Bleekneusjes krachten uit uit Haarlem putten verse kamp week op de Veluwe Tweehonderd jaar draven met paarden in Santpoort IMARKLIN NIEUWS PERRY Stichting Kindervakantiekampen bezorgt jaarlijks 2500 kinderen onvergankelijk souvenir Subsidie lang niet toereikend DONDERDAG 30 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bliksem richt in Zandvoorts strandbedrijf ravage aan UIT STAD EN STREEK vanderhammen Daggeld V4 lager Examens „Crescendo" concerteert Kantoor van Sociale Zaken wordt in gebruik genomen Krediet voor bouw van bijzondere kleuterschool Krediet voor straatverlichting Meer publiciteit over de Haarlemmermeer Lening voor herstel van gymnastiekgebouw Raad vond elf mille voor stuk bouwgrond te laag Er komt een openbare kleuterschool Ballonnenwedstrijd op dinsdag 4 augustus Zeepkistenraces op het circuit van Zandvoort Als het goed weer is worden in de omgeving van het kamp graag wandel en speurtochten gehouden. Hier pas- seert een groep kinderen van het buitencentrum ,,'t Wisselseveld" een boerderij in de buurt van Epe. Advertentie Voor ieder een passend RIJWIEL of BROMMER Gazelle - Magneet - HMW - Solex enz. Ged. Oude Gracht 102 - Tel. 14361 Tijdens het korte maar hevige onweer dat vanmorgen boven Haarlem en om geving losbarstte is om kwart voor zeven de bliksem ingeslagen in het strandbedrijf van de heer P. Kerkman in Zandvoort. De ravage die werd aangericht was enorm. Al het meubilair werd als door een reuzenhand door elkaar gekegeld. Vrijwel alle ruiten sneuvelden en het ge bouwtje was totaal ontzet. Een begin van brand werd door de brandweer geblust. De schade wordt voorlopig geschat op 2000. Wegens het vroege uur was er nog nie mand in het gebouwtje aanwezig. Gezien de gevolgen van de blikseminslag zouden zich anders vrijwel zeker persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. „Op den eersten Augustus 1759 soo presenteert Maria Schouts, weduwe Dirk van Schuilenburg hospita van „De Wei/man' Santpoort, ten overstaan van Schout en Scheepenen der Ambachtsheerlijkheden Velsen en de Santpoort, als decideurs, de liefhebbers van de harddraverij te laten draven om een fraaie silveren sweep, voor dengene, wiens paard het hardste draaft en dat onder navolgende conditiën: De paarden zullen moeten draven van voorbij het begin van het rit, op het woord „Voort" van die van het Gerecht aldaar staande tot het gestelde park, en wiens paard niet draaft, zal niet gerekent worden, al ware het het eerste geweest. Degeene die de sweep wint, sal door de Liefhebbers die gereeden hebben, ten dese huyse moeten geven een half anker wijn." VOOR VELE HONDERDEN Haarlemse meisjes en jongens zal de Veluwe- streek binnen de driehoek Hattem—Ermelo—Apeldoorn na deze zomer iets meer betekenen dan een nuchtere verzameling stippen, strepen en vlekken op de landkaart. Wanneer zij al weer lang en breed in de schoolbanken zitten, zullen tijdens de aardrijkskundeles achter tot voor kort nog nietszeggende namen herinneringen opdoemen aan prinsheerlijke vakantiedagen temidden van ruisende bossen, zon-doorstoofde korenvelden en andere pronkstukken van het Gelders natuurschoon. Dan zullen ze misschien nog eens soezend terugdenken aan die gezellige picknick langs dat stoffige landweggetje in de buurt van Epe, die frisse stoeipartij in het zwembad bij Vaassen en die avontuurlijke zwerftocht rond 't Zandwater nabij de Harskamp. Maar ook zullen het ..bunkeren" kampjargon voor de gezamenlijke maaltijden en de pret van het „keetmaken" vóór het slapengaan nog niet zijn vergeten. Als in de kampeercentra, jeugdhuizen of hoe al die vakantieverblijven ook mogen heten, het gerucht van hun jeugdige bewoners al lang is verstomd, zal wellicht in de oren van die stadskinderen zo nu en dan nog het schorre gekraai van de haan naklinken, die hen op de nabije