WIE DORST HEEFT WIL BIER DRINKEN IER VAN HET ZUIVERSTE WATER PHOENIX BIER Milazzo wordt president van het gewest Sicilië De Haan en Captein op ereplaatsen na eindsprint in Saint Malo Italiaan Capio toonde eindelijk zijn kracht bij FD's Hollandweek Saaie zevende etappe in Omloop van het Westen Hoofdprijs was toch voor Jacques Kraan BASEBALL DINSDAG 4 AUGUSTUS 1959 9 KNWU weigert licentie voor Benelux-ronde Het open schaakkampioen schap van Nederland Ercole Baldini komt toch naar Zandvoort Dam-tot-dam-race eind augustus Conflict in KNVB Scheidsrechterscommissie contra Bondsbestuur EDO'ers tegen A]ax De centrale training voor het komende seizoen Haarlem-dames promoveren naar de tweede klasse Zonder omwegen Poging tot diefstal van geparkeerde personenauto Tegenslag voor de officiële christen-democraten Europees record voor Duitse atletiekploeg Met gestolen auto op de Zeeweg over de kop Sigaar rokende haan als y,getuige" voor rechtbank Nederlandse hengelaars in wereldtitelstrijd INDRUKKEN VAN DOOR OE V S. EEN RONDREIS „Rust" was het consigne, dat de kop stukken in de Omloop van het Westen hadden uitgevaardigd na de strijd, die met het weekeinde was ontbrand. En zo werd de zevende etappe van Saint Brieuc naar Saint Malo een lange „wandeling". Elke uitval die een van de hoog geplaatsten in de algemene rangschikking mocht wil len ondernemen, werd subiet afgegrendeld en daardoor kregen alleen de mindere go den een kans hun neus buiten het peloton te steken. Als eerste profiteerde van deze vrijheid de Belg Pype, die er na 40 km. alleen tus senuit trok en een voorsprong kon nemen van 2 min. 40 sec. Na ruim zestig kilome ter alleen te hebben zitten ploeteren, gaf Wielrennen hij er echter de brui aan. Als tweede waagde onze landgenoot Post een kansje. Met nog vijftig kilometer voor het wiel liet hij het iogge peloton achter zich en in Combóurg bedroeg zijn voorsprong twee minuten. Het scheen dat Post zijn solo met een overwinning in Saint Malo zou bekro nen, goed temporijder als hij is. Maar de leden van de ploeg Mercier hadden an dere gedachten. Zij activeerden het pelo ton en Posts voorsprong slonk als sneeuw voor de zon en verdween ten slotte geheel. De laatste twintig kilometer werd nog bijzonder levendig. Er waren talrijke schermutselingen, die echter geen van alle tastbaar resultaat afwierpen Gelder mans werd 1 km. voor de eindstreep nog door het peloton in zijn „kraag" gegre pen en zo moest een massale eindsprint de beslissing brengen. Met twee landgeno ten op de ere-plaatsen (De Haan en Cap tein), al waren zij ook concurrenten van elkaar, doordat zij van verschillende ploe gen deel uitmaken, kon de kleine Neder landse kolonie vandaag tevreden zijn. De uitslag van de zevende etappe luidde: 1. De Haan (Ned.) 4.16.50; 2. Captein (Ned.) z.t. 3. Van der Plaetsen (Belg.) z.t.-. 4; Forestier (Fr.)) z.t. 5. Sevnaeve (Belg.) z.t. 6. Aerenhouts (Belg.) z.t.. 7. Wahko (Fr.) z.t.: 8. Everaerts (Fr.) z.t.; 9 De Cabooter (Belg.) z.t.: 10 Novak (Fr.) z.t., gevolgd door het peloton, dat dezelfde tijd als de win naar kreeg toegewezen. Het algemeen klassement luidt na de zevende etappe: 1. Morvan (Fr.) 36 uur 15 min. 33 sec.: 2. De KNWU heeft besloten de door de Stichting Sportmanifestatie gevraagde licentie voor de van 11 tot en met 20 sep tember door deze stichting te houden Benelux-ronde niet te verlenen. Dit be sluit is genomen, aldus de heer De Voogd voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, omdat de Unie reeds een licentie heeft verleend