De zac ^Praatótoel Massaproces in Pretoria voor een berg documenten Nog vechtlustigen genoeg op Cyprus Voorlezing ervan duurt nog wel twee maanden DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 3 SEGNI EN PELLA NAAR PARIJS OM EISENHOWER TE SPREKEN Italië wil een vinger in de papmaar het is tegelijk doodsbenauwd zich te branden Dr. Adenauer aangekomen in Italiaans vakantie-oord Explorer VI beschreef al zes banen om de aarde Samenzwering tegen Fidel Castro verijdeld en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak A Britse bladen tegen hervatten van proeven met kernwapens Kroesjtsjev verklaart zich bereid tot afzwering Syrische ex-communisten beschuldigen hun partij Nieuw proces in omstreden sabotagezaak in Japan Arrestaties in Argentinië Noorse en Deense ministers in de herfst naar Polen 0p de Subandrio wenst niet om N.-Guinea te bedelen XBLiï öf bFrlFbrn Mjb (Van onze correspondent in Rome) In Italië is de reactie op de aangekon digde reizen van Eisenhower en Kroesj tsjev nogal verdeeld geweest. De com munistische pers vindt het allemaal prach tig en schrijft erover, alsof nu alle twee dracht meteen tot het verleden behoort. We voorzien, dat op deze hoerastemming in het late najaar, wanneer, zoals vanzelf spreekt, zal blijken dat de resultaten der besprekingen verre van wereldschokkend zijn, weer een campagne zal volgen tegen de kapitalistische landen die de goede wil van Moskou niet op prijs hebben weten te stellen. In de meer gematigde pers (een „onafhankelijke" pers is er in dit land na genoeg niet meer) kwam eerst alleen ver bazing tot uiting over het plotselinge be sluit. Daarna kon men lezen, dat alles wat de vrede ten goede kan komen natuurlijk steun verdient, maar dat het stellig wense lijk was, dat Eisenhower, alvorens naar Moskou te gaan, ook contact zou opne men met Pella en Segni. In de rechtse, vooral in de fascistische bladen overheerst dat laatste punt: het prestige van een groot land als Italië vereist, dat het zeg genschap heeft in zo belangrijke zaken. Buitenlandse Zaken reageerde op een zeer eigenaardige manier. De eerste offi ciële mededeling was, dat de Italiaanse regering stellig niets zal doen het voorge nomen wedexv.ijdse bezoek tegen te wer ken, daar Italië alles wat tot het behoud en de versterking van de vrede kan bij dragen. toejuicht. Erg positief klonk het niet. En de verklaring van die houding kwam spoedig genoeg. Italië wilde, op welke manier dan ook, gehoord worden, meespelen in het concert der groten. In enkele dagen tijds werden er niet minder dan vier voorstellen gedaan: een NAVO- conferentie der regeringshoofden, samen vallend met het bezoek van Eisenhower aan Parijs, een verzoek aan Eisenhower om niet alleen Londen en Parijs maar ook Rome te bezoeken alvorens naar Moskou te gaan, in de derde plaats deelneming van Italië's eerste minister Segni aan een eventuele conferentie tussen Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Adenauer en ten slotte, als dat alles niet mogelijk was: een uitnodiging aan Segni om Eisenhower in enige Europese hoofdstad te ontmoeten. Palazzo Chigi was uitgesproken somber in deze dagen, maar werkte hard. Ten slotte hebben de Italianen bereikt, dat het laatste voorstel werd aangenomen. Zowel Segni als Pella zullen naar Parijs gaan, waarschijnlijk op 4 september, en daar een onderhoud hebben met Eisenhower. Een triomfantelijk communiqué van Bui tenlandse Zaken stelt ons daarvan op de hoogte. Dat niet iedereen het nut van dit onder houd inziet, moge blijken uit het commen taar van Enrico Mattei, een vooraan staand Italiaans journalist en doorgaans een vurig bewonderaar van Segni en voor al van Pella, in de