Ringweg met éénrichtingsverkeer en radiaalwegen naar centrum Jongeren uit tien landen op Teylingerbosch bijeen Veertien ensembles op Haarlems kleinkunstconcours Oplossing voor Amsterdams verkeerspuzzel neven aan de redactie WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 U slaagt wèl bij CORNEL Burgerlijke Stand van Haarlem Drukke receptie van woningbouwvereniging „Zorgvliet" Fennis winnaar van klassementsrit VAKANTIESPELEN Programma voor donderdag Vermoedelijk geval van oplichting Gelijke betaling voor gehuwden en ongehuwden Burgemeester Van Hall Ook Amsterdam wil behoud van recreatiegebied in Kennemerland Kraamverpleegster ernstig gewond bij aanrijding Examens NA JAAR VERBLIJF IN AMERIKA Twee jeugdige Duitsers aangehouden Visser leidt nog Om alle risico's van slecht weer te ver mijden hadden de Stichting Haarlems Bloei en „d'Oprechte Amateur", de orga nisatoren van het Haarlemse Kleinkunst concours, besloten het concours dit keer in één der zalen van hotel „De Leeuwerik" te houden. De heer W. van Willige zei het bij het begin van de avond met enige spijt, want achteraf bleek, dat het weer een op treden op het historische Prinsenhof best had toegelaten. En zo zaten dinsdagavond dan enige honderden belangstellenden critisch luis terend en kijkend in de Leeuwerik de ver richtingen van twee keer zeven amateur- kleinkunstgroepjes gade te slaan. Aan een tafeltje apart luisterde en keek mins tens even critisch de jury, bestaande uit mr. Harm Smedes, mejuffrouw Didi San ders en de heer J. W. van de Ven. Na af loop van de finale op donderdagavond zou zij een persoonlijke puntenwaardering ge ven. Op die finale zou men van de thans op tredenden weer kunnen zien: de Agja's, een zingend echtpaar uit Dordrecht; de heer Paul Haanstra, een declamerende Haarlemmer, de Baby Dolls, twee jongens en een meisje met een gitaar uit Zaandam; de heer Pieter Beukenkamp uit Haarlem met Franse chansons, Mr. Roxy uit Rot terdam met persiflages, het Haarlemse duo Van Zwieten met kunstfluiten en para frases, het Zaanse acrobatentrio De Blan- ca's, het Haagse ensemble De Peanuts en de Haarlemse mevrouw Trees Wolzak Arnaud de Calavon met voordrachten. De avond had een prettig verloop. Voor de verbindende teksten tussen de verschil lende nummers zorgden de heren Kees Bruijn en Dick Nooij. Jammer was het, dat de volgorde van de optredenden vrij willekeurig leek te zijn gekozen. Zo moest bij voorbeeld mevrouw Wolzak na de pau ze haar ernstige gedichten zeggen, kort nadat net duo Van Zwieten de zaal met kostelijke parafrases op het lied „Er za ten zeven kikkertjes" onbedaarlijk had doen lachen. Overigens waren uiteraard de meeste nummers van vrolijke aard, zodat dit bezwaar zich niet behoefde te herhalen. Met uitzondering van de voor drachten en het Zaanse acrobatennummer hadden de meeste optredenden het gezocht in de lichte muziek. En zo kon men dan voor de pauze ach tereenvolgens genieten van „The Shakin' Hearts," een modern ensemble uit Am sterdam met Engelse liedjes, het zingen de Dordtse echtpaar Agja's, dat met be geleiding van pianist Aart de Nat enige Duitse liedjes ten gehore bracht, de Baby Dolls uit Zaandam, die op hun beurt Ne derlandse liedjes lieten horen, waarvan enige door hen zelf gemaakt, Paul Haan stra uit Haarlem, die enige gedichten voor droeg, waarvan ook twee door hem zelf gemaakt, „Meneer Zwiero," de kunstflui ter, één