Jonge vakarbeiders maakten vloerdelen voor jeugdherberg Gezondheidstoestand in Haarlem over het algemeen bevredigend Trotse paviljoens van de EXPO domein der schroothandelaren Mr. Roxy uit Rotterdam wint Haarlems Kleinkunstconcours Toeneming van taken op gebied van gemeentelijke gezondheidszorg FOTOKOPIEËN VAKANT1ESPELEN Wereldkampioenschap Wielrennen J VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMS CITE COURANT 5 JAARVERSLAG VAN G.G.D. Jongen breekt been in speeltuin „Gr oenend aal" Koonings de snelste in afstandsrit de Rooij LUXE POSTPAPIER Scheepvaart nam in 1958 aanzienlijk af in Haarlem Jaarverslag van Havenen Marktwezen Diploma-uitreiking in Haarlemse technische school UIT STAD EN STREEK Nederlandse jongeren gingen een jaar in de V.S. op school Maar Atomium trekt nog dagelijks duizenden Lichtdrukkerij de Rooij Programma voor zaterdag Optocht van pierementen voor Draaiorgelshow SUCCESRIJKE FINALE R00MB0TERGEBAK WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN Mr. De Jong Schouwenburg bedankt als raadslid ALagendijk volgt hem in Bloemendaalse raad op De algemene gezondheidstoestand van de Haarlemmers heeft in 1958 geen aan leiding tot klachten of bijzondere opmer kingen gegeven. Dit is wel de voornaam ste tendens, die men kan putten uit het jaarverslag van de Haarlemse gemeente lijke geneeskundige- en gezondheidsdienst over 1958. Bij lezing van dit jaarverslag krijgt men enigszins een indruk van de vele activiteiten en bemoeienissen, die de G.G.D. heeft op het gebied van de volks gezondheid en ook op velerlei daarmee in aanraking komende terreinen. Voornamelijk ten gevolge van de ope ning van de Clarastichting is het perso neel van de dienst in het verslagjaar toe genomen van 169 tot 193. Wat de genees kundige verzorging betreft bleek, dat het aantal stadspatiënten (patiënten, die aan spraak mogen maken op gratis genees kundige hulp) zéér laag bleef. Zes a zeven patiënten, tegenover een aantal, dat twin tig jaar geleden nog met vier cijfers ge schreven moest worden. In de ziekenhui zen was het aantal opnemingen toegeno men van 83 tot 102, maar nam het aantal verpleegdagen af van 3328 tot 2659. Voor het eerst werd in 1958 door de G G.D. het verrichten van bloedproeven bij van dronkenschap verdachte wegge bruikers overgenomen. Het betrof in to taal negentien gevallen waarvan de mees ten (zeven) werden onderzocht van één tot twee uur 's nachts. Het wagenpark van het zieken- en gewondenvervoer werd uit gebreid met een nieuwe ambulancewagen die gelukkig niet voor een veel gro ter aantal transporten behoefde te worden gebruikt: 16.859 tegenover 16.519 in het jaar daarvoor. Sterftecijfer Het sterftecijfer in Haarlem was in 1958 iets hoger dan het landelijke gemid delde (8,6 per 1000 inwoners tegenover 7.5 per 1000 inwoners voor het gehele land), maar vergeleken bij vorige jaren trad er nauwelijks een verandering op. Ook het geboortecijfer is in Haarlem lager dan dat in overig Nederland (17.9 per 1000 in woners tegenover 21,1). Ook dit cijfer bleef onveranderd. Het aantal besmettelijke ziekten was in het verslagjaar hoger dan in andere ja ren, vooral de gevallen van bacillaire dy senterie (48 tegenover 6 in 1957), voorna melijk ten gevolge van zoals het verslag 7egt „een epidemie in een verwaar loosd woonwagenkamp". Nog steeds wordt in het woonwagenkamp één keer per week een spreekuur gehouden door de bedrijfsarts. Het aantal inentingen te gen pokken, polio, difterie, óok op v.l.o. en l.o.