Horen en zien Uitgaan in Haarlem BYIBEHDITS NIEUW BOOD De man aan de top „TSJIK, TUKIE EN TOKA" Agenda voor Haarlem Bollenkweker „zigzagde" in auto van Aalsmeer naar Haarlem Voor rit-onder-invloed twee maanden cel en twee jaar niet-rijden geëist radio AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Mislukt blijspel Toon Hermans Baak een einde aan nw aambeien-klachten. Hemotabs helpen U De radio geeft vrijdag T e le visie pro gramma Bezwaren tegen te hoge Europese honoraria HAARLEMSE RECHTBANK Domaniale mijn wordt dieper Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws J LEZEN EN LATEN LEZEN je reinste bessenjenever! \'k Drie maanden geëist tegen Amerikaan Dood van wielrijdster veroorzaakt door Cameron Hawley Wild vertrapt akkers op de Veluwe VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 Na het journaal, waarin onder andere de Nederlandse zonsverduisteringsspecia listen in het volle licht werden gesteld, had Jan Willem Hofstra een bijzonder aan trekkelijk gesprek in „Vademecum" met prof. dr. F. van Thienen, hoogleraar aan de Rijksakademie voor Beledende Kunsten te Amsterdam. Onder het motto „van staart tot baard" behandelde de hoogleraar op plezierige wijze de modewijzigingen in de loop der eeuwen en hun samenhang met het denken en het mensbeeld. Met foto's en prenten illustreerde hij de wijzigingen van top tot teen en het slot was natuurlijk dat de kijkers in hun eigen tijd belandden. Het muzikale blijspel van Toon Rammelt bleek helaas zelfs geen belofte voor de toekomst in te houden. Het was een nogal letterlijk uitgewerkt zedelesje over de noodzaak van samengaan van geluk en wijsheid, twee nogal veelzijdig te inter preteren begrippen die Rammelt onbenul lig uitbuitte. De tijd van handeling was de late Middeleeuwen maar die zijn onschul dig aan Rammelt. De spelers deden hun best. De kijkers moesten het nog meer Beeldschermer In het K.R.O.-televisieprogramma van dinsdag 22 september zal aandacht worden besteed aan de film van Toon Hermans, waarvan de première in de loop van okto ber tegemoet kan worden gezien. A. van Domburg zal een gesprek hebben met Toon Hermans en met één van zijn medewer kers. Er zullen enige fragmenten uit de film worden vertoond, terwijl tevens een terugblik zal worden geworpen op de loop baan van Toon Hei-mans. Advertentie van uw ongerief af envan binnen uit. Geen zalf of zetpillen meer. Dit vrijwel smaakloze tabletje doet de zwellingen slin ken en bevordert de genezing. Hemotabs zijn bovendien zacht laxerend, helpen zo de nor male functies regelen en zijn daardoor hoogst bevorderlijk voor spoedig herstel en vrij waring van pijn. Complete kuur (f 1.47) bij apothekers en drogisten. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gym. 9.15 Gram. (Om 9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor u en uw gezin, causerie. 10.30 Lichte muz. 11.00 Gram. 11 15 Buitenl. weekoverz. 11.30 Instr. conc. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Muz.caus. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Vrouwenkoor. 14.55 Gram. 15.05 Boekbespr. 15.25 Radio-kamerork. en sol. 16.05 Vragenbeantw. 16.20 Politiekapel. 16 50 Vakantietips. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Lichte muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Bijbels Paradijsverhaal door de eeuwen, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. 20.45 Voordracht. 21,15 Soc. comm. 21,30 Gram. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Zi- geunermuziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Klass. gram. 9.55 Hoog mis. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Dienstmaagd en meesteres, caus. 14.20 Gram. 15.20 Voordr. 15.50 Gregoriaanse zang. 16.20 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 17.50 Rep. wereldkamp. wielrennen 1959. 18.00 Gram. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Lichtbaken, caus. 19.35 Gram. Gewijde muz. 20.00 Voordracht. 20.25 Gram. 21.10 Boordje los. 21.45 De zilveren thermometer, het hart van een beweging, klankb. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Nouveauté's. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. (Om 12.3012.34 Weerber. en om 12.3512.45 Gesproken aperitief). 12.50 Wereld- kampioensch. wielrennen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Opera en belcantoconcert. 15.00 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.00 Gevar. muz.. 16.30 Wereldkampioensch. wielrennen. 16.45 Gram. 17.15 Vocale polyfonie. 18.00 Orgelreeital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nieuws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Amus.muz. 21.00 Inleiding conc. Salzburger Festspiele. 21.10 Salzburger Festspiele: Ned. Ka merkoor. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.3024.00 Gram. VOOR ZATERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmprogr. 21.05 Kleinkunstprogr. 21.25 Lichte muziek. 22.00 Dagsluiting. NTS: 22.30—22.45 Rep. wereldkamp. wielrennen. De regering zal bezwaar maken tegen voorzieningen op grond waarvan oud-leden der Europese commissies aanspraak kun nen maken op een aanzienlijke overbrug gingsuitkering indien zij reeds weer een bezoldigde werkkring hebben gevonden. Dit staat in 't antwoord van de ministers van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken op vragen van de Tweede-Kamer leden Van der Goes van Naters, Neder- horst, Posthumus, Vredeling, Blaisse, Schuijt, Janssen, Van der Ploeg, Van Dijk en Hazenbosch over de uitkering van 50 pet. van het jaarinkomen gedurende drie jaar als overbruggingstoelage aan twee oud-leden van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en een oud-lid van de commissie van Euratom, die onmiddellijk na hun af treden in het genot van honoraria werden gesteld uit hoofde van nieuwe belangrijke functies. In hun antwoord bevestigen de ministers het bestaan van deze overbruggingsrege ling. Zij verklaren dat de reden tot het ontstaan ervan lag in de bepaling dat oud leden gedurende drie jaar na hun aftreden geen beroepswerkzaamheden in de kolen- of staalindustrie mogen uitoefenen of enig belang in deze bedrijfstak verwerven. Bij de definitieve regeling van deze aangelegenheid zal de regering bezwaar maken tegen een voorziening, op grond waarvan oud-leden der Europese commis sies aanspraak kunnen maken op een aanzienlijke overbruggingsuitkering, in dien zij reeds weer een bezoldigde werk kring gevonden hebben. De officier van Justitie, mr. J. J. Bre- dius, heeft donderdagmiddag weer ge vangenisstraffen, variërend van veertien dagen tot vier maanden, geëist tegen automobilisten die onder invloed van sterke drank zouden hebben gereden. Zijn requisitoir tegen een 50-jarige bloembollenkweker uit Grootebroek be gon de officier met een gelukwens aan liet adres van verdachte. Een gelukwens, omdat deze niet in het ziekenhuis lag en ook omdat hij alleen maar terecht stond wegens het rijden onder invloed en niet voor het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar luidde de eis tegen de bollenkweker, die ter zitting verklaarde zich niet eens te kunnen herinneren dat hij in zijn auto is gestapt en heeft gereden. Het gebeurde allemaal in de avond van 22 juni. Verdachte had de bollenbeurs in Haarlem bezocht, 's Avonds reed hij naar Aalsmeer voor een bespreking. Naar zijn zeggen dronk hij hierbij drie glazen bier en twee borrels. Om half negen zag een Haarlemse automobilist de auto van ver dachte in Hoofddorp rijden, weer op weg naar Haarlem. Herhaaldelijk zwaaide de wagen naar links. De Haarlemmer heeft zoals hij als getuige vertelde, voortdurend getracht de auto te passeren. Op de Heem- steedse Dreef lukte dit en alsmaar claxo nerend bleef de Haarlemmer voor de wa gen van de bollenkweker rijden om de an dere weggebruikers op het gevaar attent te maken en de aandacht van de politie te trekken. Ten slotte kon de Haarlemmer op het Houtplein een politieman waar schuwen en deze hield verdachte aan. De agent verklaarde als getuige dat een zwa re alcohollucht hem uit de wagen tege moetkwam. De bollenkweker weigerde zijn auto te verlaten. De politieman en een inmiddels gearriveerde collega pakten hem toen beet en sjorden hem uit de wa gen. Verdachte kon niet staan; hij moest zich vasthouden aan de auto. De