dei leden van het duo Van Zwie ten, de Oostzaanse Simon Hottentot met vaardige accordeonmuziekjes, en de Pea nuts, een ensemble uit Den Haag, dat aar dige Engelse liedjes zong en speelde. Na de pauze was de variatie iets groter, omdat in dat gedeelte van de avond het optreden van de Zaanse acrobaten, de Blanca's van de parafraserende Van Zwietens en van mevrouw Wolzak-Arnaud de Calavon met declamatie viel. Verder traden na de pauze op: Pieter Beuken- Advertentie Keus uit 100 rijwielen v.a. 125. HOUTPLEIN 35 - 37 - TELEFOON 12493 BEVALLEN van een zoon: 31 juli: C. M. J. Kamstra-Ter Burg; G. J. D. van de Graaf-Holtz; 1 aug.: A. J. M. Vercaute- ren-Kroon; C. J. Velterop-Wassenaar; M. H. Kroft-Klinkenberg; H. Pander-Smedes; L. H. Broekman-Fluitsma; 2 aug.: M. S. Rommelse-van Dam; H. W. Heeremans- Nelis; W. A. van Leeuwen-Wienk; A. H. Peeters-van Steen. BEVALLEN van een dochter: 1 aug.: J. C. Borst-Zijlstra; 2 aug.: H. L. Bleeker- Kieft; E. F. E. Voss-Hirschfeld; J. J. Riet veld-Balder; M. J. Vink-Henzen; 3 aug.: P. Nuijsink-Steenvoorden; C. M. Wielinga- Parson (2 d.). OVERLEDEN: 30 juli: J. Leechburch Zuidgeest, 95 j., Acaciastraat; 31 juli: J. J. de Does-Smit, 72 j., Gasthuisvest; H. V/. Klarenbeek-Maas, 66 j., Kamperlaan; P. van Westerhoven, 67 j., Beukenstraat; 1 aug.: J. Huigen-Addink, 79 j., Gen. Spoorlaan; C. Bergman-Schaap, 69 j., Vondelweg; M. J. van de Pol-Borghouts, 50 j„ Zijlweg; W. Roodenburg, 74 j., Haze- oaterslaan; W. van den Hoek, 70 j., Hélène Swarthstraat; 2 aug.: H. J. H. Mazee- Harmsen, 75 j„ Jan Steenstraat; P. Sannes- Faber, 54 j„ Kweektuinstraat. ONDERTROUWD: 3 aug.: P. J. C. van Deurzen en M. G. Schrama; P. Oostwouder en M. van der Wal. GETROUWD: 3 aug.: H. A. Verbeek en M. T. T. Schrijner. De Baby-dolls uit Zaandam traden dinsdagavond op met Nederlandse liedjes, waarbij er enige waren, die zij zelf hadden gemaakt. kamp uit Haarlem met Franse chasons, de Jujanti's met Tiroolse liedjes en Mr. Roxy uit Rotterdam, die met behulp van een grammofoonplaat zó bedriegelijk een operazanger en Elvis Presley nadeed, dat enige toehoorders :n de zaal vol bewonde ring zijn machtig stemgeluid prezen, en Los Diamantos, een trio met Mexicaan se muziek. Donderdag kan rren dus in De Leeuwe rik negen ensembles nog eens opnieuw horen, waarbij de jury een persoonlijke puntenwaardering zal toekennen. De receptie, die het bestuur van de veertigjarige Haarlemse woningbouwver eniging „Zorgvliet" dinsdagmiddag in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt hield, is zeer geanimeerd verlopen. Be halve vertegenwoordigers van de gemeen te, van zusterverenigingen en de Haar lemse Federatie kwamen talrijke leden van de woningbouwvereniging het bestuur geluk wensen. De voorzitter, de heer Ch. Roos, her dacht de vorig jaar overleden voorzitter, de heer J. de Jonge. Het verheugde hem echter de oprichter van „Zorgvliet", de heer T. Colegem, te kunnen verwelko men. De heer J. L. Aikema van het ge meentelijke huisvestingsbureau getuigde van zijn waardering voor het werk dat de vereniging in het belang van de gemeen schap doet. Hij dacht in het bijzonder aan de echtgenoten van de..be.styu.x,sleden. 