Koning Mohammed onverwacht naar zijn land teruggekeerd Londen verwacht veel van een Amerikaans-Russisch gesprek Geslaagde optocht tijdens het communistische jeugdfestival Aandrang op breuk met Frankrijk wordt sterker 3 Goede voorbereiding tot een topconferentie Nehroe licht ingrijpen in staat Kerala toe Spionage „voor Nederland" gestraft met dwangarbeid Oproerige sekte slaat toe in Brazzaville Regen dwingt tot een gevechtspauze in Laos Appè! tegen apartheid in Kaapstad Bank Holiday met slecht weer, maar toch 28 doden Zwitserse neutraliteit wordt uitgeluid GISTING IN MAROKKO Josephine Baker's pleeg kinderen naar Nederland 0p de '"Pra.atótoel Negerzanger Paul Robson verhoogde het succes Blank belaagt zwart in Wilmington en Brooklyn Oud-SS.'ers geloven nog niet in de democratie MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 (Van onze correspondent in Londen) Hoewel sommigen sceptisch staan tegen over een onderonsje van Kroesjtsjev en Eisenhower is het denkbeeld van een ge sprek tussen de machtigste twee mannen ter wereld in Londen algemeen in goede aarde gevallen. Het gevaar van een be konkeling van zaken door de reuzen ach ter de rug van anderen acht men denk beeldig. Na de ontmoeting tussen Kroesj tsjev en Macmillan kan men ook moeilijk bezwaar maken tegen een soortgelijke be spreking. De Britten blijven ondanks de stroefheid van Genève geloven in een uit eindelijk vergelijk inzake Berlijn, voorna melijk beperkt tot troepensterkte en be wapening. Nu, ondanks Selwyn Lloyd's vasthou dendheid, in Genève de top vrijwel zeker dit jaar niet zal worden bereikt Londen hoopt nu op het voorjaar wordt een ontmoeting tussen Eisenhower en Kroesj tsjev als een doeltreffend middel gezien om het ijs, dat door Macmillan gebroken scheen, maar dat zich inmiddels weer vastgezet heeft, opnieuw los te maken. In dien Kroesjtsjêvs bezoek aan Washington tot een dooi leidt, zal een topgesprek vol gens Londen spoedig moeten volgen. Dit bezoek wordt bij gebrek aan beter als een welkom surrogaat daarvan gezien. Macmillan heeft met. zijn plan voor een onvoorwaardelijk topgesprek, liefst voor de Britse algemene verkiezingen, bakzeil moeten halen, maar is met anderen van mening, dat Oost en West aan de praat moeten blijven om te voorkomen, dat er in de komende weken opnieuw een ernsti ge crisis over Berlijn losbarst. Vandaar dat men van harte instemt met de afleidings manoeuvre van het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten welke ook van pas komt in de kraam van de Russische leider zelf, die op dit ogenblik evenmin van een nieuwe Berlijnse crisis gediend schijnt. Langs de omweg van een confron tatie tussen Eisenhower en Kroesjtsjev zal de internationale politieke temperatuur de komende maanden kunnen dalen. Nu Kroesjtsjevs Scandinavische vakantie in duigen is gevallen, zal hem dit uitstapje naar de Verenigde Staten ook politiek goed doen, zo geloven sommigen. Het be langrijkste is dat deze reis kan leiden tot het wegnemen van bepaalde Russische NEW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft zondag op een bijeenkomst van de congrespartij in New Delhi met be trekking tot Kerala verklaard, dat de cen trale regering „absoluut geen andere keus" had dan interventie. Nehroe zou ge zegd hebben, dat ten slotte iedereen de communistische regering in Kei'ala inbe grepen wilde, dat de centrale regering tussenbeide kwam. De regering van Ke rala was tot de overtuiging gekomen, dat de oppositie zo sterk was toegenomen, dat zij de toestand niet meer in handen