twee agenten hebben hem toen ondersteund en vervolgens in de wagen van de Haarlem se automobilist naar het bureau gebracht. Na zijn gelukwens tot de verdachte richt te de officier van Justitie een dankwoord tot de Haarlemmer. Hij meende dat het mede aan hem te danken was dat de ma nier van rijden van verdachte in het druk ke verkeer geen ernstiger gevolgen heeft gehad. De raadsman, mr. W. C. A. Buers uit Schagen, bepleitte voor zijn cliënt een harde werker voor zijn gezin met negen kinderen slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf met eventueel een boete. Verder vroeg de raadsman het rijbewijs niet zo lang in te trekken omdat de bol lenkweker zijn wagen voor zijn beroep no dig heeft. Tegen verkeer in Vier maanden gevangenisstraf met af trek en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eiste de officier van Justitie te gen een 25-jarige Beverwijkse opperman, die op 7 juli onder invloed op het Ver- wuift in Haarlem zou hebben gereden. Bij vonnis van 27 november van vorig jaar is verdachte reeds voor tien jaar de be voegdheid auto's en dergelijke te bestu ren, ontzegd. De verbalisant verklaarde als getuige dat de opperman in een vrachtauto verdachte zit thans in voor arrest voor het wegnemen van deze wa gen op het Verwulft met de linkerrich- tingsaanwijzer uit rechtsaf, tegen het ver keer in, de Grote Houtstraat inreed. Toen voorbijgangers hem er op wezen dat hij in verboden richting ging, reed hij achter uit pardoes het trottoir op. Op het politie bureau zei verdachte tien a vijftien gla zen bier te hebben gedronken. Hij heeft geen rijbewijs. Een 35-jarige Haarlemse vertegenwoor diger reed op 22 juni in de Olycanstraat in Haarlem met zijn auto een motorfiets om. Een politieman, die door omstanders was gewaarschuwd, kreeg de indruk dat verdachte onder invloed was. De verte- genwooi-diger vertelde vier glazen bier ge dronken te hebben. Maar hij had een paar dagen niet gegeten omdat zijn vrouw niet thuis was. De president, mr. H. J. Ferwer- da, wees de verdachte erop dat zich in zijn bloed 2.15 pro mille alcohol bleek te be vinden. „Dat kan niet van vier glazen bier. U moet er tenminste twaalf hebben ge dronken", zei de president. De vertegen woordiger hield echter vol dat het maar vier glazen waren geweest, hetgeen de president de opmerking ontlokte dat „de natuurwetten dan zeker niet meer klop ten". De politieman vertelde dat verdachte een versufte indruk maakte, zeer langzaam zijn vragen beantwoordde. Volgens de mo torrijder was de vertegenwoordiger on vast ter been. De schade, 205, is nog niet vergoed. De officier van Justitie zei hierover, dat de verzekering geen schade vergoedt als een ongeluk is ontstaan, terwijl de verze kerde onder invloed is. Verdachte ant woordde dat hij hiervoor een speciale clau sule heeft. Deze opmerking verwekte nog al hilariteit. Veertien dagen gevangenis straf en een jaar niet rijden eiste de offi cier. Dezelfde straf, maar dan de ontzegging van de rijbevoegdheid met aftrek, vroeg mr. Bredius tegen een 43-jarige Haarlem mer, die op 4 juni 's nachts om kwart over drie onder invloed in zijn auto door de Gro te Houtstx-aat in Haarlem zou hebben ge reden. Vei-dachte verklaarde zelf zes gla zen bier en zes borrels te hebben gedron ken. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, drong aan op een voorwaardelijke straf met eventueel een vrij lange proef tijd. Uitspraken op dinsdag 25 augustus om halftien. De Domaniale Mijn-Maatschappij te Kerkrade zal maandag een begin maken met het vex-diepen van de hoofdschacht van de 620 meter verdieping naar de 800 meter verdieping. Dit zal de laatste ver dieping zijn, welke deze oudste nog in wei-king zijnde mijn van Europa gaat uit zetten. Het verdiepen van de schacht is noodzakelijk geworden, omdat de boven liggende verdiepingen uitgepnt raken. De afdiepingswerkzaambeden zullen geruime tijd in beslag nemen. Al wordt de 800 meter verdieping de laatste van dit mijnbedrijf, dat wil geens zins zeggen, dat de domaniale mijn in haar geheel spoedig zal zijn uitgeput De kolen- voorraad in de nieuwe verdieping is nog voldoende voor vele tientallen jaren. Bo vendien kan de mijn nog een groot veld aanboren onder Duits grondgebied. Het verdiepen van de schacht geschiedt door een Duitse firma. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: s.s. „Alkes" 18/8; Austra lië: s.s. „Port Brisbane-- 20/8; Canada: s.s. „Maas dam" 18/8, m.s. „Prinses Irene" 20/8, s.s. „Nieuw Amsterdam" 22/8; Chili via New York 22/8; Ned. Antillen: m.s. „Poseidon" 18/8; Nieuw Zeeland, s.s. „Rangitane" 22/8; Suriname: m.s. „Maron" 19/8: Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 18/8, m.s. „Carnavon Castle" 22/8; Brits Oost-Afrika: s.s. „Africa" 20/8. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Ai-kel C. v. Herwaarden, kand. te Rottei-dam. Geref. Kerken Beroepen te Valthermond W. Hoogsteen, kand. te Driebex-gen. Beroepen te Siegerswoude G. v. d. Vee- re; kand. te 's-Gravenhage. Bapt. gemeenten Bedankt voor Enschedé R. Reiling te Rotterdam. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Stadskanaal L. Douw te Zuidwolde (Dr.). Toen hij wat was uitgerust van het galopperen bracht Toka zijn vriendjes naar een plek, ver van het pomaradjadorp. Hier wees hij op een hol in de bergwand. ,.Kijk", zei hij. „Dit heb ik laatst ontdekt; hier vinden ze ons niet, als we ons daar schuilhouden. Hier gaan we voorlopig wonen!" Het was een ruime spelonk. Op Toka's raad droeg Tsjik zoveel mogelijk droge bladeren in het hol; die spreidden ze uit op de grond en zo kregen ze een mooi zacht bed129—130 MUZIEK Maandag 17 augustus, Openluchttheater, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van de operette „Zwei Herzen im Dreivierteltakt" van Robert Stolz onder regie van Otto Aurich. Hoofdrollen worden onder meer vertolkt door Lizzi Schöffmann en Claire Clairy. Maandag 17 augustus, Grote Kerk 16-16.30 uur: Beiaai-dbespeling door de stads- beiaardier van Delft, de heer R. Ritter. Het programma omvat werken van Cou- perin, Mozart, Pleyel, Beethoven en J. Röntgen. Donderdag 20 augustus, Gx-ote Kerk, 20-21 uur: Beiaardier Chris Bos geeft een ca rillon-bespeling. Hij zal werken ten ge hore brengen van Telemann, Tielman Susato, J. van Eyck en W. Byrd. Vrijdag 21 augustus, Grote Kerk, 12-12.30 uur: De beiaax'dier van 's-Hex-togenbosch Sjef van Balkom bespeelt het carillon. Wei-ken van J. S. Bach en A. E. M. Gré- try staan op het programma vermeld. In 't Goede Uur, dagelijks tot 23 augustus 21-22 uur: Klassiek grammofoonplaten- concert van werken van Mozart. DIVERSEN Den Hout, (achter hotel „Dreefzicht"), 20 uur: Circus „Mexico" tot 17 augustus. TENTOONSTELLINGEN Teylermuseum. Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Fi-anse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fos sielen, mineralen, natuurkundige instru menten 10-17 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, 10-17 uur, zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden Dagelijks geopend tot en met augustus van 10-17 uur. Op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Tot en met 5 september is het Frans Halsmuseum zaterdags ge opend van 20.30-22.30 uur. Cruquius-museum: Histoi-ische stoomma chines en grote maquette van Neder land met waterstanden en ovei-zicht overstromingsi-amp februai-i 1953. Ge opend op wex-kdagen en ook zondags van 9-12.30 en van 14.30-17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (KL Houtweg 103): Op dondex-dagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur, op zondagen van 14-17 uur. Het Huis Van Looy (ingang Kamperlaan): Tot 7 september: expositie moderne Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: del Castillo, Tanguy een kind van de nacht; de Castresana, Spaanse verhalen; Duitse verhalen; Gilbert, De dood van majoor Thosebv: Lannoy, Het andere ik; Marsh, De laatste scène; Romyn, Voor het slapen gaan; Sayers, Het. hoofd in de strop; Steinbeck, Tortilla flat; Kramp, Die Fischer von Lissau: Schallück, Engelbert Reine- ke; Bates, The daffodil sky; Crane, Maggie, girl of the streets; Nimier, Le hussard bleu; Troyat, Le vivier; Chiesa, Tempo di Marzo; Pan- zini, I tre re con Gelsomino buffone del re. Ontwikkelingsboeken: Bibeb in Holland: Poc- ketgids voorjaar 1959 (inlichtingen); Schneider, De vrede van de wereld; Wiersma en Schulte Nordholt, Als ziende den Onzienlijke; Arntz, Tat- sachen über Deutschland; Kranenburg, De nieu we structuur van ons koninkrijk; Ortega y Gas set, De taak van de universiteit: van Weizsacker, Het wereldbeeld in de fysica; Fitter en Richard son. Veldg'ids voor vogels; Sposk en Reinhart, Baby's eerste jaar: Aarts, Timmeren; Hellings, liet ontwerpen van versterkers; Müller, Wij en de wereldruimte; Postma en Kleijn Kooivogels in kleuren; Ghijsen, Woordenboek der Zeeuwse dialecten, afl. 1 (leeszaal); van den Bosch, Dat was gezelschap, proza en poëzie van 1200 tot 1600, dl. 1; Nieuwenhuvs. Ziet, de dag komt aan, proza en poëzie van 1200 tot 1600, dl. 2; Bloemekens van de Heilige Franciscus; Brion-Guerry, Fres- ques romanes de France; Cherbuliez, Johann Se bastian Bach; Aafjes, De wereld is een wonder; Kühn, De opgang der mensheid: Mededelingen van het Nederland Historisch Instituut te Rome, 3de reeks, dl. X. Advertentie Nooit zo nieuw als nu! IA literfles f 7.05 1/2 literfles f 3.70 (exd. statiegeld) •y Schenk eens Spanjool t Schenk half om half Nieuw Rood en Rynbende's Jonge Jenever in de glazen. De aparte drank voor originele mensen! I IHtlMMMMMMMMHItlltlliaiMaiHMlin» Kunst uit gemeentelijk bezit. Voorts zul len de nieuwe aanwinsten van de laatste jaren, en de onlangs aan het museum ge schonken collectie grafiek van jhr. F. Te- ding van Berkhout worden tentoonge steld. Dagelijks geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 september: Exposi tie uit de verzameling prentkunst van Dirk Harting. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks (gedu rende de zomermaanden) behalve zon dags van 9-17 uur: Expositie archief stukken. Gemeenschapshuis- (Zandvoort): Expositie van werk van A. Potgieter, tot 17 augus tus. Dagelijks geopend van 15-18 uur en van 20-22 uur. Zondags van 15-18 uur. Op 15 juli veroox-zaakte een Amerikaan se fotogx-aaf in de bocht van de IJselkade bij het Sint Walburgisziekenhuis te Zut- phen een ongeluk, waax-bij een wielx'ijdster om het leven kwam. Zij werd in het water geslingerd toen de auto van de Amerikaan in de ongeveer 15 meter lager gelegen ha ven reed. Gisteren stond de fotograaf te recht voor de x-echtbank te Zutphen. De officier van Justitie eiste een gevangenis- stx-af van drie maanden. De verdachte was voorlopig in vi-ijheid gesteld na een borg- storting van 50.000. Dagelijks moest hij zich bij de politie te Zutphen melden en voorts moest hij de nachten in de stad doorbrengen. De x-echtbank bepaalde de uitspraak op 26 augustus. 80. „Nu m'neex-, zet uw zorgen opzij en geniet u van die meloen. U hebt nog tijd genoeg voor we in Mill- burgh aankomen". De meloen was uitstekend. Millburgh, Pennsylvania 9 u. 12 v.m. Gedurende het laatste uur was Loren Shaw bezig geweest het memorandum te dicteren, dat hij maakte voor Geox-ge Caswell. Hij had tweemaal elke gedicteer de paragraaf laten afdraaien, de eerste keer om de cijfers te controleren aan de hand van de staten, die zijn bureau bedekten, de tweede om het effect na te gaan, dat elk woord op George Caswell zou kunnen heb ben. Nu was het stil na het laatste woord. Elke vergissing was gecorrigeerd, elke fout was eruit gehaald. Er wa ren geen punten meer, die niet volledig geverifieerd waren. Hij was klaar. Alles was voorbereid. Deze keer zou hij niet van die impulsieve fouten maken zoals gis teravond. Met een schone zakdoek veegde hij een vlekje weg, dat zijn duim had achtergelaten op het gepolijste chroom van de microfoon. Vervolgens stak hij zijn hand uit en zette de wijzer van luisteren over op dicteren. „Opschrift conclusie. Zoals blijkt uit het voorgaan de overzicht komma heeft de Tredway Corporatie een buitengewone kans om zijn netto winst belangrijk te verhogen punt. Hoewel schrijver dezes aanzien lijke vooruitgang in die richting heeft gemaakt kom ma zoals blijkt uit de twee bijgevoegde staten komma blijft het feit bestaan dat de houding van de directie komma zoals die totnutoe was komma de volledige toepassing van moderne methoden en werkwijzen