ZUINIGHEIDSTRIOMPH VAN CITROËN PANHARD Moties van P.v.d.A. verworpen 18 jaar lichaamsgeur Cadet John Volkers bereikte recordtijd in kanaal-race Atoomovereenkomsten met Engelanc en Frankrijk vandaag ingegaan Uamea-Gelei [Ml cHoe is het ontstaan r Van dag tot dag J 's Lands wijs Directeur van Zandvoorts circuit start morgen 3nat~taüa Ook voor de kleine zelfstandigen zal de vesteringsaftrek over te gaan om over- kinderbijslag worden verhoogd €)p de ^Praatótoel Ikonenexpositie in Utrecht geopend PARIJS-LONDEN IN 42 MIN. 34 SEC. Franse luchtmacht krijgt belangstelling voor race Blériot-race in het klein in Cuyck jjllihiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii lllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllu EN KAMERMEERDERHEID VOOR REGERINGSPROGRAM Brand op de Mookerheide is thans geblust Jongetje in riool verdronken Charme voor Uw handen Resoluties van het socialistisch congres Dit woordPROCES ZATERDAG 18 JULI 1959 De praktijken van regeerders kunnen vaak worden aangeduid met de vergoelij kende en verklarende dooddoener: i 's Lands wijs, 's lands eer" en deze ken schetsing past zeer zeker op de methode, waarmee Fidel Castro, de bevrijder en dictator van Cuba, zich ontdaan heeft van de president der door hem gestichte repu bliek, die in februari in functie kwam na dat Castro het regime van Batista ten val had gebracht. Castro heeft een tamelijk doorzichtige exploitatie van de gemakkelijk te verhit ten Cubaanse gemoederen toegepast, door via de televisie zichzelf als martelaar aan te stellen en aan te kondigen dat hij zou aftreden wegens meningsverschillen met president Urrutia. Reeds tijdens de tele visie-uitzending trok Urrutia zich terug van zijn post als de goede verstaander die aan een half woord genoeg heeft. Urrutia was een van de verdienstelijke revolutionairen, die reeds onder het be wind Batista blijk gaf van grote persoon lijke moed en later de revolutie met de inzet van zijn gehele persoonlijkheid steunde. Castro heeft blijkbaar niet kun nen verdragen, dat de president in zijn beleid een diplomatieke en door de om standigheden opgelegde nuancering bracht, die niet overeenstemde met de opinie van de revolutieleider. Of die nu ancering juist dan wel schadelijk was, kan in het midden blijven. De wijze waarop Castro de koers van het land volgens zijn eigen inzichten wil uitzetten, heeft niets te maken met de gezonde werking van de republikeinse organen die na de val van het verafschuwde Batista-regime zijn in gesteld. Feitelijk heeft Castro thans een nieu we revolutie geleid en ten uitvoer gelegd, waarbij het oude leger der vechters is in geschakeld als claque. De televisie-uit zending heeft als injectie tot een heftige demonstratie tegen Urrutia gediend, die onmiddellijk besefte dat hij in lijfsgevaar kwam te verkeren en om bescherming moest verzoeken. Tekenend is, dat hij medegedeeld heeft niet de wijk uit Cuba te zullen nemen. Dat zou namelijk ook ,,'s lands wijs, 's lands eer" hebben ge volgd. Hij heeft blijkbaar zijn moed nog niet verloren, ook al behoort hij tot de „vijanden van Cuba," wat betekent: tot degenen, die het niet altijd eens zijn met de dictator. Advertentie en geen vriendenl bedierf alles Mejuffr. Ina Schollenberg, W. van Outhoornstraat, Den Haaj, schrijft: „lit had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoorr niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddcl! Transpiratie weg, geur weg, geen plekken meer in de jurken, altijd zeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél ster ker. véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop, dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie, wég lichaamsgeur, voor méér dan '24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f 2.