Orgel in opbouw CELUIDSJACERS Gecombineerde lagere school zal Mr. J. H. Thielschool heten Gouden spoorreiziger FLIT Weinig discussies over vakantieagenda J. v.d. Mjje Neem de flitspuit! a f I.40 DONDERDAG 30 JULI 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HAARLEMSE RAAD Burgerlijke Stand van Haarlem Honderden kinderen speel den „levend" ganzenbord Haarlemse lifter in Duitsland beroofd VAKANTIESPELEN Programma voor vrijdag Jaarverslag Commissie voor de Bejaardenzorg Jeugdtoneel op Doelen ZEVEN DAGEN IN EN OM HAARLEM Alle insekten het huis uit! Flessen vanaf '/j liter DDT en Dingen De vergadering van de Haarlemse raad droeg woensdagmiddag een uitgesproken vakantiekarakter. De agenda omvatte wei nig belangrijke punten en er was, behalve de burgemeester, de wethouders Happé en Schippers en de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, ook een aantal raadsleden door vakantie afwezig. De vergadering werd geleid door loco-burgemeester D. J. A. Geluk. De voorgestelde samenvoeging van de Mr. A. Bruchschool en de Mr. J. H. Thiel school onder meer om tegemoet te kun nen komen aan het nijpend tekort aan ge schikte kandidaten voor schoolhoofd werd door enige sprekers uit de raad met enige reserve tegemoetgetreden. De heer Fortgen s (Arb.) meende, dat hier en daar enige ongerustheid heerste. Hij vroeg daarom wat meer klaarheid, in het bijzon der ten aanzien van het lesgeven door het schoolhoofd. Is dat wel verantwoord, zo vroeg hij zich af. De heer B e 11 i n k (V.V.D.) wees op het experimentele karak ter van de samenvoeging en vond, dat men daarmee terugkwam op een standpunt van veertig jaar geleden, toen men in het al gemeen voor kleinere scholen geporteerd was. Tenslotte vroeg hij de nieuwe school de naam Mr. J. H. Thielschool te geven, omdat de nieuwe m.u.l.o. nu Mr. A. Bruch school gaat heten. Ook de heer Van der Berg (Prot. Chr.) was van mening, dat men voorzichtig moet zijn met grote scho len. Wethouder Geluk wees op de moei lijkheid geschikte schoolhoofden aan te trekken. Veel onderwijzers gaan liever naar het u.l.o.-onderwijs, omdat dat beter betaalt en bovendien kan men de kandida ten in de grote steden moeilijk aan een geschikte woning helpen. Inderdaad ge loofde men veertig jaar geleden meer in kleinere scholen, maar de heer Geluk voegde eraan toe, dat men thans algemeen de pedagogische voordelen van de grotere scholen inziet. Het schoolhoofd zal ambu lant zijn en een beperkt (12) aantal lesuren per week te verzorgen krijgen. De wet houder voelde veel voor het idee de school de naam Mr. J. H. Thielschool te geven. Minder enthousiast was hij voor een voor stel van de heer Van L i e m t (K.V.P.), die het woordje „m.u.l.o." bij de naam van de nieuwe u.l.o-school met eenvoudig leer plan wilde weglaten. Dit woordje zou vol gens hem misleidend zijn. Wethouder Ge luk zei, dat de misleiding met de naam m.u.l.o. al begonnen was, omdat de wet alleen u.l.o.-scholen kent. Het leerplan van de nieuwe school was volgens hem niet minder, maar wel anders, dan dat van andere u.l.o.-scholen. „Dan moet de school ook anders heten", aldus de K.V.P.