Bolognese „Resto del Carlino": „onze diplomatie wekt de in druk, dat zij ijzingwekkende uren heeft doorleefd, bezeten door de angst dat zij ergens in een hoek vergeten zou worden. Nu heeft ze zich van die nachtmerrie' be vrijd en kan de uitnodiging van Eisen hower doen wappei-en voor het gezicht van haar boosaardige critici en haar veeleisen de stuurlui aan de wal. Wat premier Segni en minister Pella voor zo buitenge woon dringends te vertellen hebben aan Eisenhower is- niet bekend. Evenmin kun nen wij raden, wat ze nu eigenlijk voor belangrijks aan de Amerikaanse president te vragen hebben". Daarmee is in weinige woorden de toe stand geschetst. Italië wil er bij zijn, wil zich ook „groot" voelen, maar sedert en kele jaren heeft Italië een buitenlandse politiek waaraan alle lijn ontbreekt. Rome loopt achter de gebeurtenissen aan en speelt, sedert de dood van De Gasperi, po litiek in Europa geen rol. Natuurlijk heeft het zijn verdienste een poging te doen om weer een woordje mee te kunnen spreken, mits die poging voortkomt uit wijs inzicht. En daaraan twijfelen wij wanneer we in het communiqué van Buitenlandse Zaken lezen, dat Italië thans „deel heeft aan het intergeallieerd overleg ter voorberei ding van de ontmoeting der twee". Onze indruk is dat er van intergeallieerd over leg niet veel sprake is en dat niets meer ongewenst is dan de indruk te wekken, dat Eisenhower te Moskou ook in naam van West-Europa zou spreken. Laat ons voor al niet vergeten, dat Eisenhower, precies als Roosevelt toen hij naar Jalta reisde, een bejaard man is wiens gezondheid veel te wensen laat, terwijl hij besprekingen gaat voeren met een kerngezonde en uiterst gewiekste staatsman als Kroesj tsjev. Europa kan Jalta en de daaruit voortgekomen onheilen nog niet vergeten zijn. Het is daarom wenselijk alles te ver mijden dat op „intergeallieerd overleg" zou lijken. Chinese dreiging? Een punt van betekenis wordt door de „Giornale d'Italia" aangeroerd. Kroesj tsjev heeft gezegd, dat hij het heel begrij pelijk zou vinden wanneer Eisenhower voor zijn bezoek aan Moskou contact neemt met de bondgenoten van Amerika. Maai-, zo schrijft het blad. hij heeft er niet bijgevoegd, dat hij hetzelfde denkt te doen. Zeker, met Polen, Roemenie Hongarije en de andere satellietlanden is geen rug gespraak van node. Maar Moskou heeft een heel grote bondgenoot, China. Over China rept niemand en toch is het hoogst waar schijnlijk, dat bij de besprekingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjev juist China aan de orde zal komen. De Sovjet-Unie kan nog twee grote diensten bewijzen aan dat enorme Aziatische land: de kwestie-For- mosa oplossen en maken, dat China ein delijk in de UNO wordt opgenomen, en dat de regering van dat land wordt erkend door Amerika en door andere landen, die nog altijd het eiland Formosa als het ware China beschouwen. Die kwestie is voor Rusland heel wat belangrijker dan het ge kibbel over Berlijn. En China is vooral daarom belangrijk, omdat het op den duur bijna ondenkbaar is, dat het immense rijk der Chinezen aan de leiband zal blijven lo pen van Moskou. Het ogenblik kan komen, dat tussen die twee een conflict ontstaat en dan zal Moskou de hulp van Amerika, meer nog dan die van Europa, nodig heb ben om zijn invloed in Azië niet te verlie zen. Volgens de schrijver van het artikel is men in China met ingemomen met de toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. MILAAN (UPI) Bondskanselier Ade nauer is maandag voor zijn jaarlijkse va kantie aan het Comomeer in Milaan aan gekomen. Zijn militaire toestel had vijf tig minuten vertraging door een zware storm boven het vliegveld Malpensa, waar door het niet