boerehoeve het begin van een nieuwe plezierige dag placht aan te kondigen. En die onvergankelijke vakantiesouvenirs hebben ze dan te danken aan de stichting Kindervakantiekampen in Haarlem. In samenwerking met de in Haar lem werkzame kerkelijke en maatschappelijke instellingen draagt deze stichting er met financiële steun van de gemeente elk jaar zorg voor dat in totaal ongeveer 2500 Haarlemse bleekneusjes nieuwe krachten kunnen putten uit een onbezorgde kampweek in de Veluwse landouwen. De subsidie die de gemeente Haarlem dit jaar ter beschikking van de kinderva kantiekampen heeft gesteld, beloopt een bedrag van maximaal 17.000.-. Dat lijkt een respectabele som. Het is echter een feit dat het bedrag lang niet toereikend is om alle kinderen die daarvoor in aan merking komen aan de kampen te laten deelnemen. Per kind en per week bedragen de kampkosten ongeveer f 40.-. Hiervan neemt de gemeente meer dan de helft 23,25) voor haar rekening. Het overige deel wordt door de ouders dan wel door kerkelijke of maatschappelijke instanties betaald. De Coöperatie Haarlem u.a. maakte bij gelegenheid van haar zestigjarig bestaan een mooi gebaar door deze zomer een kampweek voor zestig kinderen, die een bijzondere zorg behoeven, te financieren. Onnodig te zeggen dat deze jubileumgave niet beter besteed had kunnen worden. In het algemeen is de deelneming aan de kampen opengesteld voor kinderen van tien tot en met veertien jaar, waarbij er zoveel mogelijk naar gestreefd wordt de tien- tot en met twaalfjarigen en de der tien- en veertienjarigen bij elkaar onder te brengen. De kampen zijn gelegen op ,,'t Wisselse veld", het buitencentrum van de gemeente Haarlem bij Epe, „De Leemkule" en „De Stee" bij Hattum, het kampeercentrum Ermelo, in Horlo, op de Hoeve Liante in Garderen, ,,'t Zandwater" bij de Hars kamp, „De Korenbloem" nabij Elspeet en in Buurse bij de Duitse grens onder En schede. Medische keuring Alvorens naar een van de kampen te kunnen vertrekken moeten de kinderen een medische keuring ondergaan. Elke maan dag- en dinsdagochtend staan zo'n 150 a 160 jongens en meisjes in de gang op de bovenste verdieping van het gebouw van de Haarlemse G.G.D. aan de Nieuwe Gracht trappelend van ongeduld op hun beurt te wachten. Ze verlangen ernaar weer gauw op straat te staan om verder te gaan met hun vakantiespelletjes. Voor al als het mooi weer is, zien de schoolart sen de meeste van de opgeroepen kinderen al lang voor het keuringsuur voor de deur van de onderzoekkamer staan. Mejuffrouw E. M. Ilagens van de dienst lichamelijke opvoeding en jeugdzaken ver zorgt dit jaar voor het eerst de admi nistratie voor de kinderen die deelnemen aan de vakantiekampen van de Haarlem se Raad voor de Jeugd. Dat betekent voor de G.G.D. een aanzienlijke verlichting van haar taak. „De hele dag door bellen ze op om ai- spraken te annuleren of om nieuwe te ma ken. Je werd er tureluurs van", vertelde ons een van de vrouwelijke dokters. Ove rigens vond zij het keuren van de kinde ren een prettige bezigheid, ,,'t Is een reu ze troep, uitgelaten maar toch wel lollig". Uniek Deze jeugdkeuringen op grote schaal in Haarlem zijn uniek in Nederland. In de meeste steden hebben de geneeskundige 1 ionsten er de tijd noch het personeel voor. Men is met deze keuringen direct na de oorlog begonnen toen de Nederlandse re gering tijdens de zomer verlaten D.U.W.