LICHTE REACTIE OP DE BEURS IS EEN GOED VERSCHIJNSEL V&ikcJk Groen Co PANDA EN DE MEESTER-BESCHAVER De boterexport naar Frankrijk Effecten -en Geldmarkt Aandeel van de K.L.M. daalde Wereldnieuws Morgen ook opklaringen NAAIMACHINES Europese economische opleving zet zich krachtig voort 2 Trekking Premielening Amsterdam 1959 1 Produktie-index gestegen CentraBe Verwarming OSiestook-instaliaties Het transatlantisch luchtverkeer Uit 300 bussen 30.000 ideeën De Engelse handelsbalans Haringcontract met Israël Duits atoomenergieplan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland OP VAKANTIE: f3iq(?£N MEe! DE LEEUWEN rt ri VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 (Van onze financiële medewerker) De boog ban niet altijd gespannen zjjn. Zelfs niet in een tyd, zoals de effectenhandel nauwelijks eerder heeft gekend en waar in nagenoeg alle factoren, welke die handel beïnvloeden, in opwaartse richting stuwen. En dat dus, gelijk deze week het geval was, de koersstijging, welke nu reeds circa anderhalf jaar aanhoudt, af en toe door een min of meer scherpe reactie wordt onderbroken, is alleszins verklaarbaar en ook gelukkig. Want niet alleen komt men, naarmate de koersen hoger stijgen, voor de vraag te staan of de beurskoersen nog wel met de werkelijkheid kloppen, maar bovendien nemen de minder serieuze kopers, wie het alleen om koerswinst te doen is, in aantal toe en zij verzwakken de technische positie van de markt, waardoor deze dus voor storingen in de atmosfeer gevoeliger wordt De verwachting, velen zullen zeggen de vrees, dat Eisenhower zich door de vriendelijkheden van Kroesjtsjev tot een in krimping van het gigantisch defensie-apparaat zal laten be wegen, was ditmaal zulk een storing en gaf de stoot aan een toevloed van verkooporders op de New Yorkse beurs, die het indexcijfer voor industriële aandelen in een paar dagen met 20 a 25 punten deed dalen en ook op de Europese beurzen in een forse koersdaling haar weerslag vond. Het is, vooral nu Eisenhower, alvorens de Russische leider te ontmoeten, ruggespraak houdt met de politieke kopstukken van Frankrijk en West-Duitsland, allerminst zeker dat het in de Verenigde Staten tot een noemenswaardige vermindering van de bewapening zal komen, maar dat de vrees voor een verduur zaamde vrede op de beurzen tot verkopen heeft geleid kan in elk geval als een heilzame sanering van de marktpositie worden beschouwd. Wie ook deze week kennis heeft geno men van wat omtrent de conjunctuuront wikkeling in de V.S. en in Europa is ge publiceerd, moet tot de conclusie komen dat de trouwens reeds weer tot staan ge brachte koersdaling daarmee geen ver band heeft kunnen houden. Want we staan nog altijd voor het wonder van een econo mische opgang, die tot dusver in de V.S. ook door de staking in de staalbedrijven niet wordt tegengehouden. Ook in de ko perindustrie wordt thans gestaakt. Of schoon de Europese economie de laatste jaren van Amerika minder afhankelijk is geworden, toch kan wel als vaststaand worden aangenomen dat een terugslag in dat land ook de ontwikkeling van het be drijfsleven in ons werelddeel zal beïnvloe den. De vraag of en in hoeverre de maat schappelijke welvaart in Amerika zal blij ven toenemen, houdt daarom c ">k in de naaste toekomst voor de landen in West- Europa en haar beurzen grote betekenis. Een feit is dat tijdens het eerste halfjaar en met name het tweede kwartaal van 1959 het economisch aspect in de V.S. grondig is gewijzigd, zodat met uitzonde ring van de vliegtuigindustrieën, alle sec toren van het Amerikaanse bedrijfsleven aanmerkelijk grotere winsten hebben kun nen behalen. Wat het tweede kwartaal be treft, zien we bij voorbeeld bij de textiel ondernemingen een vooruitgang van meer dan 500 percent, bij de automobielmaat schappijen een stijging van 300 percent, bij de staalindustrieën van 163 percent, bij de mijnbouw- en metaalondernemingen