Nederlandse honkballers versloegen Duitsers met zeer ruim verschil Jean Behra verongelukt in race om Grote Prijs van Berlijn In Haarlem werd het 6-1, in Rotterdam zelfs 10-2 Officieuse wereldkampioenschap draven voor Franse hengst Jamin Ferrari's ongenaakbaar in de Grote Prijs van Duitsland Strijd om wereldkampioenschap na zege Brooks weer volkomen open Zijn Porsche slipte en vloog in brand bij de „dodenmuur" Xuthus Hollandia won de Derby 1959 Nederlandse turnploeg won in Hamburg Rini de Wolf werd eerste bij de dames Kennemer Turnkring houdt keur-gymnastiekwedstrijd Forges verdiende 18.000 mark voor zijn baas Grote prijs van België voor Bill Nilsson Duise renner op weg naar race verongelukt Hairos II overwon Frame voor de derde keer amateur-golfkampioen HPC kampioen na gelijk spel tegen Neptunus MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 i In twee bijzondere matte honkbal ontmoetingen heeft het Nederlands negental tegen Duitsland evenzoveel overwinningen behaald: 61 en 102. Het waren echter duels waar aan iedere glorie ontbrak, want de Duitse ploeg die binnen de lijnen was gebracht, bleek geen schaduw meer te zijn van het team, dat tijdens de Euro pese kampioenschappen Nederland tot een verlenging dwong. Ondanks het feit dat dezelfde kern van spelers was opgesteld, bleek dat er vooral in tac tisch opzicht een groot verlies was geleden. Hierdoor waren de Neder landers in staat meer runs te scoren dan zij verdienden, want de zuiver verdiende runs door slagprestaties waren aan Nederlandse kant zeer gering. De eerste wedstrijd, in Haarlem, liep tot de vierde innings heel behoorlijk. Men kon er op de tribune eens lekker voor gaan zitten toen de debutant Simon Heemskerk eindelijk opgesteld, Keulemans in de eer ste slagbeurt met een fraaie stootslag over de thuisplaat bracht (1-0). In de tweede innings maakten de Duitsers gelijk, na dat Hoffmann eerst werper Jan Smidt een tweehonkslag afhandig had gemaakt, daarna van een wilde worp had geprofi teerd en vervolgens door een verre slag van Jurgen Heimig over de thuisplaat kon komen (1-1). In de tweede en derde slagbeurt hielden de ploegen elkaar in evenwicht. Jan Smidt plaatste wel een honkslag, maar die le verde niets op. In de vierde Nederlandse slagbeurt ont stonden er moeilijkheden, die in feite de wedstrijd beslisten. Han Urbanus lanceer- Honkbal de een vuurpijl die door achtervanger Hoff mann werd gevangen. In plaats dat hij op" de spelersbank terecht kwam, mocht hij toch op het eerste honk plaats nemen, omdat hij de achtervanger bij het slaan had geraakt. Even later werd hij bij een poging het tweede honk te stelen uitge tikt. Wie schetst echter de verbazing van de Duitsers toen Urbanus opnieuw mocht blijven waar hij was. Schijn Reeds een keer of vijf had de linkse werper Jurgen Heimig met een vloeiende beweging geprobeerd de Oranje-spelers welke het eerste honk bezetten te mislei den. Steeds zonder succes, maar ook zon der aanmerking van de scheidsrechters. Nu, bij de zesde maal, en nu met succes, greep scheidsrechter Schijvenaar in en constateerde schijn. Er ontstond een fel debat. Zelfs een tolk moest eraan te pas komen. Schijvenaar bleef bij zijn beslis sing. Dit incident had echter een slechte in vloed op de concentratie. Een fout op een slag van Leo Kops leverde smijtwerk op, waardoor Urbanus zelfs kon scoren (2-1). Als slot van een cursusweek is in Ham burg een internationale gymnastiekwed- strijd gehouden tussen de dames- en he- renploegen (tot 25 jaar) van Berlijn, Ham burg, Denemarken en Nederland. In het algemeen landenklassement bezette Ne- fk 'and de eerste plaats met een totaal van 291,90 punten vóór