PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Wereldnieuws Droog en tamelijk warm weer Grotere economische expansie voor Nederland verwacht UITVERKOOP NAAIMACHINES F. C. KUIPERS Naaimachines Verdere verbetering van Frankrijks economische toestand 2 ECONOMISCHE COMMISSIE VAN DE UNO Record inleggingen bij spaarbanken Lodaja passeert dividend De benoeming bij de Hoge Autoriteit De tinstatistieken Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Over 1957 werd bijna 52 van n.v.-winsten gereserveerd AngloDutch Trade Council BelgischNederlandse suikerplantages Westduits arbeidstekort remt expansie N.Z.H.V.M. geeft 8 percent dividend Exploitatie-winst bijna 5 ton Ruim f 1.5 miljoen meer winst bij Cura^aosche Handelmaatschappij VRIJDAG 17 JULI 1959 De Economische Commissie voor Euro pa van de Verenigde Naties schrijft in haar jongste Economisch Bulletin dat de industriële produktie in West-Europa als geheel over het eerste kwartaal van 1959 weliswaar niet groter is geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van 1958, doch dat de produktie in maart vrij be langrijk hoger is geweest dan in het voor gaande jaar, terwyl er aanwijzingen zijn dat de opwaartse beweging in maart en april zelfs nog algemener en uitgespro kener is geweest. De commissie komt tot de conclusie dat de huidige situatie in West-Europa kan worden beschreven als een situatie waar bij de expansieve krachten, die reeds in 1958 en begin 1959 werkzaam waren, ge leidelijk sterker zullen worden zodat een opleving van de economische activiteit definitief onderweg lijkt te zijn. Aangezien het economische herstel in de Verenigde Staten aanhoudt en in West- Europa in versneld tempo geschiedt, ver wacht de commissie een omkering van de wijzigingen in de internationale liqui diteiten zoals die in 1957-1958 hebben plaatsgevonden. De stijging van de ex port van bepaalde grondstoffenlanden in het bijzonder in het sterlinggebied zal waarschijnlijk aanhouden terwijl de In het eerste halfjaar van 1959 zijn bij de plaatselijke spaarbanken in Nederland zeer aanzienlijke bedragen gespaard. Het spaaroverschot over die periode bedraagt namelijk ƒ167,2 miljoen. Dit is naar de Nederlandse Spaarbankbond mededeelt meer dan ooit in een halfjaarlijkse periode sinds de oorlog is voorgekomen. Met uit zondering van de jaren 1954 en 1955 over treft het overschot van het zojuist ver streken halve jaar zelfs alle voorafgaande jaarresultaten. Het totale inleggerstegoed bij de locale spaarbanken bedraagt per 30 juni 1959 ƒ2364 miljoen tegen vorig jaar 2197 miljoen. De n.v. Cultuur Maatschappij „Lodaja" heeft in 1958, blijkens het verslag, aan in terest ontvangen 12.711 24.942) en aan diverse baten 252.242 22.277). Door re- patriërings- en afvloeiingskosten stegen de algemene kosten van 4.875 tot 57.601. Geen kosten werden gemaakt ten behoeve van het Indonesische bedrijf (ƒ35.616). Het saldo winst ad 11.351 6.727) wordt naar nieuwe rekening overgebracht. Opnieuw wordt het dividend gepasseerd. Het Indo nesische bedrijf is genationaliseerd. Met „Pasir Nangka" en J. M. W. van Dussel- dorp en Co. n.v. werd deelgenomen in het door deze twee ondernemingen opgerichte Franse rijstbedrijf „Les Prés Neufs". De huidige deelname beloopt 100.000. Op 25 juli zullen de zes ministers van de E.G.K.S. het reeds verscheidene malen uitgestelde probleem van de herbenoe ming van de leden van de Hoge Autori teit bespreken. Naar wij vernamen stelt de Italiaanse regering de heer Malvesti- ti, de huidige ondervoorzitter van de Europese commissie van de Gemeen schappelijke Markt te Brussel, voor als kandidaat-voorzitter van de Hoge Auto riteit der Kolen- en Staalgemeenschap. Sommige regeringen zijn echter niet enthousiast over de