Speculaties over de nieuwe bewindsman van Defensie Beide partijen van het conflict in Laos doen beroep op Nehroe HET WEER Verklaring van VS.: Rusland instrueert Noord-Vietnam OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Agressieve taal van gouverneur Faubus India koopt vijf Friendships LITTLE ROCK: Onderzoek naar censuur in Nieuw-Guinea Commissie van vier leden benoemd Mr H. v. Riet, drs H. AKorthals en mrDU. Stikker in politieke kringen als kandidaten genoemd Wisselvallig Aan het strand Drie doden in het verkeer Ooievaar kreeg een kunstpoot Gewezen stafchef van Jordanië staat terecht Robot-antwoordman Nederlandse tandarts door Indonesië uitgewezen Het woord is aan Australië laat meer emigranten toe Geef mij maar... ft Stakingen in Argentinië In de krant van heden: VRACHTAUTO RAMT EEN TRAM 74e JAARGANG No 28 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 180 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LITTLE ROCK (Reuter) De gouver neur van Arkansas, Orval Faubus, heeft woensdag, enkele uren vóór twee middel bare scholen in Little Rock negerleerlin gen zouden toelaten, in een televisierede gewaarschuwd, dat de moeilijkheden voor de voorstanders van opheffing der rassen scheiding „pas beginnen". Faubus, die in 1957 de nationale garde te hulp riep om rassenintegratie te verhinderen, voegde hier echter aan toe, dat men niets kan winnen door geweld te gebruiken. De bur gers van Little Rock moeten hun strijd tegen de opheffing van de rassenscheiding op de scholen bij de verkiezingen beslech ten en alleen functionarissen kiezen die hen niet zouden verraden, zo zei hij. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft een waarnemer naar Little Rock gezonden om de opening van de middelbare scholen bij te wonen. Het is de tweede assistent op de afdeling burgerrechten van het ministerie, St. John Barrett. Het ministerie schijnt het voorlopig aan de plaatselijke autoriteiten te willen overlaten de orde te handhaven. (Reuter) Hardnekkige tegenstanders van de rassenintegratie in Little Rock za gen dinsdag nog altijd uit naar stappen van gouverneur Faubus om woensdag de toelating van zes negerleerlingen te wei geren. Vandaag zou een demonstratie worden gehouden om hem ertoe te bewegen „iets te doen". Maar Faubus heeft geweigerd te zeggen wat hij van plan is zo hij al iets van plan is om de integratie tegen te gaan. Het hoofd van de politie heeft alle verloven van zijn personeel ingetrokken. Het schoolbestuur van Litlle Rock heeft de leerlingen gewaarschuwd, dat met on ruststokers „krachtig, eerlijk en doelmatig zal worden afgerekend". Te Lagrange in de Amerikaanse staat Georgia zijn dinsdag drie jonge negers ver oordeeld tot de elektrische stoel wegens aanranding van twee blanke meisjes op 1 augustus jongstleden. De beklaagden, res pectievelijk 18, 22 en 24 jaar, verklaarden, dat de meisjes „zich voor geld gegeven hadden". De jury, die het schuldig uitsprak, bestond uit elf blanken en een neger. Naar wij vernemen heeft de minister van Zaken Overzee a.i., de heer Korthals, vier personen uitgenodigd zitting te ne men in de commissie, die begin septem ber naar Nieuw-Guinea zal vertrekken om een onderzoek in te stellen naab de kwestie van de schending van het briefgeheim. De commissie zal bestaan uit: jhr. mr. G. Witsen Elias, president van de Haag se rechtbank, mr. J. P. Hustinx, officier van Justitie te Arnhem,- prof. dr. L. W. G. Scholten, oud-lid der Tweede Kamer, thans hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en de heer M. van Veen, oud-burgemeester van Enschede, die vorig jaar nog twee maanden staats secretaris van Oorlog is geweest. Minister Korthals zal de commissie nog deze week installeren. Verwacht wordt dat het onderzoek in Nieuw-Guinea één of anderhalve maand in beslag zal nemen. De commissie wordt in de loop van okto ber terug verwacht en zal dan zo spoe dig mogelijk rapport uitbrengen. Zo mooi is de zomer van '5.9, dat de fotograaf een regendag aan het strand zo'n uitzonderlijke aangelegenheid vindt, dat hij er een plaatje aan ver schiet. Het resultaat ziet men hierboven. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TÈL 13439 LEIDSESTRAAt (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL.' 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS De Indiase onderminister voor de Bur gerluchtvaart, Ahmed Mohioeddin, heeft meegedeeld dat het staatsluchtvaartbe- drijf Indian Airlines de regering toestem ming heeft gevraagd voor de aankoop van vijf Fokker Friendships ter vervanging van Dakota's. In antwoord op een vraag in de Raad van Staten zei de onderminis ter dat de luchtvaartmaatschappij nrg en beslissing heeft genomen over het type vliegtuigen dat zal worden aangekocht om alle 58 Dakota's te vervangen en dat zij, ter voorziening in de directe behoefte, de aankoop van de vijf Friendships heeft voorgesteld. Het Indiase ministerie van Defensie heeft besloten de Dakota's van de luchtmacht te vervangen door turbo prop Avro 748 toestellen. In politieke kringen in Den Haag wordt druk gespeculeerd over de benoeming van een nieuwe minister van Defensie in de plaats van de op 30 juli wegens- particu liere omstandigheden afgetreden heer S. J. van den Bergh. Het ligt voor de hand, dat de kandidaten voor deze moeilijke post in de eerste plaats worden gezocht in liberale kring. Benoeming van een niet- liberaal zou immers het politieke even wicht in het kabinet-De Quay (6-3-2-2 voor resp. K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U.) ver storen en dus andere mutaties noodzake lijk maken om dit evenwicht te herstel len. Voorts ligt het in de lijn der verwach ting, dat premier De Quay de voorkeur zal geven aan een politicus boven een mili tair. De leiding van het defensiebeleid is immers in de eerste plaats eën politieke aangelegenheid, zowel op het nationale als op het internationale vlak. Bovendien is de militaire deskundigheid in de top van het ministerie al voldoende verzekerd door de benoeming van generaal Calmey- er en kapitein-ter-zee De Jong tot staats secretaris. Weliswaar hebben deze twee staatssecretarissen onmiddellijk na het aftreden van de heer Van den Bergh als Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Matig strandweer. Kans op enkele regenbuien. Wind zwak tot matig tussen zuid en west. Vry koel, tem peratuur 20 gr. C. Zeewater helder met vrjj sterke branding, tempera tuur ruim 18 gr. C. Laag water 'savonds zes uur, hoog water om tien uur 's morgens en kwart voor elf 'savonds. Strand voor fietsen berijdbaar van twee uur 's middags tot half negen 's avonds. minister hun ontslag aangeboden om de nieuwe bewindsman geheel vrij te laten doch men neemt aan, dat de opvolger van de heer Van den Bergh niet geneigd zal zijn de zaken nog ingewikkelder te ma ken dan ze al zijn door nieuwe staatsse cretarissen te gaan zoeken. Alle factoren in aanmerking nemende, lijkt een der meest serieuze kandidaten voor de vakature in het kabinet mr. H. van Riel, oud-bankier, vice-voorzitter der V.V.D. en leider van de liberale fractie in de Eerste Kamer. Als lid der defensiecom missie heeft de heer Van Riel ervaring op gedaan in militaire beleidszaken. Ook wordt de naam genoemd van de heer Korthals, de huidige minister van Verkeer en Waterstaat en van Zaken Overzee ad interim. Bij''zijn benoeming zou dus voor dit departement een andere liberaal moe ten worden gezocht. Volgens sommigen wordt ook gedacht aan