Minister komt polshoogte nemen Auto zocht het Spaarne op Amersfoort en Sydney vinden elkaar in de Jeugdherberg „Jan Gijzen" „De Hoop" teruggekeerd van tweede haringreis Jongelui uit alle windstreken richten hun fietssturen naar Haarlem-Noord 11 GEMEENTEGRENZEN OP DE HELLING „Veiliger dan in een tent" VAKANTIESPELEN Programma voor maandag Gulden regel-actie van Veilig Verkeer was een succes Vooral brom)fietsers sloegen een goed figuur Kort nieuws Posities van sleepboten bureau Wijsmuller Kerkelijk Nieuws Staatsmijn Beatrix Drie balletten van Hans van Manen op repertoire ZATERDAG 18 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de jeugdherberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord vermaalt een witte geit met bedachtzame kaakbewegingen een hap grassprieten tussen haar kiezen. Het is een oer-Hollandse geit met horens die respect afdwingen. Zij verzet dan ook geen stap als Sieglinde en Ursula uit Krefeld, West-Duitsland, haar beginnen te aaien en toe te spreken. Onder de vlaggemast waarin het dundoek met het NJHC-embleem onregelmatig op de wind klappert, zitten Hans Dieter Hauenstein en Gerd Weiberg uit Hamburg nog wat na te praten over de fietstocht die ze zojuist achter de rug hebben. Een groepje radpratende Franse meisjes met rood verbrande armen en benen slentert moe naar de ingang, waar jeugdherbergvader De Blécourt informeert of ze een leuke dag hebben gehad. Bij het hek klinken flarden van het Indische liedje „Terang Boelan" uit de oude grammofoon, die een knaap als een soort rijdende „juke-box" achter op zijn fiets heeft bevestigd. Ieder die wil mag meeluisteren. De jongen zet, zelf genietend van de schor- klinkende marsen en bij na-vergeten schlagers, als een volleerde „disc-jockey" steeds onverstoorbaar een nieuwe plaat op. Het had er veel van weg dat alles in en om de jeugdherberg wilde meewerken om de ongedwongen sfeer tussen de gasten van velerlei nationaliteit te beklemtonen. Want niet alleen uit Amers foort, Venlo of Botterdam komen de trekkers hier even uitblazen, ook jongelui uit Parijs, Nice, Essen, Kopenhagen, Stockholm, Engeland, ja zelfs uit Sydney in Australië en Nieuw-Zeeland richten hun fietssturen naar deze zoveelste pleisterplaats op hun vakantietochten. „Ik vind het hier fantastisch", zegt Elly van Amerongen uit Amersfoort enthou siast als we een praatje met haar begin nen. Elly is negentien, gezinsverzorgster bij het Groene Kruis en maakt met haar even jonge vriendin Mientje Kreikamp per fiets een trip door Utrecht en Noordhol land. Bij beiden is de invloed van zon en frisse lucht duidelijk merkbaar. Het is voor Elly de eerste keer dat ze van jeugdherberg naar jeugdherberg trekt. Mientje, met een tongval die haar Rotter damse afkomst verraadt, doet het al drie jaar. Via Reeuwijk en De Kaag zijn ze naar Haarlem gefietst. Vandaag hebben we zalig op het strand geluierd. We zijn ook nog even de stad in geweest. Kijken naar de uitverkoop", babbelt Elly ver der. Het verblijf in een jeugdherberg vindt ze veiliger en minder omslachtig dan het kamperen in een tent. „Je bent hier veilig en als je thuis komt staan je eten en je bed klaar. Je duikt lekker onder de douche èn je bent weer zo fris als een hoentje." Het eten kan haar volle goedkeuring weg dragen. „Fijn dat er altijd wat lekkers toe is, yoghurt, vla of pudding. Het corvee is ook leuk geregeld". En lachend: „We was sen liever 's avonds af dan zijn we 's mor gens vrij van dienst!" Argwanend De twee Duitse meisjes die langs de Jan Gijzenvaart in het gras zaten keken bepaald stuurs en argwanend toen we naar hun belevenissen in „Holland" vroegen. We zeiden dat we niet