Denemarken (279,75 pnt) en de combinatie Berlijn- Hamburg 279,70 pnt. In het individueel herenklassement werd de Deen Laauritzen eerste met 36,95 pnt. vóór zijn landgenoot Ole Hammer en de Nederlander Den Broeder, die beiden 36.60 pnt behaalden. Het Nederlandse meisje Rini de Wolf werd winnaar bij de dames met 38,05 pnt. Lineke Majolee en Ali Zon dervan (beiden Nederland) bezetten res pectievelijk de tweede en derde plaats met 37,70 en 37,65 punten. Op zaterdag 8 agustus begint des mid dags om vier uur op het circuit van Zand- voort een keur-gymnastiekwedstrijd tussen een herenploeg van de Turngemeinde Frie- sen-Klafeld uit West-Duitsland en een herengroep, samengesteld uit de top-tur ners uit de KTK aangevuld met enige zeer vooraanstaande leden van het Nederlandse Keurkorps van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond. Deze wedstrijd belooft zeer interessant te worden en het zal aan spanning niet ontbreken, omdat men ten eerste de inter nationale zeskamp zal verwerken, bestaan de uit hoog burg-hoog rek-ringen stil- paard voltige-paardspringen en vrije oefe ning en ten tweede, omdat in de Duitse en in de Nederlandse groep prominente tur ners worden opgenomen. Behalve de heren van Friesen-Klafeld zullen zaterdag een groep dames van deze vereniging optreden en wel met een de monstratie gymnastische dans met en zon der handgereedschap. De Kennemer Turnkring combineert dit optreden in Zandvoort met een vakantie trip. De gasten arriveren enige dagen eer der. De Duitse dames geven op dinsdag 4 augustus om acht uur 's avonds een de monstratie op het Raadhuisplein in Zand voort. Hieraan neemt ook het dameskeur korps van de KTK deel. Jan Smidt had succes met een opfoffering en het was 3-1. Dit was de Duiters te veel. De tegen stand verminderde en het was aan de zwakte van de Nederlandse slagpioeg te wijten dat de score niet verder opliep. Verdedigend waren de Oranjehemden goed op dreef. Smidt wierp voortreffelijk en het gebeurde maar zelden dat de bal het binnenveld werd uitgespeeld. Alleen Hoffmann, Jager en Claus Heimig had den succes. Runs kwamen er echter niet. Succesvol aan slag bleek ook Simon Heemskerk, want na zijn openingstreffer volgden nog twee gave honkslagen. Bei de resulteerden in runs, waardoor de stand tot 6-1 werd opgevoerd. Hiermee kwam ook het einde. Onvoldaan is men huiswaarts gegaan, want ergens bezat men de wetenschap dat toch niet het sterkste honkbalteam tussen de lijnen stond. De zwakte van de Neder landse aanval is al lang bekend. Toch durfde de honkbal tc het aan de op dit moment Nederlands beste slagman Wim Vrenegoor naast de selectie te houden. Hij zat zelfs niet eens op het reservebankje. Zwakke aanval Hoe zwak de Nederlandse aanval wel is werd nog eens duidelijk onderstreept in de Walter Schmidt is op de borst geraakt door een harde aangooi van werper Jan Smidt en gaat neer. Met een soepele sliding komt de EDO-er Kops over de thuisplaat en scoort het derde punt voor Nederland in de wed strijd tegen Duitsland, die zaterdag in Haarlem werd gespeeld. tweede wedstrijd. De vermoedde Jurgen Heimig nam opnieuw de verdediging van zijn ploeg op zich. In de eerste slagbeurt nam Oranje weer de leiding (1-0) door een vrije loop van Keulemans en opofferingen. Een getrouwe kopie van de eerste strijd. Even kreeg men vuurwerk te zien, toen plotseling drie honkslagen, van Fabrie, Nico Tromp en Ooslerbaan, over het veld flitsten en de score op 5-0 kwam. Moeizaam ging Jurgen Heimig verder. In de zesde innings hadden de Nederlanders al een 9-1 voorsprong. Hierbij waren ech ter slechts twee honkslagen gevallen. Eén van Houtkamp voor twee honken en een van Heemskerk