-scholen onderging niet veel wijzi gingen. Het laboratorium voor pathologische bacteriologie werd in het verslagjaar ver bouwd en uitgebreid, zonder dat daarmee een eind aan de verbouwing gekomen is. Het; laboratorium zal zich namëlijk aan steeds andere en veelal hogere eisen moe ten aanpassen. Het aantal onderzoekingen nam toe van 45.066 tot 49.925 (bacteriolo gisch) en van 5.062 tot 5.295 (pathologisch anatomisch). Haarlem nam wat het aantal tubercu- lose-sterfgevallen betreft een gunstiger plaats in dan de rest van Nederland. Het sterftecijfer per 10.000 personen bedroeg in Haarlem 0,35, gemiddeld in Nederland 0,43. Bejaardenzorg De bejaardenzorg nam gedurende het verslagjaar zeer toe, mede door de inge bruikneming van de Clarastichting. Dit centrum voor geestelijk gestoorde bejaar den bleek van grote betekenis te zijn, al bleef het moeilijk de zieken, die na hun verblijf in de Clarastichting niet naar huis konden terugkeren, in een goede ver pleeginrichting of in een passend rusthuis onder te brengen. Er werden in 1958 42 patiënten opgenomen, waarvan er 1 kon worden ontslagen er. 8 overleden. Wat de bejaardenzorg betreft was er eind 1958 tijdnood, zowel op het gebied van maatschappelijk als op dat van het medische werk. Veel werk moest dan ook ongedaan blijven. De afdeling geneeskun dig schooltoezicht omvatte eind 1958 170 scholen met 39.527 leeidingen, tegenover 150 scholen met 31.819 leerlingen twee jaar daarvoor. Terwijl het aantal schoolartsen en ver pleegsters niet werd uitgebreid, steeg het aantal leerlingen met 25 percent. Het aan tal leerlingen, dat de cursussen bijzonder schoolgymnastiek volgde was in het ver slagjaar kleiner dan in 1957, terwijl de spreiding der leeftijd groter was. Delen van het verslag zijn voorts gewijd aan: spraakonderwijs, kinderuitzending, va kantiekampen en werk op de b.l.o.-scho len en de Albert Schweitzerschool, de Prof. dr. Gunningschool, de Minister van der Leeuwschool en de St. Michaëlschool. Het aantal patiënten, opgenomen in psy chiatrische voor- en nazorg, bedi'oeg 763 tegenover 682 in 1957. Ook bij het jeugd psychiatrisch bureau en het jeugdpsycho- logisch bureau namen de werkzaamheden aanzienlijk toe. De capaciteit van het laatstgenoemde bureau bleef achter bij hetgeen werd geëist. Ondanks het feit, dat geen wijziging in het personeel optrad en het aantal aangiften groeide, is de wacht lijst in het verslagjaar verminderd van 158 tot 84. Donderdagmiddag heeft een zesjarige jongen uit een kinderhuis in Vogelenzang zijn been gebroken, terwijl hij in de speel tuin van het wandelbos „Groenendaal" aan het spelen was. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. Vermoedelijk is hij van een van de speel werktuigen ge vallen. Met een gecompliceerde beenbreuk is de jongen naar de Mariastichting over gebracht. De vierde afstandsrit in de donderdag avondcompetitie van de Haarlemse wie lerclub „De Kampioen" is bij de A- en B- klassers gewonnen door Aad Koonings. Hij zegevierde in een massasprint van het hele peloton. Alle demarrages, waarbij vooral Piers, Bouma en Koonings zien actief hadden getoond, waren in deze snel gereden rit door het hoge tempo mislukt. Een eindsprint moest uiteindelijk de be slissing brengen en daarin toonde Koo nings zich net iets sneller dan Piers. De uitslag luidde: 1. Koonings, de 55 kilometer in 1 uur 21 min. en 38 sec.; z. Piers, 3. Van der Geest, 4. Peters, 5. Bou ma, 6. Rutte, 7. Jansen, 8. Van Tintelen, 9. Blommaert, 10. P. de Jong. In de eindsprint der C-klassers week Jansen op de laatste 200 meter naar de finish van zijn rechte lijn af en zodoende werd Van der Horst na een door hem ingediend protest tot winnaar uitge roepen. De uitslag luidde: 1. Van der Horst, 2. Jansen, 3. Mathot, 4. Assema, 5. Ruys, 6. Deinum, 7. W. Wagner, 8. Croese, 9. Bendker, 10. R. Wagner. Advertentie Anegang 14 naast C&A OOK BEDRUKT De scheepvaart in en door Haarlem vertoonde in 1958 een niet onbelangrijke achteruitgang, die niet alleen te wijten was aan de bestedingsbeperking, maar zeker ook aan het toenemend goederen vervoer