Amsterdamse première van „Komt u ook vanavond? 't Is niet voor niets" Lsgne „Cygne" ZATERDAG 25 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Haarmode uit Parijs Dienstregeling NZH op 15 en 16 augustus Busver keer in Haarlem wordt beperkt Ober Jan Jansen nam vandaag afscheid Haarlemse politie zonder uitvallers in Nijmegen Dartele bijwagen De beurs van gisteren Amsterdamse Beurs Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 20 tot en met 24 juli Raad voor de Scheepvaart Stuurman liet kapitein slapen terwijl schip op de rotsen liep Hoogste politiechef in Rijnland-Palts verdacht van oorlogsmisdaden Veel aanvragen voor premiebouw K.L.M.-stewardessen vieren (eest met buitenlandse collega's Tekort van een ton op effectenkantoor Bedrijfsongeval bij Breedband Kerkelijk Nieuws UIT STAD EN STREEK Met honderd kilometer onder vrachtauto Het waterpoloprogramma Kort nieuws VAKANTIESPELEN Programma voor maandag Steenvoorden (Heemstede) naar Oost-Duitsland Schaakcompetitie in seizoen 1959-1960 RENé SLEESWIJKS Nederlandse Re vue heeft vrijdag in Theater Carré de Am sterdamse première gegeven van „Komt u ook vanavond? 't Is niet voor niets" en blijft daar tot begin december iedere dag kleurig uitgedoste vrolijkheid leveren. Strikt genomen is er maar één verrassing: de heren Willy Walden en Piet Muyselaar verschijnen niet als de dames Snip en Snap ten tonele. Dat betekent echter geenszins, dat zij afstand van de travestie hebben gedaan, want zij zingen in de finale voor de pauze als vrouwelijke Neskomieken van vroeger het roemruchte lied van Naatje. Met lichte verwondering consta teert de criticus van professie, dat er blijk baar een zeer talrijk publiek behagen kan scheppen in veelsoortige prestaties, die op gebieden van serieus genomen kunst en om in de sfeer van de romantiek te blijven van het circus met meer vak manschap royaal overtroffen worden. Van de door verjonging verfriste Lon don Starlets zou ik alleen al geen kwaad woord durven zeggen uit vrees met een ongevoelige „high kick" te worden afge straft. Maar het Franse danspaar Barba ra William heeft blijkbaar aan „Le Lac des Cygnes" zoveel lak, dat het met on- volleerde nachtclubbravoure het meest vermaarde duet daaruit dusdanig denatu reert, dat aspiranten van een Nederlands ballet er -zich voor zouden schamen. De Amerikaanse Corinne Swall zingt een lied dat als een nachtkaars aangaat, zo flak kert haar stem als er geen microfoon in de buurt is. De Kuban Kossack Dancers folklore en de jonge Fouryo's imiteren een spoortrein met de cadans van een boogie-woogie, maar dat zijn dan ook ech te Nederlanders. De revue is een op de massa afgestemd produkt van de vermaaksindustrie, een kostbaar gezichtsbedrog als tijdverdrijf voor iedereen. Meer dan een kwart mil joen mensen zullen de ruim honderdder tig voorstellingen moeten bezoeken, wil de show rendabel zijn; oftewel: Carré moet vrijwel telkens uitverkocht zijn. Door de zinnenprikkelende werking (ook wat voor humor doorgaat ligt doorgaans in het bio logische vlak) moet elke nieuwe monte ring grootscheepser, luidruchtiger en meerkleuriger zijn dan de vorige. Een woord van lof mag worden gewijd aan Teddy en Henk Scholten, die hun beperkt heid voortreffelijk besteden in kleine lied jes. Hun optreden is echt wel een beetje aardig, vooral in de proloog tot de Rijks museumscène, eigenlijk de enige goede tekst van het hele programma. Advertentie De leden van het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise et Coiffure Création, experts van vermaardheid, hebben de nieuwe haarmode-lijn voor het komende seizoen ge creëerd en op de perscocktail te Parijs op 22 juli j.l. is deze nieuwe lijn wereldkundig gemaakt. Verschillend van de vorige Hjn, is deze créatie, genaamd een coiffure, dat in diverse variaties een juiste omlijsting vormt voor ieder gezicht; charmant en sportief heeft deze lijn iets koninklijks als de sierlijkheid van de zwaan. De haren zijn kort gehouden, de zijkanten plat tegen het hoofd, de kruin bol opstaand, in dc nek smaller toelopend. il poir» l'anncc 1959 Het coiffure steunt in ieder opzicht op de goed uitgevoerde coupe, even tueel met een Permanent- Wave invisible. In HAARLEM zijn leden van het „Syndicat": Maison Léonard, Wagenweg 29 Louis Pierlot, Zülstr. 