aan de Stichting Sport evenementen, de organisatrice van de Ronde van Nederland, die kenbaar heeft gemaakt in I960 weer een ronde te willen organiseren. Zoals bekend is de Ronde van Nederland dit jaar niet doorgegaan. De voorzitter van de Stichting Sport manifestaties, de heer Van Oest, was zeer teleurgesteld, toen hij maandag van de weigering in kennis werd gesteld. „Wij la ten het er niet bij zitten en zullen alles in het werk stellen om op korte termijn een uitweg te zoeken", verklaarde de heer Van Oest. „Vergeet niet, dat de organisa tie wat betreft de toestemming van de burgemeesters der aankomstplaatsen, het indienen van de route bij het ministerie, de contracten met de extra-sportieve firma's enzovoorts al geheel in kannen en kruiken is. De meest gedupeerde zouden natuurlijk de renners zijn. Er wordt altijd over geklaagd, dat onze beroepsrenners te weinig emplooi vinden in eigen landen. In de Benelux-ronde stond hun buiten de premies een prijzenpot van 35.000 gulden te wachten". Schaken De strijd om het open schaakkam pioenschap van Nederland, die in Doetin- chem is begonnen en waaraan twaalf spe lers deelnemen, heeft in de eerste ronde een sterk overwicht te zien gegeven van de witte partijen. Het snelst kwam dit tot uitdrukking in de ontmoeting H. Brede- wout, kampioen van de Oostelijke Schaak bond en de Utrechtenaar G. Verholt. De laatste had de Pirc-verdediging. waarmee men over het algemeen al niet teveel kan bereiken. Toen zwart in gedrukte stelling een finesse in zijn verdediging over het hoofd zag, was hij reeds bij de twaalfde zet in verloren stelling beland. Het duur de daarna nog maar kort. Favoriet Cortlever versloeg de Leeuwar der Th. van der Tol in een aantrekkelijke open partij. Merkwaardig genoeg was de ze open strijd uit een Hollandse opening gevolgd. Reeds tegen de 15de zet stond Cortlever sterk; na 21 zetten was het pleit beslecht. De Pool Branicki won, ook in de aanval, van de Hagenaar Vink. De laatste liet zich de rochade ontnemen en was toen tegen het stukkengeweld van zijn tegenstander kansloos. Van Donk (Dordrecht) won in een Spanjaard van ir. Scheffer. De laat ste, topman van de Groningse schakers, deed in de... f5 variant ook wei erg on dernemend. De jonge K. Langeweg (Naarden) ver sloeg routinier dr. Mulder (Bakel). De laatste kreeg in de opening een zwakte op c5, die dodelijk bleek. De enige remise kwam na een Schots gambiet tussen Jansen (Vlaardingen) en Sanders (Rot terdam). De laatste ging terecht allerlei dubieuze complicaties uit de weg. In twee damesgroepen komen zestien speelsters uit, die gezamenlijk strijd le veren om vier plaatsen, die toegang moe ten verlenen tot de nationale titelstrijd van het °^-hone geslacht, die in 1960 wordt gespeeld. Jo de Haan. Wasko (Fr.) 36.16.39; 3. Scribante (Fr.) 36.16.54, 4. Ma thy s (B.) 36.16.55; 5. Beuiffeuil (Fr.) 36.16.58; 6. Stablinski (Fr.) 36.17.35; 7. De Roo (Ned.) 36.18.19; 8. Auré (Fr.) 36.18.25; 9. Cerami (Fr.; 36.18.30; 10. Van den Brekel (Ned.) 36.18.53; 13. Niesten (Ned.) 36.19.39; 18. GeldcrmanS (Ned.) 36.20.51; 20. Stolker (Ned.) 36.21.24; 30. Post (Ned.) 36.25.05; 32. De Haan (Ned.) 36.25.22; 47. Vergoos- sen (Ned.) 36.28.12; 53. Captein (Ned.) 36.29.32; 62. Schalk Verhoef (Ned.) 36.31.09. Het puntenklassement na de zevende etappe: 1. Everaert (Fr.) 127 pnt.; 2. De Haan (Ned.) 147 pnt.: 3. Elliott (Ierl.) 157 pnt.; 4. Simpson G.B.) 157.5 pnt.; 5. Forestier (Fr.) 192 pnt.; 6. Beuiffeuil (Fr.) 200 pnt.; 8. Van der Plaetsen (B.) 204.5 pnt. Wereldkampioen