-. De ambassadeur van de Duitse bonds republiek, dr. J. Löns, heeft vrijdag in het (artsbisschoppelijk Museum te Utrecht de tentoonstelling „Tweehonderdtweeën veertig ikonen uit. het bezit van het iko- nenmuseum in Recklinghausen" geopend. Het ikonenmuseum in Recklinghausen is na de tweede wereldoorlog gesticht. Het werd in 1956 pas voor het publiek geopend, maar het bezit inmiddels reeds een van de grootste collecties van Oosteuropese kunst in de westelijke wereld. In 1958 hebben het museum in Reckling hausen en het Aartsbischoppelijk Mu seum in Utrecht een uitwisselingsovereen komst gesloten. Van december tot februa ri werden ongeveer honderd kunstwerken van het Aartsbisschoppelijk Museum in Recklinghausen geëxposeerd. (Van onze correspondent in Londen) De 20-jarige cadet John Volkers, het jongste lid van de RAF-ploeg, slaagde er gisteren in hel record van de luchtrace over het Kanaal opnieuw te verbeteren, en wel in beide richtingen. Hij had 42 min. 34 seconden nodig voor de afstand Parijs- Londen, een verbetering van 62 seconden. Bovendien brak hij het record op dc uit reis van Londen naar Parijs. Toen deed hij er 44 min. 1 sec. over. Volkers was nagenoeg uitgeput, toen hij de finish in Marble Arch bereikte. Bij het verlaten van de helikopter in Londen raakte zijn vin gers bekneld tussen een kabel en liep hij verwondingen op. Hij werd later in een ziekenhuis behandeld. Gedurende de laatste sprint op de motorfiets door het Londense verkeer leed hij erge pijn. Bo vendien was hij in Parijs bij aankomst op de helihaven van de motorfiets gevallen. De cracks onder de deelnemers zetten er thans alles op om het record tot 40 min. omlaag te halen. Zondag is de belangrijkste dag van de race. Een armada van vliegtuigen zal worden gebruikt, waarbij het Engelse ka naal 51 maal zal worden overgestoken. Ook onze landgenoot J. B. Th. Hugenholtz, di recteur van het circuit te Zandvoort zal dan zijn eerste poging wagen. Leerlingen van een Engelse middelbare school maakte?! de tocht met een zelf ge bouwd vliegtuigje en twee zelfgebouwde auto's. Zij slaagden er in Parijs te berei ken voor de lage reiskosten van 15.- na melijk de prijs van benzine, olie en vlieg veldrechten. Het lukte juist op het nippertje, omdat de radiator van hun auto in Parijs barstte, terwijl het water kookte. De oudste man in de race, de 71-jarige Naar uit welingelichte kringen in Parijs wordt vernomen is de Franse luchtmacht geprikkeld door de fantastische tijden die de Britse luchtmacht maakt in de Blériot- race, nu gaan overwegen enkele cracks in de strijd te werpen met Franse straalja gers als dc Vautour of de Mvstere IV. Naar verluidt gaat de wereldbekende pa- rachutiste Colette Duval vandaag of mor gen naar Londen om voorbereidingen te treffen voor een wedstrijdtocht die zij dinsdag zou willen maken. De VVV te Cuyck zal -ter ftelegenheid van de vierdaagse een Blériot-race in het klein houden. Aanstaande donderdag na melijk zullen wielrijders in dc gelegenheid worden gesteld in de kortst mogelijke tijd een vlag van Groesbeek naar Cuyck over te brengen. Deelnemers aan deze wedstrijd zullen in ouderwetse kleding gekleed moeten zijn. De juiste opdracht aan welke zij moeten voldoen is de volgende: gebruik makend van een fiets moeten deelnemers aan de „kleine Blériot-race" een vlag in Groes beek in ontvangst nemen en zo snel mo gelijk naar de Maasoever tegenover Cuyck brengen. Daar dienen ze de vlag naar de overzijde van de rivier te brengen, waarbij ze geassisteerd moeten worden door een helper, die gekleed in badkostuum en met behulp