88 Tijdens de wereldkampioenschappen wielrennen op 15 en 16 augustus zal de N.Z.H.V.M. een pendeldienst onderhouden tussen Zandvoort en de autoparkeerter reinen in Haarlem, Heemstede en Voge lenzang. Deze diensten zullen zo nodig in de nacht van zaterdag op zondag gehand haafd blijven. Na afloop van de wedstrij den blijven de bussen zo lang rijden tot alle bezoekers zijn afgevoerd. De bussen krijgen een letter- en cijfer aanduiding die overeenstemt met de num mering van de parkeerplaatsen. Op het autobusstation in Zandvoort zal deze num mering ook worden aangegeven, zodat een ieder weer gemakkelijk de parkeerplaats kan bereiken, waar zijn auto geparkeerd is. Zaterdag en zondag zal naast de norma le autobusdienst Amsterdam-Zandvoort «en speciale dienst Amsterdam-Haarlem- Bloemendaalse strand worden ingelegd. Tijdens het weekeinde van de wielren- vedstrijden zullen enkele stadsdiensten in Haarlem en de rondritten door Kenne- merland niet worden uitgevoerd. Op zon dag 16 augustus worden de diensten 9, 11 en 16 de gehele dag gestaakt. Lijn 3 wordt beperkt tot het traject Bloemendaal-Haar- >em (Leidsevaart garage N.Z.H.). Lijn 4 zal worden beperkt tot het traject Haar lem N.W.-Overeen (politiebureau) en lijn 15 tot het gedeelte Haarlem station-Bloe- mendaalse strand. Willy Walden is een komiek in het gen re der mannetjesmakerij, dat hij ook plas tisch uitmuntend beheerst. Omdat nie mand anders van hem verwacht, heeft hij altijd succes met zijn malle woorden, ge zichten en gebaren. Zijn partner is al meer dan twintig jaar Piet Muyselaar, die als sentimenteel moraliserende levenslie- derling ook een solistische beurt bekwaam vervult. Er is één door toegespitste over drijving echt leuk tafreel: „Een avondje televisie thuis." En voor de rest krijgt de toeschouwer weinig wat zijn hart en alles wat zijn oog begeert, dit laatste dank zij Cornelis van Dijk en Anthony Holland, die de decors en kostuums ontwierpen. De vermakelijkheden zijn wederom door Daphne Kiernander gearrangeerd. Het revueorkest speelde gisteren uit alle macht onder leiding van Bill Stanford, die bij de overdadige hulde een extra bloem stuk kreeg, omdat hij zijn koperen jubi leum vierde in de bak. Wie houdt van een weelde aan effecten zonder aanleiding en nog eens wil lachen om de dingen, waarom hij al zo vaak heeft gelachen, verzuime niet deze om-en-om- metjes van letterlijk schitterende tableaus en schetterende kolder te gaan meema ken. David Koning Vanmorgen nam ober Jan Jansen uit de kroonzaal van „zijn" restaurant Brink- mann, waar hij 31 jaar gelden in dienst trad, afscheid van al zijn collega's en vrien den. De heer Jansen werd vandaag 65 jaar. In de kroonzaal was het druk. Bijna al het personeel zelfs uit de linnenkamer en de keuken was even naar boven geko men om de heer Jansen de hand te druk ken. De personeelschef, de heer J. Geerts, overhandigde de heer Jansen namens het personeel een prachtig schilderij. De heer Geerts roemde de heer Jansen om zijn plichtsbesef en uitstekende manier van werken. Hij vertelde daarbij, dat in zijn ogen de heer Jansen altijd ondanks de vele obers met dezelfde naam ober Jan sen I was geweest. Een tweede ober Jan sen I zou nooit denkbaar zijn. Met een glimlach die tevreden maar tevens ook wat droevig was bedankte de heer Jansen hierna al zijn vrienden en wenste hen een even prettige werktijd toe, als hij die had gehad in het restaurant aan de Grote Markt. De groep van de Haarlemse politie, on der wie twee vrouwelijke ambtenaren, heef met succes aan de Vierdaagse in Nijme gen deelgenomen. Er waren geen uitval lers. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, had zich vrijdag naar Mook begeven, waar een grote rust was. Daar stond ook de kantinewagen van de bescherming bevolking uit Haarlem, waarvan de Haarlemse dames en heren gebruik konden maken. Kort voor het eind punt van de tocht stond de Haarlemse Politiekapel onder leiding van de heer L. D. Beumer opgesteld en met de kapel voorop liep de Haarlemse groep naar het eindpunt. Daar heeft de heer Fontijne de wandelaars(sters) geluk gewenst met hun succes. De Haarlemse Politiekapel begaf zich vervolgens naar Den Dolder waar de deel nemers aan de Haarlemse Muggenronde in feestelijke kring bijeen waren. De mu sici zorgden voor een verrassing door on verwacht het feestterrein te betreden en enkele nummers ten gehore te brengen. Op zijn laatste rit naar het eindpunt in Amsterdam-Oost is in de afgelopen nacht omstreeks 12 uur een trambestuurder van lijn 7, die kennelijk veel haast had, met zoveel vaart zonder stoppen de halte voor het hoofdbureau van politie voorbij gere den, dat de bijwagen in de direct daarop volgende bocht naar de Marnixstraat zijn spoor bijster raakte en poogde rechtdoor de Elandsgracht op te rijden. De koppeling verhinderde dit echter, zodat de bijwagen, waarin slechts enkele passagiers zaten, de motorwagen noodgedwongen in een wijde boog volgde, maar daarbij bijna in de voor het tegemoetkomende tramverkeer be stemde rails belandde De trambestuurder merkte, dat er iets niet in de haak was, maar de tram had nog zoveel vaart, dat hij ondanks ijlings zand strooien nog 30 meter doorreed. Er werd telefonisch een kraanwagen ont boden. Intussen kwamen op deze driesprong bijna 10 tramstellen uit alle richtingen aanrijden. Er kon geen enkele tram door. Ongeduldige passagiers begonnen toen met vereende krachten de bijwagen weer in het rechte spoort te drukken, terwijl de motorwagen uiterst langzaam trekkend assisteerde. Juist toen de kraanwagen ar riveerde klonk er luid gejuich: de bijwa gen stond weer in de rails. De kraanwa genbestuurder keek er niet eens meer naar om en was met zijn wagen meteen weer verdwenen. AMSTERDAM Gezien de houding van Wallstreet van gisteren, waar de koersen tegen het slot onder druk werden gezet, wa ren aandelen Philips vanmiddag op het Damrak aan de vaste kant en trokken de overige internationale waarden mee naar boven. De Philipspapieren liepen op van 649 tot 654 tegen 647 als slotprijs van gis teren. De vaste tendentie voor deze aan delen werd veroorzaakt door een publi- katie over de belangrijke samenvoeging van de Philipsbelangen in Amerika. De vraag kwam hoofdzakelijk van specalutie- ve zijde terwijl daarnaast de arbitrage wat stukken mee naar huis nam ondanks het aanstaande weekeinde. AKU lag aan vankelijk op 369 V2 wat zwak in de markt doch steeg in het verder beursverloop op lokale vraag tot 372V2 bij een vorige slot- koers van 371. Unilever liep op van 571 lot 572^2 en handhaafde hiermede het slot- niveau van donderdag. De arbitrage nam in deze hoek wat positie aan de hausse zijde. Kon. Olie bleef ingevolge Wallstreet, driekwart dollar lager, onder de prijs van gisteren en noteerde circa 154.50. KLM, die in Amerika 3/4 dollar hoger noteeerde, werd hoger geadviseeerd. Van de scheep vaartwaarden bleven vandaag aandelen Scheepvaart Unie wat achter en verloren circa 1 punt. De overige fondsen ondergin gen geen veranderingen van enige beteke nis. In de cultuurafdeling lagen certifica- 1en Deli een gulden onder de slotprijs van gisteren. Amsterdam Rubber, HVA en Se- nembah praktisch onveranderd. Aandelen Transatlantica werden een paar punten hoger geadviseerd. Ook de prijs voor de scrips lag hoger. Acht scrips kunnen om geruild worden in 1 aandeel van