DEKENS 20% korting De zach van al r (Sstev De Gaulle wil bewoners van Algerijnse dorpjes ontmoeten Genève voelt zich - niet geheel terecht - overbodig worden TO bp bprlp&pn Hjb Van dag tot dag Weerstanden DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 3 SPECIALE AANBIEDING Nieuwe inspectiereis na gesprek met Eisenhower Bevrijdt u Himmler leidde enorme valse munterij Joodse drukkers hebben het allen overleefd Auto-ongeluk bij Parijs eist zes mensenlevens en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak Russische ambassadeur in Australië aangekomen Spaanse studenten wegens stakingsoproep berecht Massabetogingen tegen ingrijpen in Kerala India wil sfeer inzake Algerije zuiveren Tegen aanval op Frankrijk in A fro-Aziatische klacht &p de ^raatótoeL Gaat u met vakantie? Joods wereldcongres in Stockholm begonnen De richtlijnen, die door de regering aan het College van rijksbemiddelaars zijn verstrekt, bevestigen de mening van hen die zich pessimistisch toonden over de ma te, waarin gedifferentieerde loonpolitiek zou kunnen plaats hebben. Toch kan men waardering hebben voor het „jeugdig" en thousiasme, waarmee de nieuwe rege ringsploeg het veld van de sociaal-econo mische politiek betrad. Haar plan voor een „vrijere loonpolitiek" (deze term wordt thans niet meer gebruikt) was een ver heugende doorbraak van de verstarring, waarin het loonbeleid in de loop der jaren was gekomen. Het is echter onmogelijk in een handomdraai geheel nieuwe spelre gels voor de partijen, die strijden om de nationale koek, op te stellen en dan te me nen, dat deze zonder meer door het be drijfsleven zullen worden aanvaard. De oude rotten van de Stichting van de Ar beid, die voor deze richtlijnen door de re gering zijn geraadpleegd, weten wel beter en zij hebben ze dan ook in de oude rich ting afgebogen. Het vaststellen van een sociaal-econo misch beleid is voor een belangrijk deel een politieke aangelegenheid, waarin men aan politiek getinte desiderata wil beant woorden. Economen kunnen slechts advi seren op grond van de politieke uitgangs punten. Nu zou een gedifferentieerde loon politiek economisch zeker niet onrealiseer- baar zijn, als de beschikbare ruimte daar voor zou kunnen worden gebruikt. Men kan er echter bezwaren tegen hebben, dat daar- mee juist thans zou worden begonnen, nu de conjunctuur weer optrekt en er in ver schillende branches al een tekort aan ar beidskrachten bestaat. De plannen van de regering zijn echter, als wij het goed zien, voor een belangrijk deel gestagneerd door institutionele hindernissen. De vakbonden en de werkgeversorganisaties zijn immers aan loonronden met daarop volgende prijsverhogingen gewend geraakt, on danks de bezwaren, die allerwegen tegen dit beleid zijn aangevoerd, omdat een der gelijke politiek het afglijden op het infla- tore vlak heeft bevorderd. Deze politiek was heel wat gemakkelijker uit te voeren dan een bedrijfstaks- en zelfs onderne mingsgewijze differentiatie. Men zal slechts langzaam aan deze nieuwe aan pak kunnen wennen en daarom is het goed, dat in de nieuwe richtlijnen een zeer voorzichtig bijna schuchter be gin wordt gemaakt. Een forsere aanpak zou tot brokkenmaken kunnen leiden, brokken die de Nederlandse economie duur zouden kunnen komen te staan. Zoals de situatie thans is, zal de beschik bare ruimte, aldus minister De Pous, meer dan volledig in beslag genomen worden door algemene loonsverhogingen inclusief de verwerking van de huurbijslag, in 1959/'60 tezamen ongeveer 8 pet. bedra gend. Men kan zich afvragen, waarom de regering dit niet wat eerder heeft gezien; veel misverstanden zouden dan niet zijn ontstaan. Toch