De man aan de top PLASTIC Agenda voor Haarlem Aquarellen in „De drie Hendricken" „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Protestant huwt eerder een niet- kerkelijke dan rooms-katholiek Kort en bondig DE HOUTWERFN.V. En andersom NAAIMACHINES Het Amsterdams Ballet Dr. J. Baart de la Faille gecremeerd Moderne kunst expositie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Op 7 oktober onthulling van Dr. Plesman-monument Zakkenrolster krijgt drieënhalf jaar Nieuwe burgemeester van Ferwerderadeel Koningin en Prinses Irene terug van vakantie Tien maanden voor machinist die collega liet verdrinken STUDIE GEMENGDE HUWELIJKEN Alarm verhinderd Kernenergseconventie van kracht door Gamierom DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 DE AARD VAN HET LICHT is soms toch wel erg belangrijk bij het genieten van kunstwerken. Dat viel me weer op bij het bekijken van aquarellen van Jacob Kuijper in het aan de Amsterdamse Bloemgracht gevestigde kunstzaaltje „De drie Hendricken", waar tot het eind van deze maand aquarellen geëxposeerd wor den van genoemde schilder en enkele van zijn vrienden in de schilderkunst. Werk van Kuyper heb ik zelfs vaak in handen gehad, maar zag ze nooit zo mooi als in het licht daar op de dag van mijn bezoek. Juist omdat in Kuijpers waterverven de papierkleur zo belangrijk is. sc hoon of met een transparante laag gekleurd, vereisen zij een wat ik zou noemen analyserend licht, dat toch ook weer niet de kleuren te zeer uit elkaar haalt. Kuijpers kleur gevoeligheid kende ik wel, maar zag deze nooit zo opvallend. De getrouwe tentoon stellingbezoeker kent misschien al enige aquarellen van Kuijper, die hier vertoond worden. Dat zijn dan zijn impressies van het Y, voor het grootste deel in de winter gemaakt. Zij blijven nog steeds behoren tot het beste werk, dat ik van hem ken. Het weerzien is nu dus zeker een genoe gen. HEIN STORKS WERK mocht ik al vele malen opmerken op verenigingsexposi ties. Nog steeds heeft Stork in onze con treien geen eigen tentoonstelling ge maakt. Naar mijn smaak is zijn werk dat waard. Storks werk is zo gezond en ge woon, dat er maar weinig over te zeggen valt. Een expositie ervan zal weinig napra ten veroorzaken. Men kan zijn aquarellen wel enigszins vergelijken met het werk van de Franse schilder Albert Marquet, die ook betrekkelijk weinig publiciteit veroorzaak te. Te zeggen dat Stork zich geschoold heeft aan Marquees werk is misschien te voorbarig zonder het Stork zelf ge vraagd te hebben. Gelijk Marquet geeft Stork in ieder geval indrukken van het geen hij zag met gerichtheid op het essen tiële van de uiterlijke verschijning der dingen. Hij dringt ons geen speciale kijk Samenstelling voor seizoen 1959-1960 vrijwel voltooid De samenstelling van het Amsterdams Ballet voor het seizoen 19591960 is als volgt: artistieke leiding Mascha ter Wee- me; zakelijke leiding Frits Basart; ad junct-directeur en choreograaf Alan Car ter: balletmeesters: Hannv Bouman, Mar- got van Wilgenburg; training: Job Leo- rink; muzikale leiding: Wim de Soet; danseressen en dansers: Angela Bavley, Maria Sylvaine, Ben de Rochemont, Chris Torenbosch, Panchita de Péri. Alexandra van Rhijn, Cobi Spoelstra, Philip Kaesen, Job Leerink, Johan Mittertreiner, Andrine de Clerq, Leslie Hoek. Barbara Lane, Lie- ke de Leeuw, Gisela Reinhold, José Schuurman, Martin Brimmer, Robert Kaesen, Anton Witsel. Hansje van Alphen, Rietje Bussink, Louki Horna, Tonny van der Horst, Maryna Jolly, Tiny van Pel, Ariette van Rossem, Rietje Schram, Wim Bender, Olaf Kym, Danny Navon, Riet van der Blij, Klaartje Keuzenkamp, Vera van Otterloo, Jeanne van Ringelsteyn, Iris Smitt, Jeannie van Bergen, Greetje Bod- deka, Annette de Bruijn, Connie Burge- meestre, Astrid de Deugd, Corrie van Gorp, Toke Herben, Annemarij Jadot. An nie Jansen, Elly Koppen, Marijke Mur- man, Woutje Pool, Johanna Roovers, Ma rijke Veenstra, Marianne Vermeul, Carla Wigcherink, Elly Winthorst, Fernand Daudey, Peter Smink, Gerard van Tiel. Begeleiding: Wim de Soet (tevens diri gent), Chaim Levano; trainingspianisten: Coby Lankester, Jannie Nijland. Er zijn nog onderhandelingen gaande met enkele dansers en danseressen. Advertentie op maat gezaagd voor TAFELBLADEN TOONBANKEN AANRECHTEN enz. Bruijnzeel keuken en kasten Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500 - 11932 op die dingen op. Hij ziet wat voor een ieder in het landschap mooi kan zijn. Wie Storks landschappen in werkelijkheid ont moet zal ze herkennen. Als herinnering zullen Storks landschappen voldoen, om dat men eigen gevoelens daarover altijd weer terug zal vinden door de ruimte aan interpretatie, die Storks aquarellen bie den. Storks werk biedt alle mogelijkhe den tot een verdere ontwikkeling, tot een meer typische visie. Maar gezien Storks aquarellen heb ik daar persoonlijk geen behoefte aan. Ik herken Holland in zijn werk op een voor mij plezierige wijze. De bescheidenheid van zijn persoonlijk heid, zoals die uit zijn werk spreekt, maakt zijn werk tot een rustgevend bezit. TEN SLOTTE NOG IETS over een paar zaken van Van Gulik. Deze schilder is thuis op bepaalde plekken in de Pyreneeën en toont een ons reeds vertrouwde aquarel van daar. Hij wist echter ook te slagen met een duinlandschap, dat door de an dere schaal der reliëfs zo veel moeilijker te pakken is. Mocht ik al eens bezwaren hebben geuit tegen Van Guliks tekenen, zijn zelfportret hier is een zeer levende realisatie, die zich bovendien door de im pressionistische kijk op het onderwerp niet hinderlijk opdringt en toch zo helemaal Van Gulik is. Bob Buys Het stoffelijk overschot van dr. Baart de la Faille uit Heemstede is maan dagmiddag op Westerveld geoemeerd. In de aula van het ciematorium voerde als eerste spreker prof. Hammacher. direc teur van het museum Kröller-Müller, het woord. Dr. Baart de la Faille was een groot kenner van Vincent van Gogh's wer ken. Met grote hartstocht bracht hij ge gevens over Van G<gh bijeen en legde de grondslagen van iedere studie over deze schilder in binnen- en buitenland. Nooit heeft hij geaarzeld dit gebied te betre den, dat zoveel strijd om inzichten en me ningen opriep. Hij stelde echter altijd zui verheid van inzicht boven het gelijk wil len hebben. Het openleggen van een pro bleem en het dan benaderen met grote zachtheid, warmte en ruimte van geest was zijn doel. Zo stichtte hij een groots monument voor Van Gogh. In een voort durend heimwee naar Frankrijk, naar de streken waar de grote schilder heeft ge werkt. Jhr. dr. C. G. J. von Winning sprak na mens jeugdvrienden van de heer Baart de la Faille. Hij kenschetste de overledene a's een mens met een grote innerlijke be schaving die zich altijd verzet heeft tegen de vervlakking en verruwing van het mo derne leven. Hij had grote belangstelling voor 't studentenleven en bezat een on wankelbare trouw als voornaamste eigen schap. Op de belangstelling van dr. Baart de la Faille voor de jt ngere generatie wees ook de derde spreker, mr. J F. B. van Hasselt, een familielid van de overledene. Het huis in Heemstede stond altijd open voor de jeugd. Ook hij noemde trouw de belangrijkste karaktertrek van dr. Baart de la Faille, en diens vermogen zich te kunnen inleven in een ander. Terwijl de organist het'larghetto uit de zevende symfonie van Beethoven speelde, daalde de met bloemenkransen bedekte kist. De heer L. Bierens de Haan. een neef van de overledene, dankte sprekers en aanwezigen, onder wie een afvaardiging van de senaat van de Utrechtse Rijksuni versiteit, voor hun komst. In Venetië is een tentoonstelling ge opend van schilders en beeldhouwers uit negen landen, waaronder Nederland. De 122 tentoongestelde schilderijen en beeld houwwerken zijn het werk van kunste naars die in de laatste vijftien jaar naam hebben gemaakt als vertegenwoordigers van de eigentijdse moderne kunst. De tentoonstelling „Vitaliteit in de kunst" zal tot eind oktober in het Palazzo Grassi aan het Canale Grande te zien zijn. In ok tober verhuizen de kunstwerken naar Recklinghausen in Duitsland, waar zij tot december te bezichtigen zijn, en vervol gens naar het Stedelijk Museum van Am sterdam, tot januari 1960. De Nederlandse exposanten zijn Karei Appel, Wessel Cou- zijn, Willem de Koning, Ger Lataster, Bram van Velde en Theo Wolvecamp. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 3.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35 - 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Mijn kind is gehandicapt, maar gaat toch kam peren, gesprek. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Gram. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-ork. en soliste. 13.50 In de wol ken, rep. 14.00 Gram. 14.30 Jazzmuz. met comm. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.45 Hammond trio. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emi- gratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Act. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Lichte mUz. VI-RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek uit Wenen. 20.55 Het hart dat bleef kloppen hoorspel. 21.45 Holland Festival: Opera- it:uz. 22.45 De weg naar volwassenheid, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.35 Idem. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Orgelconc. 12.00 Metropole-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.30 Pianospel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade- ork. en sol. 18.15 Spectrum van het Chr. organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muziek korps. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram. 20.00 Piano recital. 20.15 Ork.conc. 21.05 Gram. 21.15 De kerk in de vakantie, klankb. 21.45 Geestelijke liederen 22.15 Gram. 22.25 Meisjeskoor. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.ber. 23.1524.00 Platennieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.1114.00 Gram. 15.00 Ork.conc. 16.40 Liederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Or gelrecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 en 18.10 Gram 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Vlaam se liederen. 20.00 Hoorspel. 21.35 Amus.muziek 22.00 Nieuws. 22.15 Italiaanse volksliederen. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG NTS: Journaal en weeroverz. 20.20 Wielerkamp Zandvoort. VARA: 20.30 Mensen, dingen, nu 20.40 Spiegel der kunsten. 21.10 Franse chansons 21.40 Documentair progr. 21.55 Bruce Low, vocaal zelfportret. Het door de Haarlemse beeldhouwer Ma rl Andriessen vervaardigde monument van dr. A. Plesman zal, naar het Comité Nationaal Monument dr. A. Plesman mee deelt, op 7 oktober onthuld worden. Het monument zal dan geplaatst zijn in de Scheveningse Bosjes, op de hoek van de Koninginnegracht en de Prof. B. M. Tel- dersweg in Den Haag. Aanvankelijk zou het geplaatst worden op het Hubertusduin aan de Plesmanweg, maar dit plan is dus gewijzigd. Mari Andriessen aanvaardde drie jaar geleden de opdracht van het comité. Hij maakte verschillende ontwerpen in klei en voltooide een half jaar geleden het de finitieve model van anderhalve meter hoogte, dat bij Bousquet in Parijs tot drie meter is vergroot. Dit beeld wordt thans bij Binder te Haarlem in brons gegoten. Het beeld stelt dr. Plesman ten voeten uit voor, opziend naar omhoog. Het beeld zal geplaatst worden op een sokkel van een halve meter hoogte van ba saltlava. Dit geheel komt te staan op een groot plateau van muschelkalksteen dat eveneens een halve meter hoog zal zijn. De architectuur van het geheel is volgens aanwijzingen van prof. G. Holt uit Haar lem. De Rotterdamse rechtbank heeft een 41-jarige vrouw uit Den Haag wegens zak kenrollerij veroordeeld tot drie jaar en zes maanden gevangenisstraf. De vrouw, die reeds zes keer is veroor deeld, was door rechercheurs betrapt toen zij in een groot magazijn in de Rot terdamse binnenstad haar slag had gesla gen. Zij bleek vier beurzen met geld, to naal f 136.-. te hebben gerold. Bij huizoe- king in haar woning in Den Haag bleek dat de vrouw in de afgelopen anderhalf jaar op deze wijze aan de kost was geko men, waartoe zij zich elke zaterdag naar Rotterdam begaf. Naar schatting heeft de vrouw het aantal aangiften van zak kenrollerij bij de Rotterdamse politie daalde snel na haar arrestatie op deze wijze ruim 7.000 „opgehaald". Mr. J. M. H. baron van Heemstra, chef van het kabinet van de burgemeester van Utrecht, is benoemd tot burgemeester van de Friese gemeente Ferwerderadeel. Hij is ongehuwd en de A.R.