van 123 percent, terwijl voor een totaal van 336 industrieën het accrès 78 percent bedraagt, voor de spoorwegen 149 percent en voor totaal 428 maatschappijen gemid deld ruim 75 percent. V.S. minder concurrerend Dit is te meer opmerkelijk omdat, zoals in een rapport van het G.A.T.T. nog eens wordt medegedeeld, het aandeel van de V.S. in de wereldhandel sinds 1948 voort durend is achteruitgegaan en de export- ontvanssten in 1958 ca 21/* miljoen dollar kleihei waren dan in 1957, waarvan iVi miljard dollar op rekening komt van West- Europa, dat daarentegen zijn exporten naar de V.S. met A miljard dollar heeft zien stijgen. Dit proces heeft zich ook in de loop van 1959 voortgezet, zoals bij voor beeld uit de handelscijfers van West-Duits land, Engeland en ons land duidelijk blijkt en het is dus geen wonder dat het G.A.T.T. tot de conclusie komt dat de Amerikaan se industrie, als gevolg van het herleefde produktievermogen van West-Europa, de laatste jaren gaandeweg kwetsbaarder is geworden. Hierin ligt voor een groot deel ook de reden waarom de Amerikaanse staalfabrikanten in hun onderhandelingen met de stakingsleiders onverzettelijk blij ven en de regering voor een algemene prijsstijging, welke na een loonsverhoging in de leidende industrieën wel niet zal kun nen worden voorkomen, beducht is. Daar- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Handelskringen in Parijs hebben van daag medegedeeld, dat Frankrijk onge veer 2.500 ton Nederlandse boter zal im porteren onder het op 4 augustus geopen de invoercontingent. De boter dient vóór 24 augustus te zijn ingevoerd. Het minis terie van Landbouw in Frankrijk heeft nog geen mededeling gedaan over de hoeveel heid boter, die uit Nederland zal kunnen worden ingevoerd. Aangenomen wordt dat de in te voeren boter gemakkelijk zal kun nen worden verkocht, omdat de droogte tot gevolg heeft gehad dat de boterpro- duktie in de diverss streken in Frankrijk 10 tot 30 percent geringer is dan in andere jaren. De handel wijst erop dat de huidige situatie ongewoon is: het is redelijk om aan te nemen dat Frankrijk volgend jaar of het jaar daarop weer boterexporteur zal zijn. Gisteren is de trekking gehouden van de 2y2% Premielening Amsterdam 1959 I. Uitgeloot werden 120 obligaties, waarbij de premie van 100.000 viel op obligatienum mer 10 van serie 15966, die van 50.000 op nummer 1 van serie 3019, die van 20.000 op nummer 9 van serie 14509, die van 10.000 op nummer 6 van serie 15966 en die van 5.000 op nummer 7 van serie 14509. De volgende vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000 elk: nummer 3 van serie 14509, nummer 10 van serie 3019, nummer 8 van serie 15966 en nummer 6 van serie 6004. Voorts zagen de bezitters van de volgende vijf obligaties zich een premie van 500 toevallen: num mer 2 van serie 17304, nummer 10 van serie 14784, nummer 2 van serie 3019, nummer 9 van serie 4657 en nummer 2 van serie 6004. Tenslotte werden 105 niet hierboven ge noemde nummers uitgeloot met 125 elk. door immers zou het concurrentievermo gen van de V.S. verder worden verzwakt en mogelijk een nieuwe periode van infla- intreden. Reeds thans moet worden onstateerd dat de kosten van levenson- _rhoud in de V.S. langzaam stijgen en hoger zijn dan ooit te voren. In dit verband is het een gelukkig ver schijnsel dat aan de stijging van de rente stand, welke reeds gedurende enige tijd in de V.S. kon worden waargenomen, een einde schijnt te zijn gekomen. Hierop wijst in elk geval de lichte koersstijging op de obligatiemarkt, waarvan het indexcijfer, na in dit jaar van 86.58 tot 82.87 te zijn ge daald, deze week weer tot 83.60 is verbe terd. Men staat in dit opzicht in de V.S. voor open vragen, zowel wat betreft de noodzakelijke financiering van de over heidsuitgaven als de nieuwe investeringen van het Amerikaanse bedrijfsleven, welke laatste bij een verdere toeneming van de vraag