Spanjaard Bahamontes aan de voet van de Alpen in de gele leiderstrui Gaul behaalde in Grenoble zijn eerste etappezege DE TOUR IN CIJFERS Gaul: Bahamontes klimt dit jaar beter dan ik Leo Gerhards nam revanche tijdens de Braassemweek Wicky Hofman en Bontekoe (HPC) kringkampioen op de 1500 meter Fraaie vijfde plaats voor Damen Tal van protesten op tweede dag 13 Roosenburg naar NEG TIPS VOOR TREINTOERISME „VAKANTIEDAGTOCHTEN" NederlandDenemarken DWR verstevigde positie door zege op SZC-ers In Parijs Monsonides weer sneller op 100 m. schoolslag L. G. Eggink overleden Nederlandse zwemploeg tegen Engeland Gaat u met vakantie? DINSDAG 14 JULI 1959 Van Grenoble is dan eindelijk voor de gedunde Nelux-equipe de victorie begonnen: Charly Gaul winnaar van de zware 17de etappe van St. Etienne naar dit toeristische centrum van de Franse alpen, vóór Bahamontes. En als klap op de vuurpijl drie „Neluxers" in de groep die met een achterstand van 3 minuten 42 seconden na de „helden" van deze dag in het velodrome van Grenoble aankwam. Piet Damen bevocht een prachtige vijfde plaats achter Darrigade, Ernzer werd tiende, Bolzan negentiende. Het betekende, dat de gecombineerden behalve de 200.000 francs voor de individuele etappezege ook de 250.000 francs van de dagelijkse plocgenprijs hadden veroverd. En tenslotte werd Charly Gaul uitgeroepen tot stryd- lustigste renner, hetgeen nog eens 100.000 francs opleverde. Op één dag had de Neluxploeg ongeveer tweederde van het in de zestien voorgaande etappes verdiende geld aan het kapitaaltje toegevoegd. Jammer, dat zo'n fortuinlijke dag niet een week eerder is gekomen. Ongetwijfeld zouden er dan nu meer Neder landers in de strijd zijn geweest. Want de schamele verdiensten in de eerste twee weken ondermijnden het toch al niet bijster sterke moreel in de ploeg. De vette buit van maandag zou er wel eens toe kunnen bijdragen, dat de Neluxploeg voor Parijs geen uitvallers meer zal moeten betreuren. En terwijl op het middenterrein de Nederlanders en Luxemburgers elkaar geluk wensten, reed Frederico Bahamontes de „adelaar van Toledo" voor het eerst van zijn leven in de zo pas veroverde gele trui, waarbij zijn zwarte kuif zo fel af steekt. Broederlijk samenwerkend hadden de bergkoningen Gaul en Bahamontes de Belgen, Fransen en Italianen een gevoelige nederlaag toegebracht. Alleen de grootste optimisten kunnen na deze dag nog een sprankje hoop hebben op de Tourzege van Rivière, Anglade, Anquetil, Baldini, Pauwels of Hoevenaers. Alles was misschien anders gelopen indien dc tricolores, de Azzurri en de dragers van de gele petten een verbond hadden gesloten en vandaag tot de aanval waren overgegaan in plaats van te verdedigen. Nu boekte Bahamontes op hen een winst van 4 min. en 12 seconden, die in de komende twee dagen met de Galibier en de Iseran, de kleine en grote St. Bernard en de Forclaz, wel eens van beslissende invloed zou kunnen blijken. In het algemeen klassement leidt de Spanjaard met 4 min. 2 sec. voor Pau wels. Hoevenaers staat nu op 4 min. 8, Anglade op 4.51, Anquetil op 9.16, Baldi ni op 11.27 en Rivière op 11.36. Alleen aan Charly Gaul verloor Bahamontes dertig seconden, maar dat is voor de Spanjaard van weinig belang. Gaul immers staat altijd nog op min 22 min. 43 sec. achter hem en hij heeft zelf toegegeven dat er voor hem maar één winnaar van de Tour bestaat: Frederico Bahamontes. Dat Gaul echter nog altijd op een