Nog geen officiële Amerikaanse uitnodiging aan Kroesjtsjev Uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw Guinea mogelijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Binnenkort nieuwe Amerikaanse aardsatelliet de ruimte in HET WEER Omhoog, omlaag Nixon in Siberië Ook Maan en Venus krijgen aandacht Eerste Kamer keurt wijziging van de Dienstplichtwet goed Het droomwagentje van Nasser 74e JAARGANG No 16 WOENSDAG 29 JULI 1959 304e JAARGANG No 168 llii Algerijnse gevangenen in Frankrijk in hongerstaking Enkele buien Aan het strand Papieren rijksdaalders zijn gel Robeco aan Parijse beurs Geslaagd graafwerk van leger ratten Nederlander won de coupe Blériot Nieuw-Guinea expeditie kan doorgaan Scheepsbouwer Verolme doet toezeggingen Tienjarige emigrant viel in Australië uit een trein Record kolenvoorraden in E.G.K.S. Tragedie in Brazzaville Het woord is aan Overleg tussen Oost en West verloopt stroef Noorse zeeman beroofd en in een sloot gegooid Daders maakten het geld in Duitsland op Soraya naar Noordwijk In de krant van heden: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman «:.f Op het vliegveld Melum Villaroche in Frankrijk is bij een proefvlucht de „Coleoptère" verongelukt. Het toestel kan verticaal en horizontaal opstijgen en landen. De schietstoel van de piloot is zo gemaakt, dat hij onder alle om standigheden het toestel verlaat. Dat was het behoud van de piloot, die de proefvlucht maakte. Hij kwam behou den aan de grond. Een andere proef- vlucht slaagde wel. De „Rotodyne", die ook verticaal opstijgt, vervoerde over een afstand van drie mijl een brugdeel en bracht het precies op de plaats, waar het ingepast moest worden. WASHINGTON (AFP, Reuter, Tass) De woordvoerder van het Witte Huis heeft dinsdag op zijn persconferentie ver klaard dat hij niets weet van een uitnodi ging die de Amerikaanse vice-president namens president Eisenhower zou hebben gericht tot de Russische premier om bin nen afzienbare tijd een officieel bezoek aan de V.S. te brengen. James Hagerty weigerde zelfs te zeggen of Nixon een dergelijk bezoek heeft aan bevolen in het rapport dat hij na zijn on derhoud van zes uur met Kroesjtsjev naar het Witte Huis heeft gezonden. De woord voerder verklaarde dat dit rapport nog wordt bestudeerd en dat de inhoud strikt geheim is. Vice-president Nixon heeft er dinsdag bij de Sovjet-Unie op aangedrongen er geen gesloten gebieden meer op na te houden en het gehele land open te stellen voor de buitenlanders. Hij zei dit nog geen vijf minuten na zijn aankomst in de „gesloten hoofdstad" van West-Sibenië, Nowisibirsk. Staande voor de Amerikaanse en Russische vlag gen zei Nixon: „Ik ben er zeker van dat ik voor allen van u spreek, als ik zeg dat deze stad, evenals de Amerikaanse steden, open zou moeten zijn zodat wij elkaar be ter kunnen leren kennen en kunnen bou wen aan de vrede en vriendschap die wij allen wensen". Zijn opmerking werd in stilte aangehoord. Nowosibirsk is een van cie tientallen Rus sische steden die alleen na speciale toe stemming van de regering door buitenlan ders mogen worden bezocht. Bij zijn tocht door de stad kreeg Nixon de warmste ontvangst die hem tot nu toe in de Sovjet-Unie ten deel was gevallen. Duizenden Russische gezinnen stonden langs de wegen om hem toe te wuiven. De burgemeester van Nowosibirsk, PARIJS (Reuter) Volgens advocaten, die de belangen van in Frankrijk aange houden Algerijnen behartigen, zijn vrij wel alle Algerijnen die naar aanleiding van verzetsacties in Franse gevangenis sen zitten, in hongerstaking. Hun aantal wordt geschat op 5.000. Verscheidene gevangenen te Fresnes, die twaalf dagen geleden met hun actie begon nen. zouden er ernstig aan toe zijn. Onder hen bevindt zich de veertigjarige journa list Ali Hadj, een van de schrijvers van het omstreden boek „Gangrene", waarin een