Polen bereiden Nixon een onvergetelijk afscheid Tangbeweging van communisten rond twee provincies van Laos Rumoerig Jeugdfestival in Wenen is „uitgewoed" Propaganda-krachtmeting gaat voort, gratis reizen aangeboden Bedevaart naar Hirosjima Klacht tegen Noord- Vietnam voor UNO C:Praatótosl '"Hoe is het ontstaan?^ WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Afrikaans overleg in Monrovia over Algerije Tubman: Beide partijen moeten zich matigen Frans-Spaanse ontmoeting in september Zowel Gomoelka als Wyszyiiski hield zich afzijdig Duitse oplichter liep in Zwolle tegen de lamp Turkije vraagt toelating tot de E.E.G. Nederlander verongelukt in Zwitserland Aardgas bij Slochteren Werklozen maakten amok in Caracas: drie doden en 56 gewonden Nederlander uitgewezen uit Australië Makarios acht geschil met Grivas niet onoverkomelijk Op de Onderzoek geëist naar dood van Algerijns vakbondsleider Dit woord: OPKALEFATEREN k.J WENEN (UPI) Het Weense jeugdfes tival is dinsdagavond zonder incidenten besloten met een feestelijke bijeenkomst op het stadhuisplein. Voordat de eigenlijke ceremonies begonnen werd er door de 18.000 deelnemers gedanst. De bijeen komst begon met het oplaten van kleurige ballonnen en daarna volgden gezang, volksdans en redevoeringen. Voorts wer den vroegere oproepen aan het adres van de Geneefse ministersconferentie om te streven naar een vreedzame overeen komst herhaald. Een delegatie van negen afgevaardigden van het festival (één van elk der Grote Vier en vijf van elk der we relddelen) zal naar Genève gaan om de ministers geluk te wensen. Kort voor het beginnen van de feestelijk slotbijeenkomst hingen anti-communisti sche Hongaren Algerijnse en Hongaarse vlaggen met het woord „vrijheid" erop uit op de bovenste verdieping van een ge bouw naast het stadhuis. Verdere demon straties tegen het festival waren er niet. De Weense politie was in zeer grote ge tale opgekomen of festivaldeelnemers en publiek gescheiden te houden. Uitnodigingen (Reuter) Van n iet-communistische zijde is als laatste daad op het congres het aanbod gedaan tot gratis reizen naar West-Duitsland voor deelnemers aan het congres. Eerder had de Sovjet-Unie een dergelijk aanbod gedaan. Degenen, die van het jongste aanbod gebruik willen maken, dienen zich, aldus de desbetreffende mededeling, te melden bij het Künstierhaus te Wenen, waarin de niet-communistische Oostenrijkse studen ten- en andere jeugdorganisaties zijn ge vestigd. (UPI) Een groep van 25 tot 30 Ameri kanen hebben een verklaring getekend, waarin zij zich distanciëren van het ze vende Wereldjeugdfestival. In de verklaring wordt het festival „een werktuig voor de bevordering van het we reldcommunisme" genoemd, voornamelijk georganiseerd door communistische jeugd- en studentenfronten. MONROVIA (Reuter-AFP) President Tubman van Liberia heeft dinsdag bij de opening van de conferentie van negen on afhankelijke Afrikaanse landen te Mon rovia gezegd, dat het Algerijnse vraag stuk ernstig is en een gevaar voor de we reldvrede vormt. Erkenning of niet-erken- ning van de voorlopige Algerijnse rege ring is, zo meende Tubman, niet het punt waar de oplossing van 't Algerijnse vraag stuk van afhangt. Beide partijen moeten water in hun wijn doen door een wat min der extreem standpunt te gaan innemen en verder moeten, door bemiddeling van bevriende staten of de UNO, de partijen met elkaar gaan praten. Tubman betreurde de bedreiging van Franse zijde, dat Frankrijk de diploma tieke betrekkingen zal verbreken met elk land dat de voorlopige Algerijnse rege ring erkent. Hij zeide dat geen der Afri kaanse landen zich daar iets van aan trekt. Het belangrijkste doel van de conferen tie is. aldus Tubman, van verwarring, oor log en chaos vrede te maken. De deelne mende landen zullen een formule moeten zien te vinden, die beide partijen bijeen brengt voor onderhandelingen over een vreedzame regeling van het Algerijnse