Al tien jaar teistert de Darul Islam Indonesië ZOEk-T (J een Pak mee! Pak mee! 't Is van Groenveld P. B. LEERJONGENS Aandelenkoerswaarde beleefde in juli ferme stijging Fanatieke strijdmacht, ontstaan na Renville-akkoord, eist zzvare tol Amsterdamse Beurs Gevraagd juffrouw aankomende krachten tweede (aankomende) snijder DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 180,— 365 Ook rassenhaat-acties onder negers in V.S. Scheepvaart De beurs van gisteren Uw schrijfmachine staat bii LOERAKKER MATRASSEN DAMASTEN Ook deze week nog: GROENVELD'S SLAGERIJEN DJAKARTA, 4 augustus Op een zondagmorgen reed de tweekleurige Che vrolet van Mohammed Ali langs de weg, die van Bandung naar de krater van de Tangkubanprahu („omgekeerde prauw") leidt, een van de bekendste beziens waardigheden op West-Java). Plotseling werd de vredige stilte verscheurd dooi de rauwe kreten van zwaar bewapende mannen, met stalen helmen op en gekleed in vuile khaki-uniformen. Onder het uitroepen van de beruchte Kreet „D.I." vuurden zij hun automatische geweren af en spoedig was de auto van Mohammed Ali met kogelgaten doorzeefd. Binnen enkele minuten waren Mohammed Ali, 26 jaar oud, en vier andere inzittenden van de wagen, onder wie twee kinderen, dood. Voordat de zondag voorbij was, waren tientallen andere auto's met toeris ten in de omgeving door de D.I.-rebellen aangevallen. De meesten waren ge lukkiger dan Ali. Zij werden slechts beroofd van hun kostbaarheden. Tegelijkertijd sloegen andere D.I.-ben- den toe in dorpen in de omgeving. De tol, die zij die morgen eisten, was meer dan twintig doden en bijna evenveel gewon den. Huizen en gebouwen werden ver nield. De schade bedroeg weer miljoenen roepiahs. Deze actie stond niet alleen. Het was een drukke dag voor de Darul Islam op West-Java, vooral in de streek om Ban dung. Onlangs nog. bijna tegelijkertijd met de terugkeer van president Sukarno van zijn reis om de wereld, vielen de D.I.-benden de garnizoensstad I.embang, bij Bandung, aan. De overval begon zaterdag tegen middernacht, waarbij de stad met mortie ren en machinegeweren onder vuur werd genomen. Vijf personen, onder wie een vrouw en een kind, werden gedood. Later keerden de rebellen terug om de huizen te plunderen en in brand te steken. De plun dering duurde meer dan twee uur. Cijfers Om een beeld te krijgen van de activi teiten van de Darul Islam hoeft men slecht te kijken naar enkele officiële cijfers, die betrekking hebben op de streek rondom Bandung. In 1958 meldde het gebied van Priangang 1.170 doden, 734 gewonden en 110 ontvoeringen. Ongeveer 17.000 huizen of gebouwen werden in brand gestoken of vernield. De schade werd geschat op meer dan 56 miljoen roepiah (bijna acht mil joen gulden). De cijfers voor 1957 zijn zelfs nog verschrikkelijker. Er werden toen 1.667 personen gedood, 794 gewond en 77 ontvoerd. Ongeveer 42.700 huizen en gebouwen werden vernield, de schade werd geraamd op meer dan 100 miljoen roepiah (meer dan 12 miljoen gulden). In vele gebieden van West-Java zijn de wegen na zonsondergang gesloten wegens het gevaar van D.I.- aanvallen. Elke trein, die door het gebied rijdt, krijgt een zwaar bewapend escorte van het leger mee. Ge woonlijk zijn twee gepantserde wagens aangehaakt. Maar dikwijls laten de D.I.- benden de treinen ontsporen. Het is juist tien jaar geleden, dat een fanatieke mohammedaanse leider, Kar- tosuwirjo, de „islamitische staat Indone sië" proclameerde, die bekend werd als de Darul Islam. Ontstaan Het ontstaan van de D.I.