende mens", die door de Vereniging Nederlands Fabrikaat in samenwerking met de Stich ting ter bevordering van de Amateur-foto- grafie was uitgeschreven. Een aardige ge dachte was het om de winnaars met hun „model" te confronteren. Het programma „Nieuwe Oogst" bood misschien nieuwe gezichten voor de televisie, maar geen nieuwe aanwinsten voor televisie. De nummers waarmee de diverse artiesten hun beste beentje voorzetten vertoonden over het algemeen een ontstellend tekort aan oorspronkelijkheid. Gastvrouwe Letty Kosterman kon daar weinig aan verande ren, hoe plezierig zij ook deze nieuwe oogst aan de man probeerde te brengen. De N.C.R.V., die op zondagavond geen rechtstreekse uitzending verzorgt, liet gis teren twee buitenlandse films en een Ne derlandse film vertonen. Een bezoek werd gebracht aan Mexico en door medewerkers van Walt Disney kregen de kijkers een in druk van het nijvere werk van kleine die ren. Interessant was het ook te vernemen hoe de medewerkers van Disney te werk gaan. „Van huis uit" was een documen taire over protestantse militairen en hun vloot- en legerpredikanten. Leen Valke nier tekende voor de goede samenstelling van deze film. Beeldschermer Gezien de plannen voor een televisie omroep in Noorwegen, waarmede in okto ber aanstaande een aanvang zou worden gemaakt, wordt verwacht dat „Eurovisie" zal worden aangevuld met. „Nordvision", een Scandinavisch uitwissellingssysteem op" eenzelfde voet als de Europese organi satie. Een verbindingsschakel tussen Go thenburg en Oslo zal de Noorse televisie in rechtstreeks contact met zowel de Zweedse als de Deense brengen. Er zal begonnen worden met proefuit- wisselingen tussen de drie Scandinavische landen waarna het tot stand komen van een geregelde uitwisseling van program ma's verwacht kan worden. In de proef periode zal ook moeten blijken of de Scan dinavische talen onderling geen moeilijk heden opleveren. De commissie van juridische deskundi gen van de Raad van Europa voor de uit wisseling van televisieprogramma's heeft haar derde bijeenkomst gehouden met het doel de juridische moeilijkheden, die verdere uitwisselingen in de weg staan, te overwinnen. In de eerste plaats heeft zij kennis genomen van de vrij willige over eenkomst tussen de U.I.E. (internationa le vereniging van uitgevers), de U.E.R. (Unie van Europese Radioverenigingen) en de C.I.S.A.C. (internationale bond van verenigingen van schrijvers en componis ten), die vooral het onderlinge gebruik van uittreksels van dramatisch-muzikale werken voor televisie-uitzendingen en ra- HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 3.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.55 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regerngsutzendng: Land- bouwrubriek: Wat doet de stichting Landbouw- huishoudkundig onderzoek te Wageningep. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Promenadeork.. 13.55 Beursber. 14.00 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox, hoorsp. 14.35 Strijkkwartet. 15.05 Voor de vrouw. 15.20 Gram. 15.45 Tour de France. 17.15 De die renwereld en wij, caus. 17.25 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France. 18.30 BBC-Revue- ork. 19.00 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.45 To- neelbesch. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.50 Hoor spel voor de jeugd. 22.00 Lichte muziek. 22.15 Journ. 22.30 Tenor en pianomuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. van New York. 23.17 New York caling. 23.22 Orgel en zang. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Hoogmis. 10.15 Voor de kleuters. 10.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Metropole ork., klein koor en solist. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Brabants Conservatoriumorkest en soliste. 