die voor Jole was ingeval len. De meeste runs ontstonden uit blun ders. Na haast drie uur saai en vervelend honkbal werd de eindstand gebracht op 10-2. Claus Heimig had, nadat het te laat was nog het werpen van zijn broer overgeno men. Herman Beidschat, die voor het eerst het Nederlands negental kreeg te verde digen op de plaat, bracht het er goed af. Vooral als velder deed hij bijzonder goede dingen. Hij wierp 8x3 slag, 6x4 wijd en kreeg 6 honkslagen tegen. De gebroeders Heimig hadden in dezelfde volgorde 6-12-7. Was de spanning in het veld bij beide wedstrijden zoek, ook het organisatorische gedeelte was zowel in Haarlem als Rot terdam niet al te best. In Haarlem klonk het Franse volkslied toen de Duitsers zich hadden opgesteld. Ook in Rotterdam had men kennelijk moeite de volksliederen gaaf van de plaat af te krijgen. De voorlichting en aankondigingen ware in Haarlem beneden de middelmaat. In Rotterdam werd het publiek de gehele wedstrijd door steeds onjuistheden voor gehouden, die dan weer hersteld werden. Het geheel werkte zeer storend. Ook het optreden van de speaker tegen de kijklus tige jeugd was ver beneden peil, hetgeen niet bepaald goede honkbalpropaganda was. Haarlem verloor In Den Haag speelde het Haarlems ne gental tegen een Haags negental. Tot de zesde innings was het 1-1. Toen nam Gijs Brokken van Onze Gezellen het werpen van Henk Ringersma over. Er werd toen meer door de Hagenaars geslagen. Het Haarlemse veldwerk liet toen te wensen. Uit deze blunders ontstonden zeven runs, waardoor Den Haag met 8-1 won. Het Nederlands B-negental speelde twee wedstriiden tegen een Amerikaans leger- team uit Evreux. De eerste wedstrijd werd na ver-lenging met 8-7 gewonnen. De twee de ontmoeting was met 11-3 voor de Ameri kanen. De race om het officieus wereld kampioenschap draven, de „50.000 dol- Raceway bij New York, die zaterdag avond gehoden werd, is gewonnen door het Franse paard Jamin. De koers ging over anderhalve mijl en de tijd van de winnaar, die werd gereden door Jean Riaud was 3 min. 8.6 sec. Dc volledige uitslag luidde: 1. Jamin 3 min. 8.6 sec.; 2. Torncse (Italië) Cencio Ossani; 3. Trader Horn (V.S.) William Haugton; 4. Icare IV (Italië) Walter Ba- roncini; 5. Ivacourt (Duitsland) Gerhard Kruger; 6. Adept (Zweden); 7. Philip Frost (Canada) Jean Wiener; 8. Jens Protector (Noorwegen). De kilometertijd van de winnaar was 1 min. 18.2 sec. Jens Protector, de Noor se vertegenwoordiger in de race, ver speelde zijn kansen al na 45 meter Zijn rijder moest 'm inhouden en voor Paardesport Jens Protector weer in draf was, lag de tienjarige hengt reeds 90 meter ach ter op het veld, op dat moment aan gevoerd door de Canadees Philip Frost, die een ronde verder ook terugviel en die uiteindelijk als zevende finishte. Trader Horn, de Amerikaanse kam pioen, die met 5 tegen 4 als favoriet van strat was gegaan, kwam als eerste de laatste rechte lijn in, maar vlak achter de rug van pikeur William Haughton kwam reeds het hoofd van Jamin, die de Amerikaan dicht op de hielen zat. Langzaam, heel langzaam haalde de Franse hengst Trader Horn in, die, eenmaal gepasseerd, sterk ver zwakte en ook nog geklopt werd door Tornese. Cencio Ossani joeg zijn Poulain tot het uiterste op en de Italiaan kwam steeds dichter bij Jamin. Toen deed Jean Riaud iets wat hij nog nooit ge daan heeft, hij gebruikte de zweep. Nog eens strekte Jamin de rug en een halve lengte voor Tornese ging de zoon van Abner door de finish. Zijn kracht en uithoudingsvermogen waren op het beslissende moment het sterkst ge weest. Twee en een kwart lengte na Tornese eindigde Trader Horn op de derde plaats, enkele meters voor Icare