Pierementen naar orgelstad cJ5rieven aan de redactie Combinatie van twee Haarlemse lagere scholen voorgesteld 132 Radio Moors HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Jeugdkamp „Wording" op eiland Texel Rare Pierenspelvoor Ruim Baan jeugd W. Duim veertig jaar bij Amsterdamse Bank Bestelauto reed weg GRATIS STOFZUIGER Zaadhandel JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Elektrificatie van straat verlichting wordt hervat Afscheidsbijeenkomst Nic. Beetsschool Nv. Gasvoorziening Noord west Nederland opgericht Ontwikkelingskernen in Noordholland Cees Jansen wint afstandsrit Grote belangstelling voor sportkeuring F. Spinhoven kampioen schaken van Haarlem Nieuwe jeugdnatuur- wachten in Heemstede Spoorwegkruisingen Eerst halve afsluitbomen, daarna ongelijkvloerse overgangen Doorwerken bij winterweer: 20.000 woningen meer Vergeten reebt op uitkering ZATERDAG 25 JULI 1959 Omdat het moeilijk is voor de gemeen telijke lagere scholen voldoende hoofden te krijgen hebben B. en W. van Haarlem besloten het aantal vacatures voor school hoofden kunstmatig te verminderen. Zij stellen de raad voor een aantal lagere scholen te combineren. Als eerste twee scholen, die voor combinatie in aanmer king komen, noemen B. en W. de Mr. A. Bruchschool, Noormannenstraat 1 en de Mr. J. H. Thielschool, Karolingenstraat 61. Het college stelt de raad voor beide scholen met ingang van het schooljaar 1959-1960 op te heffen en met ingang van hetzelfde schooljaar een gemeentelijke school voor gewoon lager onderwijs te stichten in het schoolgebouw Karolingen straat 61. In de toelichting tot dit raadsvoorstel schrijft het college een open oog te heb ben voor de bezwaren, die verbonden kun nen zijn aan grote scholen. Als voordelen zien B. en W. echter meer mogelijkheden tot differentiatie en experiment. Deze gedachtengang volgend hebben B. en W. overwogen welke scholen op grond van hun ligging, aantallen leerlingen en klas sebezetting voor samenvoeging in aan merking zouden kunnen komen. In de eerste plaats zijn dit de Mr. A. Bruch school en de Mr. J. H. Thielschool. Om de goede gang van het onderwijs aan de te vormen nieuwe school te verzekeren heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op verzoek van B. en W. toegezegd rijksvergoeding te zullen ver lenen voor de wedden van twee extra on derwijzers. De aanvulling op het op 19 februari 1958 door de raad verleende krediet van f 166.200 ten behoeve van de bouw van een schoolgebouw met drie werklokalen en één speellokaal als kleuterschool in Delft- wijk aan de Generaal Spoorlaan, vraagt het college een bedrag van 18.900, om dat gebleken is, dat het aanvankelijk ver leende krediet niet voldoende was. Tot dusverre kon aan het raadsbesluit tot stichting van deze school nog geen uit voering worden gegeven, omdat het ont worpen bouwplan in eerste aanleg geen goedkeuring kon verkrijgen. Thans delen en W. mee, dat verwerkelijking van het plan binnen afzienbare tijd tegemoet kan worden gezien. Voorts stellen B. en W. voor een krediet van f 2.264 beschikbaar te stellen voor het veranderen van de inrichting van het gymnastieklokaal van de bijzondere school voor gewoon lager onderwijs van de Vereniging „Groen van Prinsterer" in de Rozenhagenstraat 15. Voorts een kre diet van 7.947 voor verandering van de inrichting van het gymnastieklokaal van de bijzondere school voor g.l.o. van de r.k. jongensscholen aan de Nieuwe Gracht 16. Dezelfde school heeft behoefte aan vernieuwing van de centrale verwar mingsinstallatie: hiervoor vragen B. en W. een krediet van 13.331, waarbij te vens begrepen zijn kosten voor de aan schaffing van meubilair, leer- en hulp middelen en het vernieuwen van een vloer. Voorts moeten ook de centrale ver warmingsinstallaties van een aantal an dere scholen worden vernieuwd. Zo vra gen B. en W. ten behoeve van de bijzon dere school voor g.l.o. van de Stichting Noorderkerk- en school aan de Velser- straat een krediet van 8.540; ten behoe ve van de bijzondere school voor g.l.o. van de Vereniging „Groen van Prinste rer" aan de Rozenhagenstraat 1.515 en ten behoeve van de Klaas de Vriesschool voor mulo 10.000 waarbij de installatie ZONDAGMORGEN vertrekken de deel nemers aan het