vraagstuk. Over proeven met kernwapens zei de Liberiaanse president, dat deze schade lijk zijn voor de mensheid overal ter we reld. „Wij protesteren tegen elk streven proeven met kernwapens in de Sahara te nemen", zo zei hij Voorts verwacht Tubman dat de conferentie positieve maatregelen zal nemen tegen de apartheid in Zuid-Afri- ka, „een lage aantasting van de mense lijkheid." De Liberiaan Grimes is tot voor zitter van de conferentie gekozen. De deel nemende landen zijn de Verenigde Arabi sche Republiek, Libië, Tunesië, Marokko, Guinea, Ghana, Liberia, Soedan en Ethio pië. Bovendien is de voorlopige Algerijn se regering op de conferentie vertegen woordigd. Duizenden Japanners uit alle delen van het eilandenrijk zijn deze of de vorige week een bedevaart begonnen naar Hiro sjima, de stad die veertien jaar gleden het slachtoffer werd van de eerste atoombom aanval. Het superfort van de Amerikaanse luchtmacht had het vreselijke nieuwe wa pen naar Japan vervoerd en het om kwart over acht in de morgen van 6 augustus 1945 boven Hirosjima gelanceerd. De bom explodeerde in de lucht, enkele tientallen meters boven het centrum van Hirosji ma, toen een stad van ruim 350.000 inwo ners. Tweehonderdduizend van dezen von den onmiddellijk de dood; van de meesten van hen heeft een nimmer iets teruggevon den: hun lichamen waren volkomen ge atomiseerd. Zestigduizend anderen stier ven na kortere of langere tijd aan hun ver wondingen of aan de gevolgen van de ra dioactieve besmetting, die in fatale bloed ziekten of andere dodelijke kwalen resul teerde. Zestig percent van het bebouwde oppervlak van de stad werd door de hitte van de explosie, de luchtdruk of de enor me branden die direct na de ontploffing uitbraken, met de grond gelijk gemaakt. Morgen, donderdag 6 augustus, zullen de bedevaartgangers, van wie velen dan een voetreis van honderden kilometers achter de rug hebben, zich met vele delegaties uit de gehele wereld verenigen rondom het herdenkingsmonument in Hirosjima om deel te nemen aan een der vele openlucht kerkdiensten, die daar in de ochtenduren door allerlei religieuze groeperingen ge houden worden. Tezamen zal men daar „bidden voor het behoud van de wereld vrede, opdat de mensheid tot in de lengte van dage gespaard moge blijven voor de vreselijke verschrikkingen waaraan Hiro sjima ten gronde ging." De meerderheid, dus ook de leiding van de Amerikaanse delegatie was anticom munistisch, maar meende, dat dit geen beletsel was om mee te doen gezien de verwachtingen, die op vrije discussie ge richt waren. De Amerikanen hadden wel communistische machinaties op het festi val verwacht, maar waren niet voorbereid op „de gewelddadigheden en andere gro ve acties, waaraan de Festival-functiona rissen zich schuldig maakten". De functionarissen van het festival zijn echter volgens de verklaring niet in staat gebleken datgene te voorkomen, dat zij het meest vreesden: werkelijke discussies en contact met jonge mensen. „Er zijn vrije discussies geweest en de intimidatietac tiek van de organisatoren heeft de ogen van velen voor de eerste maal geopend". Een groep Amerikaanse negerafge vaardigden heeft een verklaring aange kondigd, waarin de anti-Amerikaanse uit latingen van de zanger Paul Robeson zul len worden weerlegd. PARIJS (Reuter) De ministers van Buitelandse Zaken van Frankrijk en Span je zullen elkaar waarschijnlijk in septem ber ontmoeten op het Fazanteneiland in de grensrivier de Bidassoa, waar 300 jaar geleden de vrede werd getekend die een einde aan de oorlog van de Pyreneeën maakte, zo verluidt in Parijs. Men ver wacht, dat de ministers Couve de Murvil- le en Castiella y Maiz, dan ook zullen spreken over de Spaanse wens om tot de NAVO toe te treden en de recente devalua tie van de Spaanse peseta. In officiële kringen in Madrid kon men niet zeggen of er na de plechtigheid van de officiële herdenking nog veel tijd over zou zijn voor een uitgebreide