Gemeenteraad Hillegom wijdt weer aandacht aan beurskwestie Herter poogt vrede te bewaren op de Amerikaanse conferentie Amsterdamse Beurs 7 Houdt honden thuis of aan de lijn! Centrale EHBO-post aan de Poststraat Gemeentebestuur Zand voort ontvangt organisatoren en officials Nederlanders in staatsdienst bij immigratielanden „Volksfront"-regering op Sicilië gekozen De beurs van gisteren Cubanen en Dominicanen vliegen elkaar aan Een gouden scepter van Toet-Ankh-Amen zoek Opschudding in Cairo Koning Paul zou Grivas hebben terechtgewezen Fidel Castro begeeft zich naar de haard van verzet Reeds 4000 arrestaties Jeugdwedstrijden met zelfgebouwde raceauto's Scheepvaart Vrouw in 't spel VRIJDAG 14 AUGUSTUS 19 5 9 HAARLEMS DAGBLAD —OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de donderdagavond gehouden verga dering van de Hillegomse gemeenteraad is weer even de beurskwestie ter sprake gekomen. Van de stichting „Hillegomse Bloembollenbeurs" was namelijk een brief binnengekomen met het verzoek om het beschikbaar gestelde krediet van 125.000 voor de aankoop van gronden en opstallen naast „Treslong" te handhaven. Verscheidene raadsleden hebben hierover het woord gevoerd. De optie op de gron den is per 1 juli verlopen en is niet ver lengd. Het raadsbesluit van 18 april tot aankoop van de grond en schenking daar van aan de stichting „Hillegomse Bloem bollenbeurs" kan daarom niet worden ge handhaafd. De heer Degen aars (Arb.) consta teerde dat nu de optie is ingetrokken er niets meer te koop is. Handhaving van het besluit om 125.000 voor aankoop van de gronden beschikbaar te stellen, heeft daarom weinig zin meer. De voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wees erop dat het raadsbesluit niet van kracht kan blijven. Wel zou men kunnen ingaan op het verzoek van de stich ting: handhaaf in pr.ncipe uw besluit. Wet houder Van Dam merkte op dat de con dities van kracht kunnen blijven. Als zich nieuwe mogelijkheden tot verwezenlijking van het Hillegomse beursplan voordoen, kan de kwestie opnieuw in de raad aan de orde komen. De heer Bakker (K.V.P.) zei dat de raad klaar moet zijn, als zich nieuwe mo gelijkheden tot aankoop voorde en. Hij gun de de ene plaats graag de titel „centrum van de bollenstreek." de andere gemeente gunde hij „haar bloemenmeisjes", maai de bollenbeurs zag hij het liefst in Hille gom. De heer Van L i e r op (K.V.P.) toon de zich enthousiast over de wijziging van de „Algemene verordening bebouwde kom". Hij zei zich geërgerd te hebben over vlaggen die een vieze reclame" vormen. Voorts vroeg hij zich af, of een gebouw aan de Weerest.einstraat wel voldoet aan de eisen, gesteld in artikel 82 van de Bouwverordening Over de vlaggen zei de voorzitter dat inmiddels een aanmaning is verzonden de ze te verwijderen. Ten aanzien van het be treffende bouwwerk, zei hij dat de gemeen te voor een voldongen feit is geplaatst. De bouwvergunning is inmiddels aange vraagd, maar nog niet verleend. De heer Keizer (Arb.): ,Ik meende dat Open bare Werken toestemming moesten verle nen?" De voorzitter: „De kwestie wordt uitgezocht; de naleving van de verorde ningen is onbevredigend." Bij het voorstel tot verhuur van een stuk grond langs de Haven wees de heer Bak ker op de ongewenste toestanden in dit gebied, ,,'t Is precies de wild-west." Graag zou spr. zien dat de gemeente het rommelige uiterlijk van deze buurt tegen gaat. De voorzitter zegde maatregelen toe. Voorts wees de heer Bakker op de „bouw vallen" die zich langs de Haven bevinden. Bij verkoop van grond dienen eisen ten aanzien van de bebouwing te worden ge steld. Akkoord ging de raad met de voor stellen tot verkoop en verhuur van grond langs de Haven. De heer Van Li erop kon zich niet ver enigen met het voorstel tot vernieuwing van de brug in de Hyacintenlaan Naar zijn Zandvoort Wielrennen in Zandvoort Het gemeentebestuur van Zandvoort wijst met