Horen en zien Alphenaar ruimt op! De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Kort en bondig Agenda voor Haarlem KLM-directie erkent verenigingen van vliegend personeel Vakbonden houden zich afzijdig 11 radio J AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Programmawijziging De radio geeft woensdag T el evisie programma Communistische Bruggroe- pen richten nieuwe partij op Politie-inspecteur ontwierp veilige collectebus Experiment in A m ster dam Nieuwendijk 's middags wandelstraat Rotterdam wil een zindelijke stad zijn Eerste appels en bramen op Zeeuwse veiling Biologische expeditie terug uit Turkije Kerkelijk Nieuws Verrassend resultaat van verkiezing op Curasao Oppositie met één stem in de meerderheid door Cameron Hawley Ontoelaatbare afspraak? DINSDAG 14 JULI 1959 He filmprogramma, ^at de AVRO-tele- visie dinsdag 14 juli zou verzorgen, wordt vervangen door een flimprogramma van de N.T.S., waarin een samenvattende re portage van het bezoek van Koning Bou- dewijn en een documentaire over de Ber- lijnse crisis de hoofdschotel zullen vormen. Tot deze wijziging is met instemming van de AVRO besloten om redenen van actua liteit. De AVRO is bereid gebleken haar filmprogramma naar een later tijdstip te verschuiven. Advertentie UW HAAR IS UW KROON! EEN PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zéér goed modelknippen. Prijzen voor iedere beurs. c. 1. OERLEMANS Med. gcdipl. haarkundige GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 RAMPLAAN 49 - TELEF. 40589 HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gym- v. d. vrouw. 9.15 Nederl. sol. en waterst. VPRO: 10.00 Mijn kind heeft vakantie, caus, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 R.V.U.: „Vorm en kleur in de moderne kunst", door P. van 't Zelfde, (eerste lezing). 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette ork. en soliste. 13.00 Nieuws. 13.15 Poli- tiekapel. 13.50 In de wolken, rep. 14.00 Holl. strijkkwartet. 14.30 Jazzmuziek met comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.40 Radiokoor en orgel. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitzend. Émigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Herhaling rep. Tour de Franco. 18.30 R.V.U.: Kankerbestrij ding. Derde lezing: De huidige stand van de kan kerbestrijding in Nederland, door L. Meinsma. 19 00 Voor de kinderen. 19.10 .Jazzfestival Loos- drecht. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Nabeschouwing Tour de France. 20.15 Promenade-ork. en sol. 20.55 Zoals u en ik, hoorsp. 21.45 Holland Festival 1959: II Tabarro, opera. 22.45 De weg naar volwassenheid, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13,20 Lichte muziek. 13.50 Gram. 14.00 Kerkdienst. 15.00 Kamerorkest en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Bcursber. 17.45 Fanfare-orkest. 18.00 Gram. 18.15 Spectrum van het Chr. organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muziek korps. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Piano recital. 20.15 Groninger orkestver. en soliste. 21.30 De kerk in de vakantie. 22.00 Geestelijke liede ren. 22.30 Causerie. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Comm. 23.2524.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Operettemuziek. 14.55 Koersen. 15.40 Gram. 16.00 Koersen (tussen 16.00 —17.00 Tour de France). 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Bazuin en piano. (Om 17.20 Gram.). 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Gram. 13.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 21.30 Omr.orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.25 Indiaanse muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zee lieden. VOOR WOENSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Report, openluchtbad. 20.35 Spiegel der kunsten. 2L05 De Louis Blériot-race 1959. 21.15 Hun leven werd anders, documentair progr. 