Rector dr. J. Thie en con cierge P. J. Mathot namen afscheid Gouden priesterfeest van pastoor Van Eeden met opvoering van „Herwonnen paradijs" gevierd 5 Stijlvolle receptie op Lorentzlyceum Op het nippertje gered Ernstige aanrijding bij Kalkzandsteenfabriek Burgerlijke Stand van Haarlem Géén „beatniks" Andere openingstijden bureau lich. opvoeding, sport en jeugdzaken Diplomazwem men „Watervrienden" Uitslagen en programma bedrijfsvoetbalcompetitie HALFZWARE - ZACHT EN TOCH PITTIG! Bachprogramma door prof. Anton Heilier Groepstentoonstelling is verlengd Examens Sportdag van Centrale school in Haarlem Lichaam van verdronken jongen opgehaald Fabriek in Tiel uitgebrand Atletiekwedstrijden voor de Kennemer jeugd Toon Rutte winnaar van handicaprit „Atmodes" en „Haarlem" liepen in Amsterdam Klaas de Vries-bokaal voor M. van Thiel „Richt uw lens op de werkende mens" Gehonoreerde foto's die via ons blad zijn ingezonden Linda Manez niet in het Nederlands Ballet Maastricht zonder stroom UIT STAD EN STREEK Explosie bij MEKOG Ballet der Lage landen in het Openluchttheater MAANDAG 13 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAGMIDDAG werden in het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein in Haarlem afscheidsrecepties gehouden voor de rector, dr. J. Thie, en de concier ge van de school, de heer P. J. Mathot, die beiden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het Lorentz lyceum verlaten. De heer Mathot werd hierbij onderscheiden met de eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oran- je-Nassau. Tevoren is vrijdagmiddag op het Lo rentzlyceum de notariële acte verleden, waarbij werd opgericht de Dr. J. Thie- stichting. Het doel van deze stichting is de behartiging van de ideële en sociale belangen der leerlingen van het Lorentz lyceum. Het kapitaal van de stichting is verkregen uit het batig saldo van de jubi leumfestiviteiten in 1954, toen de school haar 35-jarig bestaan vierde. Het stich tingsbestuur bestaat uit rector, docenten, ouders en oud-leerlingen. Vele autoriteiten uit onderwijskringen onder wie de Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de in specteur van het v.h.m.o. dr. L. M. van Dis, de oud-inspecteurs dr. Elzinga en Van Dam, leden van het curatorium en van de commissie van toezicht, algevaardigden van verschillende afdelingen van de ge meentesecretarie, alsmede leerkrachten, oud-leerkrachten, oud-leerlingen en leer lingen, woonden de receptie bij. Vrijdagmorgen had dr. Thie reeds af scheid genomen van de eerste en tweede klassen, waarbij hij werd toegesproken door de voorzitter van de schoolvereni ging, de heer Henk Goedee. Vrijdagmid dag nam de rector afscheid van de hogere klassen, waarbij onder meer de conrector dr. J. A. van den Andel het woord tot hem richtte. Bijzonder ingenomen toonde de rector zich met het door de tekenleraar H. Jansen samengestelde album met fo to's en geschreven herinneringen aan ve len, die met hem in de tweeëntwintig jaar van zijn rectoraat hebben samengewerkt. Tijdens de stijlvolle receptie zaterdagmid dag kwam de waardering tot uiting, die dr. Thie zich inval deze jaren bij een ieder heeft verworven. De heer Mathot heeft op enkele maanden na de school veertig jaar gediend. Zater dagmorgen werden hem in de versierde gym nastiekzaal van het schoolgebouw temid den van het lerarenkorps en leerlingen door wethouder Geluk de versierselen van de hem verleende koninklijke onderschei ding opgespeld. Deze onderscheiding was een uiting van waardering voor het vele werk, dat de heer Mathot sinds 1 januari 1920 in het belang van de school heeft ver richt. Hij begon zijn werkzaamheden in het kleine h.b.s.