nominaal j 100 Transatlantica. Staatsfondsen prak- tich onveranderd. Deli drukkerij blijft goed in de markt liggen en was weder om een paar punten hoger. De hogere netto winst over het eerste halfjaar van 1959 van de Amsterdamsche Bank had op de koers van de aandelen een gunstige in vloed. Oost-Java Rubber werd niet geno teerd in verband met de terugbetaling van 5 percent op de aandelen. Het publiek dient hiervan eerst goed op de hoogte te zijn, aldus de hoeklieden. Walvisvaarten eerder wat beter. Internationale viscose gisteren 27 punten hoger op 292 kreeg een adviesprijs van 300 percent. Prolongatie 3 percent (ANP). NEW YORK De beurs was opnieuw onregelmatig. Winstneming en onzekerheid över het ar beidsconflict in de staalindustrie verhin derden voor de tweede achtereenvolgende dag herstel van de beurs. Er waren enkele goede winsten, in het bijzonder onder aan delen die doorgaans niet bij de gemiddel den horen. Zij werden geholpen door in dividuele vennootschapsontwikkelingen zoals aandelensplitsingen, dividenden en goede winsten. Motorola en Magnavox waren de leiders, met ieder 5 dollar om hoog even voor sluitingstijd. De meeste belangrijke groepen waren onregelmatig daar beleggers winsten namen in vele aan delen. Auto-aandelen waren gemengd on danks enkele uitstekende winstranporten. Barber Oil ging meer dan een dollar om laag. Youngstown was het sterke fonds in een overigens gemengd i staalsector. De totale omzet was 2.720.000 aandelen. Van 1210 verhandelde fondsen waren 527 hoger en 480 lager. Het industriegemiddel de kwam van 664.63 op 663.72, dat van spoorwegen van 168.09 op 167.69 en dat van openbare nutsbedrijven bleef 89.63 onver anderd. (UPI). Slotkoers vrijdag 3-3H°/n Nederl. '47 921s/,6 3% Nedl 1962/64 98'/i6 Woningbouw 6 n/o 109 Pr. A'dam '56 I. 8014 Pr A'dam '56 II 99 Pr. A'dam '56 III 98% Pr. R'dam '52 I.. 88% Pr R'dam '52 II 88% Pr. R'dam '57 100 A.K.U 373 Calvé Delft 549 Van Gplder Zonen 226 K N Hoogovens 560 Nederl Ford 312 N. Kabelfabriek 393 gew Philips Gloeil 656 Pref.PhilipsGloeil 250 Unilever 57414 Wilton Fyenoord 209 Werf Gusto 155 Dordtsche Petrol 687 Kon. Petroleum.. f 155, 269 A'dam Rubber 91# K L.M 128.— Holl. Amer. Lijn 15734 K.N.S.M 15734 N Scheepv. Unie 13334 v. Nievelt Goudr 12634 Phs. v. Ommeren 249% H.V.A.-. 15034 Delimaatschappij f 179,50 Amsterd. Bank.. 320 Nat. Handelsbank 15334 Ned. Handel Mij 246 Rotterd. Bank 294 Twentsche Bank. 264 Anaconda Copper 62% Bethlehem Steel. 55% U.S. Steel 100% General Motors.. 55l3/i6 Shell Union 76% 25% Vrijdag 24 juli 195S Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers Tijdvak t.o.v. 17 juli 3%% Staffellening 1947 9218/is 9225/sï VlB 3% Invest, cert Nederland 96% 961r/i# 9625/s2 »/K 4%% Nederland 1959 971/» 9713/i8 9721/S2 3/si 6% Nat. Woningbouwlening '57 109 110 109 1 Amsterdam Rubber 91% 94% 91% 21/2 152% 150Vz 1% Alg. Kunstzijde Unie 380 372% 3% f 183,— 179,50 1,75 Van Gelder Zonen 226'/» 226'/» 1% 562 560 11 Müller Co 317 316 7Vi 398 393 2 6561/» 656% 173% 582 574% »/t 209 209% y4 f 158,— t 154,85 0,65 K.L.M 125,50 f 128,— f 128,— 5,- Holland-Amerika Lijn 1561/» 158% 157vi 2% Kon Ned Stoomboot Mij. 156% 158% 157% Van Ommeren 249'/j 252 249 y2 l/s Ned. Scheepvaart Unie 132% 135 133% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 17.310.747, Obligaties 18.142.995. Deze week (voorl.) Aandelen 20.016.594,— Obligaties 16.038.514,- „Uw goede bedoelingen hebben ernstige gevolgen gehad," zei de voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, mr. G. A. Schreuder, tegen de stuurman P. D. V. uit Nieuwkoop, die als stuurman in de nacht van 13 februari van dit jaar met de 500 brt. metende „Helemar H" bij Dun- more voor de Ierse kust op de rotsen was gelopen. Mr. Schreuder doelde met deze opmerking op het feit, dat de stuurman, tegen de orders van de kapitein in, bij de nadering van de Ierse