21.45 Gevar. programma. In een vergadering te Amsterdam heb ben vertegenwoordigers van de „Brug- groepen" besloten een nieuwe politieke partij op te richten, die de naam zal dra gen van Socialistische Werkers Partij. Er is een voorlopig partijbestuur geko zen, doch alleen de naam van de secre taris, S. Pieters uit Amsterdam, is be kendgemaakt. In een communiqué werd medegedeeld, dat er afgevaardigden uit het gehele land aanwezig waren. In een resolutie is als mening van deze afgevaardigden vastge legd, dat organisatorische eenheid van arbeiders slechts kan bestaan „wanneer ook binnen het organisatorisch verband vrijheid van meningsuiting bestaat over de theoretische en praktische vraagstuk ken, die zich in de strijd van de werken de bevolking telkens voordoen". „Zonder die vrije meningsuiting", al dus de resolutie, „groeit het gevaar van verstarring en dogmatisch conservatis me, dat tot isolement en machteloosheid leidt. De methoden, die terecht op het 20e congres van de C.P.S.U. werden veroor deeld, leven desondanks voort in de C.P.N., waardoor vrije meningsuiting in deze par tij wordt verhinderd. Het 19e congres van de C.P.N. en de leiding van deze partij hebben ondanks herhaalde pogingen daartoe van de kant van de Bruggroepen geweigerd tot een eerlijke en openlijke discussie te komen over de politieke en organisatorische geschillen en methoden in de rijen der communistische beweging. De pogingen werden met royement be antwoord, hetgeen vele in de strijd be proefde kameraden voor de beweging verloren dreigde te doen gaan". De nieuwe partij wordt opgericht op de grondslag van het wetenschappelijke so cialisme, zoals dat door Marx en Engels is gefundeerd en door Lenin verder is ontwikkeld. Het voorlopige partijbestuur zal als eer ste taak hebben een ontwerp-beginselpro- gram en een ontwerp voor statuten en reglement op te stellen en een partijcon gres voor te bereiden, dat nog dit jaar ge houden zal worden. Dan zal tevens een de finitief partijbestuur worden gekozen. Voorts zal het de mogelijkheid moeten on derzoeken tot samenwerking te komen met andere socialistische en vooruitstre vende groeperingen „om op deze wijze de eenheid van optreden in de arbeidersbe weging in ons land te bevorderen." Ten slotte zal het voorlopig bestuur de communistische en socialistische partijen in het buitenland in kennis moeten stellen van de op de conferentie genomen be sluiten. De verenigingen van stewardessen, van boordwerktuigkundigen en van pursers en hofmeesters hebben sinds geruime tijd bij de K.L.M. erop aangedrongen om naast de reeds erkende vakorganisaties deel te mogen nemen aan de behartiging van de belangen voor de betrokken categorieën personeel. De vakbondsbesturen hebben thans na rijp beraad verklaard om principiële re denen niét aan een zodanige vorm van overleg deel te kunnen nemen. Het over leg over de arbeidsvoorwaarden van de betrokken groepen K.L.M.-personeel zal thans geschieden door de directie van de K.L.M. met, de bestuursleden van de drie genoemde verenigingen. De onderhandelingen tussen de direc tie van de K.L.M., de vakbonden en de verenigingen van vliegend personeel, die thans geleid hebben tot erkenning van de vereniging van K.L.M.-pursers en -hof meesters en van de Vereniging van K.L.M.-stewardessen, hebben vele jaren geduurd. De vakbonden stonden op het standpunt dat men zich beter zou kunnen aansluiten bij een der drie vakcentrales. In de zomer van 1958 hebben de drie ver enigingen van vliegend personeel zich uit het overleg teruggetrokken en in novem ber van dit jaar werd aan zes hooglera ren, specialisten op het gebied van de ar beidsverhoudingen, de vraag gesteld of het niet redelijk zou zijn de drie vereni gingen te erkennen als volwaardige onder- handelings- en contractpartners. In april van dit jaar brachten de zes hoogleraren een advies uit, waarin deze vraag bevestigend werd beantwoord. Thans is het besluit gevallen om de drie verenigingen van vliegend personeel te erkennen voor de tehartiging van de be langen van deze korpsen, naast de reeds De chef van het Bureau Voorkoming Misdrijven van de Amsterdamse politie, inspecteur