„B. en W. capituleerden voor bestuur van christelijke kleuterschool Vrijdag begint de „Willem Ruys" de derde rond-de-wereld-reis Amsterdamse Beurs WOENSDAG 5 AUGUSTUS 19 59 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Beschuldigingen uit Bennebroekse raad: C. Luijten hartelijk gehuldigd Turndernonstraties op Raadhuisplein Grote bazaar voor clubhuis van padvinders Kleur wedstrijd voor jeugd Zandvoort spaarde Been gebroken bij botsing voor politiebureau Ook in Hillegom actie tot hereniging Westduitse voetbalclub komt op bezoek Nieuwe secretaris van Oranjecomité Gouden bruidspaar in Lisse Tegen onverlichte borden gebotst Spannende tweede avond van „Tour de Lisse" Oudt Haerlemmer Standtverven VERFIND. „C O V E L I N E" De beurs van gisteren Scheepvaart WEEKABONNEMENTEN AAMBEIEN N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJS VRIES enige flinke mannelijke arbeidskrachten enige vrouwelijke arbeidskrachten In de vergadering, die de Benne broekse gemeenteraad dinsdagavond hield, is opnieuw de kwestie rondom de opening van de protestants-christelijke kleuterschool ter sprake gekomen. Zoals men weet heeft de raad in de vorige vergadering eenstemmig als zijn mening te kennen gegeven dat het gemeente bestuur niet vertegenwoordigd zou die nen te zijn bij de officiële opening van de christelijke kleuterschool, indien het schoolbestuur van plan mocht zijn deze opening te doen geschieden vóór die van de openbare kleuterschool. Er zou namelijk een „gentlemen's agreement" bestaan om beide scholen, waarvan de bouw gelijktijdig begonnen is, ook ge lijktijdig te openen. Niettemin hebben de beide wethouders het gemeentebe stuur bij de opening van de christelijke school vertegenwoordigd. Dit was voor de heer Ent hoven (V.V.D.) aanleiding te spreken van „ca pitulatie van het gemeentebestuur voor het bestuur van de christelijke kleuter school'. En zijn fractiegenoot de heer Everwijn Lange gebruikte termen als „misselijk" en „walgelijk" en hij meende dat B. en W. te kennen hebben gegeven dat de mening van de raad geen waarde heeft. De heer Enthoven bracht de kwestie bij de rondvraag ter sprake. Hij vroeg zien af welke motieven B. en W. na de vorige raadsvergadering hebben gehad om een ander standpunt in te nemen en zo vier kant in te gaan tegen de door de raad zo uitdrukkelijk naar voren gebrachte mening. Beide wethouders stonden achter de bezwaren van de raad, maar zij zijn wel bij de opening geweest. De voorzitter, burgemeester D. v. d. Hoop van Slochteren, antwoordde dat het college later tot de conclusie is gekomen, gelet op de toekomst en het algemeen be lang der gemeente, de aanvankelijk aan genomen houding niet te moeten voort zetten. Het college achtte het de juiste houding, olie op de golven te werpen. Wethouder Van Lierop bevestigde de woorden van de voorzitter. De heer B 1 o e m i n k (Prot. chr.) uitte zijn waardering voor de ruiterlijke erken ning door B. en W. van de verandering van hun inzicht. Spreker betreurde het echter dat B. en W. naar buiten toe steeds ondui delijk is geweest over de gang van zaken. Er was wel geen afspraak, maar een gent lemen's agreement. Hieruit kon men af leiden dat er toch wel een soort afspraak was om de scholen gelijktijdig te openen. Volgens de inlichtingen die de heer Bloemink gekregen had heeft er nooit een overeenkomst met iemand van het school bestuur bestaan. B. en W. hebben echter duidelijk bekend gemaakt dat hun streven gericht was op een gelijktijdige opening. De raad kon hieruit begrijpen dat het ge meentebestuur iéts in die richting zou doen, aldus spreker, die overigens de gronden, waarop B. en W. tot een ander inzicht zijn gekomen, juist achtte. De heer Enthoven daarentegen zei dat het antwoord van het college hem helemaal niet bevredigde. „U hebt gedaan alsof de raad niet bestond. Dit was geen olie op de golven gooien, maar capitulatie van het gemeentebestuur voor het school bestuur met voorbijgaan van wat er in de raad leefde", aldus deze spreker. Zijn fractiegenoot, de heer Everwijn Lange, vroeg of het college de brief die na de vorige raadsvergadering is uitge gaan naar het schoolbestuur, wilde voor lezen. De voorzitter voldeed aan dat ver zoek. De heer Everwijn Lange conclu deerde uit de inhoud van de brief dat er dan toch een afspraak moet zijn geweest. „Ik vind dit een misselijke en onverkwik kelijke zaak. B. en W. hebben te kennen gegeven dat de mening van de raad geen waarde heeft", aldus deze spreker. Hij zei geen motie van wantrouwen te willen in dienen, maar. hij gaf de wethouders in overweging als zij niet meer met de raad willen samenwerken, hieruit de conse quenties te trekken. De raad besloot eervol ontslag te ver lenen aan mejuffrouw A. H. Hensel als onderwijzeres aan de Sparrenbosschool en benoemde met algemene stemmen in haar plaats mejuffrouw D. Klamer uit Eenrum. Eveneens met algemene stemmen be noemde de raad mejuffrouw H. Tenbroek Dinsdagmorgen is de heer C. Luijten, magazijnbediende bij n.v. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem, ge huldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij die dag veertig jaar bij Droste in dienst was. In gezelschap van zijn echtgenote en twee paranimfen werd de jubilaris in de vergaderzaal van het bedrijf ontvangen, waarbij de voltallige directie aanwezig was. Mr. J. C. Droste sprak de heer Luij ten hartelijk toe, waarbij hij zei het een voorrecht te vinden in grote kring te ge tuigen van de uitstekende wijze waarop de jubilaris steeds zijn werk heeft ver vuld, aanvankelijk op de cacaoperserij en toen zijn gezondheidstoestand dit niet meer toeliet op de expeditie-binnenland. Mr. Droste bood de jubilaris het gebrui kelijke geschenk onder couvert, de ver guld-zilveren legpenning van het bedrijf en de gouden draagmedaille van 'de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan. Mevrouw Luijten ontving een doos bonbons. De heer Luijten was door de vriendelijke woorden van mr. Droste zeer geroerd. Uit zijn naam sprak de voorzitter van het jubileumfonds, de heer C. A. Guit, een kort dankwoord. Vervolgens werd 'de jubilaris in de toon- kamer door de collega's en het personeel gehuldigd. Hier sprak de heer Guit, die de heer Luijten een vlot en serieus werker noemde, een voorbeeld voor de jongeren. Hij bood een tafelkleed en een schoor steenloper aan, alsmede een boeket bloe men voor mevrouw Luijten. Tot slot volgde de traditionele rijtoer. uit Haarlem tot hoofdleidster aan de open bare kleuterschool en mejuffrouw G. M. Dijkstra uit Bloemendaal tot leidster aan dezelfde school. Het voorstel negen in het plan-Bloemhof geprojecteerde wegen namen te geven als Hyacintenlaan, Narcissenlaan, Tulpenlaan, Gladiolenlaan en dergelijke stuitte op be zwaren. De heer Everwijn Lange vond deze namen „weinig origineel en zouteloos". De heer Krauweel (P.v.d.A.) opperde het denkbeeld om de lanen te beplanten met bepaalde bloeiende bomen en de namen hierop af te stemmen. Ook de heer Bloemink meende dat er nog wel andere namen waren dan die van bolbloemen. Tenslotte kwam het voorstel van B. en W. er door met zes tegen vijf stemmen. De raad benoemde op voorstel van B. en W. tot leden van de commissie tot on derzoek van de gemeentebegroting, van 't wegenfonds en het woningbedrijf de heron Bloemink, Krauweel, P. J. van Lierop en Luske. Overigens keurde de raad de reeds door ons vermelde voorstellen goed. Zandvoort Onder grote belangstelling heeft dins dagavond een zestal damesleden van de Kennemer Turnkring, onder wie drie van de Zandvoortse gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" demonstraties keurturnen gegeven op het Raadhuisplein in Zandvoort. Er werd gewerkt aan de brug met ongelijke leggers, aan de rin gen en op de evenwichtsbalk. Onder de keurturnsters bevond zich ook de Neder landse kampioene Bep Drommel. Aan de demonstraties werkten tevens mee keur turnsters van de „Turngcmeinde Friesen" uit Duitsland. De demonstraties werden afgewisseld door folkloristische dansen, eveneens uit gevoerd door leden van genoemde Duitse turnvereniging, die grote bijval verwier ven. De demonstratie was bedoeld als in leiding tot de kunstturnwedstrijd tussen herenteams van de Kennemer Turnkring en de „Turngemeinde Friesen", welke za terdag op het circuit voor de tribune zal plaats hebben en waaraan onder meer zul len medewerken de Nederlandse kampioen Klaas Boot en de Duitse jeugdkampioen Friedhelm Irle. Het programma voor de ze wedstrijd vermeldt paardvoltige, paard- sprong en oefeningen aan ringen, hoog- brug en hoogrek, afgewisseld door een knotsoefening en diverse dansen. De Zandvoortse padvindersgroep „The Buffalo's" houdteen grote bazaar ln net Patronaatsgebouw op 6, 7 en 8 augustus. Deze bazaar zal geopend zijn van twee tot vijf en van zeven tot elf uur. De opbrengst ervan is bestemd voor aflossing van de schuld die nog rust op het nieuwe troep huis binnen het circuit. Deze bazaar is zeer groots opgezet en biedt volop vermaas voor jong en oud. Stichting „Touring Zandvoort" heeft 'n „kleur-wedstrijd" uitgeschreven voorkin deren van badgasten en inwoners. Hier voor worden gratis kleurplaten beschik baar gesteld, die kunnen worden afge haald aan het V.V.V.