„Ik wist helemaal niet meer hoe de stand was" Sassenheimer Van Houwelingen eiste regenboogtrui voor zich op Spanjaard Timoner na ernstige val van Pizalli wereldkampioen LOCOMOTIEF Rivière prolongeert ondanks fel verzet van Faggin aehtervolgingstitel Gangmaker Wiersma kreeg zes minuten voor tijd pech Henk Buis vierde Dramatisch slot van finale prof-stayers 13 school-sportkledmg 10% KORTING GRETHA DE BRUIJN Arie van Houwelingen: DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN Vergoedingsregel HET WERELDKAMPIOENSCHAP DE WINNENDE FIETS 3. F. v. d. B E R G B. DE GROOT 3. v. d. MEER zeer ingewikkeld Lift in Olympisch0 springtoren in Rome VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Henk Buis startte van kop, gevolgd door de Belg Uytterheeven, de titelhouder Meister, de Italiaan Honl, de Rus Smir- nov, de Oostduitser Schindler, de Am sterdammer Van der Meulen, de Frans man De Coninck, favoriet Van Houwelin- gen en de Belg Vandenbergh. Nog voordat de renners goed en wel ach ter hun gangmakers zaten hadden zich in het veld al enige wijzingen voorgedaan. Uyterhoeven en Honl waren al enkele plaatsen afgezakt. Na drie minuten begon de opmars van Van Hou welingen en werd het duidelijk, wie voorlopig de grote man nen in deze koers zouden zijn. Schindlers gangmaker kreeg pech en de Oostduitser verloor zoveel tempo met het overschake len op de reservegangmaker, dat hij na 5 minuten de eerste lap kreeg. Inmiddels was Van Houwelingen opge rukt; naar de derde plaats achter Buis, die uitstekend bleef leiden en de titelverdedi ger Meister. Vlak achter Van Houwelin gen kwam de Fransman De Coninck opzet ten. Dit viertal beheerste de strijd volko men. De anderen waren slechts figuran ten in dit spel. Na acht minuten kreeg Uytterhoeven zijn eerste lap, na negen mi nuten moesten Smiinov, Honl en Van der Meulen eraan geloven en zo ging het door. Vandenberg hield het iets langer vol. Intussen was Van Houwelingen Meister voorbijgegaan en meg nu achter Henk Buis. Na vijftien minuten viel Vanden- bergh af van het vijftal, dat nog in dezelf de ronde zat. Hij werd gelapt. Vijf mi- Advertentie Op alle voorgeschreven uitgezonderd schoenen SPORTMAGAZIJN Twijnderslaan 7 - Haarlem Tel. 15116 100 °/o SERVICE In zijn kabine, ergens diep in de cata comben van het Olympisch stadion, zat een vermoeide maar dolgelukkige Arie van Houwelingen uit te blazen van de rit, die hem met ruim 80 km. per uur de wereld titel der amateur-stayers had gebracht. Het was een gedrang van jewelste, want velen wilden de 27-jarige goudsmid uit de Bollenstreek met zijn verdiende zege ge lukwensen. Arie liet alle eerbetoon en lof tuitingen als een weldadige douche over zich heen gaan. „Toen die motor van Wiersma uitviel dacht ik: daar ga je Arie. Maar toen ik op het rondebord zag dat ik nog een paar mi nuten de tijd had, heb ik geprobeerd er nog van te maken wat er van te maken was en toen Wiersma weer terug kwam hadden we de kadans weer gauw te pak ken. Het beroerde was dat ik helemaal niet meer wist hoe de stand was en toen ik een paai anderen los van de rol zag rijden, dacht ik dat het afgelopen was. Maar zij waren alleen maar los geraakt en toen ben ik op De Coninck afgegaan". En nu word je zeker eerdaags prof Arie?" Van Houwelingen grijnsde even. „Ik weet het nog niet. Maar in elk geval niet voordat ik een serie goeie aanbiedin gen heb". Advertentie stayers voor amateurs werd gewonnen op gemonteerd met VREDESTEIN-BANDEN. LOCOMOTIEF SPORTRIJWIELEN reeds vanaf ƒ135.