België bepleit belangen van de kleine NAVO-la nden opnieuw HET WEER Voortvluchtige reisbureauhouder in Haarlem gearresteerd Brussel staat op overleg van allen met Eisenhower Eisenhower grijpt niet in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhower zegt niet te zullen onderhandelen met Kroesjtsjev C.A.O. voor de metaalindustrie Textielindustrie krijgt nieuwe C.A.O. Warm weer Aan het strand Vogels op vliegveld met namaak-angstkreten verjaagd Ruim 70.000 protestanten op Kirchentag in München Dioleen of Silicon regenjas 94,50 House of England Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens In de krant van heden: De staalstaking Vier mensen verdronken Nieuwe loonregeling voor wegvervoerspersoneel Zes percent verhoging Hij treedt niet op als westelijke woordvoerder Het woord is aan Het vooroverleg 74e JAARGANG No 29 DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 181 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendapiein, Tel. 57755 Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich in zijn woensdag gehou den vergadering uitvoerig beraden over een aan het College van Rijksbemiddelaars uit te brengen advies inzake een nieuwe C.A.O. voor de metaalindustrie welke per 1 augustus 1959 zal ingaan en die onder andere een loonsverhoging van vijf percent inhoudt. Er is een vrij grote mate van een stemmigheid bereikt. Aan dit bericht voegt het A.N.P. nog toe, dat dit ontwerp-C.A.O. het eerste is, dat in het kader van de gedifferentieerde loon politiek diende te worden beoordeeld. Verkorting arbeidstijd In verband met de beslissing welke door de regering is genomen met betrek king tot de verwerking van de huurbijslag 1957 enerzijds, alsmede tot het maken van een aanvang met de gedifferentieerde loonvorming anderzijds, zijn werkgevers- en werknemersorganisaties in de textiel industrie van oordeel dat de huidige collectieve arbeidsovereenkomst voor de textielindustrie na 31 december 1959 niet ongewijzigd dient te worden verlengd. Zij zijn het erover eens, zo wordt ons verder medegedeeld, daar deze C.A.O. op genoem de datum afloopt, dat er op korte termijn een aanvang met de besprekingen omtrent de wenselijk te achten wijzigingen zal wor den gemaakt. Daarbij zullen ook de mo gelijkheden van een verkorting van de ar beidstijd in de textielindustrie onder ogen worden gezien. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 v LEIDSESTRAAT (BIJ-KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Advertentie NIET BOENEN MAAR WRIJVEN schoencreme - wrijfwas Metaseul (vooralle metalen) Handelsond. Ger. Roovers - Breda Verwachting tot morgenavond: Warm weer met zonnige perio den en plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Nog onbestendig strandweer maar met meer zonnige perioden. Matige wind uit zuidoost. Temperatuur 18 a 20 gr. C. Zeewater warm (19 gr. C.) Sterke branding. Voorzichtigheid bjj baden en zwemmen is geboden. Laag water 's morgens half zeven en 's avonds half acht, hoog water 's morgens half twaalf. Strand voor fietsen berijdbaar van half vier 's middags tot tien uur 's avonds. Toen de boot met de Imam van Jemen en zijn gevolg op de terugweg uit Italië door het Suezkanaal kwam, wipte president Nasser even aan boord om met de Imam enige problemen te be spreken. Waarnemers verwachten, dat dit gesprek voor de toestand in het toch al woelige gebied van Aden voor de Britten weinig goeds zal betekenen. (Van onze correspondent in Brussel) De woordvoerder van het Belgische departement van Buitenlandse Zaken, de perschef Taelemans, heeft gisteren nogmaals de nadruk gelegd op een dooi de Belgische regering noodzakelijk ge achte NAVO-bijeenkomst, naar aanlei ding van het bezoek van president Eisenhower aan West-Europa. Het