-je aan het Prinsen Bol werk. De gehele groei en bloei van de school heeft hij dus van het begin af aan meegemaakt. Het wel en wee van de leer lingen in „zijn" school ging de heer Mathot zeer ter harte. Dat dit allerwegen, zowel 'Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur kwam een achttienjarig Duits meisje dat. met een kennis ter hoogte van „De Roton de" aan het zwemmen was door de hoge golfslag en de sterke onderstroom in moei lijkheden. De heer C. Bluys, lid van de Zandvoortse Reddingbrigade en de aan de Zuidboulevard wonende heer D. H. Berg- hoff begaven zich te water en konden de beide drenkelingen na veel inspanning aan het strand brengen. Na ruim drie kwartier kunstmatige ademhaling keerde het meisje dat er het ergste aan toe was weer tot bewustzijn terug. Per ziekenauto werd zij naar haar pension aan de Hogeweg ver voerd. Wanneer hulp enkele seconden latei- was gekomen zou het meisje het hachelijke avontuur waax-schijnlijk niet hebben over leefd. Zondagavond omstreeks kwart voor negen is nabij de Kalkzandsteenfabriek te Lisse een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij vier personen zwaar werden ge wond. Twee van hen werden naar het Diaconessenhuis en twee naar de Maria- stichting in Haarlem vervoerd. Een auto uit Bennebroek, die in de rich ting Lisse reed. kwam door nog niet. opge helderde oorzaak links van de weg te rijden. Een uit de richting Lisse komende personenwagen kon een aanrijding niet meer vermijden. De auto uit Lisse ramde de leuning van een brug en draaide ver scheidene keren om zijn as. Beide voer tuigen werden zwaar beschadigd. De aan rijding is nog in onderzoek bij de Rijks politie in Hillegom. Advertentie BEVALLEN van een z o o n 8 juliE. S. I. M. van Beek-Meuwissen, 9 juli: A. Jan- sen-Van Reenen, A. J. W. Janssen-Jansen; 10 juli: H. Witteboel-Van Kampen, M. Tanis-Zonneveldt, L. van Cranenburgh- Taverne, C. E. Luijten-Van der Veldt; 11 juli: J. W. Hek-Wiertz, C. G. J. Kossen- Van Hengstum, M. C. Ket-Van Dijck. BEVALLEN van een dochter: 9 juli: D. S. Timmers-Delange; 10 juli: E. M. Stip- hout-Hoogenbosch. OVERLEDEN: 8 juli: N. H. van Roon, 8 maanden, Gasthuisvest; 9 juli: L. A. Ver voorn-Stevens, 59 j., Parklaan; M. F. B. Gödde-Lummer, 58 j., Kamperlaan; C. Ramak, 78 j., Leidsevaart; 10 juli: J. Asse- ler-Lagerweij, 72 j., Kruisstraat; H. J. Kool 88 j., Celebesstraat. door de onderwijsautoriteiten. de rector, het lerarenkorps, oud-leerlingen en leer lingen werd gewaardeerd, is zaterdag- morgen in de gymnastiekzaal gebleken, toen vele waarderende woorden tot hem werden gericht en hem vele cadeaus wer den aangeboden. Hij werd onder meer toe gesproken door dr. Thie, door dr. L. M. van Dis, door collega's, bestuursleden van de oudervereniging, van de oud-leer lingenvereniging en van de leerlingenver- eniging. Mevrouw Mathot ontving van de sprekers bloemen. Namens de dienst van G. J. Mathot. Openbare Werken sprak ir. H. A. Breu- ning. Hij prees onder meer de technische bekwaamheden van de heer Mathot en constateerde, dat de scheidende concier ge het gebouw steeds op een bijzondere wijze heeft „bewaard". Met nadruk willen wij er op wijzen dat de foto's welke zaterdag in „Erbij" werden afgedrukt bij het artikel over de „Beatniks" in Amerika géén afbeeldingen zijn van dit in het artikel vrij schamper behandelde specimen. Zoals uit de onderschriften blijkt geven de foto's een Nederlandse jongeman en een Nederlands meisje weer in de typisch moderne klederdracht, welke bij de Nederlandse jeugd voorkeur geniet. De foto's zijn juist bij het artikel geplaatst als contrast tot de daarin besproken „beatniks". De tijden, waarop het bureau van de gemeentelijke dienst voor lichamelijke op voeding, sport en jeugdzaken aan de Kleine Houtweg 47 in Haarlem voor het publiek geopend is, zijn met ingang van woensdag 15 juli gewijzigd. In het vervolg zal het bureau elke woensdagavond van zeven tot tien uur voor een ieder toegankelijk zijn. De spreek uren op zaterdagochtend zijn komen te vervallen. De nieuwe openingstijden gel den bij wijze van proef voorlopig tot 1 januari 1960. Men heeft tot deze maat regelen besloten ten einde mensen, die overdag verhinderd zijn. 