Het winterprogramma van het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest Opruiming Kühling €sso llalTËFii WIE DORST HEEFT IER DRINKEN IER VAN HET WATER OENIX BIER O tapijten bedden dekens enz. Kamerdebat over regeringsnota Oliestook Grock de clown overl eden ACHTTIEN CONCERTEN IN KOMEND SEIZOEN Korte moderne werken in combinatie met grote klassieke meesterwerken 0LIEST00K IS ON OVERTREFBAAR! Keller&Macdonaldn.v. DE KLAP OP DE VUURPIJL!! INLAID-LINOLEUM en UNOFELT 9 Zero Mostel bekroond Vier mensen verdronken Twee doden in het verkeer Partijsecretaris in Azerbeidsjan ontslagen Beijnes gaat Volvo-auto's assembleren Dief had berouw DINSDAG 14 JULI 1959 VOOR HET WINTERSEIZOEN van het Noordhollands Philharmonisch Orkest is een aantal internationaal befaamde solisten geëngageerd, die in hoofdzaak de be kende soloconcerten zullen uitvoeren. Geza Anda treedt op met het tweede piano concert van Brahms, Johanna Martzy met het vioolconcert van Beethoven, Ricardo Odnoposoff met het vioolconcert van Tsjaikofsky, Ida Haendel met de Symphonie Espagnole van Lalo, Alexandèr Uninsky met het pianoconcert no. 1 in e van Chopin en Janine Dacosta met het vijfde pianoconcert van Beethoven. Deze solisten zullen optreden in de dinsdagserie. In de vrijdagserie treedt Jan Odé op met onder meer een pianoconcert van Mozart, Janine Andrade met het derde vioolconcert van Saint Saëns, Cor de Groot met een eigen concert en de Variations symphoniques van Franck, Jo Juda met een vioolconcert van Haydn en Elaine Weldon met het viool concert van Bruch. Aan de vernieuwing van het repertoire is met een aantal moderne werken aan dacht geschonken. Deze voor het meren deel korte werken werden gecombineerd niet de grote meesterwerken uit de orkest litteratuur. Eerste uitvoeringen in Haarlem zijn het Concert voor orkest van de Poolse componist Lutoslawski, Muziek voor stri kers, slagwerk, piano en celecta van Bar tók, Petrouchka van Strawinsky, vier es says voor orkest van Baird, Kantate „Das AugenÜcht" van Webern, Corale e aria van Peragallo. Van de Nederlandse compo nisten zal worden uitgevoerd van Guil- laume Landré het klarinetconcert, van Otto Ketting „Duo canzone per orches tra", van Pijper het pianoconcert en van Jan Mul Sinfonietta. De Haarlemse componist Jan Mul met zijn leermeester Hendrik Andriessen (links). Van Jan Mul wordt op 27 no vember in de serie vrij dag concerten de Sinfoniettauitgevoerd onder leiding van Henri Arends. Van de bekende werken uit de orkest litteratuur worden uitgevoerd Ouverture La forza del destino van Verdi, Jeux d'enfants van Bizet, Espana van Chabrier, Trois nocturnes van Debussy, Praagse symfonie van Mozart, symfonie no. 1 en 4 van Brahms, Oxford symfonie en de sym fonie met de paukenroffel van Haydn, de symfonie van Franck en de Onvoltooide symfonie van Schubert. Twaalf van de achttien concerten zullen worden geleid door Henri Arends, drie concerten zullen onder leiding staan van Marinus Adam; twee gastdirigenten zullen het N.Ph.O. dirigeren. Op de Dinsdagserie is dit de dirigent van l'Orchestre de la Suisse Romande Edmond Appia en in de Vrijdagserie de Poolse dirigent Jerzy Katlewicz. Het jaarlijkse concert door het Radio Philharmonisch Orkest heeft dit iaar wederom plaats onder leiding van Bernard Haitink, die onder meer de negende symfonie van Bruckner zal uit voeren. DE D-SERE begint op 6 oktober onder leiding van Henri Arends met de ouver- Advertentie Onze vermaarde begint a.s. woensdag morgen 9 uur Honderden werkelijke spotkoopjes in ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Anegang 27 Tel. 12610 ture La forza del destino van Verdi, ge volgd door het Concert voor orkest van Lutoslawski en na de pauze het tweede pianoconcert van Brahms met als solist Geza Anda. Op het tweede concert op 27 oktober onder Henri Arends, is Jo hanna Martzy soliste in het vioolconcert van Beethoven. Piet Kee is solist in het Orgelconcert van Brixi, een componist uit de tijd van Bach. Op het programma staal verder Muziek voor strijkers, slagwerk, piano en celesta van Bartók. Het derde concert op 17 november, dirigent Henri