kust was door gevaren zonder hem te waarschuwen. De hoofdinspecteur van de Scheep vaart, de heer J. Metz, vond dat deze scheepsramp uitsluitend te wijten is aan de stuurman V., die zijns inziens welis waar geen nonchalance, maar in ieder geval een jeugdige zelfoverschatting had getoond. De kapitein, de heer R. L. uit Groningen, die tijdens het vastlopen van het schip te bed lag, trof naar de mening van de heer Metz geen enkele blaam. Uit het onderzoek bleek, dat de kapitein tegen middernacht naar bed was gegaan en zijn stuurman de opdracht had gege ven hem te waarschuwen zodra hij de lichten van de Ierse kust uit het duister zag opdoemen. De stuurman, die over al le navigatiemiddelen beschikte, had dit echter niet gedaan omdat hij vond dat de kapitein zijn rust nodig had en de route er bovendien niet moeilijk uitzag. „U had beter aan de kapitein kunnen overlaten of hij zijn rust nodig had," zo merkte mr. Schreuder op. De kapitein had niet erg van zijn slaap genoten, want om vier uur in de ochtend was hij plotseling wakker geworden door het achteruit draaien van de motor. Door de patrijs poort zag hij dat zijn schip vlak bij de rotsen zat. Op het moment dat hij naar de brug rende liep het schip vast. Het is later door de sleepboot „Simson" van Bureau Wijsmuller vlotgetrokken en op het strand gezet. Het schip was zwaar beschadigd en ligt nog steeds op de werf voor reparatie. De Raad zal later uit spraak doen. Het hoofd van het bureau van de re cherche van de Westduitse deelstaat Rijn land Palts, de hoge politie-ambtenaar dr. Georg Heuser is gisteren in een vakantie plaats in Hessen gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht als voormalg ss-officier en leider van een executiecommando te Minsk, in Rusland, gedurende de oorlog executiebevelen te hebben ondertekend als mede executies zelf te hebben geleid. Dr Heuser is na de oorlog via Berlijn com missaris van politie in Rijnland-Palts ge worden, waar hij langzamerhand naar een van de hoogste politiefuncties in deze deelstaat opklom. Hij had zijn zetel te Ko blenz en was verantwoordelijk voor de gehele recherche in Rijnland-Palts. In de ze deelstaat excuseerde men zich gisteren over Heusers hoge poisitie door erop te wijzen dat uit zijn papieren „alleen" was gebleken, dat hij tijdens de oorlog als oud politieman bij de SS dienst had gedaan en daar tot „hauptsturmfüërer" was opge klommen. Inmiddels heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken van Rijnland-Palts be kendgemaakt, dat het direct het gehele personeel van het bureau van Heuser op zijn verleden zal onderzoeken om te be kijken of de ex-SS'er misschien vrienden van vroeger heeft aangesteld. Ook de werkwijze van het bureau zal wo den onderzocht: misschien, zo zegt men te Koblenz, heeft Heusers bureau papieren betreffende ex-nazi's zonder meer laten verdwijnen. De vragen, die bij het geval-Heuser on vermijdelijk opdoemen, zijn: hoevele ex- SS'ers en andere lieden, die in de oorlog, hetzij in concentratiekampen in Duitsland, hetzij in de bezette gebieden, misdaden hebben gepleegd, bezetten thans in de Bondsrepubliek weer dergelijke zeer be langrijke politieposten?? En hoe lang zal het nog duren voordat men er te Bonn en in de hoofdsteden der deelstaten is ge slaagd in dergelijke elemten uit te scha kelen? De tragiek voor de Westduitse re geringsinstanties ten deze is, dat zo zij zelf vaart zetten achter deze tweede zui vering de eerste was de in feite mis lukte „denazificering" op geallieerd be vel de kritiek op hun personeelsbeleid steeds luider zal worden. Want waarom zijn Heuser en de zijnen aangesteld? En waarom is de politieke instelling en het verleden van dergelijke politieofficieren, die toch zeker alleszins betrouwbaar moe ten zijn, niet even nauwkeurig onderzocht als dat van de officieren van het nieuwe Westduitse leger? In 1959 zijn tot 22 