PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Wereldnieuws Warm en zonnig weekeinde Erhard over een Vrijhandelszone De Euromarkt is goed begonnen Converteerbare obligatielening bronswerk 10 gelukkigen!! 't Silver Stoepke ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1959 2 Jaarvergadering Interfund De Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank RAPPORT VAN DE COMMISSIE Conflict tussen Zweedse en Japanse camerafabrieken Duitse lijnen retireren uit grote-merenconference Frankrijk gaat via pool op de V.S. vliegen Ook de B.O.A.C. gaat rond de wereld vliegen Emissie van f 3 miljoen Introductie ter beurze Goede vlasoogst verwacht Steenbergse vlasspinnerij gaat sluiten Hoger spaaroverschot bij Boerenleenbanken in juli Prijzen van autobanden in Engeland verlaagd Lijempf onderhandelt niet De Nederlandsche Handel-Maatschappy n.v. en de Twentsche Bank n.v. zullen, blykens een verschenen prospectus, op dinsdag 18 augustus aanstaande de inschrijving openstellen op de reeds door de directie in het vooruitzicht gestelde emissie van nominaal 2.5000.000 5 percent in aandelen b converteerbare obligaties in stukken van nominaal 1.000 aan toonder ten laste van de n.v. Bronswerk te Amersfoort tot de koers van 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claim- bewijzen van n.v. Bronswerk in dier voege, dat het bezit van nominaal 4.000 aan delen en/of onderaandelen recht geeft op toewijzing van één obligatie ad nominaal 1.000. Voor houders van claimbewyzen van aandelen der n.v. Nederlandsche Fabriek van Bronswerken v/h Becht en Dyserinck in dier voege dat het bezit van 3.000 aandelen recht geeft op toewijzing van één obligatie ad nominaal 1.000. De claim- handel zal aanvangen op 11 augustus aanstaande. De storting dient te geschieden op dinsdag 1 september aanstaande. Beursnotering zal worden aangevraagd. De lening is a pari aflosbaar in 10, behoudens conversie, gelijke termijnen vanaf 1 september 1965 tot 1 september 1974. Vervroegde en/of versterkte algehele of gedeeltelijke aflossing is vóór 1 maart 1962 niet toegestaan. De obligaties zijn met ingang van 2 januari 1960 tot en met 31 december 1966 verwisselbaar in aandelen in het kapitaal van de n.v. Bronswerk, zodanig dat inlevering van telkens één obligatie ad 1.000 nominaal onder bijbetaling van J 600 in contanten recht geeft op een aandeel b ad 1.000 nominaal. De vennootschap is met ingang van 2 maart 1960 te alle tijde bevoegd het nog uitstaande bedrag der lening vervroegd en/of versterkt geheel of gedeeltelijk af te lossen en wel vóór 1 september 1965 tot de koers van 103 percent, van 1 september 1965 tot en met 31 augustus 1966 a 102V2 percent, van september 1966 tot en met augustus 1967 a 102 percent, van septem ber 1967 tot en met augustus 1958 a IOIV2 percent, van september 1968 tot en met augustus 1969 a 101 percent, van septem ber 1967 tot en met augustus 1968 a IOIV2 percent en van 1 september 1970 af a pari. De conversiekoers bedraagt, behoudens wijziging, 160 percent. De emissie heeft tot doel om ten einde de concurrentie in binnen- en buitenland het hoofd te kunnen bieden, tot diepte- investeringen over te gaan. Bovendien is het van groot belang de organisatie ver der te verbeteren door de concentratie van enkele technische afdelingen. De inves teringen. welke met de opbrengst van de lening in hoofdzaak in de bedrijven van de n.v. te Amersfoort en Velsen zullen plaats vinden, zullen binnenkort aan vangen en omstreeks 1961 zijn gereali seerd. Het bedrag van de lening wordt voor het beoogde doel voldoende geacht, aldus de directie. Het veel omvattende