Olieleiding Rotterdam-Rijn „overschreed" de grens Nieuw Guinea expeditie heeft het Antares-onderzoek afgesloten (Kort en bondig Akkoord met scheepsbouwer Verolme over financiering der expeditie Ruim dertig gezinnen gedupeerd Inwoner van Uithoorn verhuurde niet bestaande chalets Busdienst in Umond Gebroeders Oosterom verliezen beroep Paratyfus in Nieuwland door besmet vlees Drie doden in het verkeer Urenlang verhoor van Belg Zeveritien misdaden bekend maar niet de priestermoord Kerkelijk Nieuws Dankzij Amerikaanse werkmethoden komt er per dag anderhalve kilometer buis bij In juni ruim 7300 nieuwe woningen Onzekerheid over de huurhlokkering Slecht 20.000 huiseigenaren hebben aan nog bestaande) verplichting voldaan Communistenleider in in Hongarije overleden Hongaars schip in de Dardanellen gezonken Taloeg Goenoeng Meer levensverzekeringen in eerste halfjaar 1959 Nieuwe cultuurmij. Statutenwijziging bij Hooimeijer De Rentespaarbrieflening ijna drie ton verlies voor Serbadjadi De heer Van Eibergen Santhagens overleden WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1959 Het bestuur van de stichting Expeditie Nederlands Nieuw-Guinea deelt thans me de dat met de scheepsbouwer C. Verolme, na het door deze gedane aanbod, volledi ge overeenstemming is bereikt over de verdere financiering van de expeditie. De door hem gestelde zakelijke voorwaarden zijn door het stichtingsbestuur volledig en inet dankbaarheid aanvaard. Over het verdere verloop van de expedi tie wordt gemeld dat op 4 en 5 juli enkele leden der geologische groep, namelijk de heren Escher en Verstappen, de Antares- toppen, respectievelijk 3.380 en 3.650 me ter hoog (ongeveer 500 meter lager dan op de kaart staat aangegeven) hebben be reikt. Van bijzondere vondsten is geen mel ding gemaakt. De biologen, de zoölogen Vervoort, Staats en Van Heijningen en de botanici Kalkman en Van Zanten en de landbouw- geoloog Reynders kwamen niet verder dan ongeveer 2.300 meter op de zuidhelling van de Antares, omdat het onmogelijk was met de ene helikopter die over is, hoger te komen. De anthropologen, de heren De Wilde en Nijenhuis, en de taalkundige Anceaux ble ven uiteraard in de bevolkte streken. We gens het uitvallen van één helikopter, die om verschillende redenen niet zal worden vervangen, moet het Antaresonderzoek thans worden afgesloten. Er zal nu naar worden gestreefd in het ten noordwesten van het basiskamp gelegen terrein, dat eveneens geheel onbekend is, door te drin gen, voor zover dit met één helikopter en met dragers mogelijk is. Men zal dan werken in de richting van de Julianatop, waarvan men meent dat hij 4.700 meter hoog is. Als dit cijfer juist blijkt te zijn, De rijkspolitie in Uithoorn wacht in spanning op de terugkeer uit Oostenrijk van een 39-jarige ex-autox-ijschoolhouder, die wordt verdacht van verduistering van 23.750 gulden ten nadele van een Utrecht se financieringsmaatschappij. Voorts heeft hij volgens de politie een dertig tot veertig gezinnen uit geheel Nederland val se voorspiegelingen gedaan over het be schikbaar stellen van vakantiechalets in Oostenrijk. Na aankomst aldaar kwamen deze mensen tot de ontdekking, dat de door hen besproken gebouwtjes óf niet be stonden, óf reeds door andere families be zet waren. Zij hadden bedragen variëren de van honderd tot zeshonderd gulden-pei' chalet vooruit moeten betalen. Hoewel Interpol is ingeschakeld heeft men van de zijde van de Nederlandse po litie niet om de aanhouding van de ex-rij schoolhouder