kandidatuur van de heer Malvestiti. Aan het hoofd van de Hoge Autoriteit zal thans een sterkere politieke figuur moeten komen, maar men is het er in het algemeen over eens, dat het thans de beurt is voor een Ita liaanse president. Het is voornamelijk over de benoemingen dat het gesprek momenteel loopt in de Brusselse Europe se kringen. Sommigen willen namelijk de zaak opnieuw uitstellen tot het eind van het jaar, wanneer het mandaat af loopt van de voorzitter en de leden van de Euratoom-commissie en van de Euro pese Commissie voor de Gemeenschappe lijke Markt. De ministers zouden dan in eens kunnen beslissen over de benoemin gen in drie Europese organen, wat de verdeling van de koek tussen de nationa liteiten en de politieke stromingen zal vergemakkelijken. In het Statistische Bulletin van de In ternationale Tinraad van juni 1959 wordt onder andere medegedeeld, dat de mijn- produktie in de wereld van tin-in-concen- traten in maart een lichte verbetering onderging en tot 9.800 ton steeg van 9.200 ton in februari. In april ontstond een toe neming van de produktie in de meeste der belangrijke produktiegebieden. In Indone sië was de produktie 1.769 ton en in de federatie van Malakka 2.846 ton, welke laatste produktie in mei verder toenam tot 2.997 ton. De wereldsmelterijproduktie van tinmetaal (met inbegrip van de ge raamde produktie in de Verenigde Staten) nam in maart verder af tot 8.400 ton. Het wereld verbruik van primair tinmetaal is naar schatting toegenomen van 13.100 ton in februari tot 13.800 ton in maart. De blikproduktie in Nederland (11.092 ton), nam toe. Italiaanse staking De vijfdaagse staking in de Italiaanse metaal industrie is dinsdag geëindigd. De arbeiders bandhaven hun eisen op het gebied van de lonen en de arbeidsomstandigheden. Glaswolfabriek in Etten-Leur In een schrijven aan de gemeenteraad delen B en W. van Etten en Leur mede, dat de n.v. Isoverbel, gevestigd in Brussel, met haar parti cipanten te weten: de n.v. Verenigde Glasfabrie ken te Schiedam, de Manufactures des Glacés et produits Chimiques de Saint Gobain, Frankrijk, de Glaceries du Saint Roch, België, besloten heeft een fabriek te bouwen in Nederland voor de vervaardiging van glaswol en wel op het in dustrieterrein te Etten (N.B.). Amerikaanse uitvoer naar West-Europa zich eveneens zal kunnen herstellen. Als landen voor welke een betrekkelijk grote mate van expansie kan worden ver wacht, noemt de commissie West-Duits- land, Denemarken, Italië, Nederland en Finland en verder de landen Griekenland, Spanje en Joegoslavië. Voor de andere industrie-landen is een bescheiden groei waarschijnlijker. Alles te zamen rekent de commissie dat het bruto nationaal produkt in West-Europa dit jaar met meer dan 3 percent zal toenemen tegen nauwe lijks 2 percent in 1958. In een statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, verschenen in de juni- aflevering van de maandstatistiek van het financiënwezen, is van 4.367 n.v.'s, waar van het gestorte kapitaal ultimo 1957 ten minste 100.000 bedroeg, de commerciële winst over 1957 en de verdeling hiervan opgenomen. Deze 4.367 n.v.'s met in totaal een gestort kapitaal per ultimo 1957 van bijna 9 miljard d.i. ongeveer 78 per cent van het totale kapitaal van alle n.v.'s hebben in 1957 een winst behaald van 3.7 miljard waarvan bijna 52 percent is gereserveerd en ruim 48 percent uitge keerd. Voor 3.463 van bedoelde n.v.'s heeft nog een vergelijking met de resultaten over 1956 plaatsgevonden. Hierbij zijn de totale inhouding en de gespecificeerde uit keringen tot uitdrukking gebracht. Uit deze vergelijking bleek in totaal gezien de winst met 12 percent te zijn gestegen, ter wijl de inhouding en uitkering respectieve lijk met 18 en 5 