Ercole Baldini zal, on danks een conflict met ploegleider Binda over zijn trainingsschema voor het we reldkampioenschap op de weg, toch deel uitmaken van de Italiaanse ploeg, die hiervoor door de Italiaanse Wielren Unie is samengesteld. De ploeg bestaat uit de volgende renners: Baldini, Bruni, Ron- chini, Gismondi, Defilippis, Benedetti, Pellegrini en Nencini. iuu;01 iiöJèsWi abi« De Zaanse VVV heeft besloten de dam- tot-dam-race tussen Amsterdam en Zaan dam te houden op donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 augustus. Aan Gede puteerde Staten van Noordholland is daartoe voor die data toestemming ge vraagd. Eind deze week zal het wedstrijd reglement verschijnen. Voetbal In verband met het feit, dat het bonds bestuur van de KNVB de heer L. Krocse- meijer, lid van de sub-scheidsrechters- commissie in Den Haag, benoemd heeft tot lid van de (nationale) scheidsrechterscom missie, hebben alle leden van deze com missie hun functie ter beschikking van het bondsbestuur gesteld. Dat zijn de heren J. J. H. Bockmeulen (Brunssum), J. Feddema (Leeuwarden), Th. Hogenboom jr. (Amsterdam), voorzitter van de C.O.V.S., J. J. van der Kaa (Roozen- daal), K. L. van der Meer (Den Haag), F. J. van Veen (Amsterdam), J. C. Verthoren (Utrecht) en J. S. Werle (Deventer). Slechts de door het bondsbestuur aan de com missie toegewezen voorzitter, de heer D. Nijs, is in functie gebleven. De oorzaak van de nu ontstane conflict situatie ligt in een ernstig verschil van mening tussen het bondsbestuur en de scheidsrechterscommissie over de opvol ging van de heer Du Crocq, die ruim een half jaar geleden wegens gezondheids redenen ontslag nam als lid van de scheids rechterscommissie. Het bondsbestuur kwam spoedig naar voren met de kandidatuur van de heer L. Kroesemeijer, die de leden der scheidsrechterscommissie om persoon lijke redenen onaanvaardbaar achten. Ónder andere meenden zij, dat hij voor 't lidmaatschap van de scheidsrechterscom missie onbekwaam was. Nadat de commissie gebleken was tij dens onderhandelingen, dat het bondsbe stuur de kandidatuur-Kroesemeijer zeer ernstig nam, hebben de leden van de com missie het bondsbestuur reeds laten weten, dat zy bü benoeming van de heer Kroese meijer gezamenlijk zouden bedanken. Nu de benoeming vanwege het bondsbestuur officieel is afgekomen, hebben zy de daad aan het woord gevoegd. Verwacht mag worden, dat wanneer zondag 9 augustus de C.O.V.S. in Utrecnt haar jaarvergadering houdt, de moeilijk heden tussen de scheidsrechterscommissie en het bondsbestuur aan de orde zullen komen. Donderdagavond (aanvang kwart voor zeven) speelt EDO een vriendschappelijke wedstrijd tegen Ajax. EDO komt uit met: v. d. Berg; Plaizier en Berends; Vervoort, Van Dijk, Sluis; Spiers, De Waard, Van Smissen, Belfroid, Leonhard. Ajax heeft het volgende elftal samengesteld: Van Drecht; Haarms en Geelhuizen; Van Hans, Koning. Müller; Groot, Westra, Bleijen- berg, Henk Groot en Seelen. De technische commissie van de K.N.V.B. zal in augustus een oriënterende bespreking hebben met de vertegenwoordi gers van de clubs uit het betaalde voetbal die regelmatig spelers afstaan voor ver tegenwoordigende elftallen. Het ligt in de bedoeling dat deze vergadering, waarin gesproken zal worden over het trainings schema voor het komende seizoen, donder dag 13 augustus in Utrecht zal worden ge houden. In de laatste wedstrijd van de Holland- week I, die op de Loosdrechtse Plassen is verzeild, slaagde de Italiaan Capio er ein delijk in zijn kracht te