Record wereldproduktie en uitvoer in 1958 défilin PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER VITELLA Onderontwikkelde gebieden hebben ernstig tekort op handelsbalans Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws Nog weinig verandering VERSTOPPING? Investering van f 10 mil. in eerste stadium instant pudding DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 2 ZESDE JAARVERSLAG VAN HET G.A.T.T. Verolme in Noorwegen Russisch weekblad over de Europese samenwerking ZocU ié het zo KELTÏSCHE NAMEN J Introductie Continental Motors op 12 augustus Aantal participatiebewijzen bijna verdriedubbeld V.M.F. bouwen ureum- fabriek in Zuid-Afrika Geen terugbetaling bij Kali Telepak NAAIMACHINES Unilever in Marokko OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Interim dividend van 10 percent bij Unitas Hoger dividend Ngombezi 38 ct per pakje De waarde van de wereldexport, die in 1957 een recordpeil van meer dan 100 miljard dollar had bereikt, is in de eerste helft van 1958 met ongeveer 6 percent gedaald, maar heeft deze achteruitgang in de tweede helft van dat jaar bijna weer voor de helft ingehaald. Het volume van de werelduitvoer steeg in de tweede helft van 1958 tot een nieuw record. Het volume van de wereldproduktie van goederen (omvat tende de landbouw, de verwerkende industrie en de mynbouw) was, na een daling van ongeveer 31/t percent in de eerste helft van 1958, in de tweede helft van dat jaar eveneens groter dan ooit tevoren. Het vorige record van de wereldproduktie en de werelduitvoer werd in de tweede helft van 1957 bereikt. In het zesde jaarverslag van het Secretariaat van de Algemene Over eenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.), getiteld ^Inter nationale Handel 1957-'58", waarin dit wordt medegedeeld, wordt verder aandacht gewijd aan de positie van de Verenigde Staten in de wereldhandel en het aandeel, dat dit land heeft in de wereldproduktie. Het Amerikaanse aandeel in de wereldproduktie (exclusief Oost-Europa, de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek) en de wereldhandel is de eerste jaren na de tweede wereldoorlog aanzienlijk gestegen, namelijk van respectievelijk ongeveer 30 percent en ongeveer 11 percent in 1938 tot 44 en 24 percent in 1948. Daarna vertoonde dit aandeel evenwel een relatieve ach teruitgang en in 1954 namen de Verenigde Staten nog slechts 40'/i percent van de wereldproduktie en 161/: percent van de werelduitvoer voor hun rekening. Omstreeks die tyd begon het dollarvraagstuk van West-Europa en feitelyk van de gehele wereld te verdwijnen. De aanzienlijke toeneming, die het Ame rikaanse aandeel in de werelduitvoer sedertdien te zien heeft gegeven, heeft nagenoeg geen dollarvraagstuk gecreëerd, door dat een belangrijk gedeelte van de stijging van de Amerikaanse uitvoer bestond uit goederen, waarvoor geen betaling in dollars werd verlangd. Anderzijds is het Amerikaanse aandeel in de wereldproduktie sedert 1948 voortdu rend achteruitgegaan, eerst, tot ongeveer 1956, doordat de produktie in de rest van de wereld sneller steeg (hetgeen voor een deel te danken was aan de Amerikaanse hulpverlening voor de economische weder opbouw en ontwikkeling) en vervolgens in 1957 en 1958, doordat de Amerikaanse pro duktie vrijwel onveranderd bleef, terwijl de produktie in andere delen van de we reld haar stijgende beweging voortzette, zij het in een iets langzamer tempo. Het feit, dat de produktie buiten de Verenigde Staten sedert 1948 sneller steeg dan in de Verenigde Staten zelf, is ook toe te schrij ven