kon landen. De bondskanselier blijft tot 11 september in Cadenabbia. Tegen het einde van deze maand keert hij enkele dagen naar Bonn terug om president Eisenhower te ontmoe ten. Het orgaan van het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken „Courier" constateert dat de pogingen van de Sovjet- Unie, West-Duitsland in het westelijke kamp te isoleren zijn mislukt. De Italiaanse minister-president Segni zal met Adenauer spreken voor hij presi dent Eisenhower te Parijs ontmoet, aldus is te Rome vernomen. WASHINGTON (UPI) Amerikaanse geleerden verklaarden hedenmorgen dat de Explorer VI gerekend tot gisteravond 19.59 uur zes maal een baan om de aarde heeft beschreven. Alle vijftien wetenschap pelijke instrumenten aan boord van de sa telliet werken en de radioverbinding is zeer goed. Volgens de berekeningen lag het peri- geum van de satelliet (het punt van de baan het dichtst bij de aarde) om 19.59 uur boven de Stille Oceaan ten westen van de Marianas eilanden, op een hoogte van on geveer 251 kilometer. Het apogeum (ver ste punt) was 42.240 km. De satelliet legt in 12 uur en 46 minuten een baan af van 145.825 km. De snelheid varieert van on geveer 36731 kilometer op het perigeum tot ongeveer 5000 kilometer op het apogeum. In Onst-Biak op Nieuw-Guinea hebben 230 Papoea's dezer dagen zeven kies mannen gekozen, die op hun beurt de leden van een Streekraad zullen kiezen. De kiezers moesten de naam van hun kandidaat fluisterend mede delen aan de drie leden van het stem bureau. Hier staat een kiezer op het punt zijn'stem uit te brengen. HAVANA (Reuter) Dr. F del Castro, de Cubaanse premier, zal vandaag een openbare verklaring afleggen over de be richten dat zijn regering een samenzwe ring tegen zijn regime heeft verijdeld, zo meldt Reuter uit Havana. Volgens de jong ste berichten zijn in de afgelopen dagen bij een grote zuiveringsactie honderden mensen, merendeels aanhangers van de door Castro verdreven oud-president Ba tista, aangehouden. Het Cubaanse leger is in staat van alarm gebracht na een reeks incidenten, die zich zondag op het eiland hebben voorgedaan, zo meldt de New York Times. Het groot ste deel van de Cubaanse strijdkrachten is langs de kust van Cuba gelegerd uit vrees voor een invasiepoging van ex-pre sident Batista. In officiële kringen werd verklaard dat noch de revolutie noch het land in gevaar is. Men meent dat het tijdstip voor de sa menzwering samenhangt met het begin van de conferentie van Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken op woens dag te Santiago in Chili teneinde te doen blijken dat in het Caribisch gebied span ning heerst. Fidel Castro zal zich op de conferentie laten vertegenwoordigen door een der an dere leiders van de „Beweging van de 26e juli". De conferentie zal er volgens de Londen- se „Times" waarschijnlijk niet in slagen „het vuur onder de Caribische ketel te blussen". Wellicht zal alleen weer aan het licht komen dat deze landen hulp nodig hebben, zo meent het blad. De „Times" verwacht dat de Verenigde Siaten in een moeilijke positie zullen komen. Als minis ter Herter een gematigde politiek voorstelt die landen als de Dominicaanse republiek en Paraguay toestaat de eigen (dictatoria le) zaken te regelen, zullen de Verenigde Staten opnieuw beschuldigd kunnen wor den van het beschermen van dictaturen, aldus de Times. Advertentie MANCHESTER (Reuter/AFP). Het Britse liberale blad „Manchester Guardian" verklaart in een hoofdartikel dat het Westen niet uit ongeduld over het trage verloop van de kernproevenconfe- rentie in Genève de proeven mag hervat ten. De Russen hebben, zolang de bespre kingen voortduren, weliswaar een op schorten van de proeven