(0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. IH"'*! V 1 O I i lO* 1 éT*f Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. oprechte haarlemsche courant Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zwaar onweer woedde in binnen- en buitenland Geredden van vergane logger in Vlissingen aan wal Branden door blikseminslag HET WEER Premier N'Kroemah is in Groot- Brittannië een geziene gast Blij weerzien met familieleden Logger was al oud 74e JAARGANG No 27 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 179 èeè MORRIS before you êuij! Het woord is aan Vrij koel Aan het strand Straaljager stortte neer na te harde landing Piloot redde zich met de schietstoel Scherpe koersdaling in Wall Street Little Rock Zaken met negers in dienst worden geboycot Hilversummer verdacht van verduistering Manchester Guardian leest Franco-Spanje de les Chessmans executiedatum thans vastgesteld Tegenspraak van geruchten over koning Boudewijn In de krant van lieden: Britse bemiddeling tussen Ghana en Frankrijk Luchtbrug van Laotiaans leger naar Samneua Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 lm li i Grafische Bedril'vei1 Damiate N-V- Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I II li I I 1 fr2^ I I VI JlilLJIlilJI Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 VA Jk X W J* «1» JL k# ^W| JW 'Wk VI fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, L n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL' 223596 Jean Dolent: Schoonheid is een onregelmatigheid, die ons goed staat. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en vrij koel weer met af en toe regen. Zwakke tot matige, tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een enkele opklaring, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Wind zwak, in hoofdzaak zuid west. Lagere temperaturen tot on geveer 20 gr. C. Zeewater troebel met kans op kwallen. Vlakke zee, temperatuur ruim 18 gr. C. Oppassen bij baden en zwemmen blijft gebo den. Laag water 's middags om vijf uur, hoog water 's morgens om negen uur en 's avonds om half tien. Strand voor fietsen berijdbaar van een uur 's middags tot half acht 's avonds. BIG-BEN PLAST1C7ASSEN (Van onze correspondent in Londen) Koningin Elizabeth heeft opdracht ge geven tot een speciaal welkom van dr. N'Kroemah, de premier van Ghana, de staat, welke tot het Britse gemenebest is toegetreden. N'Kroemah, die gisteren in Londen is aangekomen en met Macmil- lan heeft geluncht, zou vandaag naar Schotland vliegen, waar hij twee dagen de gast van de koninklijke familie zal zijn. N'Kroemah is de man, die als eerste buiten eigen kring twee maanden geleden door koningin Elizabeth het geheim was toevertrouwd van de op handen zijnde ge boorte van een koninklijke baby, zulks met het oog op de afzegging van het ko ninklijk bezoek aan Brits West-Afrika. N'Kroemah en Ghana zijn er trots op, dat de koningin op deze manier van haar vertrouwen blijk gaf en zij z;en in deze menselijke daad het bewijs, dat Ghana binnen het Britse gemenebest volkomen gelijkgerechtigdheid bezit. Ghana is te leurgesteld dat het koninklijk bezoek niet kan doorgaan, en dit nog maar kort na het feit, dat de beeltenis van de koningin ver dween van de postzegels en munten van Ghana, terwijl het tevens van plan is een republiek te worden. Maar dat is ook het geval geweest met India. In het Gemene best, de soepelste statenbond ter wereld, kan het Britse staatshoofd als symbool Gisteravond en vannacht trokken zware onweersbuien over ons land. Door bliksem inslag ontstonden enige branden en in enkele plaatsen kwamen door de hevige regenval straten en kelders onder water te staan. Dat was onder meer het geval in Rotterdam-Hoogvliet, waar de brandweer verscheidene keren te hulp werd geroepen om het overtollige water weg te pompen. Boven de Achterhoek was het onweer bijzonder hevig. Het duurde van zeven tot tien uur. In Vorsel, Zelhem, Hummelo en Keppel gingen verscheidene korenbulten in vlammen op, na door het hemelvuur getroffen te zijn. In Keppel sloeg de blik sem in een grote landbouwschuur, die met de erin opgeslagen voorraad graan ver