pi-oduktiepi-ogramma van de vennootschap is ondergebracht in de volgende af delingen: pijpleidingen, warmtetechniek, airconditioning en koeltechniek etc. De gezamenlijke produktie van de fa brieken en installatiebedrijven van de groep van Bi-onswerk beweegt zich in de laatste jaren tussen de 40 miljoen en 50 miljoen per jaar. Tussen de 15 en 20 pei-cent van de produktie is voor export bestemd. Het aantal werknemers bedraagt thans ruim 2300 pex-sonen. Van 1955 tot en met 1958 werd 8 pei-cent dividend per jaar uitgekeerd. Naar het zich laat aanzien, zal in 1959 de omvang der produktie niet achterblijven bij die van de twee vooraf gaande jaren, indien zich geen onverwach te vei'wikkelingen vooi'doen. Hoewel een lagere winst gedurende de eei-ste vijf maanden van dit jaar werd behaald dan in de overeenkomstige pei-iode van 1958, verwacht de dix-ectie, onvoorziene om standigheden voorbehouden, over 1959 eveneens een dividend van 8 pei-cent te kunnen uitkeren. Op de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders in de n.v. Maat schappij tot Exploitatie van Verenigd Fondsenbezit is het reeds eerder gepubli ceerde voorstel tot statutenwijziging goed gekeurd. Volgens de nieuwe statuten is de naam der onderneming gewijzigd in n.v. Verenigd Fondsenbezit „Interfund", ter wijl voorts een der wijzigingen bestaat uit een verhoging van het maatschappelijk kapitaal van 500.000 tot 5.000.000. De vex-gadering heeft zich voorts akkoord ver klaard met de uitgifte van nominaal 500.000 nieuwe gewone aandelen tegen de koers van 100 percent. Het geplaatste kapitaal is hiermede gebracht op 1.000.000. De voorzitter verklaarde dat het zeker in de bedoeling van het bestuur ligt om tastbax-e resultaten uit beleggingen op ta fel te leggen in de vorm van dividend voor aandeelhouders. Er werd een vex-klaring voorgelezen, waarin onder andere wordt medegedeeld, dat een groep, die wordt vertegenwoordigd door de nieuw benoem de directeur J. H. N. Zijlstra, ec. drs. zich enige tijd geleden met het bestuur van de vennootschap in vei'binding heeft gesteld met de mededeling, dat zij bereid was de impasse, waarin de onderneming verkeert te doorbreken door een initiale investering van 500.000 nieuw kapitaal, alsmede door de uitvoering van plannen, welke een verdei-e expansie zouden kunnen bewerk stelligen. Aan dit voorstel worden de vol gende voorwaarden vei'bonden: Statuten wijziging, benoeming van een nieuwe di recteur en de verlening van optie op 1.500.000, gewone aandelen tegen 100 per cent met dien verstande dat van deze op tie eex-st 50 percent zal kunnen worden ge- effectueerd wanneer het geplaatste kapi taal 4 miljoen gulden bedraagt en de resterende 50 percent wanneer het ge plaatste kapitaal 6 miljoen gulden be draagt. welke optie in haar geheel of in gedeelten overdraagbaar is. Advertentie Hier zijn dan de Uitslag van onze RAPPORTEN-PRIJSVRAAG Uit de vele inzendingen zijn door loting de volgende 10 winnaars aan gewezen: EDDY ALBERTS, Nieuw Guineastraat 12, Haarlem CARLA v. EBBEN, Stuyvesantstraat 9, Haarlem J. HUYG, Bloemend-straatweg 3, Santpoort SONJA NEDERLOF, Wijk a. Zeeërweg 6, IJmuiden-O. E. PHILIPSE, Boeroestraat 15, Haarlem R. SIEBELING, Noormannenstraat 9, Haarlem AAD. STAHLIE, Ambachtstraat 5, Haarlem NIC. TIMMERMANS. Lijsterlaan 20, IJmuiden-Oost W. VERHOEVEN. Haven 70, Hillegom SIEM v. d. WERFF, Weteringstraat 22, Haarlem Zij kunnen tegen overleg van het of ficiële rapport hun horloge afhalen. Allen van harte proficiat en onze beste wensen voor de toekomst. U weet het, bij slaagt u altijd Het huis met het CARILLON GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 