dei- ereplaatsen achter de Spanjaard blijft mik ken bewees zijn inspanning in deze 17de etappe. De Luxemburgse klimspecialist liep 4 min. 42 sec. van zijn achterstand op de andere favorieten in en zal in de komende Alpenetappes zonder twijfel al les geven om die achterstand op Anquetil (13.27), Baldini (11.16) en Rivière (11.07) geheel weg te werken. En als het weer zo koel blijft als na het vertrek uit St. 15JULI-19eETAPPE 251 KM Etienne wordt het voor de Fransen en Italianen een hele toer om zich Gaul van het lijf te houden. De Luxemburger im mers komt pas goed op dreef als het slecht weer is. Bahamontes' meesterschap Op de in de bergwand uitgehakte smal le weg naar de top van de in de tweede categorie ingedeelde col de Romeyère ver nietigden Bahamontes en Gaul de illu sies van de anderen. Tussen een indruk wekkend decor van steil omhoogrijzende rotswanden en bergstromen, van als door een reuzenhand neergesmeten rotsblok ken en sombere dennebossen, viel de gro te klap. Evenals in het begin van de etappe bij de lange beklimming van de minder grim mige en langzaam klimmende Col des Grand Bois opende Bahamontes het of fensief. De wielerenthousiasten, die zich als een lang lint op de helling hadden ge nesteld, moesten zich tegen de kille rots wand klemmen toen de volgauto's langs kwamen. Zij deden het graag, want zij waren getuige van een groots moment in deze ronde. Licht als een veertje danste de slanke Spanjaard naar boven. Onweer staanbaar, zelfs voor Charly Gaul, die eveneens de meute met Rivière, Anquetil, Baldini, Anglade, Géminiani en al die andere klimmers van formaat achter zich had gelaten. Nog was de boogbrug over de Isère, die toegang gaf tot het kaascentrum Saint- Gervais, in de diepte te zien, toen de chronometers een voorsprong van 15 sec. voor Bahamontes op Gaul aanwezen. Het peloton zwoegde al op een halve minuut. Gaul won terrein. Het werd tien secon den, op een vlakke weg een afstand van niets, maar in het zware bergterrein nog een grote kloof. Bahamontes rook het ge vaar en gooide er een schepje op. En eerst langzaam, maar naarmate het stij gingspercentage groter werd, steeds snel ler, groeide het verschil tussen de twee bergreuzen. Het was een groots duel in een angst aanjagende omgeving. Twee nietige men sen groeiden hier uit tot reuzen, tot be dwingers van dit onherbergzame voor portaal tot de Alpen. Op de top bleek Ba hamontes 1 min. 7 sec. te zijn uitgelopen op Gaul, 1 min. 45 sec. op de Engelsman Sutton, die ook in de tijdrit op de Puy de Dóme al verrassende klimmei scapacitei- ten had getoond, en bijna vier minuten op het peloton waarin Ernzer, Bolzan en Piet Damen goed meedraaiden. Twee tegen allen Bahamontes had zijn meesterschap ge toond. Voor de tweede maal op deze dag had hij 6 punten voor het bergklassement De uitslag van de 17de etappe, St. Etienne Grenoble (197 km) was: 1. Gaul (Nelux) 5.37.16 (met bonificatie 5.36.16); 2. Bahamontes (Sp.) 5.37.16 (met bonificatie 5.36.46); 3. Grac zyk (Fr.) 5.40.49; 4. Darrigade (Fr.) 5.40.53; 5. Damen (Nelux); 6. Van Aerde (Belg.); 7. Padovan (It.): 8. Thomin (W.Z.W.); 9. Grous- sard (W.Z.W.); 10. Ernzer (Nelux); 11. Robin son (Int. ploeg); 12. Desmet (Belg.); 13. Saint (W.Z.W.); 14. Pauwels (Belg.); 15. Sutton (Int. pl.); 16. Mahé (W.Z.W.);; 17. Falaschi (It.); 13. Brankart (Belg.); 19. Bolzan (Nelux); 20. Hoevenaers (Belg.); 22. Anquetil (Fr.); 23. Géminiani (Fr.); 24. Baldini (It.); 26. Vermeu- lin (Par. N.O.); 28. Rivière (Fr.); 30. Huot (Centr. Z.