- verblijven ter beschikking stelde als kin dervakantiekampen, maar daartoe een voorafgaande medische keuring verplicht stelde. Haarlem was een van de eerste ge meenten die de keuringen door haar eigen geneeskundige dienst lieten verrichten. In de loop der jaren is dit onderzoek uitge groeid tot een organisatie die per seizoen wel een 2500 kinderen omvat. Dit jaar worden voor het eerst ook de dames en heren van de kampleiding door gelicht. Naast de keuringen oefent de G.G.D. toezicht uit op de hygiënische toe stand in de kampen. De kampen worden regelmatig door de artsen bezocht waarbij onder andere adviezen over de voeding en haar bereidingswijze worden gegeven. De leidsters en leiders komen uit alle la gen van de bevolking. Onder hen zijn leer lingen van kweekscholen, studenten, pad vinders en leidinggevende personen uit het jeugdwerk. Maar ook mannen en vrou wen die in het maatschappelijk leven al een functie bekleden zoals maatschappe lijk werkers, verpleegsters, onderwijzers en ambtenaren voelen zich tot dit werk aangetrokken. Zij allen ontvangen voor hun lang niet gemakkelijke arbeid géén vergoeding en ook ten aanzien hiervan staat Haarlem in een uitzonderlijke posi tie. Scherpe selectie Bij een groot aanbod van liefhebbers voor een kamp valt aan een vrij scherpe selectie niet te ontkomen. Het is namelijk niet zo dat elk kind voor uitzending in aanmerking komt. De ouders wordt ver zocht hun kind(eren) niet meer dan 2,50 zakgeld mee te geven. Ook geeft men de leiding wel het zakgeld in bewaring om dit over de gehele week te verdelen waar door verspilling wordt voorkomen. We hebben dezer dagen enkele kampen bezocht en geconstateerd dat de stemming onder de jeugdige deelnemers en de lei ding daar niets te wensen liet. Een groep van zestig meisjes en jongens van ,,'t Wis selseveld" in Êpe ontmoetten we bij de grote viskwekerij van de Nederlandse Hei demaatschappij tussen Vaassen en Epe. Naar de uiteenzettingen van de gids in zijn rap Gelders dialect luisterden ze maar met een half oor. Des te meer oog hadden ze voor de kweekvijvers waar zalm, karpers en andere vissen letterlijk voor het grij pen waren. Een paar jongens konden de verleiding niet weerstaan en zowaar ge lukte het een van de knapen met een zak doek een al te grage bijter op de wal te werpen. Langs eer. weiland en met een nieuwsgierig koebeest als pottekijker kwa men de lunchpakketten voor de dag, dik- belegde boterhammen slonken als sneeuw voor de zon. Even snel slonk de inhoud van twee grote emmers met limonade. Na een fikse warme wandeling wachtte hun in het zwembad in Vaassen een welkome verfrissing in de vorm van een duik in het water of zo maar wat. „pootjebaaien". Een fikse regenbui kon de pret niet drukken, vooral niet toen een van de leidsters over ging tot de uitbetaling van een kwartje zakgeld Na afloop van het festijn ging het per bus weer op huis aan. Daar werd met alles wat de kampkok die dag schaftte kor te metten gemaakt. Want van „kieskau- wers" heeft men tijdens zo'n kampweek doorgaans heel weinig last. In de dichte bossen bij Hattem troffen wij 112 kampeerders aan die door de her vormde diaconie in Haarlem werden uitge zonden. Zevenenveertig van hen bewonen het Jeugdhuis en de overigen vormen de luidruchtige bevolking van „De Stee". Bei de vakantieverblijven liggen in de onmid dellijke nabijheid van de beroemde „Leemkule", een ontzagwekkende leem- groeve en tevens een grote trekpleister voor jong en oud. Ook hier bleken de kin deren het bijzonder naar hun'zin te hebben Als het mooi weer is vliegen de dagen om met spel en sport, wandeltochten en excursies in de omgeving. En als de weer goden minder goed geluimd zijn dan wordt er binnenshuis met evenveel animo aan allerlei handenarbeid gedaan of grootse verkleedpartijen op touw gezet. Zo had op de dag van ons bezoek op „De Stee" juist de „huwelijksvoltrekking" plaats gehad van een van de leiders, die door iedereen met „Kappie" werd aange sproken, met „tante Tonnie," een van de leidsters. De belangstelling en het mede leven van de zijde van de „familie" en ge nodigden was enorm. Bruid en bruidegom zagen er in hun gelegenheidskledij wer kelijk prachtig uit. Het enthousiasme be reikte zijn hoogtepunt toen het gelukkige paar als gevolg