-revolte gaat terug tot het najaar van 1947. toen de Ne derlanders en Indonesiërs tot een status quo kwamen, krachtens de zogenaamde „Renville-overeenkomst". Krachtens deze overeenkomst zouden de Indonesische strijdkrachten toen be staande uit talloze groepen zonder echte onderlinge eenheid teruggetrokken wor den uit bepaalde streken, waar zij ope reerden. Een van de groepen stond onder leiding van de fanatieke islamitische lei der, Kartosuwirjo, die de idee van een is lamitische staat voorstond. Hij weigerde zich aan de Renville-overeenkomst te hou den en velen van zijn volgelingen zowel als andere militaire groepen bleven achter om een guerrilla-oorlog tegen de Nederlan ders te voeren. Toen de Nederlanders hun tweede po litiële actie begonnen en het Indonesische leger opnieuw op het strijdtoneel ver scheen, zag het zich geplaatst tegenover de Nederlanders èn tegenover de benden van Kartosuwirjo. „Dit is thans ons gebied", zei Kartosu wirjo, „jullie hebben geen recht hier te zijn. Jullie hebben ons eens in de steek ge laten en ons aan de Nederlanders overge leverd. Wij hebben dit gebied tegen de Ne derlanders verdedigd. Jullie hebben met de Nederlanders onderhandeld". De langdurige oorlog met de D.I. was begonnen. Kartosuwirjo ging voort met zijn plan nen een Islamitische staat op te richten. 3-3%% Nederl. '47 3®/# Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 ®/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57.... A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton Vdam Rubber K.L.M Boll Amer. Lijn.. K.N S.M N. Scheepv. Unie v Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A. Delimaatschappij •\msterd. Bank.. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij., 'otterd. Bank.... "wentsche Bank naconda Copper '.ethlehem Steel.. "S. Steel -eneral Motors., 'heil Union.. "'dewatër..... Slotkoers gisteren 94»/t 98 110l8/ie 83 93% 99% 89 92 9914 390 590 249'/s 576 320 417 671 266 605 214 159 750 172,90 305 94 1 129,— 16314 16114 138 133% 254 150% 181,80 365 154 265 323 290 64% 56-% 102% 56®/ie 81'/» 26Vu Heden 13.45 uur 94 V» 98% 397 595 248'/t 576 325 417 671 606 212 750 171,70 310 94»/t 127, 162 140 135% 204 153 154 263 325 64% 56 102 5614 81% 267i« Maar het was niet voordat de Indonesi sche republikeinen opnieuw met de Ne derlanders gingen onderhandelen, dat hij verklaarde de Indonesische regering niet langer te erkennen en de „islamitische staat Indonesië" proclameerde. In de loop der tijden sloten zich andere groepen bij de D.I. aan. Het „Hizbullah Battaljon" (Gods Legioen) kwam in op stand en het grootste deel van de soldaten liep over naar de D.I. Terwijl het leger trachtte de verschil lende groepen onder een verenigd com mando te brengen, maakten nog vele on tevredenen zich los en gingen naar de D.I. Naar Celebes en Atjeh Een van de groepen, die in het natio nale leger werd opgenomen, was die op Celebes, onder leiding van Kahar Muzak- kar. Zij werd tot een brigade omgevormd, maar Muzakkar werd spoedig ontevreden over de gang van zaken en verzocht naar Celebes te mogen terugkeren. Onmiddel lijk na aankomst daar sloot de brigade zich aan bij andere ontevreden groepen en werd onder het leidei-schap van Muzakkar het „islamitische leger van Indonesië" ge boren. Evenals de D.I. op West-Java trokken de sti'ijdkrachten van Muzakkar zich te rug in de bergen en oerwouden op het eiland en begonnen een guerilla-oorlog, die nog voortduurt met onvei-minderde kracht. De beide D.I.-groepen werken samen maar door de afstand en de slechte ver bindingen is een nauwe coördinatie niet mogelijk. Sommige D.I.-benden staken Straat Soenda over naar Sumatra en begonnen daar nieuwe leden te werven. Het groot ste succes hadden zij in Atjeh waar de is lam fanatiek wordt beleefd. De Atjehers hebben zich altijd fanatieke mohammedanen betoond, zowel tegen de Nederlanders (de Atjeh-oorlog) als tegen de Indonesische regering. In 1953 werd de islamitische staat At jeh uitgeroepen. De D.I. was toen sterk en actief in de strategische gebieden van de drie grootste eilanden van de Indonesische archipel. De oprichting van de islamitische staat Atjeh ging ook gepaard met de eerste wer kelijke pogingen van de D.I. om steun van het buitenland te krijgen, echter zon der succes. Slechts één van de vele regeringen, die Indonesië hebben trachten te besturen sinds de soevereiniteitsovei'dracht, nam een krachtiger houding aan tegenover de D.I. Het was het laatste kabinet dat in juli werd vervangen. De D.I. leed haar eerste nederlaag be ging van dit jaar toen de regering met en kele D.I.-leiders in Atjeh tot een akkoord kwam. Dit akkoord kwam tot stand nadat dissidente D.I.