veertiende jeugdkamp „Wording" van Haarlem naar het eiland Texel. Dit kamp zal worden opgebouwd door de Haarlemse Ruim-Baanjeugd van de Nederlandse Culturele Sportbond. Dit jaar zal het kamp zijn gewijd aan het spel van de „Rare Pieren". Als nomaden van het „Rare Pierenvolk" zwermt de jeugd te voet of per fiets uit over het eiland op zoek naar onbekende gebieden of rijke oases. Kleine stammen van het grote volk trekken er vanuit de hoofdstad van het „Rare Pierenland" per „kameel" (fiets) enige dagen op uit, waarbij zij geheel op zichzelf zijn aangewezen. Een grote „Rare Pierenmarkt"waar alle Oosterse pracht, praal en magie in uitgebeeld wordt, sluit het spel af. Of dit spel slagen zal? Kampleider Jan Holleman en zijn stafleden (twintig man sterk) durven het niet te voorspellen. Het hangt van zeer veel factoren af. Aan de voorbereidingen zal het niet liggen. Vele activiteiten van het Ruim Baanbestuur gingen aan dit jeugdkamp vooraf, zoals weekeinden in de Kennemerduinen met de Ruim Baanjeugd, ouderavonden, waar de beroemde Texelkampfilm werd getoond en een kampzegelinzamelactie voor kamp materiaal. Voorts werd het eigen kamp materiaal, waaronder een kook- en was- installatie, vernieuwd. Bovenal werd ech ter aandacht besteed aan de kadervorming. Een vijftal kaderleden behaalde het sport- jeugdleidersbrevet van de Bondskader- school van de Nederlandse Culturele Sportbond. Anderen volgden de cursussen van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. Het jeugdkamp Wording is weer geheel gebaseerd op de zelfwerkzaamheid en het verantwoordelijkheidsgevoel van de jeugd. Zelf bouwt de jeugd het kamp op, zelf be noemt zij haar kampraad en zelf stelt zij voor iedere dag het programma vast. Ook in het keuken-werk zal de jeugd onder leiding van de kampkokkin moeder Schraa een werkzaam aandeel hebben. Want iedere dag moet voor 120 man aardappelen 'jivorden geschild en groenten worden schoongemaakt. Voor regenachtige dagen is ook gezorgd: bij nattigheid biedt de grote dagverblijf tent van zestien bij vier meter een prima onderdak. Voorkampers vertrekken morgen reeds voor de aller noodzakelijkste voorbereidingen naar Texel. De deelnemers zelf gaan zondag ochtend vroeg met twee grote bussen naar Den Helder, vanwaar zij naar Texel over steken. Vervolgens trekken zij al speuren de langs een uitgezet spoor naar hun „hoofdstad", het jeugdkamp Wording. Een twintigtal oudere deelnemers maakt de gehele tocht van Haarlem uit per fiets („kameel") en komt pas later in het kamp aan. tevens van cokes op oliestook wordt om geschakeld. Dan wordt nog een aantal uitgaven voor posten van heel verschillen de aard gevraagd. Zo bijvoorbeeld een be drag van 2.421 voor eerste aanschaffing van meubilair en leer- en hulpmiddelen, alsmede het vergroten van de rijwielber ging ten behoeve van de bijzondere school voor g.l.o. van de Stichting Noorderkerk- en school een de Velserstraat; 530 voor het aanschaffen van leer- en hulpmidde len ten behoeve van de bijzondere school voor g.l.o en ulo van de Vereniging van vrouwen tot bevordering van huiselijk ge luk te Heythuysen aan de Koningstraat en 810 voor het aanschaffen van twee naai machines voor de centrale school II in de Linschotenstraat. Ten slotte stellen B. en W. voor op hun verzoek ontslag te verlenen aan de heer J. van Pelt als onderwijzer aan de Th. M. Ketelaarschool voor mulo en aan de heer A. G. de Brie als onderwijzer aan de Prinsenschool. B. en W. van Haarlem willen voorts de „salarisverordening vakonderwijzers 1954" wijzigen. Zij stellen voor deze wijziging te doen ingaan per 1 juli 1955, omdat op die datum de salarissen van het overheids personeel een algemene verhoging onder gingen. De wijzigingen geschieden in over eenstemming met de hiervoor op 7 juni 1958 door de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie verstrekte richt lijnen. Verder deelt het college mee, dat het mogelijk is gebleken het Lourens Cos ter- lyceum in zijn geheel in het gebouw Zijl vest 27 onder te brengen. Er moeten hier voor echter enige voorzieningen worden getroffen, waarvoor B. en W. een krediet van f 17.400 vragen. Ten behoeve van de nieuwe gemeente lijke driejarige school voor uitgebreid lager onderwijs met een