Arends. wordt geopend met Jeux d'enfants van Bizet. Jos d'Hondt is solist in het klarinetconcert van Landré. Aan de wer ken A la musique van Chabrier en drie nocturnes van Debussy wordt medewer king verleend door het Aérdenhouts Vrou wenkoor. Het vierde concert op 8 december onder leiding van Henri Arends vermeldt op het programma Petrouchka van Stra winsky en het vioolconcert van Tsjai- kovsky met als solist Ricardo Odnoposoff. Het vijfde concert op 5 januari wordt ver zorgd door het Radio Philharmonisch Or kest onder leiding van Bernard Haitink. Solist is de pianist Daniel Wayenberg. Op het programma staat onder andere de negende symfonie van Bruckner. Edmond Appia is de gastdirigent. op het zesde con cert op 26 januari. Van het programma, waaraan solistische medewerking wordt verleend door Ida Haendel. is behalve de Symphonie Espagnole van Lalo, nog niets bekend. Het zevende concert op 16 fe bruari onder leiding van Henri Arends heeft als soliste Nan Merriman. Door de soliste zal worden uitgevoerd Concertaria van Mozart en Lieder eines fahrenden Ge sellen van Mahler. Het programma ver meldt verder onder andere de Praagse symfonie van Mozart. Het achtste concert, op 8 maart zal worden geleid door Marinus Adam. Solist is Alexander Uninsky met het eerste pianoconcert van Chopin. Ver der staan op het programma de Ouverture De getemde feeks van Wagenaar en dé eerste symfonie van Brahms. Het laatste concert in deze serie heeft plaats op 29 maart. Onder leiding van Henri Arends zal worden uitgevoerd de Symfonie met de paukenroffel van Haydn en vier essays voor orkest van Baird. Soliste is Janine Dacosta met het vijfde pianoconcert van Beethoven. Zero Mostel, hoofdfiguur uit „Ulysses in Nighttown", dat in het Holland Festi val wordt opgevoerd door The London Arts Theatre, heeft de eerste prijs toegewezen gekregen voor de beste mannelijke rol dit seizoen gespeeld in het Théatre des Na tions. De prijsuitreiking heeft op 17 juli plaats in de foyer van het Théatre Sarah Bernhardt in Parijs. Juillaume Landré, wiens klarinetcon cert op 17 november door het N.Ph.O. onder Henri Arends wordt gespeeld met als solist Jos D'Hondt, soloklari nettist van het Radio Philharmonisch Orkest. HET EERSTE VRIJDAGCONCERT op 16 oktober onder Henri Arends heeft als soliste de Tsjechische pianiste Eva Ber- nathova met het pianoconcert van Schu mann. Het programma vermeldt verder de Oxford symfonie van Haydn en Duo can zone per orchestra van Otto Ketting. Op 6 november is Jan Odé solist in het piano concert K.V. 451 van Mozart en het piano concert van Pijper. Tevens worden uit gevoerd de achtste symfonie van Beet hoven en Romeo en Julia van Tsjaikovsky. Dirigent is Henri Arends. De Franse vio liste Janine Andrade is soliste op het derde concert op 27 november. Onder leiding van Henri Arends zullen worden uitgevoerd de Sinfonietta van Jan Mul, hel derde viool concert van Saint Saëns en de symfonie van Franck. Marinus Adam is de dirigent van het vierde concert op 18 december. Als solist treedt op Cor de Groot die, even als 25 jaar geleden bij zijn debuut in Haarlem, zijn eigen pianoconcert zal uit voeren. Het programma vermeldt voorts Variations symphoniques van Franck, Printemps van Debussy en Sheherazade van Rimsky Korsakoff. Het vijfde concert op 15 januari onder Marinus Adam heeft als solisten Jo Juda met een orgelconcert van Haydn en Albert de Klerk met de orgelsymfonie van Dupré. Tevens wordt uitgevoerd een concerto grosso van Handel. De Nederlandse cellist Anner Bijlsma is solist op het zesde concert op 5 februari. Gastdirigent is de Poolse dirigent Jerzy Katlewics. Van 't programma kunnen thans alleen worden vermeld de Rococo-variaties voor cello en orkest van Tsjaikofsky. Het zevende concert op 26 februari onder Henri Arends met medewerking van het Colle gium Musicum Amstelodamense heeft op De Nederlandse cellist Anner Bijlsma speelt op .5 februari met het N.Ph.O. onder leiding van de Poolse gastdiri gent Jerzy Kattewicz de Rococo-varia ties voor cello en orkest van Tsjai kofsky. Bijlsma won vorig jaar het celloconcours in Mexico. het programma de