PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Zoch ia het zo Wereldnieuws Opklaringen maar ook buien C.S.W.V. oefent critiek op het sociaal-economisch beleid Werkspoor expandeert in Australië Verolme wellicht in Noorwegen MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 2 Gedragsregels voor bedrijfsleven zijn niet duidelijk Einde nog steeds niet in zicht Levensonderhoudskosten niet gestegen Vragen aan minister over kleine grensverkeer Spaanse invoerrechten gewijzigd Braziliaans contract met Fokker geannuleerd Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 27 tot en met 31 juli Sanering van Belgische kolenindustrie Erfenis van de Kelten J Werkgevers over land bouwpolitiek in de E.E.G. De effectenmarkt Geen instorting als in 1929 te verwachten Trekking 2*4% Premie lening Amsterdam 1956 II Bod op Van Vlissingen Katoen tegen 350 percent TIP VAN BOOTZ In „De Onderneming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, wordt deze week uitvoerig aandacht besteed aan het in de Tweede Kamer gevoerde debat over de regeringsnota inzake het sociaal-economisch beleid. Het verbond meent, dat er in doorsnee slechts zeer geringe mogelijkheden aanwezig zyn voor differentiële loonsverhogingen en dat de toepassing van arbeidstijdverkorting opgevangen dient te worden door daarmee gepaard gaande maatregelen, gericht op extra-productiviteits verhoging. Een sterk bewijs voor deze stelling ziet het verbond in de mededeling van minister De Pous, dat voor 1959 en 1960, ongeacht differentiële loonsverhogingen maar inclusief het loonverhogend effect van de verwerking van de huurbijslag, met een stijging van de loonsom ad acht percent gerekend moet worden, waartegenover een produktiviteitsverhoging in deze jaren staat van ongeveer 6.5 percent. Het heeft het verbond verbaasd, dat de arbeidstijd in het Kamerdebat geheel bui ten beschouwing is gebleven. „Wij weten", zo staat in het orgaan te lezen, „dat de regering ook ten aanzien van de werktijd verkorting een voorzichtig beleid aanbe veelt en dat zij overigens de S.E.R. niet ge volgd is in diens wens om werktijdver korting thans te verbinden aan de voor waarde dat maatregelen die op extra- produktiviteitsverhoging zijn gericht ge lijktijdig dienen te worden genomen. Maar een nadere aanduiding van het regerings beleid, dan toch in ieder geval naar aan leiding van het S.E.R.-advies van 1958, achten wij bepaald gewenst. Men kan naar onze mening niet volstaan met de arbeids tijd tot de secundaire arbeidsvoorwaarden te rekenen en te verklaren dat nu ook hier voor zonder meer een gedifferentieerd be leid zal gaan gelden, afgestemd op pro duktiviteitsverhoging". Het verbond meent dat de mate, waarin uit een oogpunt van coördinatie remmend op de loonontwikkeling moet worden op getreden, mede dient te worden bepaald door de situatie op de arbeidsmarkt. Tot zulk een remmend optreden bij grote werkloosheid en in perioden van volledige of overmatig grote werkgelegenheid advi seerde in 1956 de Stichting van de Arbeid, toen deze zich over de gedragsregels voor een gewijzigde loonpolitiek uitsprak in een brief aan minister Suurhoff. Het verbond acht een dergelijke gedragslijn in de eerst komende maanden voor de toezichthouden- Advertentie Wegens huwelijk zal onze zaak 5 augustus de gehele dag GESLOTEN zijn. Jy A D 6 JUWELIER b FC 3 HORLOGEE Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 Amerikaanse staalstaking De Amerikaanse minister van Arbeid, Mitchell, heeft verklaard dat de directies van de Amerikaanse staalfabrieken en de leiding van de Bond van Staalarbeiders geen ernstige pogingen hebben gedaan om een regeling voor de reeds 18 dagen du rende staking in de staalindustrie te vin den. Mitchell, die op verzoek van presi dent Eisenhower een onderzoek naar de staalstaking heeft ingesteld, meent dat de twee partijen in het geschil maar weinig hebben gedaan in verhouding tot hun ver antwoordelijkheid