aantal Algerijnen verklaren gemar teld te zijn bij verhoren door de Franse geheime politie. WASHINGTON (UPI) Tegen 7 augus tus wordt de lancering verwacht van een nieuwe Amerikaanse aardsatelliet. Deze zal in een sterk elliptische baan om de aarde worden gebracht door een drie trapsraket en een nuttige lading hebben van 63 kg. De aardsatelliet heeft de vorm van een bol, met een doorsnee van 58 cm. Daaruit zullen vier armen steken die ongeveer 90 cm. lang zijn, met eraan de uiteinden zon- nebatterijen. Het zonnelicht wordt door de batterijen in elektrische energie om gezet, waarmee de radiozenders van de satelliet in werking treden. Tijdens de tocht naar het raakpunt van de baan rond de aarde liggen de „sprie ten" opgevouwen tegen de bol, die in een plastic omhulsel >s verpakt. Dit omhulsel zal door een tijdmechanisme worden af geworpen als de satelliet in zijn baan komt. De lancering zal geschieden door middel van een drietrapsraket: een „Thor" van de luchtmacht als eerste trap en de tweede en de derde trap van een verbouwde „Vanguard" die door de mari ne geleverd wordt. Men heeft de satelliet vanwege zijn on- Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enkele bui en. Overwegend matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later ver anderlijk. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Vry koel met een afnemende kans op een regen- of onweersbui. Zwak ke wind tussen zuid en west. Tem per: luur 18 a 19 gr. C. Zeewater hel der, temperatuur 18 gr. C. Goed zicht. Laag water 's morgens om half zeven en 's avonds half acht, hoog water 's morgens half twaalf en 'savonds twaalf uur. Strand voor fietsen berijdbaar 's morgens half tien, 's avonds van half vier tot tien uur. gebruikelijke vorm als bijnaam „Windmo len" gegeven. De proef zal in de eerste plaats dienen om na te gaan of de zonne- batterijen en de daarop ingestelde radio apparatuur bevredigend functioneren. Behalve de „windmolen" hebben de Amerikaanse ruim'egeleerden een nieuw schot op de maan in voorbereiding. In be gin oktober zullen zij trachten een nuttige lading van 170 kg. in de richting van de maan te lanceren, in de hoop dat de satel liet een baan rond de maan gaat beschrij ven. In november wordt dan een raket naar Venus gelanceerd. Feitelijk is deze lance ring niet anders dan het afschieten van een hoogteschot, want de raket gaat zeer diep de wereldruimte in. Maar men noemt het een Venusraket. omdat het projectiel dichtbij deze planeet terecht zal komen als Venus in gunstige positie staat. Dit zal echter niet voor 1961 het geval zijn. Sjevnin, zei verheugd te zijn Nixon te ont vangen in deze stad die verscheidene eeuwen jonger is dan Moskou en Lening rad. Met Nixon reisden Milton Eisenho wer en admiraal Rickover en tachtig cor respondenten met drie straalvliegtuigen van Leningrad naar Nowosibirsk dat in 1893 werd gesticht als halteplaats aan de trans-Siberische spoorlijn. Dinsdagavond woonde Nixon een uitvoe ring van het ballet „Zwanenmeer" in het Operahui s van Nowosibirsk bij. Terwijl haar man zich in andere gedeelten van de stad ophield, werd mevrouw Nixon direct van de luchthaven naar het „Huis van de mannequins" gebracht, waar haar een modeshow werd geboden van de laatste Russische snufjes op het gebied der da meskleding. (Van onze Haagse redacteur) In verband met de vele verzoeken om in lichtingen over de geldigheid van munt biljetten van 2,50 gulden menen wij goed te doen met het publiceren van navolgen de mededeling. Uitdrukkelijk zij ver meld, dat na 1945 nog geen muntbiljetten van 2.50 gulden uit de circulatie zijn ge nomen. Momenteel zijn er nog twee soor- gen biljetten van een rijksdaalder in om loop, te weten die van 18 mei 1945 (blauw met rood) met in het midden de beelte nis van koningin Wilhelmina, en die van 8 augustus 1949 (grijsblauw) met