-kantoor op het Raad huisplein. De wedstrijd sluit op 15 augus tus. Voor de mooiste werkstukken zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De be kroonde kleurplaten zullen vermoedelijk in het komende najaar worden tentoon gesteld. Ook in de maand juli werd door de Nuts- spaarbank te Zandvoort weer een aan zienlijk spaaroverschot geboekt. De inleg gingen bedroegen 261.759.en de terug betalingen 126.158,zodat het spaar saldo 135.601,beliep. In dezelfde maand werden 61 nieuwe spaarders ingeschreven. Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de afdeling Rijkspostspaarbank over de maand juli ontvangen een bedrag van 186.841,74 en uitbetaald 81.492,43, zodat hier een spaaroverschot werd geboekt van 105.349,31. Het aantal nieuw geopende rekeningen bedroeg 23. Hillegom Op de kruising HoofdstraatRaadhuis straat in Hillegom, vlak voor het politie bureau, is dinsdagmorgen om ongeveer half twaalf een aanrijding ontstaan tus sen een personenauto, bestuurd door een Engelsman uit Sheffield, en een motor, be stuurd door een Zaandammer. De motor rijder kwam uit de Raadhuisstraat en wil de de Hoofdstraat oversteken. Hij gaf daarbij geen voorrang aan de personen auto. Bij de aanrijding kwamen de motor rijder en de duopassagiere, zijn echtgenote, te vallen. De motorrijder liep geen letsel op, maar zijn echtgenote werd ernstig ge wond en brak het linker onderbeen. Zij werd naar het Diaconessenhuis overge bracht. Gereformeerde kerken De kerkeraad der Gereformeerde Kerk in Hillegom heeft met die van de gemeen te in Lisse een brief tot de generale syno de der Gereformeerde Kerken gericht, waarin de gezamenlijke kerken wordt ver zocht struikelblokken tot hereniging met de vrijgemaakte kerk uit de weg te ruimen en het gesprek op grond van de „Drie For mulieren van Enigheid" mogelijk te ma ken. Lisse De voetbalvereniging „Lisse" krijgt op 22 en 23 augustus de Duitse voetbalclub DJK uit Langen-Bochem (Herten) in Duits land op bezoek met drie elftallen en een aantal supporters. In totaal komen er 80 man, voor wie men in Lisse reeds logies heeft verzorgd. AANRIJDING TUSSEN SCOOTER EN FIETS Dinsdagavond zijn een wielrijder, die van de „Tour de Lisse" kwam en een scoo terrijder uit Hillegom met elkaar in bot sing gekomen, doordat de wielrijder waar schijnlijk geen voorrang verleende. De jon gen smakte met zijn fiets tegen de grond. De fiets en de scooter liepen nogal wat schade op. Dokter Haase verleende eerste hulp. Tot secretaris van het Oranjecomité in Lisse is benoemd de heer J. van Dijk, Wa gendwarsstraat. Hij volgt de heer C. Strik op, die van 1945 af zijn krachten aan het Oranjecomité heeft gegeven. Voor de heer H. de Jonge en zijn echt genote M. de Jonge-Groen, wonende Hofje Prinsessenstraat 29 te Lisse gaan op 7 augustus de bruidsdagen in voor hun gou den huwelijksfeest dat zij op 21 augustus met hun kinderen en kleinkinderen hopen te vieren. Hoewel beide echtelieden veel met ziek te te kampen hebben gehad, mogen zij zich thans in een redelijke gezondheid ver heugen. De heer en mevrouw De Jonge zijn geen echte „westerlingen". Hun hu welijk werd voltrokken in het stille dorp je Wanneperveen. De bruid is afkomstig uit Giethoorn. Het wilde met het werk in het „oosten" niet zo erg vlotten, daar om trok men in 1913 maar naar de be roemde bollenstreek, waar zij eerst aan de Lisserdijk en daarna te Lisse gingen wonen. Een periode van vijfentwintig jaar heeft de heer De Jonge „in de bollen" doorgebracht, waarna hij nog twaalf jaar bij de gemeente Lisse in dienst is geweest. Nu rust de bruidegom van zijn arbeid! Het echtpaar had zes zoons, van wie er twee zijn overleden. Bruid en bruidegom zijn beiden 73 jaar oud. Ze hebben vijftien kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen. De bruidegom is een liefhebber van groenteteelt. Bij herstelwerk aan de Rijksweg in De Engel had men borden geplaatst, doch de ze niet verlicht. Dinsdagavond is een In woner van Lisse tegen een bord gebotst, nadat hij het eerste nog had kunnen ont wijken. Een achter hem rijdende auto, be stuurd door een inwoner van Katwijk, ver brijzelde het eerste bord. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagavond is in het Lisser Sportpark de tweede van de zes avonden gehouden van de „Tour de Lisse". Er werden ploe- genritten over tien ronden op de sintel- baan van het Sportpark gereden, waaraan vijf ploegen deelnamen. Toen om ruim 7 uur de heer C. Strik het startschot loste, vloog de eerste groep, de „Bronkhorst"-ploeg, als een pijl uit de boog de sintelbaan over. Zij deed haar best, maar de volgende ploeg overtrof haar. De ploeg „Gezamenlijke Melkhan delaren" deed de leuze „Met melk meer mans" gestand want bijna de hele avond bleef zij winnen, ook van de „Vlinder"- groep en de persmannen van de „vrij- dag"-groep. Maar toen de manufacturen- mannetjes van de „Tissing"-ploeg in de baan kwamen werd het bewijs geleverd, dat de leuze in de praktijk niet altijd en overal op gaat! De Tissing-ploeg won de ze ploegenwedstrijd en reed trots een ere rondje, waarbij de renners met een boe ket bloemen getooid waren, uitgereikt door de „Tour-miss" van deze avond, Plo- ny Warmerdam. Vanavond worden op nieuw wegrennen gehouden. De ploegen reden als volgt: Bronkhorst-ploeg: Grootste snelheid be haalde S. van der Ham: 10 ronden in 7.31 minuten, gevolgd door J. Hoogervorst en G. Smakman, Ploeg-snelheid, gemeten naar de derde man van de ploeg: 7.37.2 min. Gezamenlijke Melkboeren-ploeg: Groot ste snelheid T. Zeldenthuis met 7.33.5, ge volgd door H. van der Laan en R. Damen. Ploegsnelheid 7.34.2. Vlinder-ploeg: Grootste snelheid L. ten Hagen met 7.44.9, gevolgd door J. Boot en P. de Kooker. Ploegsnelheid 7.45.6. Vrijdag-ploeg: Grootste snelheid: N. de Kuyper met 7.37.2, gevolgd door H. Ver- degaal en H. Stuifbergen. Ploegsnelheid 7.37.8. Tissing-ploeg: Grootste snelheid: L. Beijk met 7.15.5, met aan de kop J. Lam- boo en B. van der Lans. Ploegsnelheid 7.15.6. Na deze tweede Tour-avond luidt het al gemeen klassement als volgt: 1. Tissing- ploeg 1.21.53; 2. Gezamenlijke Melkhan delaren 1.22.12; 3. Bronkhorst-ploeg 1.22. 15; 4. Vlinder-ploeg 1.22.33; 5. Vrijdag- ploeg 1.23.28. Vervolgens was er een extra nummer gegeven in de vorm van een vervolgings- rit over 6 ronden door oudere amateurs: winnaar N. Castien, Lisse met 3.47.4; 2. De Wolf, Hillegom, 3.54.4. De tweede ver- volgingsrit over 10 ronden werd gewonnen door J. van Dijk, Engel, 6.16.2 en Jus Koop Hillegom met 6.20.08. Advertentie H.H. SCHILDERSPATROONS Inderdaad, er is nog echt degelijk standwit verkrijgbaar tegen zeer gunstige offerte. gaat jaren mee. GED. OUDEGRACHT 95 TELEF. 16507 Vrijdag zal de „Willem Ruys" onder commando van kapitein Frits de Jonge, voor de derde reis in de rond-de-wereld- passagiersdienst van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd vertrekken uit Rotterdam. Er gaan ruim 500 passagiers mee. De vol gende dag komen er in Southampton nog ongeveer 525 passagiers bij, zodat het schip alleen reeds op het eerste gedeelte van deze rondreis ver over de 1000 pas sagiers, van wie er 106 voor een gehele rond-de-wereld-reis hebben geboekt zal vervoeren. Ruim 150 Nederlandse passagiers gaan zich in Australië of Nieuw-Zeeland vesti gen. De beide boordgeestelijken op deze reis, ds. J. C. E. Pik, uit Eefde (Gld.), en pater H. L. J. van Wijnhoven uit Hees- AMSTERDAM Er heerste vanmiddag op het Damrak een groot optimisme voor de internatio nale waarden. De handel was zo nu en dan zeer levendig. Het aanstaande bezoek van de Russische premier Kroesjtsjev aan Amerika en dat van president Eisenhower aan Rusland was oorzaak van de willige stemming op de Europese beurzen. Duits land en ook Londen, waar de beurs giste ren gesloten was wegens „Bank Holiday", waren vast. Verder toonden Zwitserland en Parijs de nodige belangstelling. De ver- kooporders werden grif opgenomen en verder was de vraag, vooral bij de ope ning, overheersend. In Unilever lag een grote post op de limite van 600 percent. De ze post werd bij de opening direct door de hoekman „ingeslikt". Er werd 602 ge daan. De slotkoers van gisteren bedroeg 592 1/4 percent. Voor de Philips-aandelen bestond, in tegenstelling tot de vorige da gen. een ruime belangstelling. Geopend werd op 670 tegen gisteren als slotprijs 622. AKU deden ferm mee op 385'/2 en