de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. D. U. Stikker, thans hoofd van de gecombineer de Nederlandse permanente vertegen woordiging bij de Noord-Atlantische Raad en bij de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking te Parijs. Het kan echter nog wel even duren, voor dat een beslissing genomen wordt. Nog af gezien van de omstandigheid, dat niemand staat te dringen om de „ondankbare" post van minister van Defensie te vervullen, zal men ook rekening moeten houden met de inzichten van de politieke leiders der partijen in de Kamer. En in deze vakantie- tijd is niet iedereen, wiens mening gewicht in de schaal legt, direct bij de hand. De 22-jarige As L. Snoek uit Krimpen aan de IJsel is gisteren om het leven geko men, toen hij met zijn motorfiets in de Dorpsstraat in Gouderak in botsing kwam met een autobus. De motorrijder was op weg naar zijn meisje in Montfoort, dat hij zou afhalen om samen naar een bruiloft in Oudewater te gaan. Met grote snelheid reed hij door een bocht in de smalle Dorps straat op het moment, dat van de andere kant een autobus naderde. Bij het remmen is de motorrijder geslipt en met zijn hoofd tegen de bus geslagen. Met een schedel- basisfractuur is hij in een ziekenhuis te Gouda opgenomen, waar hij later is over leden. De bromfietser D. V. uit Roermond werd in Heerlen bij een botsing met een auto zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. Een 11-jarig dochtertje van de familie Spel uit Hoorn, dat in Monnikendam lo geerde, is bij het spelen op straat door een vrachtauto overraden. Het kind is later in het ziekenhuis te Purmerend overleden. SAIGON (UPI) De regering van Laos heeft tot veler verrassing dinsdag plotseling een uitnodiging tot India ge richt om de militaire situatie in Noord- Laos te komen bestuderen. De rebellen en het koninklijke leger van Laos strijden daar met elkaar om de macht over de provincies Sam Neua en Phong Saly. Deze stap is gevolgd op berichten, dat de Franse, Engelse en Amerikaanse mi litaire attachés in Vientiane naar het on rustige gebied zijn gevlogen, om gege vens uit de eerste hand te krijgen voor rapporten aan hun respectievelijke rege ringen. India was lid van de internationale wa penstilstandscommissie, die verleden jaar haar werkzaamheden in Laos beëindigde. Samen met India waren ook Polen en Ca nada lid van die commissie. De regering van Laos heeft zich verbit terd verzet tegen een herleving van die commissie, die door Noord-Vietnam, com munistisch China en Rusland gevraagd werd na het uitbreken van de jongste re bellie. De Laotiaanse regering schat het aan tal rebellen in het gebied van Sam Neua thans op ongeveer 4000. VIENTIANE (Reuter) De minister van Defensie van Laos, generaal Sounthone Een eenjarige ooievaar, geboren in net Noorderdierenpark in Emmen, is in het diaconessenhuis te Emmen voorzien van een poot-prothese. De ooievaar, die ver leden jaar in het park werd geboren be landde bij een van zijn eerste rondvluch ten in de ren van een emu. Deze takelde de jonge ooievaar zodanig toe, dat later een van zijn poten moest worden afgezet. Men besloot de vogel van een kunstpoot te voorzien. Daarmee stapt de ooievaar nu weer rond in het dierenpark. AMMAN (Reuter) In Amman is een proces begonnen tegen generaal Sadek Sjareh, een gewezen stafchef van het Jor daanse leger, en 16 andere legerofficieren. Zij zouden een samenzwering tegen de regering beraamd hebben toen koning Hoessein in april een wereldreis maakte. Pathammavong heeft meegedeeld dat Noord-Vietnam aan zijn grens met Laos luchtdoelgeschut in stelling brengt. Laotiaanse ministers hebben aan de pers meegedeeld, dat de activiteit van de op standelingen doet denken aan de slag om Dien Bien Phoe. (Een ring van luchtdoel geschut om