niet kunnen uitblijven en door de nationale besparingen zullen moeten wor den gedekt. Hoe dit proces zich zal ont wikkelen kan met geen mogelijkheid wor den voorspeld en het blijft daarom ook on zeker of het gelukken zal in de V.S. een waardevermindering van het geld tegen te houden. Buitenland trekt Ten aanzien van Europa geldt die onze kerheid uiteraard ook, maar tot dusver krijgt men wel de indruk dat de nationale besparingen een redelijk tegenwicht vor men van de langzaam toenemende inves teringen. Zo heeft bij voorbeeld de minis ter van Economische Zaken in West-Duits land. prof. Erhard, er met voldoening op gewezen dat de interestvoet in een jaar tijds met 2 a 2 '/spercent is gedaald, zodat thans weer 5 percents leningen kunnen worden geplaatst. De welvaart in West- Duitsland is onmiskenbaar, ze blijkt naar alle kanten. In 1958 zijn de particuliere be sparingen tot DM 12.6 miljard opgelopen tegen DM 10.9 miljard in 1957 en DM 7 mil jard in 1956 en dat hiervan geen gering deel in het buitenland wordt belegd, valt nog bijna dagelijks op de beurzen van Am sterdam, Londen en Zürich te merken. In Zwitserland maakt men zich niet alleen over deze Duitse aankopen op de effecten beurs, maar ook over de Duitse penetratie in het Zwitserse bedrijfsleven zorgen, nu tal van ondernemingen zich reeds in Duit se handen bevinden Hier staat tegenover dat ook de buiten landse belangen bij het Duitse bedrijfsle ven toenemen en blijkens de Duitse bladen met name een Amerikaanse invasie kan worden waargenomen, mede waardoor thans reeds circa 15 percent van het kapi taal der Duitse vennootschappen zich in het buitenland bevindt. Ten onzent doet zich als bekend eenzelfde verschijnsel voor en in geheel Europa is thans een proces van economische integratie gaande, dat tot dusver voor de verschillende landen blijk baar nog geen nadeel heeft gebracht, maar integendeel de algemene welvaart bevor dert. Nederlandse export stijgt Het strekt tot grote voldoening dat ons land in deze onderlinge uitwisseling van kapitaal en goederen niet achterblijft en tal van Nederlandse bedrijven in hun tus sentijdse mededelingen gewag kunnen ma ken van een toenemende export, waarop trouwens ook de cijfers van de buitenland se handel wijzen. Zo heeft de metaalin dustrie in het eerste halfjaar haar uitvoer tot 1336 miljoen kunnen vergroten, na dat ze van 1142 miljoen in de eerste zes maanden van 1958 reeds tot f 1232 miljoen in de tweede helft /an dat jaar was geste gen. Ook de papierindustrie, die in 1958 een minder goed jaar had, kon in de eerste zes maanden van het lopende jaar haar produktie aanmerkelijk vergroten en ook een groter deel daarvan exporteren en van de textielindustrie kan hetzelfde wor den gezegd. Het is, als gezegd, goed dat de effecten beurs, wat de aandelenmarkt betreft, af en toe de pas inhoudt of een paar schreden teruggaat, maar voor zover men dit op de voorhanden gegevens kan beoordelen, blijkt aan de industriële opleving in ons werelddeel en ook in ons land nog geen einde te zijn gekomen. Advertentie y Heerlijk na een bad KORSTJES 27 cent per pakje van 6 stuks In juni (24 werkdagen) was, blijkens het CBS, de algemene produktie-index (basis 1953 100) 146 tegen 136 in mei en 130 in juni 1958. Dezelfde indexcijfers, gecorri geerd voor seizoen en lengte van de maand, waren respectievelijk 138, 138 en 127. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 „Air Travel", een Amerikaans lucht vaarttijdschrift, publiceert in het augustus nummer gegevens van de International Air Transport Association (I.A.T.A.) die betrek king hebben op de resultaten van de zes grootste luchtvaartmaatschappijen in het transatlantisch verkeer over de laatste ja ren en tevens de sterke groei aantonen van het Noord-Atlantisch verkeer in de eerste drie maanden van 1959. In het jaar 1958 had Pan American 26,4°/n van het totale transatlantisch verkeer tot zich getrokken met Trans World Airlines op de tweede plaats met 15,2°/o, de BOAC als derde met 11,4%, de Scandinavian Air lines System als vierde met 9,8"/n, Air France als vijfde met 8,6 en de KLM als zesde met in totaal 7,4°/o. In vergelijking met 1954 is het percentage van de KLM in het totale vervoer naar beneden gegaan van 8,6% tot 7,4°/o. Bij de berekeningen zijn de verbindingen tussen Europa en de west kust van Amerika, dus naar Los Angeles en San Francisco, in aanmerking genomen. In het eerste kwartaal van 1959, dus over de maanden januari, februari en maart, vielen wederom afwijkingen te noteren, hetgeen zonder twijfel door het inzetten van de Boeings (Pan American) en van de Cornets (BOAC) mede veroorzaakt werd. Pan American heeft over het eerste kwar taal van 1959 32,3% van het totale passa giersvervoer op de transatlantische lijnen tot zich getrokken met BOAC op de twee de plaats met 13,6%. Trans World Airlines is gezakt naar de derde plaats met 11% en daarna volgen nog Air France met 8.4%, de SAS met 7% en de KLM met 6,8%. Van de zijde van de KLM deelt men ons mede, naar aanleiding van de publicatie der IATA-passagierscijfers van het trans atlantisch luchtverkeer over 1958 en de eerste drie maanden van 1959, dat de re sultaten van de lijn naar Houston van de maatschappij niet in de berekeningen zijn opgenomen, hetgeen wel het geval is ge weest met de diensten van andere lucht vaartmaatschappijen op de Amerikaanse luchthavens aan de westkust, Los Angeles en San Francisco. Neemt men Houston wel in de berekening op dan komt men voor de KLM voor het jaar 1958 niet op een per centage van 7,4 van het totale vervoer, maar op 7,7. Voorts is de KLM van oordeel dat de Ongeveer 300 bedrijven en diensten in ons land hebben een ideeënbus, die in 1958 in totaal meer dan 30.000 verbete ringsvoorstellen opleverden. Hiervan konden circa 9.000 ideeën (30 percent) in toepassing worden gebracht. Deze bruik bare ideeën brachten voor de inzenders gezamenlijk een beloning op van 350.000 gulden, dat is een uitkering van bijna 39 gulden per aanvaard idee. Deze ge gevens zijn bekend geworden door een enquête die 't Ideeënbuscentrum van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) onlangs als elk jaar heeft ingesteld. Het merkwaardige is dat de uitslag globaal genomen vrijwel gelijk is aan die van het vorige jaar. gegevens van een maand luchtvervoer in het zeer drukke zomerseizoen een ander beeld te zien geven dan die over het eerste kwartaal van 1959. Als voor beeld geeft de KLM thans de maand cijfers van 28 juni tot 25 juli van dit jaar en met Houston erbij heeft de KLM in die maand 8,5 percent van het totale passagiersvervoer op de trans atlantische lijnen tot zich getrokken. Telt men het chartervervoer er bij op, een belangrijk deel van het vervoer bij de maatschappij, dan komt men zelfs tot negen percent. Voorts vernemen wij van de KLM, dat de maatschappij over het gehele jaar 1958 de tweede plaats in het vrachtvervoer over de transatlantische routes innam met twin tig percent van het totaal. Pan American neemt in dit vrachtvervoer de eerste plaats in. Blijkens door het Engelse ministerie van Financiën gepubliceerde voorlopige cijfers is de stijgende lijn in zowel invoer als uit voer van het Verenigd Koninkrijk in het tweede kwartaal ook in juli gehandhaafd gebleven. In de maand juli werd voor een waarde van 287,8 miljoen pond sterling, dat is voor £36 miljoen meer dan n juni, uitgevoerd en voor 353 miljoen inge voerd, een stijging van 21 miljoen ten opzichte van de maand juni. De wederuit voer had in juli een waarde van 9,3 miljoen. De waarde van de invoer heeft de waarde van de uitvoer en wederuitvoer in juli overtroffen met 55,9 miljoen. Dit invoeroverschot is 14 miljoen geringer dan over juni, doch bijna 19 miljoen groter dan het maandgemiddelde over de eerste helft van 1959. De onderhandelingen