zouden we niet in mineur willen eindigen, want het is verheugend, dat in de nieuwe richtlijnen de nadruk sterk wordt gelegd op de verhoogde produktivi- teit, die loonsverhogingen en arbeidstijd verkorting mogelijk moet maken. Hogere arbeidskosten mogen niet worden doorbe rekend en zijn dus alleen mogelijk als er ook werkelijk een grotere produktiviteit mee gepaard gaat. Dit standpunt is des te juister nu Nederland ten gevolge van de bezuinigingen in het kader van de beste dingsbeperking op het stuk van de pro duktiviteit in vergelijking met de E.E.G.- partners relatief is achtergebleven. Een hoge produktiviteit is voor een gezonde Nederlandse economie een eerste vereiste en de nieuwe richtlijnen zijn in dit opzicht mits aan deze rigoureus de hand wordt gehouden van grote betekenis. Advertentie (door etaleren iets vuil) BARTELJORISSTR. 15-17, HAARLEM James Bateman, een bekende Britse landschapsschilder en lid van de Britse Koninklijke Academie, is in de leeftijd van 65 jaar in een Londens ziekenhuis over leden. Bateman was oorspronkelijk beeld houwer. Hij werd echter in de eerste wereldoorlog aan de ruggegraat gewond, waarna hij zich geheel aan de schilder kunst wijdde. (Van onze correspondent in Parijs) Aan het eind van deze maand, van 27 tot 30 augustus, zal generaal Charles de Gaulle voor de vierde maal sedert zijn te rugkeer aan de macht en de eerste keer sinds hij president der republiek is gewor den een nieuw bezoek gaan brengen aan Algerije. Zijn minister-president Michel Debré zal al deze week voor de zoveelste maal de Middellandse Zee oversteken om het bezoek van het Franse staatshoofd voor te bereiden. Vóór zijn reis naar Al gerije zal de Gaulle eerst president Eisen hower nog ontmoeten en ten slotte is het ook niet geheel uitgesloten, dat de gene raal toch nog deze maand eindelijk eens de Marokkaanse koning zal kunnen treffen, die zondag onverwacht uit Parijs naar zijn land is teruggekeerd in verband met de ernstige politieke crisis, die daar is uitge- broken. Over de redenen, die de Gaulle ertoe ge bracht kunnen hebben zich nu opnieuw naar Algerije te spoeden, wordt in politie ke kringen in Parijs natuurlijk weer druk gesproken en gegist. Het Elysée heeft be kendgemaakt, dat de generaal deze keer vooral de kleinere dorpen in Algerije of wel de „bleds" hoopt te bezoeken en voorts in contact wil treden met zoveel mogelijk Algerijnse notabelen. Premier Debré zal deze week in het bijzonder in Algiers be sprekingen van economisch karakter voe ren en mogelijk ook een militaire inspec tie houden in Kabylie, waar de bevelvoer der generaal Challe reeds bijna twee we ken een groot offensief tegen de Algerijn se nationalisten voert. Regeringskringen schenen aanvankelijk uit deze groot scheepse militaire actie, die zich voltrekt in een der dichtstbewoonde streken van het land, kort voor de opening van de Algerije- debatten bij de UNO ook politieke zijde te willen spinnen. Er is zelfs wel gespeeld met met de gedachte, dat de Algerijnse opstan delingen eindelijk de beslissende slag zou kunnen worden toegebracht. Tijdens een persconferentie heeft een der leidende be velvoerders in Algerije generaal Faure, zich gisteren echter heel wat voorzichtiger uitgedrukt. Wel zouden er ruim een vier honderd Algerijnse soldaten gedood zijn en zou het aantal rebellencompagnieën bin nen het jaar van 17 tot 9 zijn gereduceerd. Doch de generaal haastte zich aan dit mi litaire jacht-tableau toe te voegen, dat hij voor de totale overwinning zeker niet in dagen maar in veelvouden van weken bleef Advertentie van rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Toga], het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.88. (Van