Broodbezorging in Haarlem en omgeving staat 4 weken stil Motorrijder gewond laten liggen: celstraf en drie jaar niet rijden Dr. H. Wamsteker overleden Drumband BATO gehuldigd Haarlems burgemeester spreekt met minister Toxopeus Expositie van archiefstukken in Grote Kerk van Haarlem FOTOKOPIEËN Verkoop behalve in winkels op 220 standplaatsen ruimt op Lezing van dr. Oussoren voor de Orgelacademie Kinderoptocht bij aankomst van de Muggenronde ZOEKT U 'N DRUKKER 3. v. d. M13 E Collectanten gevraagd voor Nazorgcollecte HAARLEMSE RECHTBANK Lichtdrukkerij de Rooij A. Dweelaard halve eeuw cacaobrander Hartelijke huldiging bij Droste Zandvoorterweg bij Haringbuijs gereed DE BOLLENBEURS Feestelijke opening van speeltuin „Dartele Jeugd" Onderdeel van Delta werken aanbesteed Van Dijk en Blommaert winnen in Loven UIT STAD EN STREEK Programma orgelconcert door Gustav Leonhardt Motorrijder gewond bij aanrijding Kort nieuws DINSDAG 14 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tussen 20 juli en 16 augustus gaan de ongeveer 540 broodbezorgers uit Haarlem en naaste omgeving weer met vakantie. De bezorging wordt dan tijdelijk stop ge zet. De eerste veertien dagen gaal dan de ene helft van het bezorgerskorps met vakantie en neemt de andere heift de on geveer 220 standplaatsen in Haarlem en omgeving in, de laatste veertien dagen kan de tweede groep vrijaf nemen en ver zorgt de eerste groep de standplaatsen. Op deze standplaatsen staan dan weer de bakkerswagens, waaruit, naast de ver koop uit de bakkerswinkels, de verkoop van brood kan geschieden. Deze regeling van de vakantiecommissie der werkgevers en -nemers in het bak kersbedrijf wordt voor de vierde keer toe gepast. Hierdoor is het mogelijk dat de be zorgers met hun eventuele kinderen van een aaneengesloten vakantie kunnen ge nieten. Aan de andere kant ondervindt het publiek zo weinig mogelijk ongerief. De bezorging aan ziekenhuizen, hotels restaurants, grote rusthuizen en dergelij ke instellingen gaat normaal door. De verkoop uit de winkels, bakkersfi lialen en andere normale verkoopplaat sen van brood enzovoorts blijft op de ge wone verkoopuren geschieden. De verkoop uit de bakkerswagens heeft, uitsluitend a contant, plaats van des morgens halftien tot een uur. des zater dags van halftien tot drie uur. Op enkele standplaatsen in Heemstede, Bloernendaal en Aerdenhout waar de be volkingsdichtheid gering is, worden de Amsterdam. Rokfn 116, Tel. 32958 Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem. Hilversum VOOR DEELNEMERS aan de Zomer- academie voor Orgel, alsmede voar geno digden, hield de rijksadviseur voor orgels, dr. H. L. Oussoren, maandagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem, een lezing over „het belang van de oude mensuren bij de restauratie van monumentale orgels". De kwestie der maten van de orgelpijpen is uiteraard zo oud als het orgel zelve. De tendens om de orgelklank zijn oorspron kelijk karakter te geven, die sinds het verschijnen van Dr. Mahrenholz' boek „Die Orgelregister" (1930) acuut gesteld is, heeft tal van orgeldeskundigen een onderwerp van diepgaande studie aan de hand gedaan. En zulks niet alleen betreffende de bewaarde documenta tie en de tabellen van oude theoretici en orgelbouwers, zoals Werckmeister, Schnit- ger, Mersenne, Dom Bédos, Riepp, tot die van Töpfer en Ellerhorst toe, maar vooral door eigen vergelijkend onderzoek, opmetingen van het klankmateriaal van bepaalde typen orgels, ten einde aldus achter de geheimen van de timbres der meest waardevolle orgels te komen en de theorie van het klankevenwicht over een compleet register, aldus in zijn progressie, haar wetenschappelijke basis te geven. Dr. H. L. Oussoren