verzocht. Na overleg met zijn. echtgenote, die met haar beide kin deren in Haarlem vertoeft, heeft men na melijk goede redenen om aan te nemen dat hij uit eigen beweging naar Nederland zal terugkeren. Op deze wijze kan de uit leveringsprocedure worden omzeild, die het gevolg zou zijn van een arrestatie in Oostenrijk. Tot voor enkele maanden was de man eigenaar van een autorijschool in Uithoorn met een wagenpark bestaande uit twee scooters en vier auto's. De aanschaffing van deze voertuigen was gefinanciei'd door een Utrechtse maatschappij. De maande lijkse aflossing bedroeg 1500 gulden. Toen de rijschoolhouder dit bedrag niet meer op kon brengen, verkocht hij auto's en scooters en maakte zich daardoor schul dig aan verduistering. Deze bleef even wel voorlopig onopgemerkt. Om uit zijn fi nanciële moeilijkheden te komen ging hij naar Oostenrijk, waai- hij contact opnam met verhuurders van chalets. Hij zegde deze toe voor Nederlandse toeristen te zorgen en bij de transacties te bemidde len. In het begin ging alles goed, maar 'oen hij weer door financiële nood ge dwongen ertoe overging aan belangstel lende landgenoten niet bestaande vakan- overblijven aan te bieden en voor één xalei drie gezinnen tegelijk te boeken iep hij vast. Een Bussumse arts, die op leze manier was gedupeerd, deed aan gifte bij de politie en daarna kwamen nog meer klachten van gedupeerde vakantie gangers bij de rijkspolitie in Uithoorn bin- len. Ook de Utrechtse financieringsmaat- chappij diende een aanklacht in wegens erduistex-ing. (Van onze Haagse redacteur) De Kroon heeft thans afwijzend be schikt op het beroep dat de firma ge broeders Oosterom in Beverwijk heeft in gesteld tegen de door de commissie ver gunningen personenvervoer toegestane grenswijziging tussen de streekvervoers- gebieden van NACO en N.Z.H., waardoor de Haax'lemse onderneming in staat is het traject IJmuiden-Beverwijk-Velsen-noord te dienen. De Kroon heeft overwogen dat de door de appelante gewraakte gi'enswijziging een logisch gevolg is van de ingebruikne ming van de Velsertunnel en dat zij het belang van een duurzame en redelijke vervoex-svoorziening dient. De Kroon heeft voorts overwogen dat de gebroeders Van Oosterom slechts zeer ten dele aan de '■eiwoerbehoeften in dit gebied tegemoet 'ouden kunnen komen, omdat de vraag )-iar vervoer daar verder gaat dan alleen aansluiting op het lokale vervoer in de xeente Beverwijk, zodat naast de door xpelante beoogde verbinding een bus- "nst noodzakelijk zou blijven om in de eerdere behoeften te voorzien. Öok hebben de bewoners van het streek- ervoergebied van de N.Z.H. groot belang 'Ui de huidige vervoersvoorziening, welke e beschouwen is als een noodzakelijke 'tbreiding van het openbare vervoer bin nen de gemeente Velsen. zou dit de derde top in hoogte zijn van Nieuw-Guinea, na de Carstensztop van 5.030 en de Wilhelminatop van 4.750 me ter. Wellicht zullen de geologen in staat zijn ook deze top te bereiken, maar ook de andere groepen zullen pogen hem zo dicht mogelijk te benaderen, waarbij vooral op botanisch en zoölogisch gebied veel interessants kan worden verwacht. Door het werpen van kleurstof in de Ok Sibil is de uitmonding van het onder aardse deel van deze rivier in het kalk- gebergte in de Oost-Digoel gevonden. De ze uitmonding ligt niet in de bron bij Ariemkop, maar nabij de kampong Son- gan. De Franse cineast Caisseau, die kort ge leden Nederlands Nieuw-Guinea bezocht, vond het expeditiegebied blijkbaar te ruig en ook wegens de