C. Verbiest, heeft een collecte bus ontworpen, waarbij het absoluut on mogelijk is er geldstukken uit te schudden. Het geld wordt niet in een gleuf, maar in een hellend bakje gedenoneerd. Het valt vervolgens door een klepje, waardoor het niet meer terug kan. Ten overvloede is binnen in de bus nog een soort stoffen fuik bevestigd, die het geld maar naar één kant doorlaat. De bus kost slechts de helft van de tot dusverre gebruikelijke. De Nieuwendijk is de eerste drukke win kelstraat in ue binnenstad van Amster dam, waar voetgangers rustig kunnen wan delen. De winkeliers zullen zich in de och tenduren moeten laten bevoorraden: van 1 tot 5 uur 's middags is de straat voor auto's verboden. De afsluiting van de Nieuwendijk is een experiment. Van dc resultaten zal het afhangen of straks een soortgelijk inrijverbod voor de Kalver- straat zal worden afgekondigd. De win keliers zijn over het algemeen niet ge kant tegen de nieuwe maatregel. Men heeft er voordeel van, als de straat voor wan delaars veilig is. erkende vakorganisaties. Laatstgenoemde organisaties hebben evenwel gemeend zich om principiële redenen te moeten te rugtrekken. De betrokken vakorganisaties, de Alge mene Bond van Luchtvaartpersoneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel „St. Rafael" en de Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale in Neder land, staan op het standpunt, dat het toe laten tot het overleg van organisaties, die zich uitsluitend richten op groepsbelan gen zeker bij een kwestbaar bedrijf als de K.L.M. op zich al erg riskant is. Daarbij komt, dat de vakorganisaties met de besturen van de verenigingen her haaldelijk contact gehad hebben over aan sluiting van de korpsverenigingen bij de vakbeweging. Deze pogingen zijn echter mislukt door de weigering van de bestu ren om een ietsje vrijheid af te staan, 'nelgeen volgens de vakorganisaties ge beuren moet als men zich aansluit bij vakcentralen.. die bepaalde spelregels in acht nemen. Voorts kan het kleine aantal leden van de bonden onder de drie korp sen een aanwijzing vormen voor het feit, dat de meeste leden dier korpsen geen prijs stellen op belangenbehartiging dooi de vakorganisaties. De gemeente Rotterdam gaat een actie houden om de verontreiniging van de stad tegen te gaan. Tramkaartjes, siga rettendoosjes, schillen van fruit en derge lijke hoeven niet op straat te liggen, zo meent men. In het centrum wordt nu in de vakantie maanden een proef genomen met vijftig papierbakken van een nieuw type. Ze staan op de straat en worden gesloten met een deksel. Dit laatste zou, volgens Ame rikaanse psychologen, stimulerend wer ken om er iets in te stoppen. Als de proef slaagt zullen ze in de gehele stad worden geplaatst. Er wordt in Rotterdam geklaagd, dat er zo weinig papiermanden op straat zijn. Maar de gemeente klaagt op haar beurt, dat het publiek ze misbruikt door ze als een aanvulling op het eigen vuilnisvat te beschouwen en er hele pakken afval in te stoppen. In enkele trams is, eveneens als proef, bij de uitgang een bakje geplaatst, waar in afval gedeponeerd kan worden. De eerste appels zijn aangevoerd op de veilingen. In Zeeland is maandag het nieuwe seizoen voor de appels begonnen. Alleen in Kapelle-Biezelinge was een aan bod van ruim 15 ton exportkwaliteit. Voor de grote maat werd 60 tot 75 cent per kg. betaald en voor de kleine maat 47 tot 54 cent per kg. Over het algemeen zijn de eerste appels dit jaar mooi van kleur en goed van kwaliteit. Het is duidelijk merk baar dat ze veel zon hebben gehad. Ook de smaak is hierdoor in gunstige zin be- invloed. De binnenlandse handelaren toon den flinke belangstelling voor de eerste appels in Zeeland en verder was er ook behoorlijke vraag voor rekening van West- Duitsland en België. Verwacht wordt dat de aanvoeren van appels snel zullen toe nemen, want door het warme weer is het rijpingsproces de laatste tijd zeer vlug ge gaan. Vorig jaar werden de eerste appels aangevoerd op 24 juli. Het warme weer is er tevens oorzaak van dat er nu