heeft verhinderd punt. Gelijk ik hierbo ven heb uiteengezet komma is het bovenal nood zakelijk komma dat de directeur zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid jegens de aandeelhou ders wier bezit aan hem is toevertrouwd punt-kom- ma en dat het succes van zijn beleid steeds moet worden gemeten naar de netto-winst die de maat schappij maakt punt". Hij zette de wijzer om, liet de rol afdraaien en luister de naar de herhaling van zijn woorden. Er behoefde niets aan veranderd te worden. Niemand kon iets inbrengen tegen deze fundamentele stellingen. De waax-heid was de waarheid. Hij nam de rol uit de machine en keek op zijn horloge. In Chicago was het nog pas kwart over acht. Pearson zou het eerste half uur nog niet op kantoor zijn. Wat was er toch voor den duivel met Dudley gebeurd? Waarom had hij zijn in trek niet genomen in het Palmer House? 9 uur 16 v.m. Dwight Prince ging de bibliotheek binnen en Julia keek op van de papierrommel op haar bureau. Zij scheen verrast, alsof het bestaan van haar echtgenoot iets was, dat zij zich plotseling herinnerde. „Had je naar me gevraagd?" vroeg hij. „Nina zei, dat je me zocht." „Nina? O, ik vroeg alleen maar of je al had ontbe ten. Ze zei, dat je dat al gedaan had." „Neem me niet kwalijk, lieveling. Als ik geweten had dat je „Je bent zeker al heel vroeg opgestaan." Als ant woord haalde hij zijn schouders op. „Kon je niet slapen?" vroeg ze. „Nee, weer zo'n slapeloze nacht". „Zit je iets dwars?" I-lij glimlachte en haalde opnieuw zijn schouders op. „Wat is het, lieveling?" Haar stem had de klank van een geduldige moeder, die haar verdrietig kind troost. Zijn aarzeling maakte, dat zij het potlood neerlegde, dat zij nog steeds boven het papier hield. „Niets nieuws", zei hij. „Alleen maar een nieuwe aanval van hetzelfde dat ik me realiseer noe ver vloekt nutteloos ik ben". Zij stond onmiddellijk naast hem, zoals een ervaren verpleegster reageert op de symptomen van een be kende ziekte. „O, Dwight, lieveling, je weet toch, hoe je altijd..." „Ik meen het, Julia. Ik voel soms dat..." Zij diende een lachje toe alsof het een drankje was. „Goed dan, lieveling, als je erop staat om nuttig werk te doen, controleer 'dan deze cijfers voor me". Hij reageerde als een kind dat met een snoepje wordt gepaaid, ging gretig aan het bureau zitten en nam het potlood op, dat zij had neergelegd. Zij stond achter hem, strak kijkend zodra zijn ogen veilig waren afgewend, bijna betrapt toen hij onverwacht zijn hoofd omdraaide en naar haar keek. „Wat betekent dit allemaal, Julia?" „Ik probeer een paar dingen na te gaan, die Shaw gistei-avond zei". „Je mocht hem niet, is het niet zo?" „Het doet er niet toe of ik hem mag of niet. Best mogelijk, dat hij nog steeds de juiste man is om direc teur te wox-den". „Er bestaat tenminste geen twijfel, dat hij het wil". „Nee, daaraan bestaat geen twijfel", zei zij. „Mis schien is het daarom dat ik hem niet vertrouw". „Dat zou ik wel doen als ik jou was. Hij is het ge schikte type". „Hoe bedoel je dat?" „Hij lijkt precies op Lynch, de man, die onze maat schappij beheert nadat vader is gestorven. Het kwam vanzelf bij me op, toen hij hier gistex-avond zat. Zij zijn uit hetzelfde hout gesneden hun stemmen lijken zelfs op elkaar". „Ja, Lynch heeft veel voor jouw maatschappij ge daan", erkende zij met tegenzin. „Hij verdient tenminste zoveel geld voor me, dat ik niet langer een man ben, die wordt onderhouden". „Ik wil niet, dat je dat zegt", bitste zij. „Je weet, dat geld nooit. „Neem me niet kwalijk lieveling. Ik wilde je niet..." Zij ontweek de hand die hij uitstak. „Dus jij vindt, dat Shaw de meest geschikte is?" „Ik ben er tenminste van overtuigd dat hij het type is. Je moet een man hebben als vader of Bullard om een grote maatschappij op te bouwen, maar je moet een Shaw of een Lynch hebben om er werkelijk de winst uit te persen". Zij draaide zich om, ritste zenuwachtig met haar nagels langs een rij boeken. „Ik weet het niet, dat is de hele moeilijkheid, ik weet het niet. Ik behoorde het te weten, maar ik weet het niet. Als ik de commissa rissen-vergaderingen had bijgewoond