IV, die in één rush vanuit de achter hoede naar voren gesprongen was. De overwinning van Jamin na de teleurstellende resultaten in haar laatste wedstrijden in Europa betekende de 35ste zege van de hengst bij een totaal van 55 starts. Op gelijke afstand werd hij pas tweemaal geklopt. Toen men Jean Riaud na de race om zijn mening vroeg zei hij: Vrijwel nooit zal ik een paard slaan, maar het ging hier om 25.000 dollar en een (officieus) wereldkampioenschap. Ik moest er ze ker van zijn dat Jamin door zou blijven gaan in de rechte lijn, vooral toen ik het hoofd van Tornese naast me zag komen. De tienjarige donkerbruine hengst For ges van stal Arctic uit Nootdorp heeft zon dag in Hamburg-Farmsen het internatio nale gladiatorenrennen gewonnen, een draverij, gedoteerd met 35.000 mark, waarvan 18.000 voor de winnaar. De race ging over 2626 meter en de kilometertijd van de winnaar, die werd gereden door Nol Heskes, was 1 min. 20.3 sec. Op de tweede plaats eindigde Tjavs (Denemarken) en derde werd het Duitse paard Fifi Beau Gosse. De twee andere Nederlandse vertegenwoordigers in deze koers, Quicksilver S en Fan Fan bleven ongeplaatst. In een bijnummer werd Uppie Scott P, eveneens van stal Arctic en ook gereden door Heskes, derde. Motorsport De Zweed Bill Nilsson heeft met een Crescent de Grote Prijs van België, die meetelde voor het wereldkampioenschap motorcross en die werd werd gehouden op het circuit Houlpaix bij Luik, gewonnen vóór zijn landgenoot Lundin met een Mo- nark en de Engelsman Dave Curtiss met Matchless. De wedstrijd ging over 22 ronden, totaal 52 km. De uitslag luidde: 1. Nilsson (Zweden) 1 uur 2 min. 25.6 sec; 2. Lundin (Zweden) 1.02.57; 3. Curtiss (GB) 1.03.39; 4. Archer (GB) met Norton 1.03.41; 5. Tibblin (Zwe den) met Husqvarna 1.03.45; 6. Smith (GB) met BSA 1.04.55. De snleste ronde kwam eveneens op naam van Nilsson met 2 min. 46 sec. De stand voor het wereldkampioenschap is thans: 1. Lundin (Zweden) 43 pnt.; 2. Nilsson (Zweden) 28 pnt.; 3. Dave Curtiss (GB) 27 pnt.; 4. Broer Dirks (Ned.) 26 pnt.; 5. Leslie Archer (GB) 23 pnt.; 6. Jeff Smith (GB) 14 pnt. Onze landgenoot Broer Dirks slaagde er ditmaal niet in enige winst te boeken. Hij eindigde met een ronde achterstand op de negende plaats. Zijn broer Alberts klas seerde zich, eveneens met een ronde ach terstand, als twaalfde. De 29-jarige Duitse motorrenner Kar! Heinz Scheifel en de 38-jarige Else Kess- ler zijn vrijdag, toen zij op weg waren naar motorwedstrijden in Oulton Park, Noord-Engeland, verongelukt, toen hun auto in botsing kwam met een vrachtauto. Beide wagens vlogen in brand Interpol had enige tijd nodig om de deerlijk ver brande lichamen te identificeren. Scheifel was, behalve voor de wedstrijd in Oulton Park, ook ingeschreven voor de Grote Prijs van Ulster, die zaterdag in Belfast gehouden zal worden. De training had het al aangetoond: de zuivere snelheid zou de 21ste Grote Prijs van Duitsland beheersen. Geen wonder dus dat zondag op de byzonder snelle Avus- baan in Berlijn een circuit dat bestaat uit twee rechte stukken van 4 km verbon den door „gebankte" bochten de Ferra ri's ongenaakbaar waren. Zowel in de eer ste manche als in dc tweede waren de Automobilisme eerste drie plaatsen voor het Italiaanse merk en uiteraard was het Tony Brooks het hoogst geklasseerd in de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs die in beide manches de rode bolide naar de overwinning reed. De topsnelheid van de Ferrari's was te hoog voor de rest van het veld. Alleen in de eerste manche leek het erop alsof er werkelijk strijd zou moeten worden gele verd. Eerst was het de Brit Stirling Moss die met zijn