vereenvoudigd leerplan welke school de naam Mr. A. Bruchschool voor m.u.l.o." heeft gekre gen is een aantal kredieten nodig. Voorlopig zal de school, die begint met de cursus 19591960, worden gehuisvest in het gebouw Zijlvest 25a. Er is een aan loopkrediet van f 5000 nodig, verder een bedrag van f 7355 voor de lopende uitga ven en f 3250 voor de voorbereidingen voor het geven van lessen in steno en typen en (voor de meisjesleerlingen) kooklessen. Voorts vraagt het college: f4430 voor het verbeteren van het gymnastieklokaal van de Dr. A. van Voorthuijsenschool, f4500 voor de inrichting van een over blijflokaal en het treffen van voorzienin gen aan het hoofdenkamertje van de Jan Ligthartschool, f 7675 voor het treffen van voorzieningen aan de centrale verwarming van de gemeentelijke kleuterschool aan de Cornelis van Noordestraat en f 8750 voor gelijksoortige voorzieningen aan de cen trale verwarming van de gemeentelijke kleuterschool aan het Marnixplein. Advertentie DE EERSTE" COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING u. ZULWEG 63 - TEIEFOON.15141 (2 LIJNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Op 1 augustus zal de heer W. Duim, At- jehstraat 107 te Haarlem, veertig jaar in dienst zijn bij de Amsterdamse Bank n.v., kantoor Grote Houtstraat te Haarlem. De heer Duim is in 1901 in Haarlem ge boren. In 1916 trad hij in dienst bij de Hollandsche Handelsbank te Haarlem, vanwaar hij op 1 augustus 1919 naar de Amsterdamse Bank vertrok. De heer Duim begon daar op de incasso-afdeling, waarna hij geplaatst werd op de afdelingen reke ning-courant en coupons. Thans is hij werkzaam op de effectenafdeling. De heer Duim heeft veel gedaan voor de personeelsvereniging. Hij organiseerde onder meer kienavonden, uitgaansavonden en St. Nicolaasfeesten voor de kinderen. Ook stelde hij steeds het voetbalelftal uit de beambten van het kantoor samen, dat deelnam aan de jaarlijkse onderlinge wedstrijd van kantoren van de Amster damse Bank n.v., daags voor Pasen. Bovendien is de heer Duim bestuurslid van het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" en is hij administrateur van het zieken fonds beambten Amsterdamsche Bank n.v. „Amsterda". afdeling Haarlem. Toen een Heemsteedse filiaalhouder van een levensmiddelenbedrijf donder dagmorgen op de Vogelenzangseweg in Aerdenhout boodschappen afleverde, hoorde hij dat de motor van zijn bestel auto werd aangezet en daarna zag hij de auto langzaam wegrijden in zuidelijke richting. De filiaalhouder had het con tactsleuteltje in het voertuig gelaten. Aan gifte werd gedaan bij de politie te Bloe- mendaal en des middags omstreeks vijf uur kwam daar bericht binnen, dat de bestelauto onbeschadigd was aangetrof fen in Noordwijkerhout. Advertentie rn in bruikleen, bij reparatie GR. houtstraat Tel. 16693 Na het Internationale Orgelconcours zal Haarlem dit jaar nog één keer orgelstad zijn en wel op vrijdag 7 augustus. Dan zal evenwel niet het kerkorgel in het middel punt van de belangstelling staan, maar het „gewone" draaiorgel, ofwel het piere ment. Op die dag komt een groot aantal van de mooiste draaiorgels, die Neder land nog heeft, naar de Bloemenstad om er de gehele dag door te concerteren, culminerend in een grote orgelshow, die 's avonds om half acht op het Begijnhof wordt gehouden. Deze orgelmanifestatie is, evenals dit vorig jaar het geval was, ge organiseerd door de afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden in nau we samenwerking met de Stichting Haar lems Bloei. De organisatoren hebben hun keuze op het Begijnhof doen vallen, omdat dit ty pisch Haarlemse plekje uitermate ge schikt is voor een dergelijke orgelshow: de beslotenheid van het plein doet de mu ziek beter tot haar recht komen dan een open plein vermag. Bovendien wil men door deze manifestatie de aandacht van de Haarlemmers nog eens op dit mooie oude plekje vestigen. Velen uit Haarlem kennen nauwelijks de historische schoon heden van hun stad en een gelegenheid als deze is uitermate geschikt om in deze leemte te voorzien. Behalve de bekende Haarlemse orgels komen de volgende pierementen naar de orgelstad: de Grote Gavioli uit Zaandam, het Mondorgel uit Apeldoorn, „Cello" uit Amsterdam, „Accordeola", eveneens