het oog op de op zaterdag en zondag te houden wielerkampioenschappen nog eens met nadruk op het bepaalde in de Algemene Politieverordening, inhou dende het verbod om honden op de open bare weg los te laten lopen. Loslopende honden kunnen namelijk in het bijzonder bij de te verwachten grote verkeersdrukte tot ongelukken aanleiding geven. Ook voor de aan de wedstrijden deelnemende wielrenners op het parcours kunnen zij ernstig gevaar opleveren. Het gemeentebestuur doet daarom een dringend beroep op de hondenbezitters om hun viervoeters in ieder geval op die dagen binnen te houden of althans aan de lijn. W ereldlïam pioenschap wielrennen Tijdens de op zaterdag en zondag in Zandvoort te houden wereldkampioen schappen wielrennen zal in het consultatie bureau aan de Poststraat in Zandvoort een centrale EHBO-post worden gevestigd. De leiding berust bij de gemeente-arts, dokter C. F. M. Robbers. Deze post zal van zaterdagmorgen af tot zondagavond onafgebroken bezet zijn en is telefonisch bereikbaar onder nummer 3278. Overdag zullen er twee ziekenauto's en 's nachts één ziekenauto zijn gestatio neerd. Wielerkampioenschappen mening hebben de provincie en de ge meente Lisse bij deze vernieuwing ook belang. Spr. stelde voor het voorstel terug te nemen en deze -tangelegenheid met Ge deputeerde Staten te bespreken. De voor zitter zei dat met aanhouding van het voor stel wel tijd verloren gaat. In het voorjaar kan de weg niet v/orden afgesloten. Ove rigens schept de financiering moeilijkhe den. Het voorstel werd ten slotte aange houden. B. en W. zullen met Gedeputeer de Staten overleg plegen. Bij het voorstel tot verbetering van de Tweede Loosterweg stelde de voorzitter voor de weg een breedte van zeven meter te geven. Het krediet moet daarom met 13.000 worden verhoogd en worden ge bracht op 264.000. De heer VanNieuw- poort (Arb.) drong aan op aanleg van een breed fietspad. Wethouder Van Dam achtte het gewenst een fietspad van twee meter breedte langs de groenstrook aan te leggen. Een tegelpad van anderhalve meter vond hij voldoende, te meer daar deze weg slechts aan één zijde bebouwd is. Ter nadere bestudering werd het voorstel aangehouden. De overige voorstellen wer den alle aangenomen. Een brief was ingekomen van het be stuur van de Christelijke Burgerschool met het verzoek n-cde te werken aan de bouw van een schoollokaal, waarvoor een bedrag van 30.000,- nodig is. De inspec teur van het lager onderwijs heeft hierover gunstig geadviseerd. De heer Stokman (KVP) gaf de overweging een leegstaand lokaal van de Boazschool te gebruiken, maar de heren Degenaars, Van der Vinne (Prot-Chr.) en Van Dam achtten dit ongewenst. Hillegom BURGERLIJKE STAND HILLEGOM GEBOREN: Johanna Margaretha Maria, d. v. J. N. A. Bakker en J. H. Lommerse; Rudolf, zoon van J. van der Stelt en T. E. Kuiper; Monica Maria Alberte, d. v. A. J. Noordermeer en J. W. van Wamel. ONDERTROUWD: P. S. Touw en A. M. van Dijk; J. M. Verhoeven en P. T. M. Jansen. GETROUWD: H. N. Imming en M. S. van de Water. OVERLEDEN: M. J. Werensteijn, vr. oud 79 jaar, gehuwd met J. Th. van Herden. H aarlemmermeer BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Theresia Maria Bernadette, d. van J. A. van Rooijen en J. M. T. van Hamelsveld; Jacobus Marinus, z. van H. B. Waale en A. Breedveld; Cornelia, d. van K. M. van Giesborgen en J. Schouten; Frederika, d. van J. Gerrits en F. Kabalt; Frederik Huibert Paul. z. van P. C. van Wijk en W. C. Bos: Samuel Hendn'kus Jo hannes, z. van J. H. Klaasse en A. A. M. Munsterman: Marinus. z. van J. D. Bouter- se en I-I. Hoekstra; Robert Franciscus Ge- rardus. z. van F. P. de Ruijte en A. G. G. Vermeulen; Johannes Franciscus, z. van J. F. Pieters en A. M. F. Koopman; Maria Elisabeth, d. van N. F. L. Bouwmeester en A. Mesman; Meddy, d. van J. Boogaard en D. van der Stelt: Aart Johannes, z. van J. in 't Veld en J. Potman; Johannes, z. van