-beginselen toege daan. 1-Iij is de zoon van de eud-commis- saris der Koningin in de provincie Gelder land. Hij werd in Batavia geboren. In 1943 werd hij ambtenaar op het parket te Arn hem. Begin 1944 werd hij benoemd tot waarnemend ambtenaar O.M. te Leeuwar den. Van 1948 tot 1950 werd hij als reser ve-kapitein van de militaire juridische dienst uitgezonden naar Indonesië, waar hij auditeur-militair bij de krijgsraad was. Na 1950 kwam hij terug naar Leeuwarden. In februari 1953 volgde hij jhr. mr. De Jon ge op als chef van het kabinet, van burge meester De Ranitz van Utrecht. Koningin Juliana en Prinses Irene zijn gisteren uit Italië per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Het toestel, dat om kwart voor negen gisteravond op Soester- berg landde, had de vlucht van Napels af zonder tussenlanding gemaakt De Prins, die de reis per auto maakt, wordt vandaag in paleis Soestdijk terug verwacht. Prinses Beatrix is uit Ravello naar Flo rence vertrokken, waar zij nog enige da gen zal blijven. Het gerechtshof in Den Haag heeft een gevangenisstraf van tien maanden opge legd aan een 32-jarige scheepsmachinist uit Delfzijl, die op 11 oktober te Bordeaux, aan boord van de kustvaarder „Cornelia B-l" een collega over de reling in het wa ter gooide met het gevolg, dat het slacht offer verdronk. De Rotterdamse rechtbank had de ma chinist veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar, waarvan drie maan den voorwaardelijk. De machinist was te gen dit vonnis in beroep gekomen, omdat hij volgens zijn verklaringen zijn collega in dronkenschap per ongeluk over boord heeft laten vallen. De kapitein van de „Cornelia B-l" die verzuimd had de juiste toedracht in het logboek te vermelden en had doen voorko men alsof het slachtoffer door eigen schuld over boord gevallen was, werd reeds eer der veroordeeld. Het geschreeuw van de schildwacht maakte het hele dorp wakker. Van alle kanten stormden de pomaradja's aan. De schildwacht stond te dansen van woede en wees op Toka, die txissen de hutten door rende. „Pas opze hebben ons gezien!", riep Tsjik. „Jawel", zei Toka. „Maar ik zal wel zorgen dat ze me niet krijgen. Hou je goed vast, ik ga over de omheining springen!" Met een flinke sprong was hij over de palen heen en buiten het dorp. Achter hen klonk het woedende gekrijs van de pomaradja's 123124 In een studie over de frequentie van het kerkelijk gemengd huwelijk in ons land, gepubliceerd in de laatste kwartaaluitga ve van de Stichting Gereformeerd Socio logisch Instituut, concludeert drs. C. Boe- kestijn, wetenschappelijk ambtenaar voor de sociale psychologie aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, op basis van de gegevens der volkstelling 1947, dat de rooms-katholieken het minst buiten eigen kring huwen, daarna de leden van de ge reformeerde gezindte, vervolgens de her vormden en de onkerkelijken. Behalve bij de laatsten trouwen telkens méér vrouwen uit een bepaalde gezindte met een man van een andere kerkelijke groepering dan andersom. Dit houdt volgens drs. Boeke- steijn verband met het in de kerken aan wezige vrouwenoverschot. Het aantal gemengde huwelijken is bij een tweede of volgende huwelijk voor alle gezindten relatief veel hoger dan bij de eerste huwelijken. Het meest trouw aan de eigen kerkelij ke gezindte bij het aangaan van een hu welijk, is men in de vier noordelijke pro vincies van ons land met uitzonderingen van de rooms-katholieken in Groningen en de hervormden in Groningen en Friesland. In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht zijn de cijfers van de gemeng de huwelijken zeer hoog, een gevolg van de invloed der grote steden. Deze hoge cij fers vindt men voor de rooms-katholieken in Rotterdam en voor de hervormden en de gereformeerden in Amsterdam. Indien zij