uit Amsterdam, „De Turk" uit Loosduinen, „Prinsenstad" uit Delft en verder een groot orgel uit Friesland. De organisato ren houden de naam van dit orgel voor lopig nog geheim, deze moet een verras sing blijven. Voorafgaande aan de orgelshow op het Begijnhof zal één van de grote concertor gels de gehele dag op de Grote Markt aan wezig zijn en daar van tijd tot tijd zijn klanken doen horen, waarbij op populaire wijze aan het publiek een toelichting zal worden gegeven. De andere orgels zullen de gehele dag op verschillende punten in de stad spelen, 's avonds om zeven uur verzamelen alle orgels zich op het Begijn hof voor de grote manifestatie. De voor zitter van de Kring van Draaiorgelvrien den, mr. Romke de Waard uit Amster dam, heeft de leiding van de Show. Ter af wisseling van de diaaiorgelmuziek treedt een volksdansgroep onder leiding van de heer Henk v.d. Wateren op, begeleid door de Grote Gavioli. De organisatoren hebben besloten geen entree te heffen, zodat men gratis naar de pierementen kan luisteren. Wél zal gecol lecteerd worden ten behoeve van de res tauratie van het Haarlemse stadsorgel, het zogenaamde „Kunkels-orgel". Dit prachtige orgel kwam ongeveer ander half jaar geleden naar Haarlem, waar de restauratie door enige leden van de afde ling Haarlem van de Kring van Draaior gelvrienden is ter hand genomen. Dit is echter een kostbare geschiedenis, waar voor veel geld nodig is. Men hoopt, dat ve le bezoekers en draaiorgelvrienden hun steentje tot deze restauratie zullen willen bijdragen. De verrassing van de draaiorgeldag het Friese orgel komt reeds donderdag 6 augustus in Haarlem aan, zodat het die zelfde avond nog een concert kan geven in het Julianapark in Haarlem-Noord. Het Begijnhof zal vrijdagavond 7 augustus be reikbaar zijn van de Jansstraat (naast de r.k. kerk) of de Lange Begijnestraat af. Met het oog op de opstelling van de orgels moet men het Begijnhof oplopen via de oostzijde. Automobilisten wordt in hun eigen belang verzocht hun wagens na zes uur niet meer op het Begijnhof te parke ren. Advertentie SPEKSTRAAT 5 TEL. 16061 B. en W. van Haarlem willen de vervan ging van de gasstraatlantaarns door elek trische, die met het oog op de bestedings beperking in het begin van 1957 tijdelijk werd onderbroken, thans voortzetten. Zij vragen de raad daartoe een krediet van f242.000. In de toelichting schrijven B. en W., dat door de elektrificatie een gun stiger exploitatie van de openbare straat verlichting zal kunnen worden verkregen. De werkzaamheden zullen volgens een bepaald schema worden uitgevoerd. Zo hoopt het college nog idt jaar een begin te maken met de elektrificatie in het ge deelte tussen Grote Houtstraat en Spaar- ne en Gedempte Oude Gracht en Kamper en Gasthuisvest. Voorts in de Rozenprieel- buurt tussen Kleine Houtweg en Spaarne en in Haarlem-Noord tussen Rijksstraat weg en Spaarne en van Spaarnhovenstraat en Jan Gijzenvaart. Ten noorden van de Jan Gijzenvaart is de straatverlichting reeds elektrisch. In de grote zaal onder de Pinksterkerk in Heemstede hebben de leerlingen van de beide zesde klassen van de Nicolaas Beetsschol te Heemstede afscheid geno men. In ongeveer veertien dagen was een pro gramma van bijna dertig nummers inge studeerd, en daarom vroeg het hoofd der school, de heer Van Noppen, in zijn ope ningswoord de vele aanwezige ouders cle mentie te betrachten. Na pianospel van twee meisjes droeg een ander meisje op uitstekende wijze het ge dicht „Het kameeltje" voor. Er volgden in de loop van de avond nog vele voor drachten, o.a. liet een jongen de gespan en sfeer voelen, die er heerste in de dok terswachtkamer, waar een norse opa wachtte met zijn praatziek kleinzoontje. Een hoogtepunt was de voordracht „Boerke Naas" door een leerlinge, die onverwacht voor een meisje moest inval len. Zij deed het bijzonder goed. Hierna beeldden twee vaders hetzelfde gedicht uit door gebaren en geluiden. Dat gebeur de op een goede manier. De gymnastische prestaties der kinderen stonden op een hoog peil, waarna afscheid werd genomen van de gymnastiekleraar, de heer J. Verkaik. Nadat toneelstukjes waren opgevoerd sprak namens het personeel de heer Van Noppen de kinderen toe. Elk kind ontving