aan de drie recessies, die Amerika in deze periode hebben getroffen, name lijk de recessies van 1948-'49, 1953-'54 en 1957-'58. In andere landen was de ontwik keling stabieler. Uitvoer van niet-industriële landen gedaald Over de handel tussen de industriële en de niet-industriële gebieden in de wereld deelt het overzicht mede, dat de waarde van de invoer der niet-industriële landen zich in verhouding tot de totale waarde van de wereldhandel goed heeft gehand haafd. Daarentegen heeft de waarde van de uitvoer dezer landen de laatste jaren een relatieve daling ondergaan en dit heeft tot resultaat, dat de invoer der niet-indus triële landen in steeds grotere mate de uitvoer is gaan overtreffen. Het totale in- voeroverschot van alle niet-industriële landen tezamen bereikte in 1958 het in drukwekkende bedrag van bijna 4 miljard dollar. De positie van de landen binnen de ze groep loopt evenwel zeer uiteen. Prijsstijging in Engeland Met betrekking tot de prijsontwikkelin gen wordt in het verslag van de G.A.T.T. opgemerkt, dat de prijspositie van primai re produkten de laatste drie jaren duide lijk achteruit is gegaan in vergelijking met die van fabrieksprodukten. In alle belangrijke exporterende landen is het prijspeil van fabrieksprodukten de laat ste jaren gestegen, welke stijging echter in de Verenigde Staten aanzienlijk groter was dan in de andere landen. In Europa vertoonden de exportprijzen van fabrieks produkten in Engeland een stijging die groter was dan de stijging van de andere Europese exporterende landen en vooral van de Duitse exportprijzen. Westduitse recordexport De exportwaarde van de internationale handel in grondstoffen steeg in de periode van 1953 tot 1957 van 13,4 tot 17,8 miljard dollar, dit is een stijging van 33 percent, terwijl de stijging van de internationale handel in voedsel, dranken en tabak slechts 14 percent bedroeg. De wereldhandel in fabrieksprodukten is in het tijdvak van 1953 tot 1957 geste gen van ongeveer 32,4 tot ongeveer 50 mil jard dollar. Opvallend was na deze ja renlange stijging de daling van ongeveer 3 percent, die in 1958 plaatsvond. Het grootste gedeelte van deze daling vond plaats in de Amerikaanse uitvoer. Ameri ka exporteerde in 1958 voor ongeveer 1,1 miljard dollar minder aan fabriekspro dukten dan in 1957. West-Duitsland kon in 1958 zijn uitvoer van fabrieksprodukten met 4 percent uit breiden. Dit kan worden verklaard uit de omstandigheid, dat de Duitse export voor namelijk is gericht op de snelst groeiende markt van de wereld, te weten continen taal Europa. De handel tussen de industriële landen is in 1958 met ongeveer 2,5 miljard dollar gedaald. Ongeveer 2,1 miljard dollar van deze daling werd veroorzaakt door een kleinere uitvoer van Noord-Amerika. De exportontvangsten van de Verenigde Sta- De heer Verolme heeft op een perscon ferentie in Oslo verklaard dat zijn concern 80 percent van de aandelen van de Noorse scheepswerf Sarpsborg Mekaniske Verk- sted a/s zal verwerven door het kapitaal van de maatschappij van 200.000 Noorse kronen uit te breiden tot één miljoen kro nen. Voorts heeft hij beloofd minstens 19 miljoen kronen (10 miljoen gulden) tijdens het eerste stadium van een groot uitbrei dingsprogram te investeren. De werf, waar 600 man werken, ligt te Sarpsburg, een stad in het uiterste zuid oosten van Noorwegen, vlak bij de Zweed se grens. Sarpsborg Mekaniske Verksted gaat zich meer toeleggen op het bouwen van grotere schepen en wel in zo groot mogelijke mate in samenwerking met andere Noorse firma's. Na de tweede we