I Herhalings PHILIPS BELGISCHE DAME OP IJ-PONT DOODGEDRUKT ^"Hoe is het ontstaand k Hergroepering Benoeming van Hoge Autoriteit wordt nu beslist Verhaal van Ledigheid (DOOR PIGER) altijd mee op reis Autobus schoot vooruit toen pont met te grote vaart tegen steiger botste ^Praatóteel Saoed met enorm gevolg in Freiburg ZATERDAG 25 JULI 1959 3 MINISTERCONFERENTIE TE BRUSSEL Bij kernproeven-controle wordt Wenen centrum Arabische conferenties in Casablanca en Jeruzalem öp de Middenstand koestert zich in zijn koopwoede Gouverneur van Nieuw- Guinea komt naar Nederland Dit woord: EEUW Gedurende de laatste maanden en we ken hebben zich in de onderlinge verhou dingen tussen de landen van het Nabije Oosten een aantal wijzigingen voorge daan, die erop duiden dat er een hergroe pering gaande is in het toch al zo afwis selende Arabische spectrum. Of daaruit overigens een eenheid kan voortkomen blijft nog een vraag, die onmiddellijk ver bonden is met de zeer penibele kwestie van het leiderschap in deze eenheid. Maai de diplomatieke bedrijvigheid, het afleg gen van vriendelijke verklaringen (en het vermijden van onvriendelijke) alsmede nieuwe conferentieplannen geven toch sterk de indruk van veranderingen. Nasser zoekt onmiskenbaar weer enige toenadering tot zijn Iraakse tegenvoeter Kassem, die nog kort tevoren door radio- Caïro een verrader en een werktuig van het communisme werd genoemd omdat hij zich nu eenmaal niet spontaan wilde laten inlijven in de Verenigde Arabische Republiek. Nu Kassem zich niet openlijk, maar toch onmiskenbaar tegen de com munistische volksfront-organisaties ge keerd heeft, verwaardigt Nasser zich hem zijn „wapenbroeder" te noemen. Ook van zijn kant doet Kassem moeite de gevoe lens van de V.A.R. enigszins te ontzien, zoals blijkt uit de officiële voorzichtig heid ten aanzien van het doodvonnis van de aartsintrigant Rasjid Ali, wie het in 1941 bijna gelukte Irak aan de zijde der Asmogendheden te brengen en die in de cember 1958 als sluitstuk van zijn carrière een samenzwering tegen Kassem leidde. Het zou voor de hand hebben gelegen tij dens dit proces beschuldigend naar de V.A.R. te wijzen als de schennende macht op de achtergrond, maar dit is niet ge beurd. Reeds lang hiervoor was het kli maat tussen de V.A.R. en koning Hoes sein van Jordanië aan het beteren. De grens tussen Syrië, het noordelijk deel van de V.A.R., en Jordanië gaat nu weer open en de wederzijdse radio-uitzendingen zullen weer wat welwillender worden. Bovendien wordt al gewaagd van herstel der diplomatieke betrekkingen. Toen de slechte verstandhouding tussen Nasser en Hoessein begon te beteren, hebben waar nemers zich afgevraagd of de wederzijd se afkeer van Kassem zij het om ver schillende redenen daarvan niet de sterkste drijfveer was. Maar de motieven van die afkeer waren nogal verschillend; Nasser zag in Kassem iemand, die hem in de weg trad bij de volvoering van zijn pan- Arabische idealen, maar voor koning Hoessein is Kassem de moordenaar van zijn familie. Het lijkt wel zeker, dat Jor danië, wanneer de 'V.A.R. nauwere aan sluiting zoekt met Irak, weer zal moeten terugvallen in het isolement, waarin het zich slechts beveiligd weet door.. Israel, zijn officiële vijand. Nog altijd geldt im mers de verklaring van Israel, dat het zich niet zal neerleggen bij een eventuele machts-overneming in Jordanië door een ander Arabisch land. Dat ook Marokko en Tunesië, welk laatste land ook weer een beetje is bijgedraaid in de richting van de V.A.R., een duidelijker Arabisch front