onze correspondent in Wenen) Kort geleden werd zoals is gemeld een aantal kisten uit het Toplitzmeer bij Aussee in Oostenrijk opgedregd, waarin zich nagemaakte bankbiljetten ter waar de van vijf pond sterling bevonden. Tot nu toe heeft men ongeveer 50.000 vrij goed na gemaakte biljetten opgehaald. De vader van deze valsemunterij is Himmler, die de munt van Engeland wilde ondergraven en het gehele economische leven aldaar uit het evenwicht wilde brengen door het binnensmokkelen van nagemaakte bank biljetten. Aan het einde van de oorlog zag men echter geen kans meer om de imi taties over te brengen. En kort voor de capitulatie verpakte men het lastige en belastende materiaal in twintig kisten, die in het Toplitzmeer tot zinken wei-den ge bracht. Tot nu toe werden slechts vier van de twintig kisten gevonden, maar als men nog meer biljetten ontdekt, zullen ook die aan de Bank van Engeland worden afge leverd. Is dat alles niet zo interessant meer, wel is dat het geval met de dramatische ach tergrond waartegen zich deze groteske valsemunterij heeft afgespeeld. Reeds in 1942 moet Himmler aan de staatsbank van Berlijn de opdracht tot het drukken van valse pondsbiljetten hebben gegeven, maar het personeel weigerde aan dit gro ve bedrog mee te werken. Daarop begaf zich een speciale commissie naar het con centratiekamp Buchenwald om onder de Joodse gevangenen geschoolde krachten uit het grafische bedrijf te zoeken. In augustus 1942 vond men er aanvankelijk 21, welk getal later opliep tot 141. Deze Joodse drukkers werden naar het concen tratiekamp Sachsenhausen gebracht, waar zij in een aparte barak werden op gesloten om de biljetten te drukken en te sorteren. Contact met de andere gevange nen hadden zij niet. Toen de Amerikanen in het voorjaar 1945 naar Oostenrijk op rukten, werden machines en biljetten tot zinken gebracht en de gevangenen, die het grote bedrog kenden, zouden zonder uit zondering worden gedood. Daarom werd op 4 mei een eerste groep van vijftig man naar het kamp Ebensee gebracht. Nog dezelfde dag volgde de tweede groep van vijftig en de overige 41 zouden onmiddellijk aansluiten. Maar ze verschenen niet in Ebensee, omdat de chauffeur lont had geroken en de zaak in de steek liet. Daardoor redde hij het le ven van alle 141 Joden, want in Ebensee wachtten de Duitsers op de laatste 41 om dan allen tegelijk te „liquideren". Men wachtte zolang., totdat de Amerikanen kwamen en alle gevangenen bevrijdden ook de 100 drukkers en de 41 die nog te voet op weg waren naar het kamp. VERSAILLES (UPI) Zes mensen wer den gedood en zes anderen moesten met zware verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen als gevolg van een frontale botsing van twee auto's op een kruispunt van hoofdwegen in de buurt van Versailles. Volgens de politie gaf een van de auto's, waarin zeven Franse vakantie gangers zaten, de andere auto geen voor rang. Alle slachtoffers zijn Fransen. rekenen. Doch, zo verzekerde hij, het Fran se opperbevel heeft ruim de tijd. Rest natuurlijk de vraag of die opinie en dat geduld van generaal Faure door pre sident de Gaulle gedeeld zullen kunnen worden. Doch in ieder geval mag men ver wachten, dat bij het vooroverleg Eisen- hower-de Gaulle ook de militaire situatie van Algerije nog wel ter sprake zal wor den gebracht. UPI vernam uit wei-ingelichte kring op het Palais de l'Elysée, dat de data van de Gaulles bezoek nog niet definitief wa ren. Men voegde daaraan toe, dat Eisen hower tegen die tijd in Parijs wordt ver wacht. Tevens werd daarbij vermeld, dat Frankrijk nog niet officieel van de komst