links op het biljet de beeltenis van koningin Julia na. De Amerikaanse vice-president Richard Nixon is bij zijn bezoek aan Leningrad, toaar hij de Russische atoom-ijsbreker „Lenin" bezichtigde, enthousiast door de werfarbeiders ontvangen. Ze dromden om hem samen en probeerden hem de hand te drukken. (Telefoto) Het aandeel Robeco werd gisteren op de beurs te Parijs geïntroduceerd. Op de eerste dag van verhandeling bedroeg naar Robeco meldt, de koers 27.600 Fr. frank, hetgeen overeenkomt met de koers te Amsterdam ad f 211,50. (Van onze parlementaire redacteur) Evenals de Tweede Kamer op 18 juni heeft gisteren ook de Eerste Kamer, met 28 tegen 14 stemmen, de wijziging van de Dienstplichtwet goedgekeurd, waar door dienstplichtige militairen kunnen worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea. Tegen stemden de F.v.d.A. en de commu nisten. De P.v.d.A. wil zich niet princi pieel verzetten tegen de uitzending van dienstplichtigen overzee, verklaarde de heer In 't Veld, maar dat moet altijd ge beuren met goedkeuring van het parle ment. De regering moet slagvaardig kun nen optreden, waartegenover echter de waarborg moet staan dat de Nederlandse troepen niet worden meegesleept in een ongewenst avontuur. Tijdige inlichtingen over een voorgenomen uitzending nemen de bezwaren niet weg. De socialistische bezwaren zijn in hoofdzaak van juridische aard, erkende de heer In 't Veld. Er zou overleg moeten worden gepleegd met Su riname en de Antillen, omdat het een zaak betreft van het koninkrijk. Volgens de re gering is de materie van de dienstplicht echter aan Suriname en de Antillen zelf overgelaten en daarom concludeerde de heer Van Riel (V.V.D.), dat de juridische argumenten alleen naar voren zijn gescho ven om politieke wensen vervuld te krijgen De wetswijziging zou naar de mening van de heer Vixseboxse (C.H.U.) met een hamerslag zijn afgehandeld, indien er door het optreden van de pacifisten in de P.v.d.A. geen onderlinge onenigheid zou zijn ontstaan. En omdat ook in een kabi net eensgezindheid noodzakelijk is over de internationale politiek, betekende dat het einde van de brede basis. Het stand punt van de heer Algra (A.R.) was, dat de wijziging van de Dienstplichtwet een logisch uitvloeisel is van de schrapping van de artikelen 198 en 199 uit de Grond- Sx - v Een der wallekanten van het kanaal van Kortrijk is door ratten zo onder graven, dat ze is ingestort. Op een gegeven moment stroomde 250.000 ku bieke meter water over het omliggende land. De boeren waren in hun nopjes, hun akkers waren totaal uitgedroogd. De schippers zitten echter letterlijk aan de grond. De sportvlieger A. L. Bruijs, voorzitter van de Westbrabantse Aeroclub, heeft de hoofdprijs voor buitenlandse deelnemers gewonnen in de sportvliegersrally te Ga lais, waaraan hij samen met zijn dochter Gonnie heeft deelgenomen. In zijn klasse waren 75 vliegtuigen ingeschreven. De prijs bestond uit een Bleriotbeker van een halve meter hoog, die was uitgeloofd door de stad Calais. De wedstrijd was georga niseerd door de- Aeroclub de France. wet. Dat was in december ook nog de me ning van dr. Drees. Namens de K.V.P.-fractie zei de heer De Gou (K.V.P.) dat hij zich met de wijzi ging van de Dienstplichtwet kon vereni gen, maar niet met iedere uitzending van dienstplichtigen. Daarom zal het parle ment direct moeten worden ingelicht als er plannen zijn voor de uitzending. Minister Van den Bergh verklaarde dat het zijn bedoeling i<= tijdig en zo spoedig mogelijk de vaste commissie voor Defen sie uit de Eerste en Tweede Kamer in te lichten, alsmede eventueel de voorzitters van de beide kamers en de voorzitters van de fracties. Uitzending van dienstplichti gen zal zo lang mogelijk worden voorko men door in de eerste plaats vrijwilligers uit te zenden. Met redelijke bezwaren te gen uitzending zal