juni premies toege zegd voor 20.986 woningen. Op die datum waren nog niet afgehandeld aanvragen voor 29.459 woningen. Dit deelt de minister Van Aartsen mee in zijn antwoord op vragen, van het Eerste Kamerlid de heer Maenen (K.V.P.) over de regularisatie van de premiewoning- bouw. In 1959 kunnen premies worden toege zegd voor 38.000 woningen. Een deel der tot en met 22 juni 1959 aangevraagde premies zal dus pas in 1960 kunnen wor den toegezegd. Hoe groot dit aantal zal zijn, is thans niet te zeggen, omdat de be oordeling van vele aanvragen doorgang zullen kunnen vinden. Het tempo, waarin premiebeschikkingen zullen worden afge geven, zal worden afgestemd op de situa tie van de bouwmarkt in de verschillende provincies. Daar de ontwikkeling hiervan niet is te overzien, kan de minister niet mededelen welke tijd gemoeid zal zijn met de realisatie van de aanvragen. Het aandeel van het aantal aanvragen om toekenning van premie voor woningen, waarvan nagenoeg met zekerheid mag worden aangenomen, dat zij voor zelfbe- woning bestemd zijn, bedraagt, landelijk gezien, 22 pet. van het totaal. Dit percen tage is sedert 1 januari 1959 niet noe menswaardig gewijzigd. Welk aantal wo ningen van de overige plannen recht streeks dan wel via verkoop voor eigen- bewoning bestemd is, is niet bekend, al dus de minister. De vereniging van K.L.M.-stewardessen zal ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de K.L.M. een feestelijke bij eenkomst organiseren, waarvoor stewar dessen van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen als gasten zullen worden uit genodigd. Het ligt in de bedoeling dat alle maatschappijen, die in geregelde dienst op Schiphol vliegen, door één stewardess worden vertegenwoordigd. De datum van deze feestelijke bijeenkomst is in overleg met de directie van de K.L.M. vastgesteld op 29 september. De buitenlandse stewai- dessen zullen eerst een tocht door ons land maken. In de middaguren wordt in Amsterdam een cocktail-party gegeven, waarvoor ook de leden van de directie van de K.L.M. en de besturen van de an dere verenigingen van vliegend personeel zijn uitgenodigd. Invitaties zijn gezonden naar Aer Lingus (Ierland), Finnair (Fin land), Aeroflot (Rusland), Austrian Air lines (Oostenrijk), British European Air ways (Engeland), Canadian Pacific Air lines (Canada), El Al (Israel), Malev, (Hongarije), Pan American World Air ways (Verenigde Staten), Sabena (België), Scandinavian Airlines System, Silver City Airways (Engeland), Icelandic Airlines (IJsland), Suid Afrikaanse Lugdiens (Zuid-Afrika), Swissair (Zwitserland), C. S. A. (Ts j echoslo wakij e)Air France (Frankrijk), Alitalia (Italië), Lufthansa (West-Duitsland) en LOT (Polen). Reeds hebben verscheidene maatschap pijen geantwoord, dat zij door een stewar dess vertegenwoordigd zullen zijn. De vereniging van K.L.M.-stewardessen hoopt dat na deze internationale feestdag een blijvend contact tussen de stewardes sen van de luchtvaartmaatsc nappij en tot In samenwerking met de fiscale opspo ringsdienst heeft de gemeentepolitie van Groningen een onderzoek ingesteld in het effectenkantoor van H. H. M. in de Oude Ebbingestraat te Groningen. Bij dit on derzoek is komen vast te staan, dat het tekort ongeveer f 100.000 bedraagt. De di recteur van het effectenkantoor, dat een naamloze vennootschap is, is door de po litie aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek duurt nog voort. Bij Breedband in IJmuiden heeft zich gisteravond een bedrijfsongeval voorge daan Een arbeider van de firma Kruk, de heer W. de B. uit Den Helder, raakte, terwijl hij zich in de buizengieterij op een rijdende vormenwagen bevond, tussen deze en een volgende wagen bekneld. Hij klaag de over inwendige pijnen en werd voor onderzoek in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. Ned. Herv. Kerk Nienws in het kort Grondtransacties. Met het oog op de bouw van het nieuwe gebouw voor de Provinciale Waterstaat aan de Zijlweg in Haarlem is een aantal grondtransacties met de gemeente Haarlem nodig. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor deze grondtransacties goed te keuren. Een ge deelte van de grond gaat over in handen van de gemeente voor de aanleg van voor de openbare dienst bestemde objecten. Een ander gedeelte wordt verkocht aan de provincie. Wegverbetering. B. en W. van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude hebben de gemeenteraad voorgesteld het waterschap „De Verenigde Binnenpolders" een bij drage van vijftig percent te verlenen in de kosten van herstel van de Liedeweg tot een maximum van f 18.000, Onbewoonbaarverklaring. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de vol gende woningen onbewoonbaar te ver klaren: Korte Hofstraat 9, Oranjeboom straat 139 en 141, Ursulastraat 17 en Vis serstraat 8, 10, 12, 14 en 16. Inspectrice N. O. Tot inspectrice van het Nijvereidsonderwijs voor meisjes is benoemd mej. H. A. Sarink, vroeger te Haarlem, adjunct-directrice van de Nieu we Huishoudschool te Amsterdam. Bezichtiging beiaard. Maandagavond van zeven tot acht uur kan men weer het carillon van de Grote Kerk in Haarlem bezichtigen onder leiding van de stads- beiaardier Arie Peters. Toegangsbewijzen dient men te halen bij de koster. Frans Halsmuseum. Het Frans Hals museum is tot 5 september iedere zaterdag avond geopend van 20.3022.30 uur, en niet zoals men uit onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" zou kunnen opmaken, iedere avond. Ber. door de Gen. synode als pred. voor buitengew. werkzaamheden H. B. v. d Steen. kand. te Utrecht. Bedankt voor Waddinxveen (vac.-J. v d. Haar) D. v. d. Ent Braat te Elspeet. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwpoort P. v. Zonne veld. kand. te Bussum. Op de Amsterdamseweg te Velsen is vrijdagmiddag om kwart over twee een personenauto, bestuurd door pastoor J. B. uit Vijfhuizen, met een snelheid van 100 kilometer per uur onder de rechter achterkant van een vrachtauto geschoven. De bestuurder van deze vrachtwagen wil de linksaf de inrit van een boerderij in draaien en hield daardoor eerst rechts aan. Pastoor B. wilde de vrachtauto passeren maar weifelde daarbij. Toen hij remde slipte de auto met het bovengenoemde ge volg. De bestuurder kwam er met een her senschudding af en werd in het Sint An- toniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De personenauto werd volkomen vernield. In de komende week zijn voor de water- polocompetitie de volgende wedstrijden vastgesteld: Maandag 27 juli: dames res. tweede kl. A: DWT 2-Neptunus Amersfoort 2, reserve tweede klasse B: DWT 4-Nereus 2; dinsdag 28 juni: dames derde kl. B: VZV-Vitesse, derde klasse C: Haarlem-De Zijl, heren res. tweede kl. C: Haarlem 2-SVH 3. Woensdag 29 juli: dames eerste kl. Rob- ben-DWT, heren res. derde kl. A: DWT 2- DAW 4; donderdag 30 juli. dames derde kl. B: Swift-HVGB; derde kl. C. ZIOS-DWR, heren eerste kl. A: Dolfijn-HVGB, res. tweede kl. C: HVGB3-DWR2, res. derde kl. B: VZV 2-HPC 3. Vrijdag 31 juli: dames tweede kl. A: AZPC-HPC, heren tweede kl. A: Neptunus Zaandam-HPC. Voor de competitie kring Haarlem KNZB zijn vastgesteld: woensdag 29 juli: afd. AJ II: HPC b-HZV, DWR b-VZV b; afd. AJ I: DWRa-VZVa, heren tweede kl.: HPC 4- NVA 2, DWR 3-VZV 4; dames eerste kl. HPC 2-NVA 2; vrijdag 31 juli: afd. AJ I: HVGB-HPC a. Vrachtgoed. Een troosteloze moedei en een zeer geschrokken jonge vader zoch ten op het perron te Harlingen vergeefs naar hun baby, die zij in de kinderwagen even op een rustig plaatsje hadden ach tergelaten. Teneinde raad gingen zij naar de politie, maar voor die handelend ging optreden, was de baby weer terecht. Het bleek dat ijverig personeel van de spoor wegen de wagen voor vrachtgoed had aan gezien, de baby niet had opgemerkt en de wagen in een spoorwagon had geladen. Gelukkig stond de wagon nog in Harlingen. A. J. Glastra van Loon Op 66- jarige leeftijd is plotseling tijdens zijn vakantie in Valkenburg overleden de heer A. J. Glastra van Loon, oud-gemeenteont vanger van Harlingen en lid van de ge meenteraad voor de A.R.