tonen. Bij laag wa ter leverde hij een felle strijd om de lei ding in de Flying Dutchmanklasse en be ëindigde de race als eerste. Jacques Kraan, die een slechte start had, kwam in het middenveld terecht. De hoofdprijs kon hem echter niet meer ontgaan. De Italiaan werd derde in het algemeen klas sement achter Jongkind. Bart Kraan werd bij de Sharpies voor de vierde achtereenvolgende maal eerste en daarmee onbedreigd hoofdprijswinnaar. Bij de B M's won Taselaar zijn derde wed strijd en tevens de hoofdprijs De Haas jr. won het algemeen klassement in de Vrijheidsklasse, hoewel hij tweede werd in de slotrace achter J. de Vries. Ook Haaksma had bij de Olympiajollen aan een tweede plaats in de laatste wedstrijd voldoende voor de hoofdprijs. In de Pampusklasse was het eveneens de tweede aankomende in de slotrace, nl. Van Essen, die hoofdprijswinnaar werd. Een grote meerderheid toonde J. J. van 't Hoogerhuijs bij de 12voetsjollen. Maan- Zeilen dag eindigde hij voor de vierde achtereen volgende maal als winnaar. Bij de Valken werd R. van de Baumen eerste op de laatste dag en ook in het algemeen klas sement. Bob Maas jr. tweede op de laatste dag won in de Finnklasse de hoofdprijs. De uitslagen luiden: Int. Flying Dutchmanklasse: 1. M. Ca pio, 2. Waterdanser strmn F. Laagwater. Int. 12m2 klasse i: 1. Meteor strmn Bart Kraan, 2. Brak strmn A. J. Piers. 16m2 Streepklasse: 1. Taas strmn A. A. Taselaar, 2. Najade strmn E. Th. Agter- hof. Vrijheidsklasse A: 1. Naatje strmn J. R. de Vries, 2. Speediest strmn C. de Haas Jr. Int. Olympiajollenklasse A: 1. Wind veer strmn Bert Tournier, 2. Glipper strmn Sj. H. H. Haaksma. De hoofdprijzen kwamen aan: Flying Dutchmanklasse: Jacques Kraan met 128 pnt.; Sharpies 12 m2 klasse: Bart Kraan 98 pnt.; 16 m2 Streepklasse: Taselaar met 168 pnt.; Vrijheidsklasse: De Haas jr. 151 pnt.; Olympiajollen: Haaksma 65 pnt.; Pampusklasse: Van Essen 98 pnt.; 12 Voetsjollenklasse: Van 't Hoogerhuijs 91 pnt.; Valkenklasse: Bob Maas jr. 65 pnt.; 16 m2 Puntklasse: Lagendijk 51 pnt. Pampusklasse: 1. Hinde strmn. J. B. Reeder, 2. Woelwater strmn. E. van Essen. Int. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Electron strmn. J. J. van t Hoogerhuijs, 2. Posi tron strmn. J. W. M Boelhouwer. Valkenklasse A: 1. Bounty II strmn. E. Rolf van de Baumen, 2. Zephyr strmn. Kees Scherpel. Int. Finnklasse: 1. Fell Finn strmn. J. J. Huurman jr., 2. Planeetje strmn. Bob Maas jr. 16m2 Puntklasse: 1. Ideaal strmn. J. H. Lagendijk, 2. Clupea strmn. D van Ger- ner. De waterpolocompetitie Haarlem heeft maandagavond in Leiden een wedstrijd gespeeld voor promotie naar de tweede klasse dames waterpolocompe titie. De stryd ging tegen SVH uit Hille- gersberg dat veel zwakker was: Haarlem zegevierde met 9-3. De SVH-verdediging was wat te zwak om de Haarlem-aanvallen het hoofd te bie den, waardoor de Haarlem-midvoor Corry Holm zes doelpunten voor haar rekening kon nemen. Thea Hölsken scoorde twee keer en Dineke Beelen een maal. In de Haarlem-achterhoede kon Gita Helling man de SVH-midachter, die nog wel eens gevaarlijk was, aardig houden en de Haar- lem-keepster Len Hölsken werd dan ook slechts drie keer, waarvan eenmaal uit een strafworp gepasseerd. Voor de Haarlem-heren was in Leiden vastgesteld een beslissingswedstrijd te gen AZC uit Alphen aan de Rijn om het kampioenschap van de derde klasse C met als inzet een plaats in de derde klas se. AZC moest evenals Haarlem met invallers verschijnen wegens vakantie; dat wenste zij niet en men gaf daardoor de strijd