iemand van een andere ge zindte huwen blijken de rooms-katholie ken „geen voorkeur" te bezitten voor een protestant boven een onkerkelijke. Eerder is volgens drs. Boekestijn het tegendeel het geval. De hervormden vertonen een duidelijke aversie tegen een huwelijk met een rooms-katholiek. Zij vertonen geen voorkeur voor de groep overige protes tanten (dus vooral de gereformeerde ge zindte) boven de onkerkelijken. Zij slui ten veel vaker een huwelijk met een on kerkelijke dan met een rooms-katholiek. De gereformeerden tonen een duidelijke voorkeur voor de groep „overige protes tanten" (dus vooral de hervormden) bo ven de onkerkelijken. Ook zij huwen ech ter nog minder met rooms-katholieken dan met buitenkerkelijken. De invloed van de onkerkelijken doet zich in veel grotere mate gelden bij de protestanten dan bij de rooms-katholieken. Met name geldt dit voor de hervormden. Onder de gereformeerde gezindte wordt in deze studie verstaan, de leden van de gereformeerde kerken, de christelijk ge reformeerde kerken, de gereformeerde gemeenten en de oud-gereformeerde ge meenten. En huwelijk tussen leden van verschillende kerkgenootschappen binnen dezelfde gezindte werd niet als gemengd huwelijk gerekend. AVESNES (AFP). Het huis van Weo Michon, een inwoner van Taisniè- res (Frankrijk) moest maandag volledig afbranden, dat was kennelijk zo be schikt. 's Avonds sloeg de bliksem in het huis en ontstond er brand. Michon sprong direct in zijn auto om hulp te gaan halen. Hij slipte echter onderweg, werd uit de wagen geslingerd en ernstig gewond. Zijn buurman, die intussen de brand had opgemerkt, wilde telefonisch de brandweer alarmeren, maar de telefoon werkte niet. De buurman nam daarop zijn auto om de brandweer van Aulnoye te gaan waarschuwen, maar onderweg kreeg hij pech en moest hij gaan lopen Toen tenslotte de brandweer arriveer de, had deze weinig anders meer te doen dan de puinhoop van wat eens Michons huis was, nat te houden. De conventie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over waarborgen op het gebied van de kern energie is door tien landen bekrachtigd en wordt als gevolg daarvan van kracht. De conventie, getekend in 1957, heeft in het bijzonder ten doel te verzekeren dat ge meenschappelijke kerninstallaties die zijn opgericht met medewerking van de O.E E.S. uitsluitend worden gebruikt voor vreedzame doeleinden. De controle is ge baseerd op inspectie van de installaties en de lijsten van al het gebruikte en gepro duceerde splijtbare materiaal. Advertentie 77. Het assortiment was weliswaar niet helemaal zoals hij het had willen hebben omdat bruilof ten in juni de broeikassen al grotendeels hadden ge plunderd, maar hij had het toch behoorlijk kunnen uitwerken., waren een massa open orders bij geweest ..geen speciale soort bloemen gevraagd., zou niet al te moeilijk zijn het voor elkaar te boksen. Het totale aantal dat hij na optelling kreeg was een enorm getal, maar hij wist, dat hij geen bloem te veel zou hebben. Dit zou de grootste order in de ge schiedenis van Fowler worden. Na maandag zou zijn vader moeten ophouden met opscheppen over die bruiloft in 1929 toen dat meisje van Pathmore was getrouwd met de zoon van de gouverneur. De begra fenis van Bullard zou dat record volkomen vernieti gen.... grootste dagomzet in honderd jaarmaar het beroerde was, dat het niets betekende, alleen maar een hoop winst voor het gouvernement om op te slokken. Toch was het leuk om eens een flinke winst te makendat gaf je het gevoel iets bereikt te hebben.... en in elk geval zou het de oude heer zijn mond snoeren over de vervloekte Pathmore bruiloft! 