kon houden, aldus Nehrce. De secretaris-generaal van de Indische communistische partij, Ghosj, heeft ver klaard, dat de nieuwe verkiezingen in Ke rala zouden aantonen, dat de communisten niet het vertrouwen van de meerderheid hadden verloren. Hi.i zei op een perscon ferentie, dat meer geweld tegen de com munisten werd gebruikt na de overneming van het bestuur door de president. „De grondwet is gemaakt, tot een farce en het optreden van de president is een tragedie voor de Indische democratie en de inwo ners van Kerala". Hij beschuldigde pre- nier Nehroe van het toepassen van zware discriminatie. Volgens berichten uit Trivandrum zijn alle vrouwen en jongeren die gevangenis straffen uitzaten in verband met de cam pagne van de Congrespartij, zondag in vrijheid gesteld. (UPI) Bij ongeregeldheden in Tri- chur in Zuidwest-India is zondag een per soon gedood en werden veertien anderen gewond. De botsing in Trichur tussen communisten en anti-communisten was een van een reeks incidenten en protesten over geheel India naar aanleiding van het ingrijpen van de cc-ntrale regering in de bestuurszaken van de deelstaat Kerala. BERLIJN (Reuter) Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft zaterdag uitspraak ge daan in het proces tegen de arts dr. Förster en de apotheker Georgi, die beiden van spionage worden beschuldigd. Zij werden veroordeeld tot respectievelijk ze ven en twee jaar dwangarbeid, aldus meldt het Oostberlijnse dagblad „Berli ner Zeitung". Förster werd er tevens van beschul digd, dat hij mensen aanspoorde Oost- Duitsland te ontvluchten. Georgi werd ten laste gelegd, dat hij gegevens voor Förster verzamelde, die deze gegevens weer door gaf aan een „Westberlijnse functionaris van de Nedeidandse geheime dienst", zo deelde het blad mee (Zoals reeds is gemeld hebben de Neder landse autoriteiten verklaard, dat er geen Nederlandse geheime dienst in Berlijn be staat). BRAZZAVILLE (Reuter) Bij nieuwe ongeregeldheden in een voorstad van Braz- zaville (republiek Kongo) zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven mensen ge dood en 43 gewond. Leden van de mats- wanistische religieuze secte, die alleen net gezag van hun in 1042 in een Franse ge vangenis overleden leider Matswe erken nen. vielen naar verluidt met messen en stokken aanhangers van de regering aan. Op dinsdag kwamen 36 in paniek ge raakte matswanisten door verstikking om het leven, toen de politie hen trachtte te verdrijven uit een lege opslagplaats, waar zij zich hadden gevestigd. Hun actie vorm de een onderdeel van een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Waarnemers geloven, dat de regering zeer krachtige maatregelen zal nemen tegen de secte, die van passief verzet tot openlijke opstand tegen de autoriteiten overgaat. Er zijn reeds moeilijkheden sedert juni toen de leden van de secte zich bij de parlementsverkiezing van stemming onthielden. Toen werden ongeveer 150 mensen bij ongeregeldheden gewond. misverstanden over Amerika, doordat Kroesjtsjev de door hem verguisde maat schappij met eigen ogen zal kunnen aan schouwen. Omgekeerd acht men het. van grote betekenis dat Eisenhower, die de Sovjet-Unie slechts van horen zeggen kent, te zijner tijd daarmee persoonlijk kennis zal maken. Eisenhower en Kroesjtsjev zijn in een positie eikaars landen te verwoesten of met elkaar tot overeenstemming te ko men. Zij dienen te beseffen wat beide lan den gemeen hebben, zo wordt hier opge merkt. Men acht Kroesjtsjevs bezoek vooral mo gelijk nu door Dulles' dood Amerika's mo