voor het Amerikaanse volk en de duizenden arbeiders die bij de staking betrokken zijn. Een woordvoerder van de bond van ar beiders in de staalindustrie verklaarde in commentaar hierop, dat de bond nog steeds bereid is een eerlijke en rechtvaar dige overeenkomst te sluiten. Van de zij de der werkgevers kon zaterdag geen commentaar verkregen worden. Vertegen woordigers van de werkgevers en werkne mers zijn heden bijeengekomen in New York, onder leiding van de federale be middelaar Finnegan. Het landelijk prijsindexcijfer van gezin nen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951-100, onderging, ondanks een stijging van het indexcijfer voor de groep aardappelen, groente en fruit, voor het in dexcijfer inclusief A.O.W. in juni geen wij ziging en bleef staan op 121. Door afron ding steeg het indexcijfer exclusief A.O.W. van 116 op 117. Aan de minister en de staatssecreta ris van Economische Zaken heeft de heer Mulders, lid van de Tweede Kamer, de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de bewindslieden kennis genomen van het besluit van de minister voor Landbouw zaken van de Duitse Bondsrepubliek, in gaande 1 augustus 1959, inhoudende, dat in het zogenaamde kleine grensverkeer tussen Duitsland en Nederland de vrije in voer van boter en suiker door grensgan- gers is teruggebracht tot kg voor boter en 1 kg voor suiker? 2. Zijn de bewindslieden van mening, dat deze maatregel indruist tegen, zo niet in strijd is met de beginselen der E.E.G.? 3. Kunnen de bewindslieden mededelen, of en, zo ja, in welke mate de Nederland se regering te dezer zake bemoeiingen heeft gehad met deze voor de grensstreek zo belangrijke beslissing, dan wel welke stappen hunnerzijds tegen deze beslissing zijn genomen? Zijn de bewindslieden bekend met de ver strekkende gevolgen van deze maat regel in de individuele bestaansmogelijk heid van de in de grensstreek wonende Ne derlandse middenstand? Indien de bewindslieden het in vraag 4 gestelde bevestigend beantwoorden, wil len zij dan mededelen, of en, zo ja, welke stappen zij overwegen om genoemde maatregel te doen beëindigen, respectie velijk te wijzigen? de organen van veel belang en het betreurt het dat aan deze kant van de zaak, althans in de Kamer, zo weinig aandacht is ge schonken. „Er is", zo wordt voorts in „De Onder neming" geschreven, „in verband met het gewijzigde loonbeleid veel geappelleerd op de verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven. Het bedrijfsleven en zijn organisa ties mogen van hun kant van de regering verlangen dat zij nauwlettend en met zorg medewerkt aan de totstandkoming van uitvoerbare gedragsregels voor een beleid waarvoor ook zijzelve, de overheid dus, verantwoordelijkheid blijft mededragen". Het verbond betreurt het dat de beslissing over deze gedragsregels thans op zeer korte termijn is genomen. Voor een goede voorbereiding hiervan was zijns inziens wat meer tijd nodig geweest. De Spaanse regering heeft een nieuwe lijst van invoerrechten gepubliceerd, die voornamelijk betrekking heeft op onge veer 200 artikelen, waarvan de invoer is geliberaliseerd. Deze herziening van de invoerrechten vormt een belangrijk onder deel van de huidige economische reorgani satie. De nieuwe invoerrechten vallen gunstig uit voor grondstoffen, maar be tekenen een zware belasting van de fa- brieksgoederen, die ook in Spanje worden vervaardigd. Onder andere zijn ook de invoerrechten op motorrijwielen, huishou delijke elektrische artikelen en televisie toestellen verhoogd. Deze artikelen vallen niet onder de invoerliberalisatie. Een bijzonder tribunaal heeft zijn goed keuring gehecht aan het besluit van het ministerie voor de Luchtmacht het con tract met de Braziliaanse dochtermaat schappij van Fokker te annuleren. Het Tribunal de Contas de rechterlij ke instantie die over contracten uitspraken doet benoemde een bijzondere commis sie onder brigade-generaal Julio Americo dos Reis, om zich met de werktuigen en uitrustingen, die door het ministerie aan de maatschappij werden uitgeleend, te be lasten (UPI). Vrijdag 31 juli 1959 3%% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 4%% Nederland 1959 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken Philips Unilever M Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum K.L.M Holland-Amerika Lijn Kon Ned Stoomboot Mij. Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 19.082.012, Deze week (voorl.) Aandelen 17.129.745, Laagste Hoogste Laatste Koersver-=f h koers koers Tijdvak t.o.v. 24 juli 92'8/i» 93% 93% 96,s/ie 97 H 97Vi« -f 97l3/i6 98Vi« 9729/SÏ 1097/£ lll7/i« 110% 1% 91% 94 93 1% 149 151% 149% 1 365 378 372 176,- 182,50 180,- 0,50 226 230 230 3% 561 570 563 3 ■ólb/i 318% 315% 392 398% 398% 5% 654 662% 656% 579 585 584% 10% 207 213 213 3% f 154.— 169,60 167.60 12,75 130,— 134,50 133,20 5,20 151% 157% 157% 156 Vi 159 157% 250 251 250 133% 134% 134 Obligaties 1 15.884.284,— Obligaties 20.266.750,— Nadat thans de goedkeuring van de Raad van Ministers der E.G.K.S. is ver kregen, heeft de Hoge Autoriteit formeel de Belgische regering gemachtigd in 1959 926 miljoen Belgische frank aan subsidies aan de Belgische kolenindustrie te betalen. Deze subsidies, die een hoeveelheid van acht miljoen ton kolen dekken, hebben enerzijds ten doel de integratie van een aantal mijnen in de gemeenschappelijke markt te vergemakkelijken, terwijl zy anderzijds beogen de exploitatieverliezen te dekken van enige tientallen mijnen tot het tydstip, dat deze onrendabele mynen gesloten zullen worden. Onder het programma der Belgische re gering voor sluiting van de onrendabele mijnen zullen er tot 1962 in totaal 34 mijn- zetels met een gezamenlijke produktie van 5.46 miljoen ton kolen (op basis van de cijfers van 1957) worden gesloten. In 1959 zullen reeds vijftien mijnzetels worden ge sloten. De gezamenlijke produktie van deze mijnen is 2.250.523 ton en ze hebben samen 22.328 personen in dienst. In 1960 worden elf mijnzetels gesloten met een produktie van 1.686.344 ton en een perso neelsaantal van 9.052 man. In 1961 vijf mijnzetels (gezamenlijke produktie 1.007.809 ton en personeel 4.436 man) en tenslotte na de eerste augustus 1962 nog drie mijnzetels met een gezamenlijke pro duktie van 512.928 ton en een gezamenlijk personeel van 2.239 man. Alle arbeiders, die door deze sluitingen zonder werk ko men, zullen ofwel onmiddellijk opnieuw te werk gesteld worden in andere be drijven, of zullen heraanpassingshulp ont vangen, gefinancierd door de Hoge Auto riteit en de Belgische regering. Deze hulp, die in beginsel vrijdag werd goedgekeurd door de Raad der Ministers van de E.G.K.S., zal in totaal 750 miljoen Bel gische franken bedragen. waarvan 375 miljoen ten laste van de Hoge Autori teit ên 375 miljoen ten laste van de Bel gische regering. DE verklaring van de betekenis van plaatsnamen is een uiterst riskant bedrijf. „Wie aan toponomie doet, schreef de Belg J. Mansion, moet diep overtuigd zijn, dat hij er voortdurend in zal lopen". Dat is dan ook herhaaldelijk gebeurd en hele volks verhuizingen zijn zelfs geconstrueerd uit sluitend en alleen omdat men meende dat in een bepaalde plaatsnaam een volksnaam verborgen was, of omdat overeenkomsten in plaatsnamen te constateren vielen. Warnsveld werd zodoende in verband gebracht met de Warnen, maar de naam kan zinvoller worden verklaard met de persoonsnaam Wam. En de veelvuldig voorkomende naam Engeland riep herinne ringen op aan de Angélen, wier verhuizing naar ons land daardoor waarschijnlijk was Maar de plaatsnaam kon door geworden, taalkun digen juister verklaard worden als „het land bij de eng of es", wat meestal ogk treffend met de ligging overeenstemde, zo dat de geschiedenis bij nader inzien geen geweld behoefde te worden aangedaan. Veel is in deze wetenschap nog onzeker, veel is aan veranderde inzichten onder hevig, en veel zal