wensen, blijkt uit een poging, de Arabische Liga in Casablanca bij elkaar te krijgen. Of de andere ertoe bereid zullen zijn daar helemaal over de kwestie-Israel te komen praten, is nog de vraag, maar in de po ging manifesteert zich toch de behoefte der Noordafrikaanse landen, de groeiende Afrikaanse gemeenschappen in het zuiden vooral waar Frankrijk er een rol in speelt, er attent op te maken, dat de noordkust van Afrika Arabisch is. Maar tegelijk komt de zwakte in het streven naar een diepere Arabische samenhang tot uiting in de plannen voor een andere Arabische conferentie eveneens over de kwestie Israel onder auspiciën van de Liga te houden in Jeruzalem. Dat komt namelijk uit de koker van Jordanië, vandaar dat daarvoor Irak niet zal worden uitgeno digd en de V.A.R. toch liever ook nog maar niet. Het geïsoleerde Jordanië blijft me destanders zoeken, dat ziet men ook in de uitnodiging aan de Tunesische premier Bourguiba. Maar Bourguiba heeft op zijn beurt generaal Kassem, de doodgra ver van de Hasjemieten, voor een bezoek aan Tunesië uitgenodigd en deze heeft in principe de invitatie aangenomen (Van onze correspondenten te Bonn en Brussel) Vandaag zijn de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Kolen- en Staal gemeenschap te Brussel bijeengekomen. De conferentie wordt gepresideerd door de Franse minister Couve de Murville. De Italiaanse minister Pella arriveerde reeds gisteren voor een bijzonder onderhoud met zijn Belgische ambtgenoot Pierre Wigny, dat plaats heeft op verzoek van Pella, die, ten gevolge van het bezoek van generaal De Gaulle aan Rome, voorstander schijnt te zijn van de oprichting van een politiek secretariaat voor het Europa der zes te Parijs, en klaarblijkelijk de Belgen voor dit idee wil winnen. Het staat thans vrijwel vast, dat de Italiaanse staatssecretaris Folchi zal worden benoemd tot voorzitter van de Hoge Autoriteit der K.S.G. De ondervoorzitters, de Nederlander Spierenburg en de Belg prof. Albert Coppe, zouden in hun ambt worden bevestigd. De Belg Paul Finct zal aftreden als voorzitter en gewoon lid worden. In de Westduitse hoöfdstad zit de ge dachte voor dat verder uitstel van de ver kiezing van de Hoge Autoriteit op twee manieren afbreuk aan de waardigheid van dit lichaam zal doen: Ten eerste het kolen- probleem, dat nog slechts uiterst proviso risch gesaneerd is, moet opgelost worden. Daarvoor is een Hoge Autoriteit nodig, die kan handelen. Ten tweede verder uitstel zal het gesjacher over de diverse functies nog ingewikkelder maken. Waf het laatste betreft, heeft men te Bonn wel zeker ook boter op het hoofd. Daarbij speelt voor de Westduitse rege ring de positie van Iialstein een rol. Prof. Halstein, thans president van de E.E.G.- commissie zou onmogelijk op zijn huidige post gehandhaafd kunnen blijven, indien ook nog een Duitser president van de Hoge Autoriteit zou worden. Evenwel, in be paalde Westduitse industriële en vakbonds kringen zou men helemaal niet rouwig zijn om een ruil tussen enerzijds de verkiezing van een Duitser tot president van de Hoge Autoriteit en anderzijds het aftreden van Halstein als E.E.G.