toonde gisteravond, aan de hand van verschillende diagram men die het resultaat van zijn onder zoekingen betreffende de mensuren van de pijpen van enkele onzer meest befaam de orgels plastisch weergeven. hoe ver scheiden de practici vaak in deze te werk zijn gegaan. Meer dan de aandacht vestigen op dit belangrijke vraagstuk van de orgelbouw kon van de analytische dissertatie van dr. Oussoren niet worden verwacht. Zij be vatte te veel aspecten van het onderwerp, om op één avond, zij het dan in ijltempo, tot een synthese gebracht te kunnen wor den. Maar de belangstelling voor het vraag stuk, in zoverre deze bij de toehoorders niet reeds bestond, zal door de theoretische demonstratie van dr. Oussoren ongetwij feld zijn gewekt. De directeur der Orgelacademie, dr. J. F. Obermayr, deelde aan 't slot van de avond mee, dat woensdag, eveneens in de aula van het Gymnasium, door dr. Egon Krauss zal worden gesproken over „be langrijke ervaringen bij oude en nieuwe orgels". In overleg met de leiding van de Haar lemse Muggenronde houdt de buurtvereni ging „Haarlem-Oost" op zaterdag 25 juli als voorprogramma van de aankomst van de Muggenronde een gekostumeerde op tocht, waaraan alle kinderen uit Haarlem- Oost kunnen deelnemen, zowel in groeps verband als persoonlijk. Deze optocht ver trekt om twee uur, voorafgegaan door de drumband „Concordia", van het Van Zeg- gelenplein en gaat via de volgende route: Ted. van Berckhoutstraat, Dr. Schaepman- straat, Jacob Geelstraat, Nagtzaam- straat, Zomervaart en Richard Holkade. Bij aankomst op de Richard Holkade worden zij door een jury beoordeeld. De eerste prijswinnares mag de win naar van de Muggenronde een krans omhangen. Hierna gaan de gekostumeerde kinderen in de optocht, waaraan verschil lende muziekkorpsen deelnemen, mee tot aan de Amsterdamse Poort, waar zij een erehaag zullen vormen, via welke de jon gens van de Muggenronde Haarlem-Oost zullen verlaten. De prijzen voor de winnaars van deze gekostumeerde optocht worden beschik baar gesteld door de winkeliersvereniging Amsterdamstraat en de prijsuitreiking zal in de Amsterdamstraat plaats hebben na dat de optocht van de Muggenronde voor bij is getrokken. Deelnemers voor de gekostumeerde op tocht moeten zich zo spoedig mogelijk op geven bij de volgende adressen: Prinsen, Van Zeggelenplein 13, en Marsbergen, Olt- mansstraat 23. standplaatsen slechts een of anderhalf uur per dag ingenomen. Enkele bakkers sluiten gedurende de vakantieperiode het hele bedrijf een of twee weken en daar staat dan ook de win kelverkoop stop. Voor die winkels ver koopt dan een andere bakker uit een bak kerswagen brood, doch slechts tot een uur des middags, zaterdags tot drie uur. In Delftwijk in Haarlem-Noord zullen enkele nieuwe standplaatsen worden in genomen, zoals in de Du Perronstraat, Jan Prinsenlaan, Aart van der Leeuw straat hoek Jan Prinsenlaan en Slauer- hoffstraat hoek Martinus Nijhofflaan. De vakantiecommissie heeft in de drie jaar dat de vakantieregeling wordt toegepast van de zijde van het publiek nagenoeg geen klachten ontvangen. Integendeel men is vol lof over de medewerking die de inwoners van Haarlem en omgeving verlenen om de aaneengesloten vakantie voor de broodbezorgers met hun gezin nen mogelijk te maken. Weliswaar zijn er ook dit jaar nog enkele kleine bakkersbedrijven die niet aan de vakantieregeling wensen mee te doen, doch de commissie heeft gemeend voor de ze bedrijven de regeling niet op het spel te moeten zetten. Advertentie voor uwHANDEI SDRI'RWFBR? Bel !2?P< DRIKKFRI.1 E ZWART KOI DFNHORV J- Advertentie Inkoop - Verkoop - Ruilen - Huurkoop Radio's - Bandrecorders - Pick-ups Gram.platen - T.V. - enz. onder