ralistische houding is verzwakt, hoewel men ervan overtuigd is dat de Verenigde Staten met hun beginselen niet zullen schipperen. Het feit dat Nixon's kansen op het presidentschap zijn gestegen door zijn gedachtenwisseling met Kroesjtsjev, wordt hier gezien als een bewijs van een grondige verandering in de Amerikaanse openbare mening. Men gelooft in Londen echter niet, dat kroesjtsjevs eventuele be zoek aan Amerika veel zal bijdragen tot een ogenblikkelijke verbetering van de in ternationale toestand. Desondanks wordt de overwinning van de Amerikaanse „wa tervrees" als een stapje vooruit gezien, welke de westelijke bondgenoten met el kaar in een lijn zal brengen zonder dat dit tot iets verplicht. Propagandastrijd woedt voort SAIGON (UPI) Volgens in Saigon bin nengekomen berichten is de militaire toe stand in Sam Neua, de provincie van Laos waar het koninklijke leger van Laos in ge vechten gewikkeld is met communisten, vrij stationair vanwege de zware regen, die de laatste drie dagen zonder ophouden gevallen -is. De verwachte opmars van de communisten tegen het garnizoen van Hua Mong is niet doorgegaan. Het grootste deel van de communisti sche strijdmacht zou bestaan uit leden van de Thai Dam, een stam, die de ber gen tussen Laos en communistisch Noord- Vietnam bewoont. Zij zouden in Noord- Vietnam een opleiding gehad hebben in oerwoudgevechten. De leden van de Thai Dam-stam kunnen door hun taal en hun voorkomen doorgaan voor Laotianen in plaats van Noordvietna- mezen. Zij hebben onlangs pamfletten ver spreid waarin zij getuigden van hun vreedzame bedoelingen. Als hun enige doel werd aangegeven terugkeer van de internationale wapenstilstandscommissie naar Laos, aldus de in Saigon ontvangen berichten. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag een officiële verklaring uit gegeven, waarin bezorgdheid wordt uit gesproken over de toestand in Laos, waar „de communistische imperialisten pro beren een ernstige crisis in het Verre Oos ten uit te lokken." Volgens het State Department maakt men zich belachelijk als men verklaart dat Laos, met zijn bevolking van twee mil joen zielen, een gevaar is voor communis tisch China met zijn 650 miljoen inwoners of voor Noord-Vietnam, dat een bevolking van 14 miljoen mensen heeft. De communistisch gezinde Pathet Lao is er, met behulp van communistische sa menzweerders van over de grens, op uit de rust te verstoren. De communistische regimes in China en Noord-Vietnam wen sen geen toestand van rust, zij geven de voorkeur aan beroering in Zuid-üost-Azie. aldus deze verklaring. LONDEN (Reuter) Radio-Moskou zegt, dat de regering van Laos „op Ame rikaans advies bezig is de overeenkomst van Genève over Indo-China te saboteren en een burgeroorlog op touw heeft gezet om de oppositie te vernietigen." Amerika had al lang geprobeerd Laos van de weg der neutraliteit af te brengen. Het blad eist, dat de internationale bestandscom missie voor Laos haar werk onmiddellijk hervat. (Van onze correspondent in Londen) Vandaag is het de beroemde Britse Bank Holiday, welke het begin vormt van de drukste vakantietiid van het jaar. Deze traditie ontstond negentig jaar geleden met de invoering van de enige extra vrije dag voor de bankbedienden. Thans is het een nationale feestdag, waarop bedrijven en winkels gesloten zijn, hoewel de dag bladen normaal uitkomen. Rond Londen en elders zijn de op deze dag gebruike lijke kermissen in volle gang. Meestal zit tijdens het weekeinde voor Bank Holiday op talrijke wegen het ver keer muurvast. Daarvan