-president. Het gerede neer en voortdurend overwegen hebben het voorts voor Bonn uiterst moeilijk ge maakt een man te vinden, die men als opvolger voor de overleden Blücher naast Potthoff kandidaat kan stellen. Westrick, de staatssecretaris van Economische Zaken en rechterhand van prof. Erhard, die „weg gepromoveerd" zou worden naar Luxem burg, heeft om raadselachtige redenen voor de kandidatuur bedankt. Behalve de poli tiek en economisch aan prof. Erhard sterk gebonden Westrick werd te Bonn genoemd Seebohm, de minister van Verkeer, en daarmede is de voorraad van Bonn uitge put. De ministers zullen het voorts hebben over een Italiaans voorstel om de Europese Universiteit te Firenze te vestigen. Maar de Benelux-regeringen zijn van oordeel, dat Italië een zeer groot voordeel in de wacht sleepte door de vestiging van het Euratoom research-centrum te Ispra, ten noorden van Milaan, waar 1500 man per soneel zal worden te werk gesteld. Het is voornamelijk de Nederlandse regering, al dus Nederlandse waarnemers in de Belgi sche hoofdstad, die van oordeel is, dat Nederland terecht deze plotselinge Ita liaanse machtshonger dient af te wijzen, omdat vele deskundigen van oordeel wa ren dat het research-centrum beter in Petten in Nederland hgd kunnen gedijen. Daar Luxemburg het enige Europese land is, dat het zonder universiteit moet stellen, lijkt het de Benelux-regeringen logisch, dat de Europese Universiteit in Luxem burg-stad wordt opgericht. Het zal van minister Luns heel wat diplomatieke gaven vergen om voor Nederland een compen satie te krijgen. Wanneer de K.S.G. Luxemburg zal ver laten voor Brussel, zal Nederland, volgens deze Nederlandse waarnemers te Brussel, terecht aanspraak kunnen maken op de zetel van het Europese Gerechtshof voor Den 'Haag, een oud plan dat aldus opnieuw actueel zou kunnen worden. Luxemburg zal echter slechts het Gerechtshof en de andere instellingen van de K.S.G. laten vertrekken, wanneer ongeveer tegelijker tijd een grote universiteit in de hoofdstad van hef Groothertogdom wordt gevestigd, een universiteit van minimum 3000 a 4000 studenten. Op het Europese schaakbord wordt, dus een interessant partijtje ge speeld. WENEN (AFP en Reuter) Oostenrijk heeft er mee ingestemd dat de toekomstige wereldorganisatie voor het toezicht op de kernproeven die in het leven zal wor den geroepen als de besprekingen over het staken van de kernproeven een akkoord opleveren in Wenen gevestigd wordt. Dit heeft de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Bruno Kreisky, vrijdag op een persconferentie in Wenen meegedeeld. Hij verklaarde, dat vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland de Oostenrijkse regering op 20 juli hadden verzocht of zij „in principe" akkoord kon gaan met de vestiging in Wenen van het hoofdbureau van de organi satie. Advertentie insecten verdelger Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Op een der Amsterdamse ponten over het IJ is gisteren een 53-jarige Belgische dame, behorende tot een gezelschap dat met een touringcar op weg was naar Vo- lendam, om het leven gekomen. Doordat de pont met vrij grote vaart tegen de aan legsteiger botste, reed de touringcar, die midden op de pont stond, plotseling voor uit. Juist op dat moment liep de Belgische dame, die tijdens de vaart over het IJ met enkele anderen was uitgestapt, voor de bus langs, om weer in te stappen. Zij raakte bekneld tussen de voorkant van de touringcar en de achterkant van een er voor staande vrachtauto. Haar borstkas werd ingedrukt, waardoor zij op slag dood was. Toen de pont met meer dan normale vaart de walkant naderde riep iemand van het pontpersoneel nog waarschuwend uit: „Op de remmen", maar de 38-jarige chauffeur P. Verbist uit Duffel, tevens eigenaar van de bus, heeft dit niet ge hoord. Kort na het ongeluk stelde de politie een onderzoek in. Opnieuw werd de bus op de pont gezet, die ten tweede male, nu met opzet, met