over uitbreiding van de in de vorige week tussen de Israë lische regering en de Nederlandse Bond van Haringhandelaren gecontracteerde hoeveelheid gezouten haring zijn vandaag afgesloten met als resultaat dat de totale hoeveelheid wordt verhoogd tot 21.000 va ten gezouten haring, welke geleverd zullen worden in het tijdvak van november 1959 tot en met maart 1960. De verscheping vindt zoals gewoonlijk plaats van Rotter dam uit naar Tel Aviv en Haifa. De uit breiding van de hoeveelheid is tot stand gekomen volgens een bij beide partijen be staande wens. Het Westduitse instituut voor econo mische onderzoek zegt in een rapport dat het in de bedoeling ligt voor 1965 vier of vijf grote atoomcentrales en een aantal experimentele installaties te bouwen. Sa men zouden zij ongeveer twee en een half miljard kwu per jaar kunnen leveren het equivalent van een miljoen ton steen kool. Krupp en Brown-Boveri hebben een contract getekend voor de bouw van een kernreactor te Jülich in Noordrijn-West- falen. Hij is ontworpen door de 36-jarige Westduitse atoomgeleerde dr. Rudolf Schuiten en het wordt de eerste ter we reld die met zeer hoge temperaturen werkt. Het vermogen zal 16 megawatt zijn. 29. „Hoe gaat dat nu, zo'n duel?", vroeg Smithy knorrig. „Wat moet ik nu doen?" „Het is heel eenvoudig", zei Panda, terwijl hij de helm over Smithy's hoofd stulpte. „Het is allemaal afgesproken werk. U rijdt op de ridder toe, u zorgt, dat u hem mist met uw lans en dan laat u zich vallen „Vallen?", kreet Smithy. „In dit malle, zware pak„Wilt u dan liever trou wen met die dame?", vroeg Panda. „Nee nee, ik laat me wel vallen", zei Smithy treurig. „Enzoudt u die sigaar niet uit uw mond doen?", vervolgde Panda. „Die staat zo raar bij een toernooi!" „Hèschreeuwde Smithy nijdig. „Doe mijn helm maar af! Ik doe niet meer mee! Ik trouw wel„Nu ja, het hoeft niet", zei Panda sussend. „Laat u die sigaar maar zitten. Het is toch allemaal maar een spel letje. Nu, veel plezier, mijnheer Smithy!" Maar het was helemaal niet plezierig voor mijnheer Smithy. De roverhoofdman, ver borgen in het harnas van de ridder, galop peerde met volle kracht op hem af, zijn lans trof Smithy met een vreselijke stoot en deze stortte rammelend en krakend op de grond. Panda zag dit met verbazing en verontwaardiging. „Lieve help", mompelde hij. „De ridder zou heel zachtjes doen. Wat zou er wel gebeurd zijn, als hij echt hard had toegestoten?" De kosten van levensonderhoud in Frankrijk Het jongste officiële indexcijfer over de kosten van levensonderhoud in Frankrijk is zodanig ge stegen dat deskundigen van mening zijn, dat in november aanstaande een verhoging der mini mum-lonen met twee percent nodig zal zijn. Het indexcijfer steeg einde juli tot 119.10 percent. Indien het gedurende twee achtereenvolgende maanden meer dan 119,27 percent bedraagt zoals men verwacht, zullen de minimumlonen dien overeenkomstig moeten worden verhoogd. Engelse boterimport verruimd De Board of Trade heeft bekendgemaakt, dat met ingang van 13 augustus de beperkingen op de invoer van boter uit het dollargebied opgehe ven zullen worden. Boter mag in Engeland reeds zonder beperking op de hoeveelheden uit West- Europa en enige andere niet tot het dollargebied behorende landen worden ingevoerd. Voor de invoer van boter uit Oost-Europa gelden contin genten. De genaaste Nederlandse bedrijven De Federatie van Indonesische Vakbonden heeft in een brief aan de regering gevraagd dat alle Nederlandse handelszaken die genationali seerd zijn, door de staat zullen worden beheerd. Volgens de brief bestaan er aanwijzingen dat deze ondernemingen tot particuliere Indonesische zaken zullen worden gemaakt. Staking bij Morris Na een dag van onderhandelingen hebben werkgevers en werknemers van de Morrisfabriek te Cowley in Engeland overeenstemming bereikt over overplaatsing van een werknemer naar een andere fabriek, waardoor