- fractievoorzitter. De heer Geluk zou het nog eens bekijken, al voelde hij er niet veel voor. Het voorstel tot een voortschrijdende elektrificatie van de huidige straatverlich ting gaf de heer Prikkel (Arb.) gelegen heid als pleitbezorger van de bewoners van de Pijnboomstraat op te treden. Hij vond het beter eerst de straten, die op belangrijke verkeerswegen uitkomen, van elektrische straatlantaarns te voorzien. Bovendien had men de bewoners van de Pijnboomstraat al eerder een elektrische straatverlichting beloofd, die slechts van wege de bestedingsbepei-king niet heeft kunnen doorgaan. Wethouder Bakker wilde niet graag van het aangenomen schema afwijken, omdat dit over de gehele stad verspreide werkzaamheden met zich mee zou brengen, waardoor het gehele project duurder zou worden. De heer Prik kel was met dit antwooi-d niet geheel te vreden, maar legde zich toch bij het voor stel neer. Advertentie De heer Fortgens (Arb.) vond de voor gestelde verbeteringen aan de Dr. A. van Voorthuijsenschool voor inbecielen niet voldoende. Er mankeerde volgens hem nog veel aan het schoolgebouw. „Wij moeten voor deze kinderen juist iets meer doen dan in normale gevallen", aldus de heer Fortgens. Wethouder Geluk was het hier wel mee eens, maar zei, dat men na uit- voei'ig overleg met de rijksinspectie tot de voorgestelde verbeteringen was gekomen en dat nieuwe besprekingen de gehele zaak maar zouden vertragen. Wel wilde hij na gaan, in hoeverre verdere vex-beteringen met name aan vloer en verwarming mogelijk zouden zijn. Het voorstel de centrale verwarming van de Klaas de Vriesschool van cokes op olie over te schakelen, deed de heer Spek (Prot. Chr.) herinneren aan een dei-gelijk geval, dat indertijd aangevraagd was door het schoolbestuur van de christelijke school aan het Roerdompplein. Dat ver zoek was destijds afgewezen, aldus de heer Spek, en hij vroeg of een nieuwe aanvrage van het schoolbestuur de welwillende aan dacht van B. en W. zou krijgen. Wethou der Geluk zette uiteen, dat per raads besluit van 26 juni 1957 was besloten de gevraagde steun aan genoemde christelijke school te verlenen, maar dat Gedeputeei'de Staten het bedrag hadden beperkt. Het schoolbestuur heeft de verwarming toen op eigen kosten omgeschakeld. Of deze oude zaak wat de vereiste procedure betreft opnieuw in behande ling kon komen wist hij niet. De heer Spek zei, dat het schoolbestuur opnieuw met een aanvrage zou komen en hij vroeg nogmaals of B. en W. deze welwillend zouden be zien. Wethouder Geluk zegde toe de zaak in elk geval te zullen bezien. De andere voorstellen werden alle zon der discussie aangenomen. BEVALLEN van een zoon 26 juli: C. J. M. Tromp-Slewe; 28 juli: M. E. Lam- mei's-Vellekoop, A. Kerkhoff-Jonkman, M. Reehorst-Valk; 29 juli: F. M. G. Metz- Zwaardemaker, J. Hoving-Kroeze, A. M. J. van der Heide-Krabbe. BEVALLEN van een d o c h t e r 28 juli: E. de Vries-Hoedemaeker; 29 juli: M. J. A. Kruijver-Van der Woert. OVERLEDEN: 25 juli: A. Oom, 73 j., Bei-ckheydestraat; 28 juli: J. Philippo, 67 j., Van Beresteijnstraat; L. Smeenk, 91 j., Schotex-weg; H. T. de Haas, 84 j., Olmen straat; H. W. M. van Warmerdam, 3 mnd., Plataanstraat; 29 juli: J. P. G. Kraayeveld- Gelderman. 