Keuze uit meer dan 1000 horloges. De gelukkige winnaars ontvangen o a. uit de volgende merken: Remova - Prisma - Union - Zentra - Corso - Kienzle De Westduitse minister van Economi sche Zaken, professor Erhard, heeft tegen over de Münchener Merkur verklaard dat West-Europa per 1 juli 1960 een gemeen schappelijke economische associatie tot stand gebracht zal moeten hebben, omdat op dat tijdstip de invoerrechten verder zullen worden verlaagd. Indien een der- gelyke associatie dan niet zal zijn verwe zenlijkt, zal dit volgens de minister leiden tot een geprikkelde stemming en weer stand in de nationale economieën en by de vakbewegingen. Volgens Erhard zal Engeland divex-se van zijn ideeën omtrent een grote Euro pese Vrijhandelszone moeten herzien en kan dit land niet slechts voordelen van zo'n associatie verwachten. Engeland zal hier iets tegenover moeten stellen en dat dit wordt ingezien blijkt volgens Erhard uit de Engelse deelneming aan de Kleine Vrijhandelszone. Erhard zou tevens heb ben gezegd, dat hij gaarne naar Moskou zou gaan om de Sovjet-Unie te helpen overtuigen van de kracht van het westen en van de voordelen van een vreedzame internationale regeling, in het bijzonder van het Duitse probleem. President Eisenhower heeft de wet ge- 'ekend die de Verenigde Staten machtigt deel te nemen in het kapitaal van de op gerichte Inter-American Development Bank. Deze bank zal werken met een ka pitaal van 1 miljard dollar. De Verenig de Staten zullen hiervan 450 miljoen dol lar bijdi-agen, terwijl het resterende deel voor rekening komt van de Latijns-Ameri kaanse landen. De Euromarktcommissie is van oordcel, dat de inwerkingtreding van het Euro- marktverdrag op 1 januari jongstleden bevredigend is verlopen. De commissie zegt dit in haar tweede algemene rapport dat handelt over de periode van 18 september 1958 tot 20 maart 1959, waarin de eerste fase van de vrijmaking van de handel in het marktgebied begon. De moeilijkheden die zich by de voorbereiding voordeden zyn op enkele na opgelost, aldus de Commissie. Ook in de landbouwsector, waar de moeilijkheden aanzienlijk groter waren dan op andere terreinen, is de uitvoering der bepalingen werkelyk effectief geweest. Als gunstige factoren noemt de commissie de economische en financiële maatregelen van de Franse regering omstreeks Kerstmis en het vry inwisselbaar maken van de valuta omstreeks dezelfde tyd. Het ontwik kelingsfonds voor de overzeese gebiedsdelen is begonnen te werken, aldus de Com missie. Voor een aantal projecten werd reeds de goedkeuring verkregen en in de komende maanden zullen de activiteiten op dit terrein uitgebreid worden. Als belangrijkste taak van de Euromarkt ziet de Commissie het ontwerpen en ten uitvoer brengen van een gemeenschappe lijke politiek, waax-door de kracht en sa menhang van de Gemeenschap' beveiligd zou zijn. De eerste maatregelen voor het vrijmaken van tarieven en contingentei-in- gen hebben de dringende noodzaak aan het licht gebracht, aldus de Commissie,'van een gemeenschappelijke handelspolitiek, die zou maken dat de bepalingen van het verdrag betreffende goederen die vrij zijn van douanecontrole efficiënt uitgevoerd kunnen worden. De Commissie belooft zich strikt te zul len houden aan de tijdslimieten die in het verdrag zijn aangegeven voor het indienen van de voorstellen voor een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek. De samenwer king tussen Euromarkt en de twee andere Kleineui-opese lichamen, Euratoom en ko len- en Staalgemeenschap werd op veler- leid gebied versterkt. De Commissie ge tuigt vooi-ts opnieuw van haar