-groepen zich los maakten van hun leider Daud Beureuh. een nieuwe regionale regering proclameerden en de Op 7 augustus is het tien jaar ge leden dat de oudste rebellie in Indone sië de kop opstak, die van de fanatieke Darul Islam, de beweging, die van Indonesië een islamitische staat wil maken. In het bijgaande artikel be spreekt de UPI-correspondent in Dja karta, Charles Smith, de achtergronden van deze godsdienstige revolte en de mogelijkheden van een oplossing. centrale regering hun trouw betuigden. Het was echter niet zo n grote nederlaag, daar nog een groot deel van Atjeh achter Daud Beureuh staat. Geen oplossing Het D.I.-probleem vei'schilt van het ge wone probleem van kerk en staat. Het is meer een rivaliteit tussen islamieten, die hun godsdienst als de eenmakende factor voor het land wensen, en diegenen, die het nationalisme als de eenheidsfactor aanhangen. Zoals thans tegen de D.I. wox-dt opgetre den, hoeft men niet spoedig een oplossing te verwachten, dat geven zelfs Indonesi sche functionarissen toe. Slechts één mili taire operatie op grote schaal, waarbij de D.I.-benden uit hun schuilplaatsen in de bei'gen worden verdreven, zou enige kans op succes hebben, maar ook dit zou jaren in beslag kunnen nemen. Politieke oplos singen zijn ook mogelijk, maar dan na vele concessies concessies, die de rege ring niet gemakkelijk zal doen. De recente politieke ontwikkelingen en met name het in toepassing brengen van Sukarno's geleide democratie zullen even min bijdragen tot een oplossing van het probleem, vooral waar velen ontevx-eden zijn geworden over de handelwijze van Sukarno. NEW YORK (UPI) In Amerika be staat een goed gedisciplineerde negerorga nisatie met een religieus tintje, die de su prematie van het zwarte ras predikt en de ondergang voorspelt van da blanke be schaving. Volgens het weekblad „Time", dat een onderzoek heeft laten instellen door zijn correspondenten, telt de organi satie 70.000 aanhangers in 29 steden, die zich de „moslems" noemen. Zij worden geleid door Elijah Poole, een tenger ge bouwde zoon van een baptistendominee die zich „boodschapper van Allah" noemt en zich de naam van Elijah Muhammed gegeven heeft. In de achterbuurten van de grote steden predikt hij anti-Amerikanis me, antisemitisme en suprematie van de neger. In een New Yorkse buurt verklaar de hij onlangs, volgens Time, dat elke blan ke wel weet, dat zijn tijd voorbij is. De „moslems" spreken over 1970 als de dag van de victorie. Tegen die tijd, zo verwach ten zij, zullen de blanke volken elkaar met atoombommen uitgemoord hebben en zal aan Afrika de wereldheerschappij toeval len. Volgens Time maken zowel de politie als de leiders van andex-e negerorganisaties zich zorgen over deze beweging, te meer vanwege haar gedisciplineex'diieid, die elk ingrijpen langs wettelijke weg onmogelijk maakt! De algemene secretaris van de N.A.A.C.P,, het nationaal genootschap voor vooruitgang onder kleuxdingen. zei over deze beweging: „De N.A.A.C.P. is tegenstander van elke groep, blank of zwgrt, politiek of godsdienstig, die haat predikt. Haat vernietigt de mensen, zowel degenen die haten als die gehaat worden. De zogenaamde moslems, die zwarte su prematie prediken en haat tegen alle blan ken, hebben alleen aanhang gekregen om dat Amerika zo traag is geweest bij het toestaan van gelijke kansen en vernede ring en vervolging van negei'burgers heeft toegestaan". De volgorde van de 20 fondsen, die in juli (23 beursdagen) gerekend naar de nomi nale bedragen de grootste omzetten boekten, was: Philips, Albatros, AKU, Unilever, V.M.F., Robeco, Kon. Olie, Deli, Amsterdamsche Bank, Scheepvaart Unie, Rotter- damsche Bank, Philips pref., Borsumij, Hoogovens, N.H.M., Spanjaard, Amsterdamse Superfosfaat, H.V.A. en Van Ommeren. Zij namen tezamen 41,4 percent van de totale omzet voor hun rekening. Voor de eerste tien tezamen bedroeg dit percentage 29,3. Gerekend naar de effectieve bedragen was de volgorde: Philips, Unilever, Kon. Olie, AKU, Robeco, Albatros, Hoogovens, V.M.F., Amsterdamsche Bank, Unitas, Rotter- damsche