zonder controle verkregen, doch geheime proeven zijn vrijwel onmogelijk en waarom zou iemand dan nu weer met proeven gaan beginnen? Tenzij er overweldigende mili taire redenen zijn doch die bestaan er volgens het blad niet zou opschorting van de kernwapenproeven moeten voort duren, aldus de Guardian. Het weekblad „Observer" verklaart dat een hervatting van de Amerikaanse kernwapenproeven in de herfst waarop vorige week door twee vooraanstaande Amerikanen is gezinspeeld de Ameri kaanse politiek zou schaden. Eventuele mi litaire voordelen van nieuwe kernwapen proeven zouden niet opwegen tegen de weerslag ervan in neutrale landen van NICOSIA (UPI) De Grieks-Cyprio tische bisschop Kyprianos van Kyrenia heeft een rel in de kerk veroorzaakt door in het gebied „Enosis" (dat is samengaan met Griekenland) te bepleiten. Talrijke kerkgangers protesteerden door uitroepen als „Leve aartsbisschop Makarios" en „Leve de republiek Cyprus". De aartsbis schop reeds lang een verklaard tegen stander van Kyprianos zou maatregelen tegen de bosschop overwegen. In het dorp Episkopi ,Zuid-Cyprus, kwam het zondag tot botsingen tussen linkse en rechte Griekse Cyprioten. Recht- sen bekogelden een bus met personen, die naar een bal van een linkse organisatie waren geweest met stenen. Twee vrouwen kregen naar verluidt een zenuwschok. De inzittenden van de bus zouden be ledigende dingen voor de E.O.K.A. hebben geroepen. (UPI) In een café te Omorphita, een voorstad van Nicosia, hebben drie onbe kenden een Turkse Cyprioot neergeschoten. Zij vroegen de Turk, waarom hij in een Grieks café koffie zat te drinken. Er ont stond een woordenwisseling, waarop de drie onbekenden begonnen te schieten. De man is zwaar gewond. Aangenomen wordt, dat de kwestie verband houdt met een Turks-Cypriotische actie, niet te kopen in Grieks-Cypriotische winkels. LIMASSÓL (Reuter) De linkse burge meester van Limassol, Costas Parasides, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Sovjet-Unie en communistisch Chi na onvoorwaardelijke hulp hebben aange boden als Cyprus het volgend jaar een onafhankelijke republiek wordt. DAMASCUS (UPI) Zestien Syrische communisten hebben zich maandag op een persconferentie tegen hun partij gekeerd en deze beschuldigd van verraad tegen het Arabisch nationalisme en van het aan nemen van financiële steun uit hel buiten land. Een van de „afvalligen" was Abdoelbaki Jamali, hoofdredacteur en uitgever van het communistische blad „Alnoer", dat in het begin van dit jaar zijn verschijning staakte. De ledacteur vertelde, dat het blad, dat sinds 1955 ongeveer 150.000 Syrische pon den per jaar kostte, terwijl het geen in komen had aangezien het gratis verspreid werd. Het geld kwam uit het buitenland, zei hij. De communistische partij ontving gelden uit de verkoop van de stands uit communistische landen op de internationa le tentoonstelling, die de afgelopen drie jaar telkens in Damascus werd gehouden. TOKIO (Reuter) Het Japanse hoogge rechtshof heeft maandag een nieuw pro ces gelast tegen zeventien mensen, die in december 1953 door een rechtbank te Sen- dai schuldig bevonden waren aan het tot ontsporing brengen van een passagiers- trein bij Matsoekaw? op 17 augustus 1959. Destijds werd dit geval een onderdeel van een communistische campagne van ge weldpleging genoemd. Het hooggerechts hof achtte het tenlastegelegde niet vol doende bewezen. Vier beklaagden waren ter dood ver oordeeld, terwijl de overigen gevangenis straffen variërend van levenslang tot drie en een half jaar hadden gekregen. Het ge bouw van het hooggerechtshof te Tokio werd door 3.000 politiemannen, gewapend met traangasbommen, bewaakt met het oog op een