rekening worden gehou den. De heer In 't Veld verklaarde bij de re plieken dat hij gegriefd was dat niet de bereidheid was gebleken mee te werken aan het zoeken naar een oplossing. De Eer ste Kamer kan echter geen wijzigingen aanbrengen in een wetsontwerp en het ver worpen amendement dat. de heer Wierda (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer had inge diend, was volgens de heer Algra als basis voor het zoeken naar een oplossing onge schikt geweest, omdat de regering dan haar plannen in het Staatsblad had moeten pu bliceren en pas drie weken daarna aan de uitvoering gevolgd had mogen geven. Na de aanneming van het wetsontwerp drukte met vele andere leden ook de heer In 't Veld de minister de hand om hem geluk te wensen met de aanvaarding van het wetsontwerp. De scheepsbouwer C. Verolme heeft hedenmorgen een onderhoud gehad met de heren prof. F. H. van Baren en H. Muller, respectievelijk vice-voorzitter en penning meester van de stichting „Expeditie Nieuw-Guinea". Na afloop heeft de heer Verolme verklaard „dat de expeditie niet meer kan mislukken". Hoe het geld ter tafel komt is een kwestie, die hy over enkele dagen bekend zal kunnen maken. Hy had zoveel belangstelling voor de ex peditie, zo verklaarde hy, dat hy bepaalde toezeggingen wilde doen, zodat de ont dekkingstocht in Nieuw-Guinea verder kan gaan. Een tienjarige Nederlandse jongen, Herman van de Brug, zal waarschijnlijk nooit zijn eerste dag in Australië als immi grant vergeten. Zeven uur nadat hij per vliegtuig uit Nederland was aangekomen, opende Herman dinsdagavond in een rij dende trein een verkeerde deur met het gevolg dat hij naar buiten werd gezogen. De volgende ochtend werd de jongen in een tunnel gevonden. Hij bleek vrijwel ongedeerd te zijn. Hij had alleen wat schrammen. Hij zéi: „Ik wist dat vader en moeder naar mij zouden zoeken. Ik was helemaal niet bang". Herman was met zijn ouders en drie broertjes op weg naar een immigranten kamp in Albury. De kolenvoorraden in de zes landen van de E.G.K.S. bereikten in juni een nieuw record van 31.7000.000 ton in vergelijking met 30.762.000 ton in mei en 18.235.000 ton aan het einde /an juni van 1958. In West- Duitsland waren de voorraden 11.265.000 ton, de Saar 1.364.000 ton, België 7.624.000 ton, Frankrijk 10.406.000 ton, Italië 96.000 ton en Nederland 945.000 ton. De produktie in het eerste halfjaar van 1959 was 43.638.000 ton in vergelijking met 44.868.000 ton in dezelfde periode van 1958. Dit betekende een daling van 2.7 percent. BRAZZAVILLE (Reuter) Negenen dertig leden van een godsdienstige sekte in een voorstad van Brazzaville, de hoofd stad van Frans Kongo, zijn dinsdag om het leven gekomen en honderd man gewond toen de politie trachtte het lege pakhuis waarin zich 2500 Matswanisten bevonden, te ontruimen. De politie handelde in op dracht van de regering die de aanhangers van de Matswa-sekte naar de noordelijke gebieder, van het land wil doen verhuizen om een eind te m '-en burgerlijke ongehoorzaamheidscampagne. Het grote aantal doden is te wijten aan hc uitbreken van een paniek onder de 2500 Matswanis ten bij de inval van de politie. De negers verzetten zich en drongen tezamen in een hoek van het nakhuis, waarbij mannen, vrouwen en kinderen onder de voet wer den gelopen en stikten. Volgens een re geringscommuniqué vormt de sekte reeds kele maanden een haard an onrust en onttrekken de l^Hpn zich aan vele burger- Hike nlichten zoals belastingbetaling. Eer der had de regering de Matswanisten het nakhuis als tijdeliik onderdak aangeboden en er on aangedenken dat zij zich weer in Sot leven van alle dag zouden aanpassen. Maar de publieke orde bleef gevaar lopen en dinsdagmnraen had men vrachtwagens laten voorrijden om hen naar andere ge bieden over te brengen. De rust is thans teruggekeerd en de evacuatie van de sekte