conferentie over algeme ne kwesties. Men sprak berichten tegen volgens welke generaal Franco en gene raal De Gaulle elkaar in de naaste toe komst zullen ontmoeten. WARSCHAU (PAP) De Amerikaan se vice-president Nixon, die een bezoek aan de Sovjet-Unie en Polen heeft ge bracht, is vandaag, vergezeld door zijn echtgenote en de andere leden der Ameri kaanse delegatie, per vliegtuig uit War schau naar Washington vertrokken. Langs de gehele weg tussen de woning, waar Nixon in Warschau verblijf hééft ge houden en het vliegveld stonden duizen den inwoners van Warschau, die voor een hartelijk afscheid zorgden. Nixon werd on der meer uitgeleide gedaan door premier Cyrankiewicz. De duizenden belangstel lenden applaudiseerden en wuifden, toen Nixon in een open personenauto voorbij reed. Er werden ook boeketten van meest rode en witte bloemen Polens nationa le kleuren in de auto geworpen. Vele soldaten en officieren verlieten langs Nixons route gelegen kazernes om' Nixon voorwei toe te wuiven, waarbij ook zij h haaldelijk applaudiseerden. Nixon gebruikte gisteren de lunch met premier Cyrankiewicz. Daarna hadden zij, wat genoemd wordt, serieuze besprekingen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde in de Poolse hoofdstad wordt vernomen dat er geen tekenen zijn die erop wijzen dat de standpunten ten aanzien van het Duitse vraagstuk nader tot elkaar zijn gebracht. Gomoelka Nixon bezocht gisteren behalve het ghetto een begraafplaats van Poolse intel lectuelen die door de nazi's zijn vermoord, een staalfabriek, de kathedraal van War schau en de universiteit. Overal waar hij kwam werd hij door de bevolking harte lijk toegejuicht. De Amerikaanse anbassadeur te War schau, Beam, heeft dinsdag een receptie ter ere van Nixon gegeven. Onder de Pool se bezoekers waren president Zawadski, minister-president Cyrankiewicz en de minister van Buitenlandse Zaken Ra- In Zwolle is een 39-jarige Duitser aan gehouden toen hij probeerde geld los te krijgen van een charitatieve instelling. Bij onderzoek bleek dat de man de laatste zestien jaar eenentwintig keer wegens op lichtingen en vermogensdelicten was ver oordeeld. Hij beweerde, dat hij als vliegtuiginge nieur in dienst van Amerikanen was en van zijn Amerikaanse superieur het aanbod had gekregen op diens kosten Nederland te bekijken. Hij had daartoe met de Ameri kaan ergens in ons land afgesproken, maar of dat nu in Zwolle of in Groningen was, wist hij niet precies meer. In elk geval had hij zijn superieur niet ontmoet en omdat zijn geld op was, had hij een beroep ge daan op een charitatieve instelling. Bij fouillering vond men onbetaalde re keningen van hotels in Amsterdam, Rot terdam en Arnhem. packi. De eerste secretaris van de com munistische partij Gomoelka was er niet. Hij en de andere partijleiders die geen hoge staatsfuncties hebben, hebben nooit contact gehad met Nixon en zijn gevolg op recepties en dergelijke. Nixon zei tot de aanwezigen dat hij zeer onder de indruk is van de vriendschap die "het Póó'lé'e volk er vertegenwoordigers van de Poolse regering hem hebben ge toond. Hij zei dat men moet werken voor één wereld waarin elk volk de kans heeft het politieke en economische stelsel te hebben dat het wenst. Cyrankiewicz bracht 'n dronk uit op pre sident Eisenhower, Nixon, het Amerikaan se volk en de Amerikaans-Poolse vriend schap en samenwerking waarbij hij zei: „Onze uitgestrekte hand getuigt van ons verlangen naar vrede en vriendschap". Hij zei ervan overtuigd te zijn dat Nixons bezoek hiertoe zal bijdragen. Diplomatieke vakantie (UPI) Nixon heeft dinsdagavond een persoonlijke boods-hap ontvangen van kardinaal Wyszynski, die een „diploma tieke vakantie" had genomen tijdens het bezoek van de Amerikaanse vice-president De brief is aan Nixon overhandigd door een van de drie priesters van de curie van de kardinaal, tijdens de receptie op de Amerikaanse ambassade. Toen Nixon Wyszynski's