betoging van duizenden vak bondsleden en communistischgezinde stu denten, die vrijspraak voor de beklaagden eisten. Latijns-Amerika, Azië en Afrika, juist nu men algemeen hoopt op verdere vermin dering van de spanning tussen Oost en West als gevolg van de besprekingen van Kroesjtsjev en Eisenhower, aldus het blad. De „Observer" meent dat Groot-Brit- tannië en het gemenebest alles in het werk moeten stellen om de Amerikanen tot an dere gedachten te brengen. (AFP) De Britse regering is, met Amerikaanse steun, bezig de defensie met kernwapens te versterken, zo meldt de „Daily Express". De Amerikanen hebben hun levering van zeer zware waterstof ver groot waarmee waterstofbommen worden gemaakt. Ook zou onderhandeld worden over levering van Amerikaanse kernwa pens aan de Britse strijdkrachten. Voorts zou de Britse regering van plan zijn op Christmasisland in de Stillè Oceaan n permanente kernwapenbasis in te richten, waar vliegtuigbemanning zou kunnen worden opgeleid in het gebruik van kern wapens. (UPI) „De Sovjet-Unie is bereid de meest plechtige verklaring af te leggen proeven met kernwapens te staken", aldus heeft premier Kroesjtsjev in een brief aan de Europese federatie tegen kernwapens verklaard. De brief werd gepubliceerd door kanunnik Collins, vice-president van de federatie. Hij heeft onlangs een bezoek aan Moskou gebracht. De federatie heeft de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie ver zocht proeven met kernwapens te staken. Kroesjtsjev is tot op heden de enige die heeft geantwoord. Hij zegt in zijn brief dat de besprekingen over het staken van proeven in Genève „door de negatieve houding van Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten" tot nu toe weinig resul taat hebben gehad. De Russische regering zal blijven ijveren voor een onvoorwaar delijk staken van proeven met kernwa pens, waardoor leven en gezondheid van miljoenen mensen worden bedreigd, aldus Kroesjtsjev. De Sovjet-Unie heeft maandag in Ge nève het rapport van westelijke geleerden, waarin het gebruik van satellieten wordt aanbevolen om kernontploffingen op grote hoogte te registreren aanvaard. „Moedig" De Londense „Times" prijst het „moe dige" besluit van de Amerikaanse Con grescommissies die zich hebben uitge sproken voor krachtiger onderzoek naar middelen voor chemische oorlogvoering waarmee men veldslagen kan winnen zon der bloedbaden aan te richten of steden te vernietigen. Volgens het blad dient ook de NAVO deze kwestie in studie te nemen. Tenslotte zal generaal Norstad in geval van agressie tegen West-Europa de aan valler een halt moeten toeroepen en de status quo herstellen. Wellicht kan men dit met moderne chemische wapens be ter doen dan met kernbommen, aldus de „Times". TUCUMAN (AFP-UPI) In de Argen tijnse stad Tucuman zijn maandag een dertigtal communistische leiders en ver scheidene militante peronisten gearres teerd. In Tucuman hebben zich de vorige week relletjes voorgedaan tijdens een sta king van arbeiders in de suikerindustrie. De gearresteerden worden verantwoorde lijk geacht voor deze onlusten. OSLO (UPI-AFP) De Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken Halvard Lan ge zal op uitnodiging van zijn Poolse ambt genoot Adam Rapacki van 30 oktober tot 4 november een bezoek aan Polen bren gen, aldus is in Oslo medegedeeld. Ra packi voerde vorig jaar herfst informele besprekingen in Oslo. in het bijzonder over zijn plan voor een kernwapenvrije zone in Midden-Europa. De Deense minister van Buitenlandse Zaken Jens Otto Krag zal volgende maand een bezoek aan Polen brengen voor infor mele besprekingen met Rapacki. De Deen se regering is van oordeel dat het Ra- packi-plan belangwekkende