te grote vaart tegen de steiger werd gestuwd. Men had de handrem van de bus goed aangetrokken. De bus bleef nu staan. Hieruit is geconcludeerd, dat de Belgische chauffeur de handrem bij de eerste over tocht niet voldoende heeft aangetrokken. Bovendien zou de kapitein van de pont niet voorzichtig genoeg hebben gevaren. De justitie heeft later de bus, die in orde werd bevonden, vrij gegeven. In de loop van de middag mocht, na een uitvoerig verhoor, ook de chauffeur weer zijns weegs gaan. CAIRO (UPI) Arabische ministers van Buitenlandse Zaken zullen in septem ber in Cassablanca confereren over de kwestie-Israel en andere Arabische aan gelegenheden, zo deelde vandaag een' zegsman van de Arabische Liga mede. De bijeenkomst zal op 1 september be ginnen. De zegsman verklaarde, dat het oorspronkelijk plan om een Arabische top conferentie te houden werd opgegeven. De leden van de Liga zijn: de Verenig de Arabische Republiek, Jemen, Irak, Li banon, Jordanië, Saoedi-Arabië, Libië, Soedan, Tunesië en Marokko. In regeringskringen te Amman was eer der gewaagd van een conferentie der re geringsleiders van Jordanië, Libië, Tune sië, Marokko, Libanon, Koeweit, Soedan en Saoedi-Arabië, waarbij dus president Nasser en premier Kassem niet zouden worden geïnviteerd. Jordanië zou niet rechtstreeks het initiatief hiertoe hebben genomen, maar voorgesteld, dat onder auspiciën van de Arabische Liga in het Arabische deel van Jeruzalem een topcon ferentie wordt belegd. (SLOT) Dinsdag, 3e week Ontbijt dit keer te 6.30 uur. Daarna moesten wij rondhangen tot half negen. Ik heb nog kans gezien een zeer warme zg. „jeep-coat" te bemachtigen. Om ne gen uur vertrekken de eerste auto's van de kilometers lange colonne. Daarmee is een voorlopig einde ge maakt aan de verwarring. Onderweg valt een aantal auto's met panne uit, maar tegen half twee staan de meeste toch in wat slordige camouflage opgesteld langs een Brabants boslaantje. Het was redelijk warm ge weest in mijn jeep en ik had, daaraan in enkele weken gewend geraakt, behoefte aan mijn dutje. Anderhalf uur gedut. Later zijn wij doorgereden naar het. „kan- tonnement" een rij boerderijen in het Brabantse plaatsje W. Met enkele anderen ben ik ingekwartierd in een stal, waar het niet èrg stinkt en waar de fa milie ons hartelijk en behulpzaam bejegent. 's Avonds is er een oefening, die na veel gedelibereer in scherts ontaardt; het blijft ten slotte bij een soort proefritje door het nachtelijke Brabant. Tegen elven zijn wij terug in het „kantonnement." Ik werd aan gehouden door de wachtcommandant; ik kende het wachtwoord niet (niemand had mij dat verteld), maar de wachtcommandant wel dus het hinderde niet zo. Wat wel aardig was vandaag, was het feit, dat een majoor bleek zijn bril thuis te hebben laten liggen; hij kon nu geen kaart meer lezen. Hij was er wel wat verlegen onder. Woensdag, 3e week Vanochtend is er dan voor het eerst echt geoefend. Tot veler verbazing liep het allemaal vrij vlot, voor namelijk omdat de herhalende troepen een zekere, on verwachte geest van „show off" hebben ontwikkeld en een bedaard enthousiasme, dat hun ondeskundigheid niet slecht maskeert. Maar 's middags ging het weer allemaal mis. Alle auto's (meer dan 100) moesten naar een ander deel van Brabant. De kaarten bleken echter verouderd, de voorafgaande „verkenning" te slordig en de kaartüescapaciteiten van sommigen onvoldoen de, zodat we ten slotte met alle auto's belandden op een zandweggetje dat na enkele kilometers midden in de hei ophield. We zijn