-Fr.); 35. Adriaenssens (Belg.); 38. Anglade (Centr. Z.-Fr.), allen in dezelfde tijd als Darrigade, 5.40.58: 43. Kersten (Nelux) 5.47.33; 46. Robie (Par. N.O.): 54. Plankaert (Belg.); 62. Bobet (Fr.); 66. Graf (Zwits./Dld.): 76. en laatste Reitz (Zwits./Dld.) 6.10.33. De Portugees Cardoso (Int. pl.) was niet gestart. Het algemeen klassement na de 17de etappe ziet er als volgt uit: 1, Bahamontes (Spanje) 89.24.36: 2. Pauwels (Belg.) 89.28.38 op 4 min. 2 sec.; 3. Hoevenaers (Belg.) 89.28.44 op 4.08; 4. Anglade (Centr. Z.-Fr.) 89.29.27 op 4.51; 5. Mahé (W.Z.W.) 89,32.34 op 7.58; 6. Anquetil (Fr.) 89.33.52 op 9.16; 7. Adriaenssens (Belg.) 89.35.22 op 10.46; 8. Baldini (It.) 89.36.03 op 11.27; 9. Rivière (Fr.) 89.36.12 op 11.36; 10. Ver- meulin (Par. N.O.) 89.43.47 op 19.11; 11. Bran kart (België) 89.46.36; 12. Saint (W.Z.W.) 89.46.51; 13. Gaul (Nelux) 89.47.19 op 22 min. 43 sec.; 14. Manzaneque (Spanje) 89.50.35; 15. Bergaud (Centr. Z.-Fr.) 89.51.11; 16. Dotto (Centr. Z.-Fr.) 89.54.16: 17. Desmet (België) 90.00.50; 18. Planckaert (Belg.) 90.07.50; 19. ex aequo: Van Aerde (Belg.) en Darrigade (Fr.) 90.10.29; 21. Friedrich (Zwits./Dld.) 90.11.49; 22. Bobet (Fr.) 90.12.54: 25. Janssens (Belg.) 90.19.11; 33. Ernzer (Nelux) 90.26.59: 36. Gémi niani (Fr.) 90.27.46; 43. Bolzan (Nelux) 90.36.32; 45. Huot (Centr. Z.-Fr.) 90.39.18; 56. Robic (Par. N.O.) 90.52.45; 58. Damen (Nelux) 90.53.26; 65. Kersten (Nelux) 91.00.39. Het dagplocgcnklasscment was: 1. Nelux (Gaul. Damen en Ernzer) 16.58.12; 2. Spanje 16.58.42; 3. Frankrijk 17.02.45; 4. ex aequo: België. West-Zuid-West en Centraal Z.-Frank rijk 17.02.54; 8. Internationale ploeg 17.11.42: 9. Parijs Noord-Oost 17.13.33; 10. Zwitserland- Duitsland 17.24.52. Het algemeen ploegenklassement na de 17de etappe luidt: 1. België (Pauwels. Hoevenaers en Adriaenssens 268.32.44; 2. Centraal Zuid- Frankrijk 269.14.54: 3. Frankrijk 269.20.33; 4. West-Zuid-West 269.35.14; 5 Spanje 269.35.53; 6. Italië 270.21.59: 7. Nelux (Gaul, Ernzer en Bolzan) 270.50.50; 8. Parijs Nrd.-Oost 270.52.48: 9. Zwitserland/Duitsland 271.53.44: 10. Internat, ploeg 272.08.18. Het bergklassement ziet er na de 17de etap pe als volgt uit: 1. Bahamontes (Sp.) 44 pnt.; 2. Saint (W.Z.W.) 32 pnt.; 3. Gaul (Nelux) 31 pnt.; 4. Huot (Centr. Z.-Fr.) 27 pnt.; 5. Riviè re (Fr.) 13 pnt.; 6. Anglade (Centr. Z.-Fr.) 15 pnt.; 7. Bergaud (Centr. Z.-Fr.) 13 pnt.: 3. Mahé (W.Z.W.) 11 pnt.; 9. Desmet (Belg.) 10 pnt.; 10. Dotto (Centr. Z.-Fr.) 9 pnt.; 11. Jans sens (Belg.) 8 pnt.; 12. Vermeulin (Par. N.O.) 7 pnt.; 13. ex aequo o.a. Anquetil (Fr.) 6 pnt.; 15. ex aequo o.a. Bobet (Fr.) en Brankart (Belg.) 5 pnt.; 18. ex aequo o.a. Hoevenaers (Belg.), Pauwels (Belg.) en Ernzer (Nelux) 4 pnt. Het puntenklassement ziet er na de 17de etappe als volgt uit: 1. Darrigade (Fr.) 500; 2. ex aequo Bahamontes (Sp.) en Anquetil (Fr.) 347; 4. Saint (W.Z.W 310: 5. Hoevenaers (Belg.) 286; 6. ex aequo Graf (Zwits./Dld.) en Van Aerde (Belg.) 281: 8. Anglade (Centraal Z.-Fr.) 280; 9. Gaul (Nelux) 279; 10. Rivière (Fr.) 252; 11. Graczyk (Fr.) 243; 12. Bruni (It.) 236; 17, Baldini (It.) 170. De prijs voor de strijdlust.igste renner werd in de 17de etappe toegekend aan Charly Gaul. Hij kreeg 56 punten tegen Bahamontes 44. Het algemeen klassement voor de strljdlus- tlgste renner luidt nu: 1. Saint (W.Z.W.) 156: 2. Anglade (Centr. Z.