15.25 Gram. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisselïngsprogr. over Ni- gera, in samenwerkng met Radio Nederland We reldomroep. 18.00 Lichte muz. 18.20 Regerings uitz.: Actueel progr. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Klein koor. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.00 Vakantie-wetenswaardigheden. 20.30 Dia logues des Carmelites, opera. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianovoordracht. 23.50—24.0 Gram. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 16.0 Koersen. 16.02 Gram. (tussen 16.00—17.00 Tour de France) 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisbelevenis sen. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale gron. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Koor en orkest. 21.40 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianospel. 22.55—23.00 Nieuws. NTS: 12.15-12.45 Eurovisie: Tour de France 1959. 16.0016-45 Idem. 20.00 Journ. en weer- overzicht. AVRO: 20.20 Filmprogramma. 20.35—2.40 Speel film, IN DE KURZAAL te Scheveningen concerteerde zaterdagavond het Radio Filharmonisch Orkest. In plaats van de aangekondigde dirigent Lorin Maazel was het de dertigjarige Amerikaan Do nald Johanos die de leiding van het orkest waarnam. Johanos is sinds kort vaste dirigent van het Dallas Symphony Orchestra (Texas) en heeft zijn studie tijd grotendeels in Europa doorgebracht, daartoe in staat gesteld door een gift van de Rockefeller Foundation. Onder meer volgde hij in 1957 de dirigenten cursus van de Nederlandse Radio Unie. Men heeft dus kennisgemaakt met een jonge orkestleider die zijn vak verstaat en wiens optreden een sympathieke in druk maakte. Johanos trachtte niet te epateren door narcistische kunststukjes zoals men die bij vakgenoten van zijn leeftijd en soms oudere leeftijd wel eens aantreft maar was er op bedacht om de muziek voor de hoorders tot klaarheid te brengen en het beeld dat hij zich van een partituur ge vormd had zorgvuldig aan de dag te doen treden. Dat een dergelijke gewetensvolle instelling nog niet voldoende is om muziek vóór. dóór en in mensen te doen leven spreekt vanzelf. Tot mijn spijt kan ik dan ook voor het gebodene niet veel anders opbrengen dan de bovengegeven karakte ristiek. Mensen wier optreden in de eerste plaats als sympathiek gekenschetst wordt, kunnen soms zo vervelend zijn. TRAGE TEMPI en een gebrek aan grote lijn in de opbouw ont namen iedere kracht van Haydn's Symfonie nr. 104 in D. Moessorg- ski's Schilderijenten toonstelling het parade paard waarop iedere gastdirigent voorrijdt die met zijn stunts wil schitteren, ontbrak het aan kleur, ruigheid, bontheid. Men zou bijna denken dat Iowa, U.S.A., de geboor- testaat van de dirigent, tot de „dry states" behoort. Hoe 't zij, wodka schenkt men er blijkbaar niet. Het Radio Filharmonisch Orkest verviel met dat al in de meer op de microfoon toegespitste dan naar de zaal uitgedragen klank van een gedisciplineerd studio-orkest. Niemand werd uitgenodigd om mee te doen, men speelde voor de ge luidstafel van de klanktechnicus. OOK IN DE BEGELEIDING van Ravel's dio-uitzendingen beoogt, voorzover uiter aard de uitgever in het land van oorsprong de vrijheid heeft om zonder speciale toe stemming het werk voor deze doeleinden te gebruiken. Dankzij de activiteit van de commissie van deskundigen is een overeenkomst ge sloten tussen de belanghebbende beroeps organisaties om de moeilijkheden te re gelen, die aanleiding gaven tot lange en dikwijls moeilijke onderhandelingen tus sen de radio-uitzendorganisaties en de uit gevers. Deze overeenkomst ontslaat de Raad van Europa van de voorbereiding van een internationaal verdrag. De drie beroepsorganisaties hebben de verplich ting op zich genomen het