38 j., Gasthuisvest. ONDERTROUWD: 29 juli: J. F. C. Sta- venuiter en M. P. Moonen. J. W. Kuiper en C. Flipphi. A. C. van Meurs en T. van den Bos, J. P. Bruin en E. Driessen, W. P Luttikhuizen en H. M. Schoen, G. J. Da- miaans en S. E. Bouwman. A. B. Baijards en D. A. M. van den Berg, C. Lampe en G. M. J. Koelemij, S Ardesch en M, van Tongeren, N. Turk en J. M. Meekel, J. B. de Soet en D. A. Giling, L. L. F. van Wol- fen en K. M. van Leuven, H. G. Broekema en H. van der Heiden, A. J. J. Bos en C. E. Klooster. GETROUWD: 29 juli: J. Mooser en C. Schouten. S. H Miedema en J. G. Schoen, H. Vroom en L. C. Koning, W. Lukkien en M. C. Spoelder, H. J. Wullems en B. J. Ebbeling, W. de Leeuw en J. Filemon, A. J. de Vos Burchart en A. C. Veen, J. A. van Rossum en S. Y. I. Geway, H. J. Leg ger en M. R. van den Dool, D. van der Kamp en A. K. J. van der Leeden, A. Huls- hoff 'en R, Mentjox, L. Berkemeier en E. J. Lanfermeijer, A. C. Verharen en G. Kor ver. Advertentie Inkoop - Verkoop - Ruilen - Huurkoop Radio's - Bandrecorders Pick-ups Grammofoonplaten - T.V. enz. onder garantie Amsterdamstraat 20 - 22 Telefoon 17601 Haarlems Speeltuinver bond Het sportterrein aan de Kleverlaan in Haarlem-Noord was woensdagmorgen en -middag één reusachtig ganzenbord. Groepjes kinderen holden, nadat een van hen een dobbelsteen als een kei zo groot over het gras had laten rollen, het ene vak in en het ander weer uit. Ze beland den in de gevangenis waar ze met een blijmoedig gezicht hiiii verlossing af wachtten of kwamen in de put terecht zonder er door „in de put" te raken. In andere vakken werden de „gansjes" op snoep en limonade onthaald wat met een luidruchtig gesnater gepaard ging. Ver derop was een postkantoor waar ze echte briefkaarten met „Groeten uit Ganzebord- land" naar vader, moeder, oma of tante mochten versturen. Dat alles maakte deel uit van de Vakan- tiespelen van het Haarlems Speeltuinver- bond. Enige honderden kinderen hebben er enige genoegelijke uren aan beleefd. De heer C. Heugens, de vooi'zitter van de vakantiecommissie, had de handen vol om het spel in goede banen te leiden. Hij werd daarbij echter kundig bijgestaan door een aantal dames en heren van de leiding. Men had er voor gezorgd dat de jeugdige deel- nemers zich geen moment behoefden te vervelen. In tal van vakken wei-den de kindei-en op de een of andere manier een poosje beziggehouden, hetzij met een oe- hendigheidsspelletje, handenai-beid, een quiz of wat lectuur. En mochten ze eens bij een vak aankomen met een boi'd waar op „Pech gehad! Vier vakken terug", stond, wel, dan was de pi-et er niet minder om. Zo was de dag om voordat men er erg in had. Het vrolijke tafereel werd opge luisterd met opgewekte klanken uit een geluidswagen. De 17-jarige Jan van Doorn uit Haar lem, die samen met zijn vriend Jos van der Heyden uit Apeldoorn, een lifttocht naar Zwitserland en Duitsland heeft ge maakt, is in Kelstei'bach bij Fi-ankfurt van zijn bagage beroofd. De jongens wa ren op de terugtocht van een vakantievèr- blijf in Interlaken. Zij troffen tijdens het liften een ongeveer 24-jarige Duitse jonge man aan, die hun een lift tot Keulen aan bood. Bij Kelsterbach stopte hij, omdat hij, naar hij zei. nog even een boodschap moest doen. De jeugdige lifters stapten uit en gingen in een café een maaltijd ge- bruiken. Over anderhalf uur zou de be hulpzame Duitser tei-ugkomen om beide jongens weer op te halen. Toen hij echter na tweeëneenhalf uur nog niet terug was kregen de jongelui arg waan. Zij gingen naar het politiebui-eau. waar hun een foto werd getoond