-Fr.) 150 3. Bahamontes (Sp.) 98: 4. Queheille (W.Z.W.) 84; 5. Pauwels (Belg.) 82. Tot ongelukkigste renner van de 17de rit werd uitgeroepen de Belg Planckaert, die door een val tijdens de beklimming van de col de Romeyère veel tijd verloor. veroverd ook op de Col du Grand Bois was de Spanjaard het eerst boven maar toen met een geringe voorsprong en nu wachtte de Spanjaard. Hij wachtte op Charly Gaul om samen met hom de ver overde voorsprong te verdedigen in de resterende 67 km. naar Grenoble. Er restte nog de klim van de niet inge deelde St. Nizier. Vlak voordat Bahamon tes hieraan moest beginnen kwam Charly Gaul bij hem. En toen volgde de strijd van het tweemanschap tegen de fel jagen de groep Rivière, waarin Pauwels tal van aanvallen lanceerde om zijn gele trui te kunnen behouden. Sutton zweefde een tijd lang in het niemandsland tussen de twee fronten, maar kon zich niet handhaven. Toen hij na 158 km. door het peloton werd opgeslokt, bedroeg de voorsprong van Gaul en Bahamontes nog drie minuten en 15 seconden. Op de top van St. Nizier pakte Charly Gaul een flesje mineraalwater van een toeschouwer aan. De Luxemburger nam zelf een klein slokje, gooide wat over zijn hoofd en gaf de rest aan Bahamon tes. De samenwerking was perfect. Om beurten namen Gaul en Bahamontes de kop en stortten zich in de laatste lange afdaling met scherpe haarspeldbochten. De jagende Bahamontes kwam het eerst het velodrome binnen met Gaul onmid dellijk aan zijn wiel. Charly Gaul zat prachtig en toen hij voor de laatste bocht demarreerde was Bahamontes versla gen. Met enkele lengten voorsprong ging de dolgelukkige Luxemburger, wiens zelfvertrouwen was weergekeerd, als eerste over de finish. Drie minuten en 33 sec. later kwam •Jean Graczyk in zicht. De tricolore was vlak voor het stadion gedemarreerd en kwam negen seconden voor het peloton de wielerbaan op. In de spurt van deze groep veroverde een glunderende Piet Damen uit een gezelschap van pure sprinters een schitterende vijfde plaats achter Darri gade. „Nu zie je, dat het rijden op de winterbaan toch zijn vruchten afwerpt", zei de Limburger schalks. Jaap Kersten, die bij de beklimming van de Romeyère door toedoen van Planc kaert onderuit was gegaan, arriveerde tien minuten na Gaul en Bahamontes in Grenoble in gezelschap van Loder, Sesta- ri, Friedrich en Forestier. Zijn ergernis maakte echter al spoedig plaats voor een verheugde glimlach toen hij van het suc ces van zijn ploegmakkers hoorde. André Roosenburg, de in Helmond woon achtige oud Leeuwarden-midvoor, zal vol gend seizoen voor de Nijmeegse tweede- divisieclub NEC uitkomen. Maandag werd het contract tussen de partijen getekend. Bennaars is door NOAD aan Feijenoord verkocht. Keeper Van Pelt door Feijenoord aan BW. Geel gaat van Sparta naar Xerxes. Advertentie in het boekje gratis verkrijgbaar aan de stations, de N.S.-in- Uchtingenbureaus en de door N.S. erkende reis bureaus. Tegen alle verwachtingen, is de tweede dag van de Braassemweek toch nog een geslaagde zeildag geworden. Voor de groepswedstrijd van de Regenbogen en de ochtendwedstrijd van de jeugdklasse werd eerst de uitstelvlag gehesen en later wer den deze races geheel afgelast. De weers verwachtingen waren namelijk zodanig dat er in de loop van de dag 'n wind van kracht zeven verwacht werd. Toen hier omstreeks 11 uur nog steeds geen sprake van was, werd toch normaal gestart en de