weinige vliegtuighulp die de expeditie hem kan bieden, is van samenwerking afgezien, aldus de mede deling van het stichtingsbestuur. Besmet vlees in een slagerij in het Wal- cherse dorp Nieuwland is gebleken de be smettingsbron te zijn geweest voor de zich steeds uitbreidende paratyfus in die ge meente. Vijftien patiënten, waarbij ook de slager, zijn in het ziekenhuis te Middel burg opgenomen. In de slagerswinkel is het vlees in beslag genomen. Hoewel de ziekte zich nog uitbreidt in het dorp, verwacht men dat zij zeer spoe dig tot staan kan worden gebracht, nu de besmettingshaax-den zijn geïsoleerd. Op de Beeksebaan in Breda liep een zevenjarig jongetje plotseling de rijweg op, juist vóór een auto, bestuurd door de 40- jarige F. Ingen Housz uit Rotterdam. Deze trok het stuur om en remde krachtig, waardoor de auto omsloeg en de bestuur der eruit werd geslingerd. 1-Iij was op slag dood. Een mede-inzittende, een 34-jarlge Amerikaan, kreeg geen letsel. Het jonge tje was doox-gelopen In Tzummarum (Fr.) week de 8-jarige A. Folkertsma, die rechts van de weg fietste, plotseling naar links uit toen hem een trekker met aanhangwagen voorbij reed. De jongen werd door de achter wielen van de aanhangwagen overreden. Hij is later in een ziekenhuis te Leeuwar den overleden. De chauffeur van de trek ker heeft van het ongeluk niets gemerkt en is doorgereden. In een ziekenhuis te Venray is de negen jarige J. Reyntjes uit Tienray overleden, die enkele dagen geleden, toen hij de weg wilde oversteken door 'n vrachtauto werd aangereden. De Antwerpenaar, die zondagmiddag in een hotel te Rotterdam is gearresteerd, heeft dinsdag bij zijn verhoor niet min der dan zeventien misdrijven „gespuid", waaraan hij zich schuldig heeft gemaakt. Daarbij was de x-oofoverval op het grens wisselkantoor te Wuustwezel de voor naamste, maar er waren nóg drie belang rijke overvallen bij. Zo heeft hij met zijn handlanger, een 25-jarige bewoner van Borgex-hout een tankstation Overvallen en voorts hebben beiden te Antwex-pen bij een overval drie sxenguns gestolen. Ge durende de zes weken, die aan hun arres tatie voorafgingen, hebben zij vijf a zeven auto's ontvx'eemd, niet om te vex'kopen, maar om zich in te vei'plaatsen. De voor naamste x-eden waarom de vier Belgische politiemannen, die naar Rotterdam waren gekomen om de Antwerpenaar te verho ren, zoveel belang hechtten aan het ver hoor was de hoop een bekentenis los te kx-ijgen over de moord op pastoor Note- baert te Ledeberg. Van alle kanten vuur den de Belgische ondervx-agers, bij wie zich twee Rotterdamse rechercheurs be vonden, de vragen op hem af. Hoewel zichtbaar vermoeid, bleef de vei-dachte vrij kalm en wees hij elke schuld aan de moord van de hand. Dat betekent echter niet dat de politie haar sterke vermoeden heeft laten varen. Ook het feit dat de dienstbode van de pas toor hem niet van de foto heeft herkend, heeft dit niet kunnen doen. De foto was namelijk een jaar of vier oud en de ver dachte is in die tijd zeer sterk veranderd. De Antwerpenaar, wiens uitleverings- vex-zoek thans behandeld wordt, heeft een bijzonder avontuurlijk leven achter de rug. Hij is steile-wandrijder op de kermis geweest, hij is in contact geweest met het vreemdelingenlegioen Het grootste deel van zijn nog jonge leven (29 jaar) heeft hij zich echter bezig gehouden met de mis daad. In 1953 werd hij gegrepen bij een overval op een brouwerij. Hij was vrij ern stig gewond, zodat hij gex-uime tijd met een stok heeft moeten lopen. De