coopuaert Geniet dubbel Op bloembollenveilingen heerst een flinke kooplust Parcours met grote hekken „waterdicht" gemaakt N.Z.H. verwacht 12.000 mensen per uur te kunnen vervoeren ZONNESCHIJN IN PERCENTAGES Douwe Egberts DINSDAG 11 AUGUSTUS 1959 7 GROTE AANVOEREN Het dodelijk ongeluk in La Courtine Geen oververmoeidheid" zegt Staatssecretaris W.H.O.-rapport: Lepralijders kunnen thuis verpleegd worden Minder besmettelijk dan t.b. Administratieve jout Soldaat werd niet meer doorgelicht na zijn overplaatsing Bromfiets voor vijf miljoenste bezoeker van Madurodam Meisje uit Beverwijk kreeg een fiets WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN van elk vrij ogenblik Rustig, onbezorgd in gezelschop van een fijne pijp tabak. in handige plastic tabakszak Meer belangstelling voor onderwijzersopleiding Pendeldiensten naar Zandvoort Winkels 's nachts open (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De directies van de bloembollenveilin gen maken op het ogenblik graag de prijzen bekend, die de exporteurs voor de bloembollen geven. Die prijzen zijn namelijk hoog en daardoor kunnen de kwekers worden aangespoord hun bol len zo snel mogelijk te veilen. Flinke partijen tegen goede prijzen verkopen is voor de veilingen het meest winstgevend omdat er zo weinig werk aan is. De hollen worden aangevoerd, op hun plaats gezet in de enorme veilinghallen en de volgende dag weer op de vracht wagens verladen. Onverkochte partijen moeten altijd een paar keer worden ver sleept. Dat komt dit jaar niet veel voor. Er is een flinke kooplust. Op een vergadering van het Bedrijf schap voor de Bloembollenhandel zei een van de vertegenwoordigers van de „par ticuliere handel" dat hij veel meer kleine hyacinten in de Ver. Staten zou kunnen verkopen. Ze zijn echter te duur omdat er niet genoeg zijn. Het begint er inderdaad een beetje angstwekkend uit te zien, want de kleinste exporteerbare maten van hya cinten kosten, de veiling tussen de twaalf en negentien cent per stuk. Vroeger zou den dan de prachtige grote maten naar de twee kwartjes per stuk gelopen zijn, maar dat is nu niet het geval. Tussen de twintig en dertig cent moet men er voor neertellen. De verhouding is hier dus vol komen scheef getrokken. Alleen de gele hyacinten zijn boven de veertig cent per stuk gekomen, maar het zijn dit jaar dan ook de modetulpen. De oogst van de vroege tulpen blijkt te gen te vallen. De kwekers hebben dik wijls niet de in het voorjaar geschatte aantallen aan de exporteurs kunnen leve ren. Ieder exporteur moet dus bijkopen, al gaat het met bloedend hart Het rode kersttulpje Brilliant Star kost nu 21.- tot 24.p gulden in de grote maten en slechts tien gulden per honderd voor de kleinste. Kleine bollen zijn er namelijk genoeg. De exporteurs die „dikke Starren" voor veertien en vijftien cent per stuk in het buitenland hebben verkocht, weten dus wel dat ze heel wat winst op de andere rassen moeten maken om aan hun trek te komen. Ze behoeven deze winst nu niet meer in de vroege tulpen, enkele zowel als dubbele, te zoeken, want deze zijn bijna allemaal duurder dan men dacht. Wie weet wanneer men moet inkopen? Verleden week kostte de vrij nieuwe Apel doorn, een fel oranje-rode darwin hybri de, nog 10.80 per honderd. Deze week gingen de beste weg voor 14.50. Een in koper had iets gezien in de mendeltulp Athleet, die vooral in het Westland veel wordt geteeld. De prijs was dragelijk en hij begon flink te kopen. De prijs is nog steeds even dragelijk. Er zijn wel tulpen vóór vijf tot zeven gulden te koop. Deze