wedstrijden verliepen zonder enige ver rassing. Er was zelfs minder wind dan op de eerste zeildag. Zeilen In de regenboogwedstrijd vielen nogal protesten. Ingenieur G. A. Bakker, die als eerste binnenkwam, werd op een stuur boord-bakboordkwestie uitgesloten en John Hofland kreeg een protest tegen zich van C. van Staveren. En het wedstrijd comité besliste in het voordeel van de laatste. Bij de Finnjollen nam Leo Ger hards revanche en hij werd eerste voor Jaap de Boer en Wim Lesage. Koos de Jong verscheen niet aan de start. Wederom behaalde Rolf von den Bau- men in de Valkenklasse de overwinning en ook in een aantal andere klassen kwam voor de tweede maal dezelfde overwin naar uit de bus. Dit waren o.a. Henk de Gaul sprint als eerste over de eind streep in Grenoble en Bahamontes, die vlak achter de Luxemburger kwam, trok even later de gele trui aan. Eindelijk is de grote strijd begonnen. Waar de hele tourkaravaan al dagen lang op heeft zitten wachten en wat met grote spanning tegemoet gezien werd, is ge beurd. De handschoen is geworpen en nog voor de Alpen in zicht kwamen is de grote finale ingezet. Op twee cols van de twee de categorie, de Grand Bois die met zijn lange klim heel wat lastiger bleek dan hij eruit zag, en de lagere maar bijzon der moeilijke Romeyère, heeft Charly Gaul onder het toeziend oog van zijn gro te baas Signor Valente, de directeur van de extra sportieve merken Faema en Emi, te kennen gegeven dat hij niet van plan is zich zonder slag of stoot gewonnen te geven. En eigenlijk is het vanzelfspre kend, dat hij de aanval al onmiddellijk na de rustdag heeft ingezet, want met zo'n grote achterstand op Rivière, Baldini en Anquetil zou langer wachten de kans op herstel alleen nog maar kleiner hebben gemaakt. Het is jammer, dat de etappezege tus sen de beide al zo snel weggevluchte berg koningen niet op normale wijze werd be twist. Het lag er op de wielerbaan in Gre noble, zoals dat heet duimendik bovenop, dat Bahamontes zijn rivaal de overwin ning graag gunde. Met andere woorden, dat Charly Gaul de etappe heeft mogen winnen. Men kan dat inderdaad betreuren, uit het oogpunt van sportiviteit zou het zui verder zijn geweest, wanneer de Span jaard voor de eerste plaats had gevoch ten, al had Gaul ook in dat geval waar schijnlijk de beste kans gemaakt. Maar daar tegenover staat, dat het in de wie- Iersfeer nu eenmaal niet alleen geoorloofd is, maar zelfs in het geheel niet als on sportief wordt aangemerkt, wanneer twee renners die de gehele dag samen hebben gestreden een dergelijke al of niet stil zwijgende overeenkomst omtrent de ver deling der topplaatsen maken. Bahamontes had in deze zeventiende etappe al eerder laten zien, dat hij Gaul als helper in het gevecht tegen de andere grote mannen beschouwde. Nadat hij als eerste met ruim een minuut voorsprong over de streep van de Romeyère was ge gaan heeft de Spanjaard even op Gaul ge wacht om het laatste deel naar Grenoble met de lange en soms razendsnelle afda ling gezamenlijk af te leggen. Op dat mo ment reed Bahamontes in zijn vijfde Tour de France voor het eerst in zijn loopbaan in de gele trui en de vette etappeprijs en de halve minuut bonificatiewinst kon dus wel aan Charly Gaul worden gegund. Het gebeurde van deze dag heeft een tip je opgelicht van de sluier, die zondag in St. Etienne zichtbaar werd. Toen wij in de ochtenduren van de rustdag in hotel Na tional verschenen om het