Grootse Franse plannen met het oog op de ontwikkeling van de Sahara Chefarine ,4 E PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER Opbrengst van bijna alle belastingen in eerste halfjaar gestegen Van Vlissingen verwacht hoger dividend Biljettencirculatie iets toegenomen Wereldnieuws Geen regen van betekenis 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 2 DE WATERVERBINDING ROTTERDAM-MARSEILLE 'rivier industriegebied te kanaliseren*fiJ*m*wl* kanaal te graven Terugbetaling Kediri Stoomtram Kort economisch nieuws D. van de Wetering n.v. opgericht De opbrengst der rijksmiddelen in juni Aandelenemissie overwogen DE WEEKSTAAT (Van onze correspondent in Parijs) Binnenkort zal, aldus het Franse dagblad Le Monde, de Franse regering een uitgewerkt plan worden voorgelegd waarvan de verwezenlijking de economische en ook politieke toekomst niet alleen van Frankrijk, doch van geheel West- Europa zeer ingrijpend belooft te zullen beïnvloeden. Het project dat door een commissie van deskundigen onder leiding van de uiterst capabele voormalige kabinetschef van ex-premier Bourgès-Maunoury, Abel Thomas, wordt opge steld, voorziet in een waterweg Rotterdam—Marseille, waar door geheel West-Europa op de meest economische wijze in staat zou worden gesteld profijt te trekken van de ontzaglijke bodemrijkdommen die in Noord-Afrika, en in de Sahara in het bijzonder, zijn aangetroffen. Rijkdommen, waarop Frank rijk politiek, economisch en niet te vergeten militair, zijn toekomst steeds duidelijker blijkt te oriënteren. Naast die waterverbinding zou er ook een autobaan moeten worden aangelegd, terwijl de bestaande spoorlijnen eveneens in dit perspectief gemoderniseerd zouden dienen te worden. Het plan waarvan momenteel nog slechts enkele grote lijnen bij insiders bekend zijn, zou alleen voor de waterverbinding a" een achttien miljard gulden moeten kosten. Voor dat onder deel zou reeds een tiental jaren worden uitgetrokken. De autobaan Rotterdam—Marseille zou minstens hetzelfde be drag vereisen. Men berekent echter dat deze kolossale som haar rente, ten behoeve van het Europese toerisme, gemak kelijk op zal kunnen brengen. Eveneens heeft men al vast- festeld dat de kosten van tweeduizend miljard franken voor e waterverbinding alleszins gerechtvaardigd zullen zijn, indien men op een jaarlijks vervoer van tien miljoen ton zal kunnen rekenen. Gezien de transportbehoeften die de verdere exploitatie van de Sahara zal opwekken, lijkt deze raming stellig niet te hoog. Men verkeert op dit ogenblik, als ge zegd, nog maar in de eerste fase van technisch, financieel en economisch on derzoek, en zo is bijvoorbeeld nog niet be slist hoe en waar de Rijn en de Rhone met elkander zullen worden verbonden om de as Marseille-Rotterdam tot een praktische werkelijkheid te maken. Sinds enige tijd wordt de Moezel al bevaarbaar gemaakt en 't is niet onwaarschijnlijk dat deze ver bindingsweg tussen Nancy en Koblenz óók in het nieuwe plan een blijvende rol zal kunnen spelen. Decentralisatie Brema Duidelijk blijkt dat er nog heel wat moet gebeu ren voor Frank rijk over een mo dern waterwegen net beschikt. De Zwitserse regering overweegt van haar kant al lange tijd plannen om tussen Bazel en Lausanne een waterweg aan te leggen via de Aar en Neuchêtel. Langs die weg zou de verbinding met Lyon en de Rhóne eveneens tot stand kunnen worden gebracht, in welk geval Zwitserland een voornaam deel van de kosten zou dragen. Doch in ieder geval is het de bedoeling Parijs buiten het traject te sluiten, om zo tevens de natuurlijke grondslag te leg gen voor een economische en industriële decentralisatie die, volgens alle deskun digen, een eerste levensbelang voor Frankrijk is. Er zal zeker nog heel wat water door de Rijn en de Rhóne, ook in onverbonden staat, moeten lopen, alvo rens dit grandioze plan in daden kan wor den omgezet. Frankrijk heeft bovendien wel meer grootse plannen uitgebroed, waarvan later nooit meer iets werd ver nomen. Verouderde waterwegen Niettemin ligt dit project zeker in de al gemene lijn van De Gaulle's visie