kunnen dan ook in het buitenland worden geteeld, of worden langzamerhand ver drongen door betere. Waarom zijn opeens de dubbele late tulpen zo duur geworden? Een paar jaar geleden keek men ze niet aan en haalden heel wat kwekers er flin ke stroppen mee. Toen waren de bloemen slecht en de stelen braken te gauw. Men is de tulpen ondanks al die bezwaren toch blijven kopen. Nu is er geen enkele goed koper dan een dubbeltje per stuk. Staatssecretaris Calmeyer heeft tegen gesproken, dat het dodelijk ongeval te La Courtine, dat aan een Nederlandse mili tair het leven heeft gekost, te wijten zou zijn aan overvei-moeidheid. In zijn ant woord op de vragen van het Tweede-Ka merlid de heer E. A. Vermeer (P. v.d. A) zegt de staatssecretaris, dat het personeel van het transportbataljon in La Cour tine tot welk onderdeel de dienstplich tige behoorde niet meerouleerde in de normale wachtdiensten. Het voorzag slechts zoals elk onderdeel in de be waking van het eigen materieel, dat bui ten het kamp was opgesteld. Deze bewa king had permanent plaats. Van een ver schuiving naar het weekeinde kon dus geen sprake zijn. Het is eveneens onjuist, aldus de staats secretaris, dat militairen, die deze bewa kingstaken verrichten, vrijwel onmiddel lijk weer dienst moeten doen als chauf feur. Aangezien verder vaststaat, dat de dienstplichtige de zaterdag, voorafgaande aan het ongeluk, geen dienst heeft gedaan en gedurende de nacht van zaterdag op zondag slechts enkele patrouilles heeft ge lopen ter bewaking van het materieel, voorts gedurende de zondag vrij van dienst is geweest, op maandag om 1.30 uur zijn dienst is begonnen en het ongeluk te cir ca 8 uur heeft plaatsgehad, kan bezwaar lijk als reden van het ongeluk overver moeidheid worden aangenomen. Verschillende ooggetuigen hebben ver klaard, dat betrokkene met te hoge snel heid een lange, hellende, overzichtelijke bocht heeft genomen op een betrekkelijk smalle weg. Uit niets is gebleken, aldus de staats secretaris, dat de moeder van het slacht offer bij een bezoek aan La Courtine zou zijn verboden met de daar aanwezige mili tairen te spreken. Evenmin kan enige re den worden achterhaald, welke een der gelijk verbod aannemelijk zou maken. Tot zijn leedwezen heeft de staatssecretaris niet kunnen vaststellen of de luitenant kolonel-arts, die de moeder van het slacht offer begeleidde, zulks heeft ontraden, aangezien deze arts tijdelijk in het bui tenland vertoeft. Indien na diens terugkeer in Nederland nadere informatie aanvul lende gegevens zou opleveren, zal de staatssecretaris hiervan alsnog medede ling doen. De staatssecretaris heeft de overtuiging gekregen, dat van militaire zijde het mogelijke is verricht de moeder van het slachtoffer in elk opzicht behulp zaam en ter wille te zijn. (Het ongeluk, waarvan hier sprake is, betrof een zoon van de bekende radio- knipcursusleidster mevrouw Ida de Leeuw -Van Rees). Ondanks alle verwoede pogingen is de bloembollenhandel niet te regelen. Krela- ge's Triumph is al vele jaren een onver koopbare tulp geweest. Het buitenland teelt ze bij hopen". Men stelt er officieel een lage verkoopprijs voor vast en ziet... dezelfde Krelage's Triumph kost nu gul dens meer bij inkoop dan verleden jaar. Queen of Night, Red Pitt en Wm. Copland hebben zich wel keurig aan de cijfers ge houden, hoewel de op een na grooste maat van Wm. Pitt 4.80 kost en de grootste maat 4.25. Datzelfde komt bij de par kiettulpen veel voor. Hoewel de dikkere bol meestal toch een iets grotere bloem geeft dan de kleinere, mag de handelaar