reldoorlog is de werf uitgebreid en er zijn schepen gebouwd tot een grootte van 7500 ton d.w. De werf beschikt over orders die volledige werkgelegenheid tot 1961 waar borgen, maar daarna zou werkloosheid ge dreigd hebben gezien de mindere vraag naar schepen van de 7500-ton-klasse. (De gedachte is geopperd dat de werf schepen tot een grootte van 70.000 ton zou gaan bouwen. Als dat waar zou zijn, zouden de investeringen van Verolme veel groter moeten zijn dan de tien miljoen gulden die hij voor het eerste stadium van het uit breidingsprogram heeft toegezegd), ten zijn in 1958 met 3 miljard dollar ge daald en dit heeft aanleiding gegeven tot het stellen van de vraag, of bepaalde Ame rikaanse produkten te duur zijn geworden voor de wereldmarkt. Hoewel deze me ning, aldus het verslag, dikwijls wordt overdreven, doen de gebeurtenissen van 1958 niettemin vermoeden, dat zich de laatste jaren geleidelijk enige structurele veranderingen hebben voltrokken. Volgens het secretariaat van de G.A.T.T. moet de verklaring van de aanzienlijke daling, die het exportoverschot der V.S. in 1958 te zien heeft gegeven, niet worden gevonden in de veronderstelling dat Amerikaanse produkten te duur zijn geworden, maar in een combinatie van structurele en cycli sche factoren, zowel aan de importzijde als aan de exportzijde. Betekenis van West-Europa Het volume van de totale handel van West-Europa, dat in 1957 zes percent was toegenomen, onderging in 1958 geen da ling, in tegenstelling met de ontwikkeling, die de handel van Noord-Amerika en Ja pan vertoonde. Het aandeel van West- Europa in de wereldhandel nam op deze wijze toe. De intra-Europese handel daalde in 1958 met 640 miljoen dollar. De Westeuro- pese invoer uit Noord-Amerika daalde in 1958 met 1,6 miljard dollar, waardoor het laagste peil sedert 1954 werd bereikt. An derzijds steeg de Westeuropese uitvoer naar Noord-Amerika met 250 miljoen dol lar. De handel met niet-industriële gebie den maakt ongeveer 40 percent uit van de totale handel van West-Europa. Sedert 1954 is de Westeuropese uitvoer naar deze gebieden sterker gestegen dan de Ameri kaanse. Engeland en Frankrijk verloren relatief terrein, terwijl Duitsland en Ita lië hun relatieve positie konden verbete ren. De exportontvangsten van de niet- industriële landen daalden in 1958 met bijna 1,4 miljard dollar tot ca 32,2 miljard dollar. Doordat de invoer dezer landen ongeveer in dezelfde mate werd beperkt als de opbrengst van hun uitvoer daalde, was hun gezamenlijk handelsbalanstekort in 1958 (3,9 miljard dollar) slechts 100 miljoen dollar groter dan in 1957. Het was evenwél 2,8 miljard dollar groter dan in 1956. De ontwikkeling der prijzen was de voor naamste oorzaak van deze achteruitgang. Het secretariaat van de G.A.T.T. noemt deze ontxoikkeling van de handel der niet- industriële landen verontrustend en merkt op, dat het wel zeer duidelijk is, dat de niet-industriële landen niet altijd kunnen doorgaan met handelsbalanstekorten van deze buitengewone grootte te hebben. Een uitbreiding van hun invoer zal slechts mo gelijk zijn bij een overeenkomstige ver groting van hun vermogen te exporteren. Het Sovjet-weekblad „Nieuwe Tijden" publiceert deze week onder de kop „Ame rikaanse monopolies en de Gemeenschap pelijke Markt" een artikel waarin wordt verklaard dat het Amerikaanse kapitaal de Westeuropese economie binnendringt. De Amerikaanse steun aan de Euromarkt is niet slechts een voortzetting van de al gemene Amerikaanse politiek van ver sterking van de bewapeningswedloop en consolidatie van