was, mede door het veranderlijke weer, thans geen spra ke. Automobilisten, door schade en schan de wijs geworden, vertrokken reeds gedu rende de afgelopen werkdagen of reden 's nachts. Ondanks het lichte verkeer vie len er echter zaterdag op de wegen ten minste 28 doden en 400 gewonden. Het aantal doden vormt voor een zaterdag voorafgaande aan de feestdagen een re cord. Uit Londen vertrokken gisteren 20.000 auto's per uur en zaterdag 15.000 tegen 30.000 op een normaal mooi zomerweek einde. Het is nog te vroeg om te zeggen of een nieuw experiment succes opleverde. Op sommige hoofdwegen zijn namelijk tra jecten van enkele kilometers afgebakend waarop het vex'boden is stil te staan. Hier bij dient te worden opgemerkt dat in Groot-Brittannië geen wijde parkeerstro- ken bestaan zoals in Nederland. Parkeer havens zijn ook zeldzaam. De eerste su permoderne autoweg voor een onafgebro ken verkeersstroom die in aanleg is tus sen Londen en Birmingham zal eind van dit jaar of begin van het volgend jaar ge reed komen. In Willemstad op Curagao is een stand beeld van Johan van Walbeeck ont huld ter gelegenheid van het jeit dat 325 jaar geleden de eerste Nederlan ders onder leiding van Johan van Walbeeck voet aan wal zetten op Curagao. De onthulling geschiedde door gouverneur Speekenbrink. SION, ZWITSERLAND (Reuter) De Zwitserse minister van Buitenlandse Za ken, Petitpierre, heeft in een rede in Sion verklaard dat de tijd voorbij is dat een klein land alleen kan staan. Hij zinspeel de daarbij niet rechtstreeks op de tradi tionele neutraliteitspolitiek van Zwitser land. „Wij moeten ons ervan bewust zijn, dat een land en vooral een klein land niet geheel alleen zijn weg kan vervolgen en geheel alleen kan staan. Zijn lot is verbon den met dat van de gemeenschap, waar toe het door zij geografische ligging be hoort, de beschaving, die het aanhangt en de beginselen, die zijn nationaal bestaan inspireren". Hij zei, dat de bedreigingen waaraan Zwitserland thans blootstaat veel ingewik kelder en subtieler zijn dan die waartegen zijn voorvaders hadden gestreden. „Het is nu minder een kwestie van waarborging van onze onafhankelijkheid tegen onze buurlanden zoals destijds, maar meer het bijdragen met hen aan de verwerkelij king van de Europese eenheid en het ver zekeren van de welvaart en sociale stabi liteit". Zwitserland moet met de nieuwe krach ten op het gebied van het wetenschappe lijk onderzoek en dat der mensheid reke ning houden. „Volken ontwaken. Nieuw nationalis me ontwikkeld zich. Wij moeten ons eraan wennen te leven in een wereld, die voort durend verandert. Onze nationale vraag stukken hebben nieuwe afmetingen aange nomen" KAAPSTAD (Reuter) Vertegenwoor digers van dertig Zuidafrikaanse religi euze, politieke en andere organisaties heb ben zaterdag op een bijeenkomst in Kaap stad een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat Zuid-Afrika er niet in is ge slaagd sociale rechtvaardigheid te bereiken en dat zelfs in grote mate de burgerlijke vrijheid is vernietigd. De bijeenkomst was belegd door de Ang licaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank. Een van de sprekers was de vroegere opperste rechter van de Unie van de Sandt Centlivres. De vertegenwoordigers roepen in hun resolutie allen, die hun denkbeelden steu nen op om de Uniedag, op 1 mei, te geden ken als een dag van toewijding aan het streven naar opheffing van de armoede, gelijke economische kansen voor allen, politieke vertegenwoordiging voor allen, blank en zwart, en toekenning