van een man, die zeer veel geleek op de Duitser, die hen zo ver had meegenomen Het bleek een door de politie gezochte man te zijn, die een aantal oplichtingen van lifters op zijn naam had staan. De jongelui zaten plotseling zonder geld en bagage op ruim vierhonderd kilometer van hun ouderlijke woningen. Op het Nederlandse consulaat in Frankfox-t kregen zij een aantekening, dat hun paspoorten waren gestolen. De nacht konden zij doorbrengen in een sana torium in Mainz, waar ze een lift kregen tot 180 kilometer van Keulen. Vandaar nam een Nederlandse vrachtautochauf feur de Apeldoornse jongen mee tot Arn hem en Jan van Doorn tot Utrecht. Bij de grens waren er nog enige moeilijkhe den, omdat de Nederlandse douane het ver haal van beide jongens wilde controleren. Zonder bagage en geld, maar een nuttige ervaring rijker, keerden de jongens van hun avontuui'lijke vakantie terug. Haarlems Speeltuinverbond „Buitenrust" (Van Zompelstraat): 9 uur badminton op de tuin. 2 uur ex cursie naar drukkerij van Haarlems Dagblad. Leeftijd 1014 jaar. „Dclftwijk" (Van Moerkerkenstraat): 10 uur voetbaltoernooi op terrein V.V. „Spaarndam". Leeftijd 811 jaar en 12—14 jaar. „D.V.S." (Vondelweg): 1011 uur zwemmen in zwembad Kleverlaan. Leeftijd 614 jaar. Dagtocht naar de Amsterdamse waterleidingduinen. Brood en drinken meenemen. „Flora" (Van Oosten de Bruijnstraat): fietstocht naar Schiphol. Leeftijd 9 14 jaar. Brood en drinken meenemen. „Frans Hals" (Schotersingel): 10 uur voetbaltoernooi op terrein V.V. „Spaarndam". Leeftijd 811 jaar en 1214 jaar. „Glasblazers" (Papentorenvest)dag tocht naar Amsterdamse waterlei dingduinen. Leeftijd 814 jaar. Brood en drinken meenemen 10 uur zand bakwedstrijden voor kinderen van 4 7 jaar. „Centrum" (Wilsonplein): 10 uur voetbaltoernooi op terrein V.V. „Spaarndam". Leeftijd 8—11 jaar en 1214 jaar. „Jeugdland" (Theemsplein)dagtocht naar de Amsterdamse waterleiding duinen Leeftijd 8—14 jaar. Brood en drinken meenemen. „Klarenhof" (Brouwersplein): 1011 uur zwemmen in zwembad Houtvaart. Leeftijd 614 jaar. 2 uur excursie naar drukkerij Haarlems Dagblad. Leeftijd 1014 jaar. „Patvliet" (Delftwijk): 2 uur excursie naar drukkerij Haarlems Dagblad. Leeftijd 10—14 jaar. „Nieuw Leven" (Spaarndam): 10 uur fietstocht naar Schiphol. Leeftijd 9 14 jaar. Brood en drinken meenemen. 2 uur badminton op de tuin. „Oosterkwartier" (Zomervaart): 10 uur fietstocht naar Schiphol. Leeftijd 914 jaar. 3 uur speurtocht in de buurt voor kinderen van 614 jaar. „V.Z.O.D." (Nieuwlandstraat)10 uur fietstocht naar Schiphol. Leeftijd 9 14 jaar. 2 uur excursie naar drukkerij van Haarlems Dagblad. Leeftijd 10 14 jaar. „Weltevreden" (Spaarndamseweg): 10 uur voetbaltoernooi op terrein V.V. „Spaarndam". Leeftijd 811 jaar en 1214 jaar. „W.I.K." (Oude Weg): dagtocht naar Amsterdamse waterleidingduinen. Leeftijd 8—14 jaar. Brood en drinken meenemen. „Te Zaanen" (Anthony Fokkerlaan): 10 uur voetbaltoernooi op terrein V.V. „Spaarndam" Leeftijd 811 jaar en 1214 jaar. Haarlemse Kath. Ver. voor het Gezin „Hof van Eden" (Geusevesperstraat) 8.30 uur fietstocht naar Alkmaarse kaasmarkt. Brood en dx-inken meene men. Leeftijd 10 jaar en ouder. „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Spel op de tuin. 