de reactie in de West europese landen, doch dient tevens uitge sproken economische oogmerken. Het af schaffen van de tolgrenzen in West-Europa zal een grotere armslag geven aan de Amerikaanse monopolies die zich er reeds hebben gevestigd of die van plan zijn in dat gebied door te dringen, aldus het arti kel. Over de zogenaamde „Kleine Vrijhan delszone" schrijft „Nieuwe Tijden", dat elke tariefalliantie „een daad van discri minatie is tegenover allen die er buiten staan". Het blad is van oordeel dat de op komst van één of meer afgesloten douane- blokken in West-Europa „ernstige gevol gen voor de wederzijdse betrekkingen" tussen de Europese landen inhoudt. Dit gold zowel op economisch als op politiek gebied. IN ons land zijn verscheidene Keltische overblijfselen aangetroffen die er op zou den kunnen wijzen, dat ons land (geruime tijd vöör de Romeinen hier kwamen) door de Kelten bewoond werden. U ziet, dat we ons nogal voorzichtig uitdrukken. Immers, het vinden van Keltische overblijfselen is op zichzelf geen onweerlegbaar bewijs voor de stelling dat het volk van die naam hier indertijd ook werkelijk gezeteld heeft. De Keltische stammen kunnen hier wel enige malen door heen getrokken zijn en daar van sporen hebben achterge laten. Ook kunnen Keltische gebruiksvoorwerpen door an dere volken zijn overgenomen en door deze niet-Kélten in ons land zijn achtergelaten. Zelfs de enkele Keltische graven die in het zuiden van ons land zijn blootgelegd leveren niet het onomstotelijke bgwijs van Keltische bewoning. Een zwaarder argu ment (vooral wanneer het in combinatie met de Keltische vondsten wordt gebruikt) leveren in dit opzicht de vele Keltische of Gallo-Romaanse aardrijkskundige namen die we op verscheidene plaatsen nog aantreffen. Dat zijn vooral de namen van rivieren, te beginnen met de Rijn, welke naam nog niet zo lang ge leden „in alle gevallen" Keltisch werd genoemd. Maar thans zijn er ook taal kundigen die de naam van Indo-Germaan- se oorsprong verklaren, waarbij dan aan getekend moet worden, dat Rijn als een Keltische en Germaanse vorm uit de grondvorm „Reinos" zou zijn ontstaan. Ook van de Lek is het niet helemaal zeker, of deze naam behoort bij het Keltische Li- cus, want er bestaat ook een inheems woord Leek (Leke) waarvan de Lek af geleid zou kunnen zijn. Op solide grond staan we in Zuid-Limburg, waar de Jeker nog onbetwist als een rivier met een Kel tische naam doorheen stroomt. Ook niel is een Keltische vorm (van nigella: de zwarte) zodat toe op goede gronden mogen veronderstellen dat het onlangs bij Roer mond gevoegde plaatsje Maasniel aan een gedeelte van de Maas ligt dat er destijds nogal duister uit zag. De tegenhanger van zwart is natuurlijk wit (albana), welk woord veellicht in namen als Alfen terug te vinden is. (Er bestaat echter ook een persoonsnaam Alvo, zodat de afleiding ook anders zou zijn). Als Keltisch gelden plaatsnamen op -aken, waar- kunnen ook de van wederom in Limburg de voornaamste voorbeelden worden aangetroffen, zodat we mogen veronderstellen dat bij Slenaken, Beutenaken en Pesaken in lang vervlogen tijden Kelten hebben geleefd. Deze plaats namen zouden van Gallo-Romaanse oor sprong zijn, eindigend op -acus, meestal van persoonsnamen afgeleid. Laten we hiermee eindigen, want én door de Keltische vondsten én door ae plaatsnamen van Keltische oorsprong is het duidelijk dat de Kelten destijds in ons land gewoond moeten hebben. Wellicht wilt u thans wel eens weten, hoe uit een produkt dat voor de V2-projectielen was bestemd een wondermiddel is gegroeid Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). Op woensdag 12 augustus aanstaande zullen door de Amsterdamsche Bank n.v. en de Rotterdamsche Bank n.v. voor de eerste maal ter beurze van Amsterdam worden verhandeld certificaten aan toon der in de Continental Motors Corporation te Richmond (Virginia). De certificaten, die uitgegeven worden door het admini stratiekantoor der Amsterdamsche Bank, vertegenwoordigen 10 gewone aandelen met een nominale waarde van één dollar. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering te New York op 11 augustus aanstaande. Op 4 augustus be liep deze llVi dollar per aandeel, hetgeen overeenkomst met een koers Amsterdam se usance van 12 dollar of 470,25 per certificaat van 10 gewone aandelen. Óp- neming in de prijscourant zal worden aangevraagd. Continental Motors en haar dochteron dernemingen vormen een eenheid, die zo zegt het introductieprospectus buiten de grote autofabrieken één der grootste is op het gebied van de voortbrenging van verbrandingsmotoren. Het produktiepro- gramma omvat vele soorten, zowel met vloeistof- als met luchtkoeling en geschikt voor alle in de handel verkrijgbare brand stoffen. Continental Motors exploiteert zelf twee fabrieken in Muskegon, Michigan, met een totaal vloeroppervlak van 2.185.000 vierkante voet. Hiervan is 885.000 vierkante voet eigendom van de rege ring. De exploitatie geschied' door de maatschappij. Voorts is er een fabriek in Detroit. De dochterondernemingen bezit ten fabrieken in Detroit, Milwaukee en St. Thomas, Ontario. Het na afsluiting van het boekjaar 1957/ 58 per 31 oktober 1958 aan aandeelhou ders toekomend vermogen komt overeen met 14,93 dollar per aandeel. Wat resul taten betreft beleefde het bedrijf om streeks 1952 en 1953 enige topjaren. Daar na trad een langdurige ernstige inzinking in, die haar dieptepunt vond in 1956. De jaren 1957 en 1958 brachten een herstel van het winvermogen. Over 1957/58 bedroeg de nettowinst per aandeel 1,07 dollar en het dividend 0.55 dollar. Over 1956/57 wa ren deze cijfers respectievelijk 1,09 en 0,35 dollar. De verkoop van motoren voor ver voermiddelen was in 1958 bevredigend. De netto winst over de eerste zes maanden van 1958/59 komt overeen met 0,40 dollar per aandeel. Dank zij de ligging van de voornaamste fabrieken in de havenplaats Muskegon, verwacht de maatschappij te profiteren van de gereedkoming van het Great Lakes-St. Lawrence Seaway pro ject. Wanneer het St. Lawrence kanaal zal zijn uitgediept kunnen grote schepen de fabrieken aandoen. Voor het lopende boekjaar is het dividend bij de geldende kwartaalbasis te stellen op 0.60 per aan deel. Het rendement voor Nederlandse in gezetenen is op grondslag van dit divi dend en de huidige koers te stellen op 4,12 percent. Algemeen fondsenbezit Advertentie Lijdt U aan chronische of hardnekkige verstopping? Neem dan DÉFILIN. Défi- lin werkt volgens een geheel nieuw principe: het prikkelt de darmwand niet, doch zorgt dat de darminhoud de natuurlijke zachtheid en weekheid krijgt en behoudt. Op deze wijze bent U verzekerd van een normale, pijnloze stoelgang. géén gewenning géén krampen géén gasvorming géén darmprikke lingen Doos van 20 dragees f 1.20 Doos van 50 dragees f 2.60 Voor een natuurlijke stoelgang Een produkt van PHILIPS-ROXANE Het eerste halfjaar 1959 is, blijkens een tussentijds verslag, voor het Algemeen Fondsenbezit te Amsterdam zeer belangrijk geworden. In maart werd aan houders van depotfractiebewijzen in het Algemeen Ne- derlandsch Beleggingsdepot (A.N.B.) en in het