van de politie wa ren, maar desondanks kwam het gesprek heel moeilijk op gang. Later ontdooiden ze een beetje en vernamen we dat ze Sieglinde en Ursula heetten, beiden twin tig jaar waren en uit Krefeld afkomstig waren. „Nee, liever geen achternamen. Hat doch kein Zweck". Ze hadden er al tweehonderd kilometer op de fiets opzxt- ten. Het was voor het eerst dat ze ons land bezochten. „Die Mensche sind sehr nett vonden ze. Nee, ze hadden nergens moei lijkheden ondervonden. Ja, in Zandvoort hadden ze heel veel landgenoten ontmoet. Hans Dieter Hauenstein, zestien jaar, van beroep automonteur en zijn vriend Gerd Weiberg, zeventien jaar en machine bankwerker, beiden wonend in Hamburg, stonden, of liever gezegd zaten, ons vrien delijker te woord. Het waren aardige, sportieve jongens die voor een fietstocht je Hamburg-Haarlem vice versa van zo n dikke elfhonderd kilometer, weinig drukte maakten. Heel hun vakantie van veertien dagen besteedden zij aan deze monster- fietstrip. In jeugdherbergen brachten ze de nacht door. Nee, nergens hadden ze last gehad. Waarom zouden ze? Van de wereldoorlog wisten ze alleen maar uit de kranten of van horen zeggen. Binnen in de jeugdherberg rinkelde een bel. De Duitse jongens stonden op. We zeiden „Mahlzeit" en „Auf Wiedersehn Grage eters In de eetzaal stonden de tafels al gedekt, tachtig borden en schalen met dampen de aardappels en met twee soorten groen te wachtten op de grage eters. Bedrijvig liep de assistenten van de jeugdherber gier af- en aan. Voor de bereiders van een eigen potje is er een trekkerskeuken waar ze naar hartelust kunnen kokkerellen. Dat zijn meestal de Engelsen en Australiërs. Laatst stond een jonge bewoner van het land van de kangoeroe zijn potje klaar te maken toen plotseling een meisje met de kreet „John, is 't you!" hem om de hals vloog en een flinke pakker gaf. Maar even snel deinsde de hartelijke jongedame te rug. Geschrokken stamelde ze: „O, I've never kissed him before". Het bleek dat de jongen en het meisje in Sydney in Australië buren van elkaar' waren. Zo ont moetten ze elkaar duizenden kilometers van huis weer in eeri kléin 'trekkerskeu- kentje in Haarlem, Nederland. Het gastenboek van de jeugdherberg be vat namen en handtekeningen van bezoe kers uit alle windstreken van de wereld. In het hoogseizoen moet de heer De Blécourt dagelijks vele tientallen trekkers onvader lijk doorsturen omdat er geen plaats meer is. De „Jan Gijzen" kan 110 gasten huisvesten en op topdagen is dat aantal zo bereikt. ^Vanmorgen had ik weer zo'n dertig vodf*»^ deur die ik moest teleur stellen", ze^cle jeugherbergvader. Grote toeloop „De Nederlanders melden zich van te voren aan. Die kunnen erop rekenen dat ze niet voor een gesloten duer komen. De toeloop van buitenlanders is dit jaar wel erg groot. Er komen vooral veel Duitsers deze kant uit. In tegenstelling met vorige jaren gedragen deze laatsten zich over het algemeen heel behoorlijk. Ik heb ook de indruk dat ze op de scholen beter wor den voorgelicht dan enkele jaren terug. Nee, de Duitse jongens hier bezorgen ons geen greintje last. Ze zijn hier ook niet op bx-omfietsen en in leren vesten naar 'toe gekomen". Buiten stappen enkele Franse .meisjes juist van hun fiets. Zuchtend sjouwen zij hun bagage naar de daarvoor bestemde ruimte en beginnen meteen handdoek en zeep uit te pakken om even later onder de douche het stof en de vermoeidheid weg te spoelen. Zo is de jeugdherberg maandenicing een bijenkorf van in- en uitgaande trekkers. Taalverschillen vormen nauwelijks een hindernis op de avonden dat men gezellig bij elkaar zit of de dansvloer bevolkt. Maar het wordt nooit laat