loren ging. Ook in Brummen was het noodweer. De villa van de familie Van Deventer aan de. Meidoornlaan werd door het hemelvuur getroffen en brandde vrijwel geheel uit. Vele huizen raakten door blikseminslag zonder licht. In Heerenveen werd de gasmeter in de woning van de heer G. K. Visser getroffen. Er ontstond een enorme steekvlam, waar door de gang in brand raakte. De familie Visser was met vakantie. De bovenbewo ners, het echtpaar E. H. Brouwer, snelden de trap af om zich door de brandende gang in veiligheid te stellen. Vooral de heer Brouwer liep daarbij ernstige brandwon den op. Hij en zijn vrouw werden naar een ziekenhuis overgebracht. Omstreeks kwart voor twee 's nachts sloeg in Harlingen de bliksem in de woning van de familie K. Elgersma. Met een dave rende slag, waardoor half Harlingen wak ker schrok, werd een groot deel van het dak van het huis weggerukt. Ook de familie Elgersma man, vrouw en vier dochters ontwaakte uiteraard. Alle ge zinsleden lagen plotseling onder de blote hemel in een stromende regen.... Er ontstond geen brand. In het buitenland Ook in andere Europese landen is het zeer slecht weer geweest. In Zwitserland was de storm de oorzaak van de dood van zes mensen, van wie er vijf verdronken. De windkracht was op sommige plaatsen 33 meter per seconde. De temperatuur daalde in enkele minuten ongeveer tien graden. Aan de zuidkust van Engeland regende het zeer zwaar. In Newquay, Cornwall, viel in een uur tijd zeventig millimeter. Een straaljager van het type Hunter IV is gistermiddag neergestort bij Min- nertsga, in het noordwesten van Fries land. De piloot, de eerste luitenant S. Vol kers uit Leeuwarden, heeft zich met zijn schietstoel in veiligheid kunnen stellen. Hij verliet zijn toestel boven St. Jacoba- Parochie en kwam behouden neer. De Hunter-straaljager maakte deel uit van een formatie van vier jagers, die na een schietoefening op de basis Leeuwarden zou landen. Het toestel van luitenant Vol kers raakte echter de grond voor de lan dingsbaan zo hard, dat het beide wielen verloor, beide tiptanks kwijtraakte en een vleugeltip en de antennes verboog. De ra dio raakte defect. De onfortuinlijke vlie ger startte door en vloog direct naar een hoogte van 10.000 voet, de minimale hoog te om van een schietstoel gebruik te kun nen maken, waarbij hij koers zette naar zee. Hij moest echter voor hij boven het water was zijn toestel verlaten. Hij werd door een helikopter van de lucht basis opgehaald. In het weilandje waar het toestel neerkwam ontstond een krater van 30 meter middellijn. Advertentie In het gebied van Milaan en Turijn vie len hagelstenen zo groot als sinaasappelen. De MilaanAmsterdam-expres hacï een half uur vertraging door blikseminslag. De schade was echter gering. In vele delen van Zuid- en Midden- Frankrijk richtte de storm zware schade aan de oogsten en gebouwen aan. In vele delen van West-Duitsland kwa men onweersbuien voor. Op het meer van Konstanz waren er een-meter-hoge golven. Volgens de waterpolitie werden 21 roeiers en zeilers gered. In Wangen in Allgau waaide een circustent om. In Karlsruhe brak een kerktoren af. Brokstukken kwa men neer op een bus met toeristen uit Wenen. De chauffeur en zijn assistent wer den ernstig gewond. De mening, dat de komende wederzijdse bezoeken van Kroesjtsjev en Eisenhower er toe zouden kunnen leiden, dat de Ame rikaanse defensie-orders verminderd wor den, veroorzaakte op de Newyorkse effec tenbeurs bij het begin van de handel een verdere koersdaling. Er ontstonden vele koersverliezen van 2 dollar of meer. In enkele gevallen met name bij de elek tronische fondsen liepen de koersverlie zen tot zeven dollar. Het Dow Jones in dustriegemiddelde daalde met 15 punten tot 653,79. De beurswaarde van de in Wall Street genoteerde fondsen daalde met zes miljard dollar. (Zie verder bij de beursberichten.) Japanse Sjintopriesters eren de doden van Hirosjima voor het monument dat te hunner nagedachtenis is opgericht. De plechtigheid, veertien jaar nadat de atoombom hier viel, werd bijgewoond door 30.000 mensen onder wie de bui tenlandse delegaties naar de vijfde wereldconferentie