kathedraal in Warschau be zocht was de kardinaal enkele uren tevo ren vertrokken. Turkije heeft dezer dagen verzocht, als geassocieerd lid tc worden toegelaten tot de Europese Economische Gemeenschap. Naar dinsdag in kringen van de Gemeen schappelijke Markt te Brussel werd mee gedeeld, was het verzoek vervat in een schrijven, dat prof. Hallstein, de voorzit ter van de Europese commissie van de E.E.G., op 31 juli van de Turkse ambas sadeur in de Belgische hoofdstad ont ving. Zoals gemeld heeft Griekenland on langs een zelfde verzoek gedaan. De Euro pese Commissie zal over de verzoeken een rapport opstellen, dat op de komende vergadering van de Raad van Ministers der zes landen in september zal worden ingediend. In genoemde kringen verklaar de men dat nog niet kon worden gezegd, of het Turkse verzoek geen enkele moei lijkheid zal opleveren. Volgens kringen die in nauw contact tot de Europese Commissie staan, wil Tur kije later het volledige lidmaatschap van de E.E.G. verwerven. Eerst zou de rege ring te Ankara tariefovereenkomsten met de zes willen sluiten en vervolgens geheel in de Europese markt willen worden opge nomen. De uitvoer van Turkije gaat voor onge veer 30 percent naar landen van de E.E.G. Wat de Turkse invoer uit de zes landen betreft is het percentage omstreeks 35 percent. De Turkse export naar de E.E.G.- landen omvat voornamelijk tabak, ge droogde vruchten, ruwe katoen, granen en ertsen, waarvan chi-oom het belangrijk ste is. Erhard naar Turkije en Griekenland De Westduitse minister van Economi sche Zaken, professor Ludwig Erhard, zal 17 augustus op reis gaan naar Turkije en Griekenland, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie meegedeeld. Er hard zou tot 22 augustus in Ankara blij ven en dan naar Athene reizen waar hij drie of vier dagen zou vertoeven. Erhard van de regering besprekingen voeren over zal in Turkije waarschijnlijk met leden kwesties betreffende de Europese Ge meenschappelijke Markt en de plannen voor een vrijhandelszone, aldus de woord voerder. De uit 1620 daterende molen „Het Pink" te Koog aan de Zaan is tot 31 augustus verlicht. De wentelende wie ken lijken op een grote grammofoon plaat. Bij Sarnen in Zwitserland, in de omge ving van het Vierwoudstedenmeer, heeft zich een ernstig verkeersongeluk voorge daan, waarbij de 24-jarige heer A. Schans uit Baarn, onderwijzer aan de Nederlands Hervormde School te Stroe (gemeente Barneveld), om het leven is gekomen. Samen met een collega, de heer A. Kleijer uit Voorthuizen, onderwijzer aan dezelfde school, was hij per scooter op vakantiereis. De heer Schans bestuurde de scooter. Doordat, hij over ëen op de weg liggende steen reed, viel hij. Hij werd over reden door een hem achterop komende scooter. De heer Kleijer, die op de duo zat, werd enige meters weggeslingerd, maar liep geen ernstig letsel op. Zelf heeft hij zijn vader in Voorthuizen telefonisch van het gebeurde op de hoogte kunnen stellen. De heer Schans, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse overleed, was ongehuwd. De driemansschool te Stroe mist nu twee leerkrachten. De Nederlandse Aardolie Maatschappij deelt mede dat in haar exploratieboring bij Slochteren in de provincie Groningen aardgas is aangetroffen. Er zullen pro- duktieproeven worden gehouden. CARACAS (AFP) In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is na de onge regeldheden van dinsdag, die aan drie mensen het leven hebben gekost en waar bij 56 gewonden vielen, de rust terugge keerd. Wel bleven dinsdagavond nog men sen samenstromen op La Place el Silen- cio, maar tot gevechten is het niet meer gekomen. In een boodschap aan het volk heeft pre sident Romulo Betancourt verklaard, dat de ongeregeledheden geen politieke terug slag zullen hebben. In enkele districten van het land zullen gedurende veertig da gen betogingen en vergaderingen verbo den zijn. Onder de drie doden zijn twee politie mannen, terwijl