langs dé weg. Tegenover deze achteruitgang stond een belangrijk zand- transport per schip, bestemd voor de op hoging van Schalkwijk. Dit staat te lezen in het jaarverslag 1958 van de Haarlemse gemeentelijke dienst voor het haven- en marktwezen. Uit dit jaarverslag blijkt verder, dat door de vestiging van bedrijven aan liet water, de Industriehaven beter aan zijn doel beantwoordt dan voorheen het geval was. Thans wordt deze haven ook oezocht door kleinere zeeschepen. In het verslag jaar waren dat er dertien uit Engeland, Frankrijk, Zweden en Oost-Duitsland. Vijf kustvaarders passeerden Haarlem op doorvaart. In de binnenvaart valt de laatste tijd 'n ontwikkeling te constateren in de richting van schepen met een grotere tonnage. Daarom vermeldt het verslag met voldoe ning het voornemen van B. en W. in middels door de raad goedgekeurd het Spaarne uit te baggeren. Wat het marktwezen betreft merkt het jaarverslag op, dat de verplaatsing van de weekmarkt in Oud-Schoten van de Jan Luykenstraat naar de Diezestraat een succes bleek te zijn en geheel aan de ver wachtingen beantwoordt. In 1957 kwamen in Haarlem om te lossen of te laden in totaal 3933 schepen met een kubieke inhoud van 552.236 kubieke meter. In het verslagjaar waren dit er 5713 met 1.197.909 kubieke meter. Op het eerste ge zicht lijkt het dus, alsof de scheepvaart beweging is toegenomen. Hierbij moet men echter bedenken, dat in het cijfer over 1958 verwerkt zijn 1343 bakken met zand voor Schalkwijk, metende 633.100 ton. Het aan tal passerende schepen daalde van 11.295 tot 9.919. Het aantal loggers en trawlers, dat Haarlem passeerde daalde van 36 op 18 en het aantal kotters van 20 tot 12. Het aantal tankvaartuigen, dat olieprodukten kwam lossen nam toe en wel van 126 met een aanvoer van 31.900 ton in 1957 tot 157 met 43.956 ton in 1958. Als de jeugdherberg die de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf thans in Apeldoorn bouwt, gereed zal zijn naar men hoopt in 1961 dan ligt er een prachtige vloer van Orion pine-hout, die voor een deel is vervaardigd, door jongelui uit Haarlem en omgeving. Deze vakarbeiders-in-spe hebben de afgelopen twee jaar een opleiding in de praktijk gekregen en zij deden van maandag tot en met donderdag examen in de Tech nische school aan de Kleverparkweg in Haarlem. Vanmorgen werden in de nieuwe kantine-filmzaal van dit gebouw ook de diploma's uitgereikt. De gedachte om de werkstukken van de examinandi te gebruiken als elementen voor een jeugdherberg is een experiment. Vroeger maakten de leerlingen dingen die eigenlijk niet geschikt waren om er een nuttige bestemming voor te zoeken. Dit vond de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf wel jammer, te meer daar hier over heidsgelden mee gemoeid waren. Toen is de Stichting begonnen de kandi daten werkstukken te laten vervaardigen die onder het motto „Door de jeugd voor de jeugd" konden dienen voor de bouw van clubhuisjes voor padvinders organisaties. En hieruit is de gedachte geboren om in Apeldoorn een jeugdherberg voor de Nederlandse Jeugdherbergcentrale te bouwen. Daarin komt nu een fraaie houten vloer, bestaande uit 280 door leer lingen uit het hele land gemaakte delen. Thans staan er in Haarlem 29 delen gereed om naar Apeldoorn te worden vervoerd als resultaat van het werk van 29 toe komstige timmerlieden uit Haarlem. Heem stede, Bloemendaal, Halfweg, Vogelenzang, Noordwijk en Noordwijkerhout. Naar de controleur van de S.V.B., de heer Joh. Huizing uit Haarlem, ons vertelde, is bij dit experiment uiteraard de maatvoering zeer belangrijk. Om bij die vloer te blijven: alle 280 delen moeten op de millimeter zuiver zijn. In andere examenplaatsen in ons land hebben leerlingen kozijnen, ramen, deuren, kapspanten en wat er nog meer aan tim