Amerikaanse scholieren bezochten Haarlem NIXON LANGDURIG IN GESPREK MET DE LEIDERS VAN POLEN Communisten verrassen Kassem met zelfbeschuldigingen Partij veroordeelt haar leiders Toeristenbezoek aan Amsterdam is minder dan vorig jaar Officiële ontvangst op het stadhuis 7 Hartelijkheid zet zich voort op officieel niveau Goede jongeheertjes Instemmende reacties uit drie hoofdsteden Voor de tweede keer uit Australië gezet NA SLACHTING IN KIRKÖEK Priestermoord bij Gent nog niet opgehelderd In Rotterdam gegrepen Belg toch niet schuldig Vele Amerikanen verlaten het Jeugdfestiva! Toezicht op studenten uit de West Bloedbad op N.-Guinea Overval op volksstam, die contact zocht met bestuur Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. Ook U vindt er baat bij. Rijke Amerikaan maakt plaats voor „kleinere" man De negen muzen DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 WARSCHAU (Reuter/AFP) De Ame rikaanse vice-president Nixon heeft maan dag vijfencenhalf uur met Poolse leiders geconfereerd. Toen hij het regeringsge bouw verliet, zei Nixon dat er diepgaande en openhartige besprekingen waren ge houden over Amerikaans-Poolse aangele genheden en ook over enkele internationa le kwesties, met partij-secretaris Gomul- ka, minister-president Cyrankeiwicz en minister van Buitenlandse Zaken Rapacki. Maandagavond werd er ter ere van Nixon in het Radziwellpaleis te Warschau een receptie gehouden, waarop vrijwel alle Poolse leiders en diplomatieke vertegen woordigers aanwezig waren. Na een woord van welkom, uitgesproken door president Zawadski, dankte Nixon de bevolking van Warschau voor de hartelij ke ontvangst, die zij hem had bereid. Nixon noemde deze ontvangst een bewijs voor de traditionele vriendschap tussen Polen en de Verenigde Staten. Er zijn punten waar over wij het niet eens zijn, zoals de poli tiek, het economische stelsel en de mid delen om de internationale vraagstukken op te lossen, maar er is een punt waar over ik het met u volkomen eens ben, aldus Nixon, „Wat Polen in de oorlog is overkomen, mag zich nooit meer herhalen, noch in Polen, noch in welk ander land ook". President Zawadski verklaarde dat de Verenigde Staten en Polen verbonden zijn door traditionele vriendschapsbanden die teruggaan tot de tijd van Washington. La- Ier zijn honderdduizenden Polen naar Amerika gegaan om daar werk en brood te zoeken die zij in de toenmalige onge lukkige nationale, sociale en politieke om standigheden niet in hun vaderland konden vinden, aldus Zawadski. De Poolse presi dent zei verder dat de snelle groei van de Poolse economie het gevolg is van de sa menwerking met de Sovjet-Unie „en alle nabuurlanden". Hij zei te hopen dat de Pools-Amerikaanse betrekkingen verder verbeterd zullen worden en dat de con tacten op economisch, wetenschappelijk en cultureel terrein zullen worden uitge breid. Toen Nixon zich gisteren naar het ge denkteken voor de onbekende soldaat be gaf om het voorbijtrekken van de ere wacht gade te slaan, stapte hij in plaats van in de wachtende auto plotseling naar een deel van de toeschouwers, die tegen het politiekordon opgedrongen stonden. Deze verbraken het kordon en omringden de vice-president. De politie poogde vergeefs de mensen te rug te dringen. Er ontstonden schermutse lingen, maar niemand werd gewond. De glimlachende en wuivende Nixon tilde een klein meisje op en hield haar in de hoogte. De taak van de politie om de weg voor Nixon vrij te maken werd nog ver zwaard door de talrijke Amerikaanse journalisten en fotografen die zich in de nabijheid van Nixon bevonden. Een aantal arbeiders drong door de kij kende menigte om de hand