avanceerden circa 6 punten. KLM lag, in gevolge Wallstreet, beneden de vorige slot prijs. Kon. Olie trok zich niet veel van het aanbod van Londen aan en noteerde bij de opening op 170,70, ruim een daalder ho ger en was tevens flink boven pariteit New York. In het verdere beursverloop kon het hoge openingsniveau voor de internationa le waarden niet behouden blijven. Unile ver liep naar de 598. Deze geforceerde lage prijs hield slechts heel even stand want spoedig daarop werd weer 599 be taald. AKU daalde bijna 2 punten verge leken bij de openingskoers, terwijl Phi lips een punt van de winst moest prijsge ven. Ook Kon. Olie daalde een paar dub beltjes. Al met al was de koerswinst voor al deze waarden, vergeleken bij de slot- koersen van gisteren, zeer behoorlijk. Scheepvaarten kalm doch eveneens aan de vaste kant. Cultures beter vooral voor Deli. Staatsfondsen over de gehele linie vrijwel onveranderd. De directie van Van Vlissingen Katoen deelt, mede dat de be drijfsresultaten over de eerste zeven maan den van het nieuwe boekjaar zeer bevre digend zijn vergeleken bij die van de over eenkomstige periode van het vorig jaar. Indien de resultaten voor de volgende vijf maanden eveneens gunstig blijven wordt een dividendverhoging in overweging ge nomen alsmede een aandelenemissie. De aandelen werden vandaag op 375 bieden geadviseerd, tegen 300 percent als laatst gedane notering. Indola werd geadvi seerd op 325 a 330 percent, tegen een laatst gedane notering van 285 percent. Bier-aandelen en zware industrieën vast. Prolongatie 3 percent. NEW YORK De industriële waarden vertoonden een neergaande beweging, na op de zes vooraf gaande dagen tot nieuwe recordhoogten te zijn gestegen. De handel was matig, hoe wel boven de kleine omzet van maandag grote dalingen werden geregistreerd bij sommige der speciale waarden en in de elektronische sector. De meeste vliegtuigen Cessna een sterke uitzondering zak ten een dollar of meer. Staalwaarden wa ren lager en de automobielwaarden waren flauwer voor sluiting. General Tire ver loor ruim 3 en Goodrich ruim 2 dollar in de bandensector. Sporen waren wisselend op een smal gebied. Western Maryland steeg 3 dollar ten gevolge van een voorstel tot aandelensplitsing en daalde vervolgens 4 dollar. Oliewaarden hielden zich goed. Verscheidene sterke specials hielnen de algemene lijst, zoals Motor Products, Lof Glass en Polaroid. Hooker Chemical zakte, toen deze onderneming een obligatielening bekend maakte. De omzet was dinsdag 2.530.000 aandelen, bij een totaal van 1.299 verhandelde fondsen. 417 waren hoger en 574 lager. Het industriegemiddelde kwam van 678.10 op 676.30. dat van spoorwegen van 167.58 op 167.33 <*n dat van openbare nutsbedrijven van 90.62 or 90.60. (UPI). Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 3-3%°/n Nederl. '47 94% 94 3% Nedl. 1962/64 987/ie 98% Woningbouw 6 °/o 110% 110% Pr. A'dam '56 I.. 83 Pr. A'dam,'56 II. 92% Pr. A'dam '56 III 99 V2 Pr. R'dam '52 I.. 89 Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... 101 A.K.U 384H 387 Va Calvé Delft 580 590 Van Gelder Zonen 240 245 K. N. Hoogovens. 575 575 Nederl. Ford 323 322 N. Kabelfabriek. 41C 412 gew.Philips Gloeil. 668% 671 Pref.PhilipsGloeil. 266 Unilever 600 601 Vs Wilton Fvenoord. 211 213 Werf Gusto 158/4 158% Dordtsche Petrol. 737 746 Kon. Petroleum.. f 171,20 172,20 Billiton 291 295 A'dam Rubber.... 93 Va 94 K.L.M- 129- 129.— Holl. Amer. Lijn.. 16114 161 K.N.S.M 159 Va 160 N. Scheepv. Unie 135Vs 136 Va v. Nievelt Goudr. 129 130 Phs. v. Ommeren 254 129 H.V.A 151 151 Delimaatschappij f 181,90 f 181,80 Amsterd. Bank.. 350 352 Nat. Handelsbank 153% 153Vs Ned. Handel Mij 263 Va 264 Rotterd. Bank.... 320 322 Twentsche Bank. 275 Anaconda Copper 65V: 65 Bethlehem Steel.. 56% 56% U.S. Steel 103% 102 Va General Motors.. 56,R/id 56% Shell Union... 80% 82 Tidewater... 