Bank, Deli, Kon. Zout, Philips pref., K.N.S.M., N.H.M., Interunie, Van Ommeren, Scheepvaart Unie en Amsterdamse Superfosfaat. Blijkens de cijfers van het C.B.S. heeft de koerswaarde van de aandelen in juli een ferme stijging te zien gegeven. De reële waarde, die (in miljoenen guldens) per ultimo juni 22.966 bedroeg, beliep per ultimo juli 23.994. De nominale waarde nam lichtelijk af van 5.341 tot 5.337. Een jaar geleden, per ultimo juli 1958, beliep de reële waarde 18.216 btf een nominale waarde van 5.151. Het merendeel der rubrieken gaf styging te zien. een Aagtekerk 4 te Dar Es Salaam. Aalsdijk 4 v. Halifax n. Tripolis. Aardijk 7 te Singapore verwacht. Abbedijk 5 te Mobile. Adonis 5 in Mississippimonding. Aegis 5 v. Nassau/Bahama n. Mobile. Agamemnon 5 325 m. z.w. Landsend n. A'dam. Alamak 5 220 m. z.w. Las Palmas n. St. Vincent. Alca 5 v. San Juan n. Georgetown. Algenib 5 100 m. z.w. St. Paulsrocks n. St. Vine. Algol 6 te Rio de Janeiro. Alhena 5 te Hamburg. Alkes 5 te Antwerpen. Alnati 4 v. Buenos n. Santos. Alphaca 6 te Montevideo. Alphard 6 te Buenos Aires. Alpherat 5 v. Port of Spain n. Rio de Janeiro. Alwaki pass. 5 Cartagena n. Marseille. Amalie B 5 123 m. o. Algiers n. Port Said. Ameland 5 450 m. o.z.o. Bermuda n. Stanlow. Amerskerk 5 400 m. z.w. Cocos eil. n. Mremantle. Amstelvaart 5 150 m. z.z.o. Masira n. Aden. Angolakust 5 v. Lagos n. Douala. Annenkerk 5 v. Las Palmas n. Kaapstad. Area 6 te Thameshaven verwacht. Argos 5 v. Malta n. Iraklion. Artemis 6 te Maracaibo. Arkeldijk 5 v. Djibouti n. Suez. Asmidiske 5 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Asterope 5 15 m. n.o. Dungeness n. Hampt. Roads. Astrid Naess 6 v. Amsterdam n. Mena Al Ahmadi. Attis 4 v. Carupano n. Haiti. Averdijk 7 te Antwerpen verwacht. Bali 5 te Genua verwacht v. Napels. Banda 5 v. New York n. Livorno. Bantam 5 v. Londen n. Antwerpen. Bengkalis 6 te Jesselton. Beninkust 5 te Antwerpen verwacht. Bennekom 4 te Curasao n. Palua. AMSTERDAM Het optimisme van gisteren werd van daag ter beurze voor alle internationale waarden verder voortgezet zij het, dat de handel zich in kalmer banen bewoog. In Wallstrct waren de Nederlandse hoofd fondsen dinsdag gevraagd en hiervan ging vanmiddag op het Damrak een flinke sti mulans uit. De grootste belangstelling was weggelegd voor AKU. De ï-ayon-aandelen genoten, vooral van publieke zijde, een flinke belangstelling waardoor de koers opliep van 386 tot 390, tegen een vorige slotprijs van 384. Ook voor Duitse rekening werden de stukken uit de markt genomen. In de Philips-hoek was het zeer rustig en er viel wat aanbod te verwerken. Dit werd vrij behoorlijk opgenomen doch was toch een rem voor de koei'sstijging. Deze be liep op 671 circa 3 punten vergeleken bij gisteren. Unilever genoot goede belang stelling en steeg van 602'/s tot 605 waar door een koei'swinst van ruim 5 punten kon worden binnengehaald. Kon. Olie wilde niet achterblijven en liep op van 172.10 bij de opening tot 172.70. De vo rige slotkoers was 170,10. De affaii-e was in deze hoek van geringe omvang. De K.L.M.-papieren veranderden niet veel. Voor de scheepvaartwaax-den bestond goe de vraag en de koerswinsten bedroegen door elkaar 1 tot 3 punten. De vraag kwam hoofdzakelijk van het publiek. In de lei dende cultux-es deden zich geen koersver anderingen van enige betekenis voor. Staatsfondsen kalm en doorelkaar onver anderd. De forse koersstijging op de West- Duitse beurzen van de laatste dagen had tot gevolg, dat er van deze zijde weer aan dacht in Amsterdam voor de lokale waar den aanwezig was. Bier-aandelen hoger evenals de bank-aandelen. In aandelen Amsterdamse Bank werd gistei'en nomi naal 225.000 omgezet en voor aandelen Rotterdamse Bank minimaal 193.000, hoofdzakelijk door aankopen voor Duitse rekening. Aandelen Van Vlissingen ka toen wei-den op 390 a 400 percent geadvi- seex-d tegen gisteren 375 bieden. De dooi de directie van Van Vlissingen Katoen- fabrieken in uitzicht gestelde dividendver hoging plusaandelen-emissie maakte ter beurze een gunstige indruk. De bespre kingen over de uitgifte van een in