tegen A- en H- bommen. Op de achtergrond ziet men de koepel van het verwoeste gebouw van de kamer van koophandel van Hirosjima. LITTLE ROCK (UPI) De tegenstan ders van de rassenintegratie op de scholen van Little Rock, weer zeer actief gewor den nu de openbare scholen woensdag het nieuwe schooljaar beginnen met enkele negerleerlingen, willen het nu proberen met economische druk. A. Guthridge, de rechtskundige adviseur van de ..Burger- raad" die vorige week al aankondigde, dat de hoofdstad van Little Rock een kerkhof zal worden als een negerscholier het waagt een blanke school te betreden", heeft nu gezegd, dat de burgerraad een actie gaat beginnen tegen zakenlui, die een neger in dienst hebben. Als de negers rasseninte gratie op de scholen willen invoeren, gaan de blanken rassenonderscheid doorvoeren in de zaken, aldus Guthridge. Gouverneur Faubus heeft zich tot dusver in geheimzinnig stilzwijgen gehuld over zijn plannen tegen de integratie, als hij die heeft. Er gaan geruchten, dat hij het parlement van de staat Arkansas in spe ciale zitting bijeen zal roepen Negerjuristen hebben inmiddels een klacht ingediend tegen de wijze, waarop de leerlingen voor de scholen geselecteerd worden. Van de zestig negerleerlingen die zich aanmelden werden slechts drie toege laten op de centrale middelbare school en drie op een andere. De selectie van leer lingen wordt door velen beschouwd als het laatste legale middel, dat de tegenstan ders van integratie nog in de hand hebben om massale integratie voorlopig tegen te gaan. De „Burgerraad" heeft een lijst met namen van meer dan 300 zaken opgesteld die een of meer negers in dienst hebben. Deze lijst zal worden verspreid en zo no dig worden gewijzigd. Een beperkt aantal leerlingen van de Raney High school be legde maandag een vergadering uit pro test tegen de integratie. Schipper Rog (met het logboek van zijn gezonken schip) en zijn tienjarig dochtertje Tineke werden in Vlis singen door een opgeluchte vrouw en moeder verwelkomd. Een 47-jarige Hilversumse px'ocuratie- houder wordt ervan verdacht in de loop van ongeveer anderhalf jaar ongeveer 38.000 ten nadele van het chemische be drijf, waar hij werkzaam was, te hebben verduisterd. De drie weken geleden naar Duitsland gevluchte procuratiehouder trachtte maandag weer in ons land terug te keren. Hij werd bij de Nederlands-Duit se grens te Elten gearresteerd MANCHESTER (Reuter) De Britse liberale „Manchester Guardian" verklaart in een hoofdartikel dat de Spaanse re gering hevig ernaar verlangt in het buiten land aanzien te verkrijgen, doch dat men haar moet vertellen dat zij beoordeeld zal worden naar de wijze waarop het Spaanse volk wordt behandeld. „De publieke opinie in Spanje is zeer verontrust over het feit, dat in het nieuwe seizoen bij stierenge vechten gemiddeld een matador per dag gewond is geraakt, doch er is geen onge rustheid ontstaan wegens de marteling van sommige politieke gevangenen door Fran co's politie. Caryl Chessman, die in 1948 wegens ge wapende overvallen, ontvoeringen en aan randingen ter dood werd veroordeeld maar die steeds weer uitstel van executie heeft weten te verkrijgen, zal op 23 okto ber terechtgesteld worden. Deze datum is maandag vastgesteld maar Chessman, die tijdens zijn verblijf in de Dodencel verscheidene „best-sellers" heeft geschreven, heeft reeds bekendge maakt dat hij bij het opperste gerechts hof in beroep zal gaan. HET WAS EEN WONDERLIJKE GRIL van het lot: het loodsbootjè dat gistermiddag over de heiige Westerschelde voer naar het Duitse vrachtschip „Rabenfels" om daar de bemanning van de gezonken Sch 37 aan booid te nemen, heette „Rog", precies als de schipper, die nog geen etmaal tevoren zijn logger reddeloos een prooi van de golven had zien worden. Veel mensen stonden er langs de railing van de „Rabenfels" en temidden van hen waren de Schevenin- gers niet moeilijk te herkennen. Veel mensen stonden er ook op de kleine „Rog", die door duizenden Vlissingers en vakantiegangers van de boulevard De Ruyter af werd nageoogd. Men zag de Scheveningers de vermoeienissen van de afge lopen uren wel aan, toen zij via een