gebruikelijke bezoek aan het restant van de Neluxploeg te brengen, zat daar Charly Gaul in een hoekje afgezonderd van de rest in ernstig gesprek met.... Bahamontes! Niemand werd in hun buurt geduld. Ook Goldschmidt niet, laaf staan Buchly. Nie mand behalve de twee renners weten, wat er in dat gesprek onder vier ogen, dat zeer beslist geen visite uit louter vriend schap was, is besproken. Maar men kan gezien de ervaringen van deze maandag, veilig aannemen, dat er een pact is geslo ten tussen de Tourwinnaar 1958 en de man die de beste kansen heeft en ook de groot ste aanspraken mag maken op de zege van 1959. De inhoud van het verdrag? Misschien dat het antwoord op die vraag in de Al pen ligt. En dan weten we binnen twee dagen meer, doch zowel Rivière, als Bal dini, Anquetil en ook Anglade kunnen er van overtuigd zijn, dat zij er geen zijde bij zullen spinnen. En wat moest Charly zeggen, toen hem aan de finish door de elkaar verdringende journalisten en ra dioverslaggevers werd gevraagd hoe hij het had klaargespeeld de etappe te win nen? „Bahamontes had zich in de beklim ming van beide toppen te veel geforceerd. Daardoor kon ik in die tweede afdaling zo snel bij hem komen." Charly had nog nooit zoveel gesproken aan de eindstreep en zelfs op de vraag van een radioreporter wie volgens Gaul de Tour gaat winnen, kwam een vlot antwoord: „Bahamontes. Hij is dit jaar 'n betere klimmer dan ik." De Italianen, de Fransen en de Belgen, die geen enkele rol van betekenis hebben gespeeld in de rit naar Grenoble, weten dus waar zij aan toe zijn. Sport in het kort VOETBAL. De Oostenrijkse club Rapid heeft tijdens de tournee door de West, op Curagao een verrassende nederlaag gele den tegen de plaatselijke vereniging Jong Holland. Rapid verloor met 21, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. VOETBAL. De beslissingswedstrijd van promotie naar de derde klasse KNVB tus sen LisseSpoorwijk is na verlenging ge wonnen door Lisse met 2-1. Lisse promo veert. Ruyter in de Pampusklasse, Jan van Sta veren in de 12 m2 Sharpies, Jaques Kraan in de Flying Dutchmanklasse en B. van Wijk in de Vrijheidsklasse. In deze klassen gaat er dus tekening in het klassement komen. De uitslagen van de tweede dag luidden: Flying Dutchmanklasse: 1. Jacques Kraan (Braassemermeer) met Mustang, 2. C. Terwogt (Loosdrecht) met Jonker Cabeliau II. 12 m2 Sharpieklasse: 1. J. van Stave ren (Braassemermeer) met Mariandel, 2. B. Kraan jr. (Braassemermeer) met Me teoor. Valkenklasse A: 1. Egon Rolf von den Baumen (De Kaag) met Bounty II, 2. J. M. Snijders (De Kaag) met Barry III. Finn-klasse: 1. Leo Gerhards (De Kaag) met Firebird, 2. J. A. de Boer (Aegir) met Douwe Aukes. Olympiajollenklasse: 1. C. A. A. Visser (Aegir) met Mustafa, 2. Sj. H. Haaksma (De Kaag) met Glipper. Pampusklasse: 1. H. J. de Ruyter (Nieu we Meer) met Westeinder, 2. C. Saur (Het Witte Huis) met Stormvogel. Drakenklasse: 1. J C. P. Hofkes (KNZRV met Norremeer II, 2. G. A. van Wijk (Braassemermeer) met Puzzle III. Regenboogklasse: 1. C. van Staveren (Braassemermeer) met Hollandia, 2. 1. de Wit (Zaanlandse Zeilvereniging) met Saenden. 16 m2 streepklasse a: 1. J. N. Bodegra ven (Noord-Zuid) met Ingrid, 2 G. A. van den Akker (De Kaag) met Odysseus. Vrijheidsklasse a: 1. B. van Wijk (Braas semermeer) met Rakker, 2. J. R. de Vries (De Kaag) met Naatje. 