Fransman Morvan nam gele trui over van ploeggenoot Simpson De Jong en mej. Van der Duim wonnen (afgebroken) Groenendaal-toernooi Van Kreuningen in Santpoort sneller dan Mik Snijder Corrie Schimmel verbrak voor zevende keer Europees record Van den Brekel vijfde in zesde etappe Tijdens de 1500 m-kampioenschappen zwom zij de 800 m. in 10 min. 22.3 sec. MAANDAG 3 AUGUSTUS 1959 9 OMLOOP VAN HET WESTEN Alfredo Binda werd niet veel wijzer Baldini heeft ruzie met Alfredo Binda Wim van Est sterk achter Derny-motoren Yvonne Reynders wereld kampioene op de weg Snijder (Halfweg) in de Ronde van Polen Duitse wegploeg voor wereldtitelstrijd Schur verbeterde positie in Ronde Oost-Duitsland Steenvoorden (Heemstede) op de elfde plaats Toernooi in Hilversum Brichant en Miss March sterksten in enkelspel Dinsdagavond a.s. VOETBALWEDSTRIJD Haarlem - Willesby Old boys Acht kilometer op IJsel was ook voor Corrie Britse ploeg versloeg Hongarije ruim De Fransman Wasko heeft zondag de zesde etappe van de Omloop van het Wes ten, BrestSt. Brieuc (243 km) gewonnen. Hjj had een voorsprong van 19 seconden op nummer twee, zijn landgenoot Morvan, die de leiding in het algemeen klassement overnam van de Engelsman Simpson. De beste Nederlander was Van den Brekel, die vijfde werd in 6 17.05. In het punten klassement leidt de Fransman Everaert met 89 punten voor de Ier Elliott (119 pnt) en de Engelsman Simpson (119,5 pnt). Onze landgenoot De Haan is vierde met 149 pnt en Stolker bezet de zesde plaats met 163 pnt. Simpson, die zaterdag na zijn overwin ning in de tijdrit een van de grote favorie ten voor de eindzege was geworden, zal na de etappe van zondag waarschijnlijk geen W ie/rennen illusies meer koesteren. Hij arriveerde met een vrij grote achterstand op de winnaar, de Fransman Wasko, en zakte in het alge meen klassement naar de 17e plaats. Een schrale troost voor Simpson was, dat zijn ploeggenoot Morvan de gele trui van hem overnam. De etappe van zondag, die over geacci denteerd terrein ging, was van het begin af aan levendig. Het begon met een ont snapping van de Fransen Sabathier, Crenn en Milesi. De maximum voorsprong van dit drietal op de overige renners bedroeg 4 min. 45 sec. Na een felle jacht van het pe loton werden zij tenslotte teruggehaald. Zestig km voor St. Brieuc gaf Beuffeuil het sein voor de beslissende aanval. Hij sprong weg en kreeg even later gezelschap van zijn ploeggenoten Wasko en Novak, maar ook van Morvan, die dit tweetal als gangmaker had gebruikt. Door het hoge tempo viel het peloton uiteen in twee delen en Simpson, die blijkbaar de voorgaande twee dagen teveel van zijn krachten had gevergd, belandde in de tweede groep, die Conti heeft zondag in de eindsprint de Coupe Bernocchi gewonnen, een wedstrijd over 255 km, die telde voor het kampioen schap van Italië voor professionals op de weg en tevens gold als selectie voor het wereldkampioenschap op de weg in Zand- voort. De wedstrijd heeft Alfredo Binda, de sportcommissaris van de Italiaanse Wie lerbond, weinig lichtpunten geboden. We reldkampioen Baldini viel reeds in de eer ste ronde uit en Nencini moest na een val partij de strijd staken. Defilippis kwam met het veertig man sterke peloton bin nen, waarvan de sprint werd gewonnen door Zamboni. Vandaag zullen bestuur en selectiebe- stuur van de Italiaanse wielerbond in een speciale vergadering bijeenkomen tenein de een beslissing te nemen inzake de deel neming van wereldkampioen op de weg Ercole