touwladder van de „Rabenfels" naar de „Rog" waren afgedaald, gevolgd door een lijn, met wat geredde eigendommen een paar kleine bundeltjes, in rode doeken gebonden. Schipper Leendert Rog was het langst aan boord van zijn schip gebleven en de enige, die een beroep moest doen op de be manning van de „Rabenfels" voor droge kleren. „Ze hebben ons ontzettend har telijk ontvangen", zegt hij rustig. Syste matisch doet hij het relaas: van walm, die uit het oliecarter kwam, van een kapotte regulateur, van een plotselinge knal. „Om 12 uur werd ik geroepen door monteur Jan.. ehik kan nou niet op z'n naam komen, dat zult u wel begrijpen. hij had de motorwacht.Natuurlijk kunnen wij dat begrijpen; wii verwonde ren ons nog over de zakelijke wijze waarop hij zijn verslag doet. „Ja, het was wel een oude logger, van 1916, de vroegere Vlaar- dingen 130. Al t -ee keer was-ie met mo- torschade naar de Scheveningse haven ge sleept". „De stemming in de boot was wel goed ....natuurlijk waren er wel een paar bij, die een beetje zenuwachtig waren. „Kop dicht", zei ik dan. De kinderen waren onze grootste zorg, maar ze hielden zich zo rus tig als wat Vakah etsje De twee kinderen, Tineke Rog, de 10- jarige dochter van de schipper, en Adria- nus Zoutenbier, de 12-jarige zoon van de stuurman, die in hun vakantie een reisje mochten meemaken, ontkomen evenmin als de volwassenen, de matrozen en de oudsten, aan de vele vragen, die op hen worden afgevuurd. Maar over de eerste schrik zijn ze al lang weer heen. „Jij hebt zeker niet veel zin meer om ooit nog eens met een logger de zee op te gaan, hè Arie?" „O nee?", zegt Arie. „Ik wil best nog eens een keer". En vrijwel ge lijkluidend is het antwoord van Tineke. Even komen er waterlanders als zij van de „Rog" stappen en moeder hen op de kade verwelkomt.... Dat was een hartelijke verwelkoming, daar op de kade van viissingen. De Verre Visserij Maatschappij had een autobus naar Walcheren gestuurd met familiele den. Die stonden daar op de kade te wach ten, hun ontroering veelal verbergend ach ter grote blijdschap. Op dit punt van Vlis singen althans zag men meer Schevening se klederdracht dan de Walcherse. Het was de eerste keer, dat velen van deze mannen en vrouwen naar Vlissingen gekomen wa ren, zeiden zij. „Maar als het zo moet, dan maar liever nooit meer". Onder deze Scheveningsen is ook de vrouw van de schipper. Terwijl de „Rog" de zestien opvarenden van de Sch 37 over neemt, vertelt zij dat zij eigenlijk hele maal geen vissersvrouw is. „De eerste „Geertruida Jacoba" is in 1950 door de Duitsex-s oveiwaren. „Ik zei tegen m'n man: ga je nou weer op een schip met die naam? Het liefst had ik, dat-ie aan de vaste wal zou blijven". Ook de ouders van monteur Jan Zuur mond waren er, de vader zelf pas terug van een reis. Om halvier die ochtend was hij de haven van Scheveningen binnenge lopen zonder iets te weten van de ramp, die de tweede „Geerti'uida Jacoba" had getroffen. „Het had niet langer moeten duren „Het had niet lang meer moeten dui-en". was de algemene indruk van de zestien. De „Geertruida Jacoba" was op weg naar huis met een lading haring ter waarde van ongeveer 30.000 tot f 40.000. Toen de te kooi liggende bemanningsleden en ook het zoontje van stuurman Zoutebier werden gepord, meende Adri, dat men hem voor de gek hield. Hij wilde aanvankelijk zijn bed niet uit Voordat de mannen het schip verlieten Hun ontroering verbergend achter een blijde glimlach begroetten familie leden van de geredden van de SCH 137 hun mannen en zoons op de kade in Vlissingen. schoten zij tien vuurpijlen af en staken ze alle aan boord zijnde sti'ozakken in bi-and. Een schip, naar alle waarschijnlijkheid een kustvaarder, passeex-de op een af stand van twee a drie mijl. De bemanning is er ten zeei'ste over verwonderd, dat het schip x-ustig is doorgevai'en en geen acht heeft geslagen op de vuurgloed, waarin de „Geex-truida Jacoba" was gehuld. Gede- primeerd stapte men in de reddingssloep en men roeide weg van het schip, waar van men verwachtte, dat het ieder ogen blik kon zinken. De „Geertruida Jacoba" heeft zich echter nog enkele uren boven water