12 voetsjollenklasse a: 1. H. van Weel (Rotterdamse Zeilvereniging) met Stor my, 2. J. W. van Weel (Rotterdamse Zeil vereniging) met Hatatila. Cricket Het Deense team, dat op 25 en 26 juli op het terrein van VRA in Amstelveen tegen Nederland speelt, bestaat uit de volgende spelers: Aksel Morild (capt.), Poul Verner Jensen, Henning Eliassen, Carsten Morild, Egon Jensen, Joergen Morild, Bjarne Lund Petersen, Chr. Morild, Thomas Provis, Erik Madsen en Hartmann Petersen. De wat er polocompetitie DWR is tegen SZC wederom ongeslagen uit de strijd gekomen, die maandagavond voor de tweede klasse heren van de water- polocompetitie in Schiedam werd gespeeld. In hoog tempo opende DWR de strijd en uit een combinatie met Jan Sint scoorde Boy v. d. Bogaerde het eerste DWR-doel- punt, dat kort daarna gevolgd werd door een treffer van Sint. Kort voor het ingaan van de rust bracht v. d. Bogaerde de stand op 30. In de tweede helft verdubbelde DWR deze stand: Boy v. d. Bogaerde, Jan Sint en Piet de Bruyn namen toen ieder een doelpunt voor hun rekening. Met deze overwinning heeft DWR zijn eerste plaats op de ranglijst verstevigd. Met 13 punten uit wedstrijden gaat zij aan de kop, ge volgd door De Zijl, dat uit 5 wedstrijden 8 punten heeft gehaald. De laatste wed strijd voor DWR is woensdag 22 juli in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem tegen De Zijl. De Haagse zwemmer Wieger Mensonides heeft tijdens internationale zwemwed strijden in Parijs wederom een Nederlands record verbeterd. Zwom hy zaterdag en zondag tijdens de selectiewedstrijden in Apeldoorn de records op de 200 en 100 me ter schoolslag naar de verleden tijd, maan dag kwam hij in de series van de 100 meter schoolslag tot de nieuwe recordtijd van 1 min. 13.4 sec. en dat betekende een ver betering van maar liefst 1,1 sec. van zijn record van zondag in Apeldoorn toen hij 1 min. 14.5 sec. liet afdrukken. Ab Kroonenburg werd in de eerste serie derde in een tijd van 1 min. 19.6 sec. Nog een Haags succes was er voor Ria van Velsen, die zegevierde op de 200 meter rugslag in 2 min. 39.1 sec. voor de Engelse Margaret Edwards, die 2 min. 42.2 sec. noteerde. Cockie Gastelaars zegevierde op de 400 meter vrije slag in 5 min. 10.5 sec. voor de Frangaises Heda Frost (5.15.3), Sendral (5.35.8) en Lacoste (5.39.3). Theo Hoogveld moest in de serie van de 200 meter vrije slag met een zesde plaats genoegen nemen in 2 min. 15 sec. De snelste tijd noteerde de Pool Lutonski met 2 min. 09.6 sec. De kampioenstitels Kring Haarlem op de 1500 meter vrije slag werden maandag avond in de zweminrichting aan de Klever laan in Haarlem verzwommen. Bij de da mes legde Wicky Hofman (HPC) voor het derde jaar beslag op de titel. Op over tuigende wijze won Jan Bontekoe (HPC) bij de heren. De 1500 meter dames gaf een afwisse lende strijd te zien. Na de start nam Ali Drogtrop (DWR) de kop, gevolgd door Hennie Vlaanderen (HPC) en Wicky Hof man (HPC). Laatstgenoemde, die niet op de gunstigste baan van het veld zwom, verdrong na de 200 meter haar clubgenote Hennie Vlaanderen van de tweede plaats om vervolgens ook na de 400 meter Ali Drogtrop te kloppen, die na de 500 me ter door Hennie Vlaanderen naar de derde plaats werd verwezen. Toen moest Ali Droptrop nog alles bijzetten om zich niet te laten passeren door Liesje Remer (HPC). In de laatste baan kon Ali Drogtrop met een fraaie eindspurt de derde plaats be houden. De eerste serie bij de heren 1500 meter Zwemmen vrije slag werd gewonnen door Kees den