aande len converteerbare obligatielening met claimrecht door de n.v. Bx-onswerk te Amei-sfoort zijn, aldus de directie, in een vergevorderd stadium. De aandelen Hoog- overs kregen een paar punten hogex-e ad viesprijs op het weer in gebruik nemen van de derde hoogoven waax-door het mo gelijk is met vier hoogovens tegelijk ruw- ijzer te gaan px-oduceren. Px-olongatie 3 pex-cent (ANP). NEW YORK De Newyorkse beurs vertoonde een da lende tendentie. Een sterke uitzondering maakte Ford Motor, welk fonds ruim een dollar steeg. Deze stijging van Ford ging vergezeld van kleinere avances voor Chrysler en American Motors. General Motors bleef ten achter. De markt daalde stevig vroegbeurs, doch toen de omzet na liet snel te stijgen, ondervond de mai-kt steun en verliet het dieptepunt, behalve wat de sector der spoorwegen betreft, waar Kansas City Southern een verlies van ruim 2 dollar moest nemen. Laatbeurs kwamen vex-scheidene fondsen tot winst, sommige een dollar of meer. National Steel was sterker in een lagere staalsector. U.S. Gyp sum maakte een sprong van 3Vs dollar. Texaco en Standard Oil of California wa ren vast in de zich binnen enge grenzen bewegende olie-sector. Cessna steeg ruim 2 dollar bij over het algemeen lagere vlieg tuigwaarden. Du Pont herstelde zich iet wat van een verlies van bijna 7 dollar. De omzet was woensdag 2.630.000 aandelen, bij een totaal van 1207 verhandelde fond sen. 364 waren hoger en 623 lager. Het in dustriegemiddelde kwam van 676.30 op 672.33, dat van spoorwegen van 167.33 op 165.43 en dat van openbare nutsbedrijven van 90.60 op 90.75. (UPI) In het bijzonder bij de internationale concerns en de banken. De reële waarde van de internationale concerns steeg van 16.575 tot 17.219 (nominale waarde onver anderd 2.372). Handel, industrie en diver sen van 3.780 tot 4.123 (de nominale waar de nam toe van 1.514 tot 1.595); scheep- en luchtvaart van 835 tot 852 (de nominale waarde verminderde van 552 tot 543); ban ken van 911 tot 1.031 (de nominale waarde steeg van 429 tot 430); mijnbouw en petro- leum van 562 tot 577 (nominale waarde on veranderd 98) en spoor- en tramwegen van 15 tot 19 (de nominale waarde daalde van 78 tot 77). Cultures daalden daarentegen van 288 tot 173 (de nominale waarde ver minderde van 298 tot 222). De grote ver schuivingen in de nominale en reële waar de van de rubrieken handel, industrie en diversen en cultures waren een gevolg van de overheveling in de officiële prijscourant van enige cultuurwaarden (Deli Maat schappij en Amsterdamse Cultuur Associa tie) naar de rubriek handel, industrie en diversen. De gemiddelde koers van de ge wone aandelen van Nederlandse onder nemingen. die officieel ter beurze geno teerd zijn, steeg van 430 tot 450. Een jaar geleden, per ultimo juli 1958, beliep deze nog 354. De beurswaarde-index tenslotte kwam per ultimo juli opnieuw boven de 300, namelijk 307,3 vergeleken met 294,3 per ultimo juni en 239.2 per ultimo juli 1958. Werkloosheid in Duitsland Het aantal werklozen in West-Duitsland be droeg einde juli 215.460, 43.795 minder dan vorige maand. Dit betekent dat 1.1 percent van de be roepsbevolking zonder werk is. Het aantal vaca tures bedroeg einde juli 341.176, 21.721 meer dan einde juni. Het ongekend lage werklozencijfer is voornamelijk een gevolg van verhoogde bouw activiteit en een opgang in de machine- en elek trotechnische industrie. Vrijdag 31 juli 1959 3V2% Staffellening 1947 3% Invest, cert. Nederland 4%% Nederland 1959 6% Nat. Woningbouwlening '57 Amsterdam Rubber H.V.A Alg. Kunstzijde Unie Deli Mij168 Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Müller Co Ned. Kabelfabrieken Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum K.L.M Holland-Amerika Lijn Kon Npd Stoomboot Mij Van Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Omzetten (nominaal): mei 1959 (def.) Aandelen juni 1959 (voorl.) Aandelen juni 1958 Aandelen jan. t/m juni 1959 Aandelen 557.626.455, jan. t/m juni 1958 Aandelen f 251.027.801, Nieuwe noteringen: In juli 1959 nieuw tot de beurshandel toegelaten Koersindices: New York (Dow Jones, Industrie): Londen (Reuter, industrie): Amsterdam (A.N.P.