al rijpe bramen zijn. Op de veiling van Kapeile-Biezelinge was er reeds vrij veel aanvoer. De prijs van de eerste kwaliteit lag tussen 44 en 51 cent per 250 gram. De zes deelnemers aan de Nederlandse biologische expeditie naar Turkije, de Leidse studenten in de biologie E. Hen- nipman, P. Nijhoff, C. Swennen, W. J. M. Vader en W. J. J. O. de Wilde en de ama teur-bioloog en technische deskundige A. S. Tulp te Drachten, zijn in ons land te ruggekeerd. Het doel van de expeditie was het bij eenbrengen van collecties geconserveerde dieren en gedroogde planten ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek. De financiering werd mogelijk gemaakt door belangrijke steun van de rijksuniversiteit te Leiden, het Prins Bernhard Fonds, de Hollandsche Mij. der Wetenschappen en van de zijde van het bedrijfsleven. In april, mei en juni werd met de spe ciaal voor dit doel ingerichte vrachtauto van de Rijksautomobielcent.rale ruim 7000 km. in Turkije afgelegd. Dank zij de me dewerking van de Turkse autoriteiten was men in de gelegenheid wetenschappelijk materiaal te verzamelen aan de Middel landse Zeekust, in het Taurusgebergte, op de hoogvlakte van Anatolië, in 't stroom gebied van Euphraat en Tigris, in het Oostpontische gebergte en langs de kust van de Zwarte Zee. De expeditie is een succes geworden. To taal werden 6000 planten verzameld, om vattende ca. 1500 soorten, alsmede een be langrijke collectie reptielen, vissen, schaal- en schelp-dieren en insecten. Het grootste deel van dit materiaal is inmid dels van Istanbul uit verscheept. Het ove rige is door de deelnemers, die de terug reis geheel met de auto aflegden, zelf meegenomen. Ncd. Hcrv. Kerk Beroepen te Waspik W. S. Verploeg, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Oudenbosch W. Vons, vic. te Capelle aan de IJsel. Aangenomen naar Okkenbroek (toez.) J. Roldanus, kand. te Utrecht. Beroepen te Melissant (toez.) W. Kalk man, kand. te Capelle a. d. IJsel te Wijk bij Heusden J. T. Kazander, kand. te Ga meren. Benoemd lot bijstand in het pastoraat te Laren (N.H.) J. Mortier, a.s. em. pred. te Almkerk. Bedankt voor Ouddorp (Z.-H.) D. v. d. Ent Braat te Elspeet. Geref. Kerken Beroepen te Alphen aan de Rijn (3e pred.pl.) en te Oegstgeest G. Rang te Vijf huizen; te Hardegarijp J. D. Kruithof te Noordbergum die dit beroep ook aannam en nu predikant van de combinatie Har- degarijp-Noordbergum wordt. Aange nomen naar West-IJselmonde M. C. Ker sten jr. te Wissenkerke. Aangenomen naar Numansdorp A. Velduyzen te Baarland. Bedankt voor Ridderkerk H. R. Zijlstra te Koudekerk aan de Rijn. Beroepen te Roden (2e maal) W. B. v. Halsema te Eernewoude, die dit beroep ook aannam. Geref. gemeenten Aangenomen naar H.I. Ambacht C. Wis se. kand. te Tholen die bedankte voor veertien andere beroepen. Bapt. gemeenten Bedankt voor Alkmaar II. v. d. Werf te Emmen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Aalsmeer T. Harder, kand. te Leeuwarden en W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort; idem te Bennekom J. de Jong, kand. te Rotterdam en P. v Zonne veld. kand te Bussunr. idem te Ouderkerk aan de Amstel W. J. v. d. Linden, kand. te Santpoort en P. v. Zonneveld, kand. te Bussum. Prijs der critici. De prijs van de Fran se critici ten bedrage van 50.000 frank is zaterdag toegekend aan tekenares Hélène Neveur en aan de schilder Jean Gachet. Maar hel bezoek aan het eiland Podolia liep ten eindeze moesten weer verder, dus namen ze afscheid. „Dag! Goede reis!", riepen de paddestoelmannetjes. „En kom nog maar eens terug, hoor!" Tsjik en Tukie klommen op Toka's rug en gaven hun nieuwe vrienden nog een hand. Toen draaide Toka zijn staart in het rond en even later zweefden ze ai boven het eiland. Maar vóór ze wegvlogen zagen ze daar beneden nog de vriendelijke mannetjes, die hun juichend tol afscheid wuifden7,575 Op Curacao heeft zich een „staats greep" voorgedaan bij de verkiezing der gedeputeerden in de Eilandraad. Het stond vast dat de Democratische Partij (9 leden) en de K.V.P. (2 leden) zouden samengaan en onderling de functies van gedeputeerden zouden verdelen. Met 11 le den hadden deze partijen juist een meer derheid over de Nationale Volkspartij (9 leden) en de Curagaose Onafhankelijke Partij (1 lid). De verrassing was echter, dat een lid van de fractie der Democra tische Partij, de heer Rosario, die zich door zijn eigen partij onredelijk behan deld voelde, zich niet aan de partijdisci pline wenste te onderwerpen en op zich zelf stemde toen bleek, dat de 10 N.V.P.