4ie behalve vaak hun man, ook zelf nog tijd aan de vereniging offeren. Spreker dankte het bestuur verder voor het begrip dat het heeft voor het werk van het huisves tingsbureau. Drs. M. H. van der Hoeven, chef van de afdeling openbare werken, bedrijven en volkshuisvesting der gemeente, sprak waarderend over de prettige samenwer king tussen de woningbouwvereniging en de verschillende takken van dienst. De voorzitter van de Federatie van wo ningbouwverenigingen voor Haarlem en omstreken, de heer W. C. van Kampen, gaf een terugblik over de veertig jaar van het bestaan van „Zorgvliet" en hij herin nerde er aan dat dit ook het werk is ge weest van wijlen de heer De Jonge. De heren M. Seubring en Kraay boden vervolgens het bestuur drie klokken aan voor de „huurkantoortjes", alsmede een drinkstel en een vloeilegger. De oprichter van „Zorgvliet", de heer T. Colegem, zei het verheugend te vinden dat de woningbouwvereniging thans ruim drie honderd woningen in beheer heeft. Spre ker hoopte dat het er binnen tien jaar dui zend zullen zijn. Hij herinnerde er aan hoe „zorgvliet" in 1919 werd opgericht in een tijd van grote woningnood. Het bestuur vergader de in het begin in het persoreelsverblijf van de N.Z.H. aan de Tempeliersstraat. De penningmeester van de jubilerende vereniging, de heer J. Regenboog, huldig de de voorzitter voor alles wat deze voor de vereniging doet. De heer Roos dankte ten slotte voor alle hartelijke woorden, bloemstukken en ge schenken. Hij zei dat het werk van de wo ningbouwvereniging toch ook wel een dankbare taak is. omdat zij er aan mee werkt dat bewoners van slechte huizen naar goede woningen kunnen verhuizen en daarbij meestal ook in een betere om geving komen te wonen. De twaalfde klassementsrit in de zomer avondcompetitie om de „W. Metz"-beker, die gisteravond door dc Haarlemse wieler club „De Kampioen" in het „Van der Aart sportpark" werd gehouden, is gewonnen door Gé Fennis. Hij behaalde zes punten meer dan zijn naaste concurrent Aad Koo nings. Deze rit droeg een spannend karakter. Aanvankelijk weerden Bogaard, Jansen, Bouma, Koonings, Fennis, Rutte en Peters zich het felst in de strijd om de punten. Nadien, toen er nog vier van de acht klas sementen in het verschiet lagen, hebben Fennis, Koonings, Blommaert, Rutte en Bouma door een geslaagde ontsnapping de punten onderling verdeeld. Daarbij toonde Fennis zich steeds de rapste en legde daar mee de basis voor zijn uiteindelijke over winning. Bouma verdween in de eindfase van het strijdtoneel. De uitslag luidde: 1. Fennis 29 pnt.; 2. Koonings 23 pnt.; 3. Rutte 19 pnt.; 4. Jan sen 12 pnt.; 5. Blommaert 9 pnt.; 6. Bo gaard 9 pnt.; 7. H. Peters 6 pnt.; 8. Riethoff 3 pnt.; 9. Van Tintelen 1 pnt.; 10. Walters 1 pnt. Bij de C-klassers zorgde Vergers voor een verrassing door Van der Horst en Jan sen in de sprint te kloppen. De uitslag was: 1. Vergers, 2. Van der Horst, 3. Jansen. 4. Van Kaam, 5. Assema, 6. Croese, 7. Ruys, 8. Citroen, 9. Wagner, 10. Deinum. Haarlems Speeltuin Verbond: Voor alle verenigingen: 10.30 uur op terrein Van Oosten de Bruynstraat: Achtkamp voor jongens van 1014 jaar. „Buitenrust" (Van Zompelstraat): 1011 uur zwemmen in zwembad Houtvaart Leeftijd 614 jaar. „Delftwjjk" (Van Moerkei-kenstraat): 1011 uur zwemmen in zwembad Kleverlaan. Leeftijd 614 jaar. 2 uur: Excursie naar Stadskweektuin. Leef tijd 614 jaar. „DV.S." (Vondelweg): 2 uur: excur sie naar Stadskweektuin. Leeftijd 614 jaar. „Flora" (Van Oosten de Bruynsti'aat): 10.30 uur: achtkamp. „Klarenhof" (Brouwersplein): 2 uur: speux-tocht in de buurt. Leeftijd 6 14 jaar. „Nieuw Leven" (Spaarndam): 2 uur excui'sie naar Stadskweektuin. Leef tijd 614 jaar. „Patvliet" (Delftwijk): 1011 uur zwemmen in zwembad Kleverlaan. Leeftijd 614 jaar. „Weltevreden" (Spaarndammex-weg) 2 uur excursie naar Stadskweektuin. Leeftijd 614 jaar. Haarlemse Kath. Ver. v. h. Gezin „Hof van Eden" (Geusevesperstraat): Tekenwedstrijd. 