van een technische sto ring boze tongen beweerden dat het op zet was pardoes uit hun fraai versierde bruidswagen en over de grond rolden. Nadat de getuigen enigszins de schade hadden hersteld kon de burgemeester, omhangen met een ambtsketen van denne- appels, „Kappie" en „tante Tonnie" in de echt verbinden. De aanwezigheid van de Leemkule wordt natuurlijk dankbaar uitgebuit. On uitputtelijk is de voorraad spelletjes die je daar in en om die reusachtige kuil kan spelen. Vooral op zaterdagavond bij goed weer trekt de Leemkule veel bezoekers. „Dan is het hier net de Grote Houtstraat", zegt de heer Schouten, de hoofdleider van De Stee en het Jeugdhuis. Dubbele portie Bij het „bunkeren" wordt er maar zel den met lange tanden gegeten. 1-Iet eten is eenvoudig maar uitstekend verzorgd. Ver rassend snel zijn de borden leeg en dan wordt er met alle plezier voor een dubbe le portie opgeschept. Ongedwongen zitten Zo luidt de geboorteacte van de Hard draverij Vereniging Santpoort en Omstre ken. Eind juli wordt het tweehonderdjarig bestaan gevierd. Op de laatste dag van deze maand heeft namelijk een receptie plaats in „De Uylenboom". De einduitslag van deze eerste hard draverij staat als volgt omschreven: „Alsoo heeft Tjeert Hendriksz met een biespaard van den Heer Mr. Jan Frederik Berewout de silveren swepe gewinnende gehaalt. Al dus gedaan ten dage en plaatse in het hoofd dezer breeder gemeld. Abraham van Kalker, Barend Kromhoudts, Harmanus Bakels, Jan Crouwel." Er is wel iets veranderd in die twee honderd jaar. Zo is het woord „Voort", waarmee men toen de start aangaf, nu vervangen door een ingewikkelde elektro nische lichtinstallatie. Maar „De Silveren Swepe" wordt ook nu weer uitgeloofd door het gemeentebestuur. Zo blijft men in Santpoort trouw aan de traditie. Het feest Van 1 tot 8 augustus zal Santpoort in het middelpunt van de belangstelling van de paardenliefhebbers staan. Zaterdag zal een wielerronde voor amateurs en onaf- hankelijken worden gehouden: maandag heeft de inschrijving voor de ringrijderij plaats, die dinsdag in flokloristische kos tuums zal worden „verreden"; woensdag wordt ter gelegenheid van het jubileum de kortebaandraverij om het kampioenschap van Nederland gehouden aan de Westlaan: donderdag staat een nationaal concours hippique op het programma; vrijdag kan men genieten van de boerenpaardenrace. hét evenement van de boerenzoons in de omgeving; zaterdag wordt er een taptoe gehouden in het dorp. Het bestuur van de jubilerende vereni ging bestaat thans uit: J. W. A. Wester hoven, voorzitter; J. Meulenkamp. secreta ris; K. Boekei. penningmeester; M. Jansen, tweede voorzitter: G. van der Kolk, G. van Tunen, G. School en P. Korsen. Ir. Wabe- ke, mejuffrouw Schroder en mevrouw Van den Berg-De Jonge zullen er voor zorgen dat het hippische gedeelte van het feest zal slagen. Het doel van de harddraverijvereniging is om liefde voor de paardensport te kwe ken, alsmede het organiseren en bezoéken van draverijen. Daartoe is deze oudste ver eniging van Velsen zeker in staat, gezien de vele geslaagde feesten die zij de laatste jaren reeds op touw heeft gezet. De voorzitter, de heer Westerhoven, ver telt dat de paardensport in Nederland vooral na de totstandkoming van de totali- satorwet tot grote bloei is gekomen „De draverijen nemen hand over hand toe" zegt hij. „Het ras wordt verbeterd dank zij de fokpremies". Volgens de heer Wester hoven kunnen de Nederlandse paarden op de buitenlandse koersen heel goed mee komen. zeker paarden als Theo Messidor en Thea Cornelia De harddraverijvereniging telt thans vierhonderd leden, die men zaterdags en zondags veelal aan kan treffen bij de koersen op Duindigt, Meereveld en Alk maar. Maar de eerste week van augustus lilllllia iliiiliii» de kinderen mannetje aan mannetje aan de lange tafels. De