Serenade K.V. 103 van Mozart, Kantate „Das Augenlicht" van Webern, Coral e aria van Peragallo en de Onvoltooide symfonie van Schubert. De violiste Elaine Weldon is op het achtste concert op 18 maart soliste met het viool concert van Bruch. Het programma, dat onder leiding staat van Henri Arends, ver- fneldt verder onder andere de vierde sym fonie van Brahms. Het slotconcert van de winterserie op 8 april onder. Henri Arends wordt geopend met Ricercare uit „Das musikalische Opfer" van Bach/Webern. De pianiste Edith Farnadi is soliste in het tweede pianoconcert van Bartók. Het con cert wordt besloten met de Symphonie fantastique van Berlioz. (Vervolg van pagina 1 De compensatie voor de huurverho ging van 2,5 procent van het basisloon zal ten minste 4 gulden per week bedragen voor de eerste gemeenteklasse (de grote steden), 3.75 gulden voor de tweede en derde gemeenteklasse en 3,50 gulden voor de vierde en vijfde gemeenteklasse. De ze minimumbedragen stemmen overeen met 2.5 percent van weeklonen van 160 gulden tot 140 gulden. De huurbijslag zal in vele gevallen dus meer bedragen dan 2.5 percent van het loon. Ook de verho ging van de kinderbijslag voor de duur dere melk is ruim bemeten en over de hoogte van de compensatie voor de ar beiders is de kamer op zichzelf niet on tevreden. Alleen de niet-loontrekkenden krijgen geen enkele compensatie voor de hogere huur en duurdere melk. Wanneer huurverhoging? Er is wel verschil van mening over de datum van ingang van de huurverhoging. De meerderheid van de Sociaal-Economi sche Raad had voorgesteld 25 percent verhoging per 1 april 1960 de regering vreest dat de drang naar loonsverhoging zo sterk is dat de huurverhoging er bij inschiet als zij wordt uitgesteld tot 1 april 1960, omdat dan in het kader van de vrijere loonvorming de samenhang met de huurverhoging verloren zou kun nen gaan. De regering is ook zeer bevreesd dat de loonsverhogingen (al of niet gepaard gaande met huurverhoging) weer zullen leiden tot te grote bestedingen. Dat dwong in 1957 tot de bestedingsbeperking. Wan neer onder invloed van de ruime beste dingen ook de geldrente weer gaat stijgen, dan betekent iedere stijging van een kwart percent bijna een gulden meer huur per week voor een nieuwe arbeiderswoning. Men maakt zich in het algemeen bezorgd over de hoge bouwkosten, want als de nieuwe huren blijven uitlopen, wordt het evenwicht tussen oude en nieuwe huren niet benaderd. Belastingen Ter beperking van de bestedingen zul len de in 1957 ingevoerde tijdelijke be lastingverhogingen ook voor 1960 nog worden gehandhaafd. De toenmalige mi nister Hofstra had daartoe in december 1958 reeds willen besluiten. De meerder heid van de Tweede Kamer wilde de be slissing uitstellen tot de zomer van 195.9, nog tijdig genoeg, maar dat wilden de socialistische ministers niet. Het gevolg was de kabinetscrisis van 11 december 1958. die er ten slotte toe heeft geleid dat er geen socialistische ministers meer zit ting hebben in het kabinet. Ook deze kwes tie speelt nog mee in het veelzijdige de bat over de lonen, huren en melksubsidie. Ten slotte zal over allerlei details van de huurverhoging en de verlaging van de melksubsidie pas definitief worden be slist wanneer in oktober of november de uitgewerkte definitieve regeringsvoorstel len in de kamer in behandeling komen. Tiwmertvan ernstig gewond na duik in ondiepe beek Het tweejarige dochterjte van een fa milie in Deventer raakte maandagmor gen bij het spelen in een rioolput. Het kind was spoedig uit de put gehaald maar was reeds overleden. Bij het zwemmen in de rivier de Indre, een zij-rivier van de Loire in Frankrijk, is zaterdagmiddag de 22-jarige heer S. J. J. Bus uit Laren (N.