LEXINGTON Damen grootste kanshebber voor de nationale wegtitel In Nijmeegse Vierdaagse haalden 12.825 wandelaars de finish Jeudige tennissers treden op de voorgrond in Brederode-toernooi Nederlandse draverselite start in Grote KLM-prijs Slotdefilé was minder sfeervol dan in voorgaande jaren ZATERDAG 25 JULI 1959 9 In Vierdaagse Apeldoorn slechts 11 uitvallers Nederlandse negentallen zijn samengesteld Italiaan Mario Capio wereldkampioen FD FD-organisatie werd een stichting Het Vijfkringentoernooi Haarlem eindigde op de voorlaatste plaats Karpati wereldkampioen op sabel in Boedapest Grote belangstelling voor Groenendaal-toernooi Winnaars Prijsvraag naar Parijs LEXINGTON Zondag op het circuit van Zatidvoort De vierde testmatch Ruime overwinning voor Engeland in verschiet Het applaus ging over in een ovatie. Tranen van ontroering schoten de donkere, charmante meisjes uit Israel in de ogen. De verhalen, die hun voorgangsters over de Nymeegse vierdaagse hadden verteld wa ren dus werkelyk waar: het slotdefilé moet voor hen inderdaad onvergetelijk zyn ge weest. Beladen onder de bossen bloemen liepen zij, nog volkomen fris, triomferend tussen de ryen toeschouwers door. Hun opdracht was vervuld: in vier dagen tyds hadden zy de sympathie van Nijmegen veroverd. De binnenkomst van de Zwitserse groe pen, die zich tot een groot legioen met acht Wandelsport vlaggendragers voorop hadden verenigd, was echter het hoogtepunt van het slot defilé. 12.825 wandelaars liepen de Vier daagse uit, 557 „sneuvelden" in de vaak bijna ondraaglijke hitte van het gevecht. Het défilé was minder sfeervol dan in voorgaande jaren zo vaak het geval is ge weest. Maar dat houdt stellig niet in, dat deze 43ste Vierdaagse minder geslaagd is dan de voorgaanden. Tenslotte hebben toch bijna 13.000 wandelaars hun dagelijks voorgeschreven kilometers met goed ge volg afgelegd. En dat het dit jaar eigenlijk te warm was voor een dergelijk zware mars kan men moeilijk majoor Breunese en zijn officials verwijten. Bovendien zou het aantal uitvallers zeker lager zijn ge weest indien alle deelnemers zich met evenveel ernst op dit grootste wandelfeest ter wereld hadden voorbereid als de meeste geroutineerde Vierdaagselopers. Neen, aan die verzengende hitte kon ma joor Breunese niets doen. Misschien kan hij wel een oplossing vinden voor het pro bleem van de vaak overvolle parcoursen. Het mag dan uit propagandistisch oogpunt erg mooi zijn dat de Vierdaagse ieder jaar een hoger aantal deelnemers trekt, het heeft ook tot gevolg dat de route vaak „verstopt" dreigt te raken. In de afgelo pen dagen werden de groepen vaak kilo meters gedwongen in een ongemakkelijk laag tempo te lopen, omdat de ruimte tot passeren ontbrak. Gezegd dient echter ook te worden, dat lopers en volgers op die vaak lange weg gedeelten nu niet bepaald „economisch" te werk gingen. Zoals gezegd, de Vierdaagse is stellig weer geslaagd, ondanks die kleine schoon heidsfoutjes en ondanks dat stellig niet imponerende défilé. Dat défilé was overigens bijna nog ge red doordat tot grote vreugde van de duizenden kijkers enkele deelnemers hun triomftocht hebben kunnen verlengen door via een omweg, tot twee- of drie maal toe triomfantelijk voorbij de officiële tribunes te defileren. De omstandigheid dat er nog steeds jeugdige commandanten bestaan, die „hoofd links" commanderen v/anneer zij hun aan de rechter zijde op gestelde superieuren hun eerbewijs willen