waarschijnlijk nooit tot een oplossing worden gebracht. Bovendien zouden we er bij moeten voegen, dat het verzamelen en onderzoeken van de plaats namen in grote delen van ons land eigen lijk pas is aangevangen en in ieder geval is de inventarisatie nog bij lange na niet voltooid. Houden we dus nauwlettend in het oog, dat vele uitspraken van nu over enige tijd wellicht weer betwist kunnen worden, dan kunnen we eens zien, welke erfenis de Kelten ons op dit gebied hebben nagelaten. In de eerste plaats kennen we dan de naam Lugdunum, dat in de Ro meinse tijd bij Katwijk moet hebben ge legen. Dat is de Latijnse schrijfwijze voor de Keltische naam Lugdimon, dat weer in verband staat, met Lugodünon, hetgeen zoveel betekent als „de sterkte van (de Keltische god) Lug". Hier zouden we dus een restant kunnen vermoeden van Kel tische namen die in ons land zijn achter gebleven, lang nadat de Kelten van hier vertrokken waren. Maar helemaal waar is dit ook weer niet, want de Romeinse sterkte Lugdunum schijnt haar naam ontvangen te hebben van de veldheer Claudius die in Lugdunum aan de Rhóne (het tegen woordige Lyongeboren was. Wellicht geeft de naam Novio- magum (nieuw geld, markt) zoals Nijmegen vroeger heette, ons een.sterkere overtuiging voor de veronder stelling, dat de Kelten werkelijk enige plaatsnamen in ons land hebben achter gelaten. Trouwens, ook Coriovallum (waar in we een afleiding van het Keltische woord voor legerwal moeten zien) en dat op de plaats van het tegenwoordige Heer len heeft gelegen, kan ons in die overtui ging sterken. Niet zo ver daar vandaan ligt in het noorden het plaatsje Blerïk, dat erg Nederlands klinkt, maar door de Romeinen Blariacum werd genoemd, naar alle waarschijnlijkheid een verbastering van het Keltische Blariaco (afgeleid door middel van het suffix-aco van de mans naam Blarus). U ziet, we komen al in de richting. Maar er is nog veel meer Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). De vier centrale werkgeversorganisaties hebben in een nota aan de ministers van Landbouw en Economische Zaken hun in zichten kenbaar gemaakt over een in de E.E.G. te voeren graanbeleid, dat de be langen van de industrie niet zal schaden. Deze organisaties menen, dat een gemeen schappelijke landbouwpolitiek, die geba seerd is op een systeem van toeslagen, de meest geschiktste zal zyn. Men gaat er van uit, dat de teler een redelijk geachte beloning (richtprijs) zal moeten hebben. Het Engelse systeem van toeslagen lijkt daartoe aangewezen. Dit toeslagsysteem ware aan te vullen met een vast E.E.G.- invoerrecht (buitentarief) op granen, ge baseerd op de kostprijs in doelmatig pro ducerende gebieden. Vrije invoer uit landen buiten de E.E.G. zal dan mogelijk zijn terwijl uitvoer naar die landen voor restitutie van de compen serende heffing in aanmerking moet komen. Bij uitvoer naar derde landen van veredelde produkten (vee, vlees, zuivel, eieren en industrieel vervaardigde voe dingsmiddelen) zou een te berekenen graanequivalent moeten worden geresti tueerd of, bij invoer van zulke produkten, geheven. Dit stelsel zal naar mening van de werkgevers in de industrie de kosten van levensonderhoud als gevolg van een E.E.G.-landbouwpolitiek niet verhogen. Binnen de E.E.G.-markt blijft de prikkel bestaan tot zo doelmatig mogelijke produk tie. De uitvoer van landbouwprodukten en derivaten zal minder worden gehinderd, dan door een systeem, gebaseerd op prijs- optrekking. Het verlenen van toeslagen biedt mogelijkheden tot produktieregu- lering en het voeren van een structuur beleid terwijl het instellen van een vrij handelszone, die ook de agrarische sector omvat, wordt vergemakkelijkt. Aldus de mening van de vier Nederlandse centrale werkgeversorganisaties. i •OjUÊ'ièdii'lÖq 3 ><l.' tl 'O: 'iel OOT, Zelfs indien zich een internationale ca tastrofe zou voordoen, dan zal men toch niet meer meemaken dat de koersen van de aandelen op de