van Eisenhower op de hoogte was gesteld. Eisenhower zei niet, dat hij naar Parijs zou gaan, toen hij op zijn persconferentie meedeelde, dat hij tegen het einde van de maand voor besprekingen naar Europa zou vliegen als voorbereiding tot zijn ont moeting in september met de Russische premier Kroesjtsjev. Commissie vrijgelaten (Reuter) Volgens in Rabat ontvangen berichten is de Franse vice-consul van Boe-Afra, die zaterdag met een Frans- Marokkaanse commissie van onderzoek in handen van een groep ongeregelde Ma rokkaanse troepen viel, vrijgelaten. (AFP Later is officieel in Rabat be kendgemaakt, dat alle leden van de com missie zijn vrijgelaten. „Het betreurens waardige incident" is door de Marokkaan se autoriteiten „op bevredigende wijze" geregeld, aldus de bekendmaking. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 4 augustus. In de slagscha duw van de komende ontmoeting der twee reuzen sukkelt de Geneefse „conferentie der boodschappenjongens" naar zijn einde, dat morgenavond delegaties en entourage uilt hun lijden gaat helpen. Het zal, zo ver zekeren Oost en West, een vriendelijk af scheid worden. Het gaat natuurlijk niet aan het komend duet der twee eerste violen met dissonanten uit Genève te verstoren. Over de beste manier om negeneneenhalve week vruchteloos discussiëren in een slot communiqué onder te brengen spraken de vier ministers vandaag aan een lunch bij Selwyn Lloyd. Wat zal het communiqué bevatten? Gis teren deed Lloyd nog eens een eenzame poging een Berlijns akkoord tot stand te brengen door te proberen Gromyko te laten verklaren, dat een verstrijken van de termijn van een tussentijdse regeling voor Berlijn, de westelijke positie in die stad niet zou aantasten. Het was weer te vergeefs. Vandaag zullen de westelijke drie hun laatste poging wagen om via dat op stapje het in de lucht hangend akkoord te pakken te krijgen. De hoop is tot het uiter ste gereduceerd en men moet bovendien tijd overhouden om met Gromyko overeen stemming te bereiken over de procedure van een verdaging in een of andere vorm. Voor morgen, de laatste dag van de con ferentie, wordt een plenaire zitting ver wacht, waarop de partijen voor het oog der wereld hun standpunten nog eens zullen rechtvaardigen. Onder het gewicht van de aankondiging van de Eisenhower-Kroesjtjsev-uitwisse- ling voelt iedereen in Genève zich eigenlijk overbodig. Niet geheel terecht overigens, want de regeling van de Berlijnse en Duit se kwesties blijft een zaak der vier mo gendheden, die door Eisenhower en Kroesjtsjev voorbereid maar zeker niet af gedaan kan worden. Een topconferentie blijft dus tot de waarschijnlijkheden be horen. In tegenstelling tot andere gissingen omtrent het tijdstip daarvoor, verneem ik hier dat het zeer wel mogelijk is dat die topconferentie tussen het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten en dat van Eisenhower aan de Sovjet-Unie zal plaats hebben en dat zij in Genève ge houden zal worden. (Reuter-AFP) De Aanstaande be sprekingen tussen Eisenhower en Kroesj- DARWIN (AFP) Vandaag heeft Australië, voor liet eerst sinds vijf jaar, weer een Russische ambassadeur op zijn gebied. Ivan Koerdioekov. die vanmor gen is gearriveerd, volgt Generalov op, die in april 1954 werd teruggeroepen in verband met het verbreken van de di plomatieke betrekkingen tussen Austra lië en de Sovjet-Unie waartoe de zaak- Petrov aanleiding had gegeven. Petrov, secretaris van de Russische ambassade, had politiek asiel in Australië gevraagd. Zijn vrouw ontvluchtte enkele dagen later het vliegtuig, waarmee zij naar haar land zou terugkeren en voegde zich bij haar echtgenoot. Koerdioekov