aan alle Zuid-Afrikanen van de burgerrechten, die in de gehele beschaafde wereld als onver vreemdbare menselijke rechten worden beschouwd. Op de bijeenkomst is een comité opge richt, dat een campagne zal beginnen voor een ingrijpende hervorming van de Zuid afrikaanse grondwet. De leden van het comité, waarin onder meer de aartsbis schop dr. Joost de Blank en de voormalige opperste rechter A. van de Sandt Cent livres zitting hebben, werden zondag ge kozen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron in Jo hannesburg is zaterdag vernomen, dat de gekleurde student Hans Beukes, die door de UNO-commissie voor Zuidwest-Afrika zou worden gehoord, doch wiens paspoort door de Zuidafrikaanse autoriteiten is in getrokken, zich in Beetsjoeanaland schuil houdt. Nieuw wapen. Het Amerikaanse leger heeft een nieuw wapen ontwikkeld, dat door infanteristen gebruikt kan woi'den tegen laagvliegende vijandelijke vlieg tuigen. Met het nieuwe wapen „Redeye" genaamd kan door een persoon een ge leid projectiel worden afgeschoten. Het lijkt enigszins een bazooka, zoals de ze in de afgelopen oorlog werd ge bruikt. PARIJS (UPI) Koning Mohammed V van Marokko heeft Parijs zondagmorgen plotseling verlaten op weg naar Rabat, hetgeen in verband wordt gebracht met een zich verwijdende breuk tussen de Ma rokkaanse regering en de koning over de politiek ten opzichte van Frankrijk. Zijn besluit werd genomen een paar uur nadat in enorme bijeenkomsten van linkse groe peringen zaterdagavond in Rabat en Casa blanca aangedrongen was op een volledige breuk met Frankrijk en „een totale mobili satie voor de verdediging van de grenzen van Marokko". De koning kwam woensdag in Parijs aan voor een behandeling van zijn amandelen en deze lichte operatie heeft nog niet plaatsgehad. De Marokkaanse ambassade in Parijs deelde direct mede, dat een gunstige wijzi ging in de gezondheidstoestand van de koning de reden was, waarom hij naar Rabat was vertrokken. De kans op een spoedige samenkomst van koning Mohammed en president De Gaulle is nu nog minder geworden. Zij leek nog te stijgen toen De Gaulle de koning uitnodigde na de amandeloperatie te gaan rusten in een kasteel in de om geving van Parijs. CASABLANCA (UPI) De Marokkaan se politie heeft zondag bij Casablanca een vergadering van volgelingen van Si Allal El Fassi, de leider van de rechtervleugel van de Istiqlal. uiteengejaagd. Een sterke politiemacht is van de hoofdstad Rabat naar Casablanca overgebracht. Zaterdag belegde de „jonge arbeiders"-beweging, de linkervleugel van de Istiqlal, ondanks het verbod van de regering massameetings in Casablanca en Rabat. De politie trad toen niet op. Koning Mohammed wordt dinsdag in Tanger verwacht. De koning is waar schijnlijk de enige, die kan voorkomen, dat de tegenstellingen tussen links en rechts tot bloedige incidenten leiden. MONROVIA (Reuter) Dinsdag begint in Monrovia een conferentie van negen onafhankelijke landen in Afrika, te weten de V.A.R., Ethiopië, Guinea, Tunesië, Soe dan, Ghana, Libië. Marokko en Liberia. Zij zal vier dagen duren. Een van de voor naamste onderwerpen van gesprek is Algerije. (UPI) De delegatie van de Algerijnse regering in ballingschap naar deze confe rentie, die zondag aankwam, verklaarde, dat zij een complot wist te verijdelen, door de Franse regering op touw gezet, om haar onderweg te ontvoeren. Dit zou zijn ver meden. doordat een vliegtuig van de re gering van Ghana kon worden gehuurd, dat geen tussenlanding behoefde te maken in Abidian aan de Franse