— HMrawEamgsaaHl" II INI' UIIU' i LOCOMOTIEF-DEALER voor BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSEWEG 117 - BLOEMENDAAL - TEL. K 2500 - 52768 Voor LOCOMOTIEF-RIJWIELEN naar HAARLEM - SANTPOORTERSTRAAT 31 - TELEFOON 13402 ALLE LOCOMOTIEF-MODELLEN: GEN. CRONJéSTRAAT 1 - HAARLEM Van Houwelingen en Wiersma waren gisteravond het middelpunt van een juichende menigte Nederlanders. En De Coninck werd omringd door tientallen Fransen, die hem als de nieuwe wereldkampipen zagen. Toen kwam de stem van de omroeper. De menigte zweeg. Er viel een doodse stilte. „Wereldkampioen der amateur stayers 1959.... Van Houwelingen Nederland...." De spanning was gebroken. Wildvreemden vielen elkaar om de hals. Van Houwelingen werd bijna onder de voet gelopen door de tallozen, die hem wilden feliciteren en op de tribunes schreeuwde men zich de kelen schor. De cérémonie protocollaire begon. Van Houwelingen, met moeite vrijgemaakt, kwam op het hoogste platform te staan. Rechts naast hem de Fransman De Coninck en aan zijn linkerzijde Henk Buis. In de consternatie was deze naar voren geduwd en nam als derde prijs winnaar de bloemen in ontvangst. Arie van Houwe lingen werd door signor Rodoni, de voorzitter van de UCI in de regenboogtrui gehesen en kreeg uit handen van dr. P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, de bloe men. Het drietal maakte zich gereed voor de ereronde. En toen drong het pas tot de wedstrijdcommissarissen door wat er gebeurde. Zij hadden zo ijverig staan cijfe ren, dat hun de gehele huldigingsceremonie was ontgaan. En toen zagen zij Henk Buis met de bloemen op de fiets zitten. „Houd hem tegen niet hij is derde maar de Duitser Meister". Niemand waagde het echter om in deze feestroes in te grijpen tot de omroeper de stoute schoenen aantrok en melding maakte van de derde plaats van Meister. Buis barstte in tranen uit. Het reglement van de UCI bevat een ingewikkelde vergoedingsregel voor de stayerwedstrijden. Ingeval van pech, aldus het reglement, worden de eerste drie ron den, die de stayer nodig heeft om van gangmaker te verwisselen, vergoed. Maar- hij krijgt in ieder geval dan toch één straf - ronde. In het geval van Van Houwelingen betekende dat het volgende: de Nederlan der verloor twee ronden alvorens hij ach ter gangmaker Beets kwam te rijden. Door de strafclausule kreeg hij van die twee ronden er slechts één vergoed. Van Hou welingen had namelijk op het moment van zijn pech twee ronden voorgelegen, toen hij weer op gang kwam bedroeg zijn voor sprong op de Coninck dus nog altijd een ronde. Het is wel ingewikkeld maar ge lukkig konden de wedstrijdcommissarissen er op tijd uitkomen. De 23-jarige Roger Rivière zorgde er voor, dat voor het eerst tijdens deze baankampioenschappen de Mar seillaise door het stadion klonk. En zelfs als Rivière in de finale het onderspit zou hebben gedolven, dan nog had het Franse volkslied weer klonken. Want in die slotrit was de Franse kampioen Albert Bouvet de tegenstander van de wereldtitel houder. Ondanks de pessimistische geluiden in het Franse kamp dat Rivière, nu hij de Tour de France had gereden, meer moeite zou hebben bij het prolongeren van zijn wereld kampioenschap dan het vorig jaar, was hij toch al ver van tevoren de grote favoriet. Eigenlijk werd de finale al uitgevochten in de halve eindstrijd toen Rivière zijn aloude rivaal Faggin na een enerverende zenuwenoorlog versloeg. Rivière had zich geheel moeten geven. Dat bleek duidelijk uit de tijden: Rivière 6.11.0 Faggin 6.17.5. In de finale behoefde hij dat niet, want Bouvet, die ook twee jaar