2 uur viswedsti-ijd in Spaarndam. „Zaanenoord" (Zaanensti-aat): Wan deltocht naar Bosbeek. Leeftijd 812 jaar. Haarlemse Raad voor de Jeugd 24 uur ï-uilbeurs op het Doelen terrein. Een bewoner van de Van Eedenstx-aat in Haai-lem heeft bij de politie aangifte ge daan van een vermoedelijk geval van op lichting. Maandagmorgen om half twaalf korte tijd nadat zijn ^echtgenote het huis had verlaten om boodschappen te doen, belde een jonge, lange en donkere man aan. Hij vroeg de werkster, die opendeed, of mevrouw de 10,50 had klaargelegd die hij zou komen halen. De man voegde er aan toe dat „mevrouw de kwitantie gis- teren al had gekregen". „Schiet u dat be drag maar even voor-, want andex-s moet ik terugkomen", drong de onbekende aan. De werkster betaalde evenwel niet en de man ging er toen vandoor. De bewoner kreeg het idee dat het hier ging om een poging van iemand die op een gemakkelij ke manier aan geld wil komen en hij deed aangifte. Raadslid stelt vragen aan B. en W. Het Haarlemse gemeenteraadslid de heer A. P. N. Pielage (Arb.) heeft schriftelijke vragen gericht aan het college van B. en W. naar aanleiding van een advertentie in één der plaatselijke bladen, waarin voor het Gemeentelijk Energiebedrijf een werk ster op arbeidsovereenkomst werd ge vraagd, tegen een uurloon van 1.08 voor gehuwden en 1.15 voor ongehuwden van 23 jaar of ouder. De heer Pielage vraagt of B. en W. dit vex-schil bekend is en zo ja, waarop dit verschil in betaling dan gebaseerd is. Voorts vraagt het socialistische raadslid, of het college niet van mening is, dat, aan gezien het hier gelijke prestaties betreft, gelijke betaling normaal te achten is. Terwijl B. en W. van Velsen nog bezig zijn met de bestudering van de door de Velsense wethouder H. de Boer geuite beschuldigingen, dat „Kennemerland en vooral de gemeente Velsen slachtoffers dreigen te worden van de concurrentie strijd tussen Amsterdam en Rotterdam" en van de vragen die daai'over zijn ge steld door de fractieleider van de P.v.d.A. in de Velsense gemeenteraad, heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, een onzer redacteuren verklaard, dat Amsterdam niets te maken heeft met plannen die Velsens gebied of daarom heen zouden betx-effen. Het feit dat ambtenaren van de gemeen te Amsterdam uit hoofde van hun deskun digheid zijn gex-aadpleegd voor plannen die van belang zijn voor provincie of het gehele land, wil niet zeggen dat zij de tol ken van Amsterdam in deze zijn. Am sterdam zou index-daad niets liever zien dan dat recreatiegebied, dat volgens de heer De Boer verloren dx-eigt te gaan, zo dicht bij Amsterdam behouden zou blijven. Burgemeester Van Hall wees voorts de beschuldiging van de hand, dat het schep pen van een tweede basisindustrie ten zui den van het Noordzeekanaal door Amster dam zou worden gewenst. „Amsterdam zo zei hij, „heeft daar geen enkel belang bij. Het heeft wel belang bij een verbete ring van de toegang tot het Noordzeeka naal en bij een verbreding van het kanaal waarvoor ook door Amsterdam offers worden gebracht. Burgemeester Van Hall wees