Baldini aan de titelstrijd op 16 Baldini. augustus in Zandvoort. Er is nl. een felle controverse ontstaan tussen Baldini en de ploegleider Alfredo Binda. Baldini heeft te kennen gegeven dat hij het voorbereidingsschema dat Binda voor het vertrek naar Nederland heeft opge steld voor hem niet nodig acht. Hij heeft geweigerd aan dit trainingsprogramma mee te werken en medegedeeld de komen de dagen in Frankrijk en België zijn con tractuele verplichtingen te zullen nako men. Op de wielerbaan aan de Kromme Zand weg in Rotterdam is zaterdagavond een wedstrijd over drie manches achter Derny- motoren gehouden. Van de twee Brabantse favorieten die ingeschreven waren, Wim van Est en Wout Wagtmans, liet de laatste zonder kennisgeving verstek gaan. Wim van Est won alle manches, doch de plaat selijke favoriet Manus Brinkman maakte het hem danig lastig. tenslotte meer dan acht minuten na de winnaar in St. Brieuc arriveerde. Van de vier koplopers viel Novak kort voor het einde terug. Wasko had toen nog genoeg reserves om zich van zijn twee overgeble ven metgezellen te ontdoen en met een voorsprong van 19 seconden op nummer twee de etappe te winnen. De uitslag was: 1. Wasko (Fr.) 6 uur 16 min. 29 sec., 2. Morvan (Fr.) 6.16.48, 3. Beuffeuil (Fr.) z.t., 4. De Clercq (België) z.t., 5. Van den Brekel (Ned) 6.17.05; 6. De Roo (Ned.) z.t., 7. Cerami (België) z.t., 8. Scodeller (Fr.) z.t., 9. Niesten (Ned), z.t., 10. Mathijs (Belg.) z.t., 19. Everaert (Fr.) 6.20.34, 20. Stolker (Ned.) 6.23.14, 21. Gel dermans (Ned.) 6.23.19, 31. Simpson (G.B.) 6.25.33, 33. Vergoossen (Ned.) z.t. Het peloton met de overige Nederlanders kreeg dezelfde tijd (6.25.33) toegewezen. Het algemeen klassement na de zesde etappe luidt: 1. Morvan (Fr.) 31.59.43; 2. Mathijs (B.) 32.00.05; 3. Scribante (Fr.) 32.00.07; 4. Beuffeuil (Fr.) 32.00.08; 5. Sta- blinski (Fr.) 32.00.45; 6. De Roo (Ned.) 32.01.29; 10. Van den Brekel (Ned.) 32.02.03, 13. Niesten (Ned.) 32.02.49; 15. Everaert (Fr.) 32.03.42; 17. Simpson (G.B.) 32.04.00; 18. Geldermans (Ned.) 32.04.01; 20. Stolker (Ned.) 32.04.34; 30. Post (Ned.) 32.08.15; 32. De Haan (Ned.) 32.08.32; 46. Van Steenber gen (B.) 32.11.03; 48. Vergoossen (Ned.) 32.11.22; 54. Captein (Ned.) 32.12.42; 64. Verhoef (Ned.) 32.14.19. De Engelsman Simpson won zaterdag de vijfde etappe, die uit twee delen bestond: een rit over 80 km van Quimper naar Brest en een tijdrit over 45 km op het cir cuit Gouesnon, met een totaaltijd van 2 uur 56 min. 10 sec. De Belg Demulder won het eerste deel en Simpson leverde met 56 min. 4 sec. de beste prestatie in de tijdrit. De uitslag van de rit QuimperBrest (80 km) luidt: 1. Demulder (Belg.) 1 uur 59 min. 17 sec., 2. Carfantan (Fr.) 1.59.24; 3. De Ca- booter (Belg.) z.t.; 4. Rubv (Fr.) z.t.; 5. Pau- lissen (Belg.) z.t.; 6. Vergoossen (Ned.) z.t.; 7. Elliott (Ierland) z.t.; 8. De Ilaan (Ned.) z.t.; 9. Novak (Fr.) z.t.; 10. Corteggiani (Fr.) z.t.; 11. Van der Plaetsen (Belg. z.t.; 12. Ex aequo alle overige renners in dezelfde tijd als Carfantan: 1.59.24. De Belgische Yvonne Reynders heeft het wereldkampioenschap op de weg voor dames gewonnen, dat werd verreden op "n vlak circuit ter lengte van 4 km ten zuiden van Luik. De dames moesten het circuit, dat bestond uit macadamwegen, achttien keer afleggen. Er waren 44 deelneemsters uit zes landen, waaronder Nederland. De uitslag luidde: 1. Yvonne Reynders (Belg.), 72 km in 1 uur 53 min. 32 sec.; 2. Aina Pouronen (Rusl.); 3. Vera Gorba- cheva (Rusl.); 4. Renee Vissac (Fr.); 5. Deryl Burton (G.B.); 6. Maria Loukchina (Rusl.); 7. Midrea Robinson (G.B.); 8. Sheila Holmes (G.B.); 9. Elfried Vey (Oost- Dld.); 10. Rosa Seis (Belg.), allen dezelfde tijd als de winnares. Toen het startsein voor de wedstrijd werd gegeven, bleken er slechts dertig van de 44 ingeschreven deelneemsters te zijn verschenen. De dames troffen het ook niet er viel een fijne motregen en het was bovendien koud. Zij, die regen en kou trot seerden, hebben zich echter danig geweerd. Door het vrij hoge tempo, dat zo rond de 39 km per uur lag, was het moeilijk uit 't peloton te ontsnappen. Elke poging in die x-ichting werd in de kiem gesmoord en daardoor werd het een af val wedstrijd, die tenslotte in de eindsprint ten gunste van de Belgische Yvonne Reynders werd be slist. Vier Nederlandse amateurs zullen en kele dagen na de strijd om de wereldtitel in Zandvoort naar Warschau vei-trekken om daar op 21 augustus te starten voor de Ronde van Polen voor amateurs, die in 12 etappes over een totaal afstand van 1435 km tot en met 31 augustus wordt ge reden. Aangewezen zijn Dick Enthoven (Am sterdam), Mik Snijder (Halfweg), Bas Maliepaard (Willemstad) en voorlopig Ab van Egmont (Den Haag). Ploegleider is Bram Koopmans. West-Duitsland zal bij de wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg bij de px-ofessionals in Zandvoort worden ver tegenwoordigd door de volgende ploeg: Hans Junckermann, Otto Altweck, Franz Reitz, Günther Debusmann, Winfried Om- mer, Lothar Friedrich, Mathias Löder en Fx-iedhelm Fischerkeller. Door zijn makkers Mik Snijder en Jaap Oudkerk met wie hij zes ronden vóór de finish het peloton een ronde achter stand had bezorgd in de eindsprint te verslaan, is de 21-jarige Utrechtse kam pioen Lex van Kreuningen erin geslaagd om de Ronde van Santpoort op zijn naam te brengen. Deze wielerronde voor ama teurs, die zaterdagmiddag voor de negen de maal door de Harddraveryverenini- ging „Santpoort en omstreken" en het Haarlemse HSV „De Kampioen" in ji.et programma van de Santpoorter feest- week op het snelle parcours aan de Ter- rasweg werd gehouden, droeg een span nend en aantrekkelijk karakter. Steeds weer waren er nieuwe demarranten die met een ontsnapping hun slag probeerden te slaan. Maar alleen de sterk rijdende Van Kreuningen, Snijder en Oudkerk ble ken bij machte om een beslissende voor sprong van één ronde te veroveren. Voor deze negende Santpoorter feest- weekronde ver-schenen 54 rennex-s aan de start. De favorieten Ab Sluis, vorig jaar winnaar, en Henny Marinus, baankam- pioen 50 kilometer, hadden verstek laten gaan. Ook Jan Visser, een broer van de plaatselijke favoriet Coen Visser, ver scheen niet aan de start. Hij heeft zijn come back in de wielex-sport voorlopig uit gesteld. Maar deze dx-ie knapen werden geens zins gemist. Er werd door de overige deel nemers een vex-kwikkende strijd geleverd. Aanvankelijk weerden zich daarbij vooral Bert de Reus, Jan Koolhof, Aad Koonings, Jan Verstraten, Lex van Kx-euningen en Cees Rabe het meest. Een beslissende ont snapping wisten zij evenwel niet te force ren. Daarvoor zat er te weinig vei'band in hun acties. Bovendien hield men in het peloton het tempo zo hoog mogelijk. Des ondanks wist Loek Vaars na met broer Frans van fiets verwisseld te hebben op nieuw aansluiting te bekomen. Vijf man ontsnapt Het eerste kopgroepje dat perspectieven op een geslaagde vlucht scheen te hebben, kwam na dertig van de negentig te