PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER N.S. maken slechts twee ton winst Franse plannen vormen bedreiging voor de huidige marktstructuur Wereldnieuws Na opklaringen weer buien Internationale reizen toegenomen DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 2 Preanger Rubber Geen terugbetaling Gemenebestconferentie der ministers van Financiën Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Kendeng Lemboe De A.K.U. in Mexico Geen overneming van Ketjen De Raad der Drie Wijzen Engeland kan prijzen verlagen Nieuwe girobiljetten zijn ponskaarten Olie en aardgas uit de Sahara Voor uw T3jgT3&f naar DE LEEUWEN De verminderde economische activiteit en de mede daardoor toegenomen concur rentie van de andere vervoermiddelen hebben in het verslagjaar het reizigers- en goederenvervoer van de Nederlandsche Spoorwegen ongunstig beïnvloed, zo wordt in het jaarverslag over 1958 van de n.v. Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld. De totale kosten konden op een lager niveau worden gebracht, niettegenstaande de verhoging van de lonen van het spoorwegpersoneel. Het jaar werd afgesloten met een batig saldo van f 0,2 miljoen (vorig jaar 3,5 miljoen). Voorgesteld wordt deze winst vermeerderd met de onverdeelde winstsaldi uit voorgaande jaren ad 4,9 miljoen, naar nieuwe rekening over te brengen. De totale opbrengsten daalden met 13,6 miljoen tot 493,1 miljoen (1957: 506,7 miljoen). De ontvangsten uit het reizigers- vervoer daalden met 0,8 miljoen, die uit het goederenvervoer met 12,2 miljoen. De kosten verminderden met 10,3 miljoen van 503,2 miljoen tot 492,9 miljoen. De exploitatiekosten waren 7,0 miljoen lager dan in 1957. Ter versnelling van de modernisering van de overwegbeveiliging werd een bedrag van 1,5 miljoen ge reserveerd. De modernisering van het bedrijf vond ook in het verslagjaar voortgang. Het gereedkomen van de elektrificatie van de lijn Alkmaar-Den Helder en de af levering der laatste dieselelektrische locomotieven betekenen een voorlopige afsluiting van het na de oorlog uitgevoerde programma tot modernisering der tractiemiddelen. De omvang van het reizigersvervoer is in 1958 in geringe mate onder het niveau van het voorgaande jaar gebleven. Het totale aantal reizen bedroeg 186,6 miljoen tegen 189,4 miljoen in 1957 1,5 percent). Het aantal reizigerskilometers onderging eveneens een geringe daling, namelijk van 7.612 miljoen tot 7.466 miljoen, of 1.9 per cent. De gemiddelde reisafstand bedroeg in 1958 40,0 km tegen 40,2 km in 1957. In het binnenlandse verkeer werden in 1958 182,6 miljoen reizen afgelegd tegen 185,8 miljoen in 1957 of 1,7 percent minder. Het aantal reizen, afgelegd op enkele reis kaarten daalde met 1,9 percent. Het aantal reizigerskilometers daalde met 2,4 percent, de gemiddelde reisafstand verminderde van 72.0 km in 1957 tot 71,6 km. De grote stijging in de voorgaande jaren van het gebruik van weektraject- en jeugdkaarten zette zich in het verslagjaar voort. Het aantal afgegeven weektraject- kaarten nam met 13,5 percent toe, het aan tal jeugdkaarten met 9,6 percent, het ver voer op maandtrajectkaarten bleef vrijwel gelijk aan dat in het voorgaande jaar. In het internationale verkeer steeg het aan tal reizen ten opzichte van 1957 met 19.2 percent, het aantal reizigerskilometers met 14.5 percent. Als gevolg van een voortge zette vermindering van het geallieerde militarie verlofgangersvervoer bleef de stijging van het totale aantal reizen en reizigerskilometers beperkt tot respec tievelijk 11,5 percent en 4,5 percent. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in het binnen landse interlokale beroepsgoederenvervoer zowel het totaal vervoerde gewicht als de tonkilometerprestatie in 1958 ongeveer 4 percent daalde, doch het bedrijf der N.S. Het streven van de Raad van Beheer der n.v. Preanger Rubber Maatschappij te Amsterdam is er op gericht, zo bleek uit de beantwoording van gestelde vragen in de" heden gehouden jaarvergadering, de döör het kanfoor Amsterdam te maken onkosten te dekken uit inkomsten uit 'in terest en baten uit rubberzaken, hoewel het doen van de laatste hoe langer hoe moeilijker wordt. De onkosten over 1958 38.011) waren hoog, omdat hieronder afvloeiingskosten voor het gerepatrieerde personeel en andere incidentele uitgaven waren begrepen. Voor dit doel moest een klein gedeelte van het effectenbezit wor den verkocht. Voor 1959 worden de uitgaven begroot op 29.500, inclusief een laatste post af vloeiingskosten ad 7500. In volgende jaren zullen de kosten ongeveer 18.000 vergen en kunnen dan naar 'gehoopt wordt bestreden worden uit ontvangen interest en baten uit handelszaken. In dit verband en gezien het uit te oefenen claimrecht werd door de Raad van Beheer een terugbetaling op het kapitaal nu niet gewenst geacht. Mochten de kosten niet meer door inkomsten gedekt worden, dan zullen andere maatregelen overwogen wor den. De effectenportefeuille, die op de balans per ultimo 1959 voorkomt met 351.232, heeft thans een waarde van circa 400.000. Aan eigen aandelen is tot nu ingekocht 200.000. Deze inkooppolitiek acht het be stuur ten gunste van „overblijvende" aan deelhouders. Niettegenstaande een inge diende negatieve aangifte, is een definitie ve aanslag voor vennootschapbelasting tot en met 1957 ontvangen ten bedrage van 100.000 in totaal. Gezien geleden devalua- tieverliezen is de maatschappij tegen deze aanslag opgekomen. Hangende een uit spraak van de Hoge Raad is uitstel van betaling verleend. Gezaghebbende kringen in Londen heb ben vandaag verklaard te verwachten, dat de ministers van Financiën van het Britse Gemenebest op 22 september in Londen bijeen zullen komen. Hoewel de data nog niet definitief zijn vastgesteld, wordt het waarschijnlijk geacht dat de conferentie ongeveer drie dagen zal duren. De minis ters waren voor de laatste maal bijeen tij dens de in september vorig jaar in Mont real gehouden Handels- en Economische Conferentie. Daarna hebben deskundigen en hoge ambtenaren van hun ministeries zich in Londen bezig gehouden met een omvangrijke bestudering van internatio nale handels- en economische vraagstuk ken. Na een bespreking van vraagstukken aangaande het sterlinggebied en andere financiële, economische en handelsaange legenheden van het Gemenebest, zullen de ministers naar Washington vertrekken ter bijwoning van de jaarvergaderingen van de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds. Het is een vaste gewoonte, dat zij alvorens deze vergaderingen bij te wonen, gezamenlijk overleg plegen. De Russische kaasproduktie Blijkens het jongste statistisch bulletin voor de landbouw van de Voedsel- en Landbouworgani satie der Verenigde Naties, de F.A.O., is in de Scvjet-Unie de kaasproduktie sterk gestegen. Voor de tweede wereldoorlog bedroeg dé jaar lijkse produktie van kaas in de Sovjet-Unie ge middeld 25.000 ton, tegen 150.000 ton in 1953, een stijging dus van 500 percent. In dezelfde periode steeg de wereldproduktie met 70 percent. kon in deze krimpende markt zijn rela tieve positie vrijwel handhaven, aldus het verslag. Ten behoeve van bezoekers aan de wereldtentoonstelling te Brussel zijn met 242 treinen ruim 100.000 tentoonstelling- bezoekers vervoerd. Met de treinen van de normale dienstregeling reisden bovendien nog naar schatting tenminste 50.000 per sonen, die een bezoek aan de Expo tot doel hadden. De wijzigingen, welke in 1958 plaats vonden met betrekking tot het in exploi tatie zijnde net, deden de totale lengte daarvan toenemen met 4.9 km tot 3227,4 km en de lengde der geëlektrificeerde lij