-partij. De opvol ger van de heer Glastra van Loon als raadslid is ds. C. van der Zaal, oud-lid van de Tweede Kamer. Haarlems Speeltuinverbond: Buitenrust. Van Zompelstraat, Delft- wijk, D.V.S., Vondelweg, Flora, Van Oosten de Bruynstraat, Frans Hals, Schotersingel, Glasblazers, Papen- torenvest, Klarenhof, Brouwersplein, Nieuw Leven, Spaarndam. Patvliet (terrein speeltuinvereniging Delft- wijk), V.Z.O.D., Nieuwlandstraat, Weltevreden, Spaarndammerweg, W. I.K., Oude Weg, Te Zaanen, Anthony Fokkerlaan, Centrum, Wilsonsplein en Jeugdland, Theemsplein: „sterwande ling" naar het sportterrein aan de Klevërlaan, alwaar opening van de vakantiespelen. Oplaten van ballon nen en massaal spel. Vertrek van de tuinen 9.30 uur. Einde ongeveer 4 uur. Leeftijd 814 jaar. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin: Speeltuin Hof van Eden, Geuseves- perstraat: gecostumeerde opening om 9.30 uur. 's Middags spel op eigen tuin. Speeltuin Zaanenoord, Zaanenstraat: Wandeltocht naar Bosbeek. Leeftijd 812 jaar. Speeltuin Noordervreugd, Ambacht straat: Wandeltocht naar Bosbeek. Vertrek 9 uur, terug 4.30 uur. Leeftijd 913 jaar. Speeltuin Elba, Gedempte Schalkbur- gergracht: 's Morgens wedstrijden voor kinderen van 3. 4 en 5 jaar; 's middags voor kinderen van 6, 7 en 8 jaar Speeltuin Het Kleverpark: Zondag: filmvoorstelling in „De Schuylen- burcht". Om 13.15 voor kinderen van 48 jaar en daarna om 15.15 uur voor kinderen van 914 jaar. Speeltuin Kindervreugd, Godfried van Bouillonstraat: Bezoek aan de Kweek tuin. Leeftijd 914 jaar. Vertrek 9.30. Terug 12 uur. Speeltuin Mariagaarde, Westergracht: Bezoek Bisschoppelijk Museum. Leef tijd 1013 jaar. Vertrek van tuin 2 uur. Haarlemse Raad voor de Jeugd: Na- tuurspeldag in de Kennemerduinen. Leeftijd 1014 jaar. Vertrek van station Haarlem 10 uur. Terug: 4 uur. Aan de Ronde van Oost-Duitsland, die van 31 juli tot 8 augustus zal worden ge houden, zal een Nederlandse ploeg onder leiding van de heer Geezerik (Hilversum) deelnemen, bestaande uit de volgende ren ners: Piet Steenvoorden (Heemstede), Ab Sluis (Badhoevedorp), Jan Jansen (Noot dorp), Emiel Verstraete (Eede), Frans Bal- vert (Amsterdam), Huub Zilverberg (Goirle). De groepsindeling voor de schaakcompe- titie van dé Noordhollandse Schaakbond, seizoen 1959-1960, is bekend gemaakt. De wedstrijdleider van de N.H.S.B. heeft thans de volgende formaties vastgesteld: Overgangski.: Heemstede Kijk Uit. IJm. 't Oosten. H'lem Pat Mat, B'wijk Santpoort VHS 2. Haarlem VVV. Alkmaar Zaandam 2 Tweede klasse Afd. A: Caïssa KTV Purmerend Wieringermeer Zaandam 3 Zaanstreek-N. Afd. D: Aalsmeer Heemstede 2 HWP 2 De Torens De Uil VHS 4 Afd. C: Bloemendaal 3 Kijk Uit 4 Santpoort 2 VHS 5 Weenink 2 Zaandam 5 Afd. B: Assendelft De Pion 2 Purmerend 3 Saende 2 Westzaan 't Witte Paard 2 Eerste klasse Afd. A: Edam Oppositie MSC Schaaklust Schaakmat VVV 2 Afd. B: Bloemendaal Halfweg Kijk Uit 2 Pat Mat 2 Rolland VHS 3 Afd B: Afd. C: Caïssa 2 HWP Castricum KSC Pat Mat 3 Kijk Uit 3 De Pion 't Oosten 2 Saende Rolland 2 Weenink Zandvoort Derde klasse Afd. A: Afd. B: Aartswoud Castricum 2 DOS Lasker KTV 2 Oppositie 2 MSC 2 Purmerend 2 Schaaklust 2 't Witte Paara Schaakmat 2 Zaandam 4 Vierde klasse Afd. D: Afd. A: Halfweg 2 AEV Hoofddorp Caïssa 3 't Oosten 3 KTV 3 't Oude Slot Schaakmat 3 Bloemendaal 2 VVV 3 Zandvoort 2 VVieringerm. 2 Afd. C: Afd. D: Bergen Aalsmeer 2 HWP 3 Heemstede 3 't Oosten 4 Halfweg 3 Pat Mat 4 KSC 2 Schoorl 't Oude Slot 2 VVV 4 SSCH Weenink 3 Zandvoort 3

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7