26% 26% wijk, zullen zich eveneens blijvend in Australië vestigen voor arbeid onder de Nederlandse emigranten. Tot de groot ouders, die hun naar Australië of Nieuw- Zeeland geëmigreerde kinderen en klein kinderen gaan bezoeken, behoort de 77-ja- rige heer H. M. Savalle uit Den Haag, die nu reeds voor de tweede keer binnen drie jaren een dergelijke reis onderneemt. Bij de passagiers, die in Rotterdam aan boord komen, bevinden zich de nieuw be noemde Amerikaanse ambassadeur in Ceylon, de heer B. Gufler, en dr. F. K. McManis, die als keuringsarts van de Australische ambassade in Den Haag in de loop der jaren vele duizenden Neder landers, die naar Australië wilden emigre ren. heeft gekeurd en nu naar zijn vader land terugkeert. Op deze reis zal de „Willem Ruys" voor de eerste keer Callao, de havenplaats van Peru's hoofdstad Lima, aanlopen waar mee dan dit Nederlandse schip tevens de eerste geregelde passagiersdienst van Australië en Nieuw-Zeeland naar Zuid- Amerika zal openen. Voor de reis van 63 dagen liggen in de proviand-, de koel- en de vriesruimen van de „Willem Ruys" opgeslagen 38.000 kilo vlees en 7.500 kilo vleeswaren; 12.000 stuks wild en gevogelte, 15.500 kilo vis en 7.500 blikken met visconserven, verder 80.000 kg. aardappelen, 19.000 kilo verse groen ten en 27.000 kilo vers fruit, 800 blikken tomatenpuree; 33.000 blikken groente, 18.500 blikken fruit en vruchtensap, ruim 2 ton jam en enkele honderden kilo's ho ning, 80.000 eieren, 10.000 kg. boter en vet ten, 2.500 kilo kaas, 29.000 kg. rijst, bloem en peulvruchten, 60.000 theebuiltjes, 2.500 kg. koffie en 10 ton suiker, 30.000 blikjes melk en 2.000 kg. melkpoeder. Voor dorstige kelen zijn er aan boord 50.000 flesjes bier en nog 25.000 liter in vaten, 74.000 flesjes limonade en mineraal water. 5.250 flessen wijn en champagne, 4.750 flessen gedistilleerd. Totaal gaan 175 verschillende dranken mee, van champag ne tot limonadesiroop. Voor de rokers zijn er P/2 miljoen siga retten, 20.000 sigaren, diverse soorten rook tabak en shag in grote hoeveelheden. Baby-, kinder- en dieetvoeding in een volledige sortering ontbreken niet. Het bestek aan boord bestaat uit 12.000 borden, 10.000 koppen en schotels, 20.000 glazen, 10.000 lepels, 7.500 vorken en 5.000 messen. De linnenvoorraad bedraagt 100.000 stuks in 60 verschillende soorten. Ook be vinden zich aan boord 3.500 wollen dekens. De bibliotheken omvatten ongeveer 3.000 boeken. De discotheek omvat onge veer 700 grammofoonplaten. Aagtekerk 5 te Amsterdam. Aalsdijk 4 v Halifax n. Tripoli. Aardijk 4 v. Kohsichang n. Singapore. Abbedijk 5 te Mobile. Abida 4 te Port Said. Acila 4 v. Liverpool n. Avonmouth. Agamemnon 4 600 m. z.w. Landsend n. A'dam. Akkrumdijk 4 te Vancouver. Alamak pass. 4 Madeira n. St. Vincent. Albireo 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aldabi 4 v. Santos n. Montevideo. Algenib 4 40 m. z.z.w. Fern. Noronha n. St. Vine. Algol 4 125 m. o. Ilheus n. Rio de Janeiro. Alhena 4 v. Bremen n. Hamburg. Alkes 5 te Antwerpen verwacht. Almdijk.4.^„Houston b. Corpus Christi. Alnati 4 v. Buenos Aires n. Santos. Alpherat 4 te Port of Spain. Alwaki 4 90 m. w.n.w. Str. Gibraltar n. Marseille Amalie B 4 117 m. w. Algiers n. Port Said. Amerskerk 4 500 m. o. Cocos eil. n. Fremantle. Amstelbrug 4 570 m. z.w. Freetown n. Dakar. Amsteldijk 4 v. Antwerpen n. Wabana. Annenkerk 5 te Las Palmas. Appingedijk pass. 4 Recife n. New York. Area 4 400 m. w.z.w. Landsend n. Thameshaven. Arendskerk 4 te Hamburg. Arkeldijk 5 te Djibouti. Asterope pass. 5 Dungeness n. Hampton Roads. Attis 3 v. Pampatar n. Carupano. Averdijk 4 600 m. w. Landsend n. Antwerpen. Bali 5 te Genua verwacht v. Napels. Banggai 4 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos. F.atu 4 150 m. w.n.w. Alexandrië n. Port Said. Bengalen 4 v. Singapore n. Madras. Bcninkust 4 v. Amsterdam, 5 te Antwerpen verw. Bennekom 4 te Willemstad v. Punta Cardon. Billiton 4 v. Tubicorin n. Trincomalee. Bintang 5 te Damman. Bloemfontein 4 300 m. z. Saigon n. Hongkong. Bonita 4 te Laceiba. Boskoop 5 te Amsterdam. Breda 5 te Rotterdam verwacht. Calamares 4 250 m. n.w. Fayal n. Rotterdam. Caltex Arnhem 4 80 m. w.z.w. Kuria Muria naar Rastanura. Caltex Eindhoven 4 te Palemro n. Sidon. Calt. Gorichem 4 v. Kopenh. n. Brunsbüttelkoog. Caltex Leiden 4 645 111. z.o. Cevlon n. Bombay. Caltex Pernis 4 te Abadan verwacht v. Suez". Caltex Utrecht 5 te Kandia verwacht v. Bombay. Camerounkust 4 v. Abidjan n. Grand Bassa. Camitia verm. 5 v. Barton n. Rotterdam. Carillo 4 te Golf Ito. Cartago 4 te Puerto Barrios. Cnsamance 4 te Dakar. Castor 4 te Rotterdam n. Hamburg. Celebes 4 v. Pladju n. Surabaja. Charis 3 480 m. n.o. Demerara n. Amsterdam. Cinulia 4 250 m. w.z.w. Adelaide n. Fremantle. Cities Service Valley Forge pass. 4 Comoro eil. naar Philadelphia. Colytto 4 v. Boston n. Philadelphia. Congokust 4 v. Amsterdam n. West-Afrika. Coolsingel 5 v. Le