percent waren toegenomen. De in de statistiek opgenomen n.v.'s zijn onder meer onderscheiden naar de aard van het bedrijf en naar de grootte van het gestorte kapitaal. De Britse import van snijbloemen In het eerste jaarverslag (per 30 april 1959) van de Anglo- Dutch Trade Coun cil wordt medegedeeld, dat het aantal le den is gestegen van 86 bij de oprichting tot 314 aan het einde van het eerste jaar, van wie 184 Nederlandse en 130 Britse le den. Als typische voorbeelden van de activi teit der organisatie wordt gewezen op het geen is gebeurd bij de jongste verhoging van het Britse invoerrecht op snijbloemen en bij de verhoging van de Nederlandse omzetbelasting op ingevoerde handzagen. In het eerste geval verzocht het betref fende Nederlandse ministerie de Anglo Dutch Trade Council de Britse regering er van in kennis te stellen dat een verhoging van de invoerrechten op snijbloemen niet in het belang was van de goede betrekkin gen tussen beide landen. In het andere geval verzocht een Brits lid de organisatie bij de Nederlandse re gering te protesteren tegen de verhoging van de omzetbelasting op handzagen. De organisatie acht het niet onwaarschijn lijk, dat dank zij haar tussenkomst deze verhoging van omzetbelasting niet is doorgegaan. (Van onze correspondent in Brussel) De keizer van Ethiopië, Haile Selassie, is voor een officieel driedaags staatsbe zoek in België. Het bezoek van de keizer is voornamelijk economisch en industrieel georiënteerd. Het staat thans reeds vast, dat België het Ethiopische leger en de po litie van wapens zal voorzien. Samen met Nederlandse bedrijven zal een groot Bel gisch suikerconcern in Ethiopië nieuwe suikerrietplantages aanleggen, terwijl een textielfabriek in West-Vlaanderen onlangs een 100 miljoen frank of ongeveer 8 miljoen gulden —grote bestelling voor automatische weefgetouwen boekte. Men neemt aan, dat Ethiopië liever bestellin gen plaatst in België en in Nederland dan in de grote landen. Advertentie Een grote partij ingeruilde naaimachines wordt door ons uitverkocht tegen zeer lage prijzen. TRAPNAAIMACHINES in cabinettafels en kastmeubels, diverse merken, in prijzen vanaf ƒ50.t.m. 175. HANDNAAIMACHINES, diverse merken, in prijzen vanaf ƒ15.— t.m. 85.— DRAAGBARE ELEC. MACHINES, div. merken, in prijzen v.a. ƒ125.— t.m. 175. OVERJARIGE DRAAGBARE ELEC. MACHINES (gloednieuw) en demonstratie machines voor zeer aantrekkelijke prijzen. Machines worden uitsluitend a contant verkocht met volledige schriftelijke garantie op alle onderdelen. KLEINE HOUTSTRAAT 112 - TELEFOON 11142 HAARLEM (Van onze correspondent' ïn Parijs) De Franse regering heeft opnieuw officiële mededelingen verstrekt, waaruit men kan opmaken dat de economische sanering van bet land zich voorspoedig voortzet. Ook heeft het kabinet-Debré nu besloten een radicale belastingherziening door te voeren, die nog dit jaar aan het parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Ten slotte zijn de eerste nieuwe of „zware" franken in omloop gebracht. De nieuwe Franse bankbiljetten dragen alleen een rode overdruk, waardoor van de cijfers 10.000, 5.000, 1.000 en 500 ieder twee nullen worden afgekapt. Zoals men weet zullen op den duur alle Franse prijzen nominaal door honderd worden gedeeld en de inwijding in dit rekensommetje is nu voor publiek en neringdoenen dus ingezet. De Franse minister van Financiën, An- toine Pinay, heeft in een zitting van het kabinet medegedeeld, dat de economische bedrijvigheid in Frankrijk sedert het be gin van het jaar zonder onderbreking is gestegen. Het indexcijfer van de industriële produktie bedroeg voor mei jongstleden 163 tegen 160 voor mei 1958 en 149 voor januari 1959. De invoer is gestegen van 145 miljard frank in januari