merwerk mag zijn, vervaardigd. En jon gelui die de opleiding tot metselaar gekre gen hebben, verzorgen voor de jeugdher berg ter plaatse het metselwerk, zoals de funderingen. Nieuws in het kort Fietsenkijkdag. Morgen (zaterdag) bestaat op het politiebureau Smedestraat. van de Haarlemse politie gelegenheid van negen uur 's morgens tot vier uur 's mid dags fietsen te bekijken, die de laatste twee maanden door de eigenaars zijn ver mist. Pas op mollengif. De laatste tijd wordt in de omgeving van Haarlem nog al eens mollengif (strychnine) uitgezet. Het gevaar bestaat, dat honden dit gif opgeraven en ervan eten. Voorzichtig heid bij het uitzetten ervan is dus ge boden. Het hoofdstukje bruggen en ponten ver meldt een grote jeugdbaldadigheid op het gebied van in het water gooien van red dingshaken. In totaal moesten er 192 wor den opgevist. Van de markten is de groentemarkt nog steeds het zorgenkind van de dienst. De plaatsing aan de Koudenhorn is absoluut onvoldoende. Inmiddels heeft de commis sie, die dit vraagstuk bestudeerde, haar rapport aan B. en W. doen toekomen. Ook de plaats van fustcentrale op de Hooi- markt en Friese Varkenmarkt is onder werp van studie. Verder wijdt het jaar verslag aandacht aan de algemene week markten, scheepsbouw, watersport en watertoerisme, woonschepen en woon wagens. De voorzitter van de examencommissie, de heer G. J. J. M. Eldering uit Den Haag, reikte vanmorgen in Haarlem de diploma's uit. Alle geslaagden ontvingen van het bestuur van de samenwerkende patroons- verenigingen een boek over bouwkunde De twee beste leerlingen, C. W. Zijp uit Haarlem en J. de Haas uit Noordwijker hout, kregen een prijs in de vorm van lectuur over constructieleer alsmede een waardebon. De geslaagden zijn: M. C. de Gooijer, fc. M. de Haan, G. P. van Heerden, A. van Kesteren, C. J. Luk, H. J. B. Mensink, E Noordijk, G. J. M. v. d. Peet, J. E. F Schiffer, G. Strijkers, T. P. Vlaskamp, J W. van Wanrooij, W. Weuring, A. de Wit J. J. Wijkhuizen en C. W. Zijp, allen uit Haarlem, A. J. Tieken uit Heemstede, G Valstar uit Bloemendaal, G. Strobbe uit Halfweg, E. H. Altdorf, J. A. van Ammers en J. W. Rietmeijer uit Noordwijk, J. de Haasen, P. J. Koster uit Noordwijkerhout. C. H. v. d. Putten en J. J. M. Roeien uit Vogelenzang en J. A. Vreeburg uit De Zilk. Feestelijk gepavoiseerd meerde het s.s. „Waterman" hedenmorgen om half negen te Rotterdam. Opgewekte kreten klonken van boord naar de wal, waar tientallen vaders en moeders stonden te wachten op dochter of zoon, die na een jaar afwezig heid uit de Verenigde Staten terugkeerde. Er waren 33 Nederlandse jongeren aan boord. Ze hadden met de „American Field Service" de laatste klas van een Ameri kaanse middelbare school doorlopen. De anderen kwamen uit Denemarken, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk en zelfs uit Pakistan. Die moeten nog een fikse reis maken, vooraleer ze weer thuis zijn. Op 29 juli van het vorig jaar waren de Nederlanders met de „Johan van Olden- barnevelt" vertrokken. „Het is een ware belevenis geweest en we hebben veel geleerd", was de algemene opinie. Zij hadden in Amerika, waar zij bi.i particulieren ondergebracht waren, les ge nomen in andere vakken dan hier op de middelbare scholen onderwezen worden, vakken die meer op de praktijk van het leven zijn gericht. Kapitein H. van den Heuvel, die zijn eerste reizen als gezagvoerder op de „Wa terman" maakt hij voer kort geleden nog op de „Merwelloyd", verklaarde, dat hij heel tevreden was over zijn jeugdige passagiers. De 500 andere passagiers, die aan boord waren, hadden geen last van hen gehad. „Integendeel, zij hebben met een vlot bandje en wat cabaretwerk, wat „talent show", de ouderen op prettige wijze bezig gehouden. Noren en Denen versche nen dan in nationaal kostuum, er werden volksliederen gezongen en het werd een vrolijke boel. Zo'n gezelschap wil ik nog wel eens mee hebben", zei gezagvoerder Van den Heuvel. Advertentie BRUSSEL (Belga) Naar het schijnt zal er uiteindelijk op de Heizei de plaats waar de Brusselse wereldtentoonstelling in 1958 werd gehouden vrijwel niets over blijven van deze wereldtentoonstelling. Men is begonnen met de afbraak van het E.G.K.S.