garantie. AMSTERDAMSTRAAT 20 - 22 - TEL. 17601 De Federatie Nazorg B.L.O. Haarlem en omstreken houdt van 27 juli tot en met 1 augustus een huis-aan-huis-lijstcollecte en op zaterdag 1 augustus een straatcol lecte. Deze collectes, waarvan de op brengst bestemd is voor de nazorg ten be hoeve van het geestelijk minder valide kind, is georganiseerd door de drie lan delijke nazorgverenigingen, in samenwer king met de drie ouderverenigingen, ver tegenwoordigende de algemene, de rooms-katholicke en de protestants-chris telijke richtingen. In Haarlem komt men hiervoor nog collectanten tekort. Diege nen, die hierbij hulp willen verlenen kun nen zich woensdagavond opgeven in één der zalen van restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem of bij de heer P. J. de Jong, Aelbertsbergstraat 92, Haar lem. Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, zal deze week geen spreekuur houden. Dc Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 21-jarige Haarlemse motor hersteller veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdver klaring van zijn in beslag genomen auto. De jongeman verleende op 13 april des avonds op de Westergracht in Haarlem geen voorrang aan een motorrijder. Na de botsing bleef de motorrijder met een her senschudding liggen. De motorhersteller stopte even, doofde de achterlichten en reed met grote snelheid weg. De auto die hij voor f 800 had gekocht, was niet ver zekerd. De officier van Justitie, mr. J. J. Bredius, had twee maanden gevange nisstraf, twee jaar ontzegging en ver beurdverklaring van de auto geëist. Een 61-jarige ploegbaas van de Neder landse Spoorwegen uit Amsterdam werd veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk. Op 3 november waar schuwde hij op de spoorbaan bij Half weg als veiligheidsman een constructie werker-uitvoerder uit Dordrecht die voor een particuliere firma op de rails werkte, te laat dat er een trein naderde. De man sprong nog wel opzij, maar de treeplank van de trein rukte zijn linkeronderbeen af. De officier van Justitie, mr. G. W.F. van der Valk Bouman, had f75 boete of 30 dagen hechtenis geëist. Tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid veroordeelde de rechtbank een 35- jarige Haarlemse koopman, die op He melvaartsdag in de Haarlemse binnen stad onder invloed zijn auto bestuurde. De eis luidde twee maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ Maandag is de heer A. Dweelaard, ca caobrander bij Droste's Cacao- en Choco ladefabrieken n.v. te Haarlem, gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij een halve eeuw geleden bij Droste in dienst trad. Des morgens werd de jubilaris, ver gezeld van zijn vrouw en twee zoons, in de directiekamer ontvangen, waar mr. J. C. Droste hem in waarderende termen toe sprak. Mr. Droste memoreerde de trouw en de vakbekwaamheid van de heer Dwee laard en zei het te betreuren, dat de jubi laris niet meer in het nieuwe gebouw zou werken, aangezien de heer Dweelaard in september met pensioen gaat. Mr. Dros te overhandigde de jubilaris de gouden draagpenning van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, het daarbij behorende vererend getuigschrift en het gebruikelijke geschenk onder cou vert. Zeer ingenomen toonde de heer Dweelaard zich met. de ets van de oude fabriek. Hij kon zich het gebouw nog zeer goed herinneren en wist de directie enige saillante bijzonderheden te wijzen. In de toonkamer werd de jubilaris ver volgens door het personeel gehuldigd. Hij is daarbij onder meer toegesproken door de voorzitter van het jubileumfonds, de heer C. A. Guit, door de chef van de bran derij, de heer J. J. Vos, die beiden de col legialiteit en de grote kennis van de heer Dweelaard