jongstleden tot 168 miljard frank in april, de talrijke feestdagen in mei veroorzaakten in die maand een daling van de invoer. De uit voer had in juni een waarde van 176 mil jard frank. Een vooruitgang vertoont ook de werk gelegenheid in Frankrijk. In juni was er 9 percent minder werkzoekenden dan in mei. Het aantal ondersteunde werklozen bedroeg op 1 juni slechts 39.500 tegen 42.500 op 1 mei. Volgens het Franse Bureau voor de Statistiek zijn de lonen in het eerste kwartaal van dit jaar met 2 percent en in het tweede kwartaal met IV2 percent ge stegen. De koopkracht van de bevolking, die in het begin van dit jaar was gedaald, is de laatste maanden met 1 percent toe genomen. De verbeterde omstandigheden zullen het volgens Pinay wellicht mogelijk ma ken, dat het ministerie van Financiën het zonder lening stelt. De goudvoorraad van de Bank van Frankrijk bedroeg op 30 juni jongstleden bijna 600 miljoen dollar. De economische expansie in West-Duits- land zal in de komende maanden voorna melijk door een tekort aan arbeidskrach ten worden beperkt. Dit wordt gezegd in een rapport, gepubliceerd door het ver bond van de Westduitse instituten van economisch onderzoek, dat er voorts de nadruk op legt, dat een verhoging van de arbeidsproduktiviteit met het oog op dit tekort aan arbeidskrachten van groot be lang is. Vele van de nieuwe investeringen der Westduitse industrie hebben verhoging van de produktiviteit ten doel. De bouw nijverheid zal waarschijnlijk niet in het oude tempo blijven groeien, voornamelijk doordat er niet voldoende geschoolde ar beiders kunnen worden aangetrokken. Advertentie (Van een onzer redacteuren Het op de donderdag in Amsterdam ge houden aandeelhoudersvergadering van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaat schappij uitgebrachte jaarverslag over 1958 maakt gewag van een in financieel opzicht nagenoeg onveranderde gang van zaken. Het winstsaldo van 768.434,61 maakt evenals over 1957 een uitkering van acht percent dividend mogelijk. Voor per soneelsverenigingen en dergelijke wordt andermaal een bedrag van twintigdui zend gulden bestemd, terwijl ruim 34 mille onverdeeld blijft. Evenals vorige jaren werd een deel van het winstsaldo namelijk bijna vijf ton veroorzaakt door bijzondere bronnen zoals interest over de uitstaande kapita len. Het eigenlijke exploitatie-resultaat be liep 2.241.049,39, hetgeen verminderd met de afschrijvingen ad 1.794.251 een exploitatiewinst van 446.798,39 oplevert. Het jaarverslag zegt onder meer „dat in de omstandigheid dat de reizigers wor den vervoerd tegen niet-lonende tarieven geen enkele wijziging kwam." De vervoersopbrengsten bedroegen in het ver slagjaar 12.855.592.48 (1957: ƒ12.858.328,30) en de exploitatiekosten 10.614.543.09), hetgeen nagenoeg gelijk is aan de kosten in het vorige jaar. Het dit jaar voor het eerst geïllustreer de en typografisch opgefleurde jaarver slag legt behalve op de voor de N.Z.H. weinig profijtelijke tariefstelling de na druk op de grote moeilijkheden in de per- soneelvoorziening. Daardoor moesten aan vragen op zondagen voor toerwagenritten worden afgewezen. Wegens de voorgeno men reorganisatie van het trambedrijf in Zuid-Holland kon daar niet- worden over gegaan tot de aantrekking van nieuw per soneel voor de tramdienst; waardoor de situatie in het rayon Leiden moeilijk bleef. In de omvang van het buspersoneel kwam wel enige verbetering, maar ondanks de behandeling van een groot aantal sollici tanten kon door het verloop geen afdoen de verbetering worden bereikt. Ook de huisvesting van het uit andere delen van het land aangetrokken personeel baarde voortdurend zorg. Het aantal vervoerde passagiers daalde enigszins van 55.894.000 tot 55.333.000. Het personeelsbestand