want morgen is het vroegop geblazen voor het begin van een dag, die nieuwe ervaringen en her inneringen zal opleveren. Speeltuin „Zaancnoord", Zaanen- straat: spel op de tuin. Speeltuin „Noordervreugd", Ambacht straat: wandeltocht naar Bosbeck in Santpoort voor kinderen van 913 jaar. Brood en drinken meenemen. Vertrek 9 uur, terug 4.30 uur. Speeltuin „Dartele Jeugd", Flevo- plein: wandeltocht naar Bosbeek In Santpoort. Zie verder als bij „Nq$>rder- vreugd". Speeltuin „Mariagaarde", Wester gracht: bezoek aan Frans Halsmuseum voor kinderen van 1013 jaar. Vertrek om twee uur van de speeltuin. Als je uitgerust bent wil je ook wel eens de omgeving van Haarlem ver kennen. Jeugdherbergvader De Blé court maakt een paar Franse meisjes op de kaart wegwijs hoe ze de mooiste plekjes en bezienswaardigheden van Kennemerland kunnen bereiken. (Foto links) In de bagageruimte kan iedereen zijn spullen kwijt. Hoewel er dagelijks vele trekkers in en uitlopen wordt er bijna nooit iets vermist. Hier pakken enige Duitse meisjes die zo juist zijn aange komen hun persoonlijke bezittingen uit. De eerste gang is naar de douches! (Foto rechts) De actie van het Verbond voor Veilig Verkeer, waarbij gedurende drie weken weggebruikers werden getest op hun ken nis van de „gulden regels" van het verkeer, is een succes geworden. Bij de ondervra gingen, door het verbond en de NCRV in nauwe samenwerking met rijks- en ge meentepolitie gehouden, bleken de gulden regels in brede kring bekendheid te heb ben gekregen.- Wekelijks 'werden enkele honderden weggebruikers ondervraagd. Daarbij wist 92 percent van de voetgan gers de twee hun gestelde vragen direct goed te beantwoorden. Voor de (bi'om)fiet- sers bedx'oeg dit percentage 96. De automo bilisten en de motor- en scooterx-ijders kwamen er het slechtste af met 87,5 per cent. Bij de beantwoox-ding van de onvoorbe reide verkeersvraag kwamen merkwaar dige resultaten aan de dag. Zo wist slechts 26,5 percent van de ondervi-aagde voetgan- gei's, dat men onder normale omstandig heden bij het ovei'steken binnen 50 meter van een door knippei'bollen beschermde oversteekplaats verplicht is, van die over steekplaats gebruik te maken. Wonderlijk genoeg bleken de stedelingen met deze be paling slechter op de hoogte, dan zij die in de px-ovincie wonen. In Arnhem, Amsterdam en Nijmegen wist niemand deze vraag te beantwoor den, maar bijvoorbeeld in St. Annaland. Beesel en Utingeradeel wèl. Ook bleek hierbij, dat de jeugd met dit soort zaken beter op de hoogte is clan de gemiddelde weggebruiker, hetgeen volgens het ver bond stellig aan het verkeersonderwijs mag worden toegeschreven. In de (brom)fietsweek wist 78n/o van de ondervraagde (brom)fietsei-s, dat men als fietser één, als bromfietser geen dier mag geleiden. Eén van de laatste aanvullingen op het wegenverkeersreglement, waarbij invoeg- en uitrijstroken worden toege voegd aan de plaatsen waar men niet mag wachten (dus wel stoppen), bleek bij de gemotoriseerde weggebruiker heel slecht bekend: slechts 28,7 percent van de onder vraagden wist. dat men op een dergelijke strook alleen mag stoppen om iemand te laten in- of uitstappen. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn binnenkort twee belangrijke ontwikkelingen te ver wachten in de reeds vele jaren slepende kwestie van de herindeling der gemeen tegrenzen in deze omgeving. In de eer ste plaats heeft de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. II. Toxopcus, het voornemen zo spoedig mogelijk een be- bezoek a an Haarlemmerliede, Haarlem mermeer en Haarlem te brengen om zich persoonlijk te oriënteren over een paar details van de in voorbereiding zijnde verdeling van de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude tussen Haarlem en Haarlemmermeer. In de tweede plaats zal in het najaar het derde deel van het rapport van de provinciale commissie ter bestudering van de gemeentelijke inde ling van Noordholland zeven jaar na de forumlezing der uitgangspunten verschij- De komst van de minister van Binnen landse Zaken heeft tot gevolg, dat de in diening van het wetsontwerp tot grenswij ziging van Haarlem en Haarlemmei-meer, welke zoals wij hebben gemeld deze maand zou plaatsvinden, andermaal is vertraagd. Dit vindt zijn oorzaak in de om standigheid, dat er van de zijde van Haar- lemmei-liede verzet is gerezen tegen het laten vervallen van de gemeenteraads verkiezingen in de vergrote gemeenten. Het ministerie had daartegen geen be zwaren gezien wegens de geringe invloed van het aantal nieuwe kiesgerechtigden op de bevolkingsaantallen van Haarlem en Haarlemmermeer én omdat het tijd stip voor de normale gemeenteraadsver kiezingen toch niet meer ver af zou zijn wanneer de annexatie haar beslag zou heb ben gekregen. Het Haarlemse geval vormt echter een precedent en daar er nog een aantal grenswijzigingsprocedures van gelijke aard ligt te wachten, wil de minister bij het eerste geval dat zich voordoet niet over één nacht ijs gaan. Verrassing De aanstaande vex'schijning van het rap port van de pi'ovinciale commissie (meest al naar haar inmiddels overleden vooxv.it- ter de Commissie-Ter Veen genoemd), waarvan het concept reeds op het minis terie van Binnenlandse Zaken aanwezig is, zal voor velen weinig minder dan een verrassing zijn. De eerste twee rapporten van de Commissie, welke in 1941 haar wei'kzaamheden begon, vei-schenen in 1951. Zij hadden betrekking op de kop van Noordholland en Westfriesland en op het Gooi en de Vechtsti'eek. Daai'in werd, grof gezegd, een opruiming op grote schaal van kleine en weinig bestuurski'achtige ge meenten voox-gesteld. Tijdens het ministerschap van prof. Beel was het klimaat op het ministerie van Binnenlandse Zaken voor de voor standers van dergelijke i'adicale maatre gelen niet gunstig en daarna kregen de gedachten over bestuuroi'ganen van in- tei-gemeentelijke samenwerking vastere vorm,' zodtft de commissie, tegenwoordig onder voorzitterschap van ir. C. Thomé- se, haai' beschouwingen heeft geconfx-on- teerd met de nieuwe opvattingen. Een jaar geleden heeft zij haar werk afgeslo ten, het rappoi't is geschreven en wordt in de lichtdrukker ij van Provinciale Wa terstaat vermenigvuldigd en, bij wijze van ai'beidstherapie, door patiënten der pro vinciale ziekenhuizen gebonden. Het derde deel van het iapport van de Commissie-Ter Veen heeft betx-ekking op de gemeenten in Kennemerland, Midden- Noordholland, de Zaanstreek, Waterland, Amstelland en de Meerlanden. Evenals in de voox-afgaande delen zal er vrijwel geen gemeente zijn, die de beschouwingen van de commissie ongewijzigd overleeft. Uitgangspunten De opvattingen van de Commissieko men zeer verkort erop neer, dat de gemeentegrenzen duidelijk waai-neem- baar de gemeenten levenskrachtig, eco nomisch sterk, uit een oogpunt van be volkingssamenstelling harmonisch sa mengesteld dienen te zijn, terwijl men er voorts naar heeft gestreefd ook die gebie den bij elkaar te voegen welke organisch bij elkaar horen. Zo is het niet te boud te veronderstel len, dat de Commissie evenals in 1952 de toevoeging van het Bloemendaalse strand aan de gemeente Zandvoort aanbeveelt, waartegenover staat dat de op Zandvoorts gebied gelegen villawijken van Bent veld beter bij een aangrenzende gemeen te van hetzelfde karakter kunnen worden gevoegd. Zo