gewonnen. Haarlem werd dus zonder spelen kampioen en blijft derde klasser, terwijl AZC degradeert naar de nieuw te vormen vierde klasse. WIELRENNEN. De achttienjarige Haar lemse nieuweling Wil Blommaert heeft in het Brabantse plaatsje Maarheze zijn tweede overwinning van dit seizoen be haald. Hij zegevierde er in de eindsprint over de streekfavorieten Gisberts en Van Wijk. Zij hadden met Blommaert een veilige voorsprong van driekwart ronde veroverd. LONDEN (AFP). „Ongeluk of re presaille?", zo vraagt men zich af na een incident, dat zich heeft voorgedaan voor het Buckinghampaleis. Een wacht van de garde, die zich beijverde in strakke rechte lijn voorwaarts te mar cheren kwam in botsing met een Ame rikaanse toeriste, die kennelijk niet de strikte toepassing van dit reglement kende. De wacht gaf er de voorkeur aan geen rekening te houden met de aanwezigheid van de Amerikaanse, wier voeten het zwaar te verduren kregen bij de onverwachte botsing. Er zal een diepgaand onderzoek wor den ingesteld. De paleiswacht beklaagt zich echter bitter over het gebrek aan eerbied, waarvan de toeristen blijk ge ven. „Zij begrijpen niet hoe moeilijk het onder andere is onbewegelijk te blijven staan met een berenmuts op het hoofd", aldus officieren van de wacht. Twee inwoners van Haarlem zijn op heterdaad betrapt bij een poging tot dief stal van een op de Brederodestraat in Zandvoort geparkeerd staande auto. Zij zijn in het politiebureau ingesloten. Tevens heeft de Zandvoortse recherche een 28-jarige los-werkman uit Amsterdam aangehouden, verdacht van een enkele weken geleden gepleegde diefstal van ver scheidene goederen uit een op de Noord- Boulevard geparkeerd staande auto. Advertentie BijzonderPhoenix Bier wordt ge brouwen van natuurzuiver brouw- water. Water dat 300 jaar geleden als regen boven de Veluwe viel en in de loop der eeuwen dóór de zandgronden heen langzaam naar Amersfoort afzakte. Zo werd het op natuurlijke wijze gezeefd, gefilterd, volkomen gezui verd. En dit zuivere water wordt in Amersfoort opgepompt door Phoenix, die er (als enige!) mee brouwt. Niets hoeft er aan dit water te worden toegevoegdgeen gram chemische reinigingsmiddelen, die de smaak van het bier zouden -- i kunnen aantasten. Daarom is Phoenix Bier bier zoals bier moet zijn. Puur, prachtig bier. Zónder smaakje-op-de-koop-toe (Van onze correspondent in Rome) Na heel veel gekibbel en eindeloze strub belingen is dan eindelijk de president van het gewest Sicilië gekozen en die president is Milazzo, de leider van de christen-socia listen. Vorige week leek het nog welhaast zeker, dat zijn tegenstander, de christen democraat Di Magro zou worden gekozen. Milazzo kreeg ten slotte 45 stemmen tegen 43 voor zijn tegenstander, bij een blanco stem en een onthouding. Men moet zich van die overwinning van Milazzo, al werd deze man in de Italiaan se regeringspers in uiterst heftige termen als „communistenvriend" geschilderd, geen al te angstige voorstelling maken. Milazzo is een praktiserend rooms-katho- liek, uitgesproken anti-communist (hij is oorspronkelijk de christen-democraten waartoe hij behoorde, ontrouw geworden, omdat de partij hem in de tijd van Fan- fani wat te links leek). Het verkeerde wat men heeft gedaan, is. Milazzo en zijn christen-socialisten af te schilderen als een soort gevaar voor de mensheid. Dit zal zich nu waarschijnlijk wreken en de christen-democraten zullen de gevolgen moeten dragen. Het ergste is, dat zij ook de rooms-katholieke kerk in deze zaak verwikkeld hebben