NAVO-overleg met Eisenhower kan geschieden op het niveau van de minis ters van Buitenlandse Zaken of van de permanente vertegenwoordigers van de NAVO-landen te Parijs, aldus het Bel gische standpunt, dat, naar Taelemans verklaarde, door Turkije is gesteund. Volgende weck zal het Belgische voor stel in de raad van de permanente NAVO-afgevaardigden te Parijs worden besproken. De Belgische regering wenst ook de stem van de kleine landen te laten horen. Het blijkt zo te zijn, dat de besprekingen tussen Eisenhower en Kroesjtsjev niet zul len worden beperkt tot de kwesties Ber- De voortvluchtige en door de politie gezochte 39-,jarige reisbureauhouder uit Uithoorn is woensdagmiddag in Haarlem gearresteerd, na een uitvoerige speurtocht, die zich tevens uitstrekte tot Hillegom. De man werd gezocht in verband met ge vallen van oplichting, waarbij hij aan tal rijke Nederlanders chalets in Oostenrijk verhuurde, die later óf al verhuurd bleken te zijn, óf in het geheel niet bestonden. Ook wordt hij verdacht van oplichting van een Utrechtse financieringsmaatschappij. De arrestatie is verricht door de rijks politie van Uithoorn en de districts recherche van de rijkspolitie te Amster- Op vliegvelden kunnen vogels gevaar oplevex-en voor de vliegtuigen en daarom zoekt men reeds lang naar methoden om de vogels van de start- en landingsbanen te weren. Jaren geleden ontdekte men in Amerika dat bij het reproduceren van de angst kreet van een spreeuw alle spreeuwen wegvlogen en niet meer terugkeerden. De ze methode had ook succes bij andere vo gelsoorten. Bij verdere proefnemingen in Nederland kwam men tot de ontdekking dat de Noorse meeuwen, die in de winter onder meer naar ons land afzakken, een ander „dialect" hebben dan de meeuwen, die hier hun domicilie hebben, namelijk de zilvermeeuw, de stormmeeuw en de kapmeeuw. Men heeft toen de angstkre ten van al deze soorten op een geluidsband opgenomen en ze op Schiphol gereprodu ceerd met wisselend succes. Men zal nu de proefnemingen voortzet ten op een der Nederlandse vliegvelden, waar langs de start- en landingsbaan luid sprekers worden geplaatst, die worden aangesloten op een bandrecorder in de controletoren. Op deze wijze kan men de angstkreten van diverse vogelsoorten over het vliegveld laten schallen. Op het vliegveld Volkel gaat men volgende maand met deze methode de kieviten verjagen. In land- en tuinbouwkringen heeft men veel belangstelling voor deze experimen ten. MüNCHEN (Reuter) Te München is woensdag het negende congres van de Duitse Evangelische kerk geopend, waar aan ruim 70.000 protestanten uit de gehele wereld deelnemen. Op het grote plein in het centrum van de stad, waar een metalen kruis van 30 meter hoog was opgericht, leidde bisschop Dietzfelbinger van Beieren de openingsdienst. Het is de eerste maal, dat het congres in een overwegend R.K. deel van Duitsland wordt gehouden. Het thema is „En zij zullen Mijn volk zijn". Advertentie UMM Geen teleurstelling meer na het stomen van uw polyester en V3 Eg. katoen daardoor absoluut kleurecht (iodantbren) en krimpvrij, vuil- en vochtalstotend. Ge makkelijk wasbaar, persen overbodig. Div. tinten en mo dellen. Volmaakt wattrdicht. Haag EtodWoMe* - Pujiwi dam, in samenwerking met de Haarlemse recherche. Woensdagmorgen waren adjudant G. Boes van de rijkspolitie te Uithoorn en adjudant G. Kerkhove van de districts recherche naar Hillegom vertrokken, waarheen het spoor van de voortvluchtige leidde. Later bleek, dat de man daar twee dagen in een bollenschuur had verbleven. Inmiddels was woensdagmorgen de auto van verdachte, waarnaar over het gehele land werd gezocht, aangetroffen op de Koudenhorn te Haarlem. Twee mannen van de Haarlemse recherche posteerden zich verdekt in de