-paviljoen, dat nog wel de groot ste kans had om te blijven staan. Alleen de in het souterrein van deze afdeling ge reconstrueerde mijn zal misschien tijdelijk blijven bestaan. Ook het paleis, waar de voedselindustrieën waren gevestigd, wordt afgebroken. Men had gehoopt dat dit ge bouw zou worden opgenomen in het com plex van de officiële gebouwen der Brus selse jaarbeurs, maar de onderhandelingen hierover hebben geen resultaat opgeleverd en men is nu met de afbraak begonnen. Ook de exotische tuin van het Kongolese paviljoen bestaat niet meer. Zo heeft bijna 2/3 der oppervlakte van de Heizei zijn as pect van vóór 1958 herkregen. Dit betekent ook dat de meeste funderingen van de pa leizen zijn verdwenen, zoals in de huur contracten was bepaald De tuin van de vier jaargetijden, die voor het publiek is verboden, ziet er verwaar loosd uit en de tuiniers besteden er nog slechts nu en dan enige zorg aan. Op de ruimte tussen het planetarium en het ato mium, die gedeeltelijk werd ingenomen door het Kongolese paviljoen, zal binnen kort een complex tot stand komen, dat on der meer een vogelpark, een golfterrein, een folkloristisch centrum, fonteinen, een bijententoonstelling en een restaurant zal omvatten. Alle poorten van de tentoonstelling zijn met de grond gelijk gemaakt en enkel een opschrift „Benelux" op een stuk muur herinnert aan de poort, waardoor het grootste aantal bezoekers binnenkwam. Bij het kruispunt der naties is de slag tussen de grote vier, Rusland, de V.S., de Heilige Stoel en Frankrijk, door de Heilige Stoel verloren. Dit laatste paviljoen is vol ledig verdwenen. Men is voorts bezig met de afbraak van het Russische en Franse paviljoen. Alleen de Amerikanen hebben het voorplein met de waterpartij, de erehal van hun centraal paviljoen en het theater behouden. Dit laatste is door de stad Brus sel overgenomen. Van het paviljoen der Arabische staten ziet men nog slechts het rode geraamte. De paleizen van de Fransen en de Russen zijn op het ogenblik het to neel van het rendez-vous van de schroot- handelaars. Weldra zullen ook de funda menten van deze twee reusachtige pavil joens het moeten ontgelden. Er zijn echter nog plaatsen op de Heizei waar men thans met bouwwerken bezig is. De hal van het verkeerswezen is opnieuw het terrein voor de nationale en interna tionale jaarbeurzen geworden. Men is voorts begonnen met de verbouwing dei- gebouwen van de helihaven tot school lokalen. Het paleis van het verre verkeer zal een instituut voor kunstnijverheid en ambacht worden. Voorts is het paviljoen voor jacht en vis serij aangekocht door de stad Brussel ten behoeve van het kinderpark „Koningin Astrid". Het atomium blijft de grote aantrekke lijkheid van de Heizel. Het krijgt gemid deld 2000 tot 3000 bezoekers per dag. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ PROGRAMMA VOOR ZATERDAG Haarlemse Kath. Ver. voor het Gezin „Zaanenoord" (Zaanenstraat): Vis wedstrijden voor kinderen van 812 jaar. Spel op de tuin. „Noordervreugd" (Ambachtstraat) Viswedstrijd. .Dartele Jeugd" (Flevoplein): als bij ..Noordervreugd". ,Elba" (Ged. Schalkburgerbracht): Spel op de tuin. „Het Klevcrpark": Speldag bij „Kin dervreugd" aan de Godfried van Bouillonstraat. Vertrek 9 uur. Terug per bus. „Mariagaarde" (Westergracht): 2 uur wedstrijden op de tuin voor kinderen van 48 jaar. Met het s.s. Waterman zijn donderdag in Rotterdam 176 middelbare scholie ren, afkomstig uit zeven landen, uit Amerika aangekomen. Zij hebben het afgelo-pen schooljaar met een beurs van de American Field Service in de Verenigde Staten doorgebracht. Tot de 33 terugkerende Nederlandse jongeren behoorde mejuffrouw F. van Giffen uit Overveen (middelste op foto), die gast vrijheid heeft genoten in Goldsboro in de staat Noord-Carolina. Advertentie 8, 9, 11 en 13 aug. Olympisch Stadion 15 en 16 aug. Circuit Zandvoort Voorverkoop voor alle dagen Jac. J. Groene- veld. Oranjestr. 