Noodtoestand afgekondigd in vele delen van Oostenrijk OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bruggen meegesleurd door sterk gezwollen rivieren HET V/EER Nieuwe „Ontdekker" in polaire baan Kleurlingenleidster in Little Rock door blanken belaagd Aanpassing overheidspensioenen aan Weduwen- en Wezenwet Beroep op Eisenhower na vergeefse verzoeken om bescherming Tijdelijke regeling van 1 oktober af Vijf doden in het verkeer eè\H QRR1 before ijoii Siujl Wisselende bewolking Aan het strand Geschenk voor prinses Het woord is aan Bruggen bezweken Negen doden Fotohandel in spergebied Fotohandel Heupers en Lohr, Ons blad in Zandvoort In de krant van heden: Ontwapening UNO-zaak Retourcabine vanmiddag bij Hawaii verwacht GOUDEN RINGEN STUURMAN, COHEN 74e JAARGANG No 3G Grote Houtstraat 93, Haarlem. TeL 15293 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 Haarlems Dagblad 304e JAARGANG No 182 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op Schiphol arriveerde donderdag middag prins Feisal van Saoedi- Arabië voor een kort bezoek aan ons land. In de afgelopen nacht is op de rijksweg OldenzaalDenekamp in de buurtschap Beuningen een ongeluk gebeurd, dat een jongeman van 24 jaar het leven heeft ge kost. Een onbeladen trailer met aanhanger uit Emmeloord was op weg naar Duitsland om stro te halen voor een fabriek in Arnhem. De wagen werd bestuurd door de 21-jarige W. N. Koopman, een zoon van de eigenaar, naast hem zat de 24-jarige bijrijder A. Dijkstra uit Oudega (Fr.) Waarschijnlijk tengevolge van oververmoeidheid is de chauffeur in slaap gevallen. De wagen kwam in de berm, reed door de droge bermsloot, schampte enkele bomen op een boerenerf en kwam met een harde klap tegen de boerderij tot stilstand. De cabine werd ingedrukt. Chauffeur en bijrijder werden eruit geslingerd. De eerste werd slechts licht gewond. A. Dijkstra was er echter zeer ernstig aan toe. Hij overleed kort na het ongeluk. De 43-jarige motorrijder A. van Hal uit Amsterdam is op de Haarlemmerweg ter hoogte van de tweede molen geslipt.. Aan de bij zijn val opgelopen schedelbasisfrac- tuur is hij later in het Wilhelminagasthuis overleden. Bij het passeren van enkele wielrijders op de Garderenseweg in Uddel is de auto van de 40-jarige G. van der Hoorn uit Elsspeet geslipt en tegen een zandauto ge botst, die uit tegengestelde richting kwam. De heer Van der Hoorn werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Zijn auto werd totaal vernield. Op de Amsterdamseweg te Arnhem is een auto, bestuurd door de 13-jarige G. R. Beekman uit Ede, bij het passeren van een andere auto geslipt en tegen een transfor matorhuisje gebotst. De bestuurder kwam daarbij om het leven. De auto werd ver nield. De 56-jarige G. J. de Boer uit Aalsmeer, die op 16 juni langs de provinciale weg HaarlemHilversum aan het hooien was en bij het oversteken werd aangereden door een personenauto, is gisteren in de Mariastichting te Haarlem aan de opge lopen kwetsuren overleden. (Van onze correspondent in Wenen) SALZBURG, 14 augustus De stad Salzburg, waar wij ons op liet ogenblik met liet oog op liet muziekfestival be vinden, is met haar omgeving getroffen door een watersnood, zoals men sinds 1920 niet heeft meegemaakt. Het heeft hier twee dagen achter elkaar zo ge regend, dat de rivier de Salzach de watermassa's niet meer kan verwerken. Kelders en huizen in de oude binnen stad staan onder water en op verschei dene punten moet men de bewoners- evacueren. Vooral in restaurants en hotels is voor miljoenen schillingen ver loren gegaan, omdat de voorraden in de kelders onder water staan. Van