èn van zijn Vijfde Republiek. Het ligt immers wel voor de hand, dat Frankrijk dat nu al jaren miljarden besteedt aan de Algerijn se oorlog met de bedoeling de Sahara te kunnen exploiteren, eveneens tijdig de mo gelijkheden moet bestuderen hoe die bo demschatten aan petroleum, mangaan, koper en andere ertsen later vervoerd en verwerkt zullen worden. Nog altijd is het transport over het water goedkoper dan over het land, zodat ook Amerika en de Sovjet-Unie de laatste jaren ettelijke mil jarden aan de modernisatie van rivieren en aan kanalisatie hebben uitgegeven. Ook op dit punt is Frankrijk eigenlijk eeuwen op andere moderne landen ten ach ter, waardoor de binnenvaart hier nog al tijd ten gevolge van de grootste obstakels van stroomversnellingen, ondiep water en talloze sluizen in haar ontwikkeling wordt geremd. Deze achterstand, die een lood zware hypotheek legt op Frankrijks hele nationale economie, zou nu kunnen worden ingelopen. Buitenlandse hulp Omdat Frankrijk, dank zij Noord- Afrika, de rest van West-Europa iets en zelfs zeer veel te bieden heeft, voelt 't zich ook gerechtigd de technische en fi nanciële medewerking van die andere lan den te vragen voor de uitvoering van dit grootse plan. Men vermoedt in Parijs dat West-Duitsland, België en eventueel Zwit serland zeker wel oren zullen hebben voor dit project, terwijl ook de belangen van Nederland, en van Rotterdam in het bij zonder, uiteraard ten nauwste met deze plannen zouden zijn verweven. Tenslotte sluit het plan geheel aan bij de ideeën die generaal De Gaulle met betrekking tot de eenwording van Europa altijd verkondigd heeft. In zijn ogen zal het verenigd Euro pa uit economische factoren moeten groei en, waarbij de staten zélf, en niet Hoge Autoriteiten zonder verantwoordelijkheid, als coördinerende organen hebben te fun geren. Bovendien, en vooral, zal Frank rijk, over welks grondgebied ongeveer tweederde van de vijftienhonderd kilome ters-lange waterweg zal lopen, in deze economische en politieke ontwikkeling van Europa de leidende rol kunnen (blijven) spelen. Het is uiteraard, nog te vroeg inzake de economische en staatkundige consequen ties van dit Franse plan tot in details af te dalen. Men kan er echter zeker van zijn dat men komende maanden en jaren nog veel over de Europese waterweg Rotter dam-Marseille te horen en te lezen zal krijgen. Want zonder twijfel beantwoordt dit project aan de essentiële levensbe hoeften die èn voor Noord-Afrika èn voor ons werelddeel in de naaste of verdere toe komst zullen worden gesteld. Het bestuur van de n.v. Kediri Stoom tram Maatschappij te Amsterdam heeft in een vandaag gehouden verkadering beslo ten aan de binnenkort bijeen te roepen buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen: a. per aan deel van f 550 nominaal een bedrag van f 100 terug .te bstalpn, pnder ,aj;§t,gmpeling van het aandeel tot een nominaal bedrag van f 450 en b. de: daai;vooF benodigde sta tutenwijziging aan te brengen. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine,,4"-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! tr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Amerika verkoop diamant Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft maandag goedgekeurd dat uit de Ameri kaanse strategische defensievoorraad een partij surplusdiamant ter waarde van meer dan een miljoen dollar openbaar geveild wordt. Deze dia manten waren opgeslagen voor industrieel ge bruik in hoofdzaak voor precisie-snijapparaten. Geveild mogen worden 47.049 karaats ruwe dia mant die gekloofd kan worden en 8.142 karaats gekloofde en geslepen diamant. De waarde van laatst genoemde partij alleen al wordt op meer dan een miljoen dollar geschat. De diamant is overtollig geworden doordat de aankoop van in dustriële diamant thans minder moeite kost. Door de heren J. van de Wetering en D. van de Wetering is opgericht D. van de Wetering n.v. te Rotterdam, die ten doel heeft de uitoefening van het machine- en scheepsreparatiebedrijf, het uitvoeren van constructiewerken en houtbewerking, als mede het deelnemen in ondernemingen met gelijk of aanverwant doel of'in onder-- qemingen wier doel kap strekken ter be vordering van het doel der vennootschap. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt f 1.012.000, verdeeld in 12 aandelen A en 1000 aande len B, elk groot f 1000. Door de heer J. van de Wetering wordt deelgenomen voor 6 aandelen A en 186 aandelen B, die wor den volgestort door inbreng van de tot dusver voor zijn rekening met hetzelfde doel uitgeoefende bedrijf onder firma en door de heer D van de Wetering voor 6 aandelen A en 22 aandelen B, die worden volgestort in contanten. Beide oprichters zullen tevens de directie voeren. In het afgelopen halfjaar werd met in totaal 1511 miljoen aan kohierbelastingen 150 miljoen meer opgelegd dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. Van dit accrès betreft 86 miljoen de inkomstenbelasting (totaal 1210 mil joen) en 48 miljoen de vennootschapsbelasting (totaal 179 miljoen). Het kohier- bedrag van de inkomstenbelasting, boekingstijdvak 1958-1959, steeg in de verslag- maand juni met 46,7 miljoen tot 1369,6 miljoen, voornamelyk ten gevolge van het op kohier brengen van definitieve aanslagen 1957. Het kohierbedrag van het boe- kingstydvak 1959-1960 vorderde wegens het opleggen van voorlopige aanslagen 1959 met 187,3 miljoen tot 848,5 miljoen. Dit totaal overtreft enigermate het kohier bedrag van het boekingstydvak 1958-1959 per ultimo juni van het voorgaande jaar ad 820,4 miljoen. Het boekingstydvak 1958-1959 van de vennootschapsbelasting is per ultimo juni 1959 afgesloten op een totaal van 952,2 miljoen. De opbrengst van dit boekingstydvak is derhalve vry aanzienlijk beneden de raming volgens de miljoenennota 1959 ad 1325 miljoen gebleven. Dit is voornamelijk een gevolg van het feit, dat in de tweede helft van 1958 een geringer bedrag dan voorzien werd, opgelegd werd aan nadere voorlopige en definitieve aanslagen over het boekjaar 1957 en aan voorlopige aanslagen over het boekjaar 1958. De totale ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen beliepen in juni in to taal f 151,1 miljoen tegenover f 194,7 mil joen in de voorafgaande maand. De op getreden daling is in hoofzaak de resultante van een zeer sterke teruggang van de ontvangsten aan vennootschaps belasting en een stijging van de ontvang sten wegens betaling van voorlopige aan slagen inkomstenbelasting 1959. De ontvangsten per belastingmiddel in het eerste halfjaar 1959, alsook in beide voorafgaande halve jaren, zijn vermeld in de volgende tabel: (in miljoenen guldens) le half- 2e half- 2e half- jaar jaar jaar 1958 1958 1959 Inkomstenbelasting 712 982 683 Vermogensbelasting 40 66 44 Vennootschaps belasting 171 827 178 Grondbel. (incl. opcenten) 17 50 23 Personele bel. (incl. opcenten) 41 28 41 Totaal 981 1953 969 De ontvangsten wegens de niet-kohier- belastingen beliepen in de verslagperiode f 480 miljoen, waarmede in de eerste helft van dit jaar f 2520,2 miljoen is geïnd. De jaarraming voor 1959 volgens de miljoe nennota 1959 beliep f4955 miljoen. De ontvangsten in het afgelopen halfjaar lagen derhalve f42 miljoen boven de helft van de jaarraming ad rond f 2478 miljoen. Het positieve verschil ad 50 miljoen gul den bij de dividendbelasting tussen op brengst le helft 1959 ad f 103 miljoen en helft jaarraming ad f53 miljoen hangt onder meer samen met de afdracht van belasting wegens tegen het eind van 1958 tot stand gekomen herkapitalisaties. Voorts wordt het grootste deel van de dividendbelasting in het algemeen in de eerste helft van het jaar ontvangen. Bij de loonbelasting (opbrengst le halfjaar f 625 miljoen en helft jaarraming f 638 miljoen) ligt dit ten gevolge van seizoen invloeden in i-de-regel juist andersom.