Hollander, die van meet af aan de leiding had genomen. In de tweede serie was Jan Bontekoe (HPC) een klasse apart. Direct na start nam hij de kop en vergrootte ge leidelijk aan zijn voorsprong door met ruim 100 meter voorsprong op nummer twee te zegevieren. In de strijd om de tweede en derde plaats was meer spanning. Na 400 meter zwem men was de volgorde: Bontekoe (HPC), Prins (HPC), v. d. Evnde (HPC) en Kobes (VZV). Eerstgenoemde won. Na afloop reikte de heer J. van Zadel, voorzitter van de zwerqcommissie Kring Haarlem KNZB, de prijzen aan de win naars uit. 1500 meter dames: 1. W. Hofman (HPC) 22 min. 47 sec.; 2. H. Vlaanderen (HPC) 23 min. 20 sec.; 3. A. Drogtrop (DWR) 23 min. 38,6 sec.; 4. L. Remer (HPC) 23 min. 46,2 sec.; 5. J. Spanjaard (VZV) 25 min. 50,7 sec.; 6. C. Drogtrop (DWR) die de gehele baan in schoolslag zwom, 26 min. 11,9 sec.; 7. I. Plesman (DWR) 27 min. 45,2 sec. Schaken Een van de grootste schaakpropagandis ten in Nederland, de heer L. G. Eggink, is in Apeldoorn overleden. De heer Eggink was 77 jaar, begon zijn loopbaan als onder wijzer in Zaandam. Hij verbleef in dezelf de functie een kwarteeuw in het toenma lige Nederlands Indië. Als enthousiast schaker maakte de heer Eggink enorm veel propaganda voor deze sport, zowel in Ne derland als in Indonesië. Vanuit Ambon redigeerde hij indertijd de schaakrubrie ken voor verschillende Nederlandse dag bladen. In 1937 werd hij tot hoofdredacteur van het orgaan van de Koninklijke Nederland se Schaakbond benoemd. Heren 1500 meter vrtfe slag: 1. J. Bonte koe (HPC) 20 min. 5,8 sec.; 2. J. Kobes (VZV) 21 min. 55,6 sec.; 3. R. Prins (HPC) 22 min. 14,1 sec.; 4. C. den Hollander (Haarlem) 22 min. 56,6 sec.; 5. F. v. d. Eynde (HPC) 23 min. 53,8 sec.; 6. J. Eich- horn (DWT) 24 min. 33,8 sec.; 7. Th. Kol stee (Haarlem) 24 min. 39 sec.; 8. C. Huël (Haarlem) 24 min. 48,9 sec.; 9. H. Krom (Haarlem) 25 min. 22,2 sec. Advertentie Warme schotels ƒ2— LUNCHROOM Grote Houtstraat Tol. 18598 105 De Nederlandse zwemploeg (dames en heren), die op zaterdag 25 en zondag 26 juli te Waalwijk tegen Engeland uitkomt is als volgt samengesteld: Dames: 100 m. wije slag: Cockie Gas telaars (SZC) en Sita Posthumus (LZC, Grote Wielen); 400 m. vrije slag: Corrie Schimmel (Gooi en Judith de Nijs (KNZB); 100 m. vlinderslag: Tineke La- gerberg (Gooi) en Atie Voorbij (KNZB); 100 m. rugslag: Ria van Velzen (ZIAN) en Rini Dobber (HDZ); 200 m. schoolslag: Ada den Haan (PSV) en Bettie Heukels (PSV); 4 x 100 m. vrije slag: Cockie Gas telaars, Corrie Schimmel, Sita Posthumus, Hennie van der Velde (Robben) en Astrid Ording (Gooi); 4 x 100 m. wisselslag esta fette: Ria van Velzen, Bettie Heukels, Ti neke Lagerberg en Cockie Gastelaars. Heren: 100 m. vrije slag: Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) en Verburgt (PSV); 400 m. vrije slag: Verburgt (PSV) en E. de Jong (LZO): 1500 m. vrije slag: Hermsen (Robben) en n.n.; 200 m. vlin derslag: Sitters (IJ) en Ritton (DJK); 100 m. rugslag: J. de Jong (LZO) en Jiskoot (Merwede); 200 m. schoolslag: Mensoni des (ZIAN) en Kroonenburg (IJ); 4 x 200 m. vrije slag: Hoogveld, Van Spingelen (HZ en PC), Ritton, Sitters en E. de Jong; 4 x 100 m. wisselslag estafette: J. de Jong, Mensonides, Sitters en Hoogveld. Waterpoloploeg: De Mey, Vriend, Van Dorp, Van Spingelen, Van der Tooren, Kniest, De Boer, Ran, Van der Zwan en Muller. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 15