J. Kamerman en A. Zwiers; Johanna Christina, d. van A. de Vries en M. Bok horst; Jolanda Hendrika. d. van R. J. A. van den Berg en A. M. van Hanja. ONDERTROUWD: N. Smit en A. Th. Baak: S. Trommel en E. M. Huigen; A. Ro- bertus en G. W. Prins; O. P Middelkoop en T. A. Ofman; A. Borst en A. P. Roubos; G. G. Langendiik en M. Klaassen; P. van Limpt en M. H. van Huizen: A. G. Ver- heiien en N. Dol. GETROUWD: M. J. Zorge en E. C. Kars tens: T. van Veen en G. van Deenen: P. J. Nibbering en J. C. Loogman; H van Leeuwen en C M Bolding: W. Peeters en A. Kuijper; M. J. Wesselius en H. van der Linden. OVERLEDEN: A. E. H. Lambrecht, 83 jaar, weduwe van J. A. Hoogland: G. Meijer. 68 jaar, ongehuwd: N. van der Ha ven. 58 jaar. echtgenote van H. P. Smit; H. M. van Dam, 77 jaar. echtgenote van W de Heer. Lisse BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Adriaan Dingeman, z. van C. M. J. Dol en D. vanu der Plas, Witte de Witthstraat 43; Josephina Adriana Ma ria. d. van G. Kortekaas en T. J. Grim bergen, Catharijnelaan 34: Agenita Hen drika, d. van C. van der Voet en H. M. de Laat, Ringdijk 6; Michael Theodoras Laurentius Maria, z. van L. H. M. Zwet sloot en H. M. v. d. Veld, Heereweg 223 Petrus Antonius Maria, z. van P. van Tol en A. M. Th. Jansen. Leidschevaart 9. ONDERTROUWD: W. H. van Nobelen te Lisse en C. J. van Gerven te Lisse. GEHUWD: H. Geerlings te Noordwij- kerhout en M. C. Meijer, Lisse. Het. gemeentebestuur van Zandvoort zal aterdagmorgen om elf uur de organisa- oren en officials van de wereldkampioen schappen wielrennen op de weg 1959 offi cieel op het raadhuis ontvangen. GESLAAGD Voor de akte L.O.-tekenen is geslaagd de heer H van Pelt te Zandvoort. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN BUITEN DE GEMEENTE: Michael Melius Everardus Frederik Heems kerk, Haarlemmerstraat 39. GEHUWD: Ch. H. André de la Porte en L. A. Bernards. OVERLEDEN: M. C. D. Plag, 87 jr., wedn. v. B. H. Schmitz. OVERLEDEN BUITEN DE GEMEENTE: A. Paap, 67 jr., Schelpenplein 11. Ten einde te vermijden, dat Neder landers en Nederlandse onderdanen door burgerlijke staatsdienst in landen, waar heen op grote schaal geëmigreerd wordt de Nederlandse nationaliteit verliezen voordat zij een andere nationaliteit hebben verkregen, is bij Koninklijk Besluit be paald: „Aan Nederlanders en Nederlandse onderdanen-niet-Nedorlanders, die uitslui tend de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zich begeven of na 9 mei 1940 heb ben begeven in burgerlijke staatsdienst van Argentinië, Australië. Canada, Nieuw Zeeland, de federatie Rhodesia en Nyassa land. de Verenigde Staten van Amerika de Verenigde Staten van Brazilië of de Unie van Zuid-Afrika, wordt daartoe, tot wederintrekkens, verlof verleend. Voor zover de dienst reeds is begonnen wordt het verlof geacht te zijn verleend met ingang van de dag van indienst treding. Een en anJer is niet van toepassing op dienst bij diplomatieke of consulaire ver tegenwoordigingen in het koninkrijk". PALERMO (Reuter). Het parlement van Sicilië heeft woensdag drie door de communistische partij gesteunde kandida ten gekozen in de nieuwe regionale rege ring onder leiding van Silvio Milazzo, de dissidente christen-gemocraat die twee weken geleden, eveneens met steun van de communisten, als premier werd aange wezen. De drie kandidaten, die de steun hadden van de 44 leden van het linkse blok en van de christen-sociale beweging van Milazzo, kregen de absolute meerderheid in het negentig leden tellende parlement die noodzakelijk was om bij de eerste stemming te worden gekozen. Bij volgende stemmingen werden nog drie aanhangers van Milazzo en een sociaal-democraat ge kozen. De leiding van de Italiaanse sociaal democratische partij heeft het enige so ciaal-democratische lid van de Sicilaanse regionale regering gelast af te treden. De christen-democratische oud-premier van Italië Scelba