Cooper-Climax het veld aan voerde. Na drie ronden bleek al dat de Londenaar teveel van zijn wagen had ge vergd. Wegens motorpech moest hij de strijd staken. Dat lot trof even daarna ook de Australiër Jack Brabham en de Ame rikaan Masten Gregory. Het „gevecht" was eigenlijk al beslist. Tot de 22ste ronde wachtten de drie Fer rari's voordat de „grote aanval" werd in gezet. Toen verhoogden Brooks, Gurney en Hill het tempo, wat tot gevolg had dat alle overige coureurs nog gelapt werden. Gemakkelijker nog had Ferrari het in de tweede manche, die evenals de eerste over 30 ronden van 8,3 km ging. Alleen de Zweedse B.R.M.-rijder Joaltim Bonnier en de Nieuwzeelander Bruce MacLaren (Cooper) konden zich in de strijd in het Jean Behra, de prominente Franse cou reur, is zaterdagmiddag tijdens een race voor sportwagens op de Avusbaan in Ber lijn dodelijk verongelukt. Behra reed in een Porsche, hij raakte de macht over het stuur kwijt en slipte. Daarna vloog de wa gen in brand. Het ongeluk gebeurde op nog geen 250 meter van de hoofdtribune. De baan was nat van de regen. Behra is 38 jaar geworden. Behra's privé-Porsche hij reed dit maal niet in het officiële fabrieksteam van Porsche draaide in de noordelijke bocht van het circuit, een steile helling met een hoek van 45 graden, om zijn as. De wagen brak in tweeën. Het ene deel vatte vlam, toen het tegen een vlagge- mast botste. Behra werd uit de wagen ge slingerd en kwam niet het hoofd tegen de mast. Met een schedelbasisfractuur werd hij opgenomen en na korte tijd, nog voor dat het ziekenhuis was bereikt, overleed hij. Het ongeluk geschiedde in de vierde ronde van de race om de Grote Prijs van Berlijn, terwijl Behra, die dadelijk na de start de leiding had genomen, maar in middels de Duitser von Trips had moeten laten passeren, een duel leverde met de Zweed Joakim Bonnier om de tweede plaats. Op dat moment had hy een snelheid van 150 km per uur. In dezelfde bocht door de renners „de dodenmuur" genoemd ontkwam de ron de daarvóór onze landgenoot Carel Godin de Beaufort, die eveneens met een Porsche reed, ternauwernood aan de dood, toen zijn wagen twee keer om zijn as draaide en ver volgens in het rennerskwartier schoof. Na enige minuten zette De Beaufort de strijd voort. Hij raakte weer in een slip en werd uit de strijd genomen. Met De Beaufoi-t raakten ook de Argentijn von Doery, de De uitslagen van de zondag op Duindigt gehou den rennen luiden: Sans Valeurprijs (1200 m.): 1. Sambo 1.17.2; 2. Phrolic; 3. Mister Benbow. Winn. 1.30; pl. 1.10, 1.10; gek. 2.00; cov. 2.10. Generaal G. J. A. A. baron Van Heemstrabekcr (2100 m.): 1. Kandahar 2.17.-; 2. Paljas; 3. Sans Valeur. Winn. 1.10; pl. 1.10, 1.10; gek. 3.90; cov. 3.50. De uitslagen van de draverijen luiden: Lord Maireprijs (2520 m.) 1. Wita Pluto 1.29.8; 2. Wanda; 3. Xylophoon. Winn. 3.80; pl. 1.40, 1.30, 1.40; gek. 7.30; cov. 2.90. Illustre Hanoverprijs (2000 m.): 1. Vulture S 1.25.1: 2. Walküre; 3. Upper Ten. Winn. 2.30; pl. 1.70, 2.50, 2.80; gek. 5.70: cov. 7.00. Generaal G. J. A. A. baron Van Heemstrabeker (2600 m.): 1. Theo Messidor 1.21.3; 2. Quick Hol landia G: 3. Sammy Mars. Winn. 1.60; pl. 1.20, 1.60: gek. 4.30; cov. 3.40. Derby X-prijs (2500 m.): 1. Xuthus Hollandia 1.29.3; 2. Xissy Norton; 3 X Pluto. Winn. 4.20; pi 2.00, 3.40, 3.80; gek. 26.80: cov. 10.40. Mac Kinleyprijs (2100 m.): 1. Victor Hollandia 1.25.9: 2. Wilschot; 3. Wybo K. Winn. 6.00; pl. 2.00, 1.80, 1.60; gek. 9.90; cov. 5.30. Grote Joh. Smit Amateursprljs (2100 m.): 1. Ru- dolf G 1.24.6; 2. Vlekloos Hanover; 3. Ugoldman K Winn. 13.80; pl. 2.00, 1.30, 2.00; gek. 19.90; cov. 6.50. Totale omzet 162.991.50. Hairos II, die in augustus