Algemeen Nederlandsch Aandeelen De pot (A.N.A.D.) het aanbod gedaan deze om te ruilen in participatiebewijzen van het Algemeen Fondsenbezit. Houders van 87Va percent van de toen uitstaande 10.800 de potfractiebewijzen A.N.B. en 90'/2 percent van de toen uitstaande 12.800 depotfractie bewijzen A.N.A.D. maakten van dit om wisselingsaanbod gebruik. Hierdoor is de waarde van de participa tiebewijzen van het Algemeen Fondsenbezit van bijna 6 miljoen toegenomen met cirra 9,5 miljoen tot circa 15,5 miljoen. Het uitstaande aantal participatiebewijzen steeg van 6725 tot 17425. Deze vergroting heeft de positie van het fonds aanzienlijk veran derd en verbeterd, terwijl de verbreding van de basis, alsmede de uitgifte van on- derparticipatiebewijzen van een 1/2 en 1/10 bewijs de verhandelbaarheid hebben be vorderd. Aan Nederlandse en buitenlandse dividenden, coupons enzovoort werd in to taal ontvangen 502.231. Na aftrek van on kosten is 499.525 voor uitkering beschik baar. Per een geheel participatiebewijs wordt per 1 augustus betaalbaar gesteld 28,67. Na aftrek van dividendbelasting is netto 25,59 per participatie beschikbaar. De ureumfabriek, die te Modderfontein in Zuid-Afrika wordt gebouwd door de Nederlandse „Verenigde Machinefabrie ken", zal in juni van het volgend jaar op volle capaciteit gaan werken. Ureum is één van de modernste soorten stikstos- kunstmest. De produktie van 110.000 ton per jaar zal Zuid-Afrika onafhankelijk maken van de import van stikstofkunst- mest. Met de bouw van de fabriek is in het najaar van 1958 begonnen. De produk tie zal geschieden volgens een procédé van de Nederlandse staatsmijnen. In de jaarvergadering van Kali Telepak, Handel- en Landbouwmaatschappij te Amsterdam, heeft de directie desgevraagd medegedeeld, dat de ontwikkeling van haar deelneming in Afrika, de Holland- Tanganyika Compagnie naar verwach ting verloopt. De sisaloogst 1959 wordt op 2000 ton getaxeerd. Het bestuur verklaarde geen terugbeta ling op de aandelen te overwegen. Er zul len nog grote investeringen moeten wor den verricht. De sisal-prijzen zijn in 1959 wel iets ge daald, doch blijven hoog. Door voorraad- vorming van nylon en andere kunstpro- dukten wordt geen concurrentie onder vonden, omdat de produktiekosten van de ze stoffen veel hoger liggen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Investering van f5 miljoen Met instemming van de Marokkaanse regering heeft Unilever in Marokko een naamloze vennootschap opgericht voor de fabricage en verkoop van synthetische wasmiddelen, eetbare vetten en verschil lende toiletartikelen, die tot nu toe door Unilever in Marokko werden ingevoerd. Onderhandelingen inzake de aankoop van een fabrieksterrein in Casablanca zijn in een vergevorderd stadium. Naar ver wachting zal met de investering in deze Marokkaanse onderneming een bedrag van circa 5 miljoen zijn gemoeid. Aavertentie 22. „Wil ik je dochter verdrinken?", riep Smithy verontwaardigd. „Kom nou! Juf fies, die flauw vallen moet je met water weer bijbrengen. Dat weet je toch wel?" „Ge liegt, schelm!", bulderde de hertog. „Gij trachttet mijn dochterken van het leven te beroven. Water is een verfoeizame ende vijandige vloeistof. De besprenkeling daarmede kan kwalijke, ja zelfs dodelijke gevolgen hebben„Kom, kom", suste Smithy. „Niet zo somber, ouwe jongen. Je dochter gooit zich van de ene flauwte in de andere en dus„Dat is een beledi ging!", schreeuwde de hertog, wiens gelaat plots een ongezonde, paarse kleur had ge kregen. „Krijgeren, grijpt dezen aterling en maakt een eind