onderlinge ak koord te doen goedkeuren door hun natio nale leden in alle landen, die lid zijn van de Raad van Europa. In de tweede plaats onderzoekt de commissie van deskundigen de mogelijkheden tot bescherming van te levisie-uitzendingen. In sommige Europe se landen hebben de uitzendorganisaties niet de nodige juridische middelen om hun uitzendingen te beschermen tegen een on wettig gebruik door anderen, bij voorbeeld door bioscopen die het televisiejournaal overnemen. Hierdoor worden organisato ren van schouwspelen en sportwedstrij den huiverig om de televisie tot hun do mein toe te laten, tenzij de televisie niet alleen de eigen vertoningsrechten maar ook de filmrechten betaalt, wat uiteraard een te zware last zou betekenen. In dit alles liggen gevaren voor televi sienieuwsuitzendingen en daardoor voor uitwisselingen van het televisiejournaal tussen Europese landen. De commissie van deskundigen zoekt nu in Europees verband naar de oplossing van dit probleem. Pianoconcert in G had de dirigent geen werkelijk contact met de muziek. Men had hiervoor echter ook niet de goede solist uitgenodigd. Nikita Magaloff is zonder twijfel een pianist van de bovenste plank maar het schrijnende moment dat Ravel's motoriek in negatief onthult, ontbrak bij hem te enenmale ook in het middendeel bleek uit een dubieus pedaalgebruik en uit een onheldere aanslag in het passagewerk dat hij de aansluiting miste. Sas Bunge Koninklijk huisarchief. In Baarn is het afgelopen weekeinde een tentoonstel ling geopend van kunst- en historische voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief. De tentoonstelling is geopend tot 20 augus tus. Borden. In Japan zullen honderd duizend borden van aardewerk waarop vijftien tekeningen van Picasso, worden verkocht met toestemming van de kunste naar die zijn rechten heeft overgedragen aan de linkse organisatie „Comité ter be vordering van de vrede". Hubert Bahrwasser. Per 1 september is de heer H. Bahrwasser uit Amsterdam, eerste solofluitist van het Concertgebouw orkest, benoemd tot leraar fluit aan het Toonkunst Conservatorium Rotterdam, zulks als opvolger van de onlangs over leden Jaap Luyendijk. TER GELEGENHEID van de Puccini- herdenking werd in december van het vorige jaar door de Nederlandse Opera een opvoering gegeven van de drie kleine opera's, eenakters, die Puccini in 1918 schreef en onder de naam van „II Trittico" tezamen voegde. Het was een van de zel den ondernomen integrale opvoeringen van het drietal. Voor het Holland Festival van dit jaar is „II Trittico" weer in het pro gramma opgenomen en zondagavond heeft de Nederlandse Opera in de Stadsschouiv- burg te Amsterdam de drie korte opera's weer ten tonele gevoerd in de volgorde: II Tabarro Suor Angelica Gianni Schicchi. Met deze opvoeringen is de ongelijkheid van de waarde van deze dramatische to neelwerken opnieuw gedemonstreerd. Het meest verbleekt, zowel door de muziek als door de sentimentele, drakerige, opge schroefde, irreële uitbeelding van religio siteit in een kloostergemeenschap en de geforceerde invoeging van een „visioen" is Suor Angelica. De regisseur Wolf-Dieter Ludwig heeft zich met prijzenswaardige toewijding veel moeite gegeven om aan de overwegend actieloze ontwikkeling van het spel enig accent te geven met het meest overtuigende resultaat nog in de scène tussen de Zia Principessa en Suor Angelica. Over het algemeen heeft Angela Vercelli in de hoofdrol wel voldoening kunnen geven, evenals Anny Delorie als Zia Principessa, al had haar ongenaak baarheid nog onverbiddelijker kunnen zijn. Van de overige' rollen zou ik nog die van Zelatrice willen noe men, welke door Jo van der Meent met actie en in vocaal opzicht voor beeldig werd gespeeld. DE RAUWE WERKE LIJKHEID van de uitleving van