aan verschil lende grote draverijen in Frankrijk deel neemt, heeft zaterdag op de baan van Enghien zijn eerste wedstrijd reeds ge wonnen. De achtjarige hengst, die gere den werd door Willem H. Geersen, start te in de Prix de Washington, een interna tionale draverij over 1600 meter, gedo teerd met 2 miljoen franken. Ook vorig jaar heeft Hairos deze koers gewonnen. En de zoon van Hairos vestig de toen met een km.tijd van 1.15.9 een nieuw Europees record. Er waren 14 paarden ingeschreven, die allen aan de start kwamen. Na Hairos kwa men achtereenvolgens Hauteville II, Joli de Gouvix en Iras Tuiv langs de finish. Italiaan Munaron en de Engelsman Camp bell Jones uit de baan, maar ook zij kwa men er goed af. Slechts materiële schade was het gevolg. Toen mevrouw Behra in het zieken huis de onheilstijding vernam, kreeg zij een shock. Jean Behra, wiens overlijden eerst na dc race aan het publiek bekend werd gemaakt, is de negende in de rij van autocoureurs van topklasse, die in de voorste gelid mengen. Ook zij stelden aan hun wagens te hoge eisen, zodat die twee de manche voor hen slechts acht ronden duurde. Brooks, die in de eerste manche het ronderecord met maar liefst 16 km/u ver beterde en het bracht op 240 km/u, deed het daarna maar wat kalmer aan. Over eenkomstig de eisen van de stal-discipline was de overwinning voor de 27-jarige tandarts uit Manchester gereserveerd. En kele meters na de Brit ging de Ferrari van Hill over de streep en ook Gurney volgde op slechts enkele meters. De race, die door meer dan 50.000 toe schouwers werd bijgewoond, had eigenlijk maar één positief punt: door de zege van Brooks en het uitvallen van Jack Brabham gedoodverfd als de zekere wereldkam pioen 1959 is de strijd om de hoogste titel der coureurs weer geheel open. De uitslag van de eerste manche was: 1. Tony Brooks (G.B.) met Ferrari, de 30 ronden (249 km) in 1 uur 3 min. 17,6 sec. (gem. 227,6 km/u)., 2. Dan Gurney (V.S.) met Ferrari 1.03.18,9; 3. Phil Hill (V.S. met Ferrari 1.04.22,1. Op één ronde: 4. Bruce McLaren (Nw. Zeeland) met Cooper; 5. Harry Shell (V.S.) met B.R.M.6. Maurice Trintignant (Fr.) met Cooper Climax. De uitslag van de tweede manche luidde: 1. Brooks de 30 ronden (249 km) in 1 uur 6 min. 14 sec. (gem. 217,2 km/u); 2. Hill 1.06.14,3; 3. Gurney 1.06.14,6. Op één ronde: 4. Trintignant. Op twee ronden: 5. Bonnier (Zweden) met B.R.M. Op vier ronden: 6. Ian Burgess (G.B.) met Maserati. De snelste ronde was voor Tony Brooks die in de eerste manche een ronde aflegde in 2 min. 4,5 sec. (gem. 240 km/u) en daar mee het ronderecord dat sinds 1954 met 224 km/u op naam stond van de Argentijn Juan Manuel Fangio, verbeterde. Eindklassement: 1. Brooks, totale tijd: 2.09.31,6, 2. Gurney 2.10.33,5; 3. Hill 2.10.36,4; 4. Trintignant 2.10.01,9 (een ronde minder afgelegd); 5. Bonnier 2.10.47,7 (twee ronden minder afgelegd); 6. Burgess 2.10.35,5 (vier ronden minder afgelegd). Na de 500-mijlenrace van Indiapolis en de Grote Prijzen van Monaco, Nederland, Frankrijk, Engeland en Duitsland is de stand in de competitie om het wereldkam pioenschap der coureurs: 1. Jack Brabham (Austr.) 27 punten; 2. Tony Brooks (G.B.) 23 punten; 3. Phil Hill (V.S.) 13 punten; 4. Joakim Bonnier (Zweden) 10 punten; 5.-6. Maurice Trintignant (Fr.) en Rodger Ward (V.S.) beiden 9 punten; 7.