brengen, vergoedde nog heel veel. De strijd is dus gestreden. Majoor Breu nese kan eindelijk zijn welverdiende va kantie nemen. En misschien is dat ook wel het beste voor die moedige, maar wat ontmoedigde vrouwelijke deelnemer, die, toen een verslaggever haar vroeg waarom zij zo moeilijk liep zei: „Kijk eens, zouden die voeten van mij nu echt nog werkelijk een keer normaal worden De Vierdaagse van de N.W.B. heeft ook dit jaar weer een uitermate klein aantal uitvallers geëist. Slechts 11 van de 1068 op de eerste dag gestarte deelnemers heb ben de tocht niet volbracht. En jammer genoeg bevond zich bij deze uitvallers de op een na oudste wandelaar, de 75-jarige heer Buurman uit Rotterdam, die juist op het laatste gedeelte van het parcours on wel werd. Een vermoeide maar uiterst tevreden wandelaarster bij haar terugkomst in Apeldoorn. Vrijdagmorgen om vijf uur gingen on der ideale weersomstandigheden reeds een groot aantal wandelaars en wande- laarsters op stap. Om 7 uur bereikte de eersten Beekbergen, waar even gerust werd voor het nuttigen van een kop kof fie. Met frisse moed ging het vervolgens in de richting Hoenderlo. Honderden sup porters en leden van wandelsportvereni gingen waren met bussen in Apeldoorn ge arriveerd om de intocht van het moedige wandelleger een nog kleuriger aanzien te geven. Die intocht, waarbij alle deelne mers met grote boeketten bloemen waren getooid, werd opgeluisterd door verschil lende muziekkorpsen. Het wandelfestijn werd besloten met een défilé voor de bur gemeester van Apeldoorn en N.W.B.-func tionarissen. Een niet meer zo heel jonge wandelaar wordt tijdens het défilé hartelijk door zijn echtgenote gelukgewenst. Honkbal De Nederlandse negentallen, die op 1 augustus op het EDO-terrein in Haarlem en op 2 auagustus op het RFC-terrein in Rotterdam tegen Duitsland uitkomen, zijn als volgt samengesteld: Voor Haarlem: wei-per: Smidt (HHC), vanger: Geurts (Schoten), eerste honk: Jole (HHC), tweede honk: Keulemans (Schoten), derde honk: Urbanus (OVVO), korte stop: Kops (EDO), linksveld: Hout kamp (EHS). midveld: Heemskerk (Scho ten) en rechtsveld: Herre Kok (Ajax). Re serves zijn Beidschat (EHS), Rozenkrantz (OVVO), Wijnands (Sparta), Meenhorst (HHC), Molleman (EDO) en Klooster (Schoten). Voor Rotterdam: werper: Beidschat (EHS), vanger: Tromp (EHS), eerste honk: Jole (HHC), tweede honk: Keulemans (Schoten), derde honk: Hendriks (Sparta), korte stop: Urbanus (OVVO), linksveld: Houtkamp (EHS), midveld: Oosterbaan (EHS) en rechtsveld: Fabrie (Sparta). Re serves Smidt (HHC), Zijlstra (HCK), Van- dertol (Sparta), De Bruin (Sparta), Van der Mark (EHS) en Heemskerk (Schoten). Voor beide wedstrijden is Ed Zukiwsky als coach aangesteld. Verzorger is Otto Sterman. Bondsnegenlallen De bondsnegentallen, die op 1 augustus (op het VUC-terrein in Den Haag) en 2 augustus (op het Zeeburgia-terrein in Amsterdam) tegen een Amerikaanse ploeg uit Evreux zullen uitkomen, zijn als volgt samengesteld: Voor Den Haag: werper: Ohm (ABC), vanger: Hiele (UW), eerste honk: Hodgson (Tjikalong), tweede honk: Jongeling (HHC), derde honk: Hendriks (Sparta), korte stop: De Nieuwe (EDO), linksveld.