of exporteur dat winstje niet nemen en moet hij dus de koper een betere bol ont houden. De narcissen blijven duur, de krokussen stijgen nog wat in prijs. Men koopt nog rustig door. Niemand schijnt er op te ver trouwen dat er straks bollen over zijn. De veilingen registreren voort. Go-zien de enorme aanvoeren oordelen de kwekers de tijd voor de verkoop gunstig, zodat er deze week in Lisse en Bovenkarspel wel ongeveer 200.000 manden bollen zijn ver kocht. Voor het brengen en halen van de ze bollen naar en van de veilingen zouden, als we de capaciteit van de vrachtauto's hoog stellen op tweehonderd manden, dus duizend vrachtauto's nodig zijn geweest. GENèVE (UPI) Een commissie van deskundigen van de wereldgezondheids organisatie W.H.O. heeft de aanbeveling ge daan, alle wetten krachtens welke lepra lijders in afzondering moeten worden ge houden, af te schaffen en erop aangedron gen, hen thuis te doen verplegen. De commissie is na ampele studie en discussies in Genève tot de slotsom ge komen dat het wondermiddel sulfone de lepra „gereduceerd heeft tot een normaal probleem van de volksgezondheid, zoals andere besmettelijke ziekten". Zij kwam ook tot de conclusie, dat lepra minder besmettelijk is dan tbc en andere, meer voorkomende infectie-ziekten. In het rapport wordt voorts opgemerkt dat ge zonde personen een bijzondere vatbaar heid voor lepra moeten hebben, om deze ziekte te krijgen. Hoewel kinderen het vatbaarst zijn. gebeurt het niet vaak dat zij door ouders die aan lepra lijden, be smet worden. De wereld telt naar schatting twaalf mil joen lepraleiders, voornamelijk in de tro pen, van wie er slechts een honderdduizend in ziekenhuizen zijn opgenomen, aldus het rapport. Zoals gisteren werd bericht is in de Si mon Stevinkazerne te Ede een explosie van tuberculose geconstateerd. De Leger- voorlichtingsdienst deelt hierover het vol gende mede: „In februari van het jaar 1958 is in de legerplaats Ossendrecht een recruut opge komen die een positieve reactie vertoon de op de zo genoemde Mantoux-proef. Deze x-ecruut werd regelmatig gecontroleerd on der meer met behulp van doorlichting, die om de drie maanden geschiedde. In juni van hetzelfde jaar werd deze soldaat over geplaatst naar een regiment verbindings troepen, dat gelegerd was iri de Simon Stevinkazerne te Ede. Door een admini stratieve fout werd de soldaat daar niet meer intensief gecontroleerd. In begin maart van dit jaar bleef de soldaat ziek thuis. De legerarts die hem onderzocht, constateerde dat hij aan pleuritis leed. De soldaat is toen onmid dellijk weer doorgelicht en toen bleek dat hij aan t.b.c. leed. Hij is toen overge bracht naar het militair sanatorium te Amersfoort. Onmiddellijk nadat gebleken was dat het karakter van de ziekte opneming van de soldaat in het sanatorium nodig maakte, is de gehele compagnie waarin hij dien de doorgelicht en aan de Mantoux-proef onderworpen. Bij dat onderzoek, dat zich over enkele maanden uitstrekte, kwamen successievelijk nog achttien gevallen van tuberculose aan het licht. Alle achttien mi litairen zijn eveneens opgenomen in het sanatorium te Amersfoort. Op het ogenblik is men bezig alle mili tairen van het garnizoen Ede, met de echt genoten en kinderen van het heroepsperso- neel en de burgerwerklieden totaal tus sen de 5000 en 6000 personen door te lichten. Hedenmorgen passeerde de vijfmiljoen ste bezoeker (sinds de opening op 2 juli 1952) de kassa van Madurodam. Het was de 25-jarige heer H. J. Stuurman uit Leer dam, betonwerker van beroep. De heer Stuurman mocht