's Middags poppenkast voorstelling. „Don Bosco" (Phoenixstraat)9.30 uur dagtocht naar de Kennemerdui- nen. Leeftijd 6 jaar en ouder. Alleen brood meenemen. „Noordervreugd" Ambachtstraat) spelen op de tuin, zaklopen, touw trekken, behendigheidswedstrijden enz. voor alle kinderen. „Dartele Jeugd" (Flevoplein): zie als bij „Noordervreugd". „Mariagaarde" (Westergracht): 9 uur wandeltocht naar Zandvoort. Leeftijd 813 jaar. Terug per bus. Brood en beker meenemen. Het jaax-verslag over 1958 van de Haar lemse Commissie voor de Bejaax-denzorg geeft een uitvoerig overzicht van de acti viteiten op het gebied van de verstrekking van warme maaltijden, de vrijetijdsbeste ding, het bezoek aan bejaarden, vakantie weken voor bejaarden en de subcommissie bejaardenzorg- en verpleeghuizen. in 1958 werden 10722 maaltijden uitge zonden, waarvan 7452 vanuit het gemeente lijk tehuis voor bejaarden en 3270 vanuit het Proveniershuis. Dit waren in totaal 887 meer dan in 1957. Volgens het verslag laat het zich aanzien, dat in de toekomst met een verdere stijging rekening moet worden gehouden. Het blijkt, dat de ver strekking van de warme maaltijden steeds meer door de bejaarden gewaardeerd wox-dt. Ongeveer tachtig bejaarden kregen iedere week drie keer een warme maal tijd. In totaal hebben 150 bejaarden van deze service genoten. Naar aanleiding van de geslaagde proef neming in het seizoen 19571958 met een cursus „muziek" heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in samenwex-king met de commissie voor de bejaax-denzorg voor het seizoen 19581959 een serie cux-sussen voor bejaarden georganiseerd, waarvoor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 1500 beschikbaar stelde. De volgende cur sussen werden gegeven, die alle veel be langstelling genoten: muziek door de heer Marinus Adam, knutselcursus door mejuf frouw A. M. Franse, „Het boek als bron van ontspanning en inspix-atie" door me vrouw Marijke van Raephorst, schilder kunst door de heer H. P. Baard, samen stelling va~* maaltijden voor bejaarden door mejuffrouw A. M. Franse, veilig ver keer door inspecteur J. J. van Zijl, cursus reis- en natuurbeschrijvingen, verzorging bloemen en planten door de heer H. Vonk en bejaardenverzorging in binnen- en bui tenland door mejuffrouw zuster W. M. E. de Klerk. In het verslagjaar werden 1300 bezoeken aan alleenstaande bejaarden gebx-acht, waarbij is komen vast te staan, dat de ont vangst door de bejaarden onverdeeld gun stig was. In 1958 werden twee vakantie weken gehouden in het buitencentrum „Het Wisselse Veld" in Epe. Ook de be langstelling hiervoor neemt steeds toe. Dit jaar staat het vakantiecentrum gedurende zes weken ter beschikking, waardoor 260 bejaarden er een week kunnen door brengen. De subcommissie bejaardenzorg- en verpleeghuizen heeft B. en W. van Haar lem een nota overhandigd, waarin een inventarisatie is vervat van de in Haar lem en omgeving op dit gebied werkzame niet-winstbeogende instellingen. IEDERE OCHTEND gaat de vertegenwoordiger in chocolade- en suikerwex-ken, de heer A. Groot uit de Dol fijnstraat in Haarlem, net als zovele andere Haarlemmers, naar het station. Op zichzelf is dat dus niet zo iets bij zonders. Maar het wordt wel een uitzondering als men weet, dat de heer Groot op 19 september vierentachtig wordt en op 1 augustus een belangrijk jubileum viert. Dan is de heer