verlangen Een gi-ote Zweedse fabriek van foto toestellen heeft haar aanklacht tegen een Japanse concurrente, die een Zweeds ont werp „gekopieerd" zou hebben, laten val len. Inplaats daax-van kwamen de twee fix-ma's, de Victor Hasselblad n.v. te Göte- boi-g en de Bronica Camera Inc. in Tokio, ovex-een, elkaar's cameramodellen uit te wisselen en te bestuderen en hun bevin dingen later gezamelijk onder de loep te nemen. De Zweedse fabriek had de Bx-oni- ca ervan beschuldigd, de Hasselblad 1000 f een éénlenzige 6 6 reflexcamera, die tot de beste ter wereld gerekend wordt „schroefje voor schroefje" nagemaakt te hebben. De Japanse firma betoogde daarentegen, dat haar ontwerp wel een zekei-e uitexdijke overeenkomst vertoont met de Hasselblad 1000 f, doch geen Zweedse patenten aantast en diverse nieuwe Japanse vindingen belichaamt. Het vooi-stel tot uitwisseling van beide fabx-ikaten wei-d gedaan door Bx-onica's president-directeui-, Zenzaburo Yoshino. (UPI). naar de instelling van een Europese econo mische associatie, waarin de eenheid en integriteit van de Eux-omarkt bewaard zou kunnen blijven. Hef Canadese nieuwsbureau Canadian Press meldt, dat scheepvaartkringen on langs mededeelden, dat het zich terugtrek ken van drie Westduitse scheepvaartlenen uit de scheepvaartconferences der grote meren een aanwijzing zou kunnen zijn, dat deze lynen de sterke concurrentie voor het verkrijgen van vrachten in dat gebied ondervinden. De beide scheepvaartconfe rences de Continental Canadian West bound en de United States Great Bor deaux-Hamburg Range Westbound zyn bezig regelingen te treffen voor standaard- verschepingstarieven en voor het aantal afvaarten, aldus het nieuwsbureau. De drie Duitse maatschappijen, die vandaag bekendmaakten, dat zij zich terugtrokken, zijn de Hamburg-Amerika Lyn, de Nord- deutsche Lloyd Bremen en de Ernst Russ Lijn te Hamburg. Volgens Canadian Press werd van de zijde van een scheepvaartmaatschappij medegedeeld, dat een groot aantal scheep vaartmaatschappijen in het begin van dit jaar bij de opening van de Sint Laux-ens Zeeweg overhaast gingen deelnemen aan het vrachtvervoer in het grote-meren- gebied, in de hoop een aandeel te krijgen in de sterke opleving van het overzeese vrachtvervoer. De vrachten kwamen ech ter niet in die omvang als men had ver wacht, waardoor volgens het nieuwsbureau de Duitse maatschappijen mogelijk de dx-uk van de sterke concurrentie ondervinden. Een andere mogelijkheid is volgens Cana dian Press echter, dat de maatschappijen zich uit de conference terugtrekken om een tariefoorlog tegen de concurrenten voor te bereiden. Er zijn volgens zegslieden wel geen aanwijzingen voor een dergelijke ont wikkeling, maar Canadian Press merkt op, dat vaak op het terugtrekken uit een scheepvaartconference een tarievenoorlog is gevolgd. Het Franse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse Raad voor de Burgerlucht vaart bereid is Frankrijk een vliegroute over de Pool te geven naar Los Angeles of San Francisco. Andere concessies die Frankrijk verkreeg zijn: een route van Frankrijk naar Anchorage, Alaska, via Hamburg, een route van Nieuw Caledo- nië en Tahiti naar Honoloeloe via Los An geles of San Francisco, het recht Balti more te bedienen op de Franse route over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan naar de Verenigde Staten. Volgens welingelichte kringen zou Air France reeds in september aanstaande een begin maken met de vluchten van Parijs via de poolroute naar Californië en terug. Van Franse zijde wordt verder de nadruk gelegd op het feit, dat de nauw samen werkende Air France en T.A.I. thans