nen stijgen met 41,1 km tot 1623,9 km. Ultimo 1958 was 50,4 percent van de to tale lengte van het net geëlektrificeerd. In 1958 is voor een bedrag van 66,9 mil joen geïnvesteerd in spoorwegen, bruggen, viaducten, vrije kruisingen en beveiligings installaties. Een groot aantal baanvakken, met een totale lengte van 113 km werd in het afgelopen jaar van automatische blok- stelsels met lichtseinen voorzien. Op 31 de cember 1958 was 713 km of 22 percent van de totale lengte van het net op deze mo derne wijze beveiligd. De n.v. Rubber Cultuurmaatschappij Kendeng Lemboe heeft over 1958 aan in terest ontvangen 65.199 (90.671). De on kosten bedroegen 37.445 33.567). De met de evacuatie van het personeel ver band houdende onkosten beliepen uiteinde lijk 97.226 (nihil). De realisatie van een deel van het effectenbezit leverde een koerswinst op van 137.638. De hogere koerswaarde van de resterende effecten bedroeg per 31 december 1958 23.211. Met het totaal ad 160.849 werd de reke ning „reserve voor koersverschillen" ver hoogd. Van die rekening werd een bedrag ad 69.472 aangewend voor dekking van het verlies over 1958 (verlies 1957: 7.457). Voor de samenstelling van belastingaan giften over de jaren 1950-1956 waren vele besprekingen nodig met de belastingin spectie om tot een vergelijk te komen over de roepiawaardebepaling per het einde van elk belastingjaar. Dit 'resulteerde in een belastingrestitutie over 1950 ad 13.024, (toegevoegd aan de rekening „reserve voor divei-se doelen") en vrijdom van belasting over de volgende jaren. De kantooronkosten voor 1959 worden zo laag mogelijk gehouden en getaxeerd tussen de 12.000 en 15.000. De Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem en Celulosa y Derivados s.a. (Cydsa) te (Mexico) maken bekend, dat zij in principe zijn overeengekomen om ge zamenlijk in Mexico een onderneming op te richten voor de vervaardiging van ny longarens. Het ligt in de bedoeling, dat te Monterrey een fabriek wordt gebouwd waar zowel nylon 6 als nylon 6.6 textiel- garens kunnen worden geproduceerd. A.K.U. zal de benodigde technische hulp verlenen voor de oprichting en uitrusting van de nieuwe fabriek. De eerste orders voor machineleveranties zijn reeds ge plaatst, zodat met de produktie op zo kort mogelijke termijn kan worden begonnen. Zowel A.K.U. als haar geaffilieerde on derneming American Enka Corporation in Asheville, U.S.A., zal haar kennis en ervaring ter beschikking stellen van de nieuw op te richten Mexicaanse onderne ming. Deze zal hierdoor in staat zijn ga rens te produceren in kwaliteit gelijkwaar dig aan de produkten van het A.K.U.-con- cern. A.K.U. en American Enka zijn voorts met Cydsa overeengekomen, dat zij hulp zullen verlenen, niet alleen op het gebied van nylontextielgaren, doch ook op het gebied van nylonbandengaren, zodat de produktie hiervan eveneens op korte ter mijn kan aanvangen. A.K.U. en Cydsa hebben, zoals vroeger gepubliceerd, in januari 1959 reeds een overeenkomst ge sloten krachtens welke A.K.U. haar ken nis en ervaring op het gebied van rayon garen ter beschikking stelt. Ter beurze gaan hardnekkige geruchten over overneming van de Koninklijke Zwa velzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. te Am sterdam door een chemische maatschappij Er wordt tevens gesproken- over het toe treden van Ketjen tot een combinatie van chemische maatschappijen. In verband hiermede deelt de directie van Ketjen n.v. het ANP desgevraagd mede, dat van over neming van Ketjen door welke maat schappij dan ook, of een samenwerking met andere chemische maatschappijen door de vennootschap, absoluut geen sprake is en dat geen onderhandelingen te dien aanzien worden gevoerd. De geruch ten zijn dan ook volkomen uit de lucht gegrepen, aldus de directie. (Van onze