tafelconversatie is bij zonder levendig, maar de eetlust lijdt er allerminst onder. „Ome Piet mag ik nog een beetje vla," roept een kleine Hollebolle Gijs. „Natuur lijk joh, dat is goed om de gaatjes té vul len," krijgt hij ten antwoord. Na het eten togen de corveeërs aan de slag. De an deren gaan zich nog wat vermaken tot het fluitje „bedtijd" gaat. Vaak wordt er nog wat voorgelezen maar dan duurt het toch nog wel „even" voordat alles in die pe rust is. Zaterdagmorgen wordt er gepakt voor de thuisreis. Wanneer de volle bus met zijn uitgelaten inhoud in Haarlem aan komt kunnen de moeders met eigen ogen zien dat zij zoon of dochter niet alleen heelhuids weer terug hebben maar ook dat de sporen die een verblijf in de vrije na tuur, al is het dan maar voor een week. op de gezichten hoeft nagelaten er heus niet na enkele innige omhelzingen af gaan! Nieiaws in het kort Opbrengst collecte. De onlangs ge houden blindencollecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bij een'' heeft in Bloemendaal f 306,75, in Overveen f 592 en in Vogelenzang f 52,62 opgebracht. In de rij voor' de dokter. Alvorens naar een kamp te vertrekken wordt de jeugd door de Haarlemse geneeskun dige dienst gekeurd. Dit medisch onderzoek strekt zich jaarlijks over liefst 2500 kinderen uit. Advertentie nu al in voorraad bij technisch speelgoed jansweg 1 - haarlem - tel. 16219 Vanochtend is 't tarief van daggeld (call money) met een kwart percent verlaagd tot VA percent. Deze verlaging is een gevolg van de ruimere geldmarkt, hoofdzakelijk veroorzaakt door de storting van het rijk aan de gemeenten ad f 270 miljoen op 25 juli jongstleden. Getuigen gevraagd. De 22-jarige chauffeur van een vrachtauto, afkomstig uit Haarlemmerliede, zag woensdag op de Dreef in Haarlem vermoedelijk niet tijdig dat een lesauto, met een 53-jarige Heem- stedenaar achter het stuur, was voorge sorteerd om linksaf de Hazepaterslaan in te slaan. Er ontstond een lichte aanrijding, waarbij de auto's schade opliepen. De politie verzoekt getuigen van de aanrijding zich te melden. zullen zij zeker niet in Santpoort ontbre ken, omdat zij het feest van „hun" ver eniging niet willen missen. Voor geen hand vol „zilverlingen". En de andere Santpoor ters zullen zich ook wel niet onbetuigd laten, want het is algemeen bekend dat zij grote paardenliefhebbers zijn Advertentie Spaar Si-Si kroonkurken Elke werkdag f 100.— Elke zaterdag f 1000.— Hoofdprijs f 30.000.— Vraag uw leverancier om inlichtin gen over deze Si-Si wedstrijd. De winnaars van f 100.- van vorige week waren: H. C. Hyweege, Amersfoort; B. van Beek. Opheusden; C. Koemen, Den Helder; C. Gouweloos, Strijen; J. M. Hatenboer, Rotterdam; van f 1000.-: F. Cox, Maasniel. „eBiSüHa, vruchtenlimonade uun tciiiiiiiuiiauo gevitaliseerd Haarlem. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte-examens (gehele akte): mevr. G. C. Dik-Noorman. me)N. C. de Graaf, mej. G. C. Deuling en me). V. Bey, allen te Amsterdam; G. de Boer, Amstelveen; E. de Boer, Beverwijk; Th. Meijer, Haarlem; A. de Zwaan. Haarlem; H. J. Schokkenbroek, Wormer; A. J. Potter, Zandvoort: J. Hazelhoff, Koog a/d Zaan; J. W. M. v. Warmendam, Santpoort; A. J. de Vries, Enkhuizen; H. B. J. Wentink, Uithoorn. Voor gedeelte A: L. W. A. Coret, Zaandam. Voor gedeelte B: W. Loosman, Den Helder en mej. M. B. J. Ferron. Haarlem. 's-Gravenhage. Akte tekenen m.o.-A: mej. M. Melchior, Haarlem; mej. J. M. Reynders. Den Haag; J. E. P. van Outheusden, Tilburg; A. Th. Post. Amsterdam; J. A. van Spronsen, Den Haag; W. Vogel, Den Haag. 's-Gravenhage. Schoolakte Duits m.o.