Ivoorkust. (Reuter) Volgens in Oran ontvangen berichten is ten westen van Colomb Béchar, aan de Marokkaans-Algerjjnse grens, een Frans-Marokkaanse commissie ontvoerd, die een onderzoek zou instellen naar incidenten, die zich daar onlangs hebben voorgedaan. Marokkaanse troepen zoeken op het ogenblik naar de leden van de commissie. Aanvankelijk dacht men dat de overval lers Algerijnse verzetsstrijders waren, maar in latere berichten wordt de overval toegeschreven aan ongeregelde Marok kaanse troepen. PARIJS (Reuter) De Algerijnse poli tieke gevangenen in Frankrijk hebben zaterdag hun hongerstaking, die zestien dagen geleden begon, beëindigd, nadat hun eisen waren ingewilligd. De gevange nen protesteerden tegen mishandeling van vijf gevangenen, die volgens een officiële lezing klappen hadden opgelopen toen be wakers hun cel, waarin zij zich hadden gebarricadeerd, bestormden. Voorts eisten zij een behandeling als politieke gevange nen. i Maitre Beauvillard, de advocaat van Mohammed Ben Bella, vice-president van de Algerijnse regering in ballingschap, die zef op een eiland voor de Franse Atlan tische kust gevangen zit, verklaarde dat de autoriteiten ermee hebben ingestemd de Algerijnen niet als gewone misdadigers te behandelen. Op een jeugdlanddag, die aanstaande zaterdag onder auspiciën van de „junior club" van een groot aardolieconcern in de Rotterdamse Ahoyhallen gehouden wordt, zullen de deelnemers ook kunnen kennis maken met de tien pleegkinderen van Joséphine Baker, de zogenaamde „regenboogkinderen", die de vermaarde ex-cabarettière geadopteerd heeft en die zij in haar buitenverblijf in het dorp Les Milandes in Frankrijk gezamenlijk op voedt. De kinderen negen jongens en een meisje afkomstig uit Korea, Co lumbia, Japan, Finland, Israel, de Ivoor kust, Venezuela, Algerije en Frankrijk. Hun leeftijden variëren van veertien maanden tot zeven jaar. Joséphine Ba ker's oogmerk is, deze aanvankelijk mis deelde kinderen een gelukkige jeugd en een goede opvoeding te verschaffen en tevens daadwerkelijk de veroordelen te bestrijden, die dikwijls aan huidskleur en nationaliteit verbonden worden. Me vrouw Baker zal haar pleegkinderen naar Nederland vergezellen. Zij komt in een speciaal vliegtuig met haar tiental naar Rotterdam. Sombere eigenschap Als man, als estheticus, als dagen plukker, als schoonheidsmelker ben ik ge ïnteresseerd in alles wat kleur en fleur aan het dagelijkse (en zondagse) leven schenkt. Dus zeker ook in alles wat de vrouwen mode betreft. Daarom reken ik alle veertig damesbladen van Nederland tot mijn dagelijkse lectuur. Ik lees nu wat de Italiaanse haute cou ture voor de naaste toekomst heeft ge decreteerd: 1. geen wijde rokken meer 2. belangrijkste kleuren: grijs en zwart 3. geen artisjok-coiffure 4. groene en blauwe oogschaduwen; helder rode mond 5. terugkeer tot de femme fatale". Ik protesteer: 1. ik vond die wijde, teinende rokken nu juist zo aardig 2. ik vond die felle kleuren nu juist zo beminnelijk 3. ik vond die artisjok-coiffure nu juist zo flatteus. Ik betuig mijn instemming: 4. groene en blauwe oogschaduwen zijn verrukkelijk, omdat zij zo natuurlijk zijn. Voor mij hadden zij ook oranje, paars, of geel mogen zijn. Maar met deze ben ik al helemaal in mijn sas. En welke man houdt niet van een helder rode mond? Wèg met de gele, de blauwe, de groene, de oranje mond!, zeg ik de Italianen na. 5. ik juich, razend, van instemming, de terugkeer tot de femme fatale toe, mits zij een femme fatale i s. Want hier doet zich de pijnlijke vraag voor: maakt