uitlevering zal zeer waarschijnlijk over een week of drie kunnen geschieden. De Antwerpenaar is dinsdag naar het Huis van Bewaring te Rotterdam gebracht. Een voor de hand liggende vraag is, waar om men de dienstbode van de pastoor niet naar Rotterdam laat komen om de ver dachte met haar te kunnen confronteren. Wij vernamen hierover, dat de Belgische justitie hier vooralsnog niet toe wil over gaan. Men hoopt dat de uitlevering ?o spoedig mogelijk zal kunnen geschieden, waarna de confrontatie in België kan ge beuren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eist (Geld.) (2de pred.pl.) (toez.): L. van Ginkel, te Pesse (Dr.). Be dankt voor Sneek als predikant voor bijz. werkz. onder de Vrijz. Herv.: R. van 't Lindenhout te Wapserveen. Geref. Kerken Aangenomen naar Hoogvliet (2de pred.- pl.): W. van Wijk te Nederhorst den Berg. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Deventer: W. J. van der Linden, kand. te Bussum, die bedankte voor Aalsmeer, Gorinchem en voor Mid- wolda. De aanleg van de oliebuisleiding Rotterdam-Rijn is thans zover gevorderd, dat de grens bü Venlo overschreden is. De reusachtige Amerikaanse graafmachine, die de sleuven voor de buizen kant en klaar maakt, in een tempo van anderhalve kilometer per dag, is reeds tot Grefrath, twaalf kilometer in Duitsland, gevorderd. Maar op de grote hei op de grens bij Venlo was nog een stukje van het werk onafgemaakt gelaten opdat gisteren de grensoverschrijding gevierd kon worden. Nabjj de Venlose grens is ook het terrein reeds uitgezet voor de bouw van een pompstation en van tanks, die met een olievoorraad gevuld zullen worden. Reeds op 1 juli van het komend jaar zul len twee enoi-me pompen in Peinis de eer ste olie stuwen in de pijpleiding, die het Rotterdamse havengebied met Duitsland gaat verbinden. Bijna 90.000 kubieke me ter drie tot vier tankschepen zullen er nodig zijn om cie 250 kilometer lange buis te vullen. Gisteren werd op de Ne- derlarrds-Duitsre grens bij Venlo. een belang rijke schakel in deze transportleiding aan gebracht: de buis op Nedei'lands grondge bied en die op Duitse grond werden aan elkaar gelast. De aanleg van de Rotterdam-Rijn-pijp- leiding is een project, waarmee 125 mil joen gulden is gemoeid. Door de stijgen de vx-aag naar aardolieprodukten in West- Europa vormt het vervoer van ruwe olie al jarenlang een probleem. De pijpleiding is de oplossing op korte termijn voor het dx-eigend tekort aan transpoi-tmiddelen. Want 8.500.000 ton ruwe olie zal na 1 juli per jaar kunnen worden getransporteerd tussen Pernis en Godorf bij Keulen, waar een oliex-affinaderij van de Duitse Shell in aanbouw is. Voorts gaat de olie naar Wesseling, dat negen kilometer verderop ligt, waar de Caltex een raffinaderij heeft en ten derde via een aftakking van Venlo af, naar Wesel voor de oliex-affinaderij van Gelsenberg Benzin A.G. De capaciteit van de leiding kan door het inbouwen van pom pen te Venlo worden verhoogd tot 10.000.000 ton per jaar. Voor het bereiken van de maximale ca paciteit van bijna 20.000.000 ton per jaar zal de bouw van nog twee pompstations tussen Pernis en Venlo nodig zijn, waar voor nu al voox-zieningen worden getrof fen om de uitbreiding zonder belangrijke storingen van het bedrijf te kunnen uit voeren. De doox-stroomsnelheid bedraagt bij een capaciteit van 8.500.000 ton per jaar on geveer een meter per seconde en stijgt bij het bereiken van de maximale capaciteit tot ongeveer 2,6 meter per seconde. Dat wil zeggen, dat in het begin