van me- Twee kleuters van vijf en zes jaar ston den maandag in de Zeestraat in Zand- voort op royale wijze repen chocolade uit te delen. Zelf namen zij het er ook goed van. Uit een doos haalden zij steeds weer nieuwe repen. De politie vond dit wat ver dacht en toen zij het tweetal ondervroeg, bleek dat de kleuters de doos uit een pa tates frites-zaak hadden weggenomen. Later heeft de politie de kinderen naar hun ouders gebracht. (Vervolg van pagina 1) De verbazingwekkende ontvangst van Nixon in Warschau toont een zwakte in het Russische front, zonder welke Kroesjtsjev volgens sommige Britse commentatoren, misschien niet zo toeschietelijk zou zijn geweest. Hij weet, dat de Amerikaanse reis goed is voor zijn prestige thuis. Het lijdt geen twijfel, dat de positie van de onderdrukte volken een belangrijke fac tor zal zijn in de komende besprekingen. Volgens de Times zal het gesprek, zo als de zaken thans staan, voornamelijk gaan over de Russische wens om een re geling voor Berlijn vast te haken aan de kwestie van Duitse eenheid en vredesver drag. Dit betekent een verbinding van het mogelijke met het onmogelijke, hetgeen een heropening van de Berlijnse crisis vrijwel zeker maakt. Daarom zullen Kroesjtsjev en Eisenhower waarschijnlijk trachten het onderwerp van gesprek te verruimen om de impasse te doorbreken. Ofschoon men ook in Parijs deze ont knoping van de conferentie van Genève al wel enige tijd zag aankomen, heeft de officiële aankondiging van ontmoetingen op korte termijn tussen Eisenhower en Kroesjtsjev hier in brede kring toch nog wel de nodige verbazing, zo niet opschud ding veroorzaakt. De mededeling dat Eisenhower, alvorens met Kroesjtsjev te gaan praten, eerst nog met MacMillan, De Gaulle en Adenauer wil spreken, voelt men hier als een soort balsem op de wonde van het gekneusde nationale zelfrespect. Want in feite stevent men nu toch wel af op een onderhandeling Oost-West, zoals het Kremlin die altijd begeerd heeft en waarbij alleen de superwereldmachten Rusland en Amerika het woord zullen voeren. Ook de verzekering dat Eisenho wer alleen uit naam van zijn eigen land zal optreden, dus niet als officiële afge vaardigde van do westelijke drie of vier, West-Duitsland inbegrepen heeft men in Parijs eerder als lapje voor het bloe den opgevat. In het bijzonder bij De Gaulle, die bij de eventuele vereffening der reke ningen Oost-West ook achter de schermen moet blijven, zal het bericht van de top conferentie onder vier in plaats van onder acht ogen geen grenzeloze vreugde hebben verwekt. In de Franse pers vindt men naast be denkingen echter toch ook vele uitingen van instemming, opluchting en zelfs van geestdrift. Men verwacht in elk geval dat de crisis rond Berlijn nu wel haar natuur lijke dood zal sterven en verder heeft, zo laat men hier niet ten onrechte vernemen, West-Duitsland veel meer dan Frankrijk te vrezen van een Amerikaans-Russisch vergelijk. vrouw Nixon te kussen toen zij maandag een bewaarschool bezocht. De vice-presi dent stond een tiental minuten handen te drukken, te praten en rode en witte anjers de Poolse nationale kleuren te pluk ken uit een boeket dat hij op de school had gekregen. Hij gaf de bloemen aan de ba by's die op de arm van de moeders het bezoek meemaakten. Mevrouw Nixon zei: „Wij zullen u nooit vergeten. Wij zijn erg blij hier te zijn. Wij houden van alle mensen". Volgens functionarissen van de Austra lische immigratie-dienst in Perth is de 34-jarige Nederlander Anton Spanbroek uitgewezen. Spanbroek die drie maanden geleden in Australië arriveerde, vertrok vrijdag met de „Orontes". De autoriteiten willen niet mededelen