Groot name lijk vijftig jaar reiziger van de Nederlandse Spoorwegen; vijftig jaar zat hij iedex-e dag in de trein en door kruiste heel Nederland. Bij de intrede van de zomer dienst der N.S. ontving de heer A. Groot onlangs net als iedere andere algemene abonnementhouder dit jaar voor het eerst gratis de zomerdienstregeling. Om nu hiervoor te be danken en om zijn waar dering uit te spreken over het feit, dat hij al die vijftig jaar altijd rustig en fijn ge reisd heeft, schreef de heer Groot een brief aan de Nederlandse Spoorwegen. Omdat we het wel leuk vinden het de heer Groot zelf allemaal te laten ver tellen. citeren we hier zijn epistel: „Met grote voldoening ont ving ik het spoorboekje voor de zomerdienst 1959. Mijne hartelijke dank voor deze zo mooie attentie en ik hoop nog vele jaren van deze gunst gebruik te mogen maken. Reeds 1 augustus 1909 ben ik gaan reizen per spoor met kaartjes en kilo- meterkaarten en N-groep- kaarten enzovoorts, totdat eindelijk mijn besluit was het algemeen abonnement uwer maatschappij te nemen. Het zal dan per 1 augustus vijftig jaren zijn dat ik ge bruik mag maken, met al mijn gezondheid vandien, want als oud-motor- en autorijder plus spoorrijder kan ik u mededelen dat er mijn gezondheid nimmer onder heeft geleden. Ik mag mij dit jaar verheugen per 19 september de dag te her denken dat ik 84 jaar oud mag worden, en dat het ge zond is te werken en te rei zen heeft mij dik overtuigd en vooral nu ik rustig in de spoorwagens kan plaats nemen doet mij goed en ik ben steeds in een prima staat van gezondheid omdat treinreizen rustig is. Werk zodoende nog steeds en dring er steeds bij mijn collega's op aan mijn voorbeeld te volgen". Hoewel de heer Groot dus nog altijd met veel plezier werkt, is hij de laatste tijd toch niet helemaal tevreden. „Wij als handelsagenten maken dagelijks mee, dat er iets terugwerkends is. De functie van vertegenwoor diger gaat de laatste jaren erg achteruit. Vooral met het verschijnen van al die >:elfbedieningszaken. Boven dien leveren de groothande- lai-en nu meestal recht- streeks aan hun afnemex-s. Wij worden zo langzaam aan zachtjes weggedrukt. Net alsof ik me zou laten weg- TIJDENS DE vakantieakti- viteiten van de Haarlemse Raad voor de Jeugd zal de toneelgroep „Ai-ena" op 10 en 11 augustus op de Stads- doelen in de Gasthuisstraat (bij de Botermarkt) in totaal vier keer het leuke jeugd- toneelspel van Erik Vos „De wonderbare uitvinding van professor Filarsky" opvoeren. Het is een wonderlijk ver haal van een machine, die alles-kan verdubbelen, zelfs mensen. Maar een stel clowns weet die machine te pakken •e krijgen en dan Kaarten en inlichtingen Kan men krijgen bij het seci*etariaat van de Raad voor de Jeugd, Kleine Hout weg 47, telefoon 10101 en 12375. drukken!" Meneer Groot zijn stem klinkt even veront waardigd, hij zet zijn bril af. „Weet u, dat is nou net iets waarvoor de collega's me zo roemen. Gisteren nog in de trein ontmoette ik een vriend, een 63-jarige man, die het nauwelijks meer klaar speelt". „Jongen", zei hij „hoe jij dat toch alle maal nog doet". „Daarbij moet u dan ook bedenken dat ik nu nog niet eens meer de helft reis van wat ik vroeger deed. Toen zat ik bijna ieder uur in de trein, nu reis ik alleen nog maar naar Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht. Iedere