heeft te Rome de regering van Milazzo politiek en moreel onaan vaardbaar genoemd. Men kan niet, aldus Scelba zich tijdens de verkiezingscam pagne voor anti-communist uitgeven en dan een regering vormen waaraan de communisten de wet voorschrijven. AMSTERDAM De handel was vanmiddag van heel wei nig betekenis, de koersvorming echter niet. Over vrijwel de gehele linie werden, vergeleken bij de slotkoersen van gisteren, lagere prijzen te zien gegeven. Er heerste op het Damrak zowel bij de beroepshan- del, de hoeklieden alsmede het publiek een licht nerveuze stemming. De slotkoersen uit Wall Street waren teleurstellend en vormden geen stimulans voor een hausse stemming op de Europese beurzen. Daar naast en misschien wel voornamelijk, speelden de politieke onzekerheden in de wereld een grote rol voor de tendentie van de beurzen. Hoe het zij net was een moei lijke middag. Het publiek liet vrijwel ver stek gaan en de weinige orders van die zijde waren aan de verkoopkant. Hier en daar werd wat winst genomen in een markt waar bijna geen kooplimites aanwezig waren. De arbitrage zei, dat het morgen al weer vrijdag is en bedoelde hiermede dat de beursweek er weer bijna opzat en het weekeinde voor de deur stond. „Dicht bij huis blijven", was de mening van de heren aribtrageanten en er werden dan ook weinig zaken opgezet omdat het bui tenland er precies eender over dacht. En nu de koersen. AKU had het vrij zwaar te verduren en lag op 372 circa negen punten beneden de slotkoers van woensdag Phi lips had het ook niet gemakkelijk en was op 642 ruim negen punten lager. Unilever steeg van 602 tot 605 doch liep daarna weer tot 603 terug. De slotkoers van gisteren voor de Unileverwaarden was 611. Kon. Olies waren op 167.70 bijna een rijksdaal der lager. KLM werd, tegen de draad in, iets hoger geadviseerd. In de scheepvaart- hoek werden nog wel aardige zaken ge daan en na een aanvankelijk nauwelijks prijshoudende stemming veranderde de ze in het verder beursverloop tot prijshou dend. Deze sector kwam er aldus vrijwel zonder kleeerscheuren af. In de cultuur afdeling werden aandelen Amsterdam Rub ber nog wel in een open hoek verhandeld, doch de omzetten bleven belangrijk bene den die van gisteren. De stemming was bij een koers van 102'/2 aan de vaste kant. Deli aangeboden in een vrij lege markt. HVA circa drie punten lager. Staatsfond sen opnieuw kalm en prijshoudend zonder meer. In de lokale sector werden de aan delen van de grote banken vijf tot tien pun ten lager geadviseerd. De 4'/a percent obli gaties PGEM 1959 waren fractioneel lager. De omzet van gisteren van het geïntrodu ceerde fonds „continental motors" heeft 10.000 shares bedragen. De notering bleef vandaag vrijwel onveranderd op 12 1/8 dol lar. (ANP). NEW YORK De beurs van New York gaf een weinig gevarieerd beeld. De koersverschillen be droegen gemiddeld niet meer dan 1 of 2 dollar. Overigens werden de grootste ver schillen geconstateerd buiten de groep aan de hand waarvan het gemiddelde wordt vastgesteld. American Shipbuilding was het meest gevraagde fonds en steeg 5 dol lar. Algemeen kan worden gezegd dat het een lusteloze markt was. Kennelijk willen de beleggers wachten tot de economische situatie en de internationale politieke toe stand zijn opgeklaard. De totale omzet was 202.000 aandelen. Van 1162 verhandelde fondsen waren 436 hoger en 519 lager. Het industriegemiddelde steeg van 655.14 tot. 655.43. het spoorweggemiddelde daalde van 162.89 tot 162.13 en dat van openbare nutsbedrijven kwam van 91.20 op 91.58 (UPI). Z-3V2°/o Nederl. '47 3 ®/o Nedl. 1962(64 Woningbouw 60 Pr. A'dam '56 I Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam 56 I.TI Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Ned. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater. SANTIAGO (Reuter-AFP) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter heeft op de conferentie van 21 Ame rikaanse staten, die woensdag te Santiago in Chili officieel i.; geopend, voorgesteld, dat de deelnemende landen zich trouw aan het beginsel van non-interventie verklaren. Hij stelde ook een speciale commissie voor ter bestudering van de toestand in het Caribische gebied. Op de middagvergadering is het tot een twistgesprek tussen de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rao, en de Do minicaanse minister I-Icrrera gekomen. Rao beschuldigde de Dominicaanse repu bliek van inmenging in de Cubaanse bin nenlandse aangelegenheden. Hij uitte de beschuldiging dat er in de Dominicaanse hoofdstad, Ciudad Trujillo, samengezwo ren wordt tegen het regime van Fidel Cas tro. Herrera noemde de beschuldiging las ter, waarop de heren zo fel tegen elkaar van leer trokken dat de voorzitter zich ge noodzaakt zag de vergadering te sluiten. De Cubaanse ambassadeur in Santiago heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Dominica? nse minis ter zijn Cubaanse collega met de dood had gedreigd. Herrera zou tegen een Cubaan se diplomaat hebben gezegd: „Als Trujil lo (de president van de Dominicaanse re publiek) op deze conferentie wordt aange vallen. zal er bloed vloeien." Volgens de verklaring van de ambassadeur zouden voorts agenten van de Dominicaanse dic tatuur ten overstaan van vele getuigen dreigementen aan ret adres van minister Rao hebben geuit. De Dominicaanse mi nister heeft de beschuldiging van de Cu baanse ambassadeur onmiddellijk tegen gesproken. Voor het twistgesprek met Herrera ont stond had Rao verklaard dat Cuba tegen elke interventie is, uitgezonderd die na mens de Organisatie van Amerikaanse Staten. Hij ontkende dat zijn regering de hand had gehad in landingen door onver antwoordelijke elementen op Dominicaans gebied. Na de beschuldiging dat de Do- Slotkoers Heden gisteren 13.45 ut 94% 94 987/i6 98'/i HOVs 83 93 H 99V& 89 90 991/* 373 375 581% 247 247 555 555 310 310 408 408 645 647 263 607'/2 607 223 223 162 162 738'/2 739 168.10 f 168,2' 322 322 102'/2 102 126.50 f 127.- 169 169 164% 165 145'/2 145 147 146 255 255 153'/2 154 '/V f 177.50 177. 350 350 159% 159 255 316% 316% 271 62% 63% 54% 54 V? 99% 99 54}* 54?4 79% 79' 26% 25^ CAïRO (UPI) Een van de gouden scepters van koning Toet-Ankh-Amen is, naar de politie heeft meegedeeld, uit het museum van Caïro gestolen. De scepter is van onschatbare waarde. Zij is ongeveer anderhalve meter lang en droeg een in scriptie, die luidde: „Hij, die deze scepter draagt, zal de zegening van Amon heb ben en in zijn schaduw wandelen." De vooraanstaande Egyptoloog Selim Has san heeft naar aanleiding van de diefstal gezegd: „Deze scepter is even kostbaar als de stok van Mozes. Zij speelde een his torische rol bij het ontdekken van de ge heimen van het bewind van Toet-Ankh- Amen. Zij droeg namelijk de naam van de koning, zijn titel en biografie," zei hij. De graftombe van Toet-Ankh-Amen werd gedurende 3.275 jaren voor plunde ring gevrijwaard, omdat zij geen pyrami- de was, maar uit een reeks vertrekken be stond, uitgebroken in de rotsen langs de Nijl. Arbeiders, die een andere graftom be leeghaalden, juist boven de ingang, overdekten die ingang zonder dat zij het wisten met stukjes rots. Dat gebeurde on geveer twee eeuwen na de dood van Toet- Ankh-Amen. Daardoor bleef die graftom be tot in deze eeuw gespaard. De diefstal is ontdekt door een Russisch archeoloog. Toen deze in de kist keek, die de „scepters van koning Toet-Ankh-Amen" bevat, las hij op de kaart, waarop de in houd stond vermeld: 11 scepters. En er waren er maar tien in de kist. Sawar Okasha, minister voor het Binnen lands Bestuur voor het Egyptische ge bied van de V.A.R., heeft onmiddellijk een controle van alle bezit der musea bevo len. Het nieuws van deze scepterdiefstal volgt op de verdwijning van gouden staven uit het museum van Cairo, enige maanden geleden. Twee werden