elementen bevat, doch dat het slechts in het kader van een algemene ontwapeningsovereenkomst uitvoerbaar is. Een parlementaire delegatie van de Duitse Bondsrepubliek zal volgende maand voor het eerst na de tweede wereld oorlog een bezoek aan Polen brengen. De delegatie zal bestaan uit negen christen democraten, zes sociaal-democraten, een liberaal en een afgevaardigde van de Duit se partij. Eén rasmus maakt nog geen zomer MILJONAIR TROUWT DIENSTMEISJE. Vriendinnen, vrienden, dit heeft in alle kranten gestaan. Maar mijn ogen zijn er nog vochtig van. Is het niet heerlijk? Is het niet verrukkelijk? Staat de democratie niet in volle bloei? Ik heb het plaatje bekeken. Die Anne- Marie Rasmussen. Lief en blond en doch ter eens kleinen (herhaal: kleinen) land bouwers. 't Wicht was naar Amerika ge komen om de taal te leren. Laat ze nou bij de Rockefellers terecht komen en laat de jonge Rockefeller nou enfin, u ként het verhaal. U hebt er precies zo van ge noten als ik. Ik heb nergens nog gelezen, dat d'oude Rasmussen eerst hevige bezwaren had ge had, dat zijn dochter zó ver de vreemde in trok en dat hij zich voor zijn uiteindelijke toestemming, pas na harde strijd gewonnen gaf, die hoofdige boerDat had het verhaal nog mooier gemaakt. Waarom is er niet één journalist geweest, die dit in het verhaaltje geschoven heeft? Dat zou ook nuttig geweest zijn: een voorbeeld voor honderdduizend al-maar-voortploegende landbouwers, om hun dochters de huishou ding van miljonairs te doen redderen. De Londense D aily Express heeft zowaar een hoofdartikel aan deze aan grijpende verloving gewijd. Het blafl raadt alle dames aan, haar dochters niet meer, hetzij uit sociale, hetzij uit snobistische overwegingen van een dienstbetrekking af te houden. Het blad merkt op, dat de dienstbetrekking bij het jongemeisje van vandaag niet zeer in trek is. „De verloving van Anne-Marie Rasmussen en Steven Rockefeller" aldus de Daily E x - pr e s s „zou moeten helpen een voor oordeel weg te nemen. Het bewijs is ge leverd, dat de dagen van de daghit voorbij zijn. In haar plaats is, in harmonieuze ge zinnen, een gerespecteerd en bruikbaar lid van de samenleving gekomen". Brave Daily Express, één rasmus maakt nog geen zomer! En bovendien: ik heb, in mijn nog jon gere jaren, tal van gezinnen gekend, waar de dienstbode gerespecteerd werd als een bruikbaar lid van de samenleving. Als ik een meisje was, zou ik mij toch niet door Anne-Marie en de D aily Ex press laten overtuigen, want ik vind het dienstmeisjesambt hoe nuttig en ge respecteerd ook maar een vervelend baantje. Het laatste wat ik wensen zou. En als ik een dochter had, dan zou ik aan haar ideaal om dienstmeisje te worden, eerst dan toegeven, wanneer zij in betrek king zou kunnen komen bij een (harmo nieus) multi-miljonairsgezin met huwbare zoons. Niettemin is de romance van Anne- Marie en Steven heerlijk. Ik eis van mijn favoriete damesblad het levensverhaal van Anne-Marie in twaalf afleveringen met een keur van vervolgen. Fiom Flaneur DJAKARTA (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken Subandrio heeft verklaard, dat Indonesië haar eisen omtrent Nederlands Nieuw- Guinea met kracht zal stellen. Volgens het persbureau Antara heeft hij dit zaterdag gezegd in een toespraak tot de uitvoerende raad van het Indonesische nationale front. Naar dit persbureau mededeelt, zei Su bandrio: „Ik acht het niet noodzakelijk de kwestie West-Nieuw-Guinea voor de UNO te brengen, aangezien ik er niet van over tuigd ben. dat dit ons dichterbij de reali satie van onze eis zal brengen". „De republiek Indonesië zal zich moeten consolideren, teneinde vanuit een positie van nationale kracht