afnoureu- ze primaire spanningen zag men bij de opvoering van „II Tabarro", een bewogen stuk, dat geheel in de geest van het veris me geschreven werd. De uitblinkers wer den hierbij de geëmotioneerd spelende en zingende Hildegard Hillebrecht in de rol van Giorgetta en de indrukwekkende bas Randolph Symonette, die een geconcen treerde en gespannen uitbeelding gaf van Michelet-Waardering kon men ook hebben voor het spel en de zang van Johan van 'der Zalm als Luigi en- van Frances de Bossy als „La Frugola". Ook de overige rollen werden behoorlijk vervuld. Van een indrukwekkende beklemming was het de cor, dat Hans van Norden voor deze opera ontwierp. Voorts moet de regie van Frans Boerlage geprezen worden. HET HOOGTEPUNT kwam met de op voering van het sarcastische, onbarmhar- tig-scherpe en van wrange humor vervul de stuk „Gianni Schicchi", een geniaal- muzikale zet van Puccini. Deze kleine opera is een waar meesterwerk en het is begrijpelijk dat zij zich, in tegenstelling met de andere twee van het drietal, in volle kracht heeft kunnen handhaven. Alle opvoerenden speelden met grote geestdrift dit stuk van de bedrogen bedriegers. De regie van Wolf-Dieter Ludwig openbaarde allerlei uitnemende vondsten en bewerkte ••^Ttreffelijk aansluitende spel-ont- plooiing. centrale figuur werd weer Paolo Gorin, die een kostelijke uitbeelding van de hoofdrol gaf en er met zijn fraaie stem luister aan gaf. De sopraan Edith Martelli liet als Lauretta prachtige, stralende zang horen. De Simone van Guus Hoekman muntte uit door indrukwekkende zang, evenals de Amantio van Hans Wilbrink. Er waren eigenlijk geen zwakke spelers bij deze ko mische. raak tekenende uitvoering, die een uitbundig succes verkreeg, mede dank zij de bekwame leiding van de dirigent Arrigo Guarneri. P. Zwaanswijk De bemanningen van vier motorspui ten, twee laddei wagens en enige mate riaalwagens van de Amsterdamse brand weer hebben zaterdagavond anderhalf uur lang met twaalf stralen en twee water kanonnen een vuurzee bevochten, die in het eeuwenoude pand „Koning van Zwe den" aan de Keizersgracht 147 te Amster dam woedde. In het huis was een afbeta lingsmagazijn gevestigd. Om half zes was het magazijn door het personeel verlaten. Korte tijd later zag de 72-jarige concier ge E. F. Drechsel, die op de derde etage van het naburige huis woont dat er brand was in het achterhuis van het magazijn. Hij alarmeerde onmiddellijk de brand weer, die vrijwel gelijktijdig door een an dere buurman werd gewaarschuwd. Het bleek zeer moeilijk de brandhaard te be reiken. De trap naar de derde verdieping stond in brand en de liften waren defect Via het dak van de buren moest de brandweer zich een toegang tot het pand verschaffen. De derde verdieping van het achterhuis en de derde en vierde verdie ping van het voorhuis, alsmede de vlie ring, brandden geheel uit. Er lagen hier voornamelijk schuimrubber, meubilair en cocosmatten opgeslagen. De lagere verdiepingen, waar televisietoestel len en bromfietsen stonden, kregen aan zienlijke waterschade. Een brandweerman werd licht gewond, toen hij bij het inslaan van een venster door glasscherven werd getroffen. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door het achteloos wegwerpen van een nog brandend peukje sigaret. Tsjik en Tukie klapten opgetogen in hun handen, toen de eerste dans gedaan was. „Mooi!", riep Tukie. „Wat kunnen jullie aardig dansen!" Toen begonnen de muzikanten weer en opnieuw zetten de paddestoelmannetjes hun beste beentje voor. Ze waren er trots op hun gasten het beste te laten zien van wat ze konden. En toen het. feest eindigde, deden alle paddestoelmannetjes nog een polonaise, waarbij ze allemaal in een lange rij achter elkaar slingerdeslang de feestwei over dansten, 7374 Een ingestorte bi ug, een