- Meijer (De Volewijckers), midveld: Siek- man (Kennemerland), rechtsveld: Luk- kien (Schoten). Reserves: Zijlstra (HCK), Le Cuivre (OVVO), Van der Tol (Sparta), Van der Bruggen (Schoten), Neefjes (Ajax), Schreuders (WV/HEDW). Voor Amsterdam: werper: Brands (VVGA), vanger: Rozenkrantz (OVVO), eerste honk: Ruud Kok (VVGA), tweede honk: Van Lieshout (WV/HEDW), derde honk: Herre Kok (Ajax), linksveld: Nanne (Schoten), midveld: Schreuders (W V/ HEDW), rechtsveld: Neefjes (Ajax). Re serves: Le Cuivre (OVVO), Eist (ABC), Meijer (De Volewijckers), Wemerman (HHC), Goossen (WV/HEDW). Sport in het kort WIELRENNEN. Een wegwedstrijd over 165 km te Wetteren is gewonnen door de Belg André Novelle in 4 uur en 12 min. Tweede werd de Belg Proost op 10 meter en derde Messelis, eveneens een Belg. De vierde en vijfde plaats werden bezet door respectievelijk Piet. van Est en Jo de Haan op 200 meter. Wim van Est werd twaalfde. Zeilen Op de vyfde dag van de wereldkam pioenschappen in de Flying Dutchman- klasse in Whitstable zeilde de Italiaan Mario Capio zyn Alderbarran II voor de derde maal in deze week naar de over winning. Zyn tyd was 2 uur 27 min. en 7 seconden en Capio ging ruim een halve minuut voor de winnaar van donderdag, de Duitser Rolf Mulka, over de finishlijn. De Italiaan heeft hierna zo'n grote pun- tenvoorsprong op zijn concurrenten, dat hy nu reeds wereldkampioen is, of hy in de slotrace van zaterdag start of niet. Onze landgenoot Ben Verhagen eindigde ditmaal als zesde, met een achterstand van meer dan twee minuten op de winnaar. Van de vijftien gestarte boten zeilden er veertien de race uit. De uitslag luidde: 1. Alderbarran II (Mario Capio, Italië) 2 uur 27 min. 7 sec., 2. Macky II (Rolf Mul ka, West-Duitsland) 2.27.45, 3. Pousse-Moi pas IV (Jean Renevier, Zwitserland) 2.28.57, 4. Bellatrix (Günter Pagell, Oost-Duits- land) 2.29.4, 5. Pandora (Adrian Jardine, Engeland) 2.29.26, 6. Daisy (Ben Verhagen, Nederland) 2.29.36. De stand na vijf races is: 1. Italië 4908 pt, 2. Engeland 3908 pnt, 3. Nederland 3683 pnt, 4. West-Duitsland 3382 pnt, 5. Frank rijk 3005 pnt, 6. Denemarken 2507 pnt. In de FD-race, die niet meeetelt voor het wereldkampioenschap, werd onze landge noot Jongeneel met Wervelwind vierde achter een drietal Engelsen. Kalff kwam met de Jonker Cabeliau II op de zesde en Gülcher met Frithjofna op de zevende plaats. De Kat moest opgeven. Tijdens de vergadering van de interna tionale Flying Dutchman Organisatie, die ter gelegenheid van het wereldkampioen schap in deze klasse in Whitstable is ge houden, is door de secretaris van de Flying Dutchman Association onze land genoot, C. Giitcner medegedeeld, dat de organisatie sedert kort een stichting is geworden. De oprichtingsakte van deze stichting is bij een Amsterdamse notaris gepasseerd. De statuten en het reglement zijn aan de Nederlandse wet aangepast. Sedert de oprichting van de internationale F.D.-organisatie zijn 1200 boten van dit type officieel geregistreerd. Waterpolo De laatste ronde van het vijfkringen- waterpolotoernooi werd vrijdagavond in Rotterdam gespeeld. Rotterdam kwam in de eerste wedstrijd uit tegen Den Haag, welke strijd resulteerde in een gelijk spel. Fred. v. d. Zwan opende de score voor Den Haag; Theo Smael maakte gelijk waarop Fred v. d. Zwan wederom de ba lans in het voordeel van Den Haag deed omzwaaien. Hans van Hagen maakte er 22 van, maar bij de rust was het 32 voor Rotterdam door Dik van Brummelen. Direct na de hervatting maakte Fred v. d. Zwan uit een strafworp gelijk. Daar na scoorde Theo Smael voor Rotterdam en Ingeluyf voor Den Haag (44). In de tweede wedstrijd speelde Haarlem tegen Amsterdam. Haarlem nam door Prins de leiding. In de tweede