en dat kar dinaal Ruffini erin geslaagd is het Heilig Officie zover te brengen, dat er een spe ciaal verbod werd uitgevaardigd, pasklaar gemaakt voor het geval Sicilië. Het was voor de kerk al een pijnlijk geval, dat Mi lazzo en de zijnen bij de verkiezingen een zo groot succes behaalden. Nu hij bo vendien nog tot president van het gewest wordt gekozen, wordt de toestand wel erg bedenkelijk. Zulke dingen zijn reeds meer voorgekomen wanneer de kerk zich gaat mengen in een zuiver politieke aangele genheid, want als «odanig moet men toch het bestaan van een dan wel twee rooms- katholieke partijen in Italië zien. Reeds voor de verkiezingen van 7 juni heeft Milazzo bekend gemaakt, dat hij het gewestelijk bestuur ziet als zuiver admi nistratief en niet politiek en dat hij daar om zijn medewerkers, de „wethouders," zal kiezen uit onverschillig welke partij, mits ze maar bekwame en eerlijke men sen zijn. Daar hijzelf ook door zijn tegen standers als een der eerlijkste en meest bekwame mensen wordt beschreven, die Italië op dit ogenblik heeft, nemen wij aan dat zijn keuze wel goed zal zijn. Hij heeft ook in de periode oktober 1958 tot juni 1959 het gewest op voorbeeldige wijze be stuurd, al was het misschien wel wat vreemd, dat hij onder zijn „wethouders" zowel fascisten als communisten had. Ditmaal is het niet waarschijnlijk, dat hij opnieuw fascisten zal benoemen. De Atletiek Tijdens de atletiekinterlandwedstrijd EngelandWest-Duitsland in het White City-stadion in Londen heeft de Duitse estafetteploeg bestaande uit de lopers Klapper, Oberste, Kinder en Kaufmann op de 4 x 400 yards het Europees record geëvenaard. Dit stond met een tijd van 3 min. 9.6 sec. op naam van de Engelse nationale ploeg en werd precies een jaar geleden op dezelfde baan gemaakt. Geheel volgens de zaterdag na de eerste wedstrijden gewekte verwachtingen heeft de Duitse herenploeg de ontmoeting tegen Engeland in het Londense White City stadion met ruime voorsprong gewonnen. De Duitse dames verloren hun wedstrijd tegen de Engelse meisjes met een kleiner verschil. De cijfers waren bij de heren, West-Duitsland 117 en Engeland 95 en bij de dames, Engeland 64 en West-Duitsland 51 punten. Voor Engeland ongetwijfeld een teleur stellend resultaat en met de Olympische Spelen in het vooruitzicht een teken aan de wand. Bepaald pijnlijk moet het voor de Britten geweest zijn dat de beste prestatie op de door ruim 50.000 toeschou wers bijgewoonde tweede wedstrijddag verricht werd door een atleet die niet in de ploeg was opgenomen, n.l. Gordon Pirie. De wereldrecordhouder, die momen teel bankbediende is in Oslo, kwam uit op een 2 mijl invitatiewedstrijd, die hij won in 8 min. en 39 secde beste we reldtijd van dit jaar! enige voorwaarde, die hij aan de christen democraten stelde, toen zij hem enige da gen geleden eindelijk voorstelden met hen samen te werken in een breed front dat tegen de sociaal-communisten zou zijn ge richt, was dat er geen fascisten aan dat front zouden deelhebben. De christen-de mocraten hebben die voorwaarde gewei gerd. Zij konden waarschijnlijk niet an ders zonder de regering-Segni te Rome, die alleen dank zij de hulp van royalisten en fascisten een meerderheid behaalt, in ge vaar te brengen. Met speurhonden heeft de Bloemen- daalse politie in de afgelopen nacht ver scheidene uren de naaste omgeving van de Zeeweg nabij het strand afgezocht om de bestuurder op te sporen van de zwaar beschadigdepersonenauto! die zij om streeks kwart voor twaalf onbeheerd op, de Zeeweg had