buurt van de wagen. De heren Boes en Kerkhove kwamen uit Hillegom terug naar Haarlem, waar men het onderzoek concentreerde op een wo ning in Haarlem-Oost, waar de zwager van de reisbureauhouder woont en laatst- genoemde's vrouw tijdelijk verbleef. Drie keer had men reeds tevergeefs bij de wo ning aangebeld. Toen de mannen van de rijkspolitie de wacht van de Haarlemse recherche hadden overgenomen, en zij tegen zes uur gistermiddag nog eens aanbelden, hadden zij meer succes. Zij konden de ge zochte rustig arresteren. Nadat de Haar lemse recherche op de hoogte was gesteld en de auto in beslag was genomen, is de verdachte naar het politiebureau in Uit hoorn overgebracht. Het verhoor zal ten minste enige dagen in beslag nemen. Het voortgezette onderzoek staat onder leiding van mr. I-I. G. van Everdingen, officier van Justitie te Amsterdam. Aan oude en nieuwe huurders van cha lets in Oostenrijk, die door bemiddeling van verdachte's chaletdienst een zomer huisje hebben gekregen, wordt in over weging gegeven zich in verbinding te stel len met de rijkspolitie te Uithoorn (tel. K 2975—420). lijn en de Duitse hereniging, maar dat de meeste Oost-West vraagstukken onder de loep zullen worden genomen. Wanneer Kroesjtsjev op bezoek komt, spreekt hij over alles en nog wat. Er mag dus geen toestand ontstaan waarin alleen enkele grote landen van de NAVO op de hoogte worden gebracht en worden geraadpleegd over de grote vraagstukken van de vrede. De NAVO is een bondgenootschap van naties, verbonden door het automatisme van de militaire solidariteit, dit wil zeggen dat bijvoorbeeld Berlijn een „casus foede ris" is, een geval waarin de militaire soli dariteit en dus de gemeenschappelijke oor logsvoering in het geding komt. De Belgi sche openbare mening, aldus de woord voerder van het departement, zou niet begrijpen, dat de verantwoordelijke Bel gische regering niet op de hoogte wordt gebracht, noch haar advies zou mogen geven, zoals andere NAVO-landen en samen met hen. De procedure, dat Eisen hower afzonderlijke gesprekken heeft met de Britten, de Fransen en de Westduitsers en de Italianen, met de voorzitter van de NAVO-ministerraad mr. Luns en de secre taris-generaal Spaak, is een gevaarlijk pre cedent, aldus de woordvoerder. Dit stand punt is gisteren eveneens door de ver- De 28-jarige bankwerker J. I. van Pee- nen uit Beverwijk is hedenmorgen in een hal van de blokbandwalserij op de Hoog ovens te IJmuiden om het leven gekomen, doordat hij op een hijskraan bekneld raak te. Hij was voor controle van het mecha nisme op de kraan gestapt. Bij het ver rijden van de zgn. hijskat van de kraan kwam hij tussen een kabelgeleider en een afschermkast van de elektrische installatie. Hij werd zo ernstig gewond dat de dood vrijwel terstond intrad. Hij was gehuwd en vader van één kind. pag. Weerrra-porten 1, 2 Economisch nieuws 2 Toch is het zo 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 1 De Kleine Wereld 3 Agenda 5 Feuilleton 5 Radio en Televisie 5 Van mensen en dingen 7 Uit stad en omgeving 7, 9, 13 Beurs 9 j Sport11 DIT NUMMER RESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. tegenwoordiger van België bij de NAVO in de vergadering van de permanente ver tegenwoordigers, uiteengezet. President Eisenhower heeft op zijn woensdag in Gettysburg gehouden pers conferentie gezegd niet tussenbeide te willen komen in de Amerikaanse staal staking die midden juli begon. Zij die menen dat de kwestie koste wat het kost geregeld behoort te zijn voordat Kroesjtsjev in de Verenigde Staten op bezoek komt, geven blijk van een oppervlakkige manier van denken, zei de president. In de Bergse Achterpias te Rotterdam zijn twee jongens uit 's-Gravendeel ver dronken. Het zijn de 17-jarige Herman