—C.B.S., industrie): (A.N.P.C.B.S., (algemeen): Laagste Hoogste Laatste Koersversch koers koers tijdvak t.o.v. 30 juni 923A« 93% 93% 96% 97®/ie 97Vi« Vu 97% 98% 97 VM 109 112 110% lWi. 91% 95% 93 1% 149 153% 149% 5% 343% 380 372 24% 168,— f 183,50 f 180, 4- 9,65 224 236 230 4 520 570 563 48 300% 318% 315% 10% 389 400 398% 9% 630 662% 656% 24% 570 588% 584% 4- 10 199% 213 213 13% f 154,— f 169,60 f 167,60 4- 6,80 122,70 134,50 'f 133,20 4 f 9,70 153% 158% 157% 4- 4 151% 159 157% 4 5% 245% 253 250 4- 3% 128% 135 134 4- 7 79.123.963, 81.304.439, 47.285.085, Obligaties 63.863.547,— Obligaties 75.860.848,— Obligaties 49.267.670,— Obligaties f 577.408.760,— Obligaties 371.119.654, aandelen obligaties f pandbrieven dinsdag 30 juni 1959 643.60 286,00 210.61 290,75 123.601.240,— 62.968.000,— vrijdag 31 juli 1959 674,88 281,90 219,81 303,65 Billiton 5 te Trincomalee. Boskoop 5 te Amsterdam n. West-Indië. Breda 5 te Rotterdam n. Emden. Calamares (t te Rotterdam verwacht. Caltex Delfzijl 6 v. Cork n. Swansea. Caltex Eindhoven 5 160 m. w. Kreta n. Sidon. Caltex The Hague 5 v. Saigon n. Bangkok. Camerounkust 5 te Grand Bassar v. Abidjan. Camitia 5 v. Barton n. Rotterdam. Castor 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Celebes 6 te Surabaja. Cinulia 5 63 m. o. Albany n. Fremantle. Cities Service Valley Forge 5 230 m. z.z.w. Mo zambique naar Philadelphia. Clavello 5 v. Stanlow n. Thameshaven. Concepcion 4 v. Montevideo n. Las Palmas. Congokust pass. 5 Wight n. Freetown. Coolsingel 5 v. Le Havre n. La Gualra. Crania verm. 6 v. Curacao n. Rotterdam. Dalerdijk 5 480 m. o.z.o. Bermuda n. Londen. Delfshaven 5 100 m. w. Ushant n. Londen. Dinteldijk 5 600 m. n.o. Bermuda n. Bermuda. Dongedijk pas. 5 Acapulco n. Cristobal. Doris 6 te La Guaira. Duivendrecht 5 te Philadelphia v. Rotterdam. Eemdijk 5 25 m. o. Miami n. Le Havre. Eenhoorn pass. 5 Bizerte n. Londen. Elizabeth B 5 v. Stettin n. Amsterdam. Ena 6 te Punta Cardon. Esso Amsterdam 5 25 m. z. Landsend n. R'dam. Esso Nederland 6 te Suez. Fravizo 5 v. Liverpool n. Dublin. Friesland 6 te Stettin. Gaasterland 5 v. Amsterdam n. Z.-Amerika. Gabonkust 5 v. Takoradi n. Freetown. Gooiland 5 et Bremen v. Amsterdam. Graveland 5 180 m. n.n.o. St. Paulsrocks naar Las Palmas. Groote Kerk 5 300 m. z. Djeddah n. Suez. Haarlem 5 v. Lalibertal n. Aeajutla. Hector 5 te Rotterdam n. Hamburg. Heelsum 5 te Bremen verwacht. Helicon 4 270 m. n.w. Curacao n. Curacao. Heemskerk 5 325 m. w.n.w. Cinicoy n. Penang. Hera 5 v. Brighton n. Puerto Ordaz. Hersilia 5 v. Barbados n. Port of Spain. Hestia 5 te Santiago de Cuba. Hispania pass. 5 Standlandet n. Hull. Holendrecht 5 200 m. z.w. St. Vincent n. Emden. Iberia pass. 5 Noordkaap. Inos 5 v. Turku n. Helsinki. Isis 6 te Oranjestad. Ivoorkust 5 te Lome. Jrcob Verolme 5 382 m. n. Cristobal n. Cristobal. Jagersfontein 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Jason 5 te Amsterdam n. West-Indië. Jupiter 4 te Alexandrië. Kaap Hoorn pass. 5 Kaapstad n. Abadan. Kamperdijk 5 v. New York n. Antwerpen. Kara 5 750 m. w.z.w. Azoren n. Rotterdam. Karakorum 5 150 m. n. Kp. Finisterre n. Genua. Karimata 5 v. Tandjong Priok n. Tandj. Pandan Katelysia 5 180 m. n.n.w. Manilla n. Miri. Keizerswaard 5 te Curacao. Kelletia 5 te Oslo. Kellia 5 700 m. n.o. Guadeloupe n. Curacao. Kenia 5 450 m. n.n.w. Flores n. Thameshaven. Kerke dijk 5 te Hamburg verwacht v. Rotterdam Kermia verm. 7 v. Teesport n. Killingholme. Khasiella 5 300 m. o. Duivelseiland n. Curacao. Kieldrecht 5 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Koratia verm. 5 v. Shellhaven n. Saltend. Korenia 5 290 m. z.z.w. Ceylon n. Aden. Korovina 5 110 m. z. Recife n. Belem. Kosicia 6 te Curacao. Krebsia 5 25 m. z. Barbados n. Rotterdam. Kryptos 5 v. Curacao n. Trinidad. Kylix 5 60 m. o. Ceram n. Sorong. Laagkerk 5 70 m. z.z.o. Colombo n. Singapore. Lnarderkerk 5 rede Ummsaid. Laertes 6 op Rejangrivier v. Labuan. Leapoldskerk 5 70 m. n.w. Alexandrië n. R'dam. Lemsterkerk pass. 5 Gibraltar n. Port Said. Leeuwarden 