aan zijn heilloos be staan „Neen, nobele vader! Dat en wil ik niet!", kreet plots de jonkvrouw en ze sprong voor de opgeheven wapens. „Deze koene ridder heeft mij twee malen moediglijk van de briganten gered. Hij is een waarachtig held ende het is mijn voor nemen om met hem den echten staat in te gaan!" „O eh welnoe het is mij wel", stamelde de hertog verbouwereerd. „Waar heeft ze het over?", vroeg Smithy ongerust. „Ze wil met u trouwen", legde Panda uit. „Wat?!", gilde Smithy, „trtrouVerder kwam hij niet. Hij was flauw gevallen.... Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 .COMMANDANT" AUTOCLEANER De raad van commissarissen van de be leggingsmaatschappij „Unitas" n.v. te Rot terdam heeft besloten een interim dividend van 10 percent over het boekjaar 1959 uit te keren. In de binnenkort te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Cultuur Maatschappij „Ngombezi", te Amsterdam zal worden voorgesteld uit de netto winst over 1958, groot ƒ207.380 (vorig jaar 169.514) een dividend uit te keren van 7V2 percent (6V2 percent). Nasleep. Een rechter van instructie te Rome heeft bevel gegeven, een proces te openen op beschuldiging van mein eed tegen twee getuigen in het opzien barende Montesi-schandaal, dat gedu rende vier jaren Italië in beroering bracht. Het zijn Giuseppe Montesi de 34-jarige oom van wijlen Wilma Mon tesi en zijn 24-jarige maitresse, Rossa- na Spissu. Vermoeden. Een lijkschouwersjury heeft in Londen verklaard dat Kelso Cochra ne, de neger die in mei in het om zijn rassenrelletjes beruchte Londense dis trict Notting Hill werd vermoord, ver moedelijk niet het slachtoffer is van rassenhaat. Volgens de bewijzen en aanwijzigingen waarover men be schikt is hij het slachtoffer van een roofmoord. Mysterie. Boven Meknes (Marokko) en Setubal (Portugal) is dinsdagavond een lichtgevend voorwerp waargenomen dat zich op een hoogte van driehonderd meter met een snelheid van 3.500 kilo meter per uur voortbewoog. Het liet een spoor van vonken en rook na. Aanrijding. De spoorlijn van Lorenco Marques naar Rhodesia is woensdag een trein ingereden op een groep van vijf olifanten. V>er dikhuiden werden meteen gedood. De vijfde moest door een jager worden afgemaakt. Defensie. Canada gaat zijn aangrenzende zeebodem nauwkeurig onderzoeken met het oog op de mogelijkheid van exploitatie en de verdediging tegen on derzeeboten. Te F.edford Basm, bij Hali fax, zal daartoe een oceanografisch in stituut worden gebouwd, waaraan drie honderd deskundigen verbonden zullen worden. Koopje. De dienstmaterieel van de vlieg basis Wright-Patterson in de Verenigde Staten heeft een advertentie geplaatst, waarin „tegen redelijke prijs" 96 bom menwerpers B-26 en 110 transportvlieg tuigen C-46 te koop worden aangeboden. De vrachtvliegtuigen moeten vijftig tot zestigduizend dollar opbrengen. De bommenwerpers zullen voor 1500 tot 5000 dollar worden verkocht. Brandweer. Een ontploffing en brand heb ben maandag het materiaal vernield op een boorplatform voor de kust van de neutrale zone in Koeweit. De oliebrand- bestrijder uit Texas, Red Adair, werd te hulp geroepen om het vuur te doven. Verworpen. Het Israëlische parlement heeft drie moties verworpen, waarin werd gevraagd om een afschaffing van het militaire bewind in de grensgebie den, waar het merendeel van de 220.000 Israëlische Arabieren woont. Tevoren had het kabinet besloten de beperkende bepalingen ten aanzien van de Arabieren in het merendeel van de grensgebieden Ie verzachten. Met af schaffing van het militaire bestuur wil de de