heeft de commissie zeker overwogen dat Heemstede en Bennebi'oek te verschil lend van kaï-akter zijn om bij elkaar ge voegd te worden, maar dat anderzijds Bennebroek als zelfstandige gemeente be houden zou kunnen blijven door het met Vogelenzang (thans deel van de gemeente Bloemendaal) te vergroten. Dat de grillig door de bebouwing lopende gi-ens tussen Velsen en Bloemendaal ongewijzigd zal blijven valt evenmin aan te nemen. Ten aanzien van de problemen welke zich bij forensengemeenten voordoen heeft de commissie zeker in aanmerking genomen hoe die gemeenten de belangen van haar inwoners behartigen. Wanneer aan de daaraan te stellen eisen wordt vol daan is de aanleiding tot een annexatie niet groot. Doch de commissie heeft daar bij tevens gelet op de verhouding van een forensengemeente tot de aangrenzende stad. Zijn er veel punten van wrijving, dan kan de commissie daarin aanleiding vin den bepaalde maatregelen voor te stellen die dei-gelijke problemen voor de toekomst uitsluiten of oplossen. Op grond van dit uitgangspunt is een verschillende benade ring van het geval Heemstede en het ge val Bloemendaal denkbaar. Op één punt is het werk van de Commis sie-Ter Veen reeds achterhaald: de liqui datie van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Deze liquidatie zal zich nu wel voltrekken volgens haar laatste inzichten, maar wijkt af van het in 1952 daarover ingenomen standpunt. Toch dx-agen de sindsdien voltrokken wijzigin gen iri de voorstellen der commissie meer het karakter van aanvullingen en verfij ningen dan van radicale herzieningen. Maar aan dat voorbeeld kan men wel na gaan welk een lange weg er ligt tussen aanbeveling en verwezenlijking. Geen luchtbedden in zee. De ge meenteraden van Renesse en Haamstede hebben besluiten in de politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij het ge bruik van luchtbedden in open zee wordt verboden. Het zal dan niet meer toegestaan zijn zich in zee te begeven met een kano, roeiboot, rubbox-boot of luchtbed. De laatste weken zijn tal van badgasten, door on bekendheid met de getijstromen, in kano's of op luchtbedden ver in zee gedreven. De sleepboot „Friesland" v'an N.V. Bu reau Wijsmuller is op 12 juli uit Pascagou- la, USA, met twee duwboten naar Buenos Aires vertrokken. Op 16 juli was de po sitie: 60 mijl ten noorden van Havannah. De „Zeeland" is met de tanker Fleet Tank van Providense USA op weg naar Osaka in Japan. Op 15 juli was het schip 240 mijl ten oosten van Honolulu. De Noordholland, Cycloop en Titan zijn in IJmuiden. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is van de tweede reis naar de haringvissers in het seizoen 1959 in Amsterdam teruggekeerd. Vrijdagmiddag liep het schip IJmuiden binnen. Reeds kort na het vertrek uit Scheveningen verleende „De Hoop" de eerste hulp, namelijk sleephulp aan de Katwijkse logger „Rijnmond IV". Doordat de netten van deze logger, de KW 15, in de schroef verward wax-en ge- x-aakt kon het schip niet meer manoeu vreren. In de avond van de 24e juni werd de „Rijnmond IV" door „De Hoop" op sleeptouw genomen en de volgende mor gen behouden te Aberdeen binnenge bracht. Tijdens deze tweede haringreis wex-den 77 patëinten behandeld. Vermeldenswaard is, dat de 20.000e patiënt, sinds de oprich ting van de Nederlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationa liteit in 1898, gedurende deze reis werd behandeld. Het nieuwe schip, sinds 1955 in de vaart, heeft hiervan het merendeel verzorgd, namelijk ongeveer 6000. „De Hoop" zal op 3 augustus weer naar zee vertrekken. Tijdens het binnenliggen van het schip, dat in dok gaat, wordt de dienstverlening op de