een boekje mee: „Lees je bijbel". De leer lingen waardeerden het werk dat de heer Van Noppen van de heer Jb. Kijne heeft overgenomen met enkele muziekplaten; ook de heer Florusse ontving een lang speelplaat. Ds. A. Dondorp sprak als voor zitter van het schoolbestuur een slotwoord. Dat ook ouders acrobatische toeren kun nen verrichten bleek bij een hoelahoep wedstrijd. Dezer dagen is door de bij de gasvoor ziening van Noordwest-Nederland betrok ken instanties opgericht de n.v. Gasvoor ziening Noordwest-Nederland,, krachtens de statuten gevestigd te Amsterdam. Pre sident-commissaris is de Haarlemse wet houder van financiën, de heer W. C. Bakker. Het doel der vennootschap omvat het in samenwerking met haar aandeelhouders bevorderen van een rationele gasvoorzie ning in het regionale gebied Noordwest- Nederland. Dit doel zal worden bereikt door het deelnemen in de reeds eerder op gerichte Nationale Gasmaatschappij n.v. te 's-Gravenhage en door het aangaan van overeenkomsten met. haar aandeelhouders, waarin tussen ieder van hen afzonderlijk en de vennootschap de mate en wijze van de samenwerking zal worden vastgelegd, welke een doelmatige coördinatie zal be vorderen van de gasvoorziening in Noord west-Nederland. De samenwerking zal zich niet uitstrekken over de gasdistributie. De directie van de n.v. bestaat uit de heren ir. E. O. E. Prisse, directeur ge meente-energiebedrijf Amsterdam en ir. A. de Groot, directeur gasbedrijf Zaan streek-Waterland. Secretaris van de raad van commissarissen is drs. M. H. v. d. Hoeven, hoofd van de afdeling Openbare Werken. Volkshuisvesting en Bedrijven ter gemeentesecretarie van Haarlem.' De administratie is gevestigd te Zaandam. Enkhuizen, Hoorn en Medemblik zijn aangewezen als kernen, die bij de stimu leringsactiviteiten in het kader van het regionale industrialisatiebeleid betrokken zullen worden. Dit blijkt uit een bekend making van de minister van Economische Zaken in de Staatscourant van heden. Hierin wordt medegedeeld, dat de premie- en prijsreductieregeling ter bevordering van de industrialisatie van ontwikkelings kernen ook voor deze plaatsen zal gelden. Volgens deze regeling komen ondernemers die industriële bedrijven in de daartoe aangewezen kernen willen vestigen of uit breiden in beginsel voor een rijkspremie in aanmerking. Voorts behelst deze regeling de toekenning van een rijkssubsidie aan kopers of huurders van bepaalde industrie terreinen. Evenals bij de reeds eerder aangewezen kernen het geval was, is bij de aanwijzing van de kernen in Noordholland gedacht aan een periode van vijf jaar, waarbij de minister zich het recht voorbehoudt om, indien de ontwikkeling daartoe aanleiding geeft, tussentijds wijzigingen aan te bren gen, hetzij door aanwijzing van nieuwe kernen, hetzij door het afvoeren van ker nen waar de industrialisatie niet blijkt aan te slaan. De minister heeft het Provinciaal Be stuur van Noordholland verzocht hem op korte termijn eventuele wensen voor te leggen inzake de uitvoering van werken, waardoor de industriële ontwikkeling van dit gebied zou kunnen worden bevorderd. Advertentie TELEVISIE - RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 HAARI.E1V Tel HfiOP Na een felle sprint met Tonny Peters, die hij met een kwart wiel versloeg, is Cees Jansen erin geslaagd om de derde afstandsrit in de donderdagavondcompe titie van het Haarlemse „De Kampioen" op zijn naam te brengen. Toon Rutte, die tevergeefs geprobeert had om deze sprint te ontlopen, kwam er bij deze beslissing niet aan te pas. Samen met Blommaert, Hendriks en Piers waren Jansen, Peters en Rutte na ongeveer 9 km. koers uit het peloton ont snapt. Deze koplopers, van wie Piers door een lekke band werd getroffen, wisten hun voorsprong steeds verder op te voe ren. Zij konden zich tenslotte tot de onder linge strijd beperken. Daarbij probeerde Rutte met enkele demarrages om zich van zijn metgezellen te ontdoen, doch Jansen en Peters gaven hem geen krimp. Alleen voor Blommaert en Hendriks werd deze strijd te machtig. De sprint tussen de drie overgebleven koplopers besliste Jansen in zijn voordeel. De uitslag luidde: 1. C. Jansen, de 60 ki lometer in 1 uur 35 min. en 17 sec.; 2. T. Peters, 3. Rutte, 4. Blommaert, 