waarom Spanbroek Australië heeft moeten verlaten. Hij was bezig kapitaal te zoeken voor de bouw van een luxueus hotel aan zee, waarvan de kosten een miljoen Australische ponden zouden bedragen. Het is reeds de tweede keer dat Span broek door de Australische immigratie dienst werd uitgewezen als ongewenste immigrant. Hij moest achttien maanden geleden eveneens het land verlaten. (UPI). BAGDAD (Reuter) De communisti sche partij van Irak heeft maandag de „fouten en tekortkomingen" van haar lei ders veroordeeld en uiting gegeven aan haar trouw aan de Iraakse republiek on der leiding van generaal Kassem. In een verklaring in het partijblad „Ittihad Sjaab" wordt gezegd, dat het vasthouden van de partij aan de voortzetting van het politieke leven door middel van een ver enigd nationaal front, tot geschillen met de „hoogste autoriteiten" en andere na tionale krachten heeft geleid. Dit aandringen van de partij was het gevolg van een verkeerde schatting van het karakter van de „hoogste autoritei ten" en de nationale krachten, die be wezen hebben „de republiek te kunnen verdedigen," aldus de verklaring. De ver klaring veroordeelt de „moorden, marte lingen en plunderingen", bedreven dooi de massa, die bang was te verliezen, wat zij veroverd had. De „onverantwoordelij ke daden", door sommigen bedreven, zijn het gevolg geweest van het in de wind slaan van het leninistische principe van het collectieve leiderschap aldus de ver klaring. Het blad van de Iraakse nationalisten De 29-jarige Ant\Verpense grondwerker die in Rotterdam is gearresteerd en wiens uitlevering door de Belgische justitie werd verzocht naar aanleiding van de overval op de kredietbank van de grensplaats Wuust\yezel, is dopi zijn medeplichtige, een 25-jarige bewoner van Borgerhout, ook beschuldigd van de beruchte moord op pastoor Notebaert van Ledeberg (bij Gent). Deze deelde mede, dat zijn mede dader aan de overval in Wuustwezel, hem verteld had te hebben vernomen, dat pas toor Notebaert een rijk man was. Vervol gens had hij op 10 juli een 9 mm. revol ver bij zich gestoken (het kaliber van de kogels, waarmee de pastoor werd gedood) en een auto van een Frans merk ge stolen. Het automerk klopte met datgene, dat door een vrouw was opgegeven als zijnde van de auto, waarin de moorde naar van de pastoor er vandoor was ge gaan. Inmiddels heeft echter de huishoudster van de pastoor die de moordenaar zag wegvluchten deze met herkend van de fo to van de Antwerpenaai-, die haar dooi de Gentse politie werd voorgehouden. Ook een koopvrouw, die aan de moordenaar een tas had verkocht, die bij de plaats van het misdrijf was gevonden, herkende de Antwerpenaar niet als de koper van de tas. Inmiddels wordt de Antwerpenaar in Rotterdam in afwachting van zijn uit levering door de Belgische politie ver hoord. WENEN (Reuter) Verscheidene le den van de Amerikaanse groep op het on der communistische leiding staande jeugd- festival te Wenen hebben het festival maandag verlaten uit protest tegen het ondemocratische karakter ervan. Als be zwaren noemden de ontevreden Ameri kaanse jongeren in de eerste plaats de weigering van de voorbereidende com missie de op democratische wijze geko zen leiding van de Amerikaanse groep te erkennen. Verder zijn Amerikaanse meis jes en anderen, die vrijelijk het woord voerden, geslagen. Tenslotte zijn er tallo ze pogingen gedaan de pers toegang tot het festival te ontzeggen en de vrije wis seling van ideeën tegen te gaan. De weggelopen Amerikaanse jongeren zeiden, dat hun stap bedoeld is als een zichtbare vorm van protest. (UPI) Een lid van de Amerikaanse groep zei: „Vragen stellen is niet