- ers en de C.O.P.-er hem een zetel in het bestuurscollege aanboden. De 11-10 D.P.- K.V.P.-meerderbeid werd daardoor een 10-11 minderheid. Tot grote verrassing van allen werden de rollen omgekeerd en werd een bestuur gekozen waarin geen enkel D.P.- of K.V.P.-lid zitting had. De oppositie in de staten heeft dus thans de macht op Curagao hetgeen een ver rassende consequentie is van dc laatste verkiezingen. Uiteraard zijn door het ge beurde de politieke tegenstellingen ver scherpt. Of dit alles ook van invloed zal zijn op de reorganisatie van de regering die vermoedelijk zeer binnenkort haar be slag zal krijgen, is moeilijk te overzien. Wel mag men aannemen dat deze verras sende wending tal van plannen heeft door kruist. De heer Rosario heeft zich inmid dels niet bij een andere parti] aangeslo ten en zal als onafhankelijk lid zitting hou den in het Eilandbestuur. Politieke perikelen deden zich ook voor op de Bovenwindse Eilanden, waar de Eilandraad het vertrouwen in het staten lid voor de Bovenwinden, de heer Lopes, opzegde. Dit behoeft niet te leiden tot het aftreden van het statenlid, maar het kan wel betekenen, dat de heer Lopes in het vervolg een weinig „betrouwbaar" lid van het regeringsblok zal blijken te zijn, waardoor de verhoudingen in de staten voor de regering moeilijker zouden kun nen worden. In ieder geval zal met dit feit rekening moeten worden gehouden bij de komende reorganisatie van de regering, alsook met het feit, dat de Bovenwinders, die op Aruba werken, hun vertrouwen hebben, opgezegd in het statenlid Anslijn van de P.P.A. op Aruba. Advertentie Vanaf woensdaq 15 juli KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11552 MUZIEK, GRAMMOFOONPLATEN, MUZIEKINSTRUMENTEN 53. De woorden schenen van haar lippen te exploderen. Zijn hoofd kwam langzaam omhoog, in beheerste verrassing, het potlood bleef op het papier. „Wat niet doen, lieve?" „Directeur worden van de maatschappij". „Waarom niet". Wanhoop drong haar tot spreken. „Je bent niet in orde, Fred, je weet het zelf. Het het zou je dood zijn. Je weet wat de dokter gezegd heeft wat alle doktoren gezegd hebben". Hij antwoordde met een kalmte die haar krankzinnig dreigde te maken. „Dat was vóór ik geopereerd werd, Edith. Gedu rende de laatste twee jaren heb ik me uitstekend ge voeld". „Maar waarom wil je het waarom?" „Wel Edith, je..." „Er is geen reden voor, geen enkele reden ter we reld. Meer geld hebben we niet nodig. We hebben al les, dat we ooit kunnen en zullen nodig hebben. Fred, je bent een-en-zestig jaar. Het duurt nog maar vier jaar en dan kun je je ontslag nemen. Fred, wil je niet kun je niet Haar stem stokte... als een lans, die afschampte tegen het schild van zijn gezicht, dat één hard mas ker was. „Edith. je begrijpt het niet". „Ik begrijp het wel! Het is nog altijd Avery Bullard, nog altijd..." „Nee", zei hij, scherp genoeg om haar te kunnen onderbreken, maar toen ging zijn stem niet over in een zachte toon, maar in de kalme heftigheid van be rekenende haat. „Het is Loren Shaw. Als ik geen di recteur word, zal Shaw het worden". „Laat hem het worden. Wat kan het jou schelen?" „Dat kun je niet menen, Edith!" „Ik meen het. Je hebt je hele leven aan Avery Bul lard gewijd. Dat is toch wel voldoende". Een kort moment, terwijl ze zag dat z'n masker werd verbroken door een innerlijke strijd, klampte ze zich vast aan de hoop, dat ze nog kon winnen. Hij had z'n ogen neergeslagen en trok een golvende lijn op het vloeiblad met de scherpe punt van z'n potlood. Ze hield