-H.) verdronken. De heer Bus bevond zich als leider in een vakantiekamp voor de jeugd in het Fran se plaatsje Azay-le-Rideau. Zaterdagmid dag gingen leiders en 53 jongens in de Indi-e zwemmen. Nadat eerst de jeugd had gezwommen, begaven de leiders zich nog enige tijd in het water. Plotseling dreef de heer Bus af. Mogelijk is hij on wel geworden of meegesieurd door een sterke stroming. De 21-jarige ongehuwde timmerman Jan Blom is bij het zwemmen in een te ondiepe beek bij Achteveld gedoken. Hij sloeg tegen de zandlaag waarbij hij een nekwervel brak. Ook de rugwervels ble ken ernstig te zijn beschadigd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Maandagmiddag is door de rijkspolitie uit de Maas bij Maashees (gemeente Vierlingsbeek) het stoffelijk overschot opgehaald van een 33-jarige verpleegde uit de psychiatrische inrichting „St. Ser- vatius" te Venray. Zondag tegen de avond werd op de oever van de Maas een bun deltje kleren gevonden. Daar de meeste zwemmers toen reeds naar huis waren, kreeg men het vermoeden, dat er iemand zou zijn verdronken, ofschoon men hier omtrent geen zekerheid kon verkrijgen. De rijkspolitie van Maashees en Vier lingsbeek besloot ter plaatse te gaan dreg gen. Tegen elf uur moest men er echter vanwege de duisternis mee ophouden. Tot op dat moment was er nog geen enkel bericht van vermissing binnengekomen. Het Finse vrachtschip „Juno" heeft maandagavond om ongeveer negen uur radiotelefonisch aan Radio-Scheveningen gemeld, dat tussen Terneuzen en Vlissin- gen de stewardess overboord is geslagen. Het schip zal naar alle waarschijnlijkheid Rotterdam of Amsterdam aandoen. In verband met de melding hebben alle lood sen van het loodswezen opdracht gekre gen naar de drenkelinge uit te zien. Op de Voorthuizerweg in Nijkerk is bij een verkeersongeluk een jongen om het leven gekomen en een man zwaar gewond. Uit een van de zijwegen kwam de brom fietsrijder J. van de Biezen, een pension houder uit Nijkerk, met een van de pen siongasten, een twaalfjarige jongen uit Amstelveen, achterop. Doordat hij geen voorrang verleende, werd hij door een bestelauto aangereden. De jongen was op slag dood. De pensionhouder werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Een wielrijder, die op de Loosduinseka- de in Den Haag reed, sloeg plotseling linksaf, juist op het moment dat een vrachtauto wilde passeren. De wielrijder kwam onder de wielen en overleed ter plaatse. Advertentie Advertentie In een handomdraai uw huis behaaglijk warm stoken. Dit ideaal bereikt u met een cen trale verwarming met olie- stook. Deze methode van sto ken is uiterst efficiënt... want u kunt zelf van moment tot moment beslissen of u de ver warming aan of uit wilt heb ben. U verstookt niet meer dan strikt noodzakelijk. U ver liest geen extra brandstof voor het aan- en uitmaken van de verwarming. Nu is het degeschiktetijd om deze ide ale verwarming te laten aan leggen. Heeft u al centrale verwarming laat deze dan ombouwen voor oliestook. Vraag inlichtingen en advie zen bij de erkende installa teurs. CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK-INSTALLATIES LUCHTBEHANDELNG TELEFOON 13658 - 17638 INGENIEURSBUREAU VOOR INSTALLATIETECHNIEK ZIJLSTRAAT 56 HAARLEM BijzonderPhoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak, van het bier zouden kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier bier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe GROCK DE CLOWN IS DOOD. Van morgen is hij op 7S-jarige leeftijd in de Italiaanse plaats Imperia overleden. Hij was een Zwitser en heette Adrien Wet- tach. In oktober 1956 stond hij voor de televisie in Milaan: „Nu heb ik voor het laatst make-up gedragen. Ik ben oud, ik wil rustig gaan leven en het publiek een mooie herinnering nalaten aan dit per sonage''. Adrien Wettach is dood; Grock zal blijven leven in de herinnering van de miljoenen die hem gezien hebben en zelfs bij heb die alleen maar over hem gehoord hebben. De „koning der clowns" gaf in 1954 zijn laatste'circusvoorstelling in Hamburg voor een groter publiek dan ooit voor hem bijeen was geweest. Na af loop van de voorstelling schudde de oude clown de hand van Alfred Schatz, die hem twintig jaar heeft vergezeld, nam zijn glimmend kapje af en verdween zonder één woord te zeggen uit de piste, waar uit hij ook nu niet weggedacht kan wor den. Adrien Wettach werd in 1880 te Reconvil lier geboren als zoon van een horloge maker die tevens atleet was en zich bij een circustroep aansloot. Zoon Adrien was nog een kind toen hij met de