effectenbeurzen zullen ineenstorten op een wijze als in 1929 is ge beurd. Dit werd onlangs verklaard door Edward Gadsby, de president van de Raad van Bestuur van de Securities and Ex change Commission, de commissie die be last is met het toezicht op de Amerikaanse effectenmarkt. Gadsby zei verder dat de effectenkoersen ook in de toekomst zullen kunnen dalen en stijgen zoals in het ver leden het geval is geweest. De handel in effecten geschiedt momenteel echter bin nen een stelsel van wettelijke voorschriften en de effectentransacties worden geleid door machtige organisaties die zich vol ledig bewust zijn- van de noodzaak om het vertrouwen van het publiek te behouden. Daarnaast is het zo dat bij het aankopen van effecten een zodanige storting van geld verplicht is, dat hierdoor wordt verhinderd dat een accumulatie van kredieten ont staat, die bii de geringste tegenslag zou leiden tot verdere ernstige koersdalingen. Werkspoor n.v., die reeds zeven jaar in Australië werkzaam is als aannemer op werktuigkundig gebied, gaat in Australië een nieuwe onderneming oprichten. De ze tel van de onderneming „World services and construction proprietary Ltd" zal wor den gevestigd te Melbourne. 19. „Zus, houd op!", ri< 1 Smithy streng, terwijl hij de jonkvrouw van zich afduw de. „Wat denk je wel? Dat je voor de film speelt? Ik zal je naar huis brengen, juffie en eens een hartig woordje met je vader spreken!" „Ja, ja", riep de jonkvrouw uit. „In gindse burcht woont mijn hertogelijke vader. Laat ons tot hem gaan en vertellen, wat ons is geschied!" Smithy bromde iets onverstaanbaars en drukte de gaspedaal helemaal in, zodat de wagen met brul lende motor op het kasteel af stoof. De verschijning van de auto bracht de uit kijkpost op de toren van het kasteel in grote verwarring. Nog nooit had hij zo iets vreemds gezien, dus blies hij een schette rend alarmsignaal op zijn trompet. De hertog, die in de ridderzaal zat te dom melen, werd hierdoor ruw uit zijn dromen gescheurd. „Vijandenbelegeraars ende roveren!", kreet de ontstelde grijsaard. „Fluks, brengt mij mijn schild, mijn zwaard ende mijnen verbandtrommel Zaterdag jongstleden is wederom de trekking gehouden van de 2/i"lo Premie- lening Amsterdam 1956 II. Uitgeloot wer den 500 obligaties, waarbij de premie van f 250.000 viel op obligatie nummer 9 van serie 14635, die van 100.000 op nr 3 van serie 11814, die van 50.000 op nr 3 van serie 7844, die van 25.000 op nr 10 van serie 16192. De volgende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van f 10.000 elk: nr. 2 ven serie 8155, nr. 2 van serie 10148, nr 6 van serie 17305, nr 8 van serie 16192 en nr 10 van serie 4342. Verder werden de volgende vijf obliga ties uitgeloot met een premie van 5.000 elk: nummer 4 van serie 11564, nummer 1 van serie 8115, nummer 10 van serie 17978, nummer 4 van serie 16192 en nummer 4 van serie 6504. Voorts zagen de bezitters van de volgende tien obligaties zich een premie van 1.000 toevallen: nummer 7 van serie 16796, nummer 10 van serie 16796. nummer 7 van serie 7844, nummer 4 van serie 14281, nummer 8 van serie 14079, nummer 2 van serie 15909, nummer 4 van serie 3483, nummer 4 van serie 14697, num mer 5 van serie 8215 en nummer 6 van serie 13252. De houders van de volgende tien obligaties werd een premie van 500 toegewezen: nummer 1 van serie 14635, nummer 3 van serie 15909, nummer 9 van serie 18838, nummer 10 van serie 9711, nummer 3 van serie 16237, nummer 3 van serie 13737 en nummer 8 van serie 13737. Ten slotte werden 466 niet hierboven ge noemde nummers uitgeloot met 125 elk. De volgende trekking is op 1 augustus 1960. In een bericht delen de Gebroeders Teixeira de Mattos mede namens princi palen bereid te zijn aandelen P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond tot het maximum van het gehele geplaatste gewone kapitaal, ad nominaal 5.000.000, te kopen tegen een koers van 350 percent. Er wordt geen voorwaarde gesteld ten aanzien van het aantal aan te bieden aandelen. Het aanbod is geldig tot vrijdag 7 augustus 1959, tenzij nader be kend zal worden gemaakt door Gebroe ders Teixeira de Mattos dat zij van een bepaald tijdstip af geen verdere aanbie dingen zal accepteren. Jongstleden vrijdag beliep de beurskoers van genoemde aan delen 300 percent. Directie wist van niets Commissarissen en directie van de n.v. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrie ken te Helmond delen mede, dat het aan bod gedaan via Gebrs. Teixeira de Mattos ter overname van de gewone aandelen in genoemde n.v. tegen de koers van 350 per cent, zonder enig overleg, te hunner ken nis is gekomen. Het bestuur beraadt er zich over wat het te doen staat. Dezer dagen gaat de scheepsbouwer C. Verolme naar Noorwegen, waar hij met de eigenaar van een scheepswerf in de om geving van Oslo onderhandelingen voert over het overnemen van diens werf om deze aan zyn concern te kunnen toevoegen. De berichten als zouden de onderhande lingen reeds tot een definitief resultaat hebben geleid worden door de Nederlandse scheepsbouwer wel wat voorbarig ge noemd. Hij hoopt evenwel in de loop van de week nadere mededelingen over de gang van zaken te kunnen doen. Advertentie Een Sir en zijn lady uit Londen, 'hebben 't in ons landje gevonden. Weer monter en fris ioor TIP's lavenis, voor 't leven aan BOOTZ zich verbonden. Inz. Hr. J. S., Bussum. ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam Menselijker. Volgens het Egyptische tijd schrift „Al Moessaoear" heeft de re gering van Saoedi-Arabië besloten het straffen van dieven door het afhakken van de hand „menselijker"' te maken. Deze straf werd tot nu toe in het open baar door de beul uitgevoerd, waarbij de schuldige door twee knechten werd vastgehouden. De straf zal voortaan door een chirurg worden uitgevoerd, nadat de schuldige onder narcose is gebracht. Annemarie. De 23-jarige Stephen Rocke feller, zoon van de gouverneur van New York, die zoals bekend miljonair is, zal op 22 augustus in het huwelijk treden met de 21-jarige Noorse Anne Marie Rasmussen. Anne Marie Rasmussen is keukenmeisje bij de Rockefellers ge weest. Laten komen. Senator John F. Kennedy, van de democraten voor het presi dentschap, heeft zich vrijdagavond te genover journalisten uitgesproken voor een bezoek van premier Kroesjtsjev aan Amerika en een topconferentie van hem met president Eisenhower. Stad. De komende weken zullen in de stad Korangi, die in minder dan een jaar tijds in de woestijn bij Karatsji (Pa kistan) is gebouwd, 15.000 vluchtelingen gezinnen in totaal 90.000 mensen worden gehuisvest. Er zijn in Karatsji een half miljoen vluchtelingen, die na de deling van Voor-Indië 12 jaar ge leden uit aan India toegewezen ge bied zijn gekomen. Vakantie. Het Stockholmse avondblad „Expressen" maakt melding van ge ruchten als zou de 21-jarige Zweedse prinses Desirée, een kleindochter van koning Gustaaf Adolf, zich gaan verlo ven met de 19-jarige kroonprins Con- stantijn van Griekenland. De prinses is zaterdag met haar oudere zusters Mar- gareta en Brigitta voor vakantie naar Griekenland vertrokken. Niet onderschatten. Vooraanstaande Ame rikaanse en Britse geleerden hebben za terdag op een conferentie te Oxford verklaard, dat ei meer moet worden gedaan om het publiek tegen de gevol gen van radio-activiteit tr bescher men. De Amerikaan prof. G W. Beadle zei: „Als wij nu de fout maken de ge volgen van radioactiviteit op genetisch gebied te onderschatten, zullen de ko mende generaties nog honderden, zelfs duizenden jaren de rekening moeten be talen". Opvolger. Koningin Elizabeth heeft zater dag de 71-jarige generaal-majoor Geor ge Vanier tot gouverneur-generaal van Canada benoemd als opvolger van Vin cent Massey, die 15 september met pensioen gaat. Vanier is de eerste Frans-Canadees op deze post. In de Eerste Wereldoorlog verloor hij een been. Kalmer aan. Volgens het