een grote stilstand in de auto-industrie vermeden kon worden. Zwitserse „werkloosheid" Van de 5,3 miljoen Zwitsers waren er op 31 juli 760 (zevenhonderd zestig) werkloos, het laagste aantal dat ooit op de Zwitserse arbeidsbureaus geboekt werd. Bovendien werken op het ogen blik ongeveer 300.000 buitenlanders in Zwitserland. Ambtenaren krijgen televisie In Nigeria zullen de ambtenaren kredieten met gemakkelijke terugbetalingsvoorwaarden krijgen, om televisietoestellen te kopen. Er zijn duizend toestellen besteld voor installatie in scholen, zie kenhuizen en andere overheidsinstellingen. UPI. Russen gaan afbetalen Radio Moskou heeft aangekondigd dat de Rus sen ook op afbetaling zullen kunnen kopen. Zij moeten 25 percent van de prijs bij de koop be talen en de rest in zes gelijke maandelijkse ter mijnen. Als de kopers ophouden te betalen, komt er niet iemand van het financieringsinstituut aan de deur kloppen. Radio Moskou zei. dat in dat geval de koper extra tijd krijgt. Als hij helemaal niet meer betaalt geeft hij het artikel terug en krijgt zijn geld gerestitueerd, behalve een bedrag voor het gebruik van het goed. Advertentie 'BtgTS&i plastic jassen v.a. 6.®° Advertentie naar Voor uw 7S/g'Be/i Gen. Cronjéstraat 59 hoek Kloosterstr Haarlem - Telefoon 52431 73fe"Bcfr Advertentie Gen Cronjéstraat 40-44. Haarlem, Tel 54fi7t De langste. Donderdag is met de bouw begonnen van de Verrazano-Narros- brug tussen Brooklyn en Staten Eiland. Het zal de langste hangbrug ter wereld worden. De brug, die in 19C7 voltooid moet zijn en 320 miljoen dollar gaat kos ten, zal 2.038 meter lang zijn van anke ring tot ankering. Het opgehangen ge deelte zal 18 meter langer zijn dan dat van de Golden Gate brug in San Fran cisco, die op het ogenblik de langste ter wereld is. Drie polen. Het Russische instituut voor onderzoek in de poolgebieden te Le ningrad is begonnen aan de voorberei ding van de vijfde expeditie naar het zuidpoolgebied, zo bericht Tass. Het ex peditieschip „Ob" zal binnen twee a drie maanden vertrekken om de vorige ex peditie af te lossen. Bij de nieuwe expe ditie zal een poging worden gedaan de drie polen te doorkruisen: de geografi sche pool, de geomagnetische pool en de „pool van de be'aekkelijke ontoeganke lijkheid." Vastendag. Jeruzalem stond donderdag in het teken van de astendag ter herinne ring aan de verwoesting van de eerste en tweede tempel. Woensdagavond begon het vasten, dat 25 uur duurt. Alle res taurants en amusementscentra sloten. De straten waren donderdag verlaten. Uit de synagoges klonken de oude klaag zangen op. Talrijke gelovigen, onder wie president Itzjak Ben Zvi baden voor de terugkeer van geheel Jeruzalem naar Israel. Drijfjacht. De politic van Nairobi (Ke nya) heeft een giote drijfjacht georga niseerd op zeven Afrikanen, die woens dag inbraken in de woning van een Euro. pees gezin en de bewoners, een bejaard echtpaar, neerstaken. Beiden verkeren in ernstige toestand. Ernaast? De subcommissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft besloten t,er plaatse een onderzoek in te stellen naar de juistheid van pers berichten, dat Amerikaanse hulpverle ning aan Zuid-Vietnam „in de verkeer de zakken" terechtkomt. Zender. Met het placet van de kerkelijke overheid zal in Manilla op de Philippij- nen een radiozender van 200 kw. wor den opgericht voor het voorzien van het Verre Oosten en zeer in het bijzonder communistisch China, met nieuws uit de katholieke wereld. Salarisverhoging. De 160.000 arbeiders in de suikerfabrieken van de Argentijnse provincie Tucuman, die sedert 26 juli in staking zijn, hebben donderdag het werk hervat. De salarissen zullen met 70 percent verhoogd worden. Woningtoewijzing. Leden van de Ameri kaanse marine hebben een huisje ge bouwd voor Amerika's eerste ruimte apin (Baker) en haar echtvriend. De deskundigen wilJen zich er namelijk van overtuigen of mogelijke blootstel