verklaarde bij zijn aan komst: „Laten wij de hele geschiedenis vergeten en praten over wat de betrek kingen tussen onze beide landen zou kun nen bevorderen".. tsjev hebben te Washington alle ongerust heid over de op handen zijnde beëindiging van de Geneefse conferentie weggenomen. Ook vreest men in de Amerikaanse hoofd stad geen nieuwe crisis in de Berlijnse kwestie meer. Te Washington bestaat de neiging Genève maar te vergeten, al thans voorlopig en te trachten een nieuwe manier te vinden tot oplossing van het Duitse en het Berlijnse vraagstuk. Diplo maten te Washington spraken over een nieuwe fase in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Ondanks de geringe vorderingen die te Genève worden gemaakt, heeft men in westelijke kringen verklaard van mening te zijn dat de wekenlange besprekingen te Genève hebben bijgedragen tot de grote verandering in het politieke klimaat die is opgetreden sedert de Russen in 1958 een crisis in het Berlijnse vraagstuk veroor zaakten. De Russische houding deed toen vrezen dat de Russen het Westen met ge weld uit Berlijn zouden trachten te ver drijven wat door het Westen beantwoord zou kunnen worden door een doorbraak met gepantserde strijdkrachten. MADRID (Reuter) Een krijgsraad te Madrid heeft maandag zeven studenten op beschuldiging van het verspreiden van propagandamateriaal voor een algemene staking, die op 18 juni jongstleden had moeten beginnen, tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot drie jaar veroordeeld. Twee beklaagden, onder wie een vrouwelijke student, werden vrijge sproken. Een tiende student, een neef van de beroemde schrijver Salvador de Ma- dariaga, zal later terechtstaan. De beoog de staking, die door de communisten en verscheidene groepen op touw zou zijn ge zet, ging niet door. De verdediger vroeg zich af waarom de studenten voor de krijgsraad waren ge bracht. Hij noemde hun daden „kinder lijk". De openbare aanklager zei evenwel, dat de burgeroorlog, die aan een miljoen Spanjaarden het leven heeft gekost, ook met de studentenrelletjes was begonnen. In de pamfletten, die verscheidene be klaagden volgens hun bekentenis hadden uitgedeeld, stond dat „de economische toestand in Spanje rampzalig is". „Een vreedzame algemene staking van 24 uur zal ons helpen van de dictatuur te worden verlost". De beklaagden kwamen voor het merendeel uit bemiddelde gezinnen. Waarnemer Het Britse socialistische parlementslid Ernest Davies die de zitting heeft bijge woond, heeft gezegd, dat de berechting op zeker drie punten afwijkt van de rechtsple ging, zoals men die in Westelijke landen kent. In de eerste plaats is wat men een po litiek delict noemde, berecht door een mi litaire rechtbank. Verder werd de verdachten bijstand van eigen advocaten ontzegd en werden rege len van bewijsrecht niet toegepast. Daar komt dan nog bij, aldus Davies, dat het enige wat de beklaagden hebben gedaan is dat zij als intelligente studenten met belangstelling voor de politiek onder el kaar hebben gesproken over de oplossing van de problemen van hun land. Davies woonde de berechting bij in zijn hoedanigheid van waarnemer voor de commissie voor de democratie in Spanje van de Britse socialistische partij. CALCUTTA (UPI) Een openlucht bijeenkomst van 10.000 personen, die later een betoging vormde van zes kilometer lengte, vormde maandag het „massieve protest" van de Westbengaalse communis tische partij tegen de interventie van de centrale regering in de staat Kerala. Een motie, die op de bijeenkomst werd aange nomen, veroordeelde het optreden van de regering van Nehroe als „despotisme". De protestbetoging legde het verkeer in