helft wer den de Amsterdammer Fiolet en de Haar lemmer Prins uit het water gezonden. Ook daarna wisten de Haarlemmers nog ge ruime tijd stand te houden. Toen echter Trimp gelijk had gemaakt en Ritton kort daarna de stand in het voordeel van de Amsterdammers had gebracht was de weerstand van de Haarlemmers gebroken. Hetzelfde duo bracht de eindstand op 41 in het voordeel van Amsterdam. De eindstand van het toernooi is: Midd. v. Ned. Amsterdam Den Haag 4 8 4 6 4 3 Haarlem Rotterdam Schermen De wereldtitel op sabel is in Boedapest voor een jaar in het bezit gekomen van de Hongaar Rudolf Karpati. In de finale poule boekte hy zes overwinningen en slechts een verliespartij. De Hongaren hebben overigens op dit wapen gedomi neerd. De tweede, vijfde en zevende plaats van het eindklassement werden ook door Hongaarse sabreurs bezet. De jeugdige Haarlemse tennissers, die in het kampioenschap van Haarlem op de voorgrond traden, hebben zich ook in het Brederodetoernooi tot nog toe niet onbe tuigd gelaten. Fred Neelissen versloeg in een aantrekkelijke partij tennis de gerouti neerde Amsterdammer P. Putters (16, Tennis G—3, 64) en plaatste zich reeds met v. d. Horst, Boele en Nederkoorn voor de kwart- eindstrijden. De Haarlemse jeugdkampioene Yvonne Harms bereikte door een gedecideerde zege op mej. G. Nijssen (62, 61) de finale enkelspel en tezamen met Cockie v. d. Broek, mevrouw Landman en mevrouw Kauling de halve eindstrijd van het B- toernooi. Het jeugdig dubbel Watse Heringa-Tom Okker versloegen J. v. d. Hoff en G. Koen- ders (6—3, 4—6 en 6-4) en komen zondag morgen om tien uur op het gravel tegen de hoofdstedelijke titelpretendenten R. Goudsmit en P. Loeb. Ook W. Heijblom en J. Rappange (Amsterdam) drongen door tot de halve eindstrijd door een zege op Muschter en Titiheru: 63, 61. Gisteravond trok het duel tussen de sterke mej. L. v. Beest, samen metR. Kam- meijer, en het Brederodeduo mej. G. Nijs- sen-W. Fröhlich de aandacht. De Sant poortenaren werden verslagen met 80 en 62. Mevrouw Ottolini en Ton den Hartog klopten het echtpaar Landman (6—3 en 6—1) en het sterke hoofdstedelijke dubbel mevrouw De Vries-W. Heijblom wezen mevrouw Koenders en IJspaard terug: 63 en 64. We mogen in de halve- en eindstrijden van het gemenddubbelspel en zonder twij fel ook in de laatste partijen van het herendubbel nog felle strijd en aantrekke lijk tennis verwachten. Zoals gebruikelijk zullen zondag de eindstrijden plaatsvinden met in de morgenuren nog enkele halve finales. Het schema luidt in principe: 1 uur finale heren-enkelspel, 2 uur dames-enkelspel, In het programma van de eerste K.L.M.- dag op Duindigt wordt een zeer interes sant programma verreden met als aardige attractie voor het publiek een gratis wed strijd, welke de winnaar een luchtreis bezorgt. In de Grote K.L.M.-prijs komt de Neder landse elite onder de dravers aan de start. Daar Theo Mcssidor in grote vorm is, mag opnieuw op een overwinning van zijn kant worden gerekend. Typhoon heeft waar- Koersen op Duindigt schijnlijk niet voldoende aan de 40 m voor gift. Quick Hollandia G en de veteraan Notekraker S kunnen vooral op een snelle baan de favoriet tot een grote krachts inspanning dwingen. De Golden Circle-prijs brengt een uit stekende collectie 2-jarigen aan de start, waarvan Yensi de voorkeur geniet. You- theul Nora Spencer, Yvonne Hollandia en IJsselmonde zijn de andere kanshebbers. In het amateursnummer kunnen de kan