van een drijvend luchtbed de Maas oversteekt. Degene die zijn vlag het eerst deponeert aan de voet van de afgeknotte toren van het eeuwenoude kerkje dat op het ogen blik gerestaureerd wordt, is winnaar. De gehele wedstrijd staat, zoals gezegd, in verband met de vierdaagse-wandel- marsen die volgende week in Nijmegen worden gehouden. Het is namelijk een goed gebruik van de buurgemeenten Eist, Wy- chen, Groesbeek en Cuyck van Nijmegen, dat in deze volgorde, iedere dag van de Vierdaagse, genoemde gemeenten versierd zijn met internationale vlaggen. Gewoon lijk worden de vlaggen aan het eind van een dag per auto vervoerd naar de ge meente die ze de volgende dag nodig heeft, maar Cuyck, dat vrijdag aan de beurt is om zich met de vlaggen te tooien, heeft het nu eens anders willen doen. Het ge hele idee is geïnspireerd op het feit dat de Duitse oud-oorlogsvlieger Hans Wende, die na 1918 in Cuyck een vliegschool wilde oprichten, het in die tijd heeft bestaan om met zijn lichte vliegtuig, terwijl de benzine op was, toch de overzijde van de Maas te halen en daar een perfecte landing te maken. MISCHIEF MUZIEK Chief Whip advei-teerde dat zij „behoort tot een van de meest gevraagde merken". Waarom niet ronduit medegedeeld hoe dat ene merk heet waartoe Chief Whip behoort? Misschien dat Chief Whip dan ook eens tot de meest-gevraagde merken gaat be horen, of een van de meest- gevraagde merken wordt. schrijft H. van Hollands LITTERATUUR „Zaza Mabille", Galen Last in Weekblad, S behoort voor mijn gevoel tot één van de onvergetelijkste figuren uit de moderne litteratuur". Het is met Zaza als met Chief Whip: ik blijf in het onzekere tot welke éne meisjesfiguur deze Zaza behoort. In de Gooi- en E e m 1 a n d e r zag ik: Muziekinstrumenten. Tuingrint en wit zand, 50 cent per mand thuis bezorgd. Commu, Eemnesser- weg 90, Hilversum, tel. 8819. Het grint is waarschijnlijk voor de rumba; maar het witte zand begrijp ik niet. SPORT Spaanse greep naar gele trui, was een kop in D e T ij d. Vrouwen zijn altijd nog vuriger souvenir jagers dan mannen. SCHILDERKUNST De Telegraaf had het over „Braque's Vrouw met een Man- Mandoline". Zo heb ik eens een Man met een Vrouw-Vrouwdoline gekend, die daar net zo lang op speelde tot zij braque. TALARIUS kapitein Vivian Hewitt, die in 1912 de eer ste was die per vliegtuig de Ierse zee over stak,- ging gisteren met een gewoon lijn- vliegtuig naar Parijs, waarbij hij van en naar de vliegvelden gebruik maakte van huurauto's. Hij deed er 4 uur, 13 min., 21 sec. over. De heer en mevrouw Dixon uit Londen maakten vrijdag voor de tweede maal de overtocht naar Parijs. Zij gingen per inva- lidenwagen naar Lydd, vlogen daarna naar Le Touquet en werden vandaar weer per invalidenwagen naar de Are de Triom- phe gereden. Zij deden 9 uur. 30 minuten en 14 seconden over het traject. Joseph Rylands van de Skyways Coach Air Service is er vandaag in geslaagd de beste tijd als burger te maken in de Blé- riot-race door de afstand Marble Arch in Londen naar de Are de Triomphe in Parijs in 45 minuten en 9 seconden af te leggen. Rylands heeft zich bediend van een Hun- ter-straaljager, auto's, motorfietsen en hef- schroefvliegtuigen. De op een na beste „burgerlijke" tijd is gemaakt door Jean Vinatier van de Re- naultfabrieken, die de race in 57 minuten en 34 seconden volbracht. Kapitein Borinson van de Royal Signals heeft het traject vanmorgen in 46 minuten en 2,5 sec. afgelegd. De tijd van de volgen de deelnemer, luitenant Maurice Williams van de RAF, was 44 minuten en 6 sec. Advertentie Algemeen klassement van de Mobil Economy Run 1959, gereden over 2201,5 KM van Luik, door de Alpen naar Biarritz 1 Dyna Panhard 2 Citroën ID 19 3 Citroen ID 19 -) 4 Dyna Panhard 5 Citroën ID 19 6 Citroën ID 19 7 Dyna Panhard 8 Citroën ID 19 9 Citroën ID 19 10 Wolseley Ondanks de bergen was het gemiddelde van Maas Gatsor.ides I op 16,5. Toch was er grote con currentie in deze strijd. 