zich onder de 56 gewon den 35 leden van de politie bevinden. Een verkeersagent zou tijdens de relletjes zijn gelyncht. De president heeft dinsdag op een ver gadering met de leiders van alle politieke partijen op de communisten na en andere functionarissen meegedeeld, dat besloten is „definitief een eind te maken aan de corrupte leiding van het noodplan voor de werklozen". Degenen, die wilden werken dat was de overgrote meerder heid zouden permanent werk krijgen. De regering had na augustus geen geld meer voor de voortzetting van het werk loosheidsplan: „Onruststokers hadden echter het volk doen geloven, dat de re gering op grote schaal arbeiders wilde uitsluiten." De Australische minister van Immigra tie heeft verklaard dat de Nederlander Spanbroek, zijn Zwitserse vrouw en twee in Australië geboren kinderen zijn uitge wezen omdat hij zijn schulden niet kon betalen. Spanbroek moest vorig jaar met zijn gezin Australië verlaten eveneens wegens on vermogen om schulden te betalen, aldus minister Downer. Hij keerde op 11 mei per vliegtuig in Darwin terug, in het bezit van een visum dat door de Engelse consul- generaal in Basra, zou zijn afgegeven. La ter verklaarde de consul aan Spanbroek geen visum te hebben verstrekt. Later verklaarde Spanbroek tegenover een ambtenaar van de immigratiedienst in Perth zijn paspoort te hebben verloren. Personen die reeds eerder uit Australië zijn gedeporteerd en niet in het bezit zijn van een speciale vergunning worden op nieuw uitgewezen. Spanbroek werd op 31 juli aan boord van de „Orentes" gezet. De directeur van de Australische „Trade Protection Association", heeft verklaard dat toen Spanbroek achttien maanden ge leden werd uitgewezen hij een schuld van 300 Australische ponden had. Vóór zijn ver trek riep hij een vergadering van schuld eisers bijeen. Hij verscheen echter niet, maar stapte op een boot naar Zuid-Afri- ka. In Zuid-Afrika zond men hem terug naar Perth, waar men hem op een boot naar Nederland zette. NICOSIA (Reuter) Aartsbisschop Ma karios van Cyprus heeft volgens het Grieks-Cyprische avondblad „Phos" ver klaard, dat de meningsverschillen tus sen hem en generaal Grivas, de leider der vroegere Grieks-Cyprische verzets beweging EOKA, spoedig geregeld zullen zijn. Er bestaan geen grote meningsverschil len, verklaarde hij, en de paar kleine ver schilpunten die er zijn, zijn door derden veroorzaakt. De toestand zal echter spoe dig volledig opgeklaard zijn. Makarios legde de verklaring af nadat hij had gesproken met Nicos Kranidiotis, die ambassadeur van de Cyprische repu bliek in Athene zal worden en die reeds in Athene vertoeft. Kranidiotis was spe ciaal voor dit ondex-houd naar Nicosia ge komen. SAIGON (UPI) De strijdkrachten van de rebellen hebben hun greep op Phong Saly en Sam Neoea, twee provincies in het noorden van Laos gedui-ende de laatste 48 uren versterkt, volgens berichten, die hier vandaag zijn binnengekomen. De rebellen voeren thans een dubbele beweging uit, één ten zuiden van Phong Saly en een an dere ten zuiden van Sam Neoea, in een po ging om de twee provincies van de rest van het land af te snijden. Het koninklijke leger van Laos concen- treert zijn strijdkrachten op de verdedi ging van het dorp Sam Neoea en van de militaire post Hoea Moeong, terwijl het leger te zelfder tijd zijn anti-guerilla-strijd- krachten in het oerwoud organiseert, om ook daar de i-ebellen te bestrijden. Een compagnie parachutisten, zo verneemt men, houdt zich in de hoofdstad Vientia ne gereed voor een „sprong" naar Sam Neoea en Hoea Moeong. zodra het weer dit zal toelaten. In de streek van Phong-Saly hebben twee rebellen-bataljons een militaire post in Sop Nao veroverd, waarna zij oprukten naar het zuid-oosten en de militaire post van Khoua Moeong eveneens bezetten. Inmid dels is bericht dat nieuwe elementen van de rebellen over de grens van Noord-Viet- nam getrokken zijn en dat twee bataljons nu