een rond-de-wereld-dienst kunnen openen, wel ke zo spoedig mogelijk met sti-a alver keer s- vliegtuigen zal worden gevlogen. President Eisenhower heeft een verzoek van de British Overseas Airways Corpo ration om een rond de wereld dienst te onderhouden voor straalvliegtuigen via de Amerikaanse westkust en Tokio ingewil ligd. Reeds geruime tijd geleden heeft de B.O.A.C. een dergelijke aanvraag inge diend, maar de Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Northwest Airlines" had hiertegen bezwaren gemaakt. Het argu ment van „Northwest" was dat de Ameri kaanse luchtvaart bij inwilliging van het verzoek dertien miljoen dollar per jaar aan inkomsten uit het luchtverkeer zou derven. De bedoeling van de B.O.A.C. is met sti-aalvliegtuigen van Londen via New York naar San Francisco te vliegen en van daar via Honoloeloe naar Tokio waar de dienst zal worden verbonden met de lijn van Londen naar het Verre Oosten via Karachi, Bangkok en Hongkong. De Civil Aeronautics Board heeft ver klaard dat de BOAC in staat is om zulk een dienst op de juiste wijze uit te voeffen. Behalve „Northwest" heeft ook Pan American World Airways belangen bij het luchtverkeer in de Pacific. Maar in te genstelling met „Northwest" had Pan American geen bezwaren tegen een der gelijke verbinding van de B.O.A.C. ge maakt. De Coöp. Handelsvereniging Op dinsdag 18 augustus aanstaande zul len, blijkens een verschenen prospectus, de Nederlandse Crcdietbank n.v. te Am sterdam en de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, de inschrijving openstellen op 3 miljoen 5 percent obliga ties lening 1959 in stukken aan toonder van nominaal 1.000 ten laste van de Coöperatieve Handelsvereniging van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond g.a., te Veghel. De koers van uitgifte be draagt 100 percent. De storting dient te ge schieden op dinsdag 1 september aan staande officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Tevens zullen op woensdag 2 september aanstaande boven genoemde banken ter beurze introduceren en voor het eerst doen verhandelen, 8.114.500 5 percent obligaties lening 1957 in stukken aan toonder groot nominaal 1.000 en 500 eveneens ten laste van de genoemde vereniging. Dooi-eenlevex-baarheid van de obliga ties der leningen 1957 en 1959 zal worden aangevraagd. De leningen zijn aflosbaar door uitloting a pari in 20 gelüke jaarlijk se termijnen vanaf 1 juli 1963 tot 1 juli 1982. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is uitsluitend toegestaan a pari vanaf 1 juli 1973. De opbrengst van de emissie is bestemd ter financiering der nieuwe veevoederfabriek, de modernise ring van het bestaande bedrijf en om te voorzien in de groeiende behoefte aan be drijfsmiddelen door toename van de om zetten. Naar alle waarschijnlijkheid is hiermede, aldus de directie van de Han- delsvei'eniging, voorzien in de verdere in vesteringsbehoeften voor de eerstkomen de jaren. De Handelsvereniging werd op gericht in 1911 en heeft als taak centraal de aan- en verkoop van veevoeders, mest stoffen en andere landbouwbenodigdhe- den te verzorgen voor de plaatselijke af delingen van de Noord-Bx-abantse Chris telijke Boei-enbond. Voor de uitoefening van het bedrijf beschikt de vereniging over eigen magazijnen en opslagplaatsen alsmede over circa 120 plaatselijke pak huizen. Blijkens de resultatenrekening over 1957-1958 bedroeg het batig saldo f 477.925 330.345). De tussentijdse ba lans per 30 april 1959 geeft een voordelig saldo te zien van f 3.897.624. Bij de ver eniging zijn thans 1000 personen werk zaam. 24. „O mijn edele held!", riep de jonk vrouw tot