er toen vermist en wel op dezelfde manier als de scepter. Een toerist las op een kaart, dat er tien gouden staven tentoongesteld moesten zijn en hij telde er maar acht. Later ontdekten de autoriteiten, dat die acht namaak gou den staven waren van goud op koper. Het dagblad „Al Akhbar" schrijft, dat er sedert 1936 zeker 26.000 voorwerpen uit de Egyptische musea zijn gestolen. Behalve de scepter, waarvan de „nomi nale" waarde geschat wordt op 50 miljoen gulden, is ook een paardehalster uit het museum ontvreemd, vervaardigd van een alliage van goud en zilver en met drie rijen kostbare edelstenen. Dit bleek bij een nadere inventarisatie. Deze bracht ook aan het licht dat er van elke vitrine en kast in het museum tien sleutels waren en dat van de meeste stellen sleutels de helft vermist werd ATHENE (UPI) Generaal Grivas heeft aan journalisten verklaard, dat hij zich distancieert van de nieuwe organisatie op Cyprus, de K.E.M., die in strijd met de be reikte akkoorden naar unie met Grieken land streeft. Volgens betrouwbare zegslieden heeft koning Paul van Greikenland hem ge wezen op de nadelige effecten voor Grie kenland en Cyprus, die de critiek van Gri vas op de overeenkomsten van Londen en Zürich hebben. De Griekse vorst, aldus de zegslieden, had tijdens een gesprek met Grivas. dat gisteren plaats had, zijn be zorgdheid geuit over diens activiteiten van de generaal. (Reuter) Van Griekse regeringszijde wordt meegedeeld, dat de overheid maat regelen overweegt om te voorkomen dat er wapens uit Griekenland worden ge smokkeld. Volgens berichten uit Nicosia richt de organisatie, „Cyprus Enosis Front" (K.E.M.) genaamd, zich uitsluitend tegen de Grieks-Cyprioten onder leiding van aartsbisschop Makarios en niet tegen de Turken en Britten. (UPI) De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft donderdag een lang on derhoud gehad met aartsbisschop Maka rios. hoogstwaarschijnlijk over het op treden van de K.E.M Sir Hugh bezocht de aartsbisschop in het klooster Kykko, waar Makarios een korte vakantie doorbrengt. minicaanse republiek tegen Cuba samen zweert, pleitte hij nog voor instelling van een cordon sanitaire rondom dictatoriale landen. HAVANA (UPI) Sinds de samenzwe ring tegen Fidel Castro zaterdag ver ijdeld werd heeft diens regime vierdui zend politieke tegenstanders gearresteerd en opgesloten. Castro zelf is met zijn broer Raoul de opperbevelhebber van het leger Cuba naar C'ienfuegos gegaan, om vandaar zijn aanhangers te leiden in hun strijd tegen groepen samenzweerders die in de provincie Las Villas nog actief zijn. Onder de Cubanen is een aktie begonnen om de vuurpelotons van de „revolutionai re rechtspleging" te herstellen. Deze revo lutionaire rechtspleging heeft indertijd in het buitenland zeer vele protesten uitge lokt. Het Cubaanse leger heeft de hoofdver keersweg van Cienfuegos naar Trinidad, in welke omgeving de strijd het hevigst is, afgesloten en de telefoonverbinding tussen Cienfuegos en Havana is gestoord. Het is, tengevolge van het feit dat de regering in alle talen zwijgt, onmogelijk vast te stel len hoe sterk de opstandelingen zijn, of wie hun leider is. Fidel Castro, die zeven maanden gele den de macht overnam van de gevluchte dictator Fulgencio Batista, heeft tot dus ver geweigerd verklaringen af te leggen. Het feit dat Castro dinsdagavond zijn aan gekondigde televisietoespraak niet heeft gehouden is aanleiding van vele geruch ten'. Castro heeft donderdag in een rede te Cienfuegas verklaard dat de „tegenrevo- lutie verpletterd is", zo meldt de „New York Times". Hij leidt persoonlijk de ope raties tegen de rebellen, aldus verluidt in Havana. Zijn broer Raoul heeft meegedeeld, dat de radio- en televisietoespraak die de pre mier dinsdag zou houden is uitgesteld tot vandaag of morgen. Een woordvoerder van de Cubaanse op positie heeft tegenover het blad „Miami News" verklaard dat er