toen met de jeep gaan verken nen en het bleek, dat het weggetje vijfhonderd me ter verder zonder meer weer begon. De hele karavaan is toen maar dwars door de hei gesukkeld. Daarna zijn we nog maar twee maal verkeerd gereden (de kara vaan hielp het spitsuurverkeer in Den Bosch en Vught niet), maar om zeven uur waren we op de plaats van bestemming. Het dorpje V., waar we blijven slapen, verkeert in grote opwinding over dit bezoek. Donderdag, 3e week. Vanochtend na het opstaan moesten we eerst door een Brabants stadje defileren. De burgemeester en zijn wethouders stonden plechtig klaar op het_ balkon van het gemeentehuis. De politie heeft het défilé echter wat bemoeilijkt door de colonne eerst om een rotonde voor het gemeentehuis te leiden, daarna links af vóór langs de burgemeester en toen weer links af en daar moesten dus de eerste auto's remmen voor de wagens die achter hen kwamen. Het verkeer heeft drie kwar tier vast gezeten. Later wilden wij over een Maasbrug rijden bij A„ maar deze brug was fictief opgeblazen. Dat betekende een omweg van ongeveer 60 kilometer, hetgeen waar schijnlijk vrij veel geld heeft gekost. Ten slotte heeft de hele colonne zich in een Gelders bos opgesteld zulks in een voor het 1 ekenoog uiter mate slim-bedachte volgorde. De daaropvolgende avondoefening verliep nog vlotter dan het optreden van de dag tevoren. Er viel niets bijzonder over te ver melden behalve dan, dat mijn „speciale functie" een volstrekt gebrek aan werk blijkt in te houden. Mijn niets-doen wordt geheel op de oude voet voortgezet. Het grootste deel van de oefening heb ik van uit een nabij café kunnen gadeslaan. Tegen elf uur 's avonds waren alle wagens weer ver trokken in de richting van ons „huis", zoals men na een paar dagen in de open lucht een militair kamp gaat noemen. Niet zonder moeilijkheden echter: toen de commandant door de radio aan een bepaald on derdeel opdracht gaf te vertrekken, kwam de verras sende mededeling door de radio: „Zijn twaalf minuten geleden reeds vertrokken. Over." Om drie uur 's nachts lag ik weer in mijn eigen mi litaire bed met toestemming om de volgende dag tot elf uur uit te slapen. Opvallend was tijdens de hele oefening geweest: de goede, rustige sfeer tussen meer deren en minderen in het kamp is dat wel eens an ders. Vrijdag, 3e week Om elf uur wakker geworden en daana wat rond gehangen tot de lunch, 's Middags heb ik de geleende jeep-coat teruggebracht en met vreugde gehoord, dat wij dit laatste weekeinde niet „paraat" zullen zijn: prestatieverlof, heeft de kolonel gezegd. Verder een harde partij biljart gespeeld. Zaterdag, 3e week Vanochtend heerste er een wonderlijke stemming in het kamp, die ik kan vergelijken met de nervositeit van een acteur de ochtend na een première. Men wacht hier op zijn „recensies". Vele kranten hebben over de veldoefeningen in Brabant en Gelderland geschreven en men wil die kranten nu lezen. Sommigen onder ons hebben tijdens de oefening wat geld gegeven aan wildvreemde voorbijgangers met het verzoek daar de desbetreffende krant voor te kopen en die naar ons op te sturen. Het beroepspersoxïeel blijkt plakboeken bij te houden. Overigens heb ik vanochtend niets gedaan. Helemaal niets. Tot ik om half een naar huis mocht. Maandag, 4e week Mijn speciale functie heeft mij inmiddels een zeer speciale kamer bezorgd, van waar uit ik heerlijk over de hei kan zitten uitkijken Af en toe komt iemand kij ken hoe. het met mij gaat en om een praatje te ma ken. De lucht in het kamp is bezwangerd van het woord „demobilisatie". Ik heb vrijwel niets te doen; zou ik hier vergeten worden? Ik herinnerde me een film van Laurel en Hardy, vergeten loopgraafsoldaten uit de eerste wereldoorlog, die in 1928 nog stilletjes in hun diepe loopgraaf uit blikjes zitten te eten. Dinsdag, 4e week Het leven op mijn kamer blijft heel rustig iets om een hoge leeftijd mee te bereiken. Tegenover mij is nu een plaats gegeven aan een soldaat, wie een andere niet minder speciale functie dan de mijne is opgedra gen. Hij heeft dat werk na drie kwartier klaar, maar vraagt mij om mèt hem de schijn op te houden dat hij er de resterende drie dagen van onze herhalingsoefe ningen nog voor nodig heeft. Wie ben ik om zo'n ver zoek te weigeren? Hij blijkt een alleraardigst woorden spelletje te kennen, waar we ons vele uren mee bezig houden. We lenen eikaars boeken en zo vliegt de dag voorbij. Om twee uur 's middags kwam ik in het kamp een mede-sergeant tegen, die opvallend energiek liep. Op de vraag waar hij zo doelbewust heen ging, ant woordde hij: „Naar bed." Woensdag, 4e week Vandaag heeft het bijzonder hard geregend, maar on der mijn raam is een peloton mannen de gehele dag be zig geweest auto's te wassen een niet helemaal rede lijke bezigheid bij dit weer. Ik heb er een tijdje naar zit ten kijken, heb toen nog wat woordenspelletjes gespeeld met mijn soldaat en daarna gebiljart in de cantine. Na de lunch heb ik eerst wat geslapen en daarna mei en kele lieden van allerlei rangen een glas gedronken in een café om de hoek. Jammer, dat het Nederlandse le ger niet een extra cantine heeft (naast de andere) voor alle rangen. Donderdag, 4e week Op het gevaar af, dat deze opsomming wat een een tonig wordt (maar is dat mijn schuld?): mijn bezig heden vandaag bestonden uit lezen, slapen, biljarten en praten, 's Middags zijn al enkele honderden mannen af gezwaaid; de jalouzie van de anderen wordt getem perd door de wetenschap, dat zij morgen weg mogen. Bovendien zijn wij vandaag betaald: voor mijn maand niets-doen kreeg ik ruim 400, waarvoor mijn dank aan alle Nederlandse belastingbetalers. Vrijdag, 4e week Dit was dan de laatste dag. We hebben de dekens en lakens ingeleverd en hebben één les gehad onder de ver rukkelijke titel „Theorie Groot Verlof". Feestelijke stemming prevaleerde bij deze instructieve bijeen komst. Daarna tot twaalf uur gebiljart. Toen moch ten we weg. Vier weken, losgeweekt uit een betrekkelijk werkzaam leven, waren ten einde. We konden over gaan tot de orde van de dag. Alleen mijn kinderen vonden het jammer, dat ik mijn uniformen achter in een diepe kast heb weggehangen. Stel je voor Welke indruk de Russen van mijnheer Nixon ook zullen krijgen, zij zullen el kander hoofdknikkend moeten toegeven dat Richard uit Amerika een onbeschrijfe lijk aardige man is. Richard Nixon heeft publiciteitschefs die ervan overtuigd zijn dat hij de beste president der Verenigde Staten zal zijn die er ooit geweest is, als hij het worden zal. En ondanks deze vleiende opinie is Richard zo eenvoudig en hartelijk gebleven, dat de Russen onge twijfeld zullen zeggen: „Hij is net een Rus". Als hij Russen ziet en dat gebeurt hem nogal eens, nu hij door Rusland reist springt hij uit zijn auto en schudt han den van allen die de moed hebben om te blijven staan. Hij prevelt Russische zin netjes m.et grote publiciteitswaarde. „Ik biedt u vriendschap". „Ik hou van Rus land". „Ik ben Nixon, uit Amerika". „Bent u arbeider of boer?" „Zoudt gij mij de weg naar de dichtstbijzijnde kapper kun nen tonen?" „Waar is