haar kleding een vrouw fataal? Motzenut van haar modemeneer hebben? A l mijn tantes en nichten zouden die mode kunnen dragen; géén van alle zeven endertig zou ook maar een piezeltje van een kansje hebben voor fatale vrouw door te gaan. Zij zijnzonder uitzondering, eer bare weduwvrouw of ten-enen-male-ön- fatale huisvrouw, en wat zij ook aan of uit doen, van ook maar een schijntje van fata liteit kan bij haar geen sprake zijn. Gelooft gij, lieve Italiaanse modekonin gen, wérkelijk nog in de femme fatale? Hoe jong, en hoe verrukkelijk onwijs moet gij dan nog zijn! Ik niet. Ik heb de sombere eigenschap in al die zogenaamd-fatale dames de dikke moekes- met-poes-op-schoot van de toekomst te zien. Floris Flaneur (Van onze correspondent in Wenen) Men kan het prettig vinden of niet, maar de optocht langs de Wcense Ringstraat van het communistische jeugdfestival is zo ver lopen, dat de organisatoren en deelnemers van deze demonstratie haar als een succes kunnen boeken In de afgelopen dagen had het festival geen sterk stempel gedrukt op het leven van een wereldstad als Wenen. Wel zag men somtyds grote autobussen uit Moskou, Boedapest of Praag en hier en daar bemerkte men groepjes deelnemers, die echter alleen dan de aandacht trok ken, wanneer zij in exotische kleding ver schenen. De optocht zelf echter moest wel op vallen, omdat 18.000 jongeren met vaan dels, vlaggetjes en de bekende vredesdui ven van Picasso op een gegeven uur plot seling een gedeelte van de Ringstraat ge heel beheersten. De optocht duurde langer dan een uur en de deelnemers zorgden er voor, dat het er luidruchtig en demonstra tief aan tqe ging. Wanneer er niet werd geapplaudisseerd, klapten zij zelf. In spreek koren brulden deze deelnemers uit de vijf werelddelen telkens weer opnieuw: „Frie- de, Freund-schaft" en het bleek zo goed ingestudeerd te zijn. dat men aan de dagen van de grote agressor moest denken. De rooms-katholieke autoriteiten hadden de gelovigen opgeroepen om aan deze de monstratie geen aandacht tc schenken en ook de socialistische organisaties hadden hetzelfde parool doorgegeven, maar toch stonden er duizenden Weners langs de Ringstraat nieuwsgierig naar deze optocht te kijken. De Mond-propaganda moet goed georganiseerd geweest zijn want de kran ten hadden een week lang over dit festival gezwegen en dus ook over het uur van de optocht. Toch stonden er duizenden We ners langs de straat en al werd er zeker niet daverend geapplaudisseerd, behalve dan door een aantal goedverdeeld opge stelde communisten, de aanwezigheid van de nieuwsgierigen gaf de organisatie toch het beste bewijs, dat de demonstratie ge slaagd was. Bij een deel van de Weners is de nieuwsgierigheid te groot en het poli tieke besef te zwak. Nu keken zij naar een communistisch gedirigeerde optocht, zoals zij jaren geleden keken naar de Russische aflossing van de wacht en in 1938 naar de Duitse opmars. Na de optocht had er een vertoning plaats op het Heldenplein waar duizenden deelnemers en Weners dicht op elkaar gepakt stonden te kijken naar een stel Kongo-negers. die een primitieve krijgsdans met trillende spieren ten beste gaven, totdat een in het wit geklede nege rin met de bekende vredesduif verscheen en de vechtpartij op slag in een vredes demonstratie veranderde. Er volgde nog een dans van Chinezen, verder zongen Bra zilianen een nationaal lied en een groep Japanse kinderen beklaagde het lot van de slachtoffers van Hirosjima. Daarna zongen een Oostduits en een Russisch studenten koor gemeenschappelijk een