de ber gen stroomt het water zo snel en met zoveel kracht naar het dal, dat men het ergste vreest voor de bruggen. In de stad Salzburg en in het gebied van Hal- lein is de noodtoestand afgekondigd. De telefoonverbindingen zijn grotendeels verbroken en de bruggen, die de oude stad met het nieuwere gedeelte verbin den, zijn op twee na afgesloten voor het verkeer, omdat zij ieder ogenblik kun nen inzakken. Gisteravond stonden dui zenden inwoners en duizenden toeristen aan beide oevers van de rivier te kijken naar het angstwekkende schouwspel van de kolkende, grijsgroene watermassa, die met een onvoorstelbare vaart voorbij joeg en bomen, huisraad, vee en auto's meesleurde. Het viadukt van de autosnelweg bij Bergheim over de Salzach scheurde, pn is in de avonduren met dreunend lawaai be zweken, zodat nu de verbinding met München is onderbroken. Volgens oogge tuigen gebeurde deze catastrofe in zeven minuten. De generale reptitie van het to neelstuk „Der Turm" moest worden afge zegd, daar men vreesde dat het dak van de schouwburg de druk van het regenwa ter niet zou kunnen doorstaan, maar in de avonduren ging de première toch door, omdat de regen iets af is genomen. Leter veroorzaakte het water van de Salzach een breuk in de dam aan de kant van Beieren, een haive kilometer ten noor den van het dorpje Tittmoning, zo meldt Reuter. Poltie, legereenheden en vrijwil ligers hadden de hele middag en avond gezwoegd om dit te voorkomen. Eerder op de dag was de dam reeds op twee plaat sen aan de Oostenrijkse zijde van de Salzach bezweken. In Raitenhaslach, een Beiers dorp aan de Salzach, stond het wa ter tot de tweede verdieping van de huizen. Advertentie i'BARTELJQRISSTR. HAARLEM 134^' LEIDSESTRAAT (BIJ .KÓNtösKÉ'ftf^tERQAM-T6tT2tó96 WOLLEN SPORÏÏRUBSN LITTLE ROCK (AFP) De voorzit ster van de vereniging ter behartiging van (le belangen der kleurlingen in Arkansas, mevrouw Bates, heeft in een telegram aan president Eisenhower om bijstand ver zocht. Zij zei dat de plaatselijke en fede rale autoriteiten hebben geweigerd de minimum bescherming, die zij verzochten te verlenen. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar een regenbui. Matige en in de kustprovincies af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Volledige weeiTapporten op pagina twee. Onbestendig weer met kans op een regenbui. Vrjj veel wind tussen zuid en west. Temperatuur ongeveer 25 gr. C. Temperatuur zeewater 19 gr. C. Laag water: 's morgens om acht en 's avonds om negen uur. Hoog water: 's middags één uur. Strand voor fietsen berijdbaar tot 's mor gens elf uur (van vier uur 's nachts af) en 'savonds van vijf uur tot negen uur. Op haar huis zijn verscheidene aansla gen gepleegd. Granaten werden gegooid en de ruiten werden doorboord door geweer schoten. Vrijwilligers, die de wacht voor haar huis betrokken, werden door de po litie van Arkansas gearresteerd wegens het verboden dragen van wapens. Latei- zijn zij na het storten van een borgsom vrijgelaten. (UPI) De vier negerleerlingen, die woensdag de rassenintegratie deden in gaan op twee middelbare scholen in Little Rock, hebben ook donderdag weer onge stoord hun klaslokalen bereikt. Bij de Hall school, waar zich woensdag geen inciden ten hadden voorgedaan, verliep ook nu al les rustig, toen de drie negermeisjes ar riveerden. Bij de centrale middelbare school, waar woensdag heftig gedemon streerd werd en de politie 24 mensen in hechtenis nam, stonden nu een man of vijf te kijken, toen de enige negerscholier aan kwam. Tevoren had de politie drie jongelui met zuidelijke vlaggen bij de school gevangen genomen. Later