als ik maar wist wat er allemaal omgaat. „Zou je niet eens kunnen praten met een paar van de anderen?" vroeg hij. „Ik bedoel wel, je zou met Alderson of Grimm kunnen praten. Of als je wilt, dat ik het doe, zou ik. In de buurtschappen Staverden en Leu- venum op de Veluwe worden na de droog te-perioden die reeds veel schade hebben bex-okkend, de akkers nu kaalgevreten en vertrapt door het wild. Men ondervindt daar steeds last van, maar nog nimmer heeft de plaag zo'n omvang aangenomen als nu het geval is. Vooral de akkers, waarop aardappels en bieten worden ver bouwd, moeten het ontgelden. De boeren vex-kopen in normale omstandigheden de aax-dappels, maar het is thans de vraag of ze nog iets overhouden voor hun eigen ge zin. Er zijn geen middelen om het wild af te schrikken. Slechts enkele boeren heb ben een schietvergunning. De enige reme die is het wild massaal op te drijven en neer te schieten. De landbouwex's zijn zich er echter van bewust dat dit voor de wild stand in dit natuurgebied fataal zou zijn. (Wordt vervolgd) rennen. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alias Jesse James". Dagelijks (ook zondag) 10 en 11 uur: Staatsiebezoek koning Boude- wijn, huwelijk prinses Paola en prins Al- bert, bezoek van de Sjah van Perzië aan ons land en opening der Staten-Generaal 1958. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zatex-dag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14.30, 19 en 21.15 uux*, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Tammy en de vrijgezel", alle leef tijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Met 'n miljoen de wereld rond", alle leeftijden. Zaterdag 23.30 uur: „Haven der begeerte", 18 jaai\ Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Vrijheren van het oerwoud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Trouwe kameraden", alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15 ,19 en 21.15 uur: „Vader, moeder en negen kinderen", alle leeftijden. Maan dag tot en met donderdag 14.30 uur: „Door het dolle heen". Maandag en dinsdag 20.15 uur: „Symfonie in goud", alle leeftijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Ave Maria". 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15. 19 en 21.15 uur: „Mama is formidabel", alle leeftijden. Zondag 11 uur: „De verovering van de Mount Evex-est", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „De babvsittei-s van de marine", alle leef tijden. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Pawnee", 14 jaar. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De olifantenjagers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur, zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Kop op. box-st vooruit", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag (behalve zondag) 10.30 uur: „Donald Duck. Stan Laurel, Oliver Hardy. Chaxdie Chaplin, Our Gang klucht en Jan Klaassen" (nieuw pro- gramma). Theater Monopole (Zandvoort)Vandaag 19 en 21.15 uur: „Het geluk ligt op straat", alle leeftijden. Zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Stefanie", 14 jaar; 23.30 uur: „Jerry maakt weer herrie". 18 jaar. Maan dag 19 en 21.15 uur: „De meisjes uit Wenen", alle leeftijden. Dinsdag 19 en 21.15 uur: „Cassino de Paris", alle leeftijden. Woensdag 19 en 21.15 uur: „Vader, het beste paard van stal", alle leeftijden. Don derdag 19 en 21.15 uur: „Romance am blauen Meer", alle leeftijden. Bjj slecht weer: Tot en met. donderdag 14.30 uur: „Sjors van de rebellenclub", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Gemeenschapshuis (Zandvoort): Tot 17 augustus dagelijks van 15 tot 18 en 20 tot 22 uur. zondags van 15 tot 18 uur: Exoositie A. Potgieter. Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 september op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Ex positie van moderne kunst uit gemeen telijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. DIVERSEN Haarlemmerhout: Tot 17 augustus dage lijks 15 en 20 uur: „Circus „Mexico". Zandvoort: Zaterdag 13 uur en zondag 11 uur: Wereldkampioenschappen wiel-

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4