geleden in Ro- court op de tweede plaats eindigde, was al verslagen voordat hij begon. Na zijn nederlaag tegen Rivière had Faggin geen interesse meer bij de strijd. Hij verdedigde zich nauwelijks in de rit om de derde plaats tegen de Belg Bran- die met ruim verschil (6.24.6 6.31.6) won. ue „koude oorlog" werd in de rit tussen Leandro Faggin en titelhouder Roger Ri vière in de halve finale tot de top ge voerd. Het begon al voor de start van deze revanche van Parijs. Vorig jaar namelijk had Rivière in de finale de Italiaan inge lopen, een vernedering, die de blonde Fag gin nog niet was vergeten. Hij zinde op wraak, waarvoor hij zich dit gehele afge lopen jaar had voorbereid. Het begon dus voor de start al. Faggin bleef net zo lang rondrijden tot Rivière helemaal klaar voor de start was. Faggin had de snelste start. Hij duwde een zeer groot verzet weg en lag al voor de eerste bocht op tempo. Zou Rivière dan werkelijk de nadelige gevolgen van de Tour de France ondervinden? Na twee ronden had Faggin een voorsprong van ruim 7 meter. En toen gebeurde het. Fag gin kreeg een lekke band en volgens de reglementen zou de rit vervolgd worden in de posities van het moment van de lekke band. De commissarissen beslisten echter, dat Faggin niet in de bocht maar op de startstreep zou vertrekken en dachten Rivière een achterstand van 16 meter toe. De Fransman nam hier geen genoegen mee. Volgens hem was de achterstand niet meer dan 7 a 8 meter geweest en dus ver tikte hij het te rijden. Het duurde bijna een kwartier voordat deze zaak opgelost was. Intussen had Gerardin enkele malen het veld moeten overrennen. Hij was de spreekbuis tussen Rivière en de commissarissen. Ook het publiek begon er zich mee te bemoeien, joelde en floot omdat het zo lang duurde. Eindelijk kon de rit hervat worden. Het protest van Rivière was geaccepteerd en aan de hand van de gemaakte tijden moest hij met een achterstand van 7V2 meter beginnen. Nu was Rivière sneller weg. Faggin vocht tevergeefs. Na vier ronden lag hij nog 5 meter voor maar toen ging het voor hem bergafwaarts. De meter, die hij met inzet van al zijn krachten in de vijfde ronde voor Rivière bleef, brak hem de nek. Na zes ronden flitsten de groene en rode lampjes tegelijk aan. Het was gedaan een helper het benzineblik uit de handen en morste de helft. Er gingen vier minu ten overheen en toen kon Wiersma weer in de baan gaan. Onmiddellijk hernam Van Houwelingen zijn plaats achtei de ver trouwde figuur en in die laatste twee mi nuten raasde het tweetal er weer op los. Toen de bel voor de laatste ronde ging lag Van Houwelingen weer vlak achter De Coninclc. Het werd een fel duel. Van Hou- weingen wilde voor alle zekerheid De Co ninck nog een keer passeren en forceerde zich. In de laatste bocht raakte Van Hou welingen los en drie meter na De Coninck ging hij over de eu dstreep. Wie er ech ter wereldkampioen was geworden, was niet duidelijk. Plotseling dromden hon derden mensen rond de jurytent op het middenveld, waar de commissarissen druk aan het vergaderen waren om uit de puzzle te komen, die even later tot tevre denheid van het Nederlandse publiek werd opgelost. Van Houioelingen wereldkampioen bij de amateur stayers tijdens de huldi ging. Links de Fransman De Coninck, die tweede werd en rechts de Neder lander Buis, die de vierde plaats bezette. nuten later onderging Meister hetzelfde lot. Hij was zijn titel al kwijt. Nauwelijks een minuut later (in de 21ste minuut) kwam ook het einde voor Henk Buis. Hij reed zich kapot op de Belg Van- denbergh, die