rijden ronden tot stand en bestond uit: De Reus, Koolhof, Helsloot, Rutte en Wesseling. On danks tegenaanvallen van Visser, Otte, Rij- kenberg, Zantman, Raats, Mathot, Vaars en Jaap Hopman wisten deze vijf vluch telingen aanvankelijk buiten schot te blij ven. Maar toen Helsloot de cadans van het kopgroepje door een solovlucht verstoor de en Wesseling zodoende terugviel in het peloton, kwam er even over de helft van de koers een eind aan de opmars. Van Kreuningen, Straver en Visser, die het peloton op de vluchtelingen hadden ge trokken, konden zich tevreden oprichten. Ook Helsloot gaf zich gewonnen. Maar de strijd was nog lang niet gestreden. Nieuwe aanvallers, zoals Koonings, Mathöt en Koolhof, beproefden tevergeefs hun geluk. Maar niemand scheen een kans op een be slissende ontsnapping te krijgen. Totdat Snijder, Van Kreuningen en Oudkerk de handen ineen sloegen. Beslissende slag Er moesten, toen deze drie renners hun beslissende aanval ondernamen, nog 32 rondjes afgelegd worden. Coen Visser, door militaire dienst onvoldoende getraind aan de start verschenen, probeerde zich nog bij Van Kreuningen, Oudkerk en Snijder te voegen. Maar ondanks luide aanmoedi gingen van jeugdige plaatsgenoten slaagde Visser niet in zijn opzet. Ook Jaap Hop man, Van der Geest, De Reus en Koolhof maakten zonder succes jacht op de vluch telingen. Een gezamenlijke tegenaanval van Balk, Verstraten, Helsoot, Winkelaar en Van Smix-ren leverde evenmin nuttig ef fect op. Alleen Van Smirren en Helsloot wisten van deze jachtgroep stand te hou den. Maar ook op hen liepen de drie de marranten steeds verder uit en toen Van Kreuningen, Snijder en Oudkerk met nog dertien ronden te rijden het peloton in de rug keken, scheen het pleit nagenoeg in hun voordeel beslist. Doordat Tel, Mathöt, Visser, Koolhof, Wesseling, Rutte en Vaars de dreigende nederlaag probeerden te ontlopen, hebben de drie leiders nog alles moeten geven wat zij aan pure snelheid op konden brengen om het peloton inderdaad te kunnen „dub belen". Snijder, die als eerste de aanslui ting wist te bewerkstelligen, kwam daax-- door in het bezit van een vette premie. Nadat de rondewinst eenmaal 'il feit was, bleven Van Kreuningen, Snijder en Oudkerk heel dicht bij elkaar in de buurt. Zij wilden zich niet laten verrassen. In de beslissende eindsprint tussen hen trok Van Kreuningen, die zich ook in verschil lende premiesprints al de snelste had ge toond, ten slotte aan het langste eind. De uitslag luidde: 1. L. van Kreuningen (Utrecht), de 75 kilometer in 1 uur 41 min. en 18 sec.; 2. M. Snijder (Halfweg); 3. J. Oudkerk (Amsterdam); 4. A. Helsloot (Amsterdam); 5. W. van smixTen (Am sterdam); 6. op 1 ronde: G. van Scheppin gen (Amsterdam); 7. J. Timmer (Velsen- Noord); 8. C. Visser (Santpoort); 9. L. Vaars (Haarlem); 10. A. Straver (Haar lem); 11. Jaap Hopman (Egmond aan de Hoef); 12. P. Zantman (Badhoevedoi-p); 13. C. Elswijk (Zaandam); 14. F. Tel (Zaandam); 15. A. Rutte (Haarlemmer- liede); 16. Th. Mathöt (Haarlem). Ook in de derde etappe van de Ronde van Oost-Duitsland ging een Oostduitser als eerste door de finish. Nadat de wereld kampioen der amateurs op de weg Schur de eerste twee etappes op zijn naam had gebracht, zegevierde nu zyn landgenoot Adler. De winnaar legde de 162 km van Stendal naar Dessau af in 3 uur 54 min. 51 sec. (met bonificatie 3.53.51). De uitslag was verder: 2. Kappel (Oost- Dld.) 3.54.51 (met bon. 3.54.21); 3. Stoltze (O.