sen van Tizian op grond van zijn laatste verrichting hoog worden aangeslagen, te meer daar Unworthy voor een amateur een te moeilijk paard is. Sweetheart Julia B en Uitlooper zullen zich op de plaatsen kunnen handhaven. De strijd in de 2500 m lange Pegasus- prijs zal zich voornamelijk beperken tus sen Vlieger D en Walter Hollandia, waar van laatstgenoemde een lichte voorkeur heeft. Indien beide paarden zouden falen, komt Siera Hanover ongetwijfeld de buit vqor zich opeisen. Xylophoon kan de successenreeks voort zetten met een zege in de Schiphol-prijs, waarin ook de veel verbeterde X Henny D met goede kansen aan de start komt. Het openingsnummer telt met 29 paar den een recordbezetting, zodat waarschijn lijk gesplitst zal moeten worden. Het ziet er naar uit dat Geersen dan beide afdelin gen zal winnen en wel met Xantina Hol landia en Xina S, Winnie H en Xanthia S zijn de overige kanspaarden. Bij de rennen is de Daidalos-prijs bij zonder mooi, daar voor het eerst na de Derby de goede 3-jarigen weer tegen el kaar aantreden, zij het dan nu onder heel andere gewichtsverhoudingen. De Derby winner Jolly Peter draagt het topgewicht van 62 kg en moet thans 9 kg geven aan Marialva II. Desondanks mag worden aan genomen, dat stal De Bloemert zal winnen, vóór de vertegenwoordigers van stal Por- tocarrero. Een mogelijk outsider is Bagarre. De Vliegende Hollander-prijs wordt een prooi van Spoetnik, vóór de representan ten van stal Valkenhagen. Het Korthals van Schooten Memoriaal kan een prooi worden voor Meteoor. 3 uur gemengd-dubbelspel en 4 uur heren dubbelspel. A-toernooi, H.E., le ronde: K. v. d. Horst versl. F. Schlattman 63, 64; M. Boele versl. P. Titiheru 46, 86, 61; P. Nederkoorn versl. H. Sikkes 64, 64; J. Rappange versl. A. v. d. Hof 62, 60; F. Neelissen versl. P. Putters 16, 63, 6—4. D.E., le ronde: Mej. D. Ferwerda versl. mej. W. v. d. Broek 62. 36.' 6*L Halve eindstrijd: Mej. Y. Harms versl. mej. G. Nijssen 62, 61. H.D., kwart eindstrijd: W. Heijblom en J. Rappange versl. F. Muschter en P. Titi heru 63, 61; R. Goudsmit en P. Loeb versl. J. IJspaard en Feffer 64. 63; W. Heringa en T. Okker versl. J. v. d. Hoff en G. Koenders 63, 46, 64. G.D., le ronde: Mej. Y. Harms en K. v. d. Horst versl. mej. W. v. d. Broek en F. Neelissen 64, 63. Kwart-eindstrijd: Mej. L. v. Beest en R. Kammeijer versl. G. Nijssen en W. Fröh lich 86, 62; mevrouw C. Ottolini en A. den Hartog versl. mevrouw en de heer Landman 63. 61; mevrouw L. de Vries en W. Heijblom versl. mevrouw Koenders en J. IJspaard 63, 64. B-toernooi, H.E., 2de ronde: F. Doode- heefver versl. H. Roos 64, 36, 64; L. Bloemink versl. N. Vreeken 60, 61. 3de ronde: T. Okker versl. W. Goslinga 63, 64; A. v. d. Hof versl. W. Hoogen- straten 62, 64; H. Sikkes versl. R. He ringa 46, 63, 63; J. v. Splunter versl. C. Ottolini 64, 75; W. Fröhlich versl. K. Hufferman 64, 62. D.E., kwart eindstryd: Mej. Y. Harms versl. mej. T. Broersen 61, 64. H.D., 2de ronde: T. Okker en W. He ringa versl. Z. Verwaal en W. Holdrinet 64. 75; J. Greiner en E. v. Beers versl. H. Sikkes en K. Hufferman 63, 86; R, v. Maanen en F. Schlattman versl. J. v. Splunter en F. Muschter 64, 68, 64; J. v. d. Woude en J. v. d. Berg versl. J. Schmidt en A. v. Noort 64. 61. C-toernooi, H.E., 2de ronde: H. Schmohl versl. A. v. Leuven 61, 60; J. Verkuyl versl. E. Weert 64, 8—10, 6—1; G. Koen ders versl. F. Doodeheefver 06, 63, 61; C. Vogelzang versl. J. Francken 75. 