Havre n. La Guaira. Crania 3 400 m. n.o. Curasao n. Curagao. De Eerens 4 v. Bahrein n. Kuwait. Delfshaven 4 290 m. n.n.w. Kp Finist. n. Londen Dinteldijk 4 400 m. z.o. Kp. Race n. Bermuda. Duivendrechl 5 te Philadelphia. Eenhoorn 4 100 m. o.n.o. Malta n. Londen. Esso Amsterdam 4 330 m. w. Ushant 11. Rotterdam Esso Nederland 4 100 m. o. Port Sudan n. Suez. Friesland SSM 4 te Lübeck. Geertje Buisman 4 et Umba. Gooiland 4 v. Amsterdam n. Bhemen/Hamburg Grootekerk 4 v. Aden n. Suez. Gyrotoma 4 te Tilbury. Hathor 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Hector 4 v. Amseterdam, 5 te Rotterdam. Heelsum 4 v. Amsterdam n. Bremen. Heemskerk 4 670 m. w.n.w. Minicoy n. Penang. Helicon 3 105 m. z.o. Santiago de Cuba n. Curagao Hera 4 te Brighton verwacht. Hestia 5 te Santiago d Cuba. Kispania 4 80 m. n.w. Trondheim n. Huil. Holendrecht 4 135 m. n.n.o. Las Palmas n. Emden Hydra 4 870 m. z.w. Fayal n. Bremen. Iberia 4 8m. w.n.w. Andenes n. Igarka. Isis 3 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Ivoorkust 5 te Lome. Jason 4 v. Rotterdam, 5 te Amsterdam. Johannes Frans 4 te Philadelphia verwacht. Kaap Hoorn 4 120 m. n.w. Oranjenv. n. Abadan Kalinga 18 te Buenos Aires verwacht. Kamperdijk 4 te New York. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Kara 4 1050 m. w.z.w. Azoren n. Rotterdam. Karachi 4 te Amsterdam. Karossa 4 te Manokwari verwacht v. Biak. Karsik 4 500 m. w.n.w. Seychellen n. Singapore. Katelysia 8 te Miri verwacht. Keizcrswaard 4 100 m. n. Mona eil. n. Curagao. Kelletia 4 te Oslo verwacht. Kellia 4 1020 m. n.o. Barbados n. Curagao. Kerkedijk 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Khasiella 8 te Curagao verwacht. Kieldrecht 4 v. Rotterdam n. Bremen. Kcningswaard 4 390 m. n.n.o. Azoren n. Curagao. Kopionella 4 te Marseille. Krebsia 4 v. Pt. For tin n. Rotterdam. Kreeft 4 450 m. w. Landsend n. Rotterdam. Kryptos verm. 4 v. Curagao n. Trinidad. Kylix 6 te Sorong verwacht. Laagkerk 4 235 m. w. Colombo. Laarderkerk 4 rede Ummsaid. Laurenskerk 4 te Port Said. Leersum 4 340 m. n.w. Valentia (Ierland) n. Port Churchill. Lekhaven 4 360 m. z. St. Vincent n. Rio de Jan. Lekkerkerk 4 te Bahrein. Lelykerk 4 540 m. z.o. Suez n. Rotterdam. Lemsterkerk pass. 5 Gibraltar n. Port Said. Leopoldskerk 4 v. Port Said n. Rotterdam. Leto 4 v. Karachi n. Bombay. Leuvekerk 4 330 m. n. Seychellen n. Mtwara. Lieve Vrouwekerk 4 250 mw. n.o. Kuria Muria naar Aden. Lindekerk pass. 4 Masirah n. Massawa. Loosdrechl 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Lutterkerk pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Maaskerk 4 290 m. z.z.o. Suez n. Aden. Maetsuycker 4 v. Fremantle n. Singapore. Mariekerk 4 130 m. w.n.w. Gibraltar n. Port Said Marnelloyd 5 te Los Angeles. Maron 4 155 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam,. Mataram 4 100 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Medon 4 v. La Romana n. Kingston. Meerkerk 4 v. Colombo n. Aden. Mentor 5 te Nassau. Merak N 3 30 m. w. Fern. Noronha n. Paranagua Merwede 5 te Rotterdam verwacht. Merwelloyd 5 te Marseille. Minos 5 te Abö. Mississippilloyd 4 1200 m. o. Bikini n. Cristobal Mitra 4 v. Schiedam n. Curagao. Modjokerto 4 te Rotterdam. Montferland 4 375 m. n.n.w. St. Paulrocks naar Conslanza. Naess Commander 4 45 m. w.z.w. Oporto n. Mena. Naess Lion 4 170 m. z.o. Aden n. Suez. Naess Tiger 4 110 m. z. Djeddah n. Napels. Nestor 5 te Georgetown. Nieuw Amsterdam 5 te Le Havre n. New York. Noord wijk 6 te IJmuiden verwacht. Nijkerk 4 te Genua. Oberon 4 te New York v. Baltimore. Gldekerk 4 te Siain. Oostkerk 4 v. Rotterdam n. Bremen. Ootmarsum 4 v. Brownsville n. New Orleans. Oranje 5 te Casablanca. Oranje Nassau 3 v. La Guaira n. Trinidad. Oranjestad 4 v. rede Plymouth n. Amsterdam. Ossendrecht 5 te Hamburg. Papendrecht 4 20 m. n.w. Finist. n. Stadersano Peperkust 4 v. Bordeaux n. Dakar. P G. Thulin 5 te Coquimbo. Philine 4 220 m. z. L. Palm. n. Mena Al Ahmadi Philippia 4 395 m. n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Pieter S 5 v. Rotterdam n. Swansea. Pcseidon 4 480 m. n.w. Finisterre n. Londen. Prins der Nederl. 