-Dld.) 3.54.51; 34. Zilverberg (Ned.) 3.56.14; 36. Balvert (Ned.) 3.57.09; 52. Van Straten (Ned.) 4.02.26; 58. Jansen (Ned.) z.t.; 75. Sluys (Ned.) 4.18.32. Schur heeft door een tweede plaats in de vierde etappe van de Ronde van Oost- Duitsland zijn leidende positie versterkt. Winnaar van de rit van zondag werd zijn landgenoot Weissleter, die de 172 km van Desau naar Weimar aflegde in 4 uur 44 min. 12 sec. De Nederlanders Van Straten en Zilverberg plaatsten zich derde en vierde. De uitslag van de vierde etappe was: 1. Weissleter (O.-Dld.) 4.44.12; 2. Schur (Oost- Dld.) z.t.; 3. Van Straten (Ned.) z.t.; 4. Zil verberg (Ned.) 4.44.14; 9. Balvert (Ned.) z.t..; 18. Jansen (Ned. z.t.; 41. Sluys (Ned.) 4.47.52; 59. Steenvoorden (Ned.) 4.53.23. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Schur (O.-Dld.) 18.20.48; 2. Luchstochowicz (Polen) 18.25.23; 3. Zilverberg (Ned.) 18.26.30; 11. Steenvoorden 18.31.08; 24. Bal vert (Ned.) 18.37.14; 32. Jansen (Ned.) 18.39.18; 28. Van Straten (Ned.) 18.43.24; 75. Sluys (Ned.) 19.16.47. In het algemeen ploegenklassement staat Nederland derde met een totaaltijd van 55.34.52. Oost-Duitsland is eerste met 55.23.12. Het tennistoernooi van Groenendaal is met een restant van twaalf nog te spelen partijen gisteravond afgebroken. De wed strijdleiding heeft door de overbezetting van het toernooi er moesten 270 partijen op acht banen verwerkt worden de don derdag door regen veroorzaakte schade van 35 partijen niet meer kunnen goed maken. De eindstrijd van het herendub- bel in de A-afdeling, het gemengd dubbel in de B-afdeling en de halve- en eind strijden van het C-toernooi, behoudens het gemengddubbelspel, zullen tot zondag 4 oktober moeten wachten. Het was spijtig dat de eindstrijden van dit kwalitatief behoorlijk bezette toernooi door het late uur zo weinig aandacht kre gen, al leden de prestaties uiteraard on der een te omvangrijk programma. De Amsterdammer C. de Jong toonde zich in het herenenkelspel heer en mees ter. In de eindstx-ijd was zijn tegenstan der Jan Tervoort niet opgewassen tegen zijn diepe, lage en zuivere drives die een doeltx-effend tegenspel vrijwel uitsloten en Tervoort aanhoudend in de defensie hiel den. De setstanden 6-3 en 6-1 spreken voor zich. De Beverwijkers John Groen en Jan Ter voort, die elkanders spel door en door kennen, hadden in 't geheel geen oor voor de moeilijkheden van wedstrijdleider Ab- ma en hadden in de halve eindstx-ijd 150 minuten nodig om hun single tot een ein de te brengen: 9-11, 7-5 en 6-1. Ook de eindstrijd in het damesenkel spel tussen de Haarlemse kampioene mej. J. v. d. Duim en mej. L. v. Beest kwam het wedstrijdschema niet ten goede. Liefst twee uur vergde een bijzonder matige strijd, die ten slotte met 3-6, 7-5 en 6-3 door de Haax-lemse kampioene werd ge wonnen. De Haarlemse tenniskampioene mej. J. v. d. Duim behaalde zondag na twee uur matig tennis de titel damesenkel spel in het Groenendaal-toernooi. Zij versloeg haar hoofdstedelijke tegen standster Loekie v. Beest in drie sets. De wedstrijdleider, de heer H. Abma, overhandigt mej. V. d. Duim de beker. In de halve eindstrijd versloed mej. v. d. Duim mej. Scherpenzeel met 6-0 en 7-5 en de Amsterdamse mej. Van Beest klopte mej. Nijssen met 6-2 en 6-1. In het damesdubbelspel zegevierden Kea Okker en Wil v. d. Broek die in de finale het Brederode duo G. Nijssen/E. v. Schex-- penzeel met 6-4 en 6-1 terugwezen. Het hoofdstedelijke duo mej. L. v. Beest en W. Peetex's bleef baas over het dubbel