54 Wagens zijn gestart. Hieronder waren 24 ty pen, verdeeld over 16 verschillende merken. 1 op 21.2 1 op 16.5 Van onze parlementaire redacteur) De drie moties, die de P.v.d.A. in de Tweede Kamer had ingediend bij de behande ling van de regeringsnota over de plannen met dc lonen, huren en melkprijs, zijn gisteren met 87 tegen 47 stemmen verworpen. Voor stemden P.v.d.A., P.S.P. en de communisten, tegen stemden K.VP., A.R., C.H.U., V.V.D. en S.G.P. Minister-president De Quay besloot gisteren het debat met de woorden: „Het verheugt mij dat het regeringsprogram een ruime meerderheid heeft gevonden. De regering meent dat het overleg een vruchtbaar resultaat heeft gehad. Zij is verheugd dat zij de overtuiging heeft mogen krijgen dat dc grondslag is gelegd voor de uitvoering van het door haar essentieel geachte program. Dat is nu voor iedereen een vast gegeven". De eerste motie van de P.v.d.A. nodig de de regering uit de Kamer tijdig de no dige gegevens omtrent de loonontwikke ling te verstrekken, teneinde daardoor de Kamer in staat te stellen te beoordelen of en met ingang van welke datum een huurverhoging mogelijk zou zijn zonder een bij voorrang noodzaklijke geachte welvaartsverbetcring voor de arbeiders in gevaar te brengen. Tegen die motie had de minister-presi dent De Quay het overwegend bezwaar dat daardoor de door de regering nood zakelijk geachte maatregelen per 1 april op losse schroeven zouden komen te staan. Ook de heer Andriessen (K.V.P.) voerde als bezwaar aan: „De motie maakt on vast wat vast behoort te zijn." Minister Van Rooy verklaarde dat hij een over zicht zal geven van de loonontwikkeling bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in november of december. In een korte verklaring zei prof. Oud (V.V.D.),.Ik ben voldaan over wat wij van de regering in het debat hebben ge hoord. Zij heeft haar beleid op voortref felijke wijze verdedigd. Ik wens de rege ring toe dat zij er in zal slagen haar be leid te verwezenlijken. Ik heb er geen be hoefte aan de regering een wenk mee te geven." De heer Lankhorst (P.S.P.) verklaarde de motie wel te zullen steunen, maar de huurverhoging noodzakelijk te achten. Bij de stemming werd de motie verwor pen met 87 tegen 47 stemmen. Melk De motie van de P v.d.A. met het doel de subsidie op consumptiemelk niet af te schaffen noemde piof. De Quay in strijd met het doel van het regeringsbeleid: het verminderen van de subsidielast op de rijksbegroting. In een korte verklaring zei de heer Andriessen (K.V.P.) dat de kunst matigheid van de melkprijs in een vrije economie niet is te handhaven. Hij ver wachtte van de melkprijsverhoging geen aantasting van de volksgezondheid, om dat compensatie wordt gegeven en op grond van de ervaring dat de verminde ring van zes cent subsidie per liter onder het kabinet-Drees ook niet tot een vermin dering van het verbruik heeft geleid. Bij zitten en opstaan werd deze melkmotie verworpen. Voor- en tegenstemmers wa ren dezelfden als bij de stemming over de eerste motie. Gemeenteklassen Over de motie van de P.v.d.A., waarin de regering wordt uitgenodigd overleg met het georganiseerde bedrijfsleven te ope nen teneinde tot afschaffing van de vijfde gemeenteklasse te komen, zei prof. De Quay, dat in de vrijere loonvorming van de gemeenteelassificatie kan worden af geweken. Het probleem is in studie bij de In de loop van de avond is de brand, die sinds