haar adem in, terwijl ze wachtte op het geluid van zijn stem. Met het eerste woord vervloog al haar hoop. „Nee Edith, ik heb m'n leven niet gewijd aan Avery Bullard. Ik heb het gegeven aan de maatschappij en ik ben niet van plan haar door een rotvent als Shaw te zien vernietigen". Rotvent! Het woord sloeg in als een kanonschot. Ze had hem nog nooit een woord als dit horen gebrui ken. Dat was Fred niet... nee... nee... nee... Dat was Bullard... dat was Bullard, die sprak! In stille wanhoop zonk ze terug tegen de muur. Zon der naar haar te kijken, beëindigde hij het schrij ven van de telegrammen. Daarna pakte hij de tele foon en begon het nummer te draaien, dat hij al in de bovenhoek van het vloeiblad had gezet. Nee, dat was Fred niet geweest, die daar sprak... Fred was niet in staat tot haten... dat was Avery Bullard... alleen Avery Bullard kon zo'n haat koes teren. Toen slingerde ze dat afschuwelijke woord vanuit de geheime schuilhoeken van haar geest, waar het lag te smeulen als de ontstoken lont van een bom terug naar het portret van Avery Bullard, dat boven het bureau van haar man hing. 7 u. 44 n.m. Toen Don Walling Ridge Road indraaide, had hij ge zien dat zijn benzinemeter bijna op nul stond en toen was hij het tankstation binnengereden dat bij de ingang van de Contryclub stond. „Red" Barry, de eigenaar, sprong op en kwam naar hem toe, de klep van zijn pet zwierig over zijn onuitroeibare grijns. „Ha die mr. Walling! Zeg, dat is slecht nieuws over mr, Bullard, hè!" Don Walling beperkte zijn antwoord tot een knik, afgeschrokken door Red's onbekommerde toon en de oneerbiedigheid van zijn zinloze grijns. Af en toe was het geluid van een menigte stemmen hoorbaar en het geluid van jong gelach kwam er achter aan. Nog meer gelach kwam van de tennisvelden van de club achter de beschuttende bomen. Het verbrokkelde gejuich van een veelkoppige menigte golfde aan van achter de heu vel, en van nog verder klonk de hoempa-muziek uit het Joyland-Park. De adem van de dood zou nu over de aarde hebben moeten liggen, en, omdat dat niet zo was, maakte de eenzaamheid van zijn verdriet dit alles nog irriterender, een gevoel dat nog versterkt werd door de op de loer liggende zelfcritiek, dat hij zelf schuldig geweest was aan een veronachtzaamd ver driet, omdat hij zijn geest toegestaan had zich met gedachten bezig te houden, die niet aan Avery Bullard gewijd waren, maar aan diens opvolger. „Hij was nog niet zo oud, hoorde ik, mr. Walling?" zei Red met zijn eeuwige grijns, die nu iets monster achtigs leek te hebben. „Maar zes en vijftig zeiden ze me. Een jonge man, maar een zwaar leven hè, mr. Walling? Ik houd me maar bij benzinepompen; dat is drie twee en negentig, mr. Walling". Hij gaf hem vier dollar en reed zo snel weg als hij kon. Maar het was onmogelijk om te ontkomen aan de herrie van de wereld, die geen verdriet kende. Het afdalen van de heuvel was als het afglijden naar een heksenketel van rauwe pret. Joyland Park was ge bouwd op de vlakke bodem van een verlaten steen groeve en de uitgehouwen rotsen op de achtergrond fungeerde als een klankbord, dat duizend verschillen de geluiden versterkte en hen samenbundelde tot één wanklank van lawaai. Aan de voet van de heuvel moest hij stoppen voor een verkeersagent, vlak.naast het Joyland-Park. Waar hij wachtte was er een luchtbaan achter de schutting en Don Walling kromp ineen bij het oorverscheurend ge gil van opgewonden pret, dat het naar-beneden-suizen van de schuitjes begeleidde. Het verkeer zette zich weer in beweging, maar hij was nauwelijks gestart, of de opgestoken hand van de verkeersagent deed hem opnieuw stoppen om een stroom van mensen door te laten, die de weg over- renden naar de ingang van het park, elkaar duwend en stotend als gedreven door de waanzinnige behoef te om te schreeuwen en te lachen en te brullen in een opgeschroefde roes. CWerdfc vervolgd) Vinger afgesneden. Een onstelde auto mobilist kwam aan een politiebureau te Rotterdam vertellen, dat hij tijdens het bijvullen