omver gere den kerkhofmuur, een vernielde woonwa gen en vier zwaar beschadigde auto's, dat is de balans van een dolle rit, die de 25- jarige arbeider L. v.d. H. uit Overschie, zaterdagavond met een weggenomen vrachtauto in Overschie maakte. De man, die bij een melkinrichting in Overschie werkt, kwam daar om negen uur 's avonds het terrein op. Hij stapte in een der vracht auto's en lioewel andere arbeiders tracht ten de man, die kennelijk dronken was, tegen te houden, reed hij in volle vaart de weg op. Dat was het begin van een woeste rit, waarbij de man een spoor van vernie ling achter liet. Eerst reed hij tegen de muur van de r.k. begraafplaats. De muur werd zwaar beschadigd, maar v. d. H. vervolgde zijn weg. Bij het passeren van de Zwetbrug raakte hij een draagbalk van de bascule, die achter hem naar beneden stortte. De bfug werd zo zwaar bescha digd. dat het scheepvaart- en autoverkeer ter plaatse voorlopig gestremd is. Maar de dronken man achter het stuur reed door. In razende vaart, ging hij over de Rotterdamse Weg. Twee geparkeerde auto's werden geschampt voordat de vrachtauto met een klap tegen een opleg ger tot stilstand kwam. De oplegger schoot door en botste tegen een woonwagen, die bijna geheel vernield werd. Gelukkig was op dat moment niemand in de wagen aan wezig. De laatste botsing kwam zo hard aan, dat V. d. H. niet verder kon. Hij vluchtte een weiland in, maar de politie, die inmiddels door personeel van de melk fabriek was gewaarschuwd, wist hem spoedig te grijpen. De man, die niet in het bezit van een rijbewijs was, is in het poli tiebureau in Rotterdam opgesloten. Advertentie 'n -■ 52 Het huis was ondanks alles, wat ze eraan had trach ten te doen, gebleven wat het was sedert men het bouwde, het wanproduct van een smakeloze geest in een soortgelijke periode. Elke kamer, zelfs de keuken, was kwistig voorzien van gebeeldhouwde panelen van donker hout. Haar poging ze bij wijze van proef in één kamer te bedekken met verf, was een opzienba rende mislukking geworden. Alles wat ze had bereikt was, dat de dikke buiken en ronde billen van ontel bare in hout gesneden cupido's die totnutoe als vleer muizen in de nacht in de alles-vervullende duisternis bijna onzichtbaar waren geweest, glanzend tevoor schijn waren gekomen. Geen kleedjes konden het eeuwigdurend gekraak van de parketvloeren dempen, schoonmaken hielp absoluut niet tegen het stof, dat eindeloos uit de naden en kieren te voorschijn kwam. Niets was in staat de doordringende geur van muf heid te verdrijven Als ze in ogenblikken van volsla gen wanhoop opkeek, werd ze aangestaard door de sluw-grijnzende kleine kabouter-caricaturen op de ge brandschilderde boogramen, die alle vensters be kroonden. Maar hoewel het erg was, toch wat het niet het erg ste, dat Avery Bullard haar had aangedaan. Zo kort mogelijk gezegd al de jaren van eenzaamheid had den Edith Alderson ruim voldoende tijd gegeven alles terug te brengen tot z'n meest eenvoudige vorm: Ave ry Bullard had haar haar man afgenomen. Hij had haar leven veranderd in de onbetekenende schijnver toning van het huwelijk met een man, die niet haar in de eerste plaats was toegedaan. Wat Avery Bullard wilde, was altijd vóórgegaan. Wat zij graag wilde, was er nooit op aangekomen. Bijna vanaf het begin was het zo geweest. Vanaf het tweede jaar van hun huwelijk. Fred was als iemand, die gehypnotiseerd wordt door een duivel. Toen Avery Bullard met z'n vingers had geknipt, hadden ze alles in de steek gelaten en waren ze naar Millburgh ver huisd. Dat was de eerste fout, die ze had gemaakt. Ze was toen te jong en te onnozel geweest om te weten, dat er in de wereld mannen waren als Avery Bul lard. Een poosje had ze Fred de schuld gegeven, en tegen de tijd, dat ze zich begon te