onderstreepten. De jubilaris ontving een gangloper en een tafel voor zijn televisietoestel; mevrouw Dweelaard mocht vele bloemstukken in ontvangst nemen. Tot besluit van de huldiging volgde de traditionele rijtoer. In een snel tempo is er onder leiding van de dienst van Publieke Werken van Bloernendaal gewerkt aan de verbetering van de Zandvoorterweg bij de Haringbuijs en de Viersprong te Aerdenhout en zater dag waren de wegen ten noorden en ten zuiden van de Haringbuijs gereed. Nader zullen de plannen inzake de restauratie van de Haringbuijs worden uitgewerkt Een 24-jarige betonijzervlechter uit Nieuwer-Amstel, die op 25 april des avonds om elf uur op de Bennebroeker- weg in Haarlemmermeer onder invloed in een auto reed, kreeg bij verstek zes we ken gevangenisstraf en drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Geëist was drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging. Tijdens het afgelopen weekeinde is In Haarlem plotseling overleden dr. H. Wam steker, eerste chirurg aan het Diaconessen- huis in Haarlem. Dr. Wamsteker bereikte de leeftijd van 59 jaar. Dr. H. Wamsteker werd op 1 mei 1900 te Madioen geboren. Zijn schoolopleiding ontving hij op de H.B.S. te Batavia en Leiden. In 1926 werd hij aan de Leidse Universiteit tot arts bevorderd. Prof. Steenhuis leidde hem op tot rönt genoloog, in 1928 werd hij assistent aan de chirurgische kliniek te Leiden bij prof. dr. J. H. Zaaijer. In 1932 volgde zijn promotie op het proefschrift „Bronchiëctasieën". Na een uitvoerige experimentele studie verrichtte dr. H. Wamsteker de eerste ge slaagde long-exstirpatie in Nederland. In hetzelfde jaar werd hij conservator aan de heelkundige kliniek van de Rijksuniversi teit te Leiden, in welke functie hij bleef tot zijn vestiging te Haarlem in October 1937. Van zijn hand verschenen talrijke publi- katies in binnen- en buitenlandse weten schappelijke bladen. Vooral op het gebied der longchirurgie heeft hij veel gewerkt, zodat men Haarlem zeker een centrum op dat gebied kan noemen. Ook beoefende dr. Wamsteker de laatste jaren de hartchirurgie in de Haarlemse ziekenhuizen, na een experimentele studie Gisteravond is de drumband BATO uit Haarlem op de Grote Markt feestelijk ingehaald door de Harmonie Kunstkring Apollo ter gelegenheid van het feit, dat de drumband in België bij het wereldkampioenschap voor drumbands zo'n bijzonder mooie prestatie heeft verricht. BATO bereikte namelijk in het Bel gische stadje Bree een eerste prijs met 114l/i punt en lof van de jury. Tevens werd door BATO, dat speelde onder leiding van de heer W. van der Peyl, de eerste prijs verworven voor het hoogste aantal punten In het gehele concours. Aan dit wereldkampioenschap werd deelgenomen door 27 korpsen uit 12 landen. De gouverneur van Limburg heeft BATO uitgenodigd om binnenkort een bezoek aan Hasselt te komen brengen. Zaterdag boekte het Haarlemse korps een groot met een show waarvoor ongeveer zesduizend toeschouivers de Haarlemmers een ovatie brachten. succes Naar wij vernemen zal de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, op zaterdag 25 juli een onderhoud hebben met de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, over het door de mi nister geschorste besluit van de gemeen teraad van Haarlem om gedurende veertig jaar vijfendertigduizend gulden per jaar aan de Koninklijke algemene vereniging voor bloembollencultuur bij te dragen in de exploitatiekosten van het te moderni seren Krelagehuis. Met dit onderhoud komt de minister zijn toezegging na, dat hij de argumenten van het Haarlemse gemeentebestuur zal over wegen alvorens hij beslist het omstreden raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen. Het