aangètroffen. De wagen, die het nationaliteitsteken van het vorstendom Liechtenstein droeg, was kennelijk enkele keren over de kop geslagen. Op de rijbaan en in de auto ont dekte men bloedsporen hetgeen er op zou kunnen wijzen dat de bestuurder bij het ongeval gewond werd. De bestuurder zelf bleek echter spoorloos. Later kwam vast te staan dat de ver ongelukte wagen het eigendom was van een Duitse vakantieganger die zijn auto op de boulevard in Zandvoort had gepar keerd en reeds aan de Zandvoortse politie mededeling van de diefstal had gedaan. De recherche in Zandvoort verzoekt hen, die nadere inlichtingen over het bo venstaande kunnen geven, zich met haar in verbinding te stellen. NEUSTADT AM RüBENBERGE (Reu ter) „Heinrich", een mooie haan. was de trots van zijn bezitter, een boer uit Neustadt am Rüber.berge, in West-Duits land. En dat niet alleen omdat het inder daad een mooie haan was, maar ook om dat zijn eigenaar eiin geslaagd was hem sigaren te leren roken. Maar op een kwade dag waren „Hein rich" en een aantal hennen verdwenen, kort gezegd gestolen. De boer ging op on derzoek uit en op een naburige boerderij zag hij zijn eigen ..Heinrich" rondstappen. De politie werd ingeschakeld en voor de rechter werd het onweerlegbare bewijs geleverd. De boer presenteerde Heinrich vol trots een sigaar en de haan liet zich niet onbetuigd: de rookwolken dwarrelden voor de verbaasde ogen der aanwezigen omhoog. De boer kreeg Heinrich en vrouwelijke aanhang terug. De andere boer bleek het gestolen pluimvee te goeder trouw te heb ben gekocht, zodat zijn nadeel beperkt bleef tot het verloren gaan van de koop som. De dief is gevat. Hij kreeg vier we ken. De Algemene Hengelaarsbond zal, voor de eerste maal in haar 53-jarig bestaan, officieel deelnemen aan het wereldkam pioenschap hengelen. Het wordt dit jaar op 21 september 1959 in Neuchatel vervist. Aan dit kampioenschap zal vermoedelijk door 25 landen worden deelgenomen, te weten: Argentinië, België, Bulgarije, Duits land (west en oost), Engeland. Spanje, Fin land, Frankrijk, Griekenland, Italië, Joe goslavië, Luxemburg, Hongarije, Malta, Monaco, Nederland, Oostenrijk, Polen, Por tugal, Roemenië, Zwitserland, San Marino, Verenigde Staten van Amerika en Uru guay. Aangezien geen nationale ploeg of kam pioenen in Nederland bekend waren heeft de Hengelaarsbond in het begin van dit jaar een oproep geplaatst voor deelnemers aan dit wereldkampioenschap. Deze deel nemers verplichtten zich mede te vissen aan tenminste één van een zestal door de bond aangewezen concoursen en de uitslag hiervan zou bepalen, welke de beste vijf vissers van ieder concours waren. Deze zes maal vijf winnaars zullen nu onderling op 15 augustus kampen en de beste vijf van deze wedstrijd zullen worden uitge zonden naar Zwitserland. Opgeheven. Per 1 september wordt de Zwolse bakkersvakschool opgeheven. Deze niet-gesubsidieerde, particuliere instelling bestond dit jaar een kwart eeuw. Aan de ambachtschool te Zwolle werd onlangs een dagschool voor brood- en banketbakkerij verbonden en bij deze school berust ook het leerlingstelsel voor deze opleidingen. De directeur van de Zwolse bakkersvak school, de heer G. W. Barendsen, heeft nu beslote. de school, die zijn vader stichtte, op te heffen. Don S. White is huisschilder, geloof ik. Hij woont ergens in de volledig geïndustria liseerde miljoenenstad Detroit, maar ik weet niet waar. Hij is ongeveer 45 en hij heeft een zoontje van een jaar of veertien, Jim. Wat hij van het leven vindt, of van