Middelhoek en de 15-jarige Gijsbert in 't Veld. Met een 20-jarige neef van Herman hadden zij een roeiboot gehuurd. Toen de jongelui gingen schommelen sloeg de boot om. Herman en Gijsbert zonken vrijwel onmiddellijk in de diepte. Leendert zwom naar de kant en riep om hulp. Twee man nen gingen met een bootje naar de plaats, waar de beide jongens waren verdwenen. Na ongeveer een kwartier slaagden zij er in de drenkelingen op te halen. Het was echter reeds te laat. De jongens waren de zwemkunst niet machtig. De 33-jarige mevrouw T. C. van Tilburg en haar 10-jarige nichtje J. van Tilburg, beiden uit Dordrecht, zijn in de gemeente Drimmelen in de Brabantse Biesbosch ver dronken. Het nichtje, dat niet kon zwem men, kwam in moeilijkheden en haar tante wilde haar te hulp komen. Beiden zijn ver dronken. Tussen een groot aantal busondernemin gen en de vakorganisaties is overeenstem ming bereikt over een nieuwe loonregeling voor de wegvervoerspersoneel. Inmiddels is door de directies van deze ondernemin gen en de vakorganisaties een verzoek in gediend bjj het College van Rijksbemidde laars tot goedkeuring van een verhoging van de bestaande lonen over de gehele linie met fi percent. Ook ligt er een voor stel bij het College voor een verhoging van de onregelmatigheidstoeslag, diploma- toeslagen en pensioenpremiecompensatie, eveneens met 6 percent. GETTYSBURG (Reuter/UPI) Presi dent Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie in Gettysburg over het ko mende bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten verklaard, dat het niet zijn bedoeling is werkelijke onderhande lingen te voeren over de belangrijkste pro blemen met de Russische premier. De Amerikaanse president zei dat hij niet van plan.is op te treden als woordvoerder voor de westelijke landen. De president zei dat de koude oorlog, die in 1945 begon en na de oorlog in Korea werd verscherpt, on zo'n impasse is uit gelopen, dat hij en iedereen alles in het werk moeten stellen om die impasse te doorbreken. Hij ontkende met nadruk de veronderstelling dat zijn uitnodiging aan Kroesjtsjev en zijn besluit de Sovjet-Unie te bezoeken, een ommezwaai zou betekenen van de Amerikaanse buitenlandse politiek, zoals die gevolgd werd toen (wijlen) Dulles Pontonniers brengen een verbindings- brug aan bij de bouwput in het Ha ringvliet waar de Deltawerken in volle uitvoering zijn. Eisenhower wil Kroesjtsjev een juist beeld van de Vex-enigde Staten laten zien en als de Russische premier zich er niet tegen vei-zet, kan hij enkele militaire in stallaties bezichtigen om een indruk te krijgen van de macht van de Verenigde Staten. De Amerikaanse pi-esident ver klaarde ook dat zijn voorwaarden voor het bijwonen van een topconfex-entie dezelfde blijven: er moet enige vooruitgang zijn gemaakt inzake de vraagstukken die Oost en West verdeeld bouden. Eisenhower is voornemens Kroesjtsjev te vragen waar om hij de voortgang op de conferentie te Genève heeft tegengehouden. Carmen ~ylva Het lelijke wordt vaak waarheid ge noemd, en het ruwe: eerlijkheid. Als Sovjet-premier Kroesjtsjev de per fide bedoeling mocht hebben gehad, met zijn aanstaand bezoek aan de Verenigde Staten niet de vrede te dienen maar de onderlinge onenigheid tussen de Westelijke landen in de hand te werken, heeft hij daarmee in een minimum van tijd succes geboekt. Want hoewel hijzelf zijn reis nog rustig zit voor te bereiden, heeft het voor uitzicht van die reis reeds tot allerlei strubbelingen onder de Westelijke bond genoten geleid. Gisteren is in ons blad al gewezen op het wantrouwen tussen de voornaamste Europese regeringsleidex-s onderling en ten aanzien van Washington, dat uit hun reac ties op de aankondiging van Kroesjtsjev's reis is gebleken. Intussen