regering echter niet akkoord gaan. Buitenkansje. Kroesjtsjev's uitlating dat de kleinkinderen van de tegenwoordige Amerikaanse generatie onder het com munisme zullen leven heeft een „kapi talistische" reactie uitgelokt van de fa brikant Sardou uit New Orleans. Sar- dou heeft de kleinkinderen van Kroesj- tsjev honderd aandelen van zijn onder neming aangeboden. De kleinkinderen van Eisenhower krijgen geen aande len, „want onze maatschappij biedt hun genoeg kansen". Plicht. Het parlement van nationalistisch China heeft woensdag een wet goedge keurd, die vrouwen en verloofden van soldaten aan het front verplicht hun geliefden trouw te blijven. De wet stelt voorts „toenaderingspogingen" tot de ze vrouwen strafbaar. Botsing. Zeven inlandse havenarbeiders, zijn bij een botsing met de politie te Bissau in Portugees Guinea gedood. Vijf haven&rbeiders en drie agenten werden gewond. Het gevecht ontstond toen de inboorlingen weigerden een be vel op te volgen om uiteen te gaan. Een inspecteur van politie werd aan gevallen en daarop openden de agenten het vuur. Voortvluchtig. Een Amerikaanse weerbal lon is, waarschijnlijk via de noordpool, in Finland terechtgekomen Advertentie Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied op de oceaan heeft zich in westelijke richting uitgebreid en een uitloper ervan won enig terrein boven Zuid-Engeland en onze streken Langs de gehele noordflank van het hogedrukgebied verplaatsen zich nu storingen naar Scan dinavië. Eén ervan komt ten westen van Schot land tot ontwikkeling, in combinatie met een depressie bij IJsland. Verwacht wordt dat deze morgen bij de Noorse kust arri veert, terwijl een koufront in de loop van de dag uit het noordwesten ons land na dert. Het enigszins wisselvallige weer duurt dan ook voort. Vooral in de noorde lijke provincies blijft er veel bewolking, maar regen van betekenis is niet erg waarschijnlijk. De wind draait naar wes telijke richtingen en neemt iets in kracht toe. In de temperaturen komt over het algemeen niet veel verandering WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. ca c S3 iÜ Vrydag 7 augustus Zon op 5.09 uur, onder 20.21 uur. Maan op 8.34 uur, onder 21.22 uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier. 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 augustus Hoog water 4.41 en 17.07 uur. Laag water 0.29 en 12.46 uur. Vrydag 7 augustus Hoog water 5.17 en 17.42 uur. Laag water 1.05 en 13.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder half bew. nw 20 0,4 Ypenburg licht bew nnw 18 0,6 Vlissingen onbewolkt nnw 19 0,3 Gelde zwaar bew. w 20 1 De Bilt licht bew. nw 18 0,1 Twente zwaar bew. nw 18 0,5 Eindhoven zwaar bew. nnw 20 0,5 Zd Limburg zwaar bew. nnw 20 0 Helsinki zwaar bew. n 25 0,2 Stockholm onbewolkt w 25 0 Oslo onbewolkt windst. Kopenhagen zwaar bew w 21 0 Aberdeen zwaar bew. z 23 0 Londen onbewolkt windst. 21 0 Amsterdam licht bew. nnw 19 0 Brussel geheel bew. nw 21 0,5 Luxemburg half bew. n 20 0,1 Parijs zwaar bew. nno 26 0 Bordeaux onbewolkt windst. 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 26 0 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn geheel bew. wnw 20 0,5 Frankfort zwaar bew. nw 22 0,1 Miinchen regen w 20 5 Zürich regen ozo 23 0,1 Genève onbewolkt windst. 25 0 Locarno half bew. windst. 26 0 Wenen zwaar bew wzw 21 0 Innsbruck regen windst. 23 0,2 Rome licht bew. windst. 31 0 Ajaccio licht bew. ono 28 0 Madrid zwaar bew. n 27 0 Mallorca onbewolkt nno 31 0 Lissabon geheel bew. zw 21 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2