maandag ga ik naar de beurs, naar Amsterdam. Daar ont moet ik altijd een paar vrienden en praten we wat over vroeger en nu. Ik ben ook maar dat is nu al jaren èn jaren geleden conducteur geweest op de eerste elektrische tram. Maar toen ik na zeven jaar ermee ophield en vertegenwoor diger werd heb ik nooit meer iets anders willen doen. De heer Groot opent de kof fer die hij bij zich heeft hij is op weg naar het sta tion als hij met ons praat en wijst ons allemaal lekkers aan. „Kijk dat zijn nou ana nasstokjes, dat marsepein plakjes, die zijn lolly's en dit kaneelstokken. Vooral met het laatste heb ik veel suc ces. „Wilt u er één proeven? We nemen de bruine stok graag aan. Even later staat de heer Groot op. „Mijn hele dag is verprutst als ik nu niet ga". Een kwartier later loopt de heer A. Groot met zijn zwarte hoed en zijn koffertje de stationshal in. Hij groet de lokettiste, loopt langs de controle. En net als iedere andex-e ochtend zit hij te- vx-eden voor het raam, als de trein zich in beweging zet IN DE werkplaats van de heer Th. J. van Zutphen aan de Lange Wijngaax-dstraat in Haarlem staan op het ogenblik naast het grote Kunkelsorgel, ook nog „Jupi ter" en „Waterpoorter". „Ju piter" moet gestemd worden, de beide anderen gerestau reerd. En het Kunkelsorgel dan wel het grondigst. On der auspiciën van de ver eniging „Kring van Draai orgelvrienden" werd het Kunkelsorgel twee jaar ge leden van Maasnieuw (bij Roermond) naar Haarlem gebx-acht. Twintig jaar heeft het orgel niet gespeeld. Aan vankelijk was het de bedoe ling dat het orgel gereed zou zijn voor de komende „Draaiorgelshow", die de Kring van Draaiorgelvrien den in samenwerking met de stichting Haarlems Bloei op 7 augustus houdt. Later bleek echter, dat het orgel volgend jaar pas klaar kan zijn. Er wordt hard aan de restauratie gewerkt. Vooral door de heer Van Zutphen. de heer K. J. Struijs, een meester orgelmaker uit Am sterdam, en de heer H. van der Heuvel. Aangezien ech ter alle drie de heren een volle dagtaak hebben, kun nen zij alleen in hun vrije tijd aan het orgel werken. Dit wordt dus meestal zater- iagmiddag en zondags. Soms noet de heer Van Zutphen ook weieens een weekeinde overslaan, omdat hij het In zijn vrije tijd werkt de heer Van Zutphen, samen met nog twee liefhebbers, aan de restauratie van het Kunkelsorgel. werk in zijn meubelzaak vóór wil laten gaan. Maar meestal zijn de heren het weekeinde in de werkplaats aan de Wijngaardstraat te vinden, waar ze het orgel, dat bijna geheel uit elkaar gehaald is, weer in elkaar zetten. Het Kunkelsorgel ver- tegenwooi'digd een waarde van veertig a vijftigduizend gulden. De restauratie zal een bedrag van tien a vijf tien duizend gulden met zich brengen. Aangezien de Kx-ing van Draaiorgelvrienden fi nancieel er nou niet zo goed voorstaat, moet men het or gel met de meest beperkte middelen restaureren. Dat vinden de heren echter geenszins een bezwaar. En ook andere leden, die af en toe eens een handje helpen doen het met enorm veel plezier. Als het Kunkelsorgel weer „geheel het oude zal zijn", zal het voornamelijk bij feesten gebruikt worden. Dan zullen de mensen, die langs de Hout wandelen het kun nen horen, en op de volgen de draaiorgelshow zal het Kunkelsorgel beslist hét pronkstuk zijn. DE