5. Hen driks, 6. Van Tintelen, 7. Fennis, 8. H. Pe ters, 9. Madsen (Den.), 10. Tommerup (Den.). Bij de C-klassers zegevierde Manus Jan sen, een jongere broer van Cees, weer eens. Hij reed de 30 km. in 48 min. en 10 sec.; 2. Van der Horst, 3. Mathot, 4. Asse- ma. De secretaris van het Haarlems Bu reau voor Medische Sportkeuring, de heer A. van de Aart, noemt het in zijn ver slag over 1958 verheugend, dat de sport keuring steeds meer in de belangstelling van de sportbeoefenaren staat. Gezien de resultaten mag worden vastgesteld, aldus de secretaris, dat het bureau in Haarlem in een dringende behoefte voorziet. On geveer driehonderd dames die huisvrou- wengymnastiek beoefenen, werden ge keurd; een grote gymnastiekvereniging schreef haar leden verplichte keuring voor, die in de eerste maanden van 1959 werd gehouden. De afdeling Haarlem van de Kon. Nederlandse Voetbalbond ging voort met de ingestelde controle; het re sultaat zal zijn dat op 1 september 1959 alle voetballers minstens een keer per drie jaar gekeurd zullen worden. Alle deel nemers aan de nieuw in te stellen welpen competitie hebben een keuringsplicht. Een Haarlemse voetbalclub stelde voor haar leden keuring om de twee jaar ver plicht. Het bureau hield in 1959 119 zittingen, waarop 2854 mannen en 1110 vrouwen (to taal 3964) werden gekeurd. 2584 kwamen voor de eerste keer. In 1956 werden ge keurd 2446 mannen en 789 vrouwen (3235) en in 1957 2315 mannen en 743 vrouwen (3058). De indruk van het bestuur is dat er rekening mee zal moeten worden ge houden, dat het bureau jaarlijks 4.000 keuringen te verwerken zal krijgen. (Verkort weergegeven) Droge zomer. Ik las een beschrijving in uw blad over de droge zomer van 100 jaar geleden, maar niets over de beruchte hete en droge zomer jaar 1911. Ik weet mij deze nog zeer goed te herinneren. Het be gon ongeveer 10 mei, toen de wind naar het oosten draaide en daarin volhardde tot 30 september, dat is dus óók bijna vijf maanden! Einde juni was op het land alles reeds verdord en de bladeren aan boom en struik totaal verschroeid, terwijl het stof op de wegen en langs de spoorbanen verstikkend was. In die tijd ging men zijn vakantie meestal nog in het land zélf door brengen, maar in de pensions en hotels in de bossen was geen logé te zien, daar de hitte in de bossen niet te verduren was! Men huisde al die maanden aan zee en sliep aan het strand. Het vee werd al in juli afgeslacht wegen water- en voeder gebrek. En pas op 30 september kwam de reactie in de vorm van een hevige storm, die twee dagen duurde en de grote bomen in Haagse bos. de Hout, Vondelpark bij duizenden velden. Op 2 oktober was de atmosfeer al dusdanig afgekoeld, dat men de regenjas kon aantrekken en de ramen weer sloot door de afkoeling. Abonné v. T. Rolschaatsbaan. Sinds kort is onze buurt verrijkt met een kinderspeelplaats, te weten aan de Graafschapstraat, waar mee zeer vele vaders en moeders heel blij zullen zijn. Kosten noch moeite zijn gespaard om het zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Aan de oostelijke zijde is dezer dagen een asfaltdek gelegd om te dienen als rolschaatsbaan. Dit gedeelte is echter op geen enkele manier afgesloten en dus toegankelijk voor alle verkeer. Iedereen die zijn kinderen hier laat rolschaatsen, stelt ze aan direct gevaar bloot, om van levensgevaar nog niet te spreken. Het grootste gevaar komt evenwel van een stel opgeschoten knapen die de „rolschaats baan" gebruiken om er per fiets allerlei dolle capriolen te maken. Dit wordt trou wens ook doorlopend op het speelterrein zelf gedaan. Diverse keren heb ik dan ook rolschaatsende kinderen tegen de grond zien smakken. Hier moet iets aan gedaan worden en wel speciaal om ongelukken te voorkomen. EEN BEWONER VAN DE J. J. HAMELINKSTRAAT. (Weliswaar heeft de dienst van Open bare Werken het betrokken straatgedeel te geasfalteerd en als rolschaatsbaan ge schikt gemaakt, doch er is nog geen offi ciële toestemming om het aan het ver keer te onttrekken. De gemeenteraad Opnieuw is de VHS-sehaker F. A. Spin hoven erin geslaagd de Haarlemse schaak titel op z(jn naam te brengen. Het was de tweede achtereenvolgende keer dat h\j tot deze fraaie prestatie kwam. Overigens heeft zijn