werd nog een vierde jon gen gearresteerd. Faubus in beroep LITTLE ROCK (Reuter) Gouverneur Faubus van Arkansas heeft een districts rechtbank in kennis gesteld van zijn plan om in beroep te gaan tegen een uitspraak van een federaal gerechtshof. Dit ge rechtshof heeft verklaard, dat wetten, door de Amerikaanse staten uitgevaardigd om rassenintegratie op de scholen te voor komen, in strijd zijn met de grondwet. Deze week zijn vier middelbare scholen in Little Rock, die op grond van rassen- scheidingswetten gesloten waren, her opend. Daar Prinses Irene op haar verjaardag met vakantie in Italië vertoefde, heeft een deputatie van het garderegiment fuseliers, dat haar naam draagt, gisteren in paleis Soestdijk het ver jaardagsgeschenk: een platenspeler en een koffertje voor grammofoonplaten, aangeboden. Frederik van Eeden: Goede smaak vraagt niet naar kostbaar heid. In het kasteel Mirabcll heeft men een nooddienst ingericht voor de evacués. De burgemeester van Salzburg heeft onmidel- lijk grote geldsommen ter beschikking ge steld voor de slachtoffers, in de eerste plaats voor de bewoners van het vluchte lingenkamp Itzing, van wie er ongeveer driehonderd alles hebben verloren en in pa nische schrik de b irakken moesten verla ten. De bruggen in de omgeving van Salz burg zijn alle bezweken: Hallein is ge heel van de buitenwereld afgesneden. De omvang van de aangerichte schade is voor lopig niet te schatten, maar zij loopt ze ker in de miljoenen. Op het ogenlijk lijkt het hoogtepunt te zijn bereikt en begint het water langzaam te zakken. De gouwmeur van de provin cie Salzburg heeft via de radio de bevol king opgeroepen vrijwillig hulp te verle nen en vrachtauto s en geldmiddelen ter beschikking, te stellen. De eerste hulp kwam van provinciale staten zelf. die een half miljoen schilling ter beschikking hebben gesteld. Een aantal dorpen in de omgeving van de stad kan alleen door middel van he likopters van levens- en geneesmiddelen worden voorzien. Ook op het ogenblik, dat wij dit bericht doorgaven, traden er tel kens storingen in -:1e telefoonverbindingen op. Er waren ook nog geen kranten ver krijgbaar. Alleen de radio functioneerde nog. Na Salzburg zijn de provinc.e Stiermar ken en de stad Steyr het zwaarst getrof fen. De stad zelf slaat voor de helft on der water. Hier loopt de rivier de Enns midden door de stad en heeft men het ver keer over de bruggen moeten stilleggen. Totnutoe zijn in de stad Steyr vier perso nen om het leven gekomen, onder wie een kind, dat de h-jn inliep en voor de ogen van zijn vader door het voorbijstor- mende water werd meegesleurd. De om geving van de stad staat onder water, zo dat honderden daar kamperende toeristen hun tenten haastig moesten verlaten en in de stad een onderdak moesten zoeken. De brug bij Scnladming is bezweken. Het autoverkeer over de Taurenpas is onmo gelijk geworden, zodat nu alle auto's door de tunnel bij Badgastein moeten worden gesluisd. De auto's slaan hier in een lange rij van kilometer op haar beurt te wachten en op de trein te worden gezet. Het riviertje de Mallnitz is een wilde kol kende stroom geworden, die huisraad en gedeelten van bossen en boerenhoeven mee sleurt. Het derde centrum van de watersnood is de omgeving van het vakantieoord Ischl, dat geheel van de buitenwereld is afge sneden. De huizen en villa's rondom de meren van het Salzkammergut staan on der water, ook de bekende villa van Léhar. In Ischl zelf, in St. Wolfgang met het be kende hotel im We;ssen Rössl en Ebensee werd de noodtoestand afgekondigd. Hier zijn twee bruggen over de Enns vernield. In Wenen zijn twee