ook de be schuldiging van de hand, dat Amsterdam aan machtswaan zou lijden: Amsterdam wil geen macht over andere gemeenten of delen ervan, aldus mr. Van Hall. Hij wees erop dat het vestigen van een in dustrie een zegen kan zijn. „Dat zou de gemeente Velsen, op wier gebied de hoog ovens staan, toch wel moeten weten". Amstex-dam heeft met de plannen op eigen gebied de handel vol. Het wil zich geenszins inlaten met de zaken van ande re gemeenten. Ooggetuigen gevraagd Dinsdagmiddag om kwart voor zes is op het kruispunt Vex-spronckweg-Schotersin- gel in Haarlem een daar op haar fiets rijdende zeventigjarige Haarlemse kraamverpleegster door een motor aan- gex-eden en ernstig gewond. De wielrijdster reed over de Schotersin gel en verleende bij de Verspronckweg waarschijnlijk geen voorrang aan een mo torrijder. Zij kwamen met elkaar in bot sing en vielen. De kx-aamverpleegster moest met een schedelbasisfractuur naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De motox-rijdex-, een 34-jarige magazijnbe diende uit Amstex-dam noch een duopas- sagiere kreeg letsel. De politie vex-zoekt ooggetuigen van de aanrijding zich met haar in verbinding te stellen. Utrecht. Frans m.o.-A: A. van der Graaf, Haar lem; T. L. Harmens Rotterdam; N. Henkels, Den Haag; S. P. Hofstra. Eindhoven; P. J. Gommans, Asten; D. H. Haarbosch, Nijmegen; H. B. M. Hoe- demakers, Geleen; H. A. L. van Doornen, Am sterdam en de dames E. Chr. Hinrichs. Den Haag; A A. H. van Driel, Rotterdam; H. Essers. Am sterdam; A. Bredemeijer, Bloemendaal; S. Dörr Oliemans, Haarlem. „HAPPY DAYS are here again". Dit lied kan men dezer dagen dikwijls horen in het conjerentieoord „Teylingerbosch" in Vogelenzang. En de titel is zeker wel toe passelijk, want de zangers zijn leden van een internationale groep jongeren, die in de bosrijke omgeving van het conferentieoord bijeenkomen om nog eens herinneringen op te halen aan het uiterst genoeglijke jaar, dat zij onder auspiciën van de American Field Service in de Verenigde Staten van Amerika hebben doorgebracht. Het is een groep van zeventien jongens en meisjes, waax-van de zeventienjarige Maja Mechelsen uit Zweden de jongste is en de twintigjarige Jacques Moreillon uit Zwitserland en Maj Törnroth uit Finland de oudsten. Als men er tenminste de twee- entwintigjarige Amerikaan Tom Posnansky niet bij x-ekent. Maar hij telt eigenlijk niet mee, omdat hij in de Verenigde Staten thuishoort en de zestien anderen „chape- x-onneert". Zodra dit woox-d echter klinkt, lacht iedex-een, want Tom is helemaal bij de groep gaan hox-en en de twee jaar leef tijdsverschil spelen nu geen enkele rol meer. In 1957-1958 behoorden deze jongeren tot de 1.039 middelbare scholieren uit alle de len van de wereld, die dank zij de Ameri can Field Service in de gelegenheid wer den gesteld een jaar lang bij een Ameri kaanse familie of op een Amerikaanse kostschool te verblijven en aan de andere kant van de Oceaan een jaar „highschool" te volgen. De American Field Sei-vice waaraan in „Ex-bij" van jongsleden za terdag een artikel it gewijd is de or ganisatie, die in de eerste wereldooiTog be gon met het vervoer van gewonden van de slagvelden en die dit wei-k ook in de tweede wereldoorlog aan alle fi-onten heeft verricht. Na de oorlog werd begonnen met een grootscheeps uitwisselingsprogramma van scholieren; die uit alle delen van de wei-eld naar Amerika