correspondent in Londen) De door de Britse regering ingestelde Raad van Drie Wijzen, bestaande uit een vooraanstaand jurist een econoom en een accountant, welke advies moet uitbrengen over prijzen, produktiviteit en inkomens, publiceerde haar derde rapport dat opti mistischer is dan de voorafgaande en waarin voorstellen worden gedaan om ver dere prijsverhoging te voorkomen of zelfs een zekere prijsverlaging te bereiken ter wijl tevens een geringe loonsverhoging tot de mogelijkheden behoort. De hoofdstrekking van het rapport is, dat de Britse economie thans sterk genoeg is om de inflatie voor goed de rug toe te keren. De tegenwoordige toeneming van de produktiviteit biedt een kans om de prijzen werkelijk te verlagen, daar zg het afgelopen jaar stabiel zijn gebleven. Daarom kan het levenspeil worden ver beterd zonder verhoging van de inkomens en daardoor van de algemene kosten. Het rapport laat de oude klacht horen, dat er in Engeland veel verbruiksgoederen worden geproduceerd ten koste van kapi taalbelegging welke slechts 16 percent be draagt, vergeleken met 18 percent in de Verenigde Staten, 23 percent in West- Duitsland, Nederland en België en ver moedelijk 25 percent in de Sovjet-Unie. In het rapport wordt opgemerkt, dat deze lijst slechts de investeringen in de betrokken landen weergeeft, terwijl Engeland in het buitenland tal van omvangrijke inves teringen heeft gedaan. In de afgelonen jaren is het beroep van de regering op het bedrijfsleven om prijzen te verlagen in de meeste gevallen in de wind geslagen, vooral door het toedoen van firma's, welke door onderlinge prijs afspraken en uitschakeling van concur rentie de prijzen kunstmatig hoog houden. De Britse vakbeweging wilde totnutoe niets met de Raad van de Drie Wijzen te maken hebben. De Postcheque- en Girodienst heeft thans giro-stortingsformulieren in ge bruik, die zijn aangepast aan de behoef ten van de mechanische administraties. Dit betekent voor de grootgebruikers een belangrijke verbetering en levert vele ver eenvoudigingen op, ook voor de admi nistratie van de girodienst zelf. Het is de bedoeling dat in de komende twee jaren voor alle stortingen, dus ook die van par ticulieren, gebruik zal worden gemaakt van het nieuwe formulier. De andere giro formulieren zullen op den duur ook voor mechanische verwerking geschikt wor- den gemaakt. De nieuwe formulieren bestaan uit twee delen. Zij hebben de grootte van een nor male ponskaart, berekend op 80 posities. Het rechterdeel van het formulier kan langs een perforatielijn worden afge scheurd. Dit deel dient als bewijs van storting door de afzender. Het linkerdeel van de kaart wordt door de Postcheque- en Girodienst verwerkt en daarna door gezonden aan de geadresseerde. Tijdens de verwerking bij de girodienst worden van het linkerdeel fotografische micro-opnamen gemaakt met een snel heid van 15.000 stuks per uur. Deze opna men zullen de plaats innemen van de mid denstukken van de oude formulieren. Aan gezien er bijna een kwart miljoen stortin gen per dag worden gedaan, is het duide lijk dat de micro-opnamen voor de giro dienst een aanzienlijke besparing beteke nen in archiefruimte. Op de formulierkaart zijn tien posities opengelaten. Deze bieden aan bedrijven met ponskaart-administraties vele moge lijkheden, onder meer voor de debiteuren administratie, de magazijnadministratie, de opstelling van verkoopstatistieken per artikel, per verkoper of per rayon. De ge hele achterzijde van het formulier kan worden gebruikt voor mededelingen die op de betaling betrekking hebben. Frankrijk is vastbesloten de rijkdom men van de Sahara tot ontwikkeling te brengen, en dat in een vrij snel tempo. Het is of het land de wereld en het Franse volk wil bewijzen, die dure Algerijnse oorlog niet voor niets te voeren, maar