op een ronde lag maar toch felle tegenstand leverde,. Buis raakte los van de rol en dat gaf Van Houwelingen de gelegenheid de kop over te nemen met nog altijd De Coninck vlak achter zich. Buis raakte meer en meer achter en zag in de 28ste minuut zijn kampioensillusie door Van Houwelingen weggevaagd. Ook hij liep een ronde ach terstand op. Het ging nu nog tussen Van Houwelingen en De Coninck, die volgens velen een iets betere kans op de titel zou hebben. Precies hal verwege na een half uur rijden dus lag Van Houwelingen echter nog altijd stevig aan kop met 300 meter voor-sprong op de Fransman. Buis lag op 1 ronde, Meister op drie, Vanden- bergh en Honl op vier, Van der Meulen op zeven, Schindler op acht, Smii-nov en Uytterhoeven op negen. Toen werd Van Houwelingen door Buis helemaal in het zadel geholpen. De Co ninck wilde een aanval op de leidersposi tie van de Sassenheimer beginnen maar moest daarvoor eerst Buis passeren. Deze vocht echter alsof er een titel voor hem zelf vanaf hing. De Fransman moest te rug en toen hij enkele minuten later weer kwam aanzetten verdedigde Buis zich op nieuw tot het uiterste. Het had heel wat kracht van De Coninck gevergd. Hij was weliswaar Buis nu voorbij maar inmid dels had Wiersma, met Van Houwelingen op de loer gelegen. En nu sloegen zij hun slag. In de 35ste minuut verhoogde Wiers ma het tempo en steeds dichter kwam de Nederlandse combinatie bij De Coninck. Een minuut later was het gebeurd. Storm achtig toegejuicht door de 60.000 toeschou wers vloog Van Houwelingen langs de Fransman. Na drie kwartier was de situatie als volgt: Van Houwelingen reed in een hoog tempo op kop. De Coninck was tweede op 1 ronde, Buis derde op vier ronden, Meis ter vierde op zes ronden en daarachter kwamen Honl op zeven ronden, Vanden- bergh op acht ronden, Van dei Meulen en Schindler op elf ronden, Uytterhoeven op dertien ronden en Smirnov op vijftien ron den. Het enthousiasme steeg ten top toen De Coninck in de 47ste minuut opnieuw door Van Houwelingen gelapt werd. De tribu nes raakten in feesiroes. Van Houwelin gen draafde door als een op hol geslagen volbloed. Hij reed regelrecht op de titel af, die hem zo leek het althans niet mer kon ontgaan. Zonder benzine In de 54ste minuut steeg er een kreet van ontzetting van de tribunes omhoog. Er was iets met de motor van Wiersma aan de hand Van Houwelingen ging ach ter de rol vandaan en moest twee ronden wachten voor dat. reserve-gangmaker Beets in de baan kaam. En toen wist, nie mand het meer. Zou Van Houwelingen vergoeding krijgen? Was hij door die solo- rit achter geraakt op De Coninck? Hij had toch ook niet onmiddellijk o 3 vol tempo gelegen toen hij achter Beets kroop. In het gangmakerskwartier was intus sen ook de nodige consternatie ontstaan. Wiersma kwam tierend en huilend bin nenrijden. Er had niet genoeg benzine in zijn tank gezeten. Zenuwachtig greep hij met Faggin. In de zevende ronde kreeg Rivière, die toch lang niet zo soepel reed als een jaar geleden, twee meter voor sprong. Het was de basis voor zijn zege. Want zowel in de achtste, de negende en de tiende ronde won Rivière twintig meter, zodat hij uiteindelijk Faggin met ruim 60 meter versloeg (6.11.0 6.17.5). In de andere halve finale had Albert Bouvet weinig moeite gehad om de stroef draaiende Brankart te verslaan (6.15.5 6.22.0). Zwemmen Wanneer de zwem-elite van de wereld volgend jaar in Rome komt, zullen de zwemmers, waterpolospelers en schoon- spring-specialisten er de fraaiste wed strijd-accommodatie aantreffen, die men zich