de Laotiaanse legerpost van Moeong hebben omsingeld. Buiten de provincies Phong Saly en Sam Noea heerst in het al gemeen rust. Uit de hoofdstad Vientiane wordt verno men dat de regering een boodschap heeft gezonden naar de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld, om deze op de hoogte te brengen van de ernst van de situatie. In de boodschap wordt Noord- Vietnam van inmening beschuldigd. HONGKONG (Reuter) Het Chinese nieuwsbureau zegt, dat de regering van Laos troepen samentrekt in de noordelij ke provincie Sam Neoea. Laotiaanse bla den melden, aldus dit nieuwsbureau, dat vier Amerikaanse kolonels en vele andere Amerikaanse militaire adviseurs eind juli naar verschillende districten in Laos zijn gezonden om troepen op te leiden en het bevel over te nemen. De regering van Laos heeft in vijf noor delijke provincies de noodtoestand afgekon digd. Het burgelijke bestuur blijft daar normaal functioneren, heeft de premier meegedeeld. Bij de overeenkomsten van Genève in juli 1954 werd Frans Indochina als het wa re verdeeld. De Vietminh (de communis tische partij) kreeg Nooi'd-Vietnam en zou zich terugtrekken uit de andere gebieden, dus uit Zuid-Vietnam, uit Cambodja en uit Laos. In grote lijnen is deze overeen komst uitgevoerd, maar het duurde tot november 1957 voor de regering van Laos tot een akkooi'd kwam met de communis tische groepering Pathet-Lao, die twee provincies van Laos bezet hield. Van een „overgave" was geen sprake; leden van de Pathet-Lao kregen enkele minister-portefeuilles toegewezen en het communistische leger werd opgenomen in het officiële leger van Laos, waarbij dan tot. op de dag van vandaag een twistpunt bleef hoeveel officieren van de Pathet-Lao zouden moeten worden overgenomen. Bij de verkiezingen van 1958 wist de communistische partij haar stellingen aan zienlijk te versterken, zodat een linkse re gering te verwachten scheen. De sterk pro- Amei-ikaanse eerste minister, Phwi Sana- nikone echter, nam maatregelen tegen zijn politieke tegenstanders. In januari van dit jaar kreeg hij het parlement zover hem volmachten te geven, waardoor het hem mogelijk is geworden een jaar lang te re geren zonder volksvertegenwoordiging. De verkiezingen, welke in 1959 moesten wor den gehouden, gaan niet door. De moeilijk heden in Laos zouden een binnenlandse aangelegenheid zijn, ware het niet, dat de huidige regering van Laos wordt gesteund door de Verenigde Staten en Laos een buur land is van Nooi'd-Vietnam en China. Het orgaan van de communistische partij in China schreef onlangs reeds, dat China een verergering van de toestand in Laos niet lijdzaam kan aanzien. Bromfiets „Ik heb voor mijn verjaardag een brommer van mijn man gekregen", ver telde mijn buurvrouw me over het tuin hekje, terwijl ze een enorme was ophing. „Wat énig" zei ik vol medeleven, „dat is een mooi cadeau!" „Maar ik durf er niet op fluisterde ze met grote schrikogen ik vind het enge dingen, eigenlijk had ik véél liever een wasmachine gekregen, maar dat wil ik hem natuurlijk niet zeggen, nee hoor, ik doe de hele dag maar net, of ik er dolblij mee ben en dat is wel wal vermoeiend. Hij bedoelde het zo goed, dus ik wil hem niet teleurstellen, want hij is er zelf zo weg van! Ik bén niet zo'n snelheidsmaniak, ik fietste maar heel kalmpjes aan. Mijn zoon zei altijd: „Je hebt een gangetje, alsof je achter een processie of een optocht aan rijdt!" Dus u begrijpt, dat ik echt aan die snelheid moet wennen. Mijn neef heeft er ook een en veertien dagen geleden heeft ie zijn knie gebroken, hij ligt nog in het ziekenhuis en bij mijn zwager is het voor wiel eraf gevlogen. Misschien gaat het op den duur beter, maar ik heb nóu nog zo 't id.ee, dat alles, wat vóór me rijdt, ineens dwars over de weg zal gaan liggen, als ik aankom en dat alles, wat me inhalen wil, plots bij het passeren een grote hark zal uitsteken en dan zit je niet lekker rustig, hè, maar zo gespannen, weet