8 u. 18 v.m. DE jonge priester stond in de deuropening te luis teren, zich ongeduldig herinnerend dat zijn ontbijt al op tafel stond en dat zijn eieren snel afkoelden tot een oneetbare substantie. „Ik begrijp het volkomen", onderbrak hij. „Ik hoef er verder niets over te zeggen, Luigi. Je kunt gerust naar de begrafenisdienst voor Mr Bullard gaan". „U weet toch, dat het in de Episcopale Kerk is en dat de mis niet „Ik ben ervan overtuigd, dat er heel veel goede ka tholieken bij de begrafenis van Mr Bullard zullen zijn misschien zelfs wel pastoor Steiger zelf". „Is het dus in orde?" „Helemaal in orde". „Dank u eerwaarde, ik dank u zeer, zei Luigi, bui gende naar de deur, die al dicht ging. Onderaan de trap keek hij op zijn horloge. Hij was al laat. De laatste keer, dat hij te laat was geweest, was toen zijn eerste baby was geboren en dat was zo lang geleden, dat de baby nu al een man was ge worden. Toen had hij aan Mr Bullard uitgelegd waar om hij te laat was en Mr Bullard had gezegd, dat het in orde wasmen kreeg nu eenmaal niet elke dag een babymaar nu was het anders. Er was nie mand aan wie hij het zou kunnen uitleggen. Toen hij zich de straat uit haastte, herinnerde Lui gi zich spijtig dat hij de jonge priester niet had ge vraagd of hij voor Mr Bullard een kaars kon kopen. Misschien hoefde hij het niet te vragen misschien zou pastoor Steiger het morgen in de mis wel zeggen Pastooi Steiger was een goede priester en heel vrien delijk in de biechtstoel. In vele opzichten leek hij op Mr Avery Bullard. 8 u. 24 v.m. Een wolk stoom siste boven het borrelende water en Erica Martin nam de pan op en goot. Onmiddel lijk gaf het poeder op de bodem van het kopje zijn zwarte kleur aan het water en de geur van koffie kwam met de stoom mee. Zij bracht het kopje aan haar lippen en dronk, niet met smaak en welbehagen maar met doorzettings vermogen als was het een opgelegde taak. Als zij haar ogen ophief zag zij door het raam de in het morgen licht oplichtende kolom van de Tredway Toren. Zij zag hem nu als een monument voor een man die ge storven was, en de aanblik was een aanvaarding van iets, dat altijd zo zou zijn, dat niet meer kon worden veranderd. Avery Bullard was dood. Zij zou voor al tijd zonder hem leven. Zij liet haar ogen zakken en kijkend in de zwartheid van het koffiekopje trachtte zij zich de toekomst in te denken. Het kopje trilde en zij zette het op de rand van het fornuis. Onbewust vouwde zij haar armen samen, ze als in een gebaar van zelfbedwang tegen haar borsten drukkend en op dat moment herinnerde zij zich het ogenblik, waarop zij haar zelfbeheersing had verloren en zich in de armen van Don Wal ling had geworpen. De warme stroom van schaamte begon in haar op te komen, maar even vlug als het opkwam verdween het gevoel weer bij de herinnering aan zijn begrip. Van alle mannen, met wie zij de vorige avond had gesproken, was hij de enige ge weest, die haar enig vriendelijk medelijden had ge toond, de enige die haar smart had gedeeld. 8 uur 55 v.m. Don Walling zag Frederick Alderson staan wachten onderaan de stenen trap, die naar zijn huis leidde en de uitdrukking op zijn gezicht veroorzaakte een at mosfeer, die geheel verschilde van wat hij verwacht had. Na het telefoongesprek was hij voorbereid ge weest op een vermoeiend gesprek met een verstrooi dc- oude man. Het gelaat van Alderson verried eerder begerigheid dan angst. De besliste stappen waarmee hij naar de stilstaande auto liep bevestigden dat er iets gebeurd moest zijn dat de toestand gedurende het laatste uur ingrijpend had gewijzigd. „Ziet er beter uit, Don, veel beter," zei Alderson met overtuiging, terwijl hij naar de linkerzijde van de auto kwam. „Het komt allemaal goed." „Is Jesse van gedachten veranderd?" „Jesse? Nee, niets daarvan. Toch verbaasde het me, jou niet Jesse met pensioen? Nooit gedacht, dat hij zo'n idee in zijn hoofd had Bewijst alweer, dat je nooit weet wat iemand anders van plan is. Dat is natuurlijk de reden, waarom hij dat huis bouwt in Maryland." „Dan is het dus niet iets, dat hij heeft besloten om dat Mr. Bullard is gestorven?" vroeg Walling, de vraag onder woorden brengend, die hij sinds het te lefoongesprek voortdurend in gedachten had gehad. Alderson scheen verrast, alsof de gedachte in het geheel niet bij hem was opgekomen. „Nee, hij liep al een hele tijd met het plan rond hield het voor zich maar zo doet Jesse nu eenmaal altijd. Be twijfel zelfs of hij er nu over zou zijn begonnen, als ik niet het directeurschap naar voren had