ling aan straling geen nadelige gevol gen zal hebben voor het nageslacht van „Baker". Late invloed. Een Italiaans gepensioneer de droomde, dat de vroegere Italiaan se fascistische dictator, Mussolini, op een massabijeenkomst aanwijzingen gaf voor de cijfercombinaties waardoor men het nationaal lottospel kon winnen. De volgende ochtend speelde de man de drie cijfers, die hij zich nog herinnerde 2-10-24, waarmee hij 425.000 lire won. Wie daar? In Rovereto in Noord-Italië is donderdag in allerijl een man naar het ziekenhuis gebracht, die een hartaan val had gekregen na een ontmoeting met een leeuw. De man zat thuis rus tig zijn krantje te lezen, toen er geklopt werd. Toen hij opendeed zat er een leeuw op de stoep. De man sloeg on middellijk de deur dicht en zakte bewus teloos op de mat ineen. Op hetzelfde ogenblik arriveerde de politie, die de leeuw, ontsnapt uit een circus, wist te vangen vóór er verder ongelukken kon den gebeuren. Gravers. Een groep van 23 studenten ver dient een vakantre in Italië door mee te helpen aan de opgravingen in de do de stad Herculanum, die tezamen met Pompei bij de uitbarsting van de Ve suvius in het jaar 79 werd begraven. Er zijn in totaal 23 studenten tien Nederlanders, acht Fransen twee No ren, twee Australiërs en een Duitse. Door Afrika. Secr etaris-gene raai Ham- marskjoeld van de UNO za' van 23 de cember tot 25 januari 1960 een uitge breide tournee door Afrika maken. Hij zal 19 landen en gebieden bezoeken. Dit heeft hij donderdag op een perscon ferentie gezegd. Het K.N.M.I. deelt mede: De oceaandepressie, die gisteren Ierland naderde, werd in de afgelopen nacht aan zienlijk dieper en koerst nu langzaam naar het noorden. Vanmorgen om 7 uur was de luchtdruk in het centrum gedaald tot 965 millibar. Voor de oceaankust van Ierland stak een zware storm op waarmee koelere lucht van de achterkant van de depressie snel in de richting van Engeland werd gevoerd. Morgen zal ook ons land geheel in deze luchtstroming zijn gelegen, maar aangezien de depressie zich nu verder van ons land verwijdert zullen flinke opklarin gen voorkomen met slechts op enkele plaatsen een regenbui. De depressie, die de afgelopen dagen zware regenval in Oosten rijk bracht, vult nu boven de Balkan ver der op. Boven Noordwest-Rusland hand haaft zich een krachtig hogedrukgebied met overwegend zonnig weer in Zweden en Finland. WERKRAPPORTEN Zaterdag 15 augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.06 uur. Maan op 17.47 uur, onder 1.53 uur. Maanstanden 18 augustus 13.50 uur volle maan. 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 14 augustus Hoog water 11.37 en uur. Laag water 6.53 en 19.22 uur. Zaterdag 15 augustus Hoog water 0.14 en 13.01 uur. Laag water 8.21 en 20.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen c w binnen- en buitenland d W H Neerslag laatste 24 uur s-5 E O S u 0) c3 Den Helder regen z 25 1 Ypenburg zwaar bew. z 24 2 Vlissingen regen z 23 1 Eelde licht bew. zzo 28 0 De Bilt regen zzo 25 0,5 Twente zwaar bew. zo 26 0 Eindhoven regen z 24 0,6 Zd Limburg regen z 25 1 Helsinki onbewolkt O 23 0 Stockholm licht bew. ozo 26 0 Oslo regenbui ono 24 0,1 Kopenhagen /.waar bew ozo 23 0 Aberdeen regen zo 17 3 Londen onbewolkt zw 22 5 Amsterdam motregen zzo 25 1 Brussel regen zzo 23 2 Luxemburg regen z 24 1 Parijs geheel bew. zzw 25 11 Bordeaux zwaar bew. windst. 26 2 Grenoble zwaar bew. windst. 27 0 Nice half bew. nnw 28 0 Berlijn licht bew. O 27 0 Frankfort licht bew. ono 29 0 München onbewolkt zzw 18 0,4 Zürich mist w 24 0 Genève zwaar bew n 24 0 Locarno licht bew. windst. 28 0 Wenen regen ono 25 0,1 Innsbruck half bew. windst. 16 1 Belgrado zwaar bew. zw 27 0,2 Athene onbewolkt w 32 0 Rome onbewolkt windst. Ajaccio zwaar bew. no 27 0 Madrid half bew. windst. 31 0 Mallorca onbewolkt nno 29 0 Lissabon motregen wnw 26 0

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2