gesprek met burge meester Cremers heeft zelfs plaats voor dat de minister daartoe het advies inwint van de Raad van State: weet de burge meester de minister van het goed recht van Haarlem te overtuigen, dan is die voorgeschreven procedure ook niet meer nodig. Zaterdag 18 juli, 's middags om half drie, zal de erevoorzitter van de Haarlemse Katholieke vereniging voor het gezin de nieuwe speeltuin „Dartele Jeugd" aan het Flevoplein in Haarlem-Noord openen. Pastoor A. P. van Eeden zal de inzegening van de speelwerktuigen verrichten. Na de officiële opening gaan genodigden en kinderen in feestelijke optocht naar de speeltuin. Van het onderhoud hangt dus voor Haar lem veel af en burgemeester Cremers ver klaarde ons dan ook, „dat hij zal vechten als een leeuw, omdat vernietiging voor het raadsbesluit een morele klap voor de gemeente betekent". Het gaat hier niet al leen om een prestigekwestie of het zake lijk belang van de stad de zetel van „Bloem bollencultuur" en de bollenbeurs te behou den, maar het betreft eveneens een reële besparing. Door de modernisering van het Krelagehuis immers behoeft Haarlem niet over te gaan tot de uiteraard kostbare bouw van een sporthal. Dit argument staat dan tegenover de bij Binnenlandse Zaken heersende opvatting, dat het ge meentebestuur zich niet in belangrijke ma te financieel kan interesseren in een in feite commerciële aangelegenheid. Vanmorgen heeft te Den Haag de aan besteding plaats gehad van het maken van een bouwput en het daarin bouwen van gewapend betonpen doorlaatcaissons met bijkomende werken in de Oosten - nieuwlandpolder onder de gemeente Vrouwenpolder. De doorlaatcaissons zul len in het kader van de Deltawerken wor den gebruikt bij de afsluiting van het stroomgat in het Veerse gat. De laagste twee inschrijfsters zijn de firma's E. Blok, uit Rotterdam met 4.339.000 gulden en Van Hattum en Blankenvoort uit Be verwijk met 4.422.000 gulden. De hoogste inschrijfster was d* Amsterdamse firma A. Faas met 6.020.000 gulden. op het fysiologisch laboratorium van prof. Duijff te Leiden. Begin 1953 werd dr. Wamsteker be noemd tot eerste chirurg aan het Dia- conessenhuis in Haarlem. Tevens was hij verbonden aan het Pieter van Foreest- huis en het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Tijdens de oorlog was hij lid van het centrum van Medisch Contact en tevens plaatselijk commandant van het strijdend gedeelte der Binnenlandse Strijdkrachten te Haarlem. Hij was hoofdbestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en sinds de oprichting in 1947 is hij secretaris van de Nederlandse vereniging van thorax- chirurgie. Ook was hij voorzitter van de stichting Erebegraafplaats te Bloernendaal. De thans overledene was vroeger een verdienstelijk voetbalspeler. Twee keer maakte hij deel uit van het Nederlandse elftal. In de periode, dat hij nog voor ASC speelde kwam hij uit tegen Denemarken, later toen hij lid van HFC was tegen België. Voor HFC speelde de thans over ledene van 1927 tot. 1932 in totaal 69 wed strijden. In die periode deed hij zich ken nen als een fel en sportief achterspeler, die vooral als aanvoerder veel van zijn elftal- genoten vroeg. Zelf gaf hij altijd het goede voorbeeld. Bij HFC is er ieder jaar nog een aspirantentoernooi om de dr. Wam- stekerbeker. De crematie heeft vanmorgen in stilte op Westerveld plaats gehad. Dubbel Haarlems succes De Ronde van Loven, die onder de rook van Tilburg op een klinkerparcours werd gehouden, heeft een dubbel Haarlems suc ces opgeleverd. De 49-jarige Ben van Dijk zegevierde er bij de B-veteranen en zijn jonge stadgenoot Wil Blommaert toonde zich er de snelste nieuweling. In de race voor B-veteranen was Van Dijk