NEDERLANDSE Ver eniging van Geluidsjagers bestaat nog wel niet zo lang, maar heeft al heel wat van zich laten horen. In 1958 won zij in Bern tijdens de inter nationale geluidswedstrijd de Grand Prix voor de beste amateur geluidsopname. Bo vendien sleepte zij de prijs voor de beste nationale se lectie in de wacht. Nu wacht men met spanning op de achtste internationale wed strijd die van 29 oktober tot en met 3 november onder auspiciën van Tape Recor ding en HI-FI Magazine in Londen zal worden gehou den. De heer J. J. S. Blokker jr Orionweg 70 in Haarlem- Noord, een van de enthou siaste leden van de N.V.G. is nu op het idee gekomen om een afdeling Haarlem en omstreken van de Geluids jagers op te i'ichten. Het hoofdbestuur in Zeist juicht dit initiatief uiteraard van harte toe. Dat zou dan, als alles lukt, de eerste afdeling in den lande worden. De Nederlandse Vereniging van Geluidsjagers heeft in Haarlem negen leden. „Ik ben er stellig van overtuigd dat er in Haarlem en om streken heel wat meer men sen in het bezit van een bandrecorder zijn, die graag lid zouden willen worden van de N.V.G.", zegt de heer Blokker, die in het kort het nut van de vex-eniging uit eenzet. „De mogelijkheden van een bandrecorder zijn onuitput telijk. Je kunt zelf hoorspe len maken, klankbeelden sa menstellen, elektronische muziek fabriceren, corres ponderen met geluidsjagers in andere landen, gesynchro niseerde teksten maken bij films en dia's. Ze komen heel goed van pas bij de talen studie. En ga zo maar door". De heer Blokker vertelt dat de Vex-enigingen voor Geluidsjagers veel en uit stekend werk doen voor de zieken en de blinden. „Voor al belangrijk is", zo vervolgt de heer Blokker zijn relaas, dat door de uitwisseling van bandjes met geluidsjagers in het buitenland een betere verstandhouding tussen de landen onderling bestaat. De Haai-lemmers, die ook aan deze betere vex-standhou- ding willen meewei-ken en bovendien meer met hun bandrecorder willen doen, kunnen zich in verbinding stellen met de heer Blokker. „Ze moeten maar een bandje sturen in plaats van een brief", zegt hij ten slotte. Advertentie ook fn aerosol: f 4.SO BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL ONDERTROUWD: J. van Essen en H. R. Bartels; H. M. Bosman en D. M. Luijben. GETROUWD: A. Frijstein en M. Rood- hart; A. J. Berkman en T. E. Otto; R. J. F. M. Leijgraaf en C. L. M. L. Jansen. BEVALLEN: H. Sanders-Godijk, d.; C. M. F. I. van der Laan-Robat, d.; C. P. Feltman-Priemus, z. OVERLEDEN: F. J. A. Beijsens, 36 jaar; H. Simon, 67 jaar. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: L. A. Jonker en M. E. J. van Amerongen; F. Brouwer en J. E. Th. d'Hane; J. Smit en A. C. van der Heij den; M. J. Moolenaar en I. van der Zwaan. GETROUWD: H. J. Dikken en J. M. Bos; J. Wijker en A. Dyson; R. Krijger en J. Oud; W. R. H. M. van Huijstee en Th. A. van Bruggen; H. J. van Es en M. de Groot; B. G. J. M. Gründemann en Th. H. Dront- mann. GEBOREN: Marionne, d. van A. J. van Gelder en L. F. de Pree; Nils Christiaan, z. van P. Westedt en E. F. M. F. de Koek van Leeuwen; Jozef Nicolaas Cornelis, z. van C. N. Giling en M. J. Walters. OVERLEDEN: Mevr. W. E. Roozen- Meeuwenoor, 76 jaar; Mevr. H. I. M. vaa den Bei'g-Stuffers. 82 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9