enkele dagen op de Mookerheide woedde bedwongen. Een ploeg van tien man van de Nijmeegse brandweer is achtergebleven met een kleine motorspuit om onmiddellijk te kunnen optreden als het vuur soms weer ergens mocht op laaien. Ook zijn er nog enkele bewakings- ploegen, samengesteld uit militairen. Het vuur heeft een grote oppervlakte van de Mookerheide vernield. In Bergen op Zoom is het vijfjarig zoontje van de familie Hagenaars in het stadsriool verdronken. Het jongetje-is in een open put van het hoofdriool gevallen. Toen het kind werd gevonden, bleek het reeds te zijn over leden. De politie onderzoekt waarom de rioolgang niet was afgesloten. Stichting van de Arbeid en het zou onjuist zijn van de Kamer, thans een uitspraak te doen. De heer Andriessen herinnerde er aan dat de Sociaal-Economische raad wel heeft geadviseerd tot vermindering van de verschillen lussen de gemeente klassen, maar niet tot opheffing van de vijfde gemeenteklasse. Ook deze motie werd bij zitten en op staan verworpen. In antwoord op de replieken heeft mi nister Zijlstra nog meegedeeld dat er spanning te voorkomen. De suggestie tot opheffing had de heer Koopman (P.v.d.A.) gedaan. Het is onmogelijk de grondbelas ting niet te verhogen voor huizen, waar van de huur niet woidt verhoogd. Bij de behandeling van het desbetreffende wets ontwerp kan de heer Andriessen (K.V.P.) echter op die kwestie nog terugkomen. Nieuwe woningen uit te zonderen van de grondbelasting, zoals de heer Bommer (P.v.d.A.) had gewenst, zou wel heel moeilijk zijn, aldus de minister. Staatssecretaris Roolvink deelde mee dat de durtetoeslag van 10 cent kinder bijslag ook zal worden verwerkt in de kin derbijslag voor de kleine zelfstandigen Het is de bedoeling de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen als compensatie voor de stijging van de melkprijs ook weer te verhogen, maar het is nog niet uitge maakt of die verhoging de helft of meer zal bedragen van de verhoging die de ar beiders krijgen. De Tweede Kamer is hierna met vakan tie gegaan tot de derde dinsdag in sep tember. De regering applaudiseert. Ze heeft de strijd gewonnen en kan dr. Korten- horst, die als laatste het woord heeft gehad, gul haar bijval schenken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse overeenkomsten met Engeland en Frankrijk inzake kernenergie zijn vandaag van kracht geworden ondanks pogingen in de afgelopen twee weken om dit tegen te houden. De overeenkomst met Frankrijk voorziet in de overdracht van een kern reactor voor de ontwikkeling van een pro totype van een Franse kernreactor voor duikboten. De overeenkomst met Engeland zal on der meer het verstrekken van geheime in lichtingen voor het vervaardigen van kern wapens mogelijk maken. Andere overeen komsten inzake kernenergie met West- Duitsland, Canada, Nederland en Turkije zullen op 25 juli van kracht worden. Tot de pogingen om het van kracht wor den van de overeenkomsten tegen te hou den, behoorde de indiening van zeven reso luties in het Huis van Afgevaardigden, maar de gezamenlijke Congrescommissie voor kernenergie weigerde haar goedkeu ring daaraan te hechten. Senator Hum phrey (democraat) slaagde er niet in een volledig debat over de overeenkomsten te verkrijgen. Voordat de bijeenkomst van de Senaat vrijdagmiddag verdaagd werd, zei de sena tor. die voorzitter van de subcommissie voor de ontwapening is: „Wij moeten voorzichtig zijn, dat wij niet bijdragen tot de geleidelijke vermenigvuldiging van kernwapens, die zal leiden tot uitbreiding van het kamp, dat over kernwapens be schikt". Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER" - OVERVEEN Airconditioning Aut. oliestook Centrale verwarming Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Senator Humphrey zei na verkregen in lichtingen van het State Department te geloven, dat de overeenkomsten niets in houden dat de mogelijkheid van een Ame rikaanse overeenkomst tot oeëindiging van kernwapenproeven in de weg zou staan Hij had de redelijke verzekering gekregen dat het verschaffen van inlichtingen en materiaal de ontvangende landen niet in staat zou stellen zelf op grote schaal kern wapens te vervaardigen. Het speet hem echter, dat de overeen komst met Frankrijk beperkter van om vang was dan de andere overeenkomsten „Ik vraag me af of wij op het gebied van de kernenergie niet tot beter begrip met Frankrijk kunnen komen. De V.S. moeten het initiatief nemen tot ernstige en gron dige onderhandelingen met de Fransen op het hoogste niveau. Ik geloof dat veel goeds /.Ou voortkomen uit een uitnodiging van president Eisenhower aan president De Gaulle om naar Washington te komen, aldus de senator. Overstappen Honderdmaal had ik het bewuste traject bereisd. Altijd was het overstappen ge weest op het hoofdstation, rennen naar het tweede perron, waar rechts mijn trein naar het westen klaar stond en links de trein naar het zuiden, die ik al die jaren niet-nodig had gehad om thuis te komen. Blind, instinctief, dromend, slapend, hoe dan ook kon ik de rechter boemel pakken om zonder'kopzorg verder huistoe gevoerd te worden. Onverwisselbaar schenen de richtingbordjes naar het westen en het zuiden aan de kop van het tweede perron te staan. En toen eens vanwege het een of ander de treinen aan het tweede perron geduren de enige tijd veranderd zouden worden vroeg ik mij af hoeveel mensen zich de eerste maal wel zouden vergissen. En met schrik vroeg ik het mijzelf af de keer, dat ik weer eens het traject bereisd had en oudergewoonte rechts houdend in het klaar staande treintje gestapt was. De perronchef riep als altijd onverstaanbaar de richting af, terwijl de trein al reed, zo dat het was alsof hij ons een laatste, ver geten boodschap nariep. Ik zat alleen in de coupé, kon dus geen navraag doen omtrent het somber ver moeden, dat ik mij naar de verkeerde kant bewoog en bekeek daarom het landschap om er iets bekends te ontdekken. Het land schap bevestigde echter mijn veronderstel ling. We reden langs een fabriekscomplex waar zo op het oog complete bruggen buiten stonden, daarna langs een kaars rechte vaart, die hoog tussen gladde, groene oevers lag. Ik maakte mijzelf wijs, dat ik hier dikwijls langs gespoord was, maar ik wist, dat je in heel ons land langs rechte vaarten en fabrieken met bruggen kunt komen. Eenmaal voorbij deze be drijvigheid bedroog het beeld mij niet meer. We passeerden de achterkant van een landgoed, dat ik nooit eerder had ge zien. Een statige grijze behuizing tussen zwaar groen geboomte, een groot gazon waarop een geit aan een touw in de verte staarde. Daarna weilanden met zware wolkenluchten boven het ongemaaide wuivende gras. Ineens, dwars in het land, langs een weggetje en een sloot wat een dere toiisjes naast elkaar, alle met het zelfde bruggetje naar de voordeur en een bloeiende vlierboom terzijde in de tuin. Bekommerd rekende ik uit hoeveel tijd deze omweg mij zou kosten. Man en kin deren thuis zouden zonder voedsel als ver loren ronddolen, balsturig hun eigen zin gaan doen en uit gemis aan gezag ruzie met elkaar gaan maken. Ik, opgesloten in mijn coupé, glijdend langs onbekende dreven o, hé, daar zag ik een reiger tussen hoge roodbruine zuring langs de waterkant. zuchtte gelaten. De trein minderde vaart. Hij deed dit met ontevreden geschok alsof hij een beter leven wenste. Ik zag langs de