in het midden van Cuba een grootscheeps offensief is begon nen. De tegen-revolutionairen zouden zich meester hebben gemaakt van Trinidad aan de zuidkust. Volgende week zaterdag staat het Olym pisch Stadion open voor alle Amsterdamse schoolkinderen, die er tot besluit van de vakantie feest gaan vieren. De „Autojuniorclub'" uit Helmond zal bij die gelegenheid een nieuwe jeugd- hobby introduceren: een wedstrijd met zelfgemaakte race-auto's. De wagentjes, die van een door een Nederlandse fabriek vervaardigd motortje zijn voorzien, kun nen een maximale snelheid behalen van 50 kilometer. Aagtedijk 13 te Amsterdam. Aagtekerk 14 te Bremen. Aalsdijk 13 50 m. n. Kp. Ferrat n. Tripoli. Abbedijk 14 te New Orleans verwacht. Abida 14 te Fao verwacht. Acila 16 te Curasao verwacht. Akkrumdijk 13 v. Victoria n. Eureka (Calif.). AJbireo 13 te Bremen v. Rotterdam. Alblasserdijk 13 te Le Havre. Alcor 13 te Buenos Aires verwacht. Alemak 14 te Rio de Janeiro. Algenib 13 420 m. n.n.o. St. Vine. n. Antwerpen Alpherat 13 75 m. n. Vitoria n. Rio de Janeiro. Aludra 12 25 m. z.z.w. Madeira n. Rotterdam. Alwaki 13 110 m. o.z.o. Etna n. Port Said. Amalie 13 108 m. z.o. The Brothers n. Aden. Ameland 14 te Liverpool. Amerskerk 13 v. Bunbury n. Adelaide. Ampenan 13 100 m. w. Sabang n. Colombo. Amstelbrug 13 500 m. z.z.w. Lissabon n. Leith. Amsteldiep 13 180 m. z. Guam n. Townsville. Amstelmeer 13 te Seattle verwacht. Angolakust 14 te Pointe Noire. Appingedijk 14 te New York. Area 13 te Rotterdam. Arendsdiik 14 te Rotterdam. Arkeldijk pass. 13 Malta n. Halifax. Asmidiske 15 te Newport News verwacht. Asterope 14 te Baltimore. Astrid Naess 13 dw. Malta n. Mena Al Ahmadi. Attis 13 te Baltimore verwacht. Axeldijk 13 150 m. n.o. Vitoria n. New York. Bali 13 65 m. n.n.w. Lissabon n. Amsterdam. Balong 13 v. Penang n. Singapore. Banda pass. 13 Gibraltar n. Livorno. Banggai 13 te New York. Bantam 13 v. Bremen n. Rotterdam. Batu 13 370 m. z.o. Kp. Guardafui n. Belawan. Bengkalis 13 240 m. o. Mindanao n. Sorong. Billiton 13 470 m. n.w. Sabang n. Singapore. Bintang 13 te Khor Al Mufatta verw. v. Mena. Borneo 13 v. Surabaja n. Plad.iu. Boskoop 13 300 m. n.w. Finisterre n. Barbados. Breda 13 te Antwerpen. Britsum 13 te Wakamatsu. Calamares 13 te Rotterdam. Calt. Arnhem 13 90 m. z.o. L. Quoin n. Batangas Caltex Eindhoven pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam Caltex Nederland 13 te Thames v. Gothenburg. Caltex The Hague 13 v. Singapore n. Saigon. Caltex Rotterdam 13 41 m. o.n.o. Kp. Bougaranie naar Port Said. Camerounkust 13 55 m. n. Kp. Verde n. LeHavre Camphuys 13 v. Calcutta n. Rangoon. Casamance 13 85 m. n.n.w. K. Blanc n. Bordeaux Castor 14 te Rotterdam. Celebes 13 te Semarang v. Surabaja. Charis 12 290 m. w.n.w. Finisterre n. Amsterdam Cities Service Valley Forge pass. 13 Sint Helena naar Philadelphia. Ciavella 14 te Bergen (Noorw. verwacht. Cleodora pass. 13 Str. Banka n. Tandjong Priok Colytto 13 990 m. w. Landsend n. Bremen. Congokust 14 te Freetown. C-orilla 16 te Cebu verwacht. Crania 21 te Rotterdam verwacht. Dalerdijk 14 te Londen. De Eerens 13 te Basrah. Delft 13 te Maracaibo. Doris 13 te Fort de France. Eemdijk 13 550 m. n.n.o. Azoren n. Le Havre. Ena 14 te Durban verwacht. Eos 13 80 m. w.n.w. Gibraltar n. Malta. Esso Amsterdam 13 150 m. z.w. Azoren n. Aruba Esso Nederland 13 55 m. n. Oran n. Fawley. Friesland KRL pass. 12 Balboa n. San Diego. Friesland SSM 13 40 m. w. Hanstholm n. Blyth. Gaasterkerk 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Gaasterland pass. 12 Kp. Verdische eil. n. Recife Gabonkust pass. 13 Las Palmas n. Le Havre. Garoet 13 te Semarang v. Tjeribon. Giessenkerk pass. 14 Singapore n. Aden. Graveland pass. 13 Kp. Villano n. Amsterdam, Grootekerk 13 50 m. n.w. Algiers n. Antwerpen Haarlem 13 te Cristobal verwacht. Hathor 13 v. Mostaganem n. Algiers. T-Iector 13 v. Hamburg n. Bremen. Heelsum 