Calcutta, een bolwerk van de communis ten, gedurende twee uren stil toen zij door de straten trok onder het schreeuwen van anti-Nehroe-leuzen. De communistische leden van het parle ment verlieten het parlementsgebouw, na dat minister Banda geweigerd had, het regeringsverslag over de situatie in Ke rala openbaar te maken, op grond waar van de centrale regering in de staat Kerala tussenbeide was gekomen. In Bombay maakten de communistische leden van de wetgevende vergadering van de staat, zo'n lawaai, toen de zitting begon, dat deze tot vandaag moest worden ver daagd. (AFP) Voor het parlementsgebouw in New Delhi demonstreerden maandag tien duizend leden van communistische vak bonden tegen het ingrijpen in Kerala. NEW DELHI (AFP) India kan zich niet verenigen met de aanval, die op Frankrijk wordt gedaan in het memoran dum van de Afrikaans-Aziatische landen over Algerije, dat in de volgende zitting aan de Algemene Vergadering van de UNO zal worden voorgelegd, aldus welin gelichte kringen in New Delhi. Het standpunt van India, zo verklaart men in deze kringen, zou in overeen stemming zijn met zijn politiek, die er op gericht is zich te onthouden van het be drijven van „koude oorlog" bij de bespre king van internationale problemen. In de hoofdstad van India is men van mening, dat voor een objectieve en vruchtbare bespreking over de Algerijnse kwestie een zuivere atmosfeer noodzake lijk is. Men gelooft, dat India het memoran dum zou hebben getekend, als het geen aanklacht tegen de houding van Frankrijk had bevat. (AFP) Volgens welingelichte krin gen in New Delhi zou president Nasser van Egypte in de eerste week van sep tember een officieel bezoek aan de hoofd stad van India brengen. Men verwacht, dat president Nasser en premier Nehroe van India onder meer besprekingen zul len voeren over de Algerijnse kwestie en over de betrekkingen tussen Irak en de Verenigde Arabische Republiek. Waarschuwing. Namens de officier van Justitie te Amsterdam waarschuwt de groepscommandant der rijkspolitie te Uit hoorn het publiek tegen een reisbureau houder uit Uithoorn, die reclame maakt voor zomerhuisjes in de omgeving van Wenen. Hij heeft zijn reisbureau „Chalet- dienst Austria" genoemd. Volgens de rijks politie is bij onderzoek gebleken, dat hij niet aan de gestelde voorwaarden voldoet en zijn verplichtingen niet nakomt. In lichtingen verstrekt de groepscommandant (telefoon 02975/420). Het zij zo In zijn interessante, uitvoerige studie over alle aspecten der emigratie, dat de goede titel „De Gaande Man" draagt, re kent de Nederlandse hoogleraar dr. Mön- nich af met het sprookje, dat vele Neder landers emigreren om klimatologische redenen. In het kort komt zijn stelling hier op neer, dat Nederlanders veel meer aan het Nederlandse klimaat verknocht zijn, dan zij zelf willen geloven en dat hier dus van onopzettelijk zelfbedrog sprake is, dat zij zich zelf deze afkeer van het vader landse klimaat wijsmaken en dat zij, zodra zij in het klimaat-hunner-dromen moeten leven, zitten terug te verlangen naar het Nederlandse. Uiteraard geldt dit niet voor allen, maar toch wel voor de meerderheid. Ik persoonlijk heb deze ervaring meer malen opgedaan: wanneer ik uit landen met de eeuwige zon waarnaar ik intens verlangd had, terugkeerde en Nederland verwelkomde mij met een motregentje uit een grijze, koele hemel, dan was dat altijd een verrassende, een mijzelf verrassende, opluchting. Het was dan, al die dagen in de zon, heerlijk geweest, maar het was ook weer des te heerlijker met een hoedje op en in een regenjas door de stad te lopen. Wie daar anders over denken moeten mij nu niet gaan schrijven, dat