dat deze nu al vijf jaar voortgaande bloedige strijd „zijn geld zal opbrengen". Het meest spectaculair zijn tot nu toe de ontwikke lingen op het gebied van de oliewinning Aanvankelijk werden de Franse verkla ringen over de aangetroffen reserves aan aardgas en petroleum met de nodige re serve als „propaganda" ontvangen, maar daarin is snel verandering gekomen. In de Westeuropese kolen- en petroleumin dustrieën maakt men zich thans ernstige zorgen over de gevolgen van de Franse plannen. Zorgen in de mijnbouw In Limburgse mijnkringen heerst groeiende ongerustheid over de Franse plannen om op korte termijn overweldi gende hoeveelheden aardgas tegen een ge ringe kostprijs te produceren en op de Europese markt te brengen. Op het ogen blik overweegt de Franse regering hoe dit gas naar het Europese vaste land te trans porteren. Men kan dit aardgas namelijk in elektrische energie omzetten en dan per kabel over de zeebodem naar Frankrijk leiden. Ook kan men het vloeibaar maken en per tanker transporteren, terwijl de derde mogelijkheid is het gewoon als gas door buizen te persen. Ook voor de routes die de leidingen eventueel zouden moeten volgen bestaan diverse mogelijkheden. Deze worden in Parijs op het ogenblik zorgvuldig bestudeerd. Ondanks de kosten van deze leidingen wordt verwacht dat Frankrijk het aardgas tegen een prijs van vier cent per kubieke meter te Straatsburg aan de markt zal kunnen brengen. Dit maakt het Sahara-aardgas in Duitsland zelfs goedkoper dan het daar ter plaatse geproduceerde. Men weet in Nederlandse mijnkringen wel dat ondanks Duits verzet tegen deze Franse concurrentie, het dwaasheid zou zijn als de Duitse industrie en ook andere consumenten, niet van deze goedkope en zeer belangrijke grondstof ge bruik zouden maken. Juist met het oog op de groeiende concurrentie van Japanse en Russische zijde, lijkt dit aanbod niet on welkom. Maar het Franse plan, dat pas over enige jaren zal zijn uitgevoerd, zal repercussies hebben, ook voor onze mij nen. Tijdens een bijeenkomst in Maas tricht van de St. Adelbertsvereniging, heeft de directeur der Staatsmijnen, drs. Rot tier, deze bezorgdheid niet onder stoelen of banken gestoken. Hij verzocht er reke ning mee te houden, dat de betekenis van de Limburgse mijnindustrie voor de werk gelegenheid van de bevolking aanmerke lijk in betekenis zal afnemen. Dit niet al leen in verband met de Franse plannen, maar ook door de ontwikkeling van de atoomenergie. In vakbondskringen verwacht men dat ten gèvóigè Mvan'een'en ariAêr'enige 'mij nen zullen moeten worden gesloten, ter wijl dunne lagen niet meer geëxploiteerd zullen worden, omdat deze de kostprijs verhogen. Ook in deze kringen acht men een verslechtering van de concurrentiepo sitie van onze mijnen vrijwel zeker. Toch liet het Tweede Kamerlid ir. Posthumus, lid van het Europese Parle ment en lid van de Mijnraad, vorige week op het jubileumcongres van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond Mijnindustrie, dat te Brunssum werd gehouden een iets ander geluid horen. Naar zijn mening zou het desastreus zijn, indien op grond van een lagere prijs van buiten-Europese aardolie de steenkoolproduktie zodanig zou worden verlaten, dat bij een latere rela tief verbeterde positie van de steenkool, opnieuw geheel of in belangrijke mate een steenkoolmijnindustrie zou moeten worden opgebouwd. Men verkeert in onzekerheid over de wereld-energievoorraden. Zo zou er op basis van de thans bekende reserves en de schattingen van het toekomstig ver bruik maar voor 40 jaar voldoende olie zijn. Eovendien maken zeer labiele poli tieke toestanden de levering onzeker. De kolenvoorraden dekken echter zeker voor nog 200 jaar het huidig verbruik. Spx-eker pleitte voor een Europese gecoördineerde energiepolitiek en