50-52, Haarl.-W., Tel. 12123 Vanavond om zeven uur vertrekken de negen draaiorgels, die zullen deelnemen aan de Draaiorgelshow, in een feestelijke optocht van de Dreef in Haarlem naar het Begijnhof, waar de show om half acht be gint. Het Begijnhof is met oranje ballonnen versierd. Automobilisten wordt in hun eigen belang geraden hun auto's na zes uur vanavond niet meer op het Begijnhof te parkeren. Advertentie MR. ROXY uit Rotterdam heeft met zijn persiflages van bekende zangers het derde Haarlemse Kleinkunstconcours gewonnen, dat donderdag in hotel De Leeuwerik zijn slotavond beleefde. Tweede werd de heer Paul Haanstra xiit Haarlem, die een drietal gedichten voordroeg en het Haagse ensemble de Peanuts, dat enige „classicals" ten gehore bracht, ging met de derde prijs strijken. Na afloop van de avond heeft de voorzitter van de jury, mr. Harm Smedes, de prijzen met een toepasselijk toespraakje overhandigd, waarbij hij wees op de culturele verheffing, die er van amateur-klein kunst uitgaat en dank bracht aan de Stichting „Haarlems Bloei", die het concours in samenwerking met „d'Oprechte Amateur" heeft georganiseerd. Van de veertien groepen en enkelingen die dinsdag waren opgetreden, had de jury er negen uitgekozen, die voor de fi nale donderdagavond in aanmerking kwa men. Het programma was ook op deze finale goed gevarieerd: lichte muziek en zang, naast voordrachtkunst en acroba tiek. De optredenden werden „aan elkaar gepraat" door de heren Dick Nooij en Kees Bruijn, respectievelijk secretaris van „d'Oprechte Amateur" in Den Haag en Amsterdam. Er waren microfoons van de Nederlandse Radio Unie, die opnamen van de avond heeft gemaakt voor een uit zending van amateurprogramma's in ok tober. Vele optredenden hadden nagenoeg hetzelfde repertire gekozen als dinsdag avond. En zo köri men dan weer luisteren naar het trio De Baby Dolls, dat met be wonderenswaardige vlotheid en expressie enige Nederlandse liedjes zong, waarvan vooral het zelfgemaakte „Josefientje" ons kon bekoren. Van de drie liedjes, die het Dordtse echtpaar de Agja's met arrange menten en pianobegeleiding van Aart van der Nat zong, beviel ons het met vaart ge brachte „Sing little birdie, sing" het meest. De Zaanse Blanca's zorgden met hun van lichaamskracht en lichaamsbeheersing getuigende acrobatennummer voor een aangename visuele noot in het meestal op het oor afgestemde programma. Enige toeren stonden letterlijk en figuurlijk op een hoog peil. Kunstfluiter Van Zwieten gaf met piano begeleiding van zijn broer een vermake lijk „Always in my heart" ten beste, dat het van de mimiek van de als Pierrot ver klede Haarlemmer moest hebben. Het duo gaf na de pauze nog eens een reprise van enige parafrases op het kinderliedje „Er zaten zeven kikkertjes", door het te zin gen als tango, foxtrot, pasodoble, opera aria en a la Johann Strauss. Met gemak gebracht waren deze parafrases zeker ver makelijk, al ging het soms net even iets te glad. Pieter Beukenkamp had voor zijn optreden drie Franse chansons gekozen die hij met eigen gitaarbegeleiding be heerst en met sobere dictie zong. Mevrouw Resi Wolsak-Arnaud de Calavon droeg op uitnemende wijze drie gedichten voor, waarvan vooral die van Hella Haasse en