toege staan. Na enkele vooraf opgestelde rede voeringen, steeds uitgesproken door leden van het Sovjet-blok, Afrikanen of Aziaten, zegt de voorzitter, dat er geen debat zal zijn. Wanneer er onder de aanwezigen toch personen zijn die vragen willen stel len, worden zij overschreeuwd." (UPI) De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft op het Weense jeugd- festival zijn eigen land aangevallen en de Sovjet-Unie geprezen toen hij op een „stu diebijeenkomst" over onderontwikkelde gebieden werd uitgenodigd enkele woor den te spreken. Sprekend over zijn Afri kaanse afkomst zei hij: hoe kunnen wij (Amerikanen) spreken over het verlenen van volledige vrijheid en democratie aan afrika, terwijl achttien miljoen van ons geen volle vrijheid genieten in eigen land. De meeste andere sprekers deden aan vallen op het Franse en Britse kolonialis me en legden een band tussen dit kolonia lisme en de „contra-revolutionairen", die in 1956 in Hongarije in opstand kwamen. Toen iemand de vraag stelde, waarom aan de Oostenrijks-Hongaarse grens de kanonnen met de lopen naar het Hongaar se binnenland gericht stonden, kreeg hij ten antwoord, dat dit niet terzake was. „Bagdad" schatte, dat ongeveer 20.000 mensen bedankt hebben als lid van de „communistische organisatie, die bekend staat als de organisatie van de democra tische jeugd." Het blad publiceerde ook het eerste deel van de „belijdenissen" van een gewezen communist, die verklaarde dat een van de middelen van de commu nistische partij om haar doel te bereiken „moord en nóg eens moord" is. Veertig mensen levend begraven Premier Kassem heeft maandag in een door radio-Bagdad uitgezonden verklaring meegedeeld, dat er bij de onlusten in Kir- koek 119 mensen om het leven zijn geko men, van wie 40 levend werden begraven. Kassem heeft voorts gezegd dat 3 van de 40 mensen, die levend werden begra ven, bijtijds zijn gered en nu onder behan deling zijn. „Ik zal het hoofd van iedere anarchist verbrijzelen, die verantwoorde lijk is voor deze massamoord," aldus Kas sem. Onder leiding van de minister van staat Foead Aref is een commissie in het le ven geroepen om een bedrag van honderd duizend gulden bijeen te brengen ter schadeloosstelling van de slachtoffers van de ongeregeldheden te Kirkoek. Het onlangs gestichte Centraal Bureau Curagaose Bursalen te 's-Gravenhage, heeft, zoals gemeld is, van „Oost en West" het toezicht overgenomen op de in Neder land studerende Curagaoënaars, voor zover deze naar Nederland zijn gekomen met 'n studiebeurs van het bestuur van 't eiland gebied Curagao. De studiecommissie van de vereniging Oost en West behoudt het toezicht op overige hier te lande studerenden uit de Antillen, ondermeer op al de jongelui met een studiebeurs van het gouvernement van de Ned. Antillen (waaronder ook vele Cu- ragaoënaars), evenals de bursalen van het bestuurscollege van het eilandgebied Aruba, voorts nog een aantal Antilliaanse studenten met een studietoelage van de Nederlandse regering en ongeveer 80 kin deren van particulieren uit de Nederland se Antillen en uit een aantal andere lan den buiten Europa. De studiecommissie blijft de belangen behartigen van ongeveer 400 jongelui uit de West, die hier een opleiding volgen. Uit Hollandia v/ordt bericht, dat een groep Tjitaks uit onbestuurd gebied bij Wildemansrivier, onderafdeling Mappi, op enige kilometers afstand van Kepi is over vallen door bewoners van het plassenge- bied bij de Oba-rivier. De Tjitaks, die up weg waren naar Kepi om op eigen initia tief contact te zoeken met het bestuur, verloren 45 man. Het bestuur heeft poli- tieversterking naar Kepi gezonden. Van