gebracht?" „Je hebt dus met hem daarover gesproken?" Alderson knikte en de uitdrukking op zijn gezicht verried verbazing. „Weet je wat hij zei? Fred, zei hij, ik zou die baan voor geen miljoen in de maand wil len hebben zelfs niet belastingvrij! Dat zei hij, een miljoen per maand belastingvrij." „Wel, hij is niet de enige, die de baan van direc teur afwees." Propagandist. Tot propagandist van het Verbond voor Veilig Verkeer is be noemd de heer M. W. Nonhebel te Utrecht, algemeen secretaris van de Vereniging van Geheelonthouders onder het Nederlandse snelverkeerspersoneel. De heer Nonhebel volgt de heer J. A. Hippe op, die bureauleider en propagandist was van de Vereniging voor Alcoholbe- strijding bij Snelverkeer, welke is opge gaan in het Verbond voor Veilig Verkeer. Wie niet horen wil.. De Amster damse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag de gummistok moeten ge bruiken, toen een groep van ongeveer 300 jongelui zich niet uit de Leidsestraat wilde verwijderen. De jongens vielen voorbij gangers lastig en belemmerden het verkeer in de nauwe straat. Toen twee politieman nen de jongelui sommeerden door te lopen, namen dezen een dreigende houding aan. De agenten trokken hun gummiknuppels en sloegen op de belhamels in. Toen er politic versterking verscheen namen dezen snel de benen. Burgemeester van Kollum overleden. Op 63-jarige leeftijd is overleden de heer J M. Praamsma, burgemeester van Kol- lummerland en Nieuw Kruisland. De heer Praamsma werd in augustus 1946 tot bur gemeester van deze gemeente benoemd. Daarvoor was hij A.R.-raadslid en wethou der van Leeuwarden. Schaatsen. Een inbreker heeft alvast voor de winter gezorgd. Uit een villa in Bussum nam hij drie paar schaatsen en een looplamp weg. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jantjes op Tahiti", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck en zijn vriendjes". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „The Glenn Miller Story", alle leef tijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vier kante recruut", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Rin Tin Tin", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs". 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Minerva Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.30 uur: „Rock, rock, rock", alle leeftijden. Vandaag en woensdag 20.15 uiux „Ciske de Rat", 14 jaar. Donderdag 20.15 uur: „The last time I saw Paris", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Fan fare" alle leeftijden. (In het voorprogram ma „Glas"). Dagelijks tot en met donder dag 10.30 uur: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescherming", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Ontsnapping uit Corregidor", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op. borst vooruit", alle leeftiiden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duel:. Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin en Our Gang klucht". Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 19 en 21.15 uur: „Der lachen de Vagabund". alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Teenager Melodie", alle leeftijden. Bij slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Bambi". alle leef tijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 augustus dagelijks van 15 tot 18 en 20 tot 22 uur, zondags van 15 tot 18 uur: Expositie A Potgieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Iluis Van Looy (Kan.perlaan) Tot 7 september op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie van moderne kunst uit ge meenschappelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tol 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. DIVERSEN Haarlemmerhout: Tot 14 augustus dage lijks 15 en 20 uur: Circus „Mexico" ir>YceeSha,: Yan(^aaS 20 uur en woensdag IJ.15 en 21.15 uur: „Modeshow van Haar lems Bloei en Haarlemse confectiefabri- kanten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) gaan in Haarlem" van vrijdag 7 augustus).

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4