's avonds in de gelegenheid te stellen het bureau te be zoeken. De gewijzigde diensttijden zijn ook van toepassing op de jeugd- en sport organisaties die in het gebouw aan de Kleine Houtweg gevestigd zijn. Om kwart over twee startten gisteren de eerste meisjes en jongens voor 't diploma- zwemmen van de Haarlemse Watervrien den in het zwembad aan de Kleverlaan te Haarlem. Aangemoedigd door de ouders langs de kant voldeden zij aan de voor dit diploma gestelde eisen. Allen slaagden; voor het eerste diploma 39 en voor het tweede 22. In snel tempo, omdat het boven water bepaald fris was, werd het wedstrijdzwem- gedeelte afgewerkt. Tot slot van de ge slaagde middag werd er nog onder water gezwommen. De winnaar bleef 50 meter onder water. De overige uitslagen waren: 100 meter vrije slag jongens: 1. Bob Krom 1.28; 2. André de Gunst 1.31; 3. Martin Kracht 1.38,7. 100 meter vrije slag meisjes: 1. Adr. van Dijk 1.22,8; 2. Thea Kedde 1.42,4; 3. Els Stuut 1.45,4. 50 meter rugcrawl jongens: 1. André de Gunst 45,7; 2. Bert Schaaf 50,0; 3. Bob Brendel 52,2; 4. H. van Dijk 56,3. 50 meter rugcrawl meis jes: 1. Els Stuut 43,3; 2. Thea Kedde 48,4; 3. Anneke Cohen 49,2. 25 meter vlinderslag jongens: 1. Jan Akkerman 22,5; 2. Jan Boks 24,2; 3. B. Brendel 24.4; 4. H. van Dijk 27,2. 50 meter vlinderslag meisjes: 1. Adr. van Dijk 0.59,2; 2. Els Stuut 1.1,1. De uitslagen van in de afgelopen week gespeelde voetbalwedstrijden in de be- drijfsvoetbadcompetitie in Haarlem luiden: Afd. A: GIH-VVW 2—4; Figee I— SVOW I 1—5. Afd. B: VVV 2—OVN 2—9. Afd. C: VrieboFigee 2 21. Afd. D: Co-opDijkstra 63; NautamixJ. G. Nelis 2—2. Het programma voor de komende week is als volgt: Maandag 13 juli, D: Dijkstra—OCS 2 (Slapersdijk); H. S.—Co-op (Spaarn- dam); dinsdag 14 jul, B: VVV 2HSM (Spaarndam); OCS I (Slaperslij k); woensdag 15 juli, D: PlametaJ. G. Nelis (Slapersdijk); A: WW—Figee 1 (Spaarn dam); donderdag 16 juli, A: Nebima 1 VVV 1 (Slapersdijk); vrijdag 17 juli, C: Figee 2—SVOW 2 (Slapersdijk); zaterdag 18 juli, C: Nebima 2—Hilco, 2 uur (Sla persdijk); B: HSM—CCS 1 4,15 uur (Slapersdijk). 4 rliw r< pnlio GOLDEN MIDWAY SUPER is de ENIGE Halfzware die voldoet aan de twee voornaamste wensen van veeleisende rokers: ZACHT EN TOCH PITTIG, En.», verpakt in handige tabakszak! Probeer hem vandaag nog. Fr is ook GOLDEN MIDWAY Halfzware shag in de gewone verpakking. NA AL HET SCHOONS wat wij in de afgelopen week beleefden in het Interna tionaal Orgelconcours, kwam, zaterdag avond, als sluitstuk, nog een Bachpro gramma,, dat op het orgel in de Grote Kerk gespeeld werd door prof. Anton Heil- ler. Het pleit voor de groeiende belang stelling voor de orgelcultuur in Haarlem, dat in een week waarin reeds zes orgel concerten hadden plaats gevonden, er nog talrijke fijnproevers naar de oude Bavo gekomen waren, in de stellige verwachting bij deze zevende bespeling nog eens een avond van hoogstaand orgelspel mee te maken. De opbouw van Heillers programma was bijzonder gelukkig. Afwisselend hoorde men muziek in velerlei vormen die Bach voor zijn orgelcomposities gebruikte: Fantasie en Fuga, Koraalvoorspelen, Trio sonate, Passacaglia. Het spel van deze be gaafde Oostenrijker is buitengewoon le vendig en van grote accuratesse. Zijn speelmanieren geven aan dit musiceren een lichtheid en een doorzichtigheid, die maken dat tengevolge van zijn vrij vlotte tempi het klankbeeld