halverwege de wedstrijd met vier makkers aan de leiding gekomen. In de beslissende eindsprint tussen hen toonde de Haarlemmer zich weer eens de snelste. De uitslag luidde: 1. Van Dijk, Haar lem; 2. De Ridder, Terheyden; 3. Smets, Tilburg; 4. Verbraecken, Antwerpen; 5. De De Swart, Gorcum. Bij de nieuwelingen in de Ronde van Loven sloeg de Haarlemmer Blommaert na tien van de vijftig te rijden ronden op de vlucht. Toen zijn voorsprong zo'n drie honderd meter bedroeg, kreeg hij gezel schap van de Brabander Gielen. Samen slaagden zij er na een lange jacht in om het peloton te dubbelen. Er waren toen nog zes ronden te rijden. In de eindsprint tussen de twee leiders toonde Blommaert over de meeste reserves te beschikken. De uitslag luidde- 1. W. Blommaert, Haarlem ;2. Gielen, Oisterwijk; 3. Van der Heyst, Haarsteeg: 4 Ruizeveld, Poor- tugal; 5. Coehorst, Tilburg. Bennebroek OPBRENGST ANJERCOLLECTE De onlangs gehouden Anjercollecte heeft in Bennebroek in totaal 167,40 opge bracht. Nieuws in het kort Toegelaten. De heren P. Oskamp en Jac. Smit, beiden te Heemstede, zijn toe gelaten tot de evangelisatiebediening in de Ned. Hervormde Kerk. Afscheid. De leerlingen van de zesde klassen van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten vieren woensdagavond hun afscheid van de school met een feestelijke bijeenkomst in de Wethouder Westerveld- school aan de Overtonstraat. Inbraakje. In de afgelopen nacht is ingebroken in een chemische fabriek aan de Kolkstraat in Haarlem. Men heeft zich toegang verschaft via de achteringang en heeft getracht een stalen bureau te for ceren. Toen dit niet gelukte is een spaar- bus met ongeveer honderd gulden aan klein geld meegenomen. Benoeming. Met ingang van 1 augus tus is de heer F. de Sterke aangesteld als kringopziener van het Wachttorengenoot schap van Jehovah's Getuigen in Kring Noordholland II, die zich uitstrekt van Texel tot Leiden en meer dan duizend pre dikers telt. Zijn taak is persoonlijk onder richt te geven in het prediken van huis tot huis en het leiden van bijbelstudies. Advertentie Met zorg kiest TJ de gar derobe voor Uw vakantie: ondergoed, blouses, rokjes, jurken en overhemden voor Uw man. Kies met dezelfde zorg het wasmid del, waaraan U deze fijne spulletjes toevertrouwt. for better washing no-iron, nylon, orlon, etc. in een elegante, handige REIS VERPAKKING 6 sachets in etui f 1.25 bij: drogisterijen, parfumerieën lingerie-, dames- en herenmode zaken. In de in 1557 door burgemeester Van Dorp gestichte Kerskapel in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem is gedurende de zomermaanden een tentoonstelling inge richt van oude archiefstukken uit het ar chief van de Grote Kerk, een expositie die begint met een aflaatbul van Paus Cle mens V uit 1309 en die loopt tot een ma quette van de Grote Kerk, die de hulp koster, de heer M. J. Bouwer, enkele ja ren geleden voltooid heeft. Uit de tussen liggende tijd heeft men overigens slechts een greep kunnen doen. Een interessan te greep waarbij de inrichters met grote kennis van zaken aan het werk zijn ge gaan om zoveel mogelijk aantrekkelijke pamfletten en voorwerpen in de vrij klei ne ruimte te exposeren. Zo ziet men bij voorbeeld een aflaatbul van aartsbisschop Eaymundus uit 1313 en een bul uit 1373 van Paus Gregorius XI over het herstel van de kerk na de grote stadsbrand. Tevens vindt men er uiteraard diverse missalen, gravenboeken, lidmatenboeken, trouwboeken, geboerteboeken (de toen malige bevolkingsregisters) en rekenin genboeken. In deze laatste werkjes schre ven de kosters nauwgezet met een priege lig handschriftje de uitgaven van de kerk in. Zo ziet men bij voorbeeld, dat koster in vroeger eeuwen