-r De niet-kohierbelasitngen brachten in het afgelopen halfjaar met f 2520 miljoen rond f 189 miljoen meer op dan in de overeenkomstige periode van het voor gaande jaar. Bij geen enkele belasting deed zich een teruggang voor. De belangrijkste verschillen waren bij de: (in miljoenen guldens) le h.j. le h.j. verschil 1958 1959 Omzetbelasting 689 758 69 Loonbelasting 592 625 33 Dividendbelasting 80 103 23 Invoerrechten 398 414 16 Successierechten 53 66 13 Het bestuur van de n.v. Van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken deelt het volgende mede: „In verband met het bod, dat door het bankiershuis Gebr. Teixeira de Mattos is uitgebracht op de gewone aandelen van de n.v. Van Vlissingen en Co's Katoen- fabrieken, acht het bestuur van de vennootschap het gewenst aandeelhouders in te lichten over de gang van zaken in de tot dusverre verstreken zeven maanden van het lopende boekjaar. In vergelijking met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar is het bedrijfsresultaat in stellig bevredigende mate gestegen. Er is grond voor de verwachting, dat deze voorsprong in de rest van het jaar behouden zal blyven. Mocht zulks worden bewaarheid dan ligt een dividendverhoging in de lijn der ver wachting. In verband met de plannen van het bestuur wordt een aandelenemissie overwogen. Daar aangenomen wordt, dat van de zyde van aandeelhouders hiervoor belangstelling zal bestaan, wordt medegedeeld, dat geen enkel lid van de raad van commissarissen en de directie bereid is op het bod in te gaan. Daar aan het bestuur niet bekend is voor wiens rekening het bod is uitgebracht, is het niet mogelyk aandeelhouders in te lichten over de strekking daarvan". Rechterlijke macht. Tot rechter in de rechtbank te 's-Gravenhage is benoemd mr. J. Schaafsma, oud-lid van het Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen, wo nende te Heemstede. Tot raadsheer in het gerechthof te 's-Hertogenbosch is benoemd mr. V. A. D. M. van Haren, thans rechter in de rechtbank te 's-Hertogenbosch. De stijging van de opbrengst van de om zetbelasting hangt onder meer samen met de opgetreden toeneming van de nationale bestedingen. Het accrès is daarnaast een uitvloeisel van de tariefverhoging voor bepaalde artikelen van 10 februari 1958, welke ten gevolge van de gedeeltelijk kwartaalsgewijze afdracht en ontvangsten in de eerste helft van 1958 nauwelijks heeft beïnvloed. De stijging van de op brengst van de loonbelasting is een uit vloeisel van het gunstig verloop van de werkgelegenheid en incidentele loonsver hogingen. Het accres bij de invoerrechten is nagenoeg uitsluitend een gevolg van een toeneming van het bijzonder invoerrecht op benzine. Het opmerkelijke van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 3 augustus 1959 is wel de geringe uitzetting van de bankbiljettencirculatie. Hoewel er reke ning gehouden moet worden, dat er op 1 en 3 augustus behoorlijke bedragen aan bankbiljetten zullen zijn ingeleverd, kan de uitzetting der circulatie in de laatste dagen van juli niet erg groot zyn geweest. De circulatie beliep op 3 augustus 4399 miljoen, dat is 16 miljoen hoger dan op 21 juli. Met deze stand blijft de circulatie onder de hoogst bereikte stand van 4451 miljoen, welke op 29 december 1958 ge publiceerd werd, maar deze stand is wel de hoogste van 1959. Men mag aannemen, dat augustus een snelle en krachtige con tractie van de circulatie zal laten zien. De goud- en deviezenreserve vertoonde een vermindering van f 20 miljoen, waarvan 5 miljoen in goud. De totale voorraad bedraagt 5197 mil joen. De ruimte van de geldmarkt blijkt uit de vermindering van de posten „voor schotten" en „wissels" door de bank ge kocht. De eerste post daalde met f 3 mil joen tot een zeer lage stand van f 12,7 mil joen. De wissels daalden met 54 miljoen tot f 392 milioen. als gevolg van de ver koop van de Nederlandsche Bank aan de open markt. Het betrof hier kort papier namelijk per 18 augustus aanstaande en per 15 oktober aanstaande tegen een dis conto van resoectievelijk 114 percent en 1% percent. Deze vervaldata liggen zeer gunstig in verband met betaling van ven nootschapsbelasting. De banken hielden op 3 augustus jongstleden een saldo bij de Nederlandsche Bank aan van f 572 miljoen hetgeen weliswaar f 65 miljoen lager is dan de vorige week maar nog altijd aan zienlijk boven het aan te houden ver plichte kasreservegemiddelde. De schatkist zag haar saldo met 27 miljoen dalen tot 496 miljoen, maar deze daling is gering in het licht van de verplichtingen die de staat had. Er verviel op 30 juli circa f 180 miljoen schatkistpapier, terwijl de vorige gehouden tender f 133 miljoen opbracht. Verder moest de staat circa 10 miljoen betalen als rente op gevestigde schuld. De inkomsten uit belastingbetaling nemen op het ogenblik steeds meer in omvang toe. De geldmarkt blijft zeer ruim en het ziet er naar uit, dat deze toestand voorlopig zal aanhouden. 