in de galmende kerk niet vertroebeld wordt. Een prachtig voor beeld hiervan gaf hij in de vijfde Trio sonate. Heillers voordracht van de Fanta sie in g en de Toccata in E frappeerde om de mooie contrastwerking door gebruik making van klavierwisselingen. Het was daarom enigszins teleurstellend dat hij in de fuga's (ook in de dubbelfuga van de Passacaglia) niet de minste nuancering maakte, waardoor deze interpretatie de structuur van de composities minder liet uitkomen en waardoor tevens een climax aan het slot achterwege moest blijven. Evenwel kan hier direct aan worden toe gevoegd, dat het duidelijk lijnenspel dit bijna deed vergeten. Anton Heiller ver diende een extra compliment voor zijn concentratie, door ongestoord door te spe len, toen een paar nare „hangers" hem kwamen belagen. Het was een avond waarop wij het Bavo-orgel nog eens in al zijn rijke kleu ren hebben beluisterd. Laat ons dankbaar zijn dat, naar aanleiding van het Orgel concours en van de Orgelacademie, deze extra bespelingen kunnen plaats vinden. Zaterdag aanstaande belooft het weer zo'n belangwekkend evenement te worden: dan speelt de Italiaanse organist Luigi Fernan- dino Tagliavini uit Bologna; hij vertolkt werken van oude Italiaanse en Spaanse meesters. Men houde er alvast deze avond voor vrij. Ad interim De zeer goede ontvangst welke dit- keer de groepstentoonstelling van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel" ten deel valt en waarvan de sluitingsdatum oor spronkelijk was vastgesteld op zondag 12 juli, is voor het bestuur aanleiding de ten toonstelling te verlengen tot 20 juli. Het Museum „Het Huis van Looy" aan de Kleine Houtweg (ingang Kamperlaan) is dagelijk geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. 's Zondags van 14 tot 17 uur. Haarlem. Aan het R.K. lyceum voor meisjes ..Santa Maria" te Haarlem zijn geslaagd voor eindexamen MMS: Riet Akkermans. Bemadette Belderbos, Pineke Beynes. Adri Braam. Leonie Braam. lesje Haanappel. Willemijn van der Ham. loep Holt. Tineke "de Jong. Truus Kaspers. Ria KJein. Len.v Kluwen. Gonnie (Coster. Fransje Krouwels, Marijke Lammers, Annette Leijdec- kers. Anneke Lobman. Els Mascini. Lc-ny Meijer, Klaasje Mul, Yvonne Nieuw, Ria Oosterholt. Li- neke Paanakker. Loes van der Poel. Joke van dei- Putte, Gerda Rooijackers. Noortje dc Roy van Zuydewijn. Paula Rusman. Rose Smith. Gemma Swarte, Mieke Taverne. Tilly van de Ven. Irene Vermeulen, Cocky van der Voort. Anneke Vijn. Haarlem. Geslaagd zijn voor bet diploma mo- dmette (vakopleiding confectie-industrie): de da mes C. H. Romp, Heemstede; M. C. J. Brouwer, Hillegom; E. C. P. Albers. J. M. Koene en M. IC. S. van Eeken. allen te Haarlem. Overveen. Aan het Jac. P. Thijsse-lyceum te Overveen zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-B: Daan Bienfait, Peter Bredt, Marijke Ha melink, Rinske Osinga, Frank Schepers. Marijke Schroder, Jonie Stomps en Hilt.ie Vrijdag. Afge wezen 5 kandidaten. Dezer dagen hield de Centrale School I in Haarlem haar jaarlijkse sportdag; deze keer op het terrein aan de Kleverlaan en in het prachtig hernieuwde zwembad er naast. Voor het eerst sinds jaren werd deze gebeurtenis begunstigd door mooi zomerweer. Hierdoor en door de volledige medewerking van alle betrokkenen had dit sportfeest voor de 200 jongens en meisjes van het zevende en achtste leerjaar een bijzonder vlot en prettig verloop. Zaterdagavond tegen negen uur zag een schipper een lichaam drijven nabij de Riet pol te Spaarndam. De politie van Haarlem werd gewaarschuwd en met behulp van de schipper werd het lichaam uit het water gehaald. Het was het stoffelijk overschot van de zestienjarige L. V. van Heuven van Staerling uit Haarlem-Noord, die woens dagmiddag tijdens het roeien op de Mooie Nel onwel was geworden en in het water "•eraakt. Het lichaam is naar het Sint Eli sabeths Gasthuis overgebracht. Zaterdagmorgen is in Tiel een fabriek van kleinmeubelen door een uitslaande brand vernield. In een minimum van tijd stond de fabriek in lichterlaaie. De vlam men vonden in de grote houtvoorraden en diverse lakken gretig voedsel. Er dreigde gevaar voor omliggende woningen, die echter behouden konden blijven. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Een achttal werknemers is door de brand werkeloos geworden. Ter afsluiting van het zomerseizoen hield de Kennemer Turnkring zaterdag op het gemeentelijk sportterrein aan de Kle verlaan te Haarlem atletiek-driekampen voor bij de K.T.K. aangesloten vereni gingen. Hoewel de aanmelding zeer behoorlijk was, 160 meisjes en 78 jongens uit de ver enigingen Concordia, Bata, GIOS, VOLO en Eclecta uit Haarlem, OOS uit Zand- voort, Olympia uit IJmuiden en „Heem stede", viel de opkomst tegen. Alle aspiranten hadden een loop-, een werp- en een springnummer t. w. meis jes en jongens 12/13 jaar: 60 meter hard lopen, vèrspringen en kleine bal-werpen. Meisjes 14/15 jaar: 80 meter hardlopen, vèrspringen en grote bal werpen. Jongens 14/15 jaar: 80 meter hardlopen, hoog springen en grote-bal-werpen. Meisjes 16/17 jaar: dezelfde nummers als de jon gens van 14/15 jaar, terwijl de jongens 16/17 jaar 100 meter moesten hardlopen en verder hoogspringen en grote-'oal werpen. De uitslagen luidden: Meisjcsl2/ 13 jaar: 1. H. Pierhagen. VOLO, 21 p.;2. M. Bos, OSS, 19 p., 2. H. Rijpma, Concordia 19 p. Jongens 12/13 jaar: 1. M. Mantel, VOLO, 26 p., 2. J. Buter, GIOS, 24 p. Meisjes 14/15 jaar: 1. F. van Zadel, Heemstede, 25 p., 1. A. Pennaarts, GIOS, 25 p., 2. L. Drost. BATO, 24 p. Jongens 14/15 jaar: 1. J. Smit, Olympia 29 p., 2. C. Glas, Olympia, 25 p. Daar de deelneming van de meisjes en jongens 16/17 jaar zo gering was, dat hier niet meer van een wedstrijd gesproken kon worden, waren voor deze kinderen minimum-prestaties vastgesteld, waaraan alle hebben voldaan, t.w. de meisjes Y. Filippo en J. Wenning van GIOS en F. van Hees van Eclecta en de jongens B. Jansen en T. Stern van VOLO. Toon Rutte, die aanvankelijk de wieler sport vaarwel wilde zeggen en op dit be sluit teruggekomen is, heeft zijn herop treden gedaan met het behalen van een overwinning. Hij zegevierde namelijk in de vijfde zomerrit van de Haarlemse wie lerclub „Dé Kampioen", dfe zdhdag'als een handicaprit in het „Van der Aart- sportpark" 'werd gehouden. Rutte finishte met een ronde voorsprong. Zijn grootste rivaal, Henk Buis, reed zeven ronden voor het einde in de bosjes langs het parcours en werd daardoor uitgeschakeld. De uitslag luidde: 1. A. Rutte, de 30 ki lometer in 48 min. en 59 sec.; 2. B. Wal ters, 3. F. Vaars. 4. R. Otte, 5. L. Nijssen. De uitslag van de C-klassers luidde: 1. Van Kaam. de 20 kilometer in 31 min. en 5 sec.; 2. Ramakers, 3. Assema, 4. Koele- man, 5. Mathot. De afdeling Amsterdam van de K.N.A.U. hield zondag regionale jeugdwedstrijden, waaraan door Atmodes en Haarlem werd deelgenomen. Bij de D-meisjes won T. van Gijlswijk de 60 m in de goede tijd van 9 sec., ter wijl zij ook het vèrspringen voor haar re kening nam met 3.91 m. Ook bij de C- meisjes won een Atmodes-atlete, nl. J. van Duffelen in 8.6 sec. Haar clubgenote M. van Rheenen werd tweede in 8.5 sec. en I. van Abs derde in 8.8 sec. Bij vèr springen in deze categorie was de situa tie precies anders. Hier won M. van Rheenen met 4.70 m voor J. van Duffe len met 4.43 m. J. van Abs won het ko gelstoten met 9.46 m. Van de „Haarlem"--junioren behaalde Kiewit een goede tweede plaats op de 1500 m in 4 min. 21.2. sec. Weyers won de 300 m in 38.7 sec. en verbeterde daar mee het Haarlems record op deze af stand voor B-junioren. Duits won de 100 m bij de A-junioren in 11.4 sec., terwijl Mascini zich in deze categorie tweede plaatste bij het hoogspringen. Hij kwam tot 1.65 m. K .W .F .