zij het niet met mij eens zijn uoor mij en voor veel meer mensen dan zij zelf weten, is dat zo. Als een professor dat schrijft, behoeft u daar niet aan te twijfelen. Professoren hebben het altijd bij een rechter eind dan u. Anders zoudt u ook al wel lang profes sor zijn. Ik zeg dit alles, omdat ik het, eerlijk ge zegd, heerlijk vind, dat het nu is gaan re genen en dat de hemel zijn egale blauw heeft verwisseld voor de koele grijsheid die zich nu over onze dagen welft. U moet niet denken, dat ik een ondank bare hond ben en dat ik niet oprecht heb genoten van het zomertje-wel, dat wij zo lang hebben meegemaakt en u moet ook niet denken, dat ik niet hoop, dat die ge zegende zomer zal terugkeren, maar deze afwisseling van grijze koelte na alle stra lende warmte vind ik wel heel heerlijk. Om verschillende redenen. Een van die redenen is eigenlijk wel zon derling en daarmee zit ik een beetje in de knoop: als het zulk stralend zomerweer is en ik moet werken, heb ik het voortduren de gevoel dat ik eigenlijk niet binnenshuis moet zitten, dat ik allerlei heerlijks mis, dat ik er veel beter aan zou doen in mijn blote bastje in de zon te gaan zitten, dat ik grote dosis gezondheid opoffer aan een ijver, die in feite niet anders dan een ver achtelijke verslaving is en dat ik een laf aard ben omdat ik mijn werk niet mijn werk laat teneinde te gaan flierefluiten en joecheien in den buiten. Nu alles grijs en koel geworden is, loopt dat allemaal weer in het rechte spoor en er is niets meer dat mij onrust en gewe tenswroeging bezorgt, althans niet op zon- negebied. Ik denk dat deze redenering niet aan slaat bij de mensen die uit de zonnegloed puur goud puren en dat zij mijn opvatting wel heel egocentrisch zullen vinden. Dit zij dan zo. .Als. zij dan maar wiUenbegrijpen, -dat hun tegengestelde redenering óók egocen trisch is. Dan hebben wij elkaar niets te verwijten. En dat is altijd het heerlijkste van alles. Elia-s en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE STOCKHOLM (UPI) In het Zweedse parlementsgebouw is het Joodse wereld congres begonnen met deelneming van 300 afgevaardigden uit 45 landen. Op de eerste werkzitting werd verslag uitge bracht door de politieke directeur van de' organisatie, A. L. Easterman uit Engeland. Hij rapporteerde, dat het congres zich ernstig bezorgd maakt over „de aanzien lijke handel in antisemitische lectuur, die zich de laatste jaren ontwikkeld heeft en waarbij de meest gemene anti-Joodse uit latingen uit -t nazitijdperk worden ge reproduceerd". Volgens het rapport zijn er bewijzen, dat „antisemitische organisaties, instellingen of individuele avonturiers op dit terrein internationale verbindingen hebben tot stand gebracht voor de verspreiding van dit materiaal". Easterman gaf tevens een overzicht van de situatie, waarin de Joden in de Sovjet- Unie verkeren en van de problemen van de Joodse gemeenschappen in Egypte. Het rapport besloot met een gedetail leerd verslag van de discriminatie in Saoedi-Arabië tegen Israëlische produkten en Joodse employés van buitenlandse maatschappijen en regeringen. Uit de Opregte Maandagsche Haarlemsche Courant van 4 Augustus 1S59 DOOR bijzondere gelegenheid te KOOP: Eene zoo goed als nieuw, bijna geheel niet gebruikt zijnde CALECHE, met breede koetsiersbok en losse knechts-Achterzit- ting, bekleed met beste Fransche zijde en Passe ment, rijk gemonteerd met Pleet en Lantarens, beste Engelsche Col- ling's Patent-Assen, Spiegelglazen enz.; alsmede ene zeer ligte OMNIBUS voor 10 a 12 Personen. Brieven franco, adres J. J. BEYNES, Rijtuig-Fabriekant te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3