-A; mej. S. Becht, Den Haag; N. Schuttel, Amsterdam; J. W L. Stubbe, Rotterdam; J. P. Visser, Haarlem: A. M. J. van Steen, Roosendaal; E. H. G. Bek, Treebeek: A. Bikker, Coevorden; J. W. A. Find- hammer, 's-Hertogenbosch; R. G. J. Slabbers. Roermond: W. K. G. Rebel, Den Haag; B. J. van Oudlieusden, Schiedam; mej. J. J. Bijleveld, Hil versum: mevr. M. J. Raven, Katwijk. Haarlem. Van de Rooms-Katholieke avondulo „Sint Augustinus" te Haarlem zijn dit jaar ge slaagd voor het mulodiploma A: de dames L. G. M. Bruns. A. C. Hertog, J. A. M. Hoenderdos; I M. van Kesscl. Overveen: G. M. G. Kruisman, Overveen: J. A M. Megeling: W. M. A. Molen kamp, Velsen: W. A. Schrama, C. P. M. Smit; M. G. J. Timmermans, Noordwijkerhout, en de lieren P. Th. Dittner; G. J. Jansen, Velsen: F. J. B. M. Kiebert, Heemstede; L. J. P. Kuijper, H. W. de Mol, Chr. W. Moonen. J. C. Nichot, C. D. van Rossum; J. W. J. van Schooneveld, Rotter dam; C. N. Stolwijk, Hoofddorp; W. Truijens en V. R. van der Vlugt. Voorhet diploma mulo-B: Th. .T. Buurman, Heemstede; H. J. Hogendoorn, H. Th. Hölsken en C. W. van Raaij. Hillegom Zaterdagavond geeft de r.-k. harmonie „Crescendo" in Hillegom een concert in de Hoftuin. Daarna volgt een taptoe. Onder leiding van de directeur, de heer A. Mey, worden enkele marsen uitgevoerd. Voorts staat „Versmade liefde" van P. Lincke op het programma. Volgens week donderdagmiddag wordt het gebouw van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken in Hillegom aan de Julianastraat geopend. Wethouder P. van de Boer verricht de opening. De verbou wing is uitgevoerd door de dienst van Openbare Werken. VISWEDSTRIJD „DE VROEGTE WINT" Zondagochtend om half zes starten de leden van de Hillegomse visvereniging „De Vroegte Wint" voor een onderlinge wedstrijd vanaf hotel Rutten aan de Meer straat in Hillegom. Er zal in de Ringvaart in de richting Bennebroek worden gevist. Haarlemmermeer De voorbereidingen voor de bouw van een bijzondere kleuterschool van de pa rochie van de H. Joannes Evangelist in Abbenes op het terrein nabij de Sint Willi- brordusschool zijn thans zover gevorderd dat het voor de bouw en inrichting van een speel- en werklokaal benodigde bedrag kan worden geraamd. B. en W. van Haar lemmermeer stellen de raad daarom voor een krediet van f 66100,te voteren. BENOEMING ONDERWIJZER B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor de heer D. Zwagers, die werk zaam is als onderwijzer in tijdelijke dienst aan de openbare lagere school in Bad hoevedorp, te benoemen in vaste dienst. Volgens B. en W. van Haarlemmermeer is het noodzakelijk om onmiddellijk na de wegverbeteringen van de Parklaan, de Wilhelminalaan en de Julianalaan in Hoofddorp de straatverlichtingen in bovengenoemde straten te vervangen. Hiervoor is een krediet nodig van 2500, dat ten laste zal moeten worden gebracht van de gemeentebegroting voor 1959. B. en W. verzoeken de raad dit krediet te ver lenen. Omdat reeds meermalen is bewezen dat er bij verscheidene belanghebbenden be hoefte bestaat aan voorlichting over de gemeente Haarlemmermeer stellen B. en W. van Haarlemmermeer de raad voor de begroting van het grondbedrijf in die zin te wijzigen dat het mogelijk zal zijn drie duizend boekjes uit te geven, die een goed overzicht geven van hetgeen in de Haar lemmermeer gebeurt. De kosten bedragen 6855. Het gebouw van de gymnastiekvereni ging „Vijfhuizen" moet worden gemoder niseerd en hersteld. De kosten van de meest urgente reparaties worden op 2500 geraamd. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor een renteloze lening ter grootte van dit bedrag te verstrekken. Haarlemmerliede en Spaarnwoude De gemeenteraad van Haarlemmerlie de en Spaarnwoude heeft woensdagavond in zijn vergadering van bijna twee uur de meeste tijd en woorden besteed aan het voorstel een stuk grond met opstallen aan de Ringvaart te verkopen aan de fir ma gebroeders H. A. en G. de Graaff en de heer L. H. van Essen. Dezen willen hier 24 particuliere woningen bouwen. In eerste instantie ging men in principe ak koord met de verkoop, doch de door B. en W. voorgestelde prijs van f 11.000 kon geen genade vinden. Na uitvoerige discus sie, waarbij de vergadering zelfs werd on derbroken voor „onderonsjes" van B, en W. en de fracties, besloot men met alge mene stemmen het stuk grond te verko pen voor 16.000 met onder meer als bij zondere voorwaarde dat van de 24 te bou wen huizen er ten minste acht voor inwo ners van de gemeente beschikbaar zullen zijn. Als eerste sprak de heer G. J. Rijk e- b o e r (V.V.D.) zich voor het voorstel, zo als het ter tafel lag, uit. „We moeten wo ningen hebben en of het nu woningwet- of particuliere woningen zijn, ik zie geen aanleiding om de zaak op de lange baan te schuiven", aldus spreker. De heer W. F. Gijzel (P.v.d.A.) ver klaarde zich in principe akkoord met de verkoop, maar dan niet voor elf maar voor 15 a 17 mille. Aan de grondverkoop zag hij gaarne de bijzondere voorwaarde verbonden dat acht woningen aan de ge meente zouden worden verkocht. Ook de heer H. M. van Bruggen (K.V.P.) vond de prijs van elf mille te laag evenals de heer J. C. Franken (P.v.d.A.). De heer C. L. D o e v e n (K.V.P.) meende dat de grond reëel 17 mille waard is. Zijn fractiegenoot de heer J. van Lieshout stelde voor de zaak aan te houden. Hierna gingen B. en W. en de fracties onderling hun standpunt bepalen. Het col lege kwam toen met het tweeledige voor stel in principe de grond te verkopen en vervolgens over de prijs en voorwaarden te praten. B. en W. brachten nu een prijs van 15 mille naar voren en nam de door de heer Gijzel gestelde bijzondere voor waarde om ten minste acht woningen toe te wijzen aan gemeentenaren over. De heer D o e v e n wilde de verkoop prijs voor het stuk grond nog duizend gul den hoger gesteld zien en ten slotte ging de raad met algemene stemmen met dit voorstel akkoord. Verder aanvaardde de raad het voor stel een openbare kleuterschool in Half weg te stichten. Met algemene stemmen benoemde de raad mejuffrouw M. van de Wateren uit Haarlem tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. Ook het voorstel 18.000 bij te dragen in het her stel van de Liedeweg werd goedgekeurd, evenals de andere reeds door ons vermel de voorstellen. Zandvoort De traditionele ballonnenwedstrijd voor de kinderen van badgasten en inwoners zal dinsdag 4 augustus onder auspiciën van de stichting „Touring Zandvoort" worden gehouden. De directeur van de stichting, de heer J. B. Th. Hugenholtz, zal om een uur op de Rotonde het startschot lossen. Jongens en meisjes tot vijftien jaar kunnen zich voor deze wedstrijd maandag 3 augustus opgeven ten kantore van de stichting aan het Raadhuisplein. De ballonnen zullen des morgens op de dag van de wedstrijd worden uitgereikt in de automatenhal van hotel Bouwes. De stichting „Touring Zandvoort" zal trachten in de loop van augustus op het circuit van Zandvoort zeepkistenraces te doen houden. Woensdagmorgen hebben proefritten met zeepkisten op het circuit plaats gehad. Er werd gestart van een twintig meter hoog platform bovenaan de Hunzerug. De heuvel bleek steil genoeg om de wagentjes, waaronder vele fraai afgewerkte en van luchtbanden voorziene exemplaren, een flinke gang te bezorgen. Na de trainingsrit werden drie ritten ge maakt. De uitslagen waren als volgt: 1. Eric de Bas, 32,4 seconde (beker); 2. Albert Dusseau, 32,9 sec (vergulde medaille); 3. J. Paap, 33,1 sec. (verzilverde medaille); 4. A. Stobbelaar, 33,5 sec. (bronzen medail le). De troostprijs was voor G. Keuning, die dezelfde tijd maakte als A. Stobbelaar. Bennebroek MEERWEG VOOR ALLE VERKEER VERBODEN Met ingang van maandag 3 augustus zal de Meerweg in Bennebroek voor onbe paalde tijd in verband met werkzaamhe den aan het wegdek in beide richtingen voor alle verkeer worden gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 11