de daders zijn tot dusverre 34 man gear resteerd. Kepi ligt oostelijk van Tanah Merah in Zuid-Nieuw Guinea. Advertentie Advertentie Bent u die ene soms, die dat weldadige blus sen nog niet ondervond Wapen u tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want uw klachten behoren tot het verleden Het Noorse dienstmeisje Annemarie Rasmussen, dochter van een kleine boer in Sogne, deed tedere gevoelens ontxvaken in Steven Rockefeller, de zoon van de schatrijke gouverneur van de staat New York. Enkele toeken ge leden verscheen hij opeens in Noor wegen om het meisje, dat bij zijn ouders gediend had, nog eens op te zoeken en zondag maakte de vader van Annemarie (rechts) in Kristian- sand wereldkundig, dat zijn dochter (tweede van rechts) op 22 augustus met Steven Rockefeller (derde van rechts) in het huwelijk zoti treden. Zes Amerikaanse middelbare scholie ren, een leraar en een lerares, die als beloning voor het winnen van een op stellenwedstrijd, uitgeschreven door de staat New York, van vorige week don derdag tot 12 augustus een bezoek aan Nederland brengen, hebben vandaag Haarlem en omgeving bezichtigd. Het gezelschap, onder leiding van de heer J. Epstein, directeur van zestig Ameri kaanse reisbureaus en de heer C. Heins- broek, van de Holland Travel Service, werd onder meer officieel op het Haar lemse stadhuis ontvangen. De meisjes Lynda B. Seeger, Meave Huntley en Janet Marie Dolan en de jongens Richard Eliot Pincus, John Ed ward Speed en David Nash schreven met ongeveer dertigduizend andere scholieren ter gelegenheid van de „Albany County Hudson-Champlain"-viering een opstel over de historische relatie tussen de staat New York en Nederland. Daarbij kwamen nog vierduizend histo rische studies van leraressen en leraren van middelbare scholen. Een der jongste leraressen, mejuffrouw Berenice O'Connor uit Schevectady. en de heer Gilbert Ha- gerty, leraar en directeur van het histo risch museum in Rome (staat New York) werden uitverkoren de zes scholieren op hun tocht door Nederland te vergezellen. De ANVV stelde in samenwerking met vervoersmaatschappijen een omvangrijk programma samen. Het bezoek aan Haarlem, dat was voor bereid door de stichting „Haarlems Bloei", begon vanmorgen even na tien uur met de bezichtiging van het Frans Halsmuseum. Daar het de bedoeling is in ons land con tacten met leeftijdgenoten te leggen, had den zich vijf scholieren van het Lorentz- lyceum met hun lerares, mejuffrouw A. Otto, bij het gezelschap gevoegd. Tijdens de hierna volgende wandeling door het centrum van de stad vertelde de heer Hagerty ons dat hij opgravingen heeft gedaan in Indiaanse dorpjes in het cen trum van de staat New York. Hier vond hij pijpen van aardewerk, waaruit Nederland se pelsjagers gerookt moeten hebben. De heer Hagerty die, evenals de andere leden van het Amerikaanse gezelschap voor het eerst in Nederland is, zei veel belangstel ling te hebben voor de kunst uit de Gou den Eeuw. Hp voelt zich vooral aange trokken tot de scheppingen van Rem brandt, Frans Hals en Steen. Mejuffrouw O'Connor vertelde ons bijzonderheden over de door haar geschreven historische studie over het gebied om de rivier de Hudson, waar diverse Nederlandse nederzettingen zijn geweest. Om twaalf uur werd het gezelschap op het Haarlemse stadhuis ontvangen door loco-burgemeester D. J. A. Geluk, die zich met een hartelijke toespraak tot de Ame rikaanse jongeren richtte, waarbij hij de wens uitsprak, dat zij allen een prettig verblijf in ons land zouden hebben. De heer Epstein, die deze toespraak be antwoordde, zei dankbaar voor die wens te zijn, ofschoon hij in feite overbodig