4 100 m. z.w. Fayal n. Barbados. Prins Willem v. Or. pass. 4 Belle Isle n. Montreal. Frinses Irene 4 450 m. z. K. Farewell n. Plymouth. Pr. Joh. Willem Friso 4 300 m. n.o. Az. n. Napels. Pygmalion 4 600 m. o. Bermuda n. Rotterdam. Raki 4 v. Surabaja n. Labuan. Rsndfontein 5 te Kaapstad. Roebiah 4 220 m. z.w. Socotra n. Singapore. Rossum (ex Hilversum) pass. 4 Beachyhead naa' Amsterdam. Rijndam 5 v. Rotterdam n. New York. Salatiga 3 640 m. o. Bermuda n. New Orleans. Samarinda 5 v. Port Said n. Lissabon. Schie 4 te Piraeus. Schouten 4 900 m. z.o. Durban n. Auckland. Senegalkust 5 te Lagos. Sibajak 4 v. Sydney n. Melbourne, Sibigo 5 te Sorong. Sloterdijk 4 7 m. w.n.w. Beachyhead n. N. York. Solon 5 te Miragoane. Sommeldijk 4 te Bremen v. Hamburg. Stad Arnhem 4 15 m. o.n.o. Dover n. Genua. Stad Delft 4 te Belfast. Stad Gouda 4 te Rotterdam. Stad Leiden 4 50 m. w. Ajaccio n. Las Palmas. Stad Rotterdam 4 te Savona. Stad Schiedam 4 100 m. w. Kristiansund n. Narvik. Statendam 5 te New York. Statensingel 5 v. Corpus Christi n. Europa. Statue of Lib. 4 385 m. o.z.o. Socotra n. Ph.delph. Steven 4 v. La Spezia n. Huelva. Straat Banka 4 te Djakarta. Straat Johore 4 v. Bombay n. Cochin. Straat Lombok 6 te Melbourne. Str Magelhaen 4 40 m.w. Reunion n.L. Marques. Straat Mozambique 3 v. Buenos Aires n. Santos. Straat Torres 4 v. Fremantle n. Singapore. Sunetta 4 v. Chittagong n. Pladju. Tabian 4 te Hamburg. Tamara pass. 4 Kp. Finisterre n. Port Said. Tamo 5 te Rotterdam. Tankhaven 3 5 te Sungeigerong. Tara 5 te Buenos Aires. Tiielidomus 6 te n a'zertyiaa Eanjencmfwpycml Themis 5 te Rotterdam. Tibia 4 75 m. n.n.o. Finisterre n. Abadan. Tjibantjet 5 te Hongkong verw. v. Belawan. Tjiménteng 4 te Yokohama verwacht v. Shimizu Tjisadane 5 te Penang verwacht. Tomocyclus 5 te Trinidad. Tweelingen 4 85 m. n.w. Hoek v. Holl. n. R'dam, Van Cloon 4 300 m. z.o. Tientsin n. Tientsin. Van Heemskerk 7 te Durban verwacht. Van Noort 5 te Sydney v. Auckland. Van Waerwijck 4 110 m. z.z.o. Kp. Padaran naar Singapore. Vasum 4 te Mena v. Rotterdam. Vivipara 4 90 m. w. Str. Ormoesz n. Montreal. Vlist 4 385 m. w. Landsend n. New York. Waal 4 70 m. n. Finisterre n. Tripoli. Waibalong 4 v. Bassem n. Penang. Waikelo 4 te Basrah v. Kuwait. Waterland 4 v. Buenos Aires n. Santos. Waterman pass. 4 Landsend n. Southampton. Westertoren 4 55 m. z. Colombo n. Aden. Westland 3 300 m. z.z.w. Kaap Verdische eilanden naar Montevideo. Willemstad 4 v. Port of Spain n. La Guaira. Witmarsum 4 v. Mobile n. Savannah. W'oensdrecht 4 25 m. n.n.w. K. St. Vine. n. Bremen Woltersum 4 te Amsterdam. I.Tssel 4 50 m. n. Kp. Vincent n. Rotterdam. Zaankerk 4 v. Amsterdam te Rotterdam. Zeeland 4 224 m. w. Guardafui n. Belawan. Zonnekerk 4 80 m. z.w. Majorca n. Tanger. Zuiderkerk 4 57 m. z.w. Cocos eil. n. Aden. SLEEPVAAR7 Achilles en Argus 5 v. Amsterdam te Maassluis. Blankenburg 4 v. Antwerpen te Maassluis. Friesland 3 160 m. o. Trinidad v. Buenos Aires. Humber 1 v, Gibraltar n. Italië. Maas. 4 te Maassluis v. Amsterdam. Noordzee 4 te Maassluis. Oostzee 1 v. Tyne n. Perzische Golf. Titan 5 v. Delfzijl te Rotterdam. Witte Zee 5 v. Lissabon n. Rotterdam. Zeeland 3 120 m. n. Wake eil. n. Osaka. KLEINE VAART Alcetas 4 70 m. n. Burlings n. Tanger. Ank T 1 v. Ostrand te Stocka. Ardeas 3 te Savona n. Barcelona. Bab T 3 v. IJmuiden te Karskaer. Elsa 2 v. Wifstavarf te Huil. Flevo 1 v. Londen n. Wismar. Fleva '(pjes) 4 dw. Wight v. Faro n. Antwerpen. Inspect. Mellema 4 30 m. w. IJmuiden n. Cardiff. Joost 2 v. Walkom te Zaandam. •lulia Mary 3 v. Rotterdam te Antwerpen. Kaap Falga 2 Kiel gepass. n. Ostrand, Midas 4 te Amsterdam n. Rotterdam. Nero 3 v. Gothenburg n. Aalborg. Pavo pass. 4 JE-15 v. Walion n. Zaandam. Phidias 4 100 m. z.o. Limassol n. Tel Aviv. Ponza 3 Brunsbüttel gepass. n. Huil. Thaletas 4 5 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk wèg 'i k. Bloeden houdt op g 3 De wetenschap heeft thans Veen helende substantie ont-g ''dekt met de verbazingwek-f. kende eigenschap de aam- 'i •/t beien eenvoudig te doen weg- drogen - pijn verdwijnt, bloe- J. F den houdt op. Toegepast in SPERTI, doet dit weefsel- 5 afdoend dat ze thans geen h probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen 8 SPERTI.is zacht en desinfec- Cl ij terend - bevat géén verdo- S V vende middelen. Voor veili- V ge. rechtstreekse behande- A ling van aambeien. SPERTI 5 IJ M U I D E N vraagt voor spoedige indiensttreding in vaste dienst voor diverse afdelingen in het bedrijf voor de visverpakkingsafdeling. Aanmelden: Kanaalstraat 36, IJmuiden (Perso- neels-ingang).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 8