de olie met een snelheid van 3,5 kilometer per uur wordt voox-tgestuwd en dus drie dagen no dig heeft om de raffinaderijen in Duits land te bereiken. De aanleg van de pijp leiding in Nederland over het grondge bied van 1300 landeigenaren, met. wie stuk voor stuk overeenstemming meest worden bereikt is zo goed als voltooid. In Per nis is begonnen met de bouw* van het pompstation, in Venlo is men klaar voor de start. Amerikaans Ook in Duitsland schiet het werk in een enorm tempo op. Amerikanen leggen er de buizen op zijn Amerikaans. Een graaf machine met een Amerikaan op de bok maakt elke minuut de sleuf, waarin de leiding komt te liggen, vier meter langer, een sleuf van 1.60 meter dieo en 90 cm. breed. Per dag komt de geweldenaar met zijn ronddraaiende schoepen bijna twee ki lometer verder. Per dag verzet deze ene man met zijn machine 3000 kubieke me ter grond, een karwei waaraan een klei ne 400 man de handen vol zouden hebben als zij het met spa en kruiwagen zouden moeten doen, want het betekent 60.000 krui wagens grond per dag. Speciale op tractoren gemonteex-de hijs- ki-anen nemen de buis in de takels één meter buis van 600 mm. diameter en 8 mm. dik, weegt 125 kg. en zwaaien het gevaarte op de centimeter nauwkeu rig in de gleuf. Als de buis aan de voor gaande is gelast en de las met isolerend materiaal is bedekt, schuiven bulldozers de gleuf dicht. Voor het gehele werk zijn nodig: 36.500 ton pijpen, 600 ton hulpstukken, 950 ton tankplaten, 580.000 vierkante meter isola tiemateriaal en 4500 ton asfalt en koolteer. Er moet totaal 1.250.000 vierkante meter grond worden verzet. Eén afsluiter weegt zes ton en kost met aandrijfmotor en mon tage ongeveer 55.000 gulden. Met water worden telkens gedeelten van de pijpleiding beproefd. Het water wordt voor deze krachtproef onder hoge druk door de pijpen geperst. De hoogste pomp- druk zal bij het olietransport in vol be drijf nog geen 60 pet. van de bij de beproe ving gebruikte waterdruk bedragen, zo dat voldoende zekerheid wordt verkregen, Bovendien wordt de gehele leiding voor zien van een automatisch waarschuwings systeem, dat onmiddellijk reageert en de motoren van de pompen uitschakelt. Voor het opspox-en van eventuele lekkages komt er een apparatuur, die onmiddellijk de plaats bij het aftasten bovengxonds aan wijst. Op de opvangpunten in de drie raffina derijen in Duitsland worden druk, tempe ratuur, soortelijk gewicht en hoeveelheid gemeten. Deze gegevens worden automa tisch doorgegeven naar het pompstation in Pernis. De directeuren van de n.v. Rotterdam- Rijn-Pijpleiding Maatschappij, de heren H. J. Slingenberg en G. Einsel. hebben gisteren bij de „grensoverschrijding" me degedeeld dat de pijpleiding z"> is ontwor pen, dat zij in een Europees net opgeno men kan worden, bij voorbeeld in een pijp leiding van Marseille naar Rotterdam, zo als dit in vroegere plannen de ontwerpers voor de geest heeft gestaan. Het ziet er echter op dit ogenblik niet naar uit, dat deze mogelijkheid binnen afzienbare tijd verwezenlijkt zal worden. Ook een door trekking naar het Ruhrgebied biedt geen voordelen. Dank aan militairen. Tijdens de droogteperioden in mei en juni hebben op de Veluwe totaal 147 bos- en heidebran- den gewoed. Daarbij is ongeveer 100 ha. natuurschoon vernield. Het Veluwse Bosbrandweercomité heeft in een brief aan de minister van Defensie zijn bijzondere dank betuigd aan alle mili tairen. die bij de bestrijding van de bran den op de Veluwe hebben geholpen. Het comité schrijft