daalde van 1278 tot 1197. Het bedrijf beschikt over 265 bussen, achtendertig motorrijtuigen en eenender tig aanhangwagens; waarmee 18.239.000 buskilometers en 4.121.000 tramkilometers werden gereden. Er worden bijna 383 kilo meter buslijnen geëxploiteerd en ruim 45 kilometer tramlijnen. Twee nieuwe commissarissen In de door het overlijden van de heren T. H. M. van Waveren en N. Parlevliet jr. ontstane vacatures werden nieuwe ver tegenwoordigers van de bollenstreek en de kustplaatsen benoemd. Voor de bollen streek heeft thans zitting jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voor zitter van de Koninklijke Alegemene Ver eniging voor bloembollencultuur, voor zitter van de afdeling siergewassen van het Landbouwschap en burgemeester van Hillegom in welke kwaliteit hij niet werd benoemd en voor de kustplaatsen (visserijsector) de heer D. F. E. Meer burg uit Katwijk, directeur van de n.v. Meerburg's Noordzeevisserij en haringex port, voorzitter van de Katwijkse reders vereniging, vice-voorzitter van de stich ting „De Nederlandse visserij", voorzit ter van het bestuur van de Katwijkse vis- serijschool en lid van de Kamer van Koop handel en fabrieken te Leiden. Ir. W. J. Burgersdijk, de nestor der commissarissen, werd herbenoemd. 5. Na alles wat Smithy had gezien, was hij in een broedende stemming gekomen. „Zeuntje, ik geloof, dat we een heel moei lijk karweitje voor de boeg hebben", bromde hij. „Meestal is het toch al lastig om die achtergebleven sukkels aan de kauwgummi en de televisie te krijgen. Ze willen nooit inzien, dat het voor hun eigen bestwil is. Maar tot nu toe vond ik toch nog overal wel tekenen van een soort pri mitieve beschaving, al was het maar een belastingkantoor of een prikkeldraadhek. Maar hier zie ik nietsniets „Maar ik hoor wel iets!", riep Panda. „Luister eens, mijnheer Smithy". Inder daad, door het bos klonken verwarde ge luiden van ruwe stemmen en daarboven uit het doordringende hulpgeschrei van een nogal schrille sopraanstem. „Achter blijvers!", mompelde Smithy, terwijl hij meer gas gaf. „Ik ben benieuwd hoe ze er uit zien". Nu, het uiterlijk van de achter blijvers was wel een verrassing. Uitgedost in middeleeuwse kostuums en bewapend met bogen en knotsen, omsingelden zij een koets. En daarin bevond zich een dame, die met schelle kreten uiting gaf aan haar benauwenis. „D-dat zijn r-rovers", hijgde Panda. Smithy knikte opgelucht. „Helemaal onbeschaafd zijn ze gelukkig niet", knorde hij. „Ze zijn bezig een film op te nemen, zie je dat?" Het resultaat over 1958 van de Curagao- sche Handelmaatschappij n.v. steekt gun stig af by dat van 1957. Zoals bekend, wordt een dividend van 10 percent in con tanten voorgesteld (vorig jaar 9 percent, waarvan 5 percent in aandelen uit de agio- reserve, waartegenover toen uit de winst een gelijk bedrag ad 1.189.300 aan de bij zondere reserve werd toegevoegd). Het ex ploitatiesaldo was 8.431.371 6.825.812). Na afschrijvingen ad 1.471.011 1.622.748), rente, belastingen en perso neel voorziening, resteert een winst van 3.333.333 951.440). In 1958 hebben ontwikkelingen van po litieke en economische aard een soms sto rende en belemmerende uitwerking gehad op de goede gang van zaken in de landen waar de maatschappij werkzaam is. Verwacht wordt dat de kosten zullen blijven stijgen, maar ook dat de omzetten zullen blijven toenemen. In het algemeen bemerkt men in deze landen een toene mende vraag naar meer duurzame ver- bruiksartikelen. Met uitzondering van de statutaire reser- se en de agioreserve, zijn ditmaal op de balans de volgende reserves onder het hoofd „overige reserves" samengevoegd: Reserve koersverschillen 11.000.000, bij zondere reserve 2.670.450 en dividend reserve 500.000. Het