huizen ingestort. Karinthië, dat vorig jaar in augustus zo sterk onder de watersnood heeft geleden, bleef deze keer gespaard. Reuter meldt nader dat er tot dusver negen mensen om het leven zijn gekomen en dat het water in streken aan de Beierse grens nog stijgt. Biet scheepvaartverkeer op de Donau is stilgelegd. Het spoorweg- verkeer van Wenen naar Zwitserland is verbroken. De treinen moeten omrijden over München. Advertentie De klanten van ZANDVOORTSELAAN 163, HEEMSTEDE-AERDENHOUT, zullen a.s. zaterdag 15 aug. niet allen de zaak kunnen bereiken i.v.m. de afzetting voor de wielerwedstrijden. Zij kunnen echter wél terecht op ZANDVOORTSELAAN 101 (hoek Jac. Perklaan, Drogisterij Zandvoorter Allee). Bovendien kunnen bestellingen tot de grens van de gemeente Zandvoort worden bezorgd. Zoals reeds was bekend gemaakt is op 9 juli 1959 bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp inzake de herziening van de aanpassing van de overheidspensioe nen aan de ouderdomsverzekering en aan de Algemene Weduwen- en Wezenverze kering, alsmede een beperking van de aan spraak op een overheids-weduwenpen- sioen en op een overheids-wezenpensioen bij gelijktijdige aanspraak op een pen sioen of uitkering volgens de Algemene Weduwen- en Wezenverzekering. Het lag in de bedoeling dit wetsont werp zo tijdig in het parlement te behan delen dat het nog vóór 1 oktober in het Staatsblad zou kunnen verschijnen en tegelijk met de Algemene Weduwen- en Wezenwet op die datum in werking zou kunnen treden. Dit blijkt echter niet mo gelijk te zijn. De regering kwam hierdoor voor de keuze te staan zowel de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet als het wets ontwerp op een later tijdstip dan 1 okto ber in werking te doen treden en dan met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1959, of het tijdstip van in werking treden van het wetsontwerp uit te stellen tot 1 janua ri 1960 en voor het tijdvak 1 oktober 1959 tot 1 januari 1960 een voorlopige bijzonde re regeling te treffen met betrekking tot de beperking van de overheids-weduwen en wezenpensioenen bij gelijktijdig genot van een pensioen of uitkering krachtens de algemene weduwen- en wezenwet. Zowel om redenen van psychologische als van principiële aard bleek het uiter mate ongewenst voor de eerste oplossing te kiezen, zodat de regering heeft besloten aan de tweede oplossing de voorkeur te geven. Daarom is thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend ter voorzie ning in de aanpassing van de overheids- weduwen- en wezenpensioenen aan het pen_ Deze vreemdsoortige karper is gevan gen in het riviertje de Sevre bij Niort. Het dier heeft een afgeplatte bek als een bulldog. Aan de onderlip zit een soort vorkje voor het opprikken van het voedsel. sioen of de uitkering krachtens de Alge mene Weduwen- en Wezenwet gedurende het tijdvak van 1 oktober 1959 tot het tijd stip, waarop het wetsontwerp kracht van wet zal hebben verkregen. Deze voorlopige regeling sluit zo nauw mogelijk aan bij de wet van 20 december 1956 inzake een beperking van de uitbe taling van een overheidspensioen bij ge lijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet. Deze beperking komt in het algemeen hierop neer, dat voor ieder dienstjaar, waarnaar het overheidsweduwen- en we zenpensioen is of wordt geacht te zijn be rekend, twee percent van het bedrag van het pensioen of de uitkering krachtens de Algemene Weduwen- en Wezenwet op be doelde overheidspensioenen in mindering wordt gebracht tot een maximum van tachtig percent. De bezorging irnn onze courant bij de abonnees te Zandvoort zal zaterdag moge