kwamen. Omge keerd kunnen Amerikanen enige tijd in Europa doorbrengen. Na afloop van het Amerikaanse jaar worden alle jongeren uitgenodigd een gro- te bustrip te maken. In het afgelopen jaar wax-en het 31 bussen met jeugdige buiten- landex-s, die alle een eigen route door de Verenigde Staten maakten en in Washing ton bijeenkwamen. De zeventien jongeren die thans in Vogelenzang verblijven, za ten met achttien anderen in zo'n bus. En allemaal waren het er wel over eens, dat de geest van vriendschap en overeenkomst in hun bus wel de kroon spande van het gehele gezelschap. Met hun chauffeur John hadden zij zoveel van de Verenigde Staten gezien en zoveel plezier gehad, dat het iedereen geweldig speet, dat zij weer naar hun haardsteden moesten terugkeren. Vandaar, dat in het hoofd van de negen- tienjax-ige Michiel Hennus uit Hilversum het plannetje rijpte, alle jongeren uit hun bus „A.F.S. '58 1 B" nog eens voor een reünie bijeen t.e roepen. Hij kreeg steun van een Nederlands meisje, de acht- tienjai-ige Conny Bais, en beiden hebben toen hun vx-ienden, die over de gehele we reld verspreid wonen, aangeschreven met het doel een bijeenkomst in Nederland te arrangex-en. Dat is dan nu gebeurd. Hoe wel niet iedex-een kon komen er waren onder meer jongeren bij uit Pakistan, Ja pan, Turkije en Argentinië, voor wie de reis naar Nederland een te groot bezwaar was kx-egen zij er toch zeventien bij el kaar. En dit zijn dan jongens en meisjes uit Duitsland, België, Denemarken, Zwit- seiTand, Spanje, Zweden, Finland en Noor wegen. Zij allen vermaken zich best in Neder land. Zij zijn naar Amsterdam geweest „de gewone dingen gezien" en zij gaan deze week naar Rotterdam om de uit Amerika tex-ugkex-ende gx-oep jongex-en te verwelkomen. Allen zijn dol op zingen in Amster dam hebben zij dit zelfs onder de Munt toren gedaan om geld op te halen, hetgeen één cent en een snoepje opleverde en zij nemen de uitwisseling en de vriend- schapsbevoi-dering heel ernstig. Dat blijkt wel uit de spijt, die zij in hun stemmen laten doox-klinken, als zij erop wijzen, dat nog te weinig jonge Amerikanen naar Europa kunnen komen, omdat er niet ge noeg adx-essen zijn van mensen, die hen enige maanden willen onderbrengen. Van daar ook hun levendig internationaal con tact en vandaar ook deze reünie. Berit Jansen uit Oslo voor haar vrienden „Bunny" heeft van het gehele bezoek een prachtig plakboek samengesteld, dat zij vol trots laat zien. Er staan foto's en kranteartikelen, progx-amma's en routebe schrijvingen in en het vormt een tastbare herinnering aan een prettig verblijf waar- van deze reünie een ander genoeglijk uitvloeisel is. (Van onze Amsterdamse redacteur) In het archief van het Amsterdamse stadhuis ligt een dossier, dat niet meer zal wox-den opengeslagen. Het bevat het plan, dat hoofdcommissaris Kaasjager destijds aan het college van B. en W. als advies heeft voorgelegd, volgens hetwelk een aantal grachten zouden moeten worden ge dempt om ruimte te bieden aan het ver keer. Er waren veel tegenstanders van het dempingsplan. Er waren ook voor standers. Maar na alle cx-itiek, die op het hoofd van de heer Kaasjager neerkwam, durfde niemand het voor hem op te ne men. De heer Kaasjager heeft echter in ieder geval de verdienste gehad, dat hij de kat de bel heeft aangebonden: het ver keersprobleem kreeg plotseling de grote aandacht van het gemeentebestuur. In de