-viswedstrijd Zondag had onder zeer grote belangstel ling de jaarlijkse viswedstrijd ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds in de Ringvaart van de Haarlemmermeer plaats. Om precies 5.30 uur waren 582 deelnemers aan de waterkant aanwezig. De weersom standigheden waren vrij gunstig. Over een totaal lengte van ca. 11 km. was het par cours uitgezet. Er werd een felle strijd geleverd om de grootste bovenmaatse wit- vis. Omstreeks 8.30 uur werd Ijet eindsig naal geblazen. Na controle der deelnemers kaarten bleek de heer F. Kuipers de groot ste vis gevangen te hebben n.l. 42.5 cm. Met deze vis werd deze deelnemer de eige naar van een dames- of herenrijwiel. De Klaas de Vries-wisselbokaal gaat naar de heer M. van Thiel met een totaal vangst van twaalf stuks. Op de tweede en derde plaats eindigden de heren A. N. J. van Breemen en C. Verschoor ieder met tien stuks; 4 en 5 werden de heren J. M. de Kruiff en H. Heuverkamp ieder met 9 stuks; 6, 7, 8 en 9 werden de heren J. Guldemeester, H. de Haan, W. Oudolf sr. en W. N. L. Molenkamp ieder met 8 stuks. Totaal werden 899 bovenmaatse vissen gevangen. De feestelijke prijsuitreiking zal plaats vinden op donderdag 16 juli in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem. Waardebon van 5 voor de aarkoop van foto-artikelen: W. G. van Det jr.. Pijn boomstraat 110, Haarlem; G. J. L.' Offer- haus. Kenaustraat 6, Haarlem. Aanmoedigingsprijs (Prisma-fotoboek en Foto-Finesses): E. van Liempt. Dr. Schaep- manstraat 249, Haarlem; mevrouw A. H. Marwitz. Lorentzkade 372, Haarlem: W. de Keizer. Wouwermanstraat 78, Haarlem; Ben van der Kolk, Van Linschotenstraat 17, IJmuiden; A. Zandvoort. Boomstraat 43, Velsen-Noord en W. Pijnappel, Cremer- plein 24, Haarlem. Linda Manez zal het komend seizoen niet aan liet Nederlands Ballet verbonden zijn. Zij heeft dermate hoge eisen gesteld, aldus deelt de directie van het ballet ons mede, dat men daar onmogelijk aan tegemoet kan komen. Voor het volgend seizoen zijn nu als vast of tijdelijk geëngageerd: Violette Verdi, die destijds werkte bij Roland Petit en het American Ballet Theatre, en Joan Cadzow. Voorts zal een aantal demi-solistes tot soliste worden bevorderd. In Maastricht is zaterdagmiddag om even voor half vijf de elektriciteit uitge vallen door een ontploffing in een trans formatorhuisje aan het Brandenburger plein. De ontploffing is waarschijnlijk een gevolg van de hitte. Door de kracht van de ontploffing sloegen de deuren van het gebouw open en ontstond er brand. De elektrische installatie werd daarbij ernstig beschadigd. De brand kon met snelblus- apparaten worden geblust, zodat de brand weer niet behoefde in te grijpen. Technici van het. gemeentelijk elektriciteitsbedrijf hebben andere kabels ingeschakeld. Om kwart over vijf werd de stroomlevering hervat. Nieuws in het kort Jubileum. Woensdag 15 juli zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. W. Koelman, wonende Molukkenstraat 18 in Haarlem-Noord, bij het P.E.N. te Bloemen- daal in dienst trad. De heer Koelman, thans werkzaam als commies-C op de afdeling Laagspannings nettenadministratie van het P.E.N., zal op die dag door de directie van het P.E.N. worden gehuldigd. Bedrijfslechnicus. De heer F. H. Stof fers uit Haarlem is vrijdag in Arnhem ge slaagd voor het PBNA-examen voor be- drijfstechnicus chemische industrie. Hij was de enige Haarlemse kandidaat Jongen te water. Zaterdagmiddag is een veertienjarige jongen in het water van de Gasthuissingel te Haarlem gevallen en door de zevenentwintigjarige K. Snoek