maar kan wensen. In het nieuwe Olympische zwemstadion zullen de springers en springsters zich niet behoeven te vermoeien met vooral tijdens de training steeds maar weer de trap naar de verschillende platformen van de toren te bestijgen. Zij stappen doodeen voudig in de lift, die in de springtoren is gebouwd. De deelneemsters vinden er elektrische haardrogers in de kabines. Het wedstrijdbassin meet 50 bij 25 meter. Daarnaast is een springbassin van 20 x 18 en 5 meter diep. Zaterdag 22 augustus worden de Olym pische bassins in gebruik genomen met een zwem-driekamp tussen Italië, Groot- Brittannië en Zweden, een waterpolo- ihterland Italië—Hongarije en een :nter- nationale wedstrijd schoonspringen. Het Olympische zwemstadion heeft een permanente toeschouwerscapaciteit van 8000, doch tijdens de Olympische Spelen zullen 20.000 mensen een zitplaats op de tribunes vinden. De gangmaker van Pizalli, de bejaarde Fransman Pasquier, rende naar de plaats waar zijn stayer viel. De Italiaan Pizalli, die kort voor het einde van de stayersfinale voor profs in het Olympisch stadion een ernstige val maakte. De laatste avond van de baankampioenschappen kreeg een tragisch slot. Vyftien ronden vóór het einde van de finale der professional stayers begon Pizzali, die op dat moment nog steeds aan de kop lag, te slingeren. De jonge Italiaan was los geraakt van de rol tijdens een aanval van Timoner. In een laatste poging om de lokkende titel binnen zijn bereik te houden, had Pizzali toen met al zijn kracht doorgezet en was te hard tegen de rol gekomen. Hierdoor begon hij te slingeren, kon zijn stuur niet meer meester worden en sloeg tegen het cement. De vonken spatten eraf. De onge lukkige Italiaan bleef kermend op de baan liggen. Gelukkig was hy naar de buiten kant gevallen, zodat de anderen die in volle vaart kwamen aansnellen niet over hem heenreden. Onmiddellijk schoten van alle kanten mensen toe die Pizzali van de baan sleepten. Intussen was de wedstryd gewoon doorgegaan. Guillermo Timoner, die op het moment van de val van Pizzali op de tweede plaats bad gelegen, reed onbedreigd naar zyn tweede wereldtitel. In 1955 had de Spanjaard in Milaan zijn eerste regen boogtrui by de stayers veroverd. Daarna, in 1957 in Rocourt en in 1958 in Parys kwam Timoner opnieuw dicht by de titel. Beide malen echter raakte hij in de beslissende fase het contact met zijn gangmaker Van Inghelgem kwyt. Boze tongen beweerden, dat de Belg dit met opzet had gedaan. In ieder geval dankte Timoner na Parijs Van Inghelgem af. Van de Nederlandse professionals stelden Wierstra en Wagtmans teleur. Vooral van Wierstra had men na zyn fantastische selectierit van vier weken geleden meer verwacht. Een schrale troost was de derde plaats van Koch, natuurlyk ook al weer dank zy het ongeluk van Pizzali. De loting was voor de Nederlanders on gunstig uitgevallen. Jacobi vertrok van kop voor Depaepe, Meier, Wagtmans, Pizzali, Bucher, Gomila, Koch, Timoner en Wierstra. Vooral voor de tempoi'ijder Wierstra was dit een ernstige handicap. En toch ging het in het begin voorspoedig met onze land genoten. Al in de ef-rste twee ronden reed Koch zich naar de derde plaats achter Ja cobi, die al spoedig zijn leidende positie aan Depaepe moest cfstaan. Ook in de ach terhoede begon het direct te rommelen. Pizzali kwam naar voren en veroverde na 8 km de tweede plaats, waarbij hij eerst fel had moeten duelleren met Koch. Voor lopig zou er in de situatie op kop geen wij ziging meer komen. Depaepe en Pizzali zaten veilig. Maar des te meer werd