van olie onder de motorkap van zijn auto een vinger had gevonden. Dit klopte met een ongeval, dat de politie reeds Ier ore was gekomen. Een 12-jarige knaap was bij het spelen gestruikeld en met de rechterhand in een gat bij het lin kerspatbord van een geparkeerde auto ge raakt. Hierdoor was de rechterwijsvinger afgesneden. Bungalowpark. De Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft haar eerste bungalowpark op de Borkeld in Holten in gebruik genomen. Op een bosrijk terrein is daar een zestal riante bungalows ver rezen. Er zullen er nog zes bijkomen. Raadsheer. Tot raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam is benoemd mr. Chr. A. C. M. Tiebackx, thans rechter in de rechtbank te Amsterdam. Eredoctoraat. De universiteit van Pretoria heeft aan prof. dr. M. W. Woer deman, rector magnificus van de gemeen te-universiteit van Amsterdam, het ere doctoraat in de geneeskunde verleend. Argentijns vlootbezoek. Van 17 tot 23 juli zal het Argentijnse marine-opleidings schip ,.Bahia Thetis" (5100 ton) een niet officieel bezoek brengen aan Amsterdam. De bemanning bestaat uit 21 officieren, 227 schepelingen en 90 adelborsten. Vijftien winkeliers in een nieuwe wijk in Overschie hadden bij notariële akte een afspraak gemaakt over het aantal win kels van een bepaalde branche, dat in die wijk gevestigd zou mogen zijn. Deze akte heeft.een looptijd van vijftig jaar. In die jaren mag een winkelier alleen zijn zaak overdoen als, zo is bepaald, bij de koop de bepaling wordt gemaakt dat er geen an der bedrijf, dan erin gevestigd was, zal ko men. De minister van Economische Za ken achtte deze notariële afspraak in strijd met de Wet op de Economische me dedinging en de overeenkomst daarom on verbindend. De winkeliers hebben deze kwestie nu voorgelegd aan het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag, dat nu zal moeten uitmaken of de winkeliers die afspraak wel mochten maken of dat de minister gelijk heeft. Dit college zal op 24 augustus uitspraak doen. Grote Kerk: Vandaag 20 uur: Orgel concert door G. Leonhardt. Openluchttheater: Woensdag 14.30 uur: Kindervoorstelling. 'BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Tar- zan vecht voor zijn leven", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontvoerd door de contraspionage", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 ,16.15. 19 en 21.15 uur: „Teen ager Melody", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs". 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „Het glazen muiltje", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag en woensdag 20.15 uur: ..Das Wirsthaus in Spessart", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Val niet. professor", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „De banne ling van Ballantrae", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 19 en 21.15 uur: „Eén grote liefde", 18 jaar. Vandaag tot en met don- dei-dag 14.15 uur: „Soldaten en meisjes", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 19 en 21.15 uur: „De inspec teur-generaal". alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: ..De zigeunerbaron", alle leeftijden. Bii slecht weer: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „De vierkante rekruut", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Tot 30 juli op werk dagen van 10 tot 17 en zondags van 13 tot 17 uur: Expositie „Haarlems Zilver". Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 juli dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags van 13.30 tot 17 uur: Ex positie „Kunst zij ons doel". In 't Goede Uur: (Korte Houtstraat 1): Tot 1 augustus dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie Nico Molenkamp. DIVERSEN Vleeshal: Dagelijks (behalve zaterdags en zondags) 14.30 uur: Poppentheater Jan Nelissen. Sportpark Hoofddorp: Woensdag 13 uur: Nationaal concours hippique. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- gaa 1 in Haarlem" van vrijdag 10 juli).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13