het congres nam een resolutie in deze zin aan. Zorgen in de olie-industrie Het Amerikaanse tijdschrift „Petroleum Week" heeft er in een hoofdartikel op ge wezen, dat de aardoliewinning in de Saha ra ernstige gevolgen zal hebben voor de wereld-olie-industrie, gevolgen die ver zullen uitgaan boven de werkelijke beteke nis van de produktie. De Franse regering zal er op toezien, dat deze olie zowel in Frankrijk als in het bui tenland zal worden afgezet en zij stelt daarom de eis, dat alle raffinaderijen in 26. Vol weerzin bekeek Smithy zichzelf in de spiegel. „Wat een domme komedie is dat nu", mopperde hij. „Waarom moet ik in zo'n blikken jas kruipen? Enne hoe krijg je dat lamme ding dicht? Ik zie ner gens een knoop of een ritssluiting „Wacht, ik zal u even helpen", zei Panda. „U moet echt zo'n harnas dragen, als u gaat vechten met de ridder. Dat hoort, want zoiets gebeurt met lansen en te Frankrijk in de eerstvolgende vijf jaren een evenx-ed'g deel tot een totaal van 80 pet. van de Sahara-olie zullen afnemen Dit wil niet zeggen dat deze 80 pet. ook in Frankrijk wordt afgezet, maar slechts dat de raffinaderijen (waai'onder ook die van de vijf grote olieconcerns) verantwoorde lijk zijn voor deze afname. In wezen, aldus Petx-oleum Week, moedigt Frankrijk de grote maatschappijen aan deze olie in Ca nada en de Verenigde Staten te verkopen waarmee dollars zullen worden verdiend Deze lichte Sahara-olie is bij uitstek ge schikt voor de Amerikaanse markt, terwijl de Franse mai'kt juist op zware olie is ge richt. De px-oduktie in het Nabije Oosten zou ongeveer op een vat-per-vat-basis ver- mindex-en, met de afzet van de Sahara-pro- duktie. De landen van het Nabije Oosten zouden dus een belangrijke bron van in komsten ernstig in betekenis zien afnemen (bij een afname van 300.000 vaten per dag met 77 miljoen dollar per jaar), met alle gevolgen van dien. Ook zou het scheep vaartverkeer door het Suez-kanaal, bij ge- brek aan olieverschepingen uit de Perzi sche golf, aanmerkelijk afnemen, waar door Egypte dit kanaal niet zou kunnen uitbreiden ten gevolge van inkomstender ving. Ook de oliemaatschappijen, die nu aan Frankrijk leveren zouden grote winsten derven, mede omdat zij hun installaties in het Nabije Oosten niet meer op volle ca paciteit kunnen laten werken. Petroleum Week merkt aan het eind van het artikel nog op, dat de Franse regering over de middelen beschikt om haar doel te be reiken. (Dit laatste is zeker waar, maar of daar mee een Europees en dus ook op den duur een Frans belang gediend is, blijft twijfel achtig. Op zichzelf is het Franse streven de Sahara te ontwikkelen en zich onaf hankelijk te maken van buitenlandse olie- aanvoer uit het politiek labiele Nabije Oos ten, loffelijk. Maar er zijn ook andere grote belangen, waarvoor Frankrijk, juist als het grote mogendheid wil worden, de ogen niet kan shiiten. Een verslechtering van de economische toestand in de landen van het Nabije Oosten, leidt onherroepelijk tot politieke veranderingen. Ook al zou West- Europa zich zelfs geheel met Sahara-olie kunnen bedruipen, dan nog liggen er ge noeg belangen in het Nabije Oosten om dit gebied niet in communistische handen te laten vallen. De gelden, die nu uit de royalties deze landen toestromen, moeten dan uit andere bronnen komen. Trouwens de gehele ontwikkeling in de Sahara is afhankelijk van de afloop van de strijd in Algerije en het is prematuur om te eisen dat het Westen belangen in het Nabije Oosten prijs geeft, voor minstens zo on zekere in Frans Afrika, omdat Frankrijk daardoor een groter prestige krijgt. - Red.) Advertentie /'f1 '7 IS WÉÉR BiqÖEN-WEER.) "B/gTSe/j plastic jassen v.a. 6.00 Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr. Haarlem - Telefoon 52431 BgT2eff "prkriigbnar bii Gen