dit fort heeft indertijd bevoor rading door de lucht onmogëlijk gemaakt en was een van de hoofdoorzaken van de val). De afgelopen 48 uur zijn er geen gevech ten geweest, maar de toestand is wel ge spannen. Een regeringswoordvoerder zei, dat de opstandelingen per rijwiel worden bevoorraad. Vrouwen en kinderen zouden worden gedwongen dit werk te verrichten. TOKIO (UPI) De premier en minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Viet nam heeft een tweede nota gezonden aan zijn Indische ambtgenoot, Jawaharlal Neh roe, om diens bemiddeling in te roepen voor de „ernstige situatie in Laos". De nota bevatte het verzoek aan Nehroe als voorzitter der internationale commis sie van toezicht en controle in Indo-China, „noodmaatregelen te nemen om de acti viteiten van de commissie in Laos te doen hervatten", aldus Nieuw China. De Noordvietnamese premier verzocht Nehroe deze noodmaatregelen te nemen opdat de Geneefse overeenkomsten van 1954 over Laos en de overeenkomst tus sen de regering van Laos en de strijd krachten van Pathet Lao „strikt worden nageleefd ter wille van de vrede in Indo- China en Zuidoost-Azië". WASHINGTON (Reuter) Het minis terie van Buitenlandse Zaken te Washing ton heeft dinsdag een verklaring over de gevechten in Laos uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de communisten vast besloten schijnen te zijn de spanningen in Zuidoost-Azië te handhaven. Het is nog niet duidelijk of dit hun enige motief is of dat het deel uitmaakt van een uitgebrei de communistische opzet, aldus deze ver klaring. (UPI) In de verklaring wordt gesug- gei-eerd dat de Sovjet-Unie Noord-Viet nam instrueert inzake Laos. In dit ver band merkte de woordvoei-der op, dat twee leden van het centraal comité van de Noordvietnamese communistische partij op 7 augustus in Moskou besprekingen voerden met vice-premier Mikojan. De president van Noord-Vietnam,- Ho Tsji Minh, bevond zich in Moskou op het tijd stip, dat de strijd ontbrandde. HONGKONG (UPI) De Noord-Viet- namese president Ho Tsji Minh confe reert naar men aanneemt met de voor naamste Chinese communistische leiders ergens in China. Men verwacht dat hun besprekingen tot onderwerp zullen hebben de komende uitwisseling van bezoeken tussen Eisenhower en Kroesjtsjev, de strijd in Laos en de conferentie van Ho Tsji Minh met de Russische autoriteiten de vorige maand in Moskou. MOSKOU (UPI). Een der grootste successen van de Amerikaanse tentoon stelling in Moskou is de rekenmachine, die antwoord geeft op vragen over het leven in de Verenigde Staten. In totaal zijn ongeveer 15.000 vragen gesteld. De meest voorkomende vragen waren (in deze volgordehoe duur zijn Ameri kaanse sigaretten? Wat betekent „The American Dream"? Hoe is de huidige ontwikkeling van de jazzmuziek? Wat is rock 'n roll muziek? Wat is „The Liberty bell"? Hoe oud is Louis Arm strong? Wat is het gemiddelde inkomen van een gezin? Hoeveel negers worden er jaarlijks gelyncht? Wat is het mini mum loon? Dagelijks bezoeken ongeveer 75.000 Russen de tentoonstelling. Toegangs kaartjes worden bij kiosken verkocht. Het wordt ook waarschijnlijk geacht, dat de Chinezen de bezoeken van Eisenhower en Kroesjtsjev in hun gesprekken hebben gebracht, niet alleen vanwege het alge mene belang voor de wereld van die be zoeken, maar omdat Peking tegen topcon ferenties van welke soort ook is, waarbij de Chinese communisten niet zijn betrok ken. Ho Tsji Minh zal, al bracht hij dan ook een maand in Rusland door, weinig inlich tingen kunnen verstrekken, want voorzo ver uit de communistische pers kon worden opgemaakt, had hij geen langdurige ge sprekken met de voornaamste Russische leiders. Wat hij ook in Moskou moge hebben ver nomen en welke zijn rol ook is bij de