Noox-dzee waax-ge- nomen door Hr. Ms. politiekruiser „Her melijn" en door het Duitse hulpschip de „Frithjof". Dokter J. M. Rodermond, die 77 pa tiënten behandelde, liet er 27 in het scheepshospitaal opnemen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 111. Er werden 42 medische adviezen via de radio gegeven. Geref. kerken Aangenomen naar Aardenburg J. D. de Vries, kand. en hulppred. te Oostzaan, die bedankte voor Gendex-en en Wormer. Aangenomen naar Noordwijk-Binnen W. Dekker te Ylst. Ned. Herv. kerk Beroepen te Oosterwolde (Geld.) J. T. Cazandex-, kand. te Gameren. Aangenomen naar Zweeloo (toez.) Jac. v. d. Werff, te Hem-Venhuizen. Toegelaten tot de Evangelisatiebediening de heren J. T. Cazander te Gamei-en, D. Dubbelman te Lage-Zwaluwe, P. v. Dijk te Nieuwerkerk a. d. IJsel, J. v. Ginkel te Utrecht, J. C. Creive te Voorschoten, F. J. G Helder te Groningen. G. C. S. v. Hoog straten te Stadskanaal-W., K. J. Jansen te Loenen a. d. Vecht. J. de Jong te Utrecht, Joh. Langenbach te Amei'sfoort, Dr. L. J. v. d. Lof te Amersfoort, Th. M. Loran te Driebergen, J. Mooij te Utrecht, H. G. Oos- tinga te Groningen, G. P. Post te Eind hoven, H. M. Stam te 's-Gravenhage, H. B. v. d. Veen te Uti-echt, J. J. Tigchelaar te St. Anthoniepolder, J. H. Veldkamp te 's-Gra venhage, E. F. Verbaas te Groningen, G. W. Vex-ploeg te Utrecht, J. VToegindewy te Barneveld, P. L. J. Wapenaar te Utrecht en H. L. A. de Wijk te Groningen. Be roepbaar gesteld de heren J. T. Ca zander te Gameren, J. v. Ginkel te Uertcht, K. Jansen te Loenen a. d. Vecht, W. Kalk man te Capelle a. d. IJsel. H. G. Oostinga te Groningen, S. V/. Verploeg te Utrecht, J. Vroegindewey te Bai-neveld, P. L. J. Wapenaar te Utrecht. Getuigschrift vrouwelijk kandidaat is na gehouden colloquium uitgereikt aan de dames A. M. Broekman te Rotterdam en J. H. Stegeman te 's-Gravenhage. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur is een personenauto, bestuurd door een 34-jarige coupeur uit Haarlem, bij de Melkbrug in Haarlem bijna het Spaar ne ingereden. De coupeur voerde, aldus de politie, een verkeerde manoeuvre uit toen hij wilde wegrijden Hij liet de koppelingspedaal te snel opkomen en slaagde er niet in de auto, die be gon te rijden, te sloppen. De wagen bleef echter op de umllekant hangen met de voorwielen boven het water. De auto werd niet beschadigd. (Het is op dit punt langs het Spaarne, dat volgens een op 15 april door de ge meenteraad aangenomen besluit, een af- x-astering bestaande uit een stalen buis zou worden aangebracht. De raad voteerde hiexwoor een krediet van 4.800. Het be sluit was het gevolg van schriftelijke vra gen, die het raadslid de heer P. van den Berg (Prot. Chr.) in oktober van het vorige jaar heeft gesteld er\ waai'bij deze op de gevaarlijke situatie op dit punt wees, om dat de Spaarneoever naar het water helt. B. en W. antwoorden de heer Van den Bex-g, dat de bedoelde situatie inderdaad vex-betering behoefde. Zij kondigden maat regelen aan, die in april van dit jaar aan de raad wex-den voorgesteld. Tot dusvex-re is aan het raadsbesluit echter nog geen uitvoering gegeven. Naar wij van de zijde van Openbare Werken vernamen is de re den. hiervan gelegen in de omstandigheid, dat in de eerste plaats de buizen moesten worden besteld en er voorts enige spoed opdrachten tussendoor kwamen, die de uit- Voorganger van deze reis was ds. C. van Zuylen, gex-eformeerd predikant van Marken. Gedux-ende de drie zondagen werden zes kerkdiensten uitgezonden. Op drie woensdagen hield predikant een dag sluiting via de scheepszender. De px-edikant bezocht twaalf loggers op zee. Personeel van de radiodienst voerde acht reparaties uit aan x-adiozenders-, ontvan gers, -peilers en echoloden. 