uit Zwanenburg op het droge gebracht. Door de wind. Door het omvallen van een schutting op de hoek van de Zaanen- laan en de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord is zaterdagmiddag een eenendertig- jarige dame gewond. Nadat zij in het St. Elisabeths Gasthuis was verbonden, kon zij huiswaarts keren. In de Sillemstraat is een boom omgewaaid. Verdacht van diefstal. Een vijfen twintigjarige dame vermiste zondagmorgen haar fiets die zij in de omgeving van de Dreef had geplaatst. Toen zij later op de Schipholweg liep zag zij een man, die op haar rijwiel fietste en met behulp van een motorrijder werd de fietser aangehouden. Hij was een tweeënvijftigjarige man, die verklaarde de fiets gevonden te hebben. Bedrijf werd gedeeltelijk buiten werking gesteld Hedenmorgen heeft zich een explosie voorgedaan bij de MEKOG te IJmuiden. In de synthetische gasfabriek explodeerde een warmtewisselaar. De schade, die hier door werd veroorzaakt, is zo groot, dat een vierde deel van het bedrijf buien werking is gesteld. Door snel ingrijpen van het per soneel kon erger worden voorkomen. Nie mand werd gewond. T~\ 1 tron /Jn «of artuirt a T irv^rr* f O rfv aan ïfon e aaI avc> /-Ha aU i VA a 1 tJ in De leden van de parochie „Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten" in Harlem- Noord, zouden het gouden priesterfeest van hun herder, pastoor A. P. van Eeden, buitenkerkelijk stellig niet passender en met meer wijding hebben kunnen vieren dan met een serie opvoeringen van Jan Naaykens MariasDel ..Herwonnen para dijs", hetwelk zondagavond voor de eer ste keer door een. u>t parochianen samen gestelde groep lekenspelers, onder regie van Anton Sweers in het Concertgebouw werd opgevoerd. Deze voorstelling wordt vanavond en morgenavond in dezelfde zaal herhaald. In zijn gebruikelijk openingswoord had kapelaan E. Klaver erop gewezen, dat het pas over vijf weken de juiste datum zal zijn, waarop pastoor Van Eeden vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd. Maar omdat het dan wegens de vakanties waarschijnlijk onmogelijk is, de onge veer tweehonderd medewerkenden voor deze opvoeringen beschikbaar te houden, heeft het feestcomité besloten de buiten kerkelijke viering van dit jubileum reeds thans te doen plaatshebben. Het kerkelijk feest volgt dan nog in augustus. Vervol gens richtte kapelaan Klaver zich recht streeks tot de jubilerende pastoor, die bij zijn binnenkomst door het publiek met een spontaan en hartelijk applaus was ontvangen. Spreker verklaarde, dat deze avonden zijn bedoeld om uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid en sympathie, welke de parochianen koeste ren ten opzichte van hun jubilerende zie- leherder, die immers op geestelijk en tij delijk gebied zo bijzonder veel voor hen betekent. De inleiding werd besloten met een ge zamenlijk gebed voor de zielerust van de jeugdige L. V. van Heuven van Staerling die eveneens tot de medewerkers zou heb ben behoord, wanneer hij niet verleden week onder zulke tragische omstandighe den was verdronken. Na dit openingswoord kon een aanvang worden gemaakt met het programma, dat werd ingezet met Gabriël Smits declama- torium „De Priester"; uitgevoerd door een mannen- en een jongenskoor en enige stemmen. De tekst werd enigszins mono toon uitgesproken, ofschoon men hier voor goed articulerende en beschaafde sprekers had gevonden. Na de pauze volgde dan de opvoering van Jan Naaykens' Mariaspel „Herwon nen paradijs", geregisseerd door Anton Sweers. Men zou dit stuk kunnen beschou wen als een soort religieuze révue, omdat de schrijver zijn spel samenstelde uit een reeks taferelen uit de bijbelse geschiede nis, van de zondeval in het paradijs tot Golgotha. Men aanschouwt hoe duivelse machten zich na