zijn allemaal vrije reserves. Vooruitlopende op het verslag over 1959 deelt de directie mede, dat in Suriname zijn opgericht de Curagaosche Handelmaatschappij ("Suriname) n.v. en de Surinaamse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij n.v., waarin alle belangen van de n.v. in dat gebiedsdeel zijn ingebracht. De gang van zaken in de eerste maanden van 1959 was bevredigend en nauwelijks min der dan in 1958, Hoe uiteindelijk het resul taat zal worden valt, aldus de directie, niet Te overzien. Advertentie OP VAKANTIE: B(Cj0EN A\£E! *BrgT2et! plastic jassen v.a. 6,90 T3rg~8M verkrijgbaar bij Gen (Jronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel. 54679 Daarom. Radio-Moskou heeft vandaag medegedeeld, dat maarschalk Geor- gi K. Zjukov, de voormalige minister van defensie, ontslagen werd omdat hij trachtte het Rode Leger te scheiden van de communistische partij. Zjukov, aldus de Russische radio-omroep, tracht te „alleen alle kwesties van leiderschap van het leger te regelen, waarbij hij geen acht sloeg op de meningen van an deren." Vie en rose. Premier Abdel Karim Kas- sem van Irak heeft het rose paleis ge opend, dat bestemd was om door koning Feisal gebruikt te worden. Kassem be stemde het 472 kamers tellende en van luchtkoelingsapparaten voorziene pa leis tot hoofdkwartier van zijn regering. Het paleis, dat omringd is door rose muren en bekroond met een blauwgroe ne koepel, kostte 3.800.000 pond. Besnoeiing. De bestrijding van de bu reaucratie in Argentinië, waar meer dan een miljoen ambtenaren zijn, heeft er toe geleid dat 10.000 ambtenaren worden ontslagen, 20.000 gepensioneerd en dat 30.000 benoemingen zullen wor den bevroren. Voorts is last gegeven tot de verkoop van 500 auto's, die het eigendom zijn van regeringsinstanties. Gevorderden. Atoomdeskundigen uit En geland, de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, Frankrijk en Canada overleggen momenteel met experts van het inter nationale bureau voor atoomenergie in Wenen over de beste wijze van samen werking met staten, die nog niet zo ver zijn gevorderd bij de ontwikkeling van kernenergie. Enig inzicht. Zes Londense dames hebben een bond van chauffeuses opgericht. Haar bedoeling is, Engeland's een mil joen vrouwelijke autobestuurders enig inzicht in de autotechniek bij te bren gen. „Wij willen de vrouwen genoeg technische kennis over haar wagens bijbrengen om haar kleine euvels zelf te doen verhelpen," verklaarde een zegsman van de bond. Vader. De vader van de atoomonderzeeër vice-admiraal Hyman G. Rickover, zal vice-president Nixon op zijn bezoek aan de Sovjet-Unie vergezellen, aldus is in Washington medegedeeld. Nixon ver trekt volgende week naar Moskou om een Amerikaanse tentoonstelling te ope nen. Tot zijn gevolg behoort ook de di recteur van de voorlichtingsdienst Geor ge V. Allen. Moeder. Koningin Elizabeth van Engeland heeft er sinds donderdag een nieuwe ti tel bij: ar-oh-mutal, oftewel „de bo venal geëerbiedigde moeder der vol ken". De koningin werd met deze titel vereerd door de indianenstammen van Nanaimo in Brits Columbia. Prins Phi lip kreeg geen titel. Wel handgemaakte schipperstruien. Wapens. Vrijdag is te Washington verno men, dat een Scandinavisch schip met een lading Belgische wapens ter waar de van een vier miljoen gulden op weg is naar Havana. De wapens zouden door de regering-Fidel Castro zijn besteld. Vliegende zusters. In Turijn hebben don derdag twee kloosterzusters haar vlieg brevet behaald. Zij zullen in de komen de herfst naar Pakistan gaan, waar zij over een eigen vliegtuig zullen beschik ken om afgelegen streken van hun mis siegebied te bezoeken. Paf. Het bestuur van een protestants kerkgenootschap in Verden (West- Duitsland) heeft de