over het plaatsen van het onze lieve vrouwebeeld schrijft: „Ik besteedt Dirck Jacobsz beeltsnyder om onze lieve vrouwe beelt an die noertside vant cruyswerck te maeken voor zeven pont, welverstaende, dattet onsc1 (de kerk meesters) behaagt, zoo zal hij hebben achthalve pont". In het gastenboek leest men voorts de naam van keizer Wilhelm, terwijl verder Albert Schweitzer, die in navolging van Mozart het orgel bespeelde, in de derti ger jaren de wens uitte, dat de situatie in de wereld iets beter zou worden. Naast diverse oude geschriften bevat de ze aardige tentoonstelling een (geringer) aantal voorwerpen. Het oudste het reeds genoemde onze lieve vrouwe beeld, stamt Het programma van het orgelconcert, dat hedenavond van acht tot negen uur in de Grote Kerk te Haarlem door Gustav Leonhardt wordt gegeven, omvat werken van Correa de Arauxo (Tiento III), Orlan do Gibbons (twee fantasieën), Giles Far- naby („Loth to depart"), G. M. Trabaci (Consonanze stravaganti), J. P. Swee- linck (Echofantasie), H. Schneidemann (Twee prae-ambula in d), A. v. d. Kerck- hoven (Fantasia in c), J. Pachelbel (drie magnificat fuga's), J. Blow (Voluntary for the cornet stop in a), M. Locke (twee volutaries in f en g) en van Fr. Tunder (Koraalfantasie „In dich hab ich gehoff- net, Herr"). uit 1496, verder zijn er een tiental oude loodgieterskeuren, schilden van de kerk- politie, brandweerstafjes, restanten uit een uit 1432 daterende preekstoel, een dak kruis uit de vijftiende eeuw, talloze lak- stempels, de wijzers van het uurwerk uit 1880 en tot slot de reeds genoemde ma quette, waarin ongeveer duizend werk uren zijn gaan zitten. Al met al een niet grote, maar bijzon der interessante expositie, die een uitste kend beeld geeft van de historische ont wikkeling van de Grote Kerk. Deze tentoonstelling is geopend, dagelijk van 9 tot 17 uur. Politie vraagt getuigen Maandagmorgen vroeg omstreeks half zeven heeft zich op de kruising Bloïs van Treslongweg-Vlaamse weg te Haarlem een aanrijding voorgedaan tussen een N.Z.H.-bus en een motorrijder, tengevol ge waarvan de laatste, een 41-jarige ser geant-ziekenverpleger uit Leiden vrij ern stig werd gewond. De Haarlemse politie vraagt getuigen van het ongeval vooral de twee zich in de autobus bevindende passagiers zich met haar in verbin ding te stellen De aanrijding ontstond vol gens de politie doordat de bus geen voor rang gegeven zou hebben. De motorrijder, die over de Bloïs van Treslongweg reed, botste met kracht tegen de bus. De motor schoof onder het voertuig en de bestuur der werd vrij ernstig gewond onder meer een gebroken been naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. Gedenkboek. Op 6 oktober van dit jaar zal het 400 jaar geleden zijn dat graaf Willem van Nassau, de vader van prins Willem van Oranje, op het slot Dillenburg in Duitsland overleed. Ter gelegenheid daarvan zal de Nederlandse Historische Vereniging een gedenkboek over deze historische figuur uitgeven. Verduistering. De rijkspolitie te 's-Gravendeel heeft een 50-jarige boek houder in verzekerde bewaring gesteld. De man, een bekende figuur in deze ge meente, wordt verdacht van verduistering van f 18.000, in de afgelopen vijf jaren gepleegd. Hij is meer dan 30 jaar werk zaam op het kantoor van de waterleiding in 's-Gravendeel. Jeugdige dieven. De Alkmaarse poli tie heeft twee jongens van 13 en 14 jaar uit Schagen gearresteerd, die bekenden in Schagen 150 gulden te hebben gestolen uit een winkel die zij via het w.c.-raampje waren binnengedrongen. De 14-jarige jon gen heeft bekend, dat hij de laatste tijd ongeveer twintig diefstallen in Schagen en omgeving heeft gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7