strijd in Laos, men is er van overtuigd, dat hij niet naar Hanoi de hoofdstad van Noord- Vietnam. terug zal keren, zonder overleg te hebben gepleegd met Mao en de zijnen. (UPI) Bertram Jones, die voor de Lon- dense Daily Express naar Laos is gegaan, heeft, volgens een vandaag gepubliceerd artikel, een week lang gezocht maar geen oorlog - gevonden. Ongeveer twee weken lang zijn de rebellen al niet meer in het offensief, al twee weken lang is noch bi; hen noch bij de regeringstroepen een schot gevallen, schrijft Jones. Het conflict is uitgelopen in een poli tieke strijd, waarin volgens Jones Mao Tse Toeng en Ho Tsji Minh de voornaamste tegenspelers van het Westen zijn. De oorlog in Laos is een namaak-oorlog, een „phony war", volgens Jones. DJAKARTA (UPI) Het Indonesische ministerie van Justitie heeft tegen de Ne derlandse tandarts Mulder een bevel uit gevaardigd zo spoedig mogelijk het land te verlaten. Er is in het officiële uitwijzings bevel geen enkele reden opgegeven, maar algemeen wordt verondersteld, dat het is uitgevaardigd wegens medeplichtigheid in de zaak van de Nederlander Schmidt. Nelson Een dapper man loopt niet méér gevaar dan een lafaard. De Australische regering heeft besloten, het vastgestelde aantal immigranten te verhogen van 115.000 tot 125.000 per jaar. Deze verhoging zal voor de Nederlandse emigranten van betekenis kimnen zijn: het aantal Nederlanders, dat jaarlijks naar Australië emigreert, ligt momenteel rond de 9000, maar breidt zich jaarlijks wat uit, zodat men in Australië hoopt, over enkele jaren 15.000 Nederlandse emigranten per jaar te kunnen verwelkomen. Met de En gelsen en de Scandinaviërs zijn de Neder landers de meest geziene immigranten in Australië. Enige tijd geleden werd beslo ten immigranten krediet te verlenen ten einde hen in staat te stellen een woning te laten bouwen. Advertentie i 11 CIGARETTES BUENOS AIRES (Reuter) In de havens en de vleesconservenindustrie van Argentinië is dinsdag niet gewerkt tenge volge van de staking die is uitgeroepen door aanhangers van ex-president Perón. Tot een algemene staking is het echter niet gekomen. Het ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt dat de staking van de suikerarbeiders van Tucuman onwettig is verklaard. pag- Laos1 Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Feuilleton 4 Radio en Televisie4 Studerende onderwijzers 4 Agenda4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Beurs7 Verkeersmaatregelen 9 Sport 9, 11 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Bij een botsing tussen een tramstel van lijn 3 en een vrachtauto bij het Frederik Hendrikplantsoen in Amsterdam zijn gis termiddag enkele mensen gewond geraakt. De tram ontspoorde. Doordat de koppeling tussen de motorwagen en de bijwagen brak reed de bijwagen, die in de rails bleef nog 60 meter door. De trambestuurder de 47-jarige A. Bronswijk werd met bloedende hoofdwon den naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar opgenomen. Een 63-jarige tram passagier, de heer D. de Vries uit Am sterdam, en het 12-jarige meisje Corrie Slimmers werden eveneens met verwon dingen naar het ziekenhuis gebracht. Een automobilist bracht een moeder met een kindje, die door het rondvliegende glas gewond waren geraakt, weg. Ook de tram conducteur had snijwonden opgelopen. De chauffeur van de vrachtwagen liep geen letsel op. Aan de linkervoorzijde ver toonde de auto een flinke deuk. De motor wagen van de tram werd zwaar bescha digd. Het voorbalkon werd ingedrukt. De gehele rechterkant werd beschadigd en de ruiten vernield. De zwaar beladen vrachtwagen was eigendom van het transportbedrijf van P. van der Walle uit het gehucht Terhoie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1