weten te houden. Op het moment, dat Stuurman Zoutebier besloot, naar de „Geertruida Jacoba" terug te keren, ver dween het achterschip onder water. Enke le seconden later was het hele schip in de diepte verdwenen. Toen begon een tijd van wachten. De stemming aan boord van de sloep, die steeds perfect is geweest, werd ietwat ge deprimeerd toen mist kwam opzetten. Maar juist toen de mist dikker werd doeirxden twee schepen op, een Noor en de Duitse „Rabenfels". Toen was alle leed spoedig geleden Aan booi'd van de „Rabenfels" zorgde men voortreffelijk voor de schipbreukelingen. (Van onze correspondent te Brussel) De berichten als zou koning Boudewijn van België plotseling naar Zuid-Frankrijk zijn vertrokken en men op het paleis van Brussel niet eens zou weten, waar hij ver blijft, zijn door de persattaché van de koning tegengesproken. Hij verklaarde, dat koning Boudewijn in het zuiden van Frankrijk reist en dat hij hem gisteren nog telefonisch kon bereiken. Hij verblijft bij zijn zuster, de erfgroothertogin van Luxembui-g, Josephine-Chaxdotte op het landgoed „La Tour Sari'azine" te Bormes in het departement van de Var. Vandaar zal hij zich naar Grasse begeven, waar de Belgische koninklijke familie een villa heeft. Opnieuw spx-ak de persattaché het be richt tegen als zou de koning zich binnen kort gaan verloven met de 25-jarige prin ses Marie-Thérèse de Bourbon Parma. Advertentie pag. Noodweer boven Europa 1 Schipbreukelingen aan wal1 Weerrraporten 1, 2 Economisch nieuws2 Segni en Pella naar Parijs3 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton4 Radio en Televisie 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6 Agenda 4 Beurs 5 Bloembollenveilingen 7 Sport9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. van een republiek worden gehandhaafd. N'Kroemah zou deze kwestie met de ko ningin bespreken. Ovex-igens heeft hij het denkbeeld geopperd dat de nieuwe konink lijke baby een Ghanese naam zou krij gen om de nieuwe band tussen Groot-Brit- tannië en het Gemenbest te versterken. Een stap in deze i'ichting is dat de koning in een Franse-Canadees heeft aangezocht om prins Charles te helpen bij het leren van de Franse taal. Het is mogelijk dat in plaats van de ko ningin de hertog van Edinburg of prinses Max-gax-et spoedig een bezoek aan Ghana zal brengen. Andex's zal de koningin in 1961 gaan. Het is mogelijk dat de uitroe ping van de republiek zal worden uitge steld tot na het koninklijke bezoek. Konin gin Elizabeth zal dan de enige band tus sen Ghana en Groot-Bi'ittannië vormen, niet meer als soeverein, maar als „het hoofd van het Gemenebest". NKroemah's komst is allesbehalve een beleefdheidsbezoek. De kwestie van de vereniging van Ghana met Fx-ans-Guinea komt aan de orde. Hij zal ook besprekin gen voeren naar aanleiding van Ghana's protesten uit naam van West-Afrika tegen de voox-gestelde Franse kernproeven in de Sahara. Ghana heeft enige tijd zonder veel succes in Parijs bezwaren geopperd. Som migen geloven dat de Britse regering mis schien zal pogen te bemiddelen tussen Ghana en Fx-ankrijk om gedaan te krijgen dat de plaats van de proeven wordt veran derd. Nigeria, dat nog een Britse kolonie is, had reeds eerder de Britse regering ver zocht haar invloed bij de Fransen aan te wenden, maar Londen leek er toen weinig voor te voelen. Tegenspraak (Reuter/UPI) De Franse regering heeft meegedeeld, dat de beschermings maatregelen, die zullen worden genomen in de Sahara, de kernproeven veiliger zul len maken dan die welke door andere lan den genomen zijn. De Franse autoriteiten hebben de geruchten als zou Frankrijk nog deze maand zijn eerste kernbom tot ontplof fing brengen en als zou het bezoek van president Eisenhower aan Parijs daarom een week uitgesteld zijn, officieel tegenge sproken. SAMNEUA (Reuter) Het Laotiaanse leger heeft maandag een luchtbrug in werking gesteld ter vex-stex'king van zijn afdelingen in de noordelijke provincie Samneua, die de rebellen uit de pas ver overde stellingen trachten te drijven. Dit zou reeds bij vier van de vijf bolwerken gelukt zijn.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1