lijk door de te verwachten overstelpende drukte wat moeilijkheden opleveren, die tot vertraging kunnen leiden. Wij roepen de clementie van onze Zandvoortse lezers in, wanneer zij hun courant later dan ge woonlijk mochten ontvangen. Bij hen, die aan het wieier-po.r cours wonen, zal de be zorging pas kunnen geschieden na afloop van de icedstrijd rail zaterdag. Wij zidlen alles doen wat in ons vermo gen is om de bezorging zoveel mogelijk normaal te doen verlopen. Mocht een abonnee, door welke onvoorziene oorzaak ook, tenslotte toch geen krant hebben ont vangen, dan bestaat de mogelijkheid een krant af te halen bij de heer Hermeling, L' Amiestraat 17. pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws 2 Effecten en Geld markt 2 Van dag tot dag3 Op de Praatstoel3 Kunst in de kelders van Eze 3 Agenda 4 Feuilleton 4 Radio en Televisie 4 Uitgaan in Haarlem4 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Beurs 7 Zandvoort in hoogseizoen 9 Experimentele woningen 11 Sport13 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S'. NEW YORK (Reuter) Dag Ham- marskjoeld, de algemene secretaris van de UNO, heeft op een persconferentie ge zegd, dat de ontwapening in laatste in stantie een probleem is, dat door de UNO moet worden behandeld. VANDENBERG (Reuter) De Ame rikaanse luchtmacht heeft donderdagmid dag van het vliegveld Vandenberg in Ca- lifornië een nieuwe kunstmaan van ruim 750 kilo gelanceerd, die een baan over de beide polen is gaan beschrijven. De satel liet is bedoeld om bepaalde methoden te onderzoeken waarmee men de mens na een ruimtereis veilig hoopt te kunnen la ten terugkeren. Van vier voorafgaande lanceringen kwamen twee satellieten een ervan met vier muizen aan boord nooit in hun baan en van twee andere werd de capsule nimmer teruggevonden. De „Ontdekker-5" ging de lucht in met een Thorraket als eerste trap en een spe ciaal ontworpen tweede trap van de Lock- heedfabrieken. Bij de start woog het ge hele gevaarte nagenoeg 50 ton. Als de sa telliet een voldoende stabiele vlucht heeft gekregen en de capsule met succes is uit geworpen, zullen acht vliegtuigen de ruim tecabine tijdens haar parachuteval boven de Stille Oceaan trachten op te pikken. De capsule zelf weegt 150 kilo. De vliegtuigen hebben voor de opvang- operatie, die van Hawaï af geleid wordt, slechts tien minuten de tijd. Daarna ne men schepen het zoeken over. De Thor was voorzien van een nieuw soort brand stof, een dichter type kerosine dan totnog toe gebruikelijk was, dat meer energie en dus meer snelheid geeft. De tweede trap is de eigenlijke satelliet, Agena genoemd, waaruit vrijdag bij de zeventiende omwenteling om de aarde automatisch de bus met instrumenten wordt losgemaakt, die naar de aarde moet terugkeren. Volgens de controlestations in Alaska, die meedeelden, dat de kunstmaan haar eerste omwenteling had voltooid, zijn de radioseinen duidelijk hoorbaar. In de loop van de avond werd bekendge maakt, dat de Ontdekker in zijn baan is gekomen. De baan van de kunstmaan ligt op 720 tot 218 km. van de aarde. De omlooptijd van de satelliet is 94 minuten. De radio- seinen zijn bijzonder duidelijk, waaruit men opmaakt dat de kunstmaan zeer sta biel in haar baan loopt. Bij de Hawaï-eilanden liggen talrijke schepen, waarop men naar de satelliet uitziet. Hedenmiddag zal de capsule wor den uitgeworpen. De satelliet, die elke ne gentig minuten een baan om de aarde vol tooit, bevat onder meer een infrarode ap paratuur, die deel uitmaakt van het in strument om de satelliet in evenwicht te houden. Advertentie JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1