5 70 mijl w.n.w. Esmeraldas naar Gpayaquil. Lekhaven 5 600 m. z.z.w. Kp. Verdische eil. naar Rio de Janeiro. Lekkerkerk 5 ten anker rede Bahrein. Lelvkerk 5 135 m. z.o. Suez n. Rotterdam. Leto 6 te Bombay. Leuvekerk 5 240 m. n.n.w. Seychellen n. Mtwara Lindekerk 5 50 m. n.o. Kuria Muria n. Massawa. Loenerkerk 6 v. Aden s. Bahrein. Lombok 6 te Lorenzo Marques. Loosdrecht 5 te Amsterdam en naar Londen. Loppersum 5 200 m. o.n.o. Abaco n. Mobile. I. utterkerk 5 te Londen. Maaslloyd 5 v. Bombay n. Madras. Maetsuycker 4 v. Fremantle n. Singapore. Marnelloyd 5 te Los Angeles v. Portland. Maron 6 te Amsterdam. Mataram pass. 5 St. Vincent n. Rotterdam. Maureen 5 v. Hamburg n. Rouaan. Meerdrecht verm. 5 v. Houston 18 te R'dam verw. Meerkerk 5 100 m. z.o. Minicoy n. Aden. Memnon 6 te New York. Mentor 5 te Nasau verwacht. Merseylloyd 5 te Rotterdam. Merwede 5 to Rotterdam. Merwelloyd 5 v. Marseille n. Barcelona. Mira 5 te Hamburg. Mirzam N 5 v. Port St. Louis n. Sete. Mitra pass. 5 Wight n. Curacao. Montferland 5 300 m. z. Sao Vincent n. A'dam. Moordrecht 5 200-m:o. Ras Al Had n. Mena. Mijdrecht verm. 5 v. Montevideo n. Amuay Bay. Munttoren 5 v. Abadan n. Durban. Naess Commander 5 5.0 m. w. Gibraltar n. Mena. Naess Lion pass. 5 Perim n. Suez. Naess Tiger 5 180 m. z.o. The Brothers n. Napels. N'eder-Elbe 5 te Semarang. Nestor 5 te Georgetown. N'ias 5 145 m. z. Tehuantepee n. Los Angeles. Nieuw Amsterdam 5 v. Le Havre n. Southampton Noordwijk pass. 5 Casquets n. IJmuiden. Notos 5 v. Rotterdam, 6 te Amsterdam. Ommenkerk 6 et Port Said. Oostkerk 5 te Bremen verwacht v. Rotterdam. Cotmarsum 5 vè Brownsville n. New Orleans. Oranje 5 v. Casablanca n. Barcelona. Oranje Nassau 6 te Barbados. Oranjestad 5 te Amsterdam. Orestes 5 850 m. w. Ushant n. Europa. Ossendrecht 5 te Hamburg verwacht. Ouwerkerk 5 v. Aden n. Suez. Papendrecht pass. 5 Ouessant n. Wismar. Parkhaven 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Pendrecht verm. 5 v. Pointe Noire n. Duala. Peperkust 5 210 m. o.n.o. Kp. Finisterre n. Dakar. P. G. Thulin te Coquimbo verwacht v. Balboa. Philine 5 140 m. n. Kp. Verde n. Mena A1 Ahm. Pfiilippia 5 te Kaapstad. Poseidon 7 te Londen verwacht. Pr. Casimir 5 400 m. o.n.o. Beicl Isle n. Montreal. Prins Frederik Hendrik 5 v. Detroit n. Milwaukee. Prins Johan Willem Friso 5 500 m. n.w. Kp. Sint Prins Willem van Oranje 6 te Montreal. Prins Willem III pass. 5 Scillys n. Zeebrugge. Prins Will. George Frederik 6 te Antw. v. R'dam. Prinses Irene 5 900 m. w. Ierland n. Plymouth. Provenierssingel 4 15 m. n. Sumatra n. Singapore. Purmerend pass. 5 Sabang n. Singapore. Pygmalion 5 740 m. o.n.o. Bermuda n. Rotterdam. Rempang 5 v. Livorno n. Port Said. Reza Shah The Great 5 75 m. n.o. Kuria Muria naar Suez. Roebiah 5 300 m. z.o. Socotra n. Singapore. Roepat 13 te Rotterdam verwacht. Rotterdam 6 te Rotterdam. Sabang 5 te Pnompenh. Salatiga 5 170 m. z. Bermuda n. New Orleans. Saloum 5 v. Duinkerken n. Rouaan. Samarinda 5 v. Port Said n. Lissabon. Sambas 6 te Penang. Sarangan 5 v. Abidjan n. Kaapstad. Sarpedon 5 v. Port Au Prince n. La Guaira. Scherpendrecht 4 v. Montreal 14 te Caripito verw. Seven Seas 6 te Southampton verwacht. Sibajak 5 te Melbourne v. Sydney. Sloterdijk 5 125 m. w. Scillys n. New York. Solon 5 te Miragoane. Sommelsdijk 5 v. Bremen n. Rotterdam. Stad Alkmaar 5 v. Lulea n. Amsterdam. Stad Amsterdam 5 te Pepel. Stad Arnhem 5 40 m. w.z.w. Casquets n. Genua. Stad Leiden pass. 5 Majorca n. Las Palmas. Stad Maassluis 5 v. Rotterdam n. Pepel. Stad Schiedam 5 220 m. z.w. Narvik n. Narvik. Stanvac Lirik 5 v. Singapore n. Sungeigerong. Stanvac Pendopo 5 v. Buatan n. Sungeigerong. Statendam 5 te New York v. Southampton. Statensingel 5 v. Corpus Christi n. Europa. Statue of Liberty 30 te Philadelphia verwacht. Steenwijk 5 190 m. o.z.o. Kaapstad n. Dakar. Steven 5 140 m. w. Ajacio n. Huelva. Straat Bali pass. 5 Kp. Padaran n. Hongkong. Straat Banka 5 v. Tandjong Priok n. Bali. Straat van Diemen 5 v. P. Elisab. n. East-London. Straat Johore 6 te Cochin. Straat Lombok 6 te Melbourne verw. v. Ade.laide. Straat