36, 61. 3de ronde: J. Schmidt versl. J. Kerkhoff 63, 62; G. Koenders versl. R. de Greeve 108, 75; N. Kors versl. C. Vogelzang jr. 64, 36, 62; H. v. Splunter versl. H. Goossens 63, 62; F. Deibei versl. D. Groen 62, 36, 63. D.E., 3de ronde: Mej. Y. Taverne versl. mej. C. Mudde 60, 64; mevrouw A. Landman versl. mej. A. Tollenaar 6—2, 60; mej. A. Sprengers versl. mej. M. v. d. Raadt 62, 63; mej. Eenenaam versl. mej. N. Teer 3—6, 64, 6—3. Een record aantal inschrijvingen voor het „Groenendaal-toernooi", dat maandag op de banen in het wandelbos Groenendaal in Heemstede begint, onderstreept nog maals de stijgende belangstelling voor de tennistoernooien in Haarlem en omgeving. Tweehonderdenzeventig partijen is voor acht banen een niet te onderschatten aan tal en men is dan ook genoodzaakt om ook overdag te spelen. Een behoorlijke inschrijving voor het A- toernooi, met een groot aantal Amster dammers, zal zonder twijfel de aantrek kelijkheid van dit toernooi, dat tot en met de volgende week zondag de aandacht vraagt en maandag reeds om drie uur be gint, verhogen. TENNIS. In Vichy is een begin gemaakt met de tenniswedstrijden in de finale poule van het toernooi om de Galeabeker. Na de eerste dag heeft Rusland in de ont moeting met Tsjechoslowakije met 20 de leiding. In de wedstrijd FrankrijkDuits land is de stand 11. Advertentie Schiphol, 23 juli De acht winnaars van de maand juni In de grote Lexington prijsvraag vertrokken per speciaal Lexlngton-vliegtuig naar Parys. U ziet ze hier voor het vliegtuig, vóór het vertrek van Schiphol. De gelukkigen v. I. n. r. Th. Knoups, Weert Mej. P. H. Kramer, Amsterdam B. H. Stokman, Den Haag K. Teeuw, 's-Graveland - NH C. Veldhuizen, Delfgauw A. H. Bruins, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Hoorn A. H. Machielsen, Nijverdal U doet toch ook mee? De acht winnaars van Juli gaan twee dagen naar Kopen hagen! Vraag een afdruk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 Den Haag Op het circuit van Zandvoort zullen zon dag 26 juli zo om en nabij de honderd profs en onafhankelijken met elkaar slag leveren in de derde en laatste rit van het nationale wegkampioenschap der beroeps renners 1959. Een rit, die tevens als selectie geldt voor het over enkele weken op dit zelfde circuit te houden wereldkampioen schap. Men heeft daarom de aanvankelijk af te leggen afstand van 192 kilometer op gevoerd tot 250. Deze finale zal zodoende niet alleen een aangelegenheid worden tussen de overgebleven titelkandidaten. Wielrennen van wie vooral Piet Damen er heel goed voorstaat, maar is ook van groot belang voor de geselecteerden. Bovendien zyn ver schillende renners die momenteel goed rijden, zoals Hein van Breenen, Wim van Est, Gijs Pauw, Leo v. d. Pluym, Piet Steenvoorden en Schalk Verhoef, niet in de selectieploeg voor het wereldkampioen schap opgenomen. En dat vinden zij uiter aard verre van plezierig. Zondag in Zand voort zullen zij er dan ook alles voor doen om alsnog geselecteerd te worden. Het zal Piet Damen in deze finale wel heel erg tegen moeten zitten, wil hem het zo fel begeerde kampioenschap nog kun nen ontgaan Met een totaal van 35 pun ten staat de Brabander er in het klasse ment der twee voorgaande ritten, waarvan hijzelf de eerste op het Adsteeg-circuit in Beek won en de Beverwijker Coen Niesten de tweede in de omgeving van Groesbeek, Cricket Het Engelse testteam staat in de vierde testmatch tegen India voor een