de Republikeinen, van de auto-industrie of van het Russische gevaar, weet ik niet. Ik weet alleen maar, dat hij baseball- enthousiast is. Een hele middag lang heb ik in het Briggs Stadium in Detroit naast hem zitten kijken naar de wedstrijd tussen de Detroit Tigers en de Kansas City Athle tics. Tot mijn diepe vreugde heeft Detroit deze wedstrijd met 74 gewonnen want Don White's gezicht vertrok "tot dermate hartverscheurende diepten van droefenis toen de Tigers na twee innings met 30 achter stonden, dat ik er niet zeker van ben dat hij een nederlaag in alle gezond heid zou hebben doorstaan. Hij heeft het toch al zo moeilijk, want de Tigers staan geheel onderaan de ranglijst in de Ame rican League van beroeps-baseball. White is een van die sportvrienden, die erg ver gaat in zijn liefde voor het spel. Hij vertelde me niet zonder trots, dat hij in de laatste achttien zomers geen thuiswedstrijd van de Detroit Tigers heeft overgeslagen en dat is een formidabele prestatie als men zich reali seert, dat een baseball-team in de Ver enigde Staten 154 wedstrijden per seizoen speelt 77 thuis en 77 uit. Men zou kun nen zeggen, dat Don S. White een base- ball-fanaticus is, ware het niet dat hij een soortgelijk record bezit ten aanzien van 't professional football-team van Detroit (overigens slechts 10 thuiswedstrijden per seizoen). Hij kent uiteraard alle spelers van de Tigers en ook vrijwel alle tegenstanders van zijn helden. Hij brult opgewonden als werper Bunning voor de derde achtereen volgende keer vier-wijd gooit, maar zijn gevoelens zijn nog aanzienlijk dieper als hitter Kuehn (de top-hitter van de Ame rican League op het ogenblik) zijn twaalf de homerun van het seizoen 1959 pleegt. Vorig jaar, vertelt hij me, heeft Kuehn 34 homeruns geslagen en het „wereldrecord" is 62 homeruns per jaar. Maar op dat mo ment interrumpeert de jeugdige Jim Withe hem met de mededeling, dat dit wereld record 64 is. Jim wist ook nog wie dat record op zijn naam had staan en sinds wanneer. Helaas moet ik bekennen, dat ik deze gegevens niet heb opgeschreven en dat ik ze dus vergeten ben. Er waren niet veel mensen in Briggs Stadium, deze middag: ongeveer twaalf duizend in een stadion waar 52.000 mensen een plaatsje kunnen vinden. Maar ten eer ste staan de Tigers, zoals gezegd, onder aan de ranglijst en ten tweede viel deze wedstrijd ook op de televisie te zien en dat betekent als regel een aanzienlijk ge ringer opkomst. Maar de aanwezigen heb ben in elk geval de bevredigende ervaring gehad, dat Detroit won. En Don S. White en zijn zoon hebben een uitzonderlijk goede middag gehad, want een wat mislukte slag van held Kuehn resulteerde in een gierende inslag van de baseball tegen de leuning van een stoel naast ons. Gezien het feit. dat degeen die zo'n bai weet te bemachtigen, hem als trofee mee naar huis mag nemen en bo vendien het feit dat Jimmy White snel van reactie is, kon de familie White van avond aan alle buren de pas verworven bal laten zien: geworpen door Grim van de Kansas City Athletics, geslagen door Kuehn van de Tigers. Als men een base ball kon inlijsten zouden de Whites net doen. Nee, ik weet eigenlijk niet veel van deze Amerikaan. Maar wat ik van hem weet is, geloof ik, vrij typerend. Een aller aardigste man, White, alleen wat beperkt maar welke Nederlander, die de min of meer identieke voetbalenthousiast en Len stra-fanaat heeft beschouwd, zou iets ten nadele van zulke Amerikanen willen zeggen? E. Romayn

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9