23 maal kon men volstaan met een technisch advies. Het machinekamerpersoneel voerde twee noodx-eparaties uit. Twee schepen werden van vers drinkwater voorzien. Gedurende de afgelopen reis zond men in totaal 170 weerrappoi-ten naar het K.N.M.I. te De Bilt. Eén logger werd met een onklare schroef binnengesleept in Aberdeen. Het aantal afgelegde zeemijlen bedroeg 2300. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxccacxoxxo voering vertraagden. Binnenkort zal een begin met het werk worden gemaakt. Het is inderdaad te hopen, dat dit spoedig ge beurt. Vooral in de zomermaanden wor den hier veel auto's geparkeerd van toe risten en buitenlanders, die met de situatie ter plaatse niet op de hoogte zijn. Het zou dringend aan te bevelen zijn, dat de voor gestelde afrastering er komt, voordat er gevaarlijke ongelukken gebeuren. Red.). De produktiecapaciteit van de nieuwe mijnzetel (staatsmijn Beatrix) zal zich kunnen ontwikkelen tot ongeveer 1,8 mil joen ton per jaar na uitbx-eiding met de Duitse mijnvelden. Het zal nog een aan tal jaren duren, voordat Staatsmijn Bea trix in volle produktie zal zijn. Daarnaast zal in de komende jaren rekening moeten worden gehouden met de voortgaande uit putting van de bestaande mijnzetels, zo dat bij een gunstige ontwikkeling van staatsmijn Beatrix de totale kolenproduk- tie der Limbui-gse mijnen tijdelijk tot on geveer 13 miljoen ton kan oplopen. Dit deelt de minister van Economische Zaken mee in zijn nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwex-p tot verwerving van Duitse mijnvelden. Het Nederlands Danstheater Het Nederlands Danstheater heeft drie balletten van de Nederlandse choreograal Hans van Manen op het repertoire ge plaatst. De choreograaf-danser van het theatex-, die thans naar Parijs gaat om in het gezelschap van Roland Petit aan een aantal opvoeringen van Cyrano de Ber- gei-ac medewerking te verlenen, heeft de instudex-ing van deze di"ie balletten bij het Nederlands Danstheater voltooid. Hans van Manen is gedurende een reeks van jaren als solist en choreograaf aan het ballet van de Nederlandse Opera ver bonden geweest. Speciaal voor het Ne derlands Danstheater ontwierp hij het ballet „De maan in de trapeze". De de cors en kostuums werden ontworpen door Franz Deckwitz. Het ballet woi'dt ge danst door Marianna Hilarides en Jaap Flier. Het ballet „Feestgericht" werd in 1957 door Hans van Manen gemaakt in op dracht van de gemeente Amsterdam en in samenwerking rret Luctor Ponse, die de muziek componeerde en Dick Elffers, die de decox-s- en kostuumontwerpen ver vaardigde. De hoofdrollen in „Feestgericht" wor den gedanst door Willy de la Bye (als Stella), Aart Verstegen (als Frank, haar vriend) en Jqap Flier (als de vreemde jongen). Het ballet, dat opgedragen is aan Maria Sylvaine, werd oorspronkelijk door het ballet van de Nederlandse Opera uitge voerd, evenals het ballet „Intermezzo" van Van Manen dat als derde werk van deze choreograaf aan het repertoire van het Nederlands Danstheater is toege voegd. „Intermezzo" wordt uitgevoerd door Willy de la Bye, Milly Gi'amberg en Charles Czax-ny. De premières van deze drie balletter. van Hans van Manen zullen in de eex-ste helft van september aanstaande gegeven worden. Met ingang van 1 september aan staande is aan het Danstheater de Ameri kaan Charles Czarny verbonden, die aan het gezelschap onderricht zal geven in de moderne Amerikaanse techniek (Gra ham). Charles Czai-ny zal tevens als so list aan de voorstellingen medewerking verlenen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11