het aan deze hulp toe, dat de schade tot ongeveer 100 ha beperkt is gebleven. Jazz-festival. Het „Zuid-Nedei'landse jazz-festival", dat ter gelegenheid van de expositie „Hart van Brabant" in Tilburg is gehouden, heeft in de afdeling oude stijl een eerste prijs opgeleverd voor de „Tin- Pan-Alley jazzband" uit 's-Hertogenbosch. Van de combinaties moderne jazz werden de „Jazz Ambassadors" uit Roozendaal winnaars met op de tweede en derde plaat sen respectievelijk het trio „Jack Poll", eveneens uit Roozendaal en het quintet Tonny Vos uit Eindhoven. De orkesten werden beoordeeld door een jury bestaan de uit de heren ir. W. A. Eschauzier, H. Mobach en E. Krans. Aangehouden. Dezer dagen gebeurde in Delft een ongeluk, waarbij de 43-jarige mevrouw A. van Heyenoort, die bij haar 13-jarig dochtertje achterop de fiets zat, om het leven kwam. In Breda is aangehou den de bestuurder van de auto, die bij dit ongeluk betrokken was en na het ongeval was doorgereden. Volgens de verklaringen van het meisje zou zij een duw van de auto hebben gekregen. üeltawerkje. De Dienst Deltawerken heeft de aanleg aanbesteed van een grond- lichaam voor een 800 meter lange afrit tussen de bouwput in het Haringvliet en het Zuiderdiep. Laagste inschrijver was het Hollands Aannemingbedrijf Zanen Ver stoep n.v. te 's-Gravenhage voor 503.000, hoogste was n.v. A. Prins Aannemings maatschappij te Sliedrecht voor 734.000. Er waren 21 inschrijvingen. Honderddertig Nederlanders, vijftig Dïiitsers en dertien Amerikanen (die in Texas ervaring met dit werk heb ben opgedaan) leggen met behulp van de modernste Amerikaanse machines de oliepijpleiding tussen Rotterdam en de Rijn bij Keulen. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in juni 1959 7307 nieuwe woningen voltooid. In juni 1958 werden 7611 nieuwe woningen opge leverd. In het eerste halfjaar van 1959 kwamen 35.996 nieuwe woningen gereed tegen 43.259 in het eerste halfjaar van 1958. Van de in juni voltooide woningen wer den er 580 als systeemwoning gebouwd. In de eerste helft van 1959 kwamen 3866 systeemwoningen gereed. Gex-ekend tot en met juni 1959 zijn sedert de bevrijding 721.591 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen waarvan met de bouw in juni 1959 werd begonnen be- di-oé'g B777:"Tir hët eerstë half jaar van 1959 werd met de bouw van 44.180 woningen een begin gemaakt, tegen 38.625 in de overeenkomstige periode van 1958. Doordat in juni met de bouw van meer woningen werd begonnen dan er gereed kwamen, steeg het uitvoeringsniveau wederom. Op 1 juli 1959 waren 92.372 wo ningen in aanbouw. Op 1 juli 1958 waren dit 85.245 wo ningen. Op 1 augustus hadden 20.000 huiseige naren voldaan aan de verplichting, het deel van de huux-verhoging dat moet wor den geblokkeerd, te storten op het Groot boek Woningverbetering. Er staan 148.500 huiseigenaren bij het Grootboek ingeschre ven. Het vorige jaar hadden op 1 augustus 93,526 huiseigenaren aan deze verplichting voldaan. Dit aantal liep in de eerste twee weken van augustus nog op tot 106.124. Ook dit jaar komen de stortingen na 1 augustus nog regelmatig binnen. De cijfers liggen echter aanzienlijk lager dan die van het vorige jaar. Ongetwijfeld blijkt hieruit de onzekerheid waarin vele huiseigenaren verkeren, nu er alle kans bestaat dat het Grootboek gaat verdwijnen. Naar de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid .onlangs nog verklaai'de blijft de vex-plichting tot storting vóór 1 augustus echter bestaan, zolang de desbetreffende