Smithy. „Hoe groots hebt ge u geweerd tegen het schélmentuig der bos sen! Hoe dapper gedraagdet gij u in dien wreden worsteling! Hertogelijke vader, is deze held niet kloek ende schoon?" „Ahemtja... zeker!", mompelde de hertog. „Ik hoop, dat hij zo dapper is, als gij beweert. Wanneer hij u wil huwen, moet hij wel een moedige held zijn. Thans lijkt hij echter meer een mismoedige held". Het was waar, Smithy verdroeg de lief kozingen van de jonkvrouw in rampzalige berusting. Hij was té zeer aangegrepen door de gebeurtenissen om zich ertegen te verzetten. „Mijn dochterke", vroeg de her tog bezorgd, „is er geen middel om dezen starren krijger tot enig leven te wekken?" Ja, dat middel was er. Het was een stem, die plots door de ridderzaal galmde en die riep: „Nooit ofte nimmer zal ik gedogen, dat dit huwelijk plaats vindt!" Het was de ridder, die vergezeld van Panda naar bin nen stapte. Smithy veerde op en luisterde met herlevende hoop. „Deze indringer heeft mij mijne rechtmatige bruid ontfut seld", riep de ridder. „Daarom daag ik hem uit tot enen tweekamp Misschien minder Russische concurrentie Op 19 augustus zullen vertegenwoor digers van de vlasindustx-ie een onder-houd hebben met de minister van Landbouw '.n Visserij om de mogelijkheid te bespreken de Russische impox-tmethoden te beteu gelen. Het ministerie pleegt ook overleg over deze kwestie met de betrokken ministers van andere Westeuropese landen. De Nederlandse vlasoogst staat er vooral kwalitatief goed voox\ Van de droogte heeft het produkt niets geleden. Daax-bij gaat het gerucht dat in Rusland, dat de laatste jaren de markt heeft overstroomd met goedkoop vlas, de oogst er niet zo best voox-staat. Ook schijnt het gebruik van linnen nog toe te nemen, allemaal redenen dat er weer enige hoop onder de West brabantse vlassers leeft, dat de cx-isis in het vlas zich dit jaar niet zo sterk zal openbaren als het vorige jaai\ De moei lijkheden die de Nedex-landse vlasindustrie door de Russische vlaspx-oducenten onder vindt zijn reeds eerder op het ministerie voox-gebracht. Het bestuur van de Coöperatieve Vlas fabriek „Dinteloord" te Steenbergen heeft besloten aan de algemene ledenvergadering voor te stellen over te gaan tot sluiting van de spinnerij van het bedrijf. De alge mene ledenvergadering wordt aan het eind van deze maand gehouden. De 45 ar beidskrachten die momenteel nog in de spinnerij werkzaam zijn. zijn er door de directie op voorbereid, dat de ledenver- gadex-ing waarschijnlijk het bestuursvoor stel zal aannemen. Voor ongeveer twintig van hen is werk in de vlasslagerij. Voor de algemene ledenvergadering komt het vooi-stel niet onverwacht. Op de vorige jaarvergadering hebben de leden het be stuur van de coöpex-atie die een van de grootste van West-Europa is, gevraagd op korte termijn exposé te geven van de stand van zaken in de spinnerij. De spin nerij draait nu acht jaar, maar de be drijfsresultaten zijn steeds negatief ge weest. De prijzen die de gax-ens halen op de wei'eldmarkt. zijn niet voldoende om de produlctiekosten te dekken. Bij de stichting en spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöpex-atieve Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven en de Coöpex-atieve Centrale Raiffeisen-Bank, te Utx-echt. bedroegen de stortingen en terugbetalingen in juli 1959 respectievelijk 160.000.000 en 113.900.000 zodat er een spaaroverschot was van 46.100.000 (vorige maand spaaroverschot 34.800.000). De Firestone Tyre and Rubber en de Goodyear Tyre and Rubber Company (Gx-'eat Britain), hebbenvandaag bekendge maakt, dat de px-ijzen van al hun auto binnen- en buitenbanden