titel dit keer aan een zijden draad gehangen. Immers, de Oosten-kam pioen A. Herfst had lange tijd de leiding, bracht zelfs Spinhoven in het eigenlijke toernooi een nederlaag toe, maar zag Haar lems kampioen toch weer op gelijke hoogte komen dank zij een formidabele eindspurt. Dc eerste beslissingswedstrijd bracht een betrekkelijk kleurloze remise. Het tweede treffen daarentegen was zo ongemeen fel dat tot tweemaal toe moest worden af gebroken. Vrij algemeen waren de in siders toen van mening dat Spinhoven, ondanks zijn materiële voorsprong, de winst in de slotfase had laten glippen. Zo ook uw verslaggever. De zaak pakte ech ter heel anders uit. Bij huiselijke analyse is Spinhoven er namelijk in geslaagd een vrij geforceerde winstvariant te vinden, daarmee een geduchte streep halend door de rekening van de eveneens zeer be kwame A. Herfst. Reeds bij het afbreken moet Spinhoven zich het verdere verloop voor de geest hebben gehaald. Zijn afgegeven zet paste tenminste precies in het winstschema. Het vervolg was een aaneenschakeling van krachtzetten (h4-3-2 en Kf8!) waartegen A. Herfst niet kon ontornen. Na 73 zetten gaf hij zich gewonnen. De wijze waarop hij uiteindelijk zijn meerdere in de zeer geroutineerde Spinhoven heeft moeten er kennen bestempelt hem als een sterk ver liezer. Haarlem heeft met deze beide spe lers in hun huidige vorm een geduchte vertegenwoordiging in de Noordhollandse schaakkampioenschappen. Het slot van de partij tussen A. Herfst (wit.) en F. A. Spinhoven (VHS) verliep als volgt: Afgebroken stelling: Wit de koning op e4, toren e6 en pion e5. Zwart de koning op g7, toren a5, oionnen a6. g5 en h5. 62h4: 63. Kf5 h3; 64. Tg6 schaak Kf8: 65. Txg5 h2; 66. Th5 Ta2: 67. Ke6 a5; 68. Th8 schaak ICg7; 69. Th3 Te2; 70. Kd7 a4; 71. e6 Td2 schaak: 72. Kc8 Kf6; 73. Th? schaak Ke7 en wit geeft het op. Een dag voor de vakantie zijn in Heem stede weer de nieuwe leden van de Jeugd- natuurwacht geïnstalleerd. Donderdag middag bevolkten zij het Minerva Thea ter. Niet minder dan vierhonderd kinde ren van tien scholen ontvingen hier het insigne van jeugdnatuurwacht. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard heeft de jeug dige natuurbeschermers geïnstalleerd. Omdat hij alle vierhonderd kinderen moei lijk op het toneel kon ontvangen, heeft hij aan twee afgevaardigden van iedere school het insigne uitgereikt. In een met veel handgekalp ontvangen toespraak zei de burgemeester dat in ver gelijking tot vroeger veel natuurschoon is verdwenen. Wat is overgebleven, moet zuinig worden bewaard. Hij drong er bij de kinderen op aan zich in bos en hei van hun beste zijde te laten zien: geen tak ken en bloemen afrukken en geen papier en ander afval achterlaten. De natuur wordt steeds weer in ernstige mate ge schonden. Dat blijkt onder meer in het wandelbos „Groenendaal", waar de scha de steeds toeneemt. „Dit kan zo niet door gaan", aldus de burgemeester. Nadat de kinderen hun insigne hadden ontvangen, kregen zij een tractatie. De rest van de middag konden zij genieten van een mooi filmprogramma. Eerst het journaal, daarna een kleurenfilm over een expeditie naar het verdwenen rijk van de Inca's. moet eerst hiertoe een besluit nemen, dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten behoeft. Als deze goedkeuring een feit is, worden de desbetreffende borden geplaatst. Thans is het bewuste straatge deelte dus nog openbare rijweg en op grond van het Wegenverkeersreglement mogen kinderen hier dus nog niet rol schaatsen. Wat het fietsen van opgescho ten jongelui op de kinderspeelplaats zelf betreft, deelde de politie ons desgevraagd mee, dat dit uiteraard verboden is en dat zij aan dit euvel aandacht zal besteden. Red.). Minister Korthals heeft de Tweede Kamer aangeboden een urgentielijst-1959 betreffende de eventuele opheffing van bewaakte gelijkvloerse kruisingen van spoorwegen met landwegen. Het is gebleken, dat op de vorige urgen tielij st enkele overwegen voorkwamen. Deze overwegen zijn in de urgentielijst- 1959 niet opgenomen. De gunstige ervaringen met het systeem van de automatische halve overwegbomen hebben ertoe geleid na te gaan of het mo gelijk zou zijn door toepassing van dit systeem de opheffing van op de