mej. K. Okker en N. v. d. Horst, 6-3, 7-5. Het HLTC-dubbel Den Hartog-Van Weli moest in de halve eindstrijd buigen voor de Amsterdammers De Jong (winnaar en kelspel) en Blom (9-7 en 6-1). De andere halve eindstrijd tussen Reus en Schlatt- man en Peeters en Hom zal blijven reste ren tot 4 oktober. B-toernooi Plet herenenkelspel van het B-toernooi werd weer gewonnen door de Haarlemse jeugdkampioen Tom Okker, die Teitler in de finale vex-sloeg met tweemaal 6-3. Yvonne Vei'heek boekte bij de dames suc cessen: zij vex-sloeg in de enkelspel-finale mej. Mulder met 7-5 en 6-2 en won teza men met mej. J. Hooy het damesdubbel spel. Het duo Schlattman-Titulaer toonde zich in het herendubbel het sterkst. Bij de prijsuitreiking mochten de win naars de felicitaties in ontvangst nemen van de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. De win naar van het enkelspel, C. de Jong, had De Belg Brichant en de Australische Miss March hebben in de enkelspelen in het internationale tennistoernooi in Hilver sum gezegevierd. Zaterdag waren in het heren-enkel de laatste Nederlandse deel nemers uitgeschakeld. Karamoy bracht het nog het verst. Hij sneuvelde tenslotte eervol in de vierde ronde tegen de ge plaatste Oostenrijker Bock in drie sets. Brichant ontmoette in de finale de sta tenloze ex-Zuidslaviër Legenstein. De eerste set won de met ovex-tuiging spelen de Belg met 6-2. Legenstein dx-ong daarna Brichant met dropshots in de tweede set naar een 6-2 nedexdaag. In de beslissende derde set toonde Brichant zich echter dui delijk de sterkste en won opnieuw met 6-2. Advertentie (Engeland) Aanvang half zeven. POPULAIRE PRIJZEN waardering voor de wedstx-ijdleiding en de groundsman. De resultaten van de halve- en eindstrijden A-toernooi, H.E., halve eindstrijd: C. de Jong versl. G. Horn 6—1 6—4; J. Tervoort versl. J. Groen 9—11, 7—5, 6—1. Eindstr.: C. de Jong versl. J. Tervoort 6—3, 6—1. D.E., halve eindstrijd: mej. J. v. d. Duim versl. mej. E. v. Scherpenzeel 6—0, 75; mej. L. van Beest versl. mej. G. Nijssen 62, 6—1. Eindstrijd: mej. J. v. d. Duim versl. mej. L. v. Beest 3-6, 7—5, 6-3. H.D., halve eindstrijd: C. de Jong en Blom versl. Den Hartog en Van Welie 9—7, 61. D.D., halve eindstrijd: mej. Nijssen en mej. Scherpenzeel versl. mevr. Hughan en mevr. Ap- king 6 1, 6—2; mej. K. Okker en mej. W. v. d. Broek versl. mevr. Zurcher en mevr. Ottolini 6—4, 3—6, 6—2. Eindstrijd: mej. K. Okker en mej. W. v. d. Bioek versl. mej. Nijssen en mej. Scherpenzeel 6—4, 6—1. G.D., halve eindstrijd: mej. L. v. Beest en W. Peeters versl. mej. Y. Verneek en P. Putters 16, 6—1, 6—2; mej. K. Okker en K. v. d. Horst versl. mej. Y. Harms en A. den Hartog 6—0, 6—3. Eindstrijd: mej. L. v. Beest en W. Peeters versl. mej. K. Okker en K. v. d. Horst 6—3, 7—5. B-toernooi, H.E., halve eindstrijd: C. Teitler versl. J. Greiner 6—1, 6—0; T. Okker versl. R. Tienstra 7—5, 64. Eindstrijd: T. Okker versl. C. Teitler 63, 6—3. D.E., halve eindstrijd: mej. A. Mulder versl. mej. G. Verwaal 64, 6—1; mej. Y. Verheek versl. mevr. M. Kauling 6—0, 6—1. Eindstrijd: mej. Y. Verheek versl. mej. A. Mul der 7-5, 6—2. II.D., halve eindstrijd: Schlattman en Titulaer versl. Sikkes en Hufferman 6—3, 64; Zanders en Maver versl. Grancken en Seveke 46, 64. 