spoorbaan huizen, die ik kende, we reden een over kapping binnen, die van mijn station kon zijn en we stopten alsof er niets gebeurd was in mijn woonplaats. De naam stond in grote letters op het perron. Nu ivas er inderdaad niets gebeurd. Ik was gewoon in de goede trein gaan zitten en dit verhaal zou dus met een sisser af gelopen zijn ware het niet, dat ik nóg ver baasd ben over het feit hóe onbekend 'het bekendste ons is. Maps Valk Advertentie DE NEGEN MUZEN Componisten. De Russische componist Dmitry Sjostakovitsj zal in september een bezoek aan de Verenigde Staten brengen, aldus bericht Tass. Hij zal er een maand blijven en vergezeld worden door twee componisten uit Moskou, Dmitri Kaba- levski en Tikon Krenikov, en een Est- landse musicus Eugenn Kapp. Het bezoek van de Russische componisten is in ant woord op een bezoek van Amerikaanse componisten verleden najaar gebracht aan de Sovjet-Unie. aldus Tass. Het valt in het kader van het Russisch-Amerikaans cultureel verdrag. HAMBURG (Reuter) Het zesde con gres van de Socialistische Internationale, dat te Hamburg wordt gehouden, heeft vrijdag met algemene stemmen een reso lutie aanvaard, waarin de solidariteit van alle vrije volken met West-Berlijn wordt getuigd. Voorts wordt in de resolutie met instemming gewag gemaakt van de vor deringen welke te Genève zijn gemaakt bij het overleg om te komen tot een ver bod op het houden van proeven met kern wapens. In dit verband wordt aangedron gen op onverwijlde actie om een ver slechtering van de internationale toestand door een uitbreiding van het aantal lan den met kernwapens te voorkomen. Ten slotte wordt solidariteit betuigd met de volken, die aan overheersing door buiten landers of aan een dictatoriaal bewind zijn onderworpen. Het merendeel der socialistische par tijen is van oordeel, dat de eenwording van Duitsland alleen bereikt kan worden als onderdeel van een regeling van de grote re vraagstukken in Europa. Een militaire scheiding der partijen wordt als eer bij drage daartoe beschouwd. Het congres vraagt voorts aandacht voor het voorstel der Franse socialisten om gedurende twee jaar onder toezicht de kernproeven te staken, met de bepaling dat deze nadien zullen worden hervat als er inmiddels geen akkoord tot beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal zou zijn bereikt. In een andere resolutie wordt opnieuw verklaard, dat de „vrije vaart van sche pen van alle landen, waaronder Israel, door het Suezkanaal van levensbelang voor de internationale gemeenschap is en doel treffend door de V.N. moet worden ge waarborgd". Ook betuigt het congres zijn instemming met „de steeds luider wordende aan spraak van het Spaanse volk op politie ke vrijheid en democratie", terwijl an derzijds „de brute maatregelen waarmee de regering van Franco deze eis van het volk tracht te smoren", worden veroor deeld. In dit verband wordt kritiek ge oefend op het feit, dat „zeven regeringen er naar streven Spanje op te nemen in wes telijke en Europese instellingen". Het Latijnse werkwoord procédere be tekent: voortgaan. Proces is dus: voort gang, verloop. In die zin komt het woord reeds in het Middelnederlands voor. Daaruit ontwikkelt zich de betekenis: de wijze waarop een rechtsgeding zich ontwikkelt en ook die vindt men reeds in Middelnederlandse teksten. Eigen aardig is dat dan in de 19e eeuw het woord proces opeens weer opduikt in de oude betekenis: de wijze waarop iets gebeurt. Men spreekt van een schei kundig proces en van een ziektepro ces. Blijkbaar is het woord tweemaal ontleend, in de dertiende eeuw aan het ^Latijn, in de 19e eeuw aan het Frans.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5