gemeenteraad is langdurig beraadslaagd over de vraag of men de binnenstad moet sluiten voor het verkeer of dat men daar entegen het centrum betere bereikbaar moet maken door de aanleg van nieuwe wegen. De eerste oplossing werd haast even ver werpelijk geacht als het plan-Kaasjager. Wil men de hoofdstad als handelscentrum behouden, dan is het toelaten van het ver keer een eerste eis. De tweede oplossing houdt het gevaar in, dat door grote door braken de histox-ische schoonheid wordt geschaad. Een compromis lag voor de hand. De ervaring in andere steden heeft geleerd dat met een éénrichtingverkeer grote ver beteringen tot stand kunnen komen. Wel nu, in de tekenkamers van de Dienst der Publieke Werken wordt thans hard ge werkt aan de voorbereidingen, die het mo gelijk moeten maken binnen vijf a zes jaar een grootse ringweg te maken: de door de Singelgxacht gescheiden wegcom- A uto gestolen De Zandvoortse politie heeft twee jeug dige Duitsers uil een tentenkamp in IJmuiden aangehouden en ingesloten. Zij hebben bekend van de Noordboulevard in Zandvoort een Duitse personenauto te heb ben weggenomen. De Bloemendaalse politie heeft deze auto in de nacht van maandag op dinsdag op de Zeeweg aangetx-offen. Daarbij is geble ken dat de auto een paar keer over de kop is geslagen en dat de inzittenden ver wondingen hadden opgelopen. Het spoor leidde naar een tentenkamp in IJmuiden waar een negentienjarige scholier uit Es sen, die een grote hoofdwonde had, en een twintigjax-ige leerling-mijnwerker uit Keulen na aan de tand te zijn gevoeld ten slotte bekenden de auto te hebben weg genomen en er op de Zeeweg mee over de kop te zijn géslagen. In het prestatieklassement der open wedstiTjden van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" heeft de Santpoorter Coen Visser nog steeds de leiding. Alhoewel Aad Straver weer zeven punten op hem ingelo pen is. Ook Cees Piers komt steeds meer opzetten. Hij deelt nu met Henk Buis de derde plaats. De stand luidt momenteel: 1. C. Visser (Santpoort) 96 pnt; 2. A. Straver (HaaiTem) 75 pnt; 3. en 4. H. Buis (Vijfhuizen) en C. Piers (Haarlem) 49 pnt; 5. E. Riethoff 26 pnt; 6. L. Vaars 16 pr.t; 7. Th. Mathot (allen Haarlem) 12 pnt; 8. A. Reekers (Nieuw Vennep) 1 pnt. Bij de nieuwelingen heeft de steeds meer op de voorgx-ond tredende Cees Jansen de leiding van Henk Peters overgenomen. Ook Wil Biommaert en Ed Sminia zijn Peters gepasseerd. De stand luidt: 1. C. Jansen 78 pnt; 2. 2. Blommaert 51 pnt; 3. E. Sminia (allen Haarlem) 41 pnt; 4. H. Peters (Heemstede) 40 pnt; 5. A. Bogaai-d 31 pnt; 6. R. Hen- di-fiks 27 pnt; 7. G. Fennis (allen Haarlem) 12 pnt; 8. K. van Tintelen (Vijfhuizen) 9 pnt; 9. L. Nijssen (Haarlem) 8 pnt; 10. M. Bouma (Spaax-nwoude) 5 pnt. binaties Mauritskade-Stadhouderskade- Nassaukade en Sarphatistraat-Wetering- schans-Marnixstraat. Belangrijk is, dat er om dit plan te verwezenlijken op een reeds op de slooplijst staand huizenblok bij het Weteringcircuit na, geen doorbraken no dig zijn. Wel zullen Stadhouderskade en Mauritskade door een brug over de Am- stel met elkaar moeten worden verbonden Van deze ringweg uit leiden diverse ra diaalwegen, naar het centrum: Weesper- straat, Utrechtsestraat, Vijzelstraat, Leid- sestraat, Rozengracht en Haarlemmer straat. De bedoeling is, al naar behoefte, deze straten te verbreden. Ook dit zal de grachtengordel niet aantasten. Het zal