61. Eindstrijd: Schlattman en Titulaer versl. Zan ders en Mayer 9—7, 6—3. D.D., halve eindstrijd: mej. Mulder en mej. Zander versl. mevr. Hooy en mej. Timmers 6—2, 6 -3; mej. Hooy en mej. Verheek versl. mevr. Kauling en mej. Klaar 62, 86. Eindstrijd: mej. Hooy en mej. Verheek versl. mej. Mulder en mej. Zander 7—5, 7—5. C-toernooi, G.D., eindstrijd: mej. Klaar en De Wijn versl. mej. en de hr. Schmeink 6—3, 6—0. WIELRENNEN. Martin van den Borgh heeft een wielerwedstrijd voor profes sionals over 105 km. in Geulle gewon nen in 3 uur 6 min. 20 sec met een voor sprong van 45 seconden op Jef Lahaye en de Belg Lucien Deferm. die respec tievelijk de tweede en derde plaats be zetten. Corrie Schimmel, het frêle, blonde zwemstertje van de zwemclub 't Gooi, heeft zaterdagavond tijdens de nationale 1500 meter-kampioenschappen in het bos- bad in Ermelo voor de zevende keer bin nen vijf weken een Europees record ver beterd. In haar race tegen Judith de Nijs, Mary Kok, Marianne Heemskerk, Tineke Lagerberg en Cockie Gastelaars, keerde Corrie na 800 meter met een tussentijd van Zwemmen 10 min. 22,3 sec. en verbeterde daarmee haar op 15 juli in Utrecht gezwommen Europese en Nederlandse recordtijd met precies drie seconden. Zij werd kampioe ne op de 1500 meter met de tijd van 19.46.8, dat is 0,6 seconde boven haar re cord op deze afstand. Leo Verburgt van PSV veroverde de titel bij de heren. Hij zwom de 1500 meter in 19.24.3. Het is Corrie Schimmel, die als favorie te voor de nationale titel startte, blijkbaar in de eerste plaats te doen geweest om een zo scherp mogelijk 800-metertijd. Haar tempo was van meet af aan zo hoog, dat een serieuze aanval op de 1500 meter vrij wel onmogelijk leek. De 100 meter ging in 1.09.3, de 200 meter in 2.25.7, waai-mee Corrie al bijna een seconde sneller was dan destijds in Utrecht. Op enige afstand goed gevolgd door Judith de Nijs, maar met de rest van het veld al op vele leng ten, ging de Gooi-zwemster door. Een streling voor het oog was haar zwemmen weer niet. Het lichaam kronkelde als het ware door het water met een allesbehalve vloeiende armstijl. De hele slag ziet er on economisch en vermoeid uit, maar het ging weer enorm hard en daar is het in de wedstrijdzwemmerij nu eenmaal om te doen. De 400 meter werd afgelegd in 5.03.6 een tijd, waarvan vele specialisten op die afstand alleen nog maar kunnen dromen en na 500 meter was CoiTie al bijna 2,5 sec. onder haar x-ecord. Met een pittig tussenspurtje werd de zestiende baan op weg naar de records afgelegd, maar toen bleek het gemiddelde van 1.19.0-1.20. per 100 meter, na de snelle start toch iets te veel te hebben gekost. Judith de Nijs begon iets in te lopen en het verschil met de Utrechtse tijd werd van de drie secon den na 800 meter steeds kleiner. Met nog 100 meter te zwemmen, was dat vex-schil precies opgeheven en nu ging het er dus om of Corrie Schimmel haar laatste twee banen sneller zou zwemmen dan tijdens de kampioenschappen van 15 juli. Het luk te niet en zodoende wex-d Corrie Schim mel Nederlands kampioene in 19.46.8 een tijd, die 0.6 seconde boven haar record ligt. Judith de Nijs werd met 20.20.0 niet al leen tweede van Nederland, maar plaats te zich tevens als tweede achter Corrie Schimmel op de wereldranglijst van de 1500-metertijden, die ooit in zoet water zijn gemaakt. Een vei-rassing was, dat Leo Verburgt. niet Mary Kok (20.43.0) de derde plaats veroverde, doch het clubgenootje van Cor rie Schimmel, Astrid Ording, die met 20.32.7 de snelste van de eei-ste serie was geweest. Helaas ontbrak Jans Koster we gens ziekte. Er waren slechts twee herenzwemmers, die een betere tijd maakten dan Corrie Schimmel. Leo Verburgt werd winnaar