te kunnen onder handelen, zodat Indonesië niet behoeft te bedelen.,, aldus Subandrio. (UPI) Het centraal comité van de communistische partij van Indonesië heeft een resolutie gepubliceerd, waarin het be sluit van de regering de kwestie-Nieuw- Guinea dit jaar niet aanhangig te maken bij de UNO wordt veroordeeld. PRETORIA (Reuter) De openbare aanklager in het proces te Pretoria tegen dertig mensen, die van verraad worden beschuldigd, heeft maandag tot de recht bank gezegd dat de verdachten betrokken zijn bij een „bevrijdingsbeweging", die wordt beheerst „door communistisch fa natisme, Bantoe-nationalisme en rassen haat in verschillende graden". In de verklaring van de openbare aankla ger worden het Afrikaanse Nationale Con gres, het Indische Congres van Zuid-Afri- ka, de Vredesraad, het Congres van demo craten, het Congres van vakbonden, de Or ganisatie van kleurlingen en de Bond van Zuidafrikaanse vrouwen organisaties ge noemd, die ondermijnende activiteit ont plooien. De verdachten hebben, volgens de aan klager, verklaard naar een „volksdemo cratie" te streven. Een dergelijke staat kan alleen tot stand komen als de bestaande staat wordt vernietigd. (UPI) Een week geleden begon de aanklager met het voorlezen van de stuk ken. Er resteren nog ongeveer 3.000 do cumenten uit een periode van vier jaar waarvan het voorlezen ruim twee maanden zal vergen. Pas daarna kan men met het ondervragen der verdachten be ginnen. De verdediging zal de aanklager echter over elk stuk vragen stellen. Zo zal de po sitie, functie en invloed van ieder lid van het nationale congres wiens artikelen, re devoeringen en dergelijke een deel van de bewijslast vormen, nauwkeurig moeten worden omschreven. De verdediging voert namelijk aan dat zeer vele redevoeringen door lagere func tionarissen zijn uitgesproken en talrijke artikelen van de hand van minder belang rijke figuren zijn. De aanklager zal wellicht slechts be paalde stukken uit artikelen en speeches lezen. De verdediging echter, van oordeel dat het geen pas geeft bepaalde uitlatin gen uit hun verband te rukken, zal de documenten geheel voorlezen. Het resul taat is hoogstwaarschijnlijk dat verschei dene stukken twee maal worden gelezen. Van de dertig verdachten handelde een aantal tijdens de zitting correspondentie af. Anderen lazen. De publieke tribune voor Europeanen was vrijwel leeg, die voor Afrikanen geheel vol. Natal versus Verwoerd DURBAN (UPI) Natal maakt zich op om heftig te gaan protesteren tegen een federaal onderwijsprogramma voor Zuid- Afrika, dat zaterdag door pi-emier Ver woerd werd aangekondigd. Deze aankon diging wordt in Natal beschouwd als een tegenactie van de regering tegen de wei gering van Natal een plaatsvervangende directeur van het onderwijs, die de fede rale regering in deze staat benoemd had, te aanvaarden. Aartsbisschop Denis Hurely van Durban voorspelde zondagavond, dat dit onder wijsprogramma een keerpunt zal worden, leidend naar het einde van de suprematie van de nationalistische partij. Uit de Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant van 14 Augusti 1759 REGENSBURG den 6 Augusti, Uyt Tischingen verneemt men, dat de Vorstin van Tour en Taxis van eene Princes ver lost was, welke echter, de- wyl dezelve eenige Weeken te vroeg ter Waereld quam, immediaat na de geboorte is overleden. De voor eeni- gen tyd uyt het Hotel van den Vorst van Tour en Taxis gestolene Goederen, be staande voornamentlyk in Gala Liveryen van deszelfs Pagen, zyn dezer dagen door de.Capucynen, aan welke de Dief dezelve na gedaane Biecht had uytgeleverd, aan den Vorstelyken Hofmeester terug ge- geeven.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3