nieuwe grote zege. Op de tweede dag werd het eerste inningstotaal van Engeland 490 runs, waarna zes Indiase wickets vielen voor slechts 127 runs. Een century van Mike Smith en een score van 87 van Ken Bar rington deden de score met een vierde wicket-stand van 109, in evenzovele minu ten opgebouwd, snel oplopen. De batsmen van India hielden aanvanke lijk goed stand, maar toen Trueman en Rhodes eenmaal op dreef waren gekomen, vielen de wickets snel. De scores waren: Engeland eerste innings 17 Parkhouse c Roy b Surendra Nath Pullar c Joshi b Surendra Nath131 Cowdrey c Joshi b Nadkarnl 67 Smith c Desai b Borde Barrington lbw b Surrendra Nath 100 87 Dexter c Roy b Surendra Nath13 Illingworth c Gaekwad b Desai Mortimore c Contractor b Gupte Swetman c Joshi b Gupte Trueman b Surendra Nath Rhodes not out Extra's 21 29 9 0 0 16 490 India eerste innings Roy c Smith b Rhodes15 Contractor c Swetman b Rhodes23 Baig c Cowdrey b Illingworth 26 Gaekwad lbw b Trueman 5 Umrigar b Rhodes2 Borde not out 22 Nadkarni b Barrington 31 Joshi not out 2 Extra's 1 Totaal voor zes wickets 127 Piet Damen bijzonder gunstig voor. Zijn voornaamste concurrent, Jef Lahaye, de kampioen van 195S, moet ten minste vijf plaatsen op Damen in Zandvoort winnen om zijn titel te kunnen prolongeren. En dat kon voor de Limburger tegen een Damen in vorm wel eens een te zware opgave blijken te zijn. De situatie is verder zo. dat ook de Delf tenaar Bram Kool (28 punten), de Zeeuw Jo de Roo (27 punten), de in België wo nende Nederlander Jos Hinsen (26 pun ten), de Amsterdammer Joop Captein (25 punten) en de Limburger Piet v. d. Brekel (24 punten) bij een eventueel falen van titelhouder Lahaye en Damen in het bij zonder, nog aanspraken op de titel kunnen maken. Aanvallen is voor hen het parool. Als zij daarvan tenminste niet zelf het slachtoffer worden. Theoretisch hebben ook de Beverwijkers Coen Niesten en Ab Geldermans, de Bra banders Piet de Jongh, Jaap Kersten en Piet Maas, de Utrechters Gijs Pauw en Michel Stolker, de Amsterdammer Peter Post en de Zeeuw Piet Rentmeester nog kansen. Maar praktisch zijn zij vrijwel uit geschakeld. Voor al de overige deelnemers is alleen de eer van de ritoverwinning, een der ere plaatsen of een selectie voor het op handen zijnde wereldkampioenschap nog belang rijk. Vooral die selectie kan dit titelgevecht nog een aantrekkelijk en mogelijk heel verrassend karakter verschaffen. De Heemstedenaar Piet Steenvoorden twee jaar terug in Zandvoort nationaal wegkampioen der amateurs geworden wil in deze finale een beste beurt maken. Hij heeft er zich terdege op voorbereid en hoopt zondag bij de keuzeheren alsnog zijn selectie voor de strijd om de wereldtitel af te dingen. Piet mikt op de ritoverwin ning. Maar dat doen ook Jo de Haan, die in het buitenland zulke goede prestaties heeft verricht, Martin v. d. Borgh, Hein van Breenen, Wim en Piet van Est, Daan de Groot, Arie van Wetten, Gerrit Schulte, Gijs Pauw. Schalk Verhoef, Leo v. d. Pluym, Gerrit Voorting. Gerard Vergóos- sen en zoveel anderen, die niet meer voor de titel in aanmerking komen, doch wel tot de deelnemers aan de strijd om de regenboogtrui willen behoren. De start van deze laatste rit in het weg kampioenschap is om twaalf uur en de af te leggen afstand bedraagt 250 km (60 ronden). Vooraf is er een nationale nieu welingenwedstrijd, waarvan de start om half elf is.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3