realiseren, dat het allemaal de schuld van Avery Bullard was, was 4 kei te laat (Tegen die tijd was Fred EöUedig in de macht van de bullebak gekomen. Op middelbare leef tijd was het onmogelijk, dat een man helemaal op nieuw begon. Wat kon Fred anders doen? Toen was het dat zij had opgehouden zich te verzetten. Er was maar één mogelijkheid overgebleven en dat was: wachten tot Fred zich terugtrok. Vanavond was, wonderbaarlijk genoeg, de hoop op een vroegtijdige ontsnapping over haar gekomen. Avery Bullard was dood! Maar op hetzelfde moment was die hoop haar weer wreed ontnomen door het vooruitzicht dat Fred directeur gemaakt zou worden. Als Fred in de stoel van Avery Bullard kwam te zit ten, zou hij voor eeuwig veroordeeld zijn tot slaaf van Bullard's geest... zou hij spreken met Bullard's stem... denken met Bullard's hersens. Bullard's hart zou zijn hart zijn, zonder een plaats voor haar. Zijn hele leven lang had Avery Bullard haar verslagen en nu dreigde hij haar nederlaag voort te zetten zelfs vanuit het graf. Ze liep verder. Vanuit de ramen aan de achterkant van het huis, over het manshoge palmhout, kon ze de nok van het dak zien van het huis, waarin Avery Bullard gewoond had tot Florence hem verlaten had. Indertijd had Edith Alderson Florence's weglopen als haar eerste overwinning op Avery Bullard beschouwd. Ze had gedacht, dat het de man tot bezinning zou brengen. Maar dat was niet gebeurd. Daarna was hij nog een erger duivel geworden dan ooit tevoren. Er waren toen heel wat keren geweest, waarop Fred niet vóór lang na middernacht was thuisgekomen. Z'n ogen rood-doorlopen en dronken van moeheid, placht hij naast haar in slaap te vallen, zonder zelfs haar hand beroerd te hebben. Later, in de duisternis, hoor de ze hem dromend de woorden van Avery Bullard mompelen, haar ogen brandden dan door het vuur van haar haat, dat haar tranen verschroeide. „Edith!" Ze keerde zich verschrikt om. Haar echtgenoot stond in de deur van de woonkamer. Zijn duidelijke kalmte stond in fel contrast met haar eigen gebrek aan in nerlijke zekerheid. „Mr. Bullard's neef", zei hij afgemeten. „Als ik mij niet vergis, staat zijn adres op onze nieuwjaarslijst. Kun je me zeggen waar ik die kan vinden?" Zij liep in zijn richting en toen langs hem heen, naar de bibliotheek, de zakelijk-formele klank van zijn stem nog in haar oren. De lijst lag onder in een bureau, waar ze de nooit-gelezen afleveringen opstapelde, die elke maand van het Historisch Genootschap van Millburgh kwamen. Ze vond hem direct. De naam stond op de eerste bladzijde. „Dank je". Hij boog zich over het bureau; hij schreef zijn bijna getekend handschrift met een scherpgepunt potlood. Zij had nog een andere naam op de lijst gezien „Fred!" „Ja?" „Ga je een telegram verzenden?" „Ja". „Er is nóg iemand die getelegrafeerd moet worden" „Wie?" „Florence". Hij ging recht staan. Ze zag hem naar haar kijken, zijn gezicht rozig getint alsof hij het afgelopen uui jonger was geworden; de kleur werd nog geaccen tueerd door de witheid van zijn haar. „Ik betwijfel of hij het gewild zou hebben". „Hij is dood". De woorden waren te kort om alle tot uitdrukking te brengen, wat ze er mee wilde zeg gen. Ze voegde er aan toe: „Ik zal het zelf doen" Ze liep naar het kistje, waarin ze haar persoonlijke brieven bewaarde. Nog pas de vorige maand was er een van Florence gekomen. Ze zocht die op en liep terug naar de bureaulamp om het adres van de af zender goed te kunnen lezen. „Geef mij het adres", hoorde ze hem zeggen, en haar hart sprong op door de bemoediging van deze eerste kleine overwinning. „Mrs. Florence Bullard The Pines Hotel Packer Beach, Maine". Ze had haar stem aangepast aan het tempo van zijn schrijven, en toen hij een punt zette achter Mai ne, sprak ze z'n naam uit: „Fred!" „Ja?" Het woord was alleen maar een hoffelijk ge luid, geen vraag. Hij was al bezig het telegram te schrijven. „Fred, je kunt het niet doen!" (Wordt vervolgd) Burgemeester van Zwolle. De bur gemeester van Zwolle, jnr. mr. G. A. Strick van Linschoten, zal met 1 januari 1960 zijn ambt neerleggen, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. Demping. De raad van Purmerend heeft met 10 tegen 3 stemmen een krediet uitgetrokken van 2.870.000,— voor dem ping van de Where, een groot water dat oud- en nieuw-Purmerend van elkaar ge scheiden houdt. De demping beoogt voor namelijk een betere verbinding te krijgen met het marktterrein, met de nieuwe woonwijk Overwhere en met een nieuw te bouwen Beemsterbrug. LA COURTINE (UPI) In het militaire kamp van La Courtine in Frankrijk, waar sinds korte tijd enige duizenden Neder landse militairen gelegerd zijn voor oefe ningen op grote schaal, is zondag een Frans-Nederlandse vriendschapsdag ge organiseerd. Er werd een parade gehou den en een nieuwe kampkapel ingewijd. Het altaar was versierd met Franse en Nederlandse vlaggen Later werd een receptie gehouden in het gemeentehuis van La Courtine, waar de Nederlandse com mandant, generaal-majoor Van den Wall Bake, een kort woord van dank sprak voor de ontvangst die de Nederlanders in Frankrijk gehad hebben. Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht heeft hedenmorgen koers ge zet. naar de logger VL 114, die twintig mijl ten noordwesten van Hoek van Holland lag en een zieke aan boord had. De schipper van de logger waarschuwde in de morgenuren het marinevliegkamp Valkenburg. Onmiddellijk werd een „Nep tune" naar de logger gedirigeerd. Toen men de Vlaardingse logger had ontdekt, werd een helikopter met een dokter aan boord uitgezonden. De Neptune wees de helikopter de weg naar het schip. Aangezien alle marine-helikopters nog aan de grond moeten blijven in verband met het ongeluk in het Marsdiep, moest men een luchtmacht-helikopter gebruiken. Grote Kerk: Dinsdag 20 uur: Orgelcon cert door G. Leonhardt. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met woensdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 en 16.15 uur: „Tarzan vecht voor zijn leven", 14 jaar. Donderdag 19.30 uur: „De graaf van Monte Cristo", 14 iaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ont voerd door de contraspionage", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melody", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs". 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Het gla zen muiltje", alle leeft. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Het Bolshoi Ballet", a. 1. Dinsdag en woensdag 20.15 uur: „Das Wirtshaus in Spessart", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Val niet, professor", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De banne ling van Ballantrae", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 19 en 21.15 uur: „Eén grote liefde", 18 jaar. Vandaag tot en met don derdag 14.15 uur: „Soldaten en meisjes", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Van daag 19 en 21.15 uur: „Kitty in de grote wereld", alle leeftijden. Dinsdag en woens dag 19 en 21.15 uur: „De inspecteur-gene raal", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: .,De zigeunerbaron", alle leef tijden. Bij slecht weer: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werkdagen van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 juli dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 13.30 tot 17 uur: Ex positie „Kunst zij ons doel". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Dagelijks (behalve zaterdags en zondags) 14.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 10 juli).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 6