Cronjéstraat 40-44, Haarlem, Tel. 54671 Bevelen. Kort voor de botsing met de Queen Elizabeth op 29 juli bij New York heeft de loods van de vrachtboot American I-Iunter in één minuut tijd drie verschillende bevelen gegeven om het gx-ote schip te ontwijken, zo is maandag aan een commissie van on derzoek meegedeeld. De loods heeft achtereenvolgens volle kracht achter uit, volle kracht vooruit en weer volle kracht achteruit bevolen. Opgediept. Het Hamburgse tijdschrift Der Stern heeft bekendgemaakt, dat maandag in het Toplitzmeer in Oosten rijk persoonlijke documenten, dagboe ken, passen en andex-e identiteitspapie ren van Himmler zijn teruggevonden. Ook haalde men nog meer valse Engel se bankbiljetten op. Het geld en de pa- piei'en, die zich in koffers bevonden, werden met behulp van een televisie camera op een diepte van ongeveer 80 meter ontdekt. Zij ook. Prins Xavier van Boui'bon-Par- ma, vader van de 25-jarige prinses Marie-Thex-ese, wier naam herhaalde lijk in verband met huwelijksplannen van koning Boudewijn is genoemd, heeft maandag meegedeeld, dat zijn dochter per auto naar de Riviera is ver trokken. Koning Boudewijn is zondag middag naar Hyères nabij Toulon ge reisd, eveneens voor een vakantie aan de Riviera. In beroep. De voormalige Griekse ver zetsheld Manolis Glezos, die onlangs op beschuldiging van hulpverlening aan een topfiguur van de buiten de wet ge stelde communistische partij tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, zal in hoger beroep gaan. Het proces tegen Glezos heeft veel opschudding ver oorzaakt, omdat hij de man is, die tij dens de Duitse bezetting de Duitse vlag van de Acx-opolis verwijdeide. Vijandschap. In Israel hebben zich in de afgelopen 24 uur drie grensincidenten voox-gedaan. Bij Neballah wei'd een Israëliër gewond door een Arabiex-, die uit Jordanië kwam. Ten noorden van Beersjeba ontvoex'den Jordaniëx-s een Israëlische herdex\ Ten slotte schoot een Israëlische patrouille bij de strook van Gaza een Egyptenaar neer, die sabota ge aan een bevloeiingskanaal wilde plegen. Invulplicht. De afdeling Gloucester van de Engelse nationale boerenbond heeft het hoofdbestuur voox-gesteld de leden te beschermen tegen de papierwinkel die uit Whitehall over de Britse boeren wordt uitgestox-t. Zij moeten er iedere dag wel andei-half uur aan besteden, al dus de motie. Op den duur raken de Britse boeren daar overspannen van. Eigen lijnen. De vissersclub van Wilming ton in Noox'd-Carolina heeft premier Kroesjtsjev uitgenodigd tijdens zijn be zoek aan Amerikt men hen uit vissen te gaan. „Een partijlijn is niet nodig", aldus het telegram, „wij zorgen voor hengels en lijnen". Opstoppingen. Tijdens het weekeinde heb ben zich op talrijke Engelse wegen grote verkeersopstoppingen ontwik keld. De grootste, die in Exeter was ontstaan, strekte zich uit over een af stand van 30 km- De auto's stonden bumper aan bumper. Ruime sop, Maartdag zijn 43 Britse jon gens van 13 tot 18 jaar uit Poole, in het graafschap Dorset, vertx-okken om met kano's naar Cherbourg over te steken. De tocht over het kanaal is georgani seerd door de Britse admiraliteit. Opvolger. Frederick H. Mueller is tijdens een plechtigheid in het Witte Huis, die bijgewoond werd door president Eisen hower, beëdigd als minister van Han del. In deze functie volgde hij Lewis S. Strauss op, die aftrad nadat de Senaat had geweigerd zijn benoeming te be vestigen. Groot geld. Een van 's werelds grootste reisbureaus, de Amex'ican Expx-ess, heeft een diepgaand onderzoek in de boeken laten instellen naar aanleiding van de arx-estaite van een vertrouwde jonge topfunctionax-is, die meer dan een miljoen dollar zou hebben verduis- terd. Het is de 33-jarige hoofdkassier van het filiaal te Parijs. Het geld zou in handen zijn gekomen van een