een keuze ma ken uit een tiendaagse reis naar het bui tenland, foto-apparatuur, een kampeer uitrusting of een bromfiets. Hij koos een bromfiets. De 9-jarige Lyda van den Berg uit Be verwijk, die met haar ouders naar Ma durodam was gekomen, was na de vijf miljoenste bezoeker het eerste kind, dat de kassa passeerde. Zij kreeg als verrassing een fiets. Advertentie Van de in 1957 tot. de kweekscholen toe gelaten leerlingen was 64 pet. afkomstig uit de middelbare milieus. In 1950 was dat 57 pet. Het aantal toegelatenen afkomstig uit lagere milieus bedroeg in beide jaren ongeveer 1.100. Daar de belangstelling voor het kweekschoolonderwijs intussen toenam, betekent dit echter dat het aan deel van deze groepen terugliep van 31 naar 24 pet. Dit wordt meegedeeld in een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin gegevens zijn opge nomen over de herkomst der toegelaten leerlingen. Gemiddeld blijkt thans 2,7 per cent der 17-jarige jongens en meisjes de weg naar de kweekschool te vinden. In Groningen en Drente is dit echter 3,2 pet. En in Friesland 4,5 pet. Ongeveer een achtste van de toekomstige onderwijzers en een kwart van de toekomstige onder wijzeressen is in het bezit van een middel bare school-diploma. Het aantal leerlingen der kweekscholen steeg wederom en wel van 17.231 in 1957- '58 tot 19.135 in 1958-'59, het aantal toege latenen van 4.608 tot 5.671. In 1958 be haalden 3.504 leerlingen de akte van be kwaamheid als Onderwijzer en 1.427 die als volledig bevoegd onderwijzer (vroeger: hoofdakte), herexamens niet meegere kend. Van de eerstgenoemden vervolgden 2.291 hun studie in de derde leerkring; 1.213 (waarvan 1.160 meisjes) stelden zich voor een functie bij het lager onderwijs beschikbaar. Een jaar lang is achter de schermen gewerkt aan de voorbereiding van de wereldkampioenschappen wielrennen, die in het komende weekeinde in Zandvoort worden verreden. De gemeentelyke dienst voor gemeentewerken heeft er de laatste weken voor gezorgd dat men ook aan het uiterlijk van straten en pleinen de komst van het evenement kan zien. De dienst heeft enorm veel werk moeten verzetten. Men hoopt nu maar dat het door gemeente werken verzorgde deel van de organisatie in orde is, zodat de critici achteraf niet te veel stof tot commentaar hebben. Zowel op het circuit als in Zandvoort moesten allerlei voorzieningen worden aangebracht. De laatste loodjes wegen het zwaarst: momenteel werkt het personeel op topcapaciteit. Een van de eerste werk zaamheden was de gedeeltelijke overkap ping van de tribune, die onder leiding van de dienst is uitgevoerd. De accommodatie van het circuit is belangrijk uitgebreid. Een houten keet met zes douchecellen voor de renners is tijdelijk geplaatst. Voor po litie, e.h.b.o.-posten enz. zijn twaalf grote linnen tenten neergezet. Voor de telefoon- en telexdienst moest eveneens ruimte wor den geschapen. Hiervoor zijn ondermeer een houten keet en tenten geplaatst. Ten behoeve van de radioverslaggevers is men bezig met de bouw van cabines. In de perskamer is een aantal verbeteringen aangebracht. Totnogtoe waren hier vier telefoontoestellen. De P.T.T. heeft de capa citeit aanmerkelijk uitgebreid. Binnen het circuit is een terrein tijdelijk geëgaliseerd voor de uitbreiding van de tribunes. De P.T.T. heeft honderd z.g. „dubbel-aders" aangelegd, waardoor het mogelijk is van het circuit af honderd tele foongesprekken tegelijk te voeren. Dit dan ondermeer ten gerieve van de vele ver slaggevers. Ongeveer drie weken geleden is de dienst gemeentewerken begonnen