Bertus Aafjes met een prachtig afgepas te dosering luchtigheid en spanning en met steeds boeiende expressiviteit werden ge zegd. De Haagse Peanuts hadden met hun pretentieloze, maar vrolijke en met ge mak en technische beheersing gebrachte bekende Engelse liedjes veel succes. De heer Paul Haanstra uit Haarlem droeg drie gedichten voor, waarvan één van Bilder- dijk, en verder „De achttien doden" van Jan Campert en „De bruid" van Jan Prins. Vooral het laatste zegde hij op so bere en tegelijk enthousiaste wijze. Mr. Roxy tenslotte had mét de jury tevens de zaal mee met zijn herhaling van persifla ges op Elvis Presley en een operazanger in „Figaro" uit „De barbier van Sevilla". Zijn technische vaardigheid van het op het eerste gezicht zo eenvoudige met de gram- mofoonmuziek méé „zingen" was inder- Advertentie el* Wij bezorgen overal SPAARNWOUDERSTR. 75 Telefoon 21550 Wyziging spreekuur. De Bloemen- daalse wethouder van Sociale Zaken, mr. H. B. Wildt Meyboom, houdt dinsdag 11 augustus van 9 tot 10 uur spreekuur, in plaats van op maandagmorgen 10 augustus. Olympisch Stadion ZATERDAG 8 AUG. - 9 uur toegangsprijs f 1.— en 1.50 en 7.30 uur 1.— tot 5.— ZONDAG 9 AUG. - 1 uur toegangsprijs 2.tot 10. DINSDAG 11 AUG. - 7 uur toegangsprijs ƒ1.50 tot ƒ7.50 DONDERDAG 13 AUG. - 7.30 uur toegangsprijs 2.tot 10. daad bewonderenswaardig. Zijn mimisch talent doet 'n onvoorbereid toehoorder in derdaad geloven, dat Roxy het is, en niet bij voorbeeld Presley, die het werkelijk enorme stemvolume voortbrengt. Het geheel van optredenden heeft er voor gezorgd, dat de finale van het Kleinkunstconcours op een hoog amateur- peil stond. De reacties uit de zaal bewe zen wel, dat alle optredenden hun „zen- dingstaak" zoals mr. Smedes het for muleerde op behoorlijke wijze hebben opgevat in die zin, dat zij mét de organi satoren van het concours voor een voor treffelijke propaganda ten gunste van de amateurkleinkunst hebben gezorgd. De winnaar van het derde Haarlemse Kleinkunstconcours, de Rotterdammer Mr. Roxy, tijdens één van zijn persiflage-nummers. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg 'A.R C.H.U.) heeft wegens drukke werkzaam heden bedankt voor het lidmaatschap van de Bloemendaalse gemeenteraad. Mr. De Jong Schouwenburg, die lid is van de Christelijk Historische Unie, is in 1906 in Amersfoort geboren en is sinds 3 september 1946 onafgebroken lid van de Bloemendaalse raad geweest. Het :hans afgetreden raadslid heeft in Utrecht rech ten gestudeerd en is firmant van de On derlinge Brandwaarborgmaatschappij De Jong en Co. Hij maakt deel uit van zeer vele commissies en verenigingsbesturen op cultureel en maatschappelijk gebied. Zo 's hij ondermeer voorzitter van 't bestuur van 't Amsterdamse Concertgeobuw. Mr. De Jong Schouwenburg was lid van de finan ciële- en onderwijscommissies in de Bloe mendaalse raad. Hij was een vlot spreker, die de raad steeds wist te boeien en die vaak in moeilijke situaties een voor allen aanvaardbare tussenvorm wist te vinden, aldus onoverbrugbaar lijkende tegenstel lingen verzoenend. Zijn vertrek betekent ongetwijfeld een verlies voor de Bloemen daalse raad. Zijn opvolger in de raad als lid van de A.R.-C.H.-fractie is de heer A. Lagendijx uit Vogelenzang. Het nieuwe raadslid is in 1896 in Hillegom. dicht bij de grens van de gemeente Bloemendaal geboren. Later verhuisde hij naar Vogelenzang. De heer Lagendijk is zijn gehele leven m het bloembollen vak werkzaam geweest. Hij is thans bloembollenkweker. Gedurende ver schillende perioden was hij ouderling "an de gereformeerde kerk in Hillegom. Van 1949 tot 1958 heeft de heer Lagendijk, die lid is van de Anti-Revolutionaire Partij, reeds deel uitgemaakt van de Bloemen daalse gemeenteraad.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5