Milanees, die in Monte Carlo bekend staat als een speler met groot geld. Tijdens het werk. Ongeveer 4.000 ax'bei- ders van de Moxris automobielfabrieken te Cowley in Engeland zijn uit protest tegen het ontslag van een werkbaas in staking gegaan. De actie wordt door elf vakbonden gesteund. De werkbaas in kwestie, Frank Horsman, had tij dens het werk een vakbondsvergade ring bijeengeroepen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitge breid storingsgebied trok in de afgelopen 24 uur van Frankxnjk langzaam in noor delijke richting. Vooral in Engeland ver oorzaakte het plaatselijk veel regen. In het zuidwesten viel op verscheidene plaat sen meer dan 60 mm. in 24 uur. In Zuid- Duitsland gingen de onweersbuien met zware windstoten gepaard. Ook in ons land vielen maandagavond op sommige plaatsen zware buien. In Hoek van Hol land bracht een bui 35 mm. regen en er kwam een windstoot van 26 meter per se conde bij voor. Op de buien volgde een re genzone, die vanmorgen langzaam van zuid naar noord over ons land trok. Met zuidwestelijke winden stroomde koelere lucht van oceanische oox-sprong binnen. De regenzone wordt gevolgd door een gebied met opklaringen, maar omdat een storing in de hogere luchtlagen, die vanmorgen boven Zuid-Engeland en West-Frankrijk lag, nog ons land zal passeren, moeten ook enkele buien worden verwacht. Het blijft dus wisselvallig en koel weer. WEERRAPPORTEN paard„Wat zeg je me nu?", schreeuw de Smithy. „Maar daar begin ik niet aan! Ik voel er niets voor om in het ziekenhuis te komen!" „Er zijn hier geen zieken huizen", stelde Panda hem gerust. „Boven dien is het allemaal maar een spelletje. De ridder weet, dat u van plan bent om hem te laten winnen, dus zal hij heel voor zichtig doen. Heus, er is niemand, die u pijn wil doen!" Maar daarin vergiste Panda zich. Smithy pijn doen; dat was de harte- wens van de roverhoofdman, die ziedend van wraaklust de sporen van Smithy's auto volgde. „Deze duivel heeft mij ge dwarsboomd", raasde hij. „Ik zal hem ver volgen tot in het diepst der helle!" Nu, zover hoefde hij niet te gaan, want de sporen voerden hem naar het kasteel van de hertog. En daar sloop de bandiet naar binnen, zonder dat dit werd opgemerkt door de wakkere schildwacht bij de poort. Woensdag 12 augustus Zon op 5.17 uur, onder 20.12 uur. Maan op 14.45 uur, onder uur. Maanstanden 11 augustus 18.10 uur eerste kwartier 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 augustus Hoog water 8.03 en 20.30 uur. Laag water 3.43 en 16.00 uur. Woensdag 12 augustus Hoog water 9.03 en 21.38 uur. Laog water 4.30 en 16.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen DO DO a d binnen- en buitenland. d si Neerslag: laatste 24 uur. 5 u 2 c5 Den Helder geheel bew. z 25 3 Ypenburg regen zw 28 16 Vlissingen regen zw 27 1 Eelde regen wzw 28 0,1 De Bilt regen zw 29 2 Twente regen verand. 30 1 2 Eindhoven regen zw 29 17 Zd Limburg regen zw 28 26 Helsinki zwaar bew. n 20 0 Stockholm onbewolkt windst. 23 0 Oslo licht bew. ono 26 0 Kopenhagen half bew. O 25 0 Aberdeen mist windst. 21 0 Londen geheel bew. zw 22 4 Amsterdam regen zzw 28 7 Brussel geheel bew. zzw 27 17 Luxemburg regen zw 27 Parijs half bew. windst. 22 0,2 Bordeaux onweer w 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 27 15 Nice onbewolkt nnw 27 1 Berlijn half bew. ozo 29 0 Frankfort half bew. zw 33 5 München onbewolkt zzw 28 25 8 Zürich mist nw 28 Genève onbewolkt windst. 25 9 Locarno licht bew. O 24 35 Wenen zwaar bew. wnw 28 0 Innsbx-uck half bew. windst. 29 0,2 Athene motregen n 0 Rome regen zzo 0,2 Ajaccio half bew. windst. 32 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca onbewolkt windst. Lissabon licht bew. nnw 25 0 Belgrado zwaar bew. windst. 31 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2