met de plaat sing van een laag hekwerk langs het par cours buiten het circuit. Dit hek heeft een lengte van niet minder dan twaalf km. De plaatsing van dit hek heeft nogal wat cri- tiek opgeleverd, omdat het hek op som mige plaatsen 's avonds niet voldoende zichtbaar is. De dienst moest echter wel zo vroeg met de plaatsing beginnen, daar men anders niet op tijd klaar zou kunnen zijn. Kruispunten enz. moesten worden open gelaten. Hier worden verplaatsbare hekken gezet, die vrijdag uit Den Haag worden aangevoerd. Langs een gedeelte van de boulevard komen over een afstand van een km eveneens losse hekken. Voor het dichtmaken van het parcours bij straat openingen worden grote hekken van kip pegaas gebruikt, die moeten voorkomen dat bezoekers zonder toegangsbewijs naar het parcours gaan. Honderdzeven van deze afsluitingen zullen worden aangebracht. Vyf Luchtbruggen Tot de meest markante voorzieningen behoren wel de vyf luchtbruggen, die over het parcours zyn gebouwd. Via deze lucht bruggen zullen de badgasten het strand kunnen bereiken. De bruggen zjjn geplaatst ten noorden van de Zeestraat, bij hotel Bouwes, aan het einde van de Kerkstraat, over de Thorbeckestraat, de Parallelweg en de Van Lennepweg. Ondermeer op het Raadhuisplein en aan de Zuidboulevard worden kassa's geplaatst. Bij 46 kassa's zal men toegangsbewijzen voor het parcours kunnen verkrijgen. Langs het gehele parcours zijn, behalve een grote hoeveelheid reclamevlaggen, luidsprekers gehangen die de bezoekers van het verloop van de wielerwedstrijden op de hoogte zullen houden. Bij het Groen van Prinstererplein is een tijdelijk toilet gebouw geplaatst. „We hebben bijzonder veel werk moeten verzetten," vertelde de directeur van ge meentewerken in Zandvoort, de heer M. Deutekom. „Ik heb de indruk dat we alles zo goed mogelijk hebben georganiseerd. Het parcours is „waterdicht" gemaakt. Het zal niet gemakkelijk zijn zonder toegangs bewijs het parcours te betreden. Het weg dek is in redelijke conditie, dat van het Vijf luchtbruggen zullen in het komend weekeinde de badgasten gelegenheid bieden het parcours te passeren. Onder meer is aan het einde van de Kerk straat een luchtbrug geplaatst (foto). circuit is zelfs in prima staat. Met de vroege plaatsing van het hekwerk langs het parcours hebben wij de mensen na tuurlijk veel ongerief bezorgd, maar dit was niet te voorkomen", aldus de heer Deutekom. In het komende weekeinde zal het Ge meenschapshuis als „permanence" zijn ingericht (Hoofdkwartier van de organisa toren). Het extra politiepersoneel dat voor de verkeersregeling en ordehandhaving wordt ingezet, krijgt „Teylingerbosch" in Vogelenzang als hoofdkwartier. De Noord-Zuidhollandse Vcrvoermaat- schappy heeft met het oog op de aan staande wereldkampioenschappen wiel rennen lang de weg in Zandvoort, veie maatregelen getroffen, teneinde zoveel mogelijk een vlotte aan- en afvoer van de tienduizenden bezoekers te bevorderen. Met het inschakelen van 140 a 150 bussen hoopt de N.Z.H. de vervoerscapaciteit naar Zandvoort van de Nederlandse Spoorwegen te benaderen. De vervoer maatschappij verwacht met haar bussen 10 a 12.000 mensen per uur naar de bad plaats te kunnen brengen. Het zwakke punt in deze optimistische verwachting wordt gevormd door de vraag of de aan- en toevoerwegen wel voldoende vrijge maakt kunnen worden. Ais allerlei ander verkeer een vlotte roulatie van de bussen belemmert, valt het gehele zorgvuldig op gezette schema in duigen en zal men on herroepelijk stagnaties in de aan- en afvoer vjin