wet niet is ingetrokken. Het wetsontwerp inzake de intrekking is in voorbereiding. BOEDAPEST (MTIJozsef Revai, één der oprichters van de Hongaarse commu nistische partij en lid van het centrale partijcomité, is dinsdag overleden. Revai was in de vooroorlogse komintern de Hon gaarse vertegenwoordiger. In 1944 kwam hij met het Rode Leger uit Moskou naar zijn land terug, waar hij in de stalinis tische periode een zeer belangrijke rol speelde. Toen in juni 1953 Imre Nagv een liberale politiek ging volgen, verloor Revai zijn plaats in het politieke bureau en zijn functie van minister van cultuur. Drie jaar later werd hii weer in het politieke bureau opgenomen Zijn gezondheid liet toen al te wensen over. Na de revolutie in oktober 1956 verloor hij zijn positie in de partij en verdween van het politieke toneel. Later werd hij opgenomen in de redactie van „Tarsadalmi Szemle", het politieke oi-gaan van de com munistische partij. Revai krijgt een staats begrafenis. ISTANBUL (UPI) In de Dardanellen is dinsdag het Hongaarse vrachtschip Bete na een aanvaring met het 4775 ton metende Italiaanse schip San Giorgio gezonken. Alle 28 opvarenden van het Hongaarse schip zijn gered. De San Giorgio, die een toeristendienst tussen Italië en Istanboel onderhoudt, is ernstig beschadigd. Het schip kreeg water binnen. Onder vei*wijzing naar haar circulaire dato 24 juli 1959 deelt de firma D. M. en C. Watering te Amsterdam aan aandeelhou ders van de n.v. Cultuur Maatschappij „Taloeg Goenoeng" mede, dat meer dan 80 percent van het aandelenkapitaal van „Ta loeg Goenoeng" tegen 120 percent of 300 per aandeel van nominaal 250 ten ver koop is aangeboden, zodat haar voorstel bij circulaire gedaan, van kracht is gewor den. Voor zover aandeelhouders hun aan delen nog niet ten verkoop hebben aange boden, blijft de gelegenheid hiertoe voor lopig nog bestaan. In juni is voor een bedrag van f 364,4 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan f 161,3 miljoen kapi taal-, f 179,2 miljoen rente- en f 23,3 mil joen volksverzekering, aldus het CBS. In de eerste zes maanden van 1959 werd voor f 959,5 miljoen aan kapitaal-, voor f 961,6 miljoen aan rente- en voor f 132,9 miljoen aan volksverzekering afgesloten, in totaal f2054 miljoen. In het eerste halfjaar van 1958 beliepen deze cijfers respectievelijk f 868 miljoen, f 854 miljoen, f 134,4 miljoen en f 1856,4 miljoen. Opgericht is de Cultuur Maatschappij Transatlantica n.v. te Amsterdam, die ten doel heeft het exploiteren of doen exploi teren van landbouwondernemingen in tro pische en sub-tropische gebieden, alsmede het verwerken en verhandelen van agrari sche produkten uit zodanige gebieden. Voorts het verkrijgen en vervreemden van deelnemngen en belangen in zodanige on dernemingen en vennootschappen en het financieren en doen financieren daarvan en tenslotte het verrichten van alle handelin gen die met het vorenstaande doel in de ruimste zin in verband staan. Oprichters zijn de heren G. H. Crone, die zichzelf en de firma H. G. Th. Crone vertegenwoordigt, mr. A. Molster en H. von Saher. Het maat schappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt f 2.250.000, verdeeld in 22.500 aan delen van f 100, waarvan bij de oprichting werden geplaatst 4500 aandelen. Deelgeno men wordt door de fa. H. G. Th. Crone voor 4050, door de heer G. H. Crone voor 300, door mr. Molster voor 75 en door de heer von Saher eveneens voor 75 aandelen. De directie zal worden gevoerd door de fa. H. G. Th. Crone. Directie