leden naar snee'ale centra in het noorden vindt voortgang, aldus de verklaring. Men schaf dat in het gebied van de hoofdstad °n.onfl aanhangers van deze sekte wonen. De Matswanisten erkennen slechts het ge- 'ag van do stichter van hun sekte. Matswa, die in 1942 in een gevangenis stierf. C. E. van Koetsveld: Zedelessen zijn als hagel op een olifant: het verveelt hem, doch het treft hem niet. Staking kernwapenproeven GENEVE (Reuter) De leider van de Sovjetrussische afvaardiging naar de Ge- neefse besprekingen over een eventueel staken der proeven met kernwapens, Tsa- rapkin, heeft dinsdag zijn beschuldigingen herhaald dat het westen, onder het voor wendsel van het sluiten en uitvoeren van een verdrag om kernwapenproefnemin gen te verbieden", poogt spionagegroepen in de Sovjet-Unie te vormen. Tsarapkin maakte in dit verband ge wag van het Engels-Amerikaanse voor stel om de technische staven van de op gebieden der drie mogendheden met kern wapens de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie en Groot-Brittannië in te stel len controleposten voor een derde gedeel te uit Russen, een derde gedeelte uit Ame rikanen en Britten en voor de rest uit ver tegenwoordigers van landen, die geen kernwapens bezitten, samen te stellen. De Rus verklaarde opnieuw niet te kun nen instemmen met het opnemen van ver tegenwoordigers van staten, die zelf geen kernwapens bezitten, in de technische staven van in de Sovjet-Unie in te stellen controleposten. „Deze personen zouden slechts bondgenoten van het Westen zijn, dat hun zou opdragen overal hun neuzen in te steken", aldus Tsarapkin. Hij voegde hieraan toe dat, indien het nodig was ook vertegenwoordigers van landen zonder kernwapens in deze staven op te nemen, zii deel zouden moeten uitmaken van het voor de Verenigde Staten en Engeland be stemde derde gedeelte der staven. De vertegenwoordigers van Amerika en Engeland, Wadsworth en Wright, ver klaarden dat staten zonder kernwapens hetzelfde recht op vertegenwoordiging in de technische staven der in te stellen con troleposten bezaten als de „Grote Drie". Wadsworth voegde hieraan toe dat het Brits-Amerikaanse voorstel de uiterste grens vormt van waartoe het Westen be reid is te gaan. Een 22-jarige en een 31-jarige Amster dammer hebben bekend zondagochtend vroeg in de omgeving van Diemen een overval op de Noorse zeeman Bürchard te hebben gepleegd. Zij beroofden de Noor van ongeveer 600 gulden en wierpen hem in een sloot. Zaterdagnacht hadden zij in een café in Amsterdam gezien dat hij veel geld bij zich had. Na de overval reden zij met een auto waarin zij ook Bürchard naar Die- men hadden gebracht, naar Duitsland, waar zij het geld opmaakten. Daarna keerden zij naar Amsterdam terug, waar de politie inmiddels van de Noor vrij uit voerige persoonsbeschrijvingen had ont vangen. Kort na elkaar werden beide man nen gearresteerd. De politie acht het niet onwaarschijnlijk dat hun poging tot moord ten laste zal worden gelegd. Dezer dagen heeft in Alexandrië presi dent Nasser aangekondigd, dat voor 1 januari met de volledige produktie zal worden begonnen van de eerste perso nenwagen van de Arabische republiek, de „Ramses", die borg zal staan voor een verbruik van 1 op 25. De eerste twee wagens zijn verkocht aan president Nasser en president Koewath Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6' TOTALE OPRUIMING Ex-koningin Soraya van Perzië is voor nemens binnenkort naar Noordwijk te reizen om in deze Nederlandse badplaats een vakantie van een maand door te brengen, zo meldt UPI uit Keulen. Pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Geneef.se conferentie3 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie4 Kunst 4 Agenda4 Uit stad en o m geving5, 7 Examens 5 Beurs 7 Mensen in Amerika9 Sport 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1