vredeslied van Sjostakovitsj om te demonstreren dat de Emigrant. De kapitein van de „Johan van Oldenbarnevelt" heeft het leven gered van een hond, die kort nadat het schip in Sydney was aangekomen, aan boord kwam. Volgens de quarantainebepalingen zou het dier of afgemaakt moeten worden, of aan boord van het schip moeten blijven. De kapitein besloot het dier als Australi sche emigrant op het door hem beheerde stukje Nederlands grondgebied te accep teren. De bemanning heeft de hond reeds aangesteld als scheepsmascotte. jeugd wel degelijk tot overeenstemming kan komen en zelfs gezamenlijk in het Russisch en het Duits kan zingen. Ook was er een jonge Duitse declamator, Claus Kinski die de mensen met hysterisch ge schreeuw opriep om toch medelijden met zichzelf en met hun kinderen te hebben. De tekst was het werk van Bert Brecht. Dat leek dus communistisch, maar toen kwam als de grote verrassing, Paul Robeson, die met zijn prachtige basstem een paar be kende songs ten gehore bracht, onder meer een loflied opAmerika. Dus toch niet communistisch, dachten de toehoorders. Zij hadden echter de slotresolutie al lang ver geten, die door het gehele bestuur was aangenomen en die in het Duits en in het Frans werd voorgelezen. Deze resolutie culmineerde in de eis „Vreedzame coëxis tentie". Men behoeft geen specialist in de oolitieke keuken te zijn om te weten waar dit gerecht werd klaargemaakt. WILMINGTON (UPI) Het afgelopen weekeinde zijn in Amerika twee aanvallen gedaan op negerwoningen in voorheen „blanke" wijken. In Wilmington in de staat Delaware ontplofte een bom in het huis van de familie Rayfield, die vijf maanden geleden een storm van protesten veroor zaakte door in de blanke voorstad Collins Park te gaan wonen. De familie was buiten de stad. Een buur vertelde de politie, dat hij kort voor de ontploffing een auto had horen wegrijden. Er is reeds eerder een bom naar het huis van de Rayfields gewor pen en er werd een kruis verbrand in de omgeving ervan. In een overheersend blanke wijk van Brooklyn kwam de politie zaterdag tussen beide, toen een groep van 25 jonge blan ken een flatgebouw, waarin zich pas vier negergezinnen hadden gevestigd met ste nen bekogelde en brand probeerde te stich ten. Vijf jonge negers gooiden terug vanaf het dak van het gebouw. Vier blanken en een neger werden gearresteerd, nadat een politieman een waarschuwingsschot in de lucht had gelost. AUGSBURG (Reuter) In Augsburg 's zondag een reünie gehouden van ex-leden van Hitiers Waffen-S.S. Kurt Meyer, die generaal-majoor van de S.S. is geweest, verklaarde in een rede, dat de voormalige leden van de Waffen-S.S. de democratische staat niet door een ach terdeur willen binnenkomen. „Wij moeten van de democratie eisen dat zij eindelijk haar theorieën waar maakt opdat wij in haar kunnen geloven". Hij zei, dat er afgezien van het geval- Ouradour, dat „geen soldateske daad is ge weest" geen reden bestond om de Waf fen-S.S. aan te vallen. (Zoals bekend heb ben S.S.-troepen 'n de laatste wereldoorlog bij een „vergeldings-actie" tegen Fransen het dorp Guradour-sur-Glane bij Limoges met de grond gelijk gemaakt. Alle inwo ners kwamen hierbij om het leven). Ex- S.S.-generaal Sepp Dietrich, die bevelheb ber is geweest van Hitiers lijfgarde, ver klaarde, dat de „vereniging voor onder linge hulp aan ex-leden van de Waffen- S.S." niet zo gemakkelijk „stuk te maken" is. „Wij zullen ons niet zo gemakkelijk in de goot laten gooien", aldus Sepp Dietrich.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3