en commissarissen van A. Hooi meijer en Zonen n.v. te Barendrecht delen mede, dat een voorstel tot statutenwijziging is te verwachten. Het hoofdpunt van de wijziging betreft het openen van de mo gelijkheid tot uitgifte van aandelen groot 100 gulden. Dit houdt mede verband met de toekomstige uitkeringen die uit de agioreserve kunnen worden gedaan ter wijl bovendien de n.v. het spreiden van het aandelenbezit wil helpen bevorderen. Prospectus verschenen Heden is het prospectus verschenen van de reeds aangekondigde uitgifte van een nieuwe rentespaarbrieflening ten laste van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. De rentespaarbrieven 1959 in series van vijf stukken A, B, C, D en E, elk groot 100, zijn vanaf 10 augustus tot en met 30 september verkrijgbaar. De koers van uitgifte bedraagt 99 percent. De uitgifte geschiedt uitsluitend per serie van vjjf stukken, te weten: één stuk van elk der soorten A, B, C, D en E. De grootte van de lening hangt af van het totaal dat tot en met 30 september zal worden geplaatst, echter met dien verstan de dat de verkoop eerder zal eindigen wanneer een bedrag van f 50 miljoen is geplaatst. De bank houdt zich het recht voor het uit te geven bedrag te verhogen. Vei-vroegde gehele aflossing van alle nog uitstaande rentespaarbrieven door de ven nootschap is voor de rentespaarbrieven C toegestaan per 1 september 1969 a 153 per cent, voor rentespaarbrieven D per 1 sep tember 1959 a 1541/a percent en per 1 maart 1973 a 1781/z percent, voor de rentespaar brieven E per 1 september 1961 a 156 per cent, per 1 maart 1973 a 181 percent en per 1 februari 1976 203'/2 percent. De op brengst van de lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van ge meenten en eventueel van publiekrechte lijke of semi-publiekrechtelijke lichamen. De opneming van alle vijf soorten rente spaarbrieven. dei'halve voor de rentespaar brieven A, B, C, D en E elk afzonderlijk, in de beursnotering zal worden aange vraagd. Blijkens de gecombineerde verlies- en winstrekening over 1958 van de n.v. Cul tuurmaatschappij Serbadjadi en haar doch. termaatschappijen heeft de maatschappij uit commissie en px-oduktenzaken 69.627 ontvangen 165.806)). De interest bracht f 48.992 50 557) op en de koersverschil len effecten 67.034 (nihil). De onkosten bedroegen f 123.698 208.857). Pensioen verplichtingen 313.441 (nihil). Het ge leden verlies beliep f 284.180, waarvan werd gedekt door een reservefonds f 142.002. Het saldo verlies bedraagt 142.177 149.331) welk bedrag wordt overgeboekt. In de deelnemingen kwam geen verandering. De situatie in Indonesië geeft weinig hoop op verbetering. Daar mede rekening houdende zijn ingrijpende maatregelen getroffen om de uitgaven in Amsterdam drastisch te verlagen. De ven nootschap zet haar pogingen voort om haar activiteiten te vei-plaatsen. In Bussum is op 85-jarige leeftijd over leden de heer D. C. van Eibergen Sant hagens, in Amsterdamse handelskringen een zeer bekende figuur. Hij was vele ja ren directeur van de n.v. Maatschappij tot exploitatie der Suikerondernemingen Ka- rang Soewoeng, Adiwerna en Djati Ba- rang, waarvan hij laatstelijk commissaris was. Voorts was hij president-commissa ris van de Verzekeringmaatschappij Ne derlandse Lloyd en commissaris van de Java Cultuur Maatschappij en van de Heemaf in Hengelo. De heer Van Eiber gen Santhagens woonde sinds kort in Bus sum. De crematie geschiedde vanmiddag te Driehuis Westerveld.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7