predikant Helmut Buck gevraagd zijn ontslag in te die nen omdat hij zich liet kronen tot „schutterskoning" nadat hij bij een plaatselijke schietwedstrijd de eerste prijs had gewonnen. Versperring. Vrijdag is te New Delhi van gezaghebbende zijde vernomen, dat de communistisch-Chinese regering voor nemens is 200.000 man in de guerilla- strijd geoefende troepen langs de ge hele grens tussen de Chinese volksre publiek en India te legeren, teneinde te verhinderen, dat Tibetaanse vluchtelin gen India binnen komen. Drie maanden. Een hoge functionaris van het Westduitse ministerie van Defensie, kolonel Burkhardt von Löffelholz,is ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf voor het aannemen van steekpen ningen van vooraanstaande industrië len. De kolonel werd schuldig bevonden aan het aanvaarden van luxe automo bielen, die hem voor onbepaalde tijd werden „geleend" en voor het laten betalen van zijn hotelrekeningen door industriëlen. Bereid. De Russische regering heeft zich bereid verklaard, ter gelegenheid van het komende bezoek van vicepresident Nixon aan 85 Amerikaanse journalis ten een visum te verstrekken. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het noorden van Europa ligt een hogedrukgebied, dat nog steeds in bete kenis toeneemt. In het centrum is de luchtdruk al tot meer dan 1030 millibar gestegen. Het hogedrukgebied staat via onze omgeving, Frankrijk en de Golf van Biscaje in verbinding met een ander maxi mum nabij de Azoren. Boven IJsland ligt het centrum van een oceaandepressie, die maar weinig van plaats verandert. Het frontensysteem van de depressie trok over de Britse eilanden naar het noordoosten en bracht er plaatselijk regen. De invloed ervan op het weer in Neder land beperkte zich tot een tijdelijke toe neming van de bewolking in de hogere niveaux. De depressie bij IJsland wordt geleide lijk minder diep. Het weer in Nederland zal in verband daarmee morgen worden bepaald door het eerder genoemde hoge drukgebied. WEERRAPPORTEN Zaterdag 18 juli Zon op 4.40 uur, onder 20.51 uur. Maan op 19.06 uur, onder 3.03 uur. Maanstanden 20 juli 4.33 uur volle maan. 27 juli 15.22 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 17 juli Hoog water 0.27 en 13.08 uur. Laag water 8.29 en 21.09 uur. Zaterdag 18 juli Hoog water 1.34 en 14.10 uur. Laag water 9.37 en 22.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot i5 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen te 5 oc S binnen- en buitenland. tj-j d U Neerslag: laatste 24 uur. 513 S U 0 c 3 Den Helder regen ZW 21 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw 22 0 Vlissingen zwaar bew. zzw 22 0 Eelde zwaar bew. windst. 23 0 De Bilt half bew. zw 24 0 Twente zwaar bew. windst. 27 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 25 0 Zd Limburg licht bew. z 26 0 Helsinki onbewolkt O 20 Stockholm onbewolkt. ono 23 0 Oslo zwaar bew. windst. 24 0 Kopenhagen half bew. 0 23 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 20 2 Londen zwaar bew. z 23 0 Amsterdam zwaar bew. zw 23 0 Brussel zwaar bew. windst. 25 0 Luxemburg licht bew. O 24 0 Parijs onbewolkt nno 26 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 25 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn zwaar bew. n 23 0 Frankfort onbewolkt ono 26 0 München zwaar bew. windst. 14 24 Zürich geheel bew nno 22 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno onbewolkt 0 28 0 Wenen regen wnw 18 19 Innsbruck zwaar bew. zzo 18 0 Belgrado geheel bew. w 29 0,3 Athene onbewolkt windst. 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio onbewolkt 0 25 0 Madrid licht bew. no 24 0 Mallorca onbewolkt no 30 0 Lissabon onbewolkt nnw 27 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2