Madoera 6 te Durban. Straat Mnlakka 5 v. Surabaja n. Balikpapan. Straat Mozambique 6 te Santos. Straat Soenda 6 te Beira. Sti Torres 5 120 m. n.w. Geraldton n. Singapore. Sunetta 11 te Pladiu verwacht. Tahama 5 10 m. z. Cyprus na U.K. Tamara pass. 5 Sint Vincent n. Port Said. Tamo 5 v. Antwerpeny n. Rotterdam. Tankhaven 2 pass. 5 Singapore n. Sungeigerong. Tara 5 te Buenos Aires v. Santos. Tawali 6 te Madras. Teiresias 6 te Otaru. Teucer 6 te Houston. Thalisse 6 te New Orleans. Themis 5 v. Rotterdam 6 te Amsterdam. Tibia pass. 5 Burlings n. Abadan. Tjibodas 5 v. Dar Es Salaam n. Beira. Tjinegara 3 v. Kobe n. Moji. Tjisadane 5 te Penang. Tomocyclus 5 te Trinidad. Tweelingen 5 v. Rotterdam n. Monrovia. Van der Hagen 5 te Accra. Van Linschoten 5 310 m. z.w. Diego Garcia naar Lorenzo Marques. Van Neck 5 v. Suva n. Auckland. Van Wacrwijck 6 te Singapore. Vasum 5 v. Mena n. Lavera. Vlist 5 600 m. n.n.o. Azoren n. New York. Waal pass. 5 Burlings n. Tripoli. Waterland 5 17 m. z.z.w. Kp. Polonio n. Santos. Waterman 6 te Rotterdam. Westlnnd 4 570 m. z.z.w. Kaap Verdische eilanden naarMontevideo. Westertoren 5 210 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Wieldrecht 5 40 m. z.z.o. Bonaire n. P. La Cruz. Witmarsum pass. 5 Key West n. Savannah. Woensdrecht 5 45 m. w.n.w. Oporto n. Bremen. Wonosari 5 te Lake Charles v. Houston. Wonosobo 4 v. Calcutta n. Surabaja. IJssel 5 55 m. w. Oporto n. Rotterdam. Zeeland 5 150 m. z.o. Guardafui n. Belawan. Zonnekerk 5 v. Tanger n. Antwerpen. Zuiderkerk 5 1320 m. z.o. Ceylon n. Aden. Zwijndrecht 6 te Galveston v. Rotterdam. KLEINE VAART Admiralengracht 5 15 m. n.o. Gotska n. Helsinki. Ank T 4 v. Stocka n. Holmsund. Ardeas5 5 m. van Barcelona n. Barcelona. Atlas 5 dw. Casquets n. Amsterdam. Bab T 5 35 m. z.w. Mantyluoto n. Mantyluoto. Bloemgracht 4 v. Kotka n. Amsterdam. Boreas 5 40 m. n. Kp. Ferrat n. Cartagena. Brouwersgracht 5 te Mantyluoto. Flevo 3 v. Londen te Wismar. Inspect. Mellema 5 te Royal Sovereign n. Cardift. Julia Mary 5 10 m. z.z.w. Goeree n. Bremen. Marianne 5 v. Gothenburg n. Rouaan. Pavo 5 25 m. n. IJmuiden n. Zaandam. Phidias 4 te Tel Aviv n. Haifa. Quo Vadis 5 te Yarmouth n. Leith. Strabo 5 45 m. o. Gibraltar n. Savona. Thsletas 5 30 m. n.o. Casquets n. Antwerpen. Tilly pass. 5 JE-1 v. Haukipudas n. Zaandam. Westerdoka pass. 5 Blekeneyboci n. Kingslynn. SLEEPVAART Achilles Argus en Loire 6 v. R'dam n. A'dam. Friesland 6 310 m. o. Trinidad n. Buenos Aires. Humber 6 te Gibraltar. Poolzee 6 te Dover. Tasmanzee 6 v. Maracaibo. Titan 6 v. Delfzijl te Rotterdam. Witte Zee 4 v. Lissabon n. Rotterdam? Zeeland 6 280 m. w. Wake eil. n. Osaka. KL. HOUTSTRAAT 81 (naast Bioscoop). Tel. 20171 Nieuwe Koffcrschrüf. machine 137.50 Adverteert In dit blad mm SPECIAAL mm MATRASSEN Joh. v. Wunnik en Zn. Schagchelstraat 13 TeL 10286 Haarlem Overtrekken Bijvullen en Repareren van alle soorten Enorme sortering 2 pakjes MARGARINE bij vlees 46 ct Smul eens van onze heerlijke PAARDELAPPEN 500 gram iets doorr. lappen 1.20 750 gram 1.70 500 gram magere lappen 1.60 750 gram 2-35 500 gram rib-, kar wei-, sucade- of baklappen 1.80 750 gram 2.60 Aslag RUNDVLEES 500 gram tets doorr. lappen 1.70 500 gram reclame lappen 2.00 500 gram riblappen 2.20 500 gram magere lappen, vanaf 2.20 500 gram rosbief 2.60 BIEFSTUK om van te watertanden 250 gram gemalen 0-98 250 gram om te zuigen 1 25 100 gram Haas 0.60 Extra reclame Lever, alleen per 500 gram 1.10 500 gram gehakt - verse worst of saucijzen 1.25 per 750 gram 148 250 gram gekookte rookworst 0-46 Dit en een keur van vleeswaren uit eigen fabriek biedt u Rijksstraatweg 86 A - Amsterdamstraat 46 WIJ HEBBEN NOG PLAATS VOOR TWEE AANKOMENDE SLAGERS Aanmelden: Rijksstraatweg 86 A. 17 tot 19 jaar voor expeditie-kantoor, kunn. typen. Brieven met referenties, verlangd salaris enz.- onder no. 491 Wij zoeken enkele keurige voor onze luxe cartonnages. GOED LOON GEZELLIG WERK Ook is er plaats voor enkele en een Aanmelden: Luxe Cartonnage-lndustrie HAARLEM Gasthuisstraat 18rood - Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4