u wel? Kon ik hem maar omruilen tegen een wasmachine!" Ze keek me aan met de ogen van een tragedienne. Ik knikte meewarig en vroeg me af, waar de man de verbijsterende tact van daan had gehaald, om met een brommer op de proppen te komen bij dit nerveuze vrouwtje, dat snakte naar een was machine. „Ach, als je niet zo schrikachtig bent, zijn het wel fijne dingen, het zal wél aan mij liggen; gemotoriseerd verkeer is per slot de geest van de tijd, hè?", zei ze ver goelijkend. Op dit moment trad haar man de tuin in. „Heeft ze het u verteld van de brom mer, vroeg hij stralend, ze is er zó gek mee! En maar om het ding heen dansen, maar ik zeg: je moet 'm ook uit elkaar kunnen halen, je moet weten, wat eraan hapert, als ie es ineens niet weer wil, omdat je een vette bougie hebt of zo iets. Dat moet je toch kunnen verhelpen, als je alleen op een stille weg zit, nietwaar Mien? En dat ga ik je nou eens haarfijn uitleggen. Ook als je benzinesproeier ver stopt is, moet je die zelf kunnen schoon maken, evenals je brandstoffilter en je luchtfilter. Dat is léuk, dat is sportief!! En je moet 'm zo nu en dan kunnen ont kolen en je remmen kunnen bijstellen. Dat zie ik graag van een vrouw. En dan kan soms je vliegwieldynamo defect zijn en je kan compressieverlies hebben, dat moet je toch kunnen herstellen!! Het is allemaal zo simpel, zó doodeenvoudig, kom maar mee!" Mijn buurvrouw knikte verslagen en wierp mij een grimas over haar schouder toe. Het kwam me voor, dat er zo nu en dan wel eens wat teveel enthousiasme van een mens kan worden gevergd. Marianne van Raak BRUSSEL (Reuter) Het Internationaal Verbond van Vrije Vakvei-enigingen heeft dinsdag bekendgemaakt, dat het de UNO heeft verzocht een onderzoek in te stellen naar de dood van de Algerijnse vakbonds leider Aissat Idir, die onlangs in een mili tair hospitaal te Algiers is overleden. De secretaris-generaal van het I.V.V.V., de heer J. H. Oldenbroek, schreef in een brief aan de seci-etaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, dat Aissat Idic zonder beschuldiging en verhoor gevan gengezet werd in een concentratiekamp voor 'n tijd van meer dan tweeëneenhalf jaar. Nadat hij vrijgesproken was, bleef hij echter in gevangenschap totdat hij op 26 juli overleed. De heer Oldenbroek zei in zijn brief aan Hammarskjoeld, dat de behandeling van Aissat Idir duidelijk in strijd is ïnet arti kel 9 van de algemene ^verklaring van de mensenrechten, waarin wordt gezegd, dat niemand het slachtoffer kan worden van willekeurige arrestatie, gevangenhouding of verbanning. Verder werd in de brief gezegd, dat Aissat Idir vier dagen na zijn vrijspraak ernstige brandwonden had. Dit rechtvaar digt het vermoeden, zo werd gezegd, dat hier iets niet in orde is, te meer omdat de autoriteiten wekenlang geen contact met Aissat Idir hebben willen toestaan en tegenstrijdige redenen hebben gegeven voor zijn opneming in een hospitaal. De heer Oldenbroek heeft eveneens een klacht tegen Frankrijk ingediend bij de internationale arbeidsorganisatie wegens inbreuk op de vrijheid van vereniging en het recht gezamenlijk te ondeiTiandelen. (UPI) In een Franse verklaring was meegedeeld, dat Aissat Idir overleden ;s aan brandwnoden, omdat hij door het roken van sigaretten in bed dit in brand zou hebben gezet. Wanneer een dokter zegt: wij zullen u wel weer opkalefateren, bedoelt hij: opknappen, genezen. Die betekenis: op knappen komt al vrij dicht bij de oor spronkelijke. Kalefateren is namelijk een scheepsterm voor breeuwen: de na den en reten tussen de scheepsplanken met uitgeplozen touw volstoppen en ze dan overgieten met kokende pek. Ka lefateren is een internationaal woord. Het Frans heeft calfater, het Italiaans: calafatare, het Duits: kalfatern, het Deens: kalfatre. De oorsprong moet worden gezocht in het Arabisch, waar in het werkwoord qalafa betekende: breeuwen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3