clown Al fredo al een nummer vormde Dat was het begin van Grock, de grote mensenkenner, de man met de geniale vondsten. Men zegt dat zijn eerste grote nummer is ontstaan toen hij eens in een Hongaars kasteel een piano aan het stemmen was, waaruit bij elke aanslag in alle richtingen muizen te voorschijn piepten. Hoe hij aan de naam Grock is gekomen is een raadsel. Na met Alfredo drie jaar te hebben ge werkt vormde Grock met de beroemde clown Antonel een duo; het bestond zeven jaar. Na de eerste wereldoorlog bouwde hij zijn eigen nummer op, waarbij hij als medewerke koos de Nederlandse violist Max van Emden, met wie hij veertien jaar reisde. Grock trad niet alleen in het. circus op, ook variété-theaters hebben hem op hun podiums gehad. Vooral in Engeland heeft hij veel van zulke voorstellingen gegeven. Ruim zestig jaren heeft Grock de wereld vermaakt. Hij was voor het circus wat Charles Chaplin voor de film was: de grootste, de menselijkste komediant. Hij was een goed musicus. Als muzikale clown trad hij op met een lachwekkend kaal hoofd, een rode neus en een witte kin en droeg een ruim flodderpak. Toen hij rijk was geworden werkte hij bij voorkeur in de music-hall. Hij had een fraaie villa in Oneglia aan de Italiaanse Riviera. In 1931 verloor hij veel geld met zijn eerste film. Tijdens de Tweede We reldoorlog vertoefde hij in Zwitserland; daarna ging hij weer werken. In 1949 zei hij: „Ik ben een heel oude jongen maar ik moet werken, want de oorlog heeft ook mij geruïneerd". Ook na 1954, het jaar waarin hij zich terugtrok, kwamen tallo ze bewonderaars hem aan de Italiaanse Riviera opzoeken. In 1930 schreef hij zijn memoires in „Ich lebe gern", in 1948 verscheen van zijn hand „Sans blague. Ma carrière de clown". MOSKOU (AFP) Volgens de Pravda is de eerste secretaris van de communis tische partij van Azerbeidsjan, M. I. D. Moestafaev, van zijn functie ontheven om dat hij niet voor zijn taak berekend bleek Advertentie Volledig van werk voorzien De Koninklijke Wagonfabriek Beij nes te Beverwijk gaat zich bezig hou den met het assembleren van Volvo- auto's, een bekend Zweeds automerk. Voorlopig betreft het hier nog een proef. In de komende tijd denkt men vijftien auto's per week te kunnen afleveren. De directie van Beijnes deelde mee, dat de order vooral moet worden gezien als een middel om het de laatste jaren tot 400 man ingekrompen personeel aan het werk te houden. Met inbegrip van de opdracht der gemeente Amsterdam tot levering van drieëndertig driedelige tramwagens, is het bedrijf nu in kleine personeelsbezetting de eerste tien maanden volledig van werk voorzien. Twee dekschuiten met vieren twintig carrosserieën Volvo's zijn gister ochtend in Beverwijk aangekomen. „Neemt u mij niet kwalijk, ik heb er spijt van". Dat stond op een bi-iefje, dat de politie aantrof in een zakje, gevuld met de buit van een inbraak, in de nacht van zaterdag op zondag in een woning in Bus- sum gepleegd. Door een gat in een hor te maken en de spanjolet op te tillen, was de dief binnengedrongen. Hij had zich meester gemaakt van een aanzienlijke hoeveelheid tafelzilver, een fototoestel, enkele vulpennen en 'n busje met schroef jes, waarvan hij kennelijk had gedacht dat het geld bevatte. Maar gisteren kreeg de politie een telefoontje: „Met Van Brug gen. In de bosjes vlak bij de plaats waar is ingebroken, ligt een zakje met het ge- stolene". De politie ging kijken en vond de hele buit plus het briefje met verontschuldi gingen. De familie kreeg het gestolene te rug, tot het busje met schroefjes toe. Advertentie Voor onze uitverkoop ontvingen wij een partij van een gerenommeerde Linoleumfabriek met kleine bijna onzichtbare drukfoutjes 183 br. PARKET-INLAID van 16.20 voor 6.60 200 br. PARKET-INLAID van 16.90 voor 6.80 200 br. LINOFELT-MOIRé van 7.90 voor 5.80 183 br. HOUTNERF-INLAID van 10.70 voor 6.90 200 br. GRANITé-INLAID van 16.90 voor 8.90 183 br. GRANITé-INLAID van 10.70 voor 8.25 183 br. VELVETINO van 16.50 voor 10.90 200 br. TEGEL INLAID van 16.90 voor 10.90 Kruisstraat 11 Haarlem Telefoon 11491

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9