-8. Bruce McLaren (Nw. Zeeland) en Stirling Moss (G.B.) bei den 8Y2 pnt. De veronlukte Porsche van Jean Behra. laatste vier jaar dodelijk zijn verongelukt. De trieste lijst ziet er als volgt uit: mei 1955: Alberto Ascari, januari 1957: Ken Wharton, mei 1957: Markies de Portago, mei 1958: Archie Scott-Brown, juli 1958: Luigi Musso, augustus 1958: Peter Col lins, september 1958: Peter Whitehead, ja nuari 1959: Mike Hawthorn, augustus 1959: Jean Behra. Na de race nam het publiek twee minu ten stilte in acht. Alle festiviteiten, die in verband met de races waren vastgesteld, zijn afgelast. De race werd gewonnen door Graf von Trips, die met Porsche de 25 ronden (207.5 km) aflegde in 1 uur 3 min. 32,5 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 195,9 km per uur. Tweede was de Zweed Bonnier, eveneens met Porsche, met een achterstand van dertig meter, terwijl ook de derde en vier de plaats door Porsches werden bezet, respectievelijk gereden door de Zwitser Walter en de Belg Goethals. Ivon Bueb overleden De 35-jarige Engelse coureur Ivor Bueb die vorige week zondag na een ongeluk tij dens autoraces in Clermont-Ferrand met zware verwondingen in een ziekenhuis werd opgenomen, is zaterdagavond over leden. Bueb heeft sedert 1954 hij won in dat jaar 15 rames deel uitgemaakt van het Cooper-team. in 1955 won hij samen met Mike Hawthorn de 24 uurs-race van Le Mans en in 1956 zegevierde hij in de 12 uur-race van Reims samen met Duncan Hamilton. Ook in 1957 werd Bueb winnaar van de 24 uurs-race van Le Mans. Zijn co- equipier was toen Ron Flockhart. De Engelsman Frame heeft voor de der de keer het internationaal amateur golf- kampioenschap van Nederland gewonnen. Op de golflink van Toxandria in Breda versloeg hij in de finale Dudok van Heel uit Hilversum met 3 en 1. De resultaten waren: Halve finales: D. W. Frame (Worples- don) wint met 3 en 2 van Schuchard (Royal Antwerp); J. F. Dudok van Heel (Hilver sum) wint op de 20ste hole van A. F. Knappers (Eindhoven). Finale: Frame wint met 3 en 1 van Dudok van Heel. De water polocompetitie In de laatste wedstrijd die HPC voor de tweede klasse A speelde, heeft de ploeg de punten met Neptunus moeten delen. De ontmoeting, die in Zaandam plaats had stond niet op hoog peil. HPC was veelal in de aanval, maar kon zeer moeilijk tot het maken van doelpunten komen. De uitvallen van Neptunus waren ge vaarlijk, maar de HPC-verdedigers kon den ze de baas blijven. Slechts één keer in de eerste helft schoot Bouman voor Nep tunus raak. Na de hervatting werd aan beide zijden een speler wegens zwaar spel het water uitgezonden. Piet Smit kreeg daarna van Ruud Prins een bal goed aangegeven en bracht de stand op 1-1, tevens de eind stand. HPC is nu kampioen van de tweede klasse KNZB afdeling A. De HPC-dames speelden voor de twee de klasse in Amersfoort tegen AZPC en moesten met 10-1 het onderspit delven. AZPC werd afdelingskampioen en HPC degradeert naar de derde klasse. De voor de dames derde klasse B vastge stelde wedstrijd SwiftHVGB ging niet door daar HVGB niet opkwam. Dit was ook het geval met de voor de dames der de klasse C vastgestelde wedstrijd ZIOS— DWR; de Haarlemse dames kwamen te vergeefs in Den Haag. De ontmoeting HVGB 3—DWR 2, reser ve tweede klasse heren, ging niet door we gens gebrek aan polomateriaal. Voor de eerste klasse dames van de competitie kring Haarlem KNZB werden de laatste wedstrijden gespeeld; HPC 2 versloeg NVA met 5-3; NVA boekte een overwinning van 4-0 in de strijd tegen DWT 5 en met dat al is VZV 2 kampioen geworden. Voor de tweede klasse heren resulteerde de strijd tussen HPC 4 en NVA 2 in een 5-2 overwinning voor de Heemstedenaren. HPC 4 en DWR 3 moeten nu de bovenste plaats van de ranglijst delen zodat om het kampioenschap een beslissingswed strijd moet worden vastgesteld. In de afdeling AJ I is de wedstrijd HVGB- HPC niet gespeeld wegens niet opkomen van HVGB. In de afdeling AJ II werd ge speeld HPC bHZV 4-4.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7