21. Onder de zware berg van radio- en televisieapparaten kronkelde Panda zich in allerlei bochten. Toen hij zich eindelijk met een paar forse rukken wist te be vrijden, was hij echt boos. „Mevrouw, het is allemaal uw schuld", riep hij uit. „Mijn heer Smithy heeft u duidelijk genoeg ge waarschuwd, maar u wilde niet luisteren. Op zo'n manier brengt u ons allemaal in gevaar!" De jonkvrouw keek angstig in het rond. „G-gevaar?", lispelde ze met trillende lippen. „G-gevaar W-waar „Hier natuurlijk!", zei Panda ongeduldig. Deze mededeling scheen haar nogal aan te grijpen, want met een lichte zucht zeeg zij neer in Smithy's armen. Even leek het, of Smithy erg boos zou worden, maar zijn toorn maakte plaats voor diepe neer slachtigheid. „Zeuntje", kreunde hij, „waarom doe je me zo'n verdriet? Waar om laat je dal mens in mijn armen vallen? Je hebt de hele binnenplaats, het hele kas teel tot de beschikking om haar een flauw te op het lijf te jagen. Waarom doe je dat nu in mijn omgeving". Hij putte een emmer water en besprenkelde de jonkvrouw rijkelijk om haar weer bij kennis te bren gen. Maar in dit werk van barmhartigheid werd hij gestoord door de hertog en zijn soldaten. „Waarom bestormt gij mijn slot?", bulderde de grijsaard. „En waarom tracht gij mijn dochterken te verdrinken? Wat zijn dit voor laakbare ge dragingen Ingetrokken. De regering van de Britse kolonie Oeganda heeft het paspoort in getrokken van de voorzitter van de Afrikaanse congespartij, die juist was teruggekeerd van een bezoek aan com munistisch China. Afstand. Een Pools echtpaar heeft in New castle een overeenkomst gesloten om zijn twee weken oude tweeling dit week einde te geven aan een kinderloos echt paar in Lancashire (Noordwest-Enge- land). De ouders hebben reeds zes kin deren. De vader meent dat hij niet vol doende geld kan verdienen om de acht kinderen op te voeden. De ouders zul len de kinderen nooit meer zien. Na drie maanden zal de tweeling formeel wor den aangenomen door het kinderloos echtpaar. Verhuizing. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft het corps di plomatique meegedeeld, dat de mees te departementen van de Pakistaanse regering tegen cktober van Karatsji verhuisd zullen zijn naar de nieuwe hoofdstad Rawalpindi, waar nog geen accommodatie is voor het corps. Er zul len honderd huizen ter beschikking wor den gesteld te Murree Hill, op een ar- stand van 32 kilometer. De minister van Buitenlandse Zaken blijft voorlo pig nog in Karatsji. Attractie. De Australische financier Stan ley Korman wil als attractie voor toe risten te Melbourne een toren bouwen, die hoger is dan de Eiffeltoren. Hij raamt de bouwkosten op dertien mil joen gulden. Onder water. Van 17 tot 23 augustus zal op het Italiaanse eiland Ustica een „onderwaterfestival" worden gehou den. Er wordt een tentoonstelling ge houden van benodigdheden voor de on derwatervisserij en er komen wed strijden voor onderwatervissers. Executies. In Oran zijn dinsdagochtend voor een vuurpeloton twee Algerijnen terechtgesteld die in maart door een krijgsraad ter dood waren veroordeeld wegens het organiseren en plegen van aanslagen die aan zeventien mensen het leven hebben gekost. President de Gaulle had een verzoek om gratie voor de twee verworpen. De terechtge- stelden werden in het vonnis „leiders van terroristische cellen" genoemd. Vaste basis. Afgevaardigden van India, Pakistan en de Wereldbank komen vandaag in Londen bijeen om te praten over de verdeling van het water van de Indus, waarover al twaalf jaar lang een geschil tussen India en Pakistan bestaat. De president van de Wereldbank, Eugene Black, heeft bij besprekingen met Indische en Pakistaanse leiders al wat hij noemt „een vaste basis voor het bereiken van een akkoord" gelegd. Verworpen. Het speciale Zuidafrikaanse gerechtshof dat het proces tegen de dertig resterende beschuldigden in het grote verraadsproces hervatte, heeft een verzoek van de verdediging om de aanklacht te vernietigen, verworpen. De beklaagden, onder wie twee blanken, verklaarden niet schuldig te zijn aan samenzwering voor een gewelddadige omverwerping van de staat. Rockefeller. Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" meent te weten, dat de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, zeer zeker zich met vice-president Ru hard Nixon zal meten in de strijd om de benoeming tot repu blikeins kandidaat voor de presidents verkiezing in 1960 Slachtoffer. Een machinist van het Ja panse patrouillevaartuig dat een jaar geleden in de buurt van Bikini terecht kwam in een radioactieve wolk, is overleden aan acute leukemie, zo is op de openingsdag van de wereldconferen tie tegen kernbommen te Hirosjima be kendgemaakt. Het schip, was uitge stuurd om studie te maken van oceaan en de atmosfeer tijdens de Amerikaan se proefnemingen. Eendagsstakers. Employés van de Ita liaanse PTT zullen op 11 augustus te middernacht een eendagsstaking be ginnen om hun eisen voor hogere sa larissen kracht bij te zetten Corrupt. Opnieuw is een hooggeplaatst ambtenaar in Bonn gearresteerd we gens het aannemen van steekpennin gen. Hij werkte op het ministerie van Verkeer en zou geld hebben aangeno men van wegenbouwfirma's Explosie. Het aantal slachtoffers van de ontploffing die zich vrijdag in een vuurwerkfabriek te Interlaken voor deed is tot twaalf gestegen. Negen per sonen waren op slag dood en dinsdag overleed een derde gewonde in het ziekenhuis. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling komt weinig verandering. Ten zuidwesten van Ierland handhaaft zich een hogedrukgebied en aan zijn noordwestflank koersen enkele storin gen in de richting van Scandinavië. Wel is de baan van de storingen, die van tijd tot tijd veel bewolking veroorzaken, wat zui delijker geworden. De matige wind hand haaft zich in de westhoek en de tempera turen in de van de Noordzee aangevoerde lucht bereiken waarden, die vrijwel nor maal zijn voor de tijd van het jaar. Regen van enige betekenis is niet te verwachten. Meer naar het zuiden, in Frankrijk en Duitsland, is het weer zonniger en iets warmer. WEERRAPPORTEN Donderdag 6 augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur. Maan op 7.22 uur, onder 20.56 uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier. 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 augustus Hoog water 4.05 en 16.32 uur. Laag water 12.08 en uur. Donderdag 6 augustus Hoog water 4.41 en 17.07 uur. Laag water 0.29 en 12.46 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. d sl Neerslag, laatste 24 uur. E a> S u 2 a3 Den Helder geheel bew. w 21 0 Ypenburg geheel bew. wnw 21 0 Vlissingen geheel bew. wnw 21 0 Eelde geheel bew. zw 20 0 De Bilt zwaar bew. wzw 20 0 Twente zwaar bew. zzw 21 1 Eindhoven half bew. zw 21 0,2 Zd Limburg geheel bew. zzw 20 0 Helsinki regenbui n 25 0 Stockholm zwaar bew. nnw 23 18 Oslo zwaar bew. ozo 25 0 Kopenhagen zwaar bew. wnw 19 0 Aberdeen half bew. wnw 18 1 Londen geheel bew. w 24 0 Amsterdam geheel bew. w 22 0 Brussel zwaar bew. zw 22 0 Luxemburg zwaar bew. windst. 18 0 Parijs zwaar bew. wnw 24 0 Bordeaux onbewolkt n 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt nnw 25 0 Berlijn zwaar bew. w 21 6 Frankfort mist zzo 20 0 München zwaar bew. zw 20 5 Zürich onbewolkt windst. 22 0 Genève onbewolkt windst. 24 0 Locarno half bew. windst. 25 0,1 Wenen regen wnw 22 0 Innsbruck zwaar bew. w 22 1 Rome licht bew. ono 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 29 0 Madrid onweer windst. 32 13 Mallorca zwaar bew. nno 31 0 Lissabon zwaar bew. nw 26 0 Belgrado licht bew. zw 24 0 Athene onbewolkt windst.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2