was, omdat het gezelschap er nu al van over- Voor de bestrijding van roos, haaruitval en vroeg tijdige vergrijzing. Voor het gezond en veer krachtig maken van dor, droog of brokkelig haar. Geef uw haar die soepele gezonde glans die u jaren jonger maakt. Begin nu met Stilbépan en binnenkort kijkt u tevreden en voldaan in de spiegel! Want.... Stilbépan geeft radicaal herstel Zelfs in de meest hardnekkige gevallen. Stilbépan is een biologisch haartonicum met hormonale werking! In 44 landen door specialisten voorgeschreven. (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam is weer overspoeld door toeristen. Zij varen in rondvaartbootjes en rijden in autobussen, zij staan met tien tallen tegelijk de „Nachtwacht" te bewon deren en zij sjokken mee in de pantoffel parade door Leidse- en Kalverstraat. De vreemdelingenindustrie is een belangrij ke bron van inkomsten geworden voor de hoofdstad: bijna 10 percent van het stede lijk inkomen. Maar wie zijn oor te luisteren legt bij de topfiguren van die vreemde lingenindustrie, merkt, dat niet iedereen tevreden is. Er wordt wel verdiend, maar het is minder dan verleden jaar. En dat is een veeg teken, want het toeristenbe zoek vertoonde de voorgaande jaren een stijging. „Ik kan er nog niets van zeggen, ik zal pas aan het eind van het zomerseizoen kunnen beoordelen, waar wij aan toe zijn", aldus zei ons V.V.V.-directeur J. Strijkers, die ons de cijfers van het aantal over nachtingen in het eerste halfjaar voorleg de. Die cijfers liggen iets beneden die van 1958. „Vergeet niet, dat wij vorig jaar een graantje van de Expo hebben meegepikt. Er is echter geen enkele reden tot onge rustheid. Bovendien is het seizoen nog in volle gang". Op de aanlegsteigers van de rondvaart- rederijen drommen de toeristen samen om een plaats in de bootjes te krijgen. In 1958 waren dat 1,5 miljoen mensen. „Dit jaar zullen het er minder zijn", is de indruk van directeur C. Speets van rederii Bergman. „De totale omzet van de Amsterdamse rondvaartbedrijven is iets teruggelopen. Reisbureau Lindbergh op het Damrak is één van de grote bureaus, die reeds sinds jaren dagtochten naar Marken, Vo- lendam en Spakenburg organiseert. De di rectie zei ons: „De algemene indruk is, dat er minder vreemdelingen zijn of dat zij in tuigd was, dat het verblijf in Nederland bijzonder plezierig is. Hij bood de heer Geluk een plaquette aan met een inscrip tie, die werd voorgelezen door de vijftien jarige Janet Dolan. Alle Nederlandse jon geren kregen vervolgens een herinnerings medaille aangeboden, waarna mejuffrouw O'Connor de heer Van Willige eveneens n medaille ox'erhandigde. Dit gebaar werd door hem gehonoreerd met een echte Franse „accolade". Nadat nog enige verversingen waren ge bruikt en de jeugdige opstelwinnaars ge legenheid gegeven werd het stadhuis le bezichtigen, vertrok het gezelschap voor een lunch in Kraantje Lek. Vervolgens ging men naar Zandvoort en Heemstede. Later op de dag volgde een receptie bij de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. Tot slot gingen de Amerikanen 't kleum en lichtspel „Son et lumière" op het Bin nenhof bewonderen. De groep blijft nog acht dagen in Neder land. Morgen gaan de gasten naar Eind hoven voor een bezoek aan de gloeilam penfabrieken aldaar. ieder geval minder geld uitgeven. Onze cijfers liggen beneden die van verleden jaar. Opmerkelijk is, dat wij telkens aan vragen krijgen van hotels om gasten door te zenden. Het is lang geleden, dat dit in het hoogseizoen gebeurde". „Er wordt ontegenzeggelijk minder ver teerd dan de afgelopen twee jaar", verze kerde ons een nachtclubexploitant uit de