Westduitse pers bureau DPA heeft bondskanselier Ade nauer een lichte kou gevat. Hij zal het op medisch advies in de komende da gen wat kalmer aan doen. De kanselier consulteerde zijn lijfarts, dr. Bebber Buch, en later kwam ook prof. Martini die Adenauer vaak behandeld heeft. Derde termijn. De nationale vergadering van nationalistisch China heeft gezegd een oplossing te zullen zoeken voor het herkiezen van president Tsjiang Kai- Sjek voor een derde ambtstermijn van zes jaar. De grondwet voorziet slechts in een herkiezing voor een tweede ambtstermijn. Aanranding. Bij Lagranote in de Ameri kaanse staat Georgia, hebben drie negers twee blanke meisjes aangerand. Zij wa ren met een revolver en een mes bewa pend. De drie jongemannen zijn gear resteerd. De bewaking van de gevange nis waar zij zijn opgesloten is versterkt maar de sheriff verwacht geen lynch partij. Normalisatie. Japan heeft het voorstel van Zuid-Korea aanvaard tot hervatting van de onderhandelingen om te komen tot een normalisatie van de betrekkingen tussen de twee landen. De vertegen woordiger van Zuid-Korea in Tokio heeft laten weten, dat zijn regering afziet van haar verzet tegen de Japanse opvatting dat de kwestie van de betrekkingen en de repatriëring van Koreanen in Japan naar Noord-Korea afzonderlijk moeten worden behandeld. Herdenking. Op de plaats waar de atoombom op Hirosjima viel is zondag een bijeenkomst gehouden van meer dan honderd Japanse en buitenlandse gedelegeerden, die woensdag het vijfde wereldcongres tegen atoom- en water stofbommen zullen openen. Het K.N.M.I. deelt mee: In de algeme ne luchtdrukver-deling is gedurende het weekeinde boven West-Europa en het aan grenzend deel van de oceaan maar wei nig verandering gekomen. De luchtdruk blijft laag boven het Oostzeegebied en de omgeving van IJsland. Een krachtig ge bied met hoge barometerstanden hand haaft zich op de oceaan ten zuidwesten van Ierland. Enkele storingsgebieden zijn inmiddels langs de flank van het hoge- drukgebied boven de Britse eilanden en de Noordzee via ons land naar het zuid oosten getrokken, waardoor het weer een veranderlijk karakter heeft gehouden. Maandagmorgen bereikte een nieuw sto- ringsgebied ons land. Na het passeren er van zullen opnieuw opklaringen voorko men, maar de kans op plaatselijke buien blijft bestaan. WEERRAPPORTEN Dinsdag 4 augustus Zon op 5.04 uur, onder 20.27 uur. Maan op 5.04 uur, onder 19.58 uur. 4 augustus 11 augustus 18 augustus 26 augustus Maanstanden 15.35 uur 18.10 uur 13.50 uur 9.03 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 3 augustus Hoog water 2.54 en 15.19 uur. Laag water 10.49 en 23.13 uur. Dinsdag 4 augustus Hoog water 3.29 en 15.56 uur. Laag water 11.29 en 23.51 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen «e e d binnen- en buitenland. d 2S Neerslag, laatste 24 uur. s-S O 5 b i a3 Den Helder geheel bew. wnw 21 0 Ypenburg geheel bew windst. 20 0 Vlissingen geheel bew. wzw 17 5 Eelde licht bew w 21 0 De Bilt zwaar bew wzw 21 1 Twente half bew. wnw 22 0,2 Eindhoven zwaar bew w 21 0 Zd Limburg zwaar bew. w 18 0,2 Helsinki zwaar bew. ozo 22 0 Stockholm geheel bew. n 19 9 Oslo half bew. nno 27 0 Kopenhagen regen nnw 20 14 Aberdeen regen windst. 17 1 Londen zwaar bew nnw 22 2 Amsterdam zwaar bew wzw 21 0,2 Erussel geheel bew windst. 16 12 Luxemburg zwaar bew wnw 17 4 Parijs zwaar bew. wzw 19 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 24 0 Nice onbewolkt nnw 25 0 Berlijn geheel bew. w 22 1 Frankfort zwaar bew. zw 19 2 München geheel bew w 20 0,1 Zürich zwaar bew. ozo 18 0.1 Genève onbewolkt windst. 22 0,1 Locarno onbewolkt o 24 4 Wenen geheel bew. wnw 23 0 Innsbruck zwaar bew. wzw 22 6 Belgrado zwaar bew. wzw 24 0 Rome half bew. z 29 0,2 Ajaccio onbewolkt windst. 27 0 Lissabon onbewolkt nnw Madrid onbewolkt windst. 34 0,ï Mallorca half bew. ono Athene onbewolkt windst. 33

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2