met ingang van morgen met "Va percent verlaagd zullen worden. Een soortgelijke verlaging werd gisteren door de Dunlop Rubber Company aangekondigd. In verband met gex-uchten, die de laat ste tijd onder andere op de Amsterdamse Effectenbeurs de ronde hebben gedaan, deelt de directie der n.v. „Lijempf" Leeu warder IJs- en Melkprodukten-Fabrieken te Leeuwarden mede, dat géén onderhan delingen worden gevoerd met betrekking tot overneming van het bedrijf. Advertentie RECTIFICATIE. In onze advertentie van 7 augustus 10°/. KORTING is verzuimd te vermelden: uitgezonderd schoenen. Sportmag. GRETHA DE BRUIJN TwyndersJaan 7 - Haarlem - Tel. 15116 Opium. Bx-itse douane-beambten hebben aan boord van het 5.800 ton metende Britse vrachtschip „Yoma" dat, na een reis naar India, in Liverpool in het dok was gegaan, voor een waarde van meer dan een miljoen gulden opium in beslag genomen, die vermoedelijk voor Glasgow was bestemd. Schending. India's UNO-vertegenwoordi- ger Jha, heeft de voorzitter van de Vei ligheidsraad een bx-ief ovex Kasjmir overhandigd. Daarin wordt het bouwen door Pakistan van een dam in het ge bied van Kasjmir „een nieuwe schen ding van de soevereiniteit van India" genoemd. Operatie. De amandelen van koning Mo hammed V van Marokko zijn gisteren weggenomen in Rabat, waar de opera tie door een Franse specialist werd ver richt in plaats van in Parijs, zoals oor spronkelijk het plan was. Zondag verliet hij in het holst van de nacht de Franse hoofdstad, toen bleek, dat de spanning tussen rivaliserende groepen in Marok ko een climax had bereikt. Vriendjespolitiek. Een aantal hoge func tionarissen van de Poolse dienst voor openbaar welzijn heeft meer dan hon- dex-d ziekenauto's en ambulancewagens ten eigen bate verkocht. Onder de schul digen bevindt zich het. hoofd van de ge zondheidsdienst in het district War schau. De schuldigen lieten de motor- voertuigen in staatswerkplaatsen om bouwen, waarna zij, ver beneden de waarde, aan vrienden werden verkocht. Hersteld. Op Cuba is het „Habeas Cor- pus"-recht inhoudende dat niemand ge vangen mag worden gehouden zonder dat een beschuldiging tegen hem is in gebracht en dat hij voor de rechter moet worden gebracht, hersteld. Naar schatting vijfhonderd gevangenen, die nu als contra-revolutionairen worden vastgehouden zouden van dit recht kun nen profiteren om vrij te komen. Arrogant. De Indonesische ambassadeur in Canada, L. N Palar, heeft zich in een vraaggesprek beklaagd over de „ar rogante" houding die het Westen vaak aanneemt tegenover zijn land. Weste lijke joux-nalisten hebben een gekleur de voorstelling gegeven van de ontwik kelingen in Indonesië, aldus Palar. Discipline. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa heeft weer eens richtlijnen aan basiscommandan ten en legerax-tsen verstrekt over het gewicht van het personeel. Een mili tair die te zwaar is moet op dieet ge zet worden en zich onderwerpen aan lichamelijke oefeningen. Het niet opvol gen van bevelen in die richting zal wor den beschouwd als het tekort schieten ten aanzien van de militaire discipline. Onweer. Hagelbuien, zware onweders en een tropische regenval hebben de afge lopen dagen in Spanje en Portugal zwa re schade aangericht. Verscheidene men sen werden door de bliksem gedood. In Madrid kwamen talrijke metrosta tions onder water te staan. De treinen loop ondex-vond ernstige vertraging en het wegverkeer werd ernstig belem- merd. De schade aan de oogst is aan zienlijk. Afgrond. De Pakistaanse regering heeft bekendgemaakt dat zij een groot aantal ambtenax-en en anderen in staat van beschuldiging zal stellen die