van een aantrekkelijk duel met André Hermsen, dat overigens pas in de laatste 100 meter ten gunste van de Eindhovenaar werd beslist. Herman Willemse, de adspi- x-ant-Kanaalzwemmer, die in Ermelo ver moedelijk voor de laatste keer als ama teur zwom, voelde zich zo ineens uit de trainingscampagne in de woelige zoute Schelde naar het rustige flauwe Veluwe- water verplaatst zichtbaar niet in zijn element. Hij ging tot 800 meter goed met de steeds leidende Hermsen en Verburgt mee, doch viel toen zienderogen terug. Zijn 19.55.3 was teleurstellend. Trouwens ook de tijd van Verburgt (19.24.3) viel tegen. De PSV-zwemmer verdeelde zijn kx-ach- ten slecht. Hij begon te langzaam (2.24.2- 5.00.5-10.17.5), hield alleen Hermsen in de gaten zonder zijn eigen race te zwemmen en zette veel te laat zijn eindspurt in. De uitslagen waren: Dames: 1. en kampioene van Nederland: Corrie Schimmel ('t Gooi) 19.46.8, 2. Judith de Nijs (KNZB) 20.02.0, 3. Astrid Ording ('t Gooi) 20.32.7, 4. Mary Kok (Robben) 20.43. 0, 5. Marianne Heemskerk (Naarden 20. 48.6, 6. Adrie Lasterie (Naarden) 20.59.5. Heren: 1. en kampioen van Nederland: Leo Ver burgt (PSV) 19.24.3, 2. André Hermsen (Robben) 19.32.2, 3. Herman Willemse (Robben) 19.55.3, 4. Jan Bultman ('t Gooi) 20.03.7, 6. Jacob de Jong (LZO) 20.05.1, 6. Coos de Jong (LZO) 20.17.3. SEEMAN NAAR ALKMAAR. De Duitser Sepp Seemann, die enkele jaren geleden zijn entree in het Nederlandse voetbal maakte bij Enschede en daarna overging naar GVAV, zal in het nieuwe seizoen uitkomen voor de eerste-divisie- club Alkmaar, die hem van de Groningers heeft overgenomen. Corrie Schimmel. Waar Corrie Schimmel de laatste tijd verschijnt vallen successen haar ten deel. Het was zondag niet anders in Zutfen, waar voor de 27ste keer op de IJsel de 8 km zwemwedstrijd werd gehouden. By Halfvasten onder Brummen gingen onge veer 250 zwemsters en zwemmers van start. Reeds op de helft van de afstand had Corrie Schimmel een voorsprong, die zij nog geleidelijk vergrootte. Als eerste tikte zij tenslotte aan, nog vóór de win naar bij de heren, die drie minuten later waren gestart. De uitslagen luidden: Dames: 1. Corx'ie Schimmel ('t Gooi) 1 uur 13 min. 10 sec.; 2. Astrid Ording ('t Gooi) 1.14.03; 3. Tineke Lagerberg (Naarden) 1.14.04; 4. Diny Koopman (Naar den) 1.14.48; 5. Ria Vonk (IJ) 1.16.40. Heren: 1. J. M. de Witte (AZC, Apel doorn) 1.11.34; 2. W. Bergman (De Zijl) 1.11.37; 3. J. Bontekoe (HPC) 1.13.10; 4. J. Bultman ('t Gooi) 1.13.38; 5. N. Geers (Boskoop) 1.14.27. De zwemploeg van Groot-Brittannië, die verleden week een zware nederlaag leed tegen Nederland, heeft zaterdag in Car diff met groot verschil de tweedaagse zweminterland tegen Hongerije gewon nen. De cijfers waren 113 punten voor Groot-Brittannië en 72 punten voor Hon garije. De naar verhouding beste tijd werd ge maakt door de 16-jarige Natalie Steward, die de 110-yards vrije slag won in 1 min. 5,5 sec. Natalie Steward is afkomstig uit Rhodesia, maar sinds zij drie maanden ge leden in Essex kwam wonen, mag zij voor de Engelse ploeg uitkomen. Hongarije behaalde op de individuele nummers slechts twee ovex-winningen. Jo zef Katona, tweede tijdens de Europese kampioenschappen in Boedapest op de 1500 meter vrije slag, won de 1650 yards vrije slag in 19 min. 6,1 sec. De tweede Hongaarse zege werd behaald door Kun- sagi, die op de 200 meter schoolslag eerste werd in de matige tijd van 2 min. 45,5 sec.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9