Leidsepleinbuurt. „Dat is niet te verwon deren, want het Amsterdamse nachtleven heeft minder te bieden dan bij voorbeeld Den Haag of Rotterdam, laat staan dat wij kunnen concurreren met andere Euro pese steden. In het kantoor van The American Ex press op de Dam, waar telefoons, telex en tientallen bezoekers de ruim honderd employés de gehele dag bezighouden, is adjunct-directeur A Wildschut voorzich tig in het geven van zijn mening. „Wij hebben dit jaar minder Amerikanen dan .verleden jaar. Je gaat je natuurlijk afvra gen, waar dat in zit. Was het de Expo? Is het Genève, die de mensen nu thuis houdt Maar dan hoor ik uit Londen en Parijs, dat daar wel een stijging in het bezoek is. Er is wel eens gezegd, dat Ko penhagen veel verlofgangers wegzuigt, omdat Amsterdam te weinig vertier biedt. Maar ook dat blijkt niet waar te zijn. In ieder geval staat wel vast, dat de Expo verleden jaar de cijfers omhoog heeft gejaagd. En als wij een vergelijking maken met 1957 dan blijkt, dat er dit jaar ongeveer evenveel Amerikanen naar Am sterdam zijn gekomen. Maar het staat ook vast, dat er minder wordt verdiend. Ik ge loof, dat het komt omdat het „sociale toe risme" op gang komt. Laatst stond hier een Amerikaan, die een rugzak droeg, waaraan een plastic zakje met broodjes bungelde. Dat zijn we hier van Amerika nen nooit gewend gc-weest. Wij kregen hier de rijke Amerikaan. Nu gaat ook de gewo ne man op stap. Dat is natuurlijk toe te juichen. Maar duizenden hebben niet meer zakgeld dan voor het kopen van een klei nigheidje en af en toe een prentbriefkaart. Waar de rijke Amerikanen blijven? Er komen er wel, maar er komen er minder. De oorzaak? Ik weet het niet. Ik kan slechts gissen. Er wordt zoveel gesproken over ons hoteltekort, dan het ook in Ame rika bekend zal zijn geworden. Daar komt nog bij, dat vele Nederlandse hotels duur zijn voor het begrip van een Amerikaan, die op comfort is gesteld. Overigens: er is geen enkele reden tot pessimisme. Op een aantal van anderhalf miljoen overnachtingen per jaar zeggen een paar duizend meer of minder niets. Men zal alleen goed moeten weten en men merkt het reeds dat de Amerikaan niet meer met dollars smijt. Hij vergelijkt wel degelijk de prijzen. Er zijn er nu. die een huurauto zonder chauffeur bespreken voor een ritje door Europa, omdat het goedkoper is dan het reizen per trein of vliegtuig. Dat kwam vroeger nooit voor", aldus de heer Wildschut. Hoog. In een van de grootste concert gebouwen van Moskou wordt de laatste hand gelegd aan het grootste muziek instrument van de Sovjet-Unie. Het is een orgel dat bijna zo hoog is als een gebouw van twee verdiepingen. Het instrument bevat 7800 pijpen, weegt meer dan 20 ton en is van Tsjechische makelij. Jean BenoitLevy, afgevaardigde in de Unesco van de internationale raad voor film en televisie, is op 71-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij heeft meer dan 400 films voor het onderwijs en documen taires gemaakt en is van 1941 tot 1946 professor in de filmkunst te New York geweest. Een tentoonstelling van Winston Chur chill's schilderijen die de afgelopen vier en een halve maand in de Londense Royal Academy te zien is geweest, heeft bijna 142.000 bezoekers getrokken. Slechts een maal heeft een eenmanstentoonstelling in het genoemde museum meer belangstel ling getrokken. Tijdens het bezoek van de Ameri kaanse winnaars van een opstellen wedstrijd, die onder meer over Neder land handelde, stond de bezichtiging van het Frans Halsmuseum op het programma. Mevrouw De Vries leidde het gezelschap langs de historische kunstwerken.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7