de, wielrenenthousiasten te zien "krijgen. Een tegenvaller voor de N.Z.H. is, dat tegen het aanvankelijk afgesprokene in, de Zeeweg niet voor het overige verkeer zal worden afgesloten. De noordelijke rij baan van deze verbinding met de -.ee zal worden gebruikt als parkeerstrook, ter wijl de zuidelijke baan alle verkeer, zowel van als naar het Bloemendaalse strand te verwerken zal krijgen. Voor de pendel diensten van en naar de parkeerterreinen in Haarlem-Noord betekent deze maat regel een verzwarende belasting, omdat de reizigers van deze parkeerterreinen allen naar het Bloemendaalse strand zul len worden gebracht. „Hoofdkwartier" Zaterdagmorgen beginnen de extra acti viteiten van de N.Z.H., als in het hoofd kantoor aan de Leidsevaart in Haarlem een ruimte wordt gereserveerd als „hoofd kwartier" voor alle het circuit betreffende verkeersmaatregelen. Dit „hoofdkwar tier" zal dag en nacht bemand zijn en zal voortdurend in verbinding staan met ie verscheidene parkeerterreinen. Op deze parkeerterreinen zullen dag en nacht par- keerchefs aanwezig zijn, die de aan- en afvoer van auto's en bussen regelen. Van de aanvankelijk geprojecteerde ze ven parkeerterreinen moest er inmiddels één afvallen (dat aan de Schipholweg in Haarlem), omdat de opgespoten grond te slap is gebleken voor de vele auto's en bussen, die er te verwachten zijn. In plaats van de Schipholweg is nu een parkeer terrein geprojecteerd aan de andere zijde van de Ringvaart, richting Schiphol over de Nieuwe brug. De organisatoren van de N.Z.H. hebben veel medewerking ontvangen van parti culieren, die telefoons ter beschikking hebben gesteld. Ook de P.T.T. is zeer be hulpzaam geweest door ervoor te zorgen, dat door N.Z.H.-personeel bezette tele fooncellen steeds rechtstreeks kunnen worden opgeroepen. De pastoor van Voge lenzang heeft goedgevonden, dat de auto bussen op het voorplein van zijn kerk kunnen draaien. Ter laving van chauffeurs, conducteurs en ander N.Z.H.-personeel komen er in Zandvoort en aan het Bloemendaalse strand twee kantinewagens. De firma, die de autobusbanden voor de vervoermaatschappij levert, zal geduren de het komende weekeinde een service wagen aan de Leidsevaart stationeren, teneinde personeel van de N.Z.H., dat met bandenreparatie in de weer is, te ont lasten. MOCEHT Gemiddeld* percentage I92t-I9SQ~\ De achter ons liggen de zomermaanden ken merkten zich door een voor ons land uitzonder lijk hoog zonneschijn- percentage. Wanneer wij het ge bruikelijke meteorologi sche 30-jaar gemiddelde '1921-1950) als basis ne men dan zien wij dat wij tot de zomer van 1947 terug moeten gaan om 'n behoorlijke over schrijding van dit ge middelde te krijgen. Augustus 1947 gaf aan dat jaar een uitzonder lijk zonnig karakter. Wij zien dan nog in 1949 een redelijke overschijding van het gemiddelde, maar in 1950 begint de neergang met een sombere septembermaand. Ook 1954 en 1956 werden zomers in mineur en het vorige jaar kon alleen september maar net aan het gemid delde toekomen. Dit jaar zijn 3 van de 5 zomermaanden reeds ver boven het gemiddelde uit. N J J 4 SM J J A SN j J A S 1317 191.8 191,9 I J A SN J 1 A Sc 1950 1951 M J 1 A S 1952 Mi J A S|M J JAS 1953 \195i i i t s 1955 1956 M J J A SM J J A SM J J 4 S 1957 1958 H J I A S 1959 Op het Zwarte Veld in Zandvoort wordt tijdelijk een apart busstation ingerient met filehekken voor de parkeerbestem- mingen. De Haarlemse gemeentelijke dienst van Openbare Werken heeft hier voor zijn stalen hekken beschikbaar ge steld. Een bijzondere service verleent de ver