er achter hen gevochten. Voortdurend was het een komen en gaan tussen Wierstra, Koch, Gomila en Wagtmans. Jacobi was afge zakt, Timoner en Bucher reden rustig in de staart van het veld, Meier was na 30 km gelapt en speelde geen rol meer. Hal verwege na 50 km was de volgende situatie ontstaan: op kop Depaepe voor Pizzali, Wierstra, Wagtmans, Gomila, Koch, Jacobi, Timoner, Bucher en Meier, toen al op 3 ronden. En terwijl Depaepe en Pizzali in een hoog tempo onbereikbaar bleven, gingen de gevechten achter dit tweetal door tot schade van de duellerenden. Wierstra had al enkele malen geprobeerd Pizzali van de tweede plaats te verdringen, maar dit was steeds mislukt omdat de Italiaan een voudig het tempo verhoogde. Na 63 km leek Wierstra meer succes te zullen hebben. Hij l:wam naast de Italiaan doch kon hem niet voorbijgaan. Pizzali ging wel door en vernietigde de illusies van Depaepe, die door hem van de kop werd gestoten. Nu begon de aftakeling in de achterhoede. Wagtmans ging „zwem men" en werd na 75 km gedubbeld. Even later ondergingen Koch, Depaepe en Jaco bi hetzelfde lot. Inmiddels waren echter Bucher en Ti moner, die hun krachten gespaard hadden, naar voren gekomen. Na 62 km hadden zij zich op de derde en vierde plaats achter Wierstra genesteld. En toen Wierstra na 84 km een mislukte aanval op Pizzali had gedaan, was Bucher er als de kippen bij om de Nederlander van de tweede plaats te verdringen. Het ging nogal onreglemen tair. Bij de aanval reed Bucher's gangma ker onder de blauwe lijn door en ging zelfs onder Wierstra door naar voren. Wier stra was kapot. Hij raakte los van de rol en werd na 90 km gedubbeld. Toen kwam Timoner. Hij had gewacht tot vlak na het duel tussen Wierstra en Bucher om de Zwitser aan te vallen en slaagde. Onge twijfeld zou deze rit een spannend slot ge kregen hebben als Timoner met Pizalli was gaan vechten om de titel. Zover kwam het dus niet. Om kwart over een in de nacht werd in het perscentrum in het Olympisch Sta dion bekendgemaakt, dat de Italiaanse stayer Pizzali, die kort voor het einde van de finale achter grote motoren viel, na in het Wilhelminagasthuis te zijn behan deld, naar zijn hotel was vervoerd. De ver wondingen waren niet van ernstige aard. De uitslag van het wereldkampioen schap achter grote motoren voor profes sionals over 100 km.: 1. en wereldkam pioen Timones (Sp.) Meuleman 1 uur 15 min. 45 sec.; 2. Bucher (Zwits.) Gros- limond op 125 m.; 3. Koch (Ned.) Wiers ma op 1 ronde en 200 m.; 4. Gomila (Sp.) Van Roey op 2 ronden en 170 m.; 5. De Paepe (Belg) Van den Bosch op 2 ron den en 300 m.; 6. Wierstra (Ned.) Van Ingelhem op 4 ronden en 300 m.; 7. Jacobi (W. Did) Schindler op 4 ronden en 350 m.; 8. Wagtmans (Ned.) De Graaf op 6 ronden en 210 m.; 9. Meier (Zwits.) Wamst op 11 ronden en 250 m. Advertentie gaat natuurlijk STBO0aae tm nurs BISCUITS, f TSFFWAMICKEN B.T. De uitslag van de finale amateurs achter grote motoren over 1 uur: 1. Van Houwe lingen (Ned.) Wiersma 80.730 km.; 2. De Coninck (Fr.) Lorenzetti op 1 ronde en 497 m.; 3. Meister (O. Did) Erdenberger op 7 ronden en 420 m.; 4. Buis (Ned.) De Graaf op 8 ronden en 130 m.; 5. Ho.nl (It.) Pellisari op 9 ronden en 10 m.; 6. Schindler (O. Did) Aurich op 11 ronden en 210 m.; 7. Van der Meulen (Ned.) Van Roey op 12 ronden en 380 m.; 8. Van denberg (Belg) Van de Bom op 13 ron den en 140 m.; 9. Uytterhoeven (Belg) Iotti op 18 ronden en 100 m.; 10. Smirnov (Rusl.) Saizer op 24 ronden en 200 m. De Spanjaard Timoner.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 13