Pakistan, voordat het leger in oktober van het vorige jaar aan de macht kwam, aan de rand van de afgrond hebben ge bracht. Pi-esident Ajoeb Khan heeft drie speciale x-echtbanken in het leven geroepen. Aanstichter. De politie heeft Flax Msopo- li, een van de leiders van het Afx-ikaan- se Nationale Congres van Nyassaland, in hechtenis genomen. Msopoli, die zich generaal noemt, wordt beschuldigd van brandstichting, mishandeling, diefstal en plundering. Hij zou de aanstichter ge weest zijn van de wanordelijkheden die zich eerder dit jaar in het noorden van Nyassaland hebben voorgedaan. Hittegolf. De meteorologen verwachten dat West-Duitsland door een nieuwe hittegolf zal worden getroffen. Voor de volgende week worden temperaturen tot 34 graden verwacht. Het mooie weer breidt zich van het noorden over geheel West-Duitsland uit. Tijdens de vorige hittegolf die zes weken duur de steeg het kwik op sommige plaat sen tot 38 graden. Gezonken Ongeveer 25 Indonesische op varenden van een klein zeilvaartuig zijn omgekomen, toen het onlangs na bij de kust van Borneo in een storm te rechtkwam en zonk. Het K.N.M.I. deelt mede: Door di'uk- dalingen in Frankrijk is de wind in onze omgeving oostelijk geworden en werd warmere continentale lucht aangevoerd. De drukdalingen hingen samen met een depressie, die zich in een langzaam tempo over Spanje in noordelijke richting naar de Golf van Biscaye verplaatste. Aan de oostflank ervan hebben zich enkele kleine storingen ontwikkeld, maar de onweers activiteit is daarin nog erg klein. Eén ex-van bevond zich vanmorgen om 6 uur even ten noorden van Bordeaux. Gedurende het weekeinde zal het warme en zonnige weer voortduren, waarbij op enkele plaatsen de temperatuur mogelijk tot ongeveer 30 graden stijgt. De kans dat er enkele onweersbuien zullen voox-komen is niet geheel te verwaarlozen. WEERRAPPORTEN Zondag 9 augustus Zon op 5.12 uur, onder 20.18 uur. Maan op 11.02 uur. onder 22.17 uur. Maandag 10 augustus Zon op 5.14 uur, onder 20.16 uur. Maan op 12.17 uur, onder 22.48 uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier. 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 augustus Hoog water 5.54 en 18.20 uur. Laag water 1.42 en 13.57 uur. Zondag 9 augustus Hoog water 6.32 en 18.57 uur. Laag water 2.17 en 14.34 uur. Maandag 10 augustus Hoog water 7.14 en 19.41 uur. Laag water 3.01 en 15.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen DO c 2d binnen- en buitenland. d <2 S Neerslag, laatste 24 uur. sS i O SU 2 c3 Den Helder zwaar bew. O 21 0 Ypenburg licht bew. ono 23 0 Vlissingen licht bew. ono 23 0 Eelde zwaar bew. ono 24 0 De Bilt geheel bew O 24 0 Twente zwaar bew. windst. 24 0 Eindhoven licht bew. O 25 0 Zd Limburg licht bew O 26 0 Helsinki licht bew w 26 0 Stockholm licht bew nw 27 0 Oslo onbewolkt windst. 24 0 Kopenhagen licht bew. w 22 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 19 0 Londen onbewolkt nno 26 0 Amsterdam zwaar bew. O 23 0 Brussel licht bew. no 25 0 Luxemburg licht bew. no 25 0 Parijs half bew. nno 28 0 Box-deaux zwaar bew. windst. 32 8 Grenoble zwaar bew. windst. 30 0 Nice licht bew. n 27 0 Berlijn zwaar bew windst. 24 0 Frankfort licht bew. no 26 0 Miinchen onbewolkt windst. 22 0 Zürich mist w 25 0 Genève zwaar bew wzw 29 0 Locarno zwaar bew windst. 27 0 Wenen onbewolkt windst. 25 0 Innsbruck onbewolkt verand. 26 0 Belgrado onbewolkt wzw 25 0 Athene onbewolkt w 31 0 Rome onbewolkt windst. 30 0 Ajaccio zwaar bew. ono 30 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca zwaar bew. no Lissabon geheel bew. verand. 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2