voermaatschappij aan de buitenlandse rei zigers door hen in de gelegenheid te stel len met buitenlands geld te betalen. Iedere chauffeur en conducteur is met dit doel voorzien van een omrekeningstaatje, waarvan zij de omwisselingskoersen kun nen aflezen. Om aan het benodigde aantal van 150 bussen te komen zal de Neder landse Buurtvervoermaatschappij de N.Z.H. te hulp komen bij de versterkings diensten van de buslijn Amsterdam—Den Haag. Deze versterkingsdiensten zullen door de N.B.M. worden gereden. Tot slot vermelden wij nog eens in_jiet To'rt "dê wijzigingen, die de gewone dien sten van de. N.Z.H. gedurendehet week einde zullen ondergaan. Lijn 16 (Heem stedeZandvoort) rijdt zaterdag en zon dag niet. Op zondag rijden de lijnen 9 (Heemstede/Aerdenhout-Bloemendaal) en 11 (Heemstede/AerdenhoutHaarlem Noordwest) niet. Op deze dag worden de volgende lijnen ingekort: lijn 3, lijn 4 en lijn 15. Lijn 3 rijdt van Bloemendaal tot aan de Leidsevaart (garage N.Z.H.), lijn 4 van Haarlem-Noordwest tot Overveen (Dompvloedslaan) en lijn 15 van Haarlem Station tot aan het Bloemendaalse strand. De eerste bus van lijn 80 (Amsterdam HaarlemZandvoort) vertrekt zondag om 6.20 uur van Amsterdam (Marnixstraat). De gehele dag zal een tienminutendienst worden gereden. De parkeerterreinen, vanwaar gependeld wordt, zijn op de volgende punten gepi-o- jecteeerd: Vogelenzang (voormalig Jam boreeterrein), Heemstede (Glipperweg/Lin- naeushof en Sportparklaan/Glipperdreef), Haarlem (Schipholweg/Ringvaart en Prins Bernhardlaan). Van deze terreinen af wordt naar Zandvoort gependeld. Van Haarlem (Delftlaan en Delftlaan/Planeten- laan) gaan de pendeldiensten van en naar het Bloemendaalse strand. Met het oog op de wereldkampioen schappen wielrennen zullen volgens een besluit van B. en W. van Zandvoort tij dens het komende weekeinde alle winkels in de badplaats geopend mogen zijn van zaterdagmorgen vijf uur tot zondagavond elf uur. „DE GEKKEN VAN G" door Luc. Wil link, uitgegeven bij n.v. uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon te Den Haag, zou men een anti-oorlogsroman kunnen noe men. Maar dan één, die op knappe en in trigerende wijze is geschreven. Willink laat zien waartoe de waanzin van de oor log en de bureaucratische onzin van sol daatje spelen volwassenen leidt in de eer ste wereldoorlog, tijdens de strijd tussen Oostenrijkers en Italianen om het Oosten rijkse stadje Görz. Op de Oostenrijkse stafkaarten stonden alle plaatsnamen slechts met de initialen aangegeven om de vijand te misleiden. Toen de oorlog uitbrak bleken de Italianen echter over uitstekende en volledige kaarten te be schikken, zodat de afkortingen slechts de Oostenrijkse officieren parten speelden. Een gekkenhuis moet op last van een Oos tenrijks officier worden ontruimd. De details laat hij echter over aan een onder geschikte, die op zijn beurt de verant woordelijkheid weer delegeert aan twee sergeant-majoors. Tijdens de overbrenging ontsnappen alle gekken, maar de ener gieke onderofficieren doen niets-vermoe- dende burgers hun plaatsen innemen. Van de gekken heeft nooit iemand meer ge hoord: aangenomen mag worden, dat zij allen weer een min of meer onopvallende plaats in de maatschappij hebben gekre gen. Maar het kost de grootste moeite de in hun plaats gevangen burgers weer in de roulatie te brengen. Willink is er met deze roman in geslaagd een onvergelijkelijke satire te schrijven, die met zijn filosofische inslag zoveel meer is, dan het gegeven zou doen vermoeden.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7