heeft nu ook de Belgische regering die al eerder met lofwaardige vrijmoedigheid de positie der kleine landen bij het internationaal over leg heeft verdedigd bezwaar gemaakt tegen de methode welke president Eisen hower bij zijn vooroverleg met de leidende Europese bondgenoten zal volgen. België wenst dat ook de kleine landen, door mid del van een bespx-eking in de Noord- At.lantische Raad, bij dit vooroverleg zullen worden betrokken. Hoezeer wij er ons ook over zouden ver heugen als de stem van de kleine landen, inclusief die van Nederland, bij allerlei internationale aangelegenheden wat luider zou klinken en wat meer gehoor zou vin den dan thans, wij menen toch dat het Belgische protest in het onderhavige geval al even ongerechtvaardigd en dus onjuist is als de Franse, Duitse en Italiaanse ma noeuvres die daaraan vooraf zijn gegaan. Want het hele vooroverleg, in welke vorm en volgens welke methode het ook plaats vindt in of buiten de NAVO-Raad, af zonderlijk of gemeenschappelijk kan alleen maar leiden tot het opwekken van misverstanden en het vergroten van de bestaande verschillen van opvatting in het Westen. Van begin af aan is namelijk, zowel in Moskou als in Washington, officieel ver klaard dat de bezoeken van de twee regeringsleiders niet gewijd zullen zijn aan het voeren van politieke onderhandelingen over conci-ete vraagstukken. In zijn bx-ief van 1 augustus aan president Eisenhower sprak president Woi'osjilov de verwachting uit dat de wederzijdse bezoeken en de zich ontwikkelende contacten tussen de twee mogendheden „het wederzijds begrip" zou vergx-oten en dat dit „op zijn beurt" zou bijdragen tot de oplossing van de belang rijke internationale problemen. In enigs zins andere bewoordingen heeft president Eisenhower gisteren hetzelfde gezegd, toen hij verklaarde dat de ijzeren muur tussen Oost en West moet worden doox-broken en dat er. nu alle diplomatieke middelen om deze toestand te beëindigen hebben ge faald. naar andere wegen moet worden gezocht. Eisenhower voegde daar nogmaals nadrukkelijk aan toe, dat zijn komende gesprekken met Kroesjtsjev niet moes ten worden gezien als onderhandelingen en dat hij daarbij niet namens de andere Westelijke mogendheden zou spreken. Ook Eisenhower wil dus klaarblijkelijk het accent uitsluitend gelegd zien op het ele ment van rechtstreeks contact tussen Amerika en Rusland en op de wens tot vergroting van wederzijds begrip, dat „op zijn beurt" tot de oplossing van de inter nationale problemen zou kunnen leiden. Het verwelkomen van en het vasthouden aan deze interpretatie van de bezoeken zou voor de Europese landen alleen maar nuttig zijn geweest. In plaats daarvan hebben de grote Europese mogendheden echter geweigerd, die interpretatie te aan vaarden en hebben zij duïdelijl blijk ge geven van hun wantrouwen jegens de bedoelingen van Washington of.... jegens Eisenhowex-'s beginselvastheid ten aanzien van eventuele verleidelijke voorstellen van Kroesjtsjev. Het is daarom eigenlijk jammer, dat Eisenhower heeft toegegeven aan de op hem uitgeoefende anm en naar Europa komt voor een vooroverleg, dat volgens zijn eigen opvatting niet nodig diende te zijn. Men kan stellig waardering hebben voor de Belgische mening dat, als er voor- ovexdeg moet worden gepleegd, dit in de NAVO-Raad diende te geschieden en niet uitsluitend met de grote Europese mogend heden; maar dat neemt niet weg dat het hele vooroverleg een hachelijke zaak is. Het bx-engt de Amerikaanse president in een weinig benijdenswaardige positie en het kan hem juist dwingen, zich straks met Kroesjtsjev in concrete politieke debatten te begeven die hij waarschijnlijk zelf liever zou hebben vermeden. Simori Koster

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1