urgentie- lijst geplaatste bewaakte overwegen enige jaren (naar verwachting 5 tot 10 jaar) op te schorten, aldus de minister. De hieraan verbonden kosten variëren naar de plaat selijke situatie, maar zullen gemiddeld 100.000 en maximaal 200.000 per over weg belopen. Bij de toepassing van dit systeem is het wegverkeer aanstonds ge baat, doordat de wachttijd belangrijk kan worden verminderd. Ook de gemeentelijke overheid is met een dergelijke installatie gebaat, omdat er een uitstel komt van 5 a 10 jaar voor het vinden van een oplossing voor de financieringsmoeilijkheden, welke de onmiddellijke totstandkoming van e^r1. ongelijkvloerse kruising in de weg staan. Daar ook de Nederlandse Spoorwegen en het rijk voordeel van het uitstel van de opheffing hebben, werd gemeend, dat het billijk zou zijn indien het maken van een ongelijkvloerse kruising ten minste 5 jaar wordt uitgesteld de kosten, nodig voor het aanbrengen van de automatische halve overwegbomen, door de drie par tijen ieder voor een derde te doen dragen. Deze verdeling van de kosten zal het aan brengen van de apparatuur bespoedigen. De directie van de Nederlandse Spoor wegen stemt met dit plan in. In de urgentielijst is een opsoming op genomen van gelijkvloerse kruisingen van spoorwegen met rijkswegen, waarvoor voorzieningen urgent zijn. Deze voorzie ningen kunnen bestaan in het bouwen van een ongelijkvloerse kruising dan wel in het aanleggen van een nieuw tracé, dat de spoorweg ongelijkvloers kruist. Ook hier bij is aangegeven waar voorshands met automatische halve overwegbomen ver betering kan worden verwacht. (Van onze Haagse redacteur) Het aantal produktieve uren in de bouw nijverheid kan, over het gehele jaar ge rekend, met tien percent worden vergroot, waardoor een produktiewinst van vijftien duizend tot twintigduizend woningen zou kunnen worden verkregen. Tot deze conclusie is de na vier seizoe nen thans opgeheven Studiecommissie Weersinvloeden op grond van de proeven met doorwerken bij minder gunstige weersomstandigheden gekomen. De voor waarden waaraan dan in technisch, so ciaal, organisatorisch en financieel opzicht voldaan dient te worden heeft de commis sie in een aantal voorlopige richtlijnen neergelegd. Het doorwerken bij minder gunstig weer vindt de commissie technisch geen onoplosbaar probleem. Door passende maatregelen zou het aantal van 450 pro duktieve uren in de periode van half no vember tot half maart kunnen worden opgevoerd tot ongeveer zeshonderd. Uiter aard brengt dit extra bedrijfskosten met zich. Deze zouden kunnen worden bestre den door de vorstverletuitkering van het Sociaal fonds voor de bouwnijverheid ook toe te kennen voor de werken waarop wordt doorgewerkt. De premie voor het risicofonds van het Sociaal fonds zou dan van tien tot vijftien percent van de basis- lonen moeten worden vergroot. De kosten stijging ten gevolge van deze verhoogde premieheffing zal nog niet één percent van de bouwproduktie bedragen, aldus de Studiecommissie Weersinvloeden. De in directe voordelen van het werken bij win terweer zijn gelegen in de vermindering der werkloosheidsuitkeringen, verbetering van de sociale voorwaarden waaronder gewerkt moet worden, verhoging van het reële inkomen der arbeiders en grotere continuïteit in de produktie. De Raad van Arbeid te Arnhem gaat 6836.05 uitbetalen aan een dame in Bor- culo, die 17'/2 jaar geleden weduwe is ge worden. Dezer dagen pas kwam de be- betrokkene op het idee, dat zij misschien recht op uitkering van weduwen- en we zenrente zou hebben op de rentekaart van haar overleden echtgenoot. Zij diende een aanvraag in bij de Raad van Arbeid en in derdaad bleek, dat zij een flink bedrag aan rente met bijslagen en kinderbijslag had te vorderen. Inmiddels ziin reeds kin deren van de dame getrouwd. Een week geleden deed zich een derge lijk geval voor in Den Haag. De betrokke ne kon toen ongeveer 6000 in ontvangst nemen. De publikaties over dat geval zijn er de oorzaak van beweest, dat bij de ver schillende Raden van Arbeid in het land talrijke aanvragen zijn binnengekomen van mensen, die op grond van vergeten rentekaarten nog aanspraak op uitkerin gen blijken te doen gelden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 8