wel een tijdrovende kwestie zijn, want er zul len uiteraard honderden huizen moeten worden onteigend. De Weesperstraat is de eerste radiaal- weg, die voor verbreding in aanmerking komt. De oostwand van deze straat is thans vrijwel geheel in eigendom van de gemeente en de sloopwerkzaamheden zijn reeds over een afstand van tweehonderd meter gevorderd. Deze verbreding is van zeer groot belang, omdat de Weesper straat aan de ene kant de invalsweg zal worden van het verkeer uit het Gooi en aan de andere kant een directe verbinding geeft met de toegangsweg tot de IJtunnel, als die er nog eens komt.. Binnen enkele jaren zal de verbreding van de Weesperstraat een feit zijn. De vol gende stap is de reeds in het uitbreidings plan van 1935 aangekondigde verbreding van de Utrechtsestraat. Naast deze maatregelen, die het verkeer lucht zullen geven, streeft Amsterdam naar verbetering van het openbaar ver voer, opdat velen, die thans nog van hun eigen vervoermiddel gebruik maken, zullen besluiten hun %/agen achter te la ten op de parkeerplaatsen, die bij de in valswegen van de stad en langs de grote ringweg zullen komen. Dat tram- en bus- verkeer van Amsterdam is een probleem apart. Het feit, dat zes van de belangrijk ste tramlijnen over hetzelfde spoor Rokin- Damrak lopen, maakt dit tramverkeer zeer kwetsbaar. Eén kleine aanrijding tij dens het spitsuur en duizenden Amster dammers komen te laat op hun werk. Een van de oplossingen is: een metro. Ook hieraan wordt door Publieke Werken gewerkt. Maar reeds hebben B. en W. bij de jongste begrotingsbehandeling doen weten, dat een ondergrondse voor Amster dam schier onbetaalbaar zal zijn. Er zul len dus andere wegen moeten worden ge zocht om enorme mensenmassa's snel te vervoeren. Het zijn moeilijke puzzels, want Amster dam is een stad, die in de middeleeuwen wei-d gebouwd met de idee, dat het ver voer te water zou geschieden. Maar het is nu een stad met een paar honderddui zend fietsen, maar ook nog 46.000 auto's. 9.000 vrachtauto's, 400 autobussen, 19.000 motorfietsen en scooters en ruim 45.000 bromfietsen.. (Verkort weergegeven) Verloren voorwerpen. De halfjaarlijkse veiling van verloren voorwerpen bij de Nederlandse Spoorwegen bewijst, hoe wei nig verliezers gesteld schijnen te zijn op het terugkrijgen van hun vermist bezit. Zelf heb ik hiervan dezer dagen een staal tje ervaren. Dezer dagen vond ik een por temonnee, die een niet onaanzienlijk be drag aan geld bevatte. Onmiddellijk deed ik van deze vondst aangifte bij de politie. Tot nog toe heeft niemand zich echter als verliezer aangemeld. Indertijd heb ik nóg eens zo'n vondst gedaan. Maar in die beurs zat toevallig een bewijsstuk, waaruit hei adres van de verliezer was af te leiden. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat iedereen in zijn portemonnee een adres kaartje meedroeg? Hij heeft dan een waarborg tegen verlies en hij maakt het gemakkelijk voor de EERLIJKE VINDER. Tweeduizend schelpen gebruikte de Zeeuwse kunstenaar Andries Minder hout voor de vervaardiging van dit ■mozaïek van 60 X 100 cm., bestemd voor de hal van de nieuwe telefoon centrale in Tholen. Het mozaïek sym boliseert de automatisering van de telefoon. De schelpen zijn met een door de heer Minderhout samengestelde specie vastgezet; deze specie wordt steenhard doch tast de schelpen niet aan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5