Adam en Eva voortdu rend beijveren de naar het paradijs zoe kende mensheid ten kwade te beïnvloe den. Een strijd, waarbij uiteindelijk het Goddelijke triomfeert, omdat de mens in Maria een nieuwe Eva werd geschonken. Vandaar dat het stuk eindigt met een massale Mariahulde als apotheose; als schouwspel indrukwekkend en kleurrijk, maar als slot van een lekenspel toch enigszins statisch en met de uitwerking van een anti-climax. Vooral omdat het toneel daarvoor een en al beweging en actie was, waarbij Anton Sweers als re gisseur waarlijk bewonderenswaardige re sultaten heeft bereikt. Want dit stuk teil slechts weinig spre kende rollen, zodat de hoofdrol eigenlijk wordt vervuld door de mensheid, een gro te groep van spelers, die zich in al zijn verscheidenheid toch als één figuur moet bewegen. Een massale entourage voor de diverse scènes, zoals de zondeval, Abrahams offer, de boodschap aan Ma ria en andere uit de bijl 1 bekende tafe relen. Dit alles is voorbeeldig verlopen, waarbij het leek alsof het de tiende voor stelling gold, in plaats van een première. Geen ogenblik heeft de vertoning geha perd: de stijlvolle muziek op de achter grond vormde een prachtig geheel met de handeling, welke op haar beurt weer talloze boeiende speelscènes telde. Mede door de fraai gegrimeerde „koppen" en de uiterst verzorgde en kleurrijke kos tuums, mogen hiervan als enkele hoogte punten worden vermeld de waarlijk dia bolische verschijningen der duivelse machten, de complotterende farizeeërs en de scène aan het hof van koning Hero des. Ook wat spel betreft werd hier door de diverse uitvoerenden prima geacteerd, waarbij talrijke fraaie typeringen konden worden opgemerkt. In totaal was de op voering een frappant voorbeeld van het geen een bekwaam regisseur met een groep ongeroutineerde krachten weet te bereiken. Anton Sweers was echter zo be scheiden aan het slot de warme hulde van het publiek alleen voor de spelers te bestemmen. Alleen de jubilerende pastoor Van Eeden verscheen nog even op het toneel, om zijn parochianen te bedanken voor een derge lijk fraaie vertoning. „Dit was geen spel", meende spreker, „maar een gods dienstoefening; een lithurgie, waar de ge lovige zielen zich met woord en gebaar op een ontroerende wijze in hebben uit geleefd". Het Openluchttheater in Bloemendaal beleeft zijn elfde seizoen en ieder jaar wordt een avond gereserveerd voor het optreden van het Ballet der Lage Landen. Ook zaterdagavond gaven danseressen en dansers van dit gezelschap onder leiding van Mascha ter Weeme een voorstelling en zij boekten weer veel succes. De hon derden bezoekers hebben genoten van een goed verzorgd programma, dat nummers bevatte welke vroeger reeds .in ons blad zijn besproken. Het begon met Pas de trois uit de eerste acte van Le Lac des Cygnes en werd voortgezet met De Gou den appel en Kringloop. Geestig was het ballet uit de tweede acte van Coppélia, dat zich afspeelt in de werkplaats van de poppenmaker dr. Coppélius en tot be sluit volgde het optreden van vele leden van het gezelschap in Les Sylphides met muziek van F. Chopin. De heer C. de Jong trad na afloop van de voorstelling met bossen bloemen naar voren om Mascha ter Weeme en haar me dewerkenden dank en hulde te brengen na mens het bestuur van het Openluchtthea ter. Hij herinnerde aan de successen van de afgelopen jaren en zei, dat er eigen lijk van een af scheidsvoorstelling spra ke is, omdat het gezelschap in de toe komst niet meer onder de naam van Bal let der Lage Landen zal optreden. Er heeft zich een nieuw gezelschap gevormd met Mascha ter Weeme als artistiek leidster en de heer De Jong had het ver- trouwen, dat het in de toekomst in Bloe mendaal zal optreden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9