in dit hotel de bad kamer, mijn goede vriend?" „Is deze fooi naar uw believen, of meent gij recht te hebben op meer dan twintig percent?" „De Russische cultuur is een schatkamer van geestelijke rijkdom". „Zijt gij overtuigd van de goede wil der Amerikanen?" „O, en waarom niet, mijn beste?" Dergelijke zinnetjes doen het zeer zeker daar. Nixon is niet onbeslagen naar het Siberische ijs getogen en het enige zorg volle daarbij is, dat zijn voorraad zinnetjes tekortschiet omdat hij teveel Russen ont moet. Doch hij kan altijd weer terugvallen op het eerste: „Ik bied u vriendschap". Dat kan nooit iemand verkeerd opvatten. Tja. Ik dacht even aan de volkomen on gerijmde mogelijkheid, dat een boze geest in Washington hem ook een aantal ver- kéérde zinnetjes zou hebben geleerd. Stel je voor. Onzin natuurlijk maar stel je voor. „Gij zijl een stelletje ongelikte Oeral- beren". „Gij slaat blauw uit van de wod ka". „Ik bied u vriendschap of atoom bommetjes". „Amerika heeft alles veel beter". „Het stinkt hier naar ongewassen barbaren". „Lenin was een nul, Stalin nog niet eens". „Moet gij nog steeds uw tele visietoestel opwinden of hebt gij de elek triciteit reeds van ons afgekeken?" En zo. Dan zou hij wéér sinaasappelen naar zijn hoofd krijgen. En wéér niet begrijpen waarom. R. Agteran (Van onze correspondent in Bonn Donderdag arriveerde een der rijkste man nen ter wereld, koning Saoed van Saoedie- Arabië, in de Zuidduitse stad Freiburg, die compleet in de war geraakte van .dit uitzonderlijke bezoek. De Arabische ko ning komt hier met het enorme gevolg van 70 mensen, onder wie vele dames, en zijn twee zoons, een dochtertje afhalen, dat in een ziekenhuis te Freiburg een jaar lang is verpleegd. Het Freiburger hotel Colombi is voor het grootste deel voor de koning afgehuurd, die voor zich en zijn ge volg niet minder dan veertig kamers no dig heeft. Freiburg legt dit bezoek dus be paald geen windeieren, nog te minder daar de afgelopen maanden steeds weer allerlei hovelingen en koninklijke familie leden uit Saoedi-Arabië in deze stad opdo ken. Elk van hen stond steeds het enorme bedrag van 80.000 mark ter beschikking om in tijd van enkele weken op te maken. Dat opmaken betekende dat in de Frei burger winkels van alles werd gekocht, met bestemming Saoedi-Arabië: van speelgoed tot dameskleding, van schoe nen tot parfum, en dat alles in enorme hoeveelheden. De koning zelf is met een uitgebreid stel grote Amerikaanse auto's naar Zuid-Duitsland getrokken. Deze „ba gage" was op het luxeuese schip van Saoed verpakt, dat van Djedda naar Ve netië was gevaren, waarna een speciale trein voor verder transport naar Freiburg zorgde. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea heeft het wenselijk geacht mon deling overleg te plegen met de minister van Zaken Overzee a.i. De gouverneur zal zich op dinsdag 28 juli voor een korte dienstbespreking naar Nederland begeven. De eigenlijke betekenis van het woord eeuw is: tijd. Vandaar de woorden eeuwig en eeuwigheid. Uit het begrip tijd komt voort de betekenis: tijdperk. Wij spreken van de gouden eeuw, de eeuw van Vondel enz. en zeggen: ik heb je in geen eeuw of in geen eeuwen gezien. Pas later gaat eeuw betekenen: periode van honderd jaar. Wij leven thans in de 20ste eeuw. Verwant met eeuw zijn de Latijnse woorden aevum: tijdperk, aetas: leef tijd en het Griekse aioon: mensenleef tijd, maar ook: eeuwigheid. De begrip pen: tijd en: eeuwigheid lopen dus voortdurend dooreen. P'

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5