14 te Antwerpen. Helicon 12 v. Ciudad Bolivar n. Puerto Ordaz. Hera 12 1150 m. n.o. ;Trinidad n. Emden. Hersilia 13 te Fort de France v. Sint Vincent. Holendrecht 13 Scillys gepass. n. Hampton Roads Hoogkerk 14 te Shanghai. Hydra 15 te Bremen verwacht v. Cherbourg. Jacob Verolme 14 te Coquimbo. Jagersfontein 14 te Antwerpen. Johannes Frans 15 te Cristobal verwacht. Johan van Oldenbarnevelt 13 v. Suva n. Noumea Jupiter 12 v. Eleusis n. Vostizza. Kabylia 26 te Buenos Aires verwacht. Kalinga 18 te Buenos Aires verwacht. Kalydon 13 te Oranjestad verwacht. Kamperdijk pass. 13 Beachyhead n. Antwerpen. Kara 15 bij hoek v. Holland verwacht. Kr.rimata 14 te Penang. Een, ongetwijfeld lieftallig, Zand- voorts meisje dat donderdagmiddag in de Breder odestraat liep, trok de aan dacht van drie fietsers, daar passerend tijdens de training voor het amateur wielerkampioenschap op de weg. Het waren Billy Stewart, manager van de Ierse ploeg, en de renners Ian Moore en Sam Kerr. Alle drie keken om, ook Billy Stewart. Hij werd het zwaarst ge troffen bij de valpartij die ontstond toen de drie sturen in elkaar raakten: met een ernstige neuswond werd hij naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht. Daar zal hij wel tot maandag moeten blijven omdat de behandelende geneesheer zeker wil zijn dat geen koorts optreedt. Sam Kerr, tijdelijk knock-out na een smak op de straat, vergezelde hem naar het hospitaal doch bleek, op enkele ontvellingen na, niets te mankeren. Alleen Ian Moore bleef geheel ongedeerd. Hij was vanmorgen weer aan het trainen, maar zonder om te kijken. Karossa 13 v. Sorong n. Fak Fak. Katelysia 13 100 m. o.z.o. Sabang n. Aden. Keizerswaard 13 150 m. n. Mona n. Delawarecity. Kelletia verm. 15 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kerkedijk 14 te Rotterdam. Kermia 13 te Le Havre v. Rotterdam. Khasiellt 13 v. Curasao n. Trinidad (Pt. Fortin) Koningswaard 13 rede Punta Cardon. Kopionella 13 in Suezkanaal verw. n. Abadan. Korenia 14 te Aden verwacht. Korovina 17 te Curacao verwacht. Kosicia 13 v. Pt. Fortin n. Rotterdam. Krebsia 21 te Old Kilpatrick (Glasgow! verw. Kryptos 23 ter hoogte Landsend verwacht. Kylix 13 150 m. z. Yokohama n. Kawasaki. Laagkerk 13 200 m. z. Saigon n. Keelung. Laarderkerk 13 te Rastanura. Larenberg pass. 13 Kp. Blanco n. Antwerpen. Laurenskerk 13 65 m. z. Kp. Palos n. Antwerpen. Lawak 13 135 m. n.o. Fern. Noronha n. Kaapstad Lekhaven 14 te Santos. Lelykerk 13 50 m. z.z.w. Finisterre n. Rotterdam. Lemsterkerk 13 170 m. z.z.o. Suez n. Aden. Leopoldskerk 13 60 m. n.n.o. Finist. n. Rotterdam. Leuvekerk 13 v. Dar Es Salaam n. Zanzibar. Lieve Vrouwekerk 13 120 m. n.o. Djeddah n. Suez. Lindekerk 14 te Port Sudan. Lissekerk 13 540 m. o.n.o. Aden n. Aden. Loosdrecht 13 70 m. n.n.o. Finisterre n. Marseille. Louis Lantz 13 v. Monrovia n. Emden. Lutterkerk 13 te Bremen v. Rotterdam. Maas 13 v. Puerto Barrios n. Puerto Cortez. Maasdam 14 te Southampton. Malea 13 v. Balikpapan n. Miri. Markelo 13 45 m. z.w. Casquets n. Aarhus. Maron 14 te Hamburg. Maureen 13 390 m. o.n.o. Terceira n. Houston. Medon 13 v. San Juan n. Rotterdam of Antw. Meerkerk 13 130 m. z.o. Port Sudan n. Port Said. Mentor 13 v. New York n. Willemstad. Mersevlloyd 14 v. Hamburg, 15 te R'dam verw. Merwelloyd 13 te Hamburg verwacht v. Bremen. Minos 13 v. Helsinki n. Amsterdam. Mirzam 13 te Kenitra v. Casablanca. Mississippilloyd 13 1060 m. w.z.w. Acapulco naar Cristobal. Mitra 13 770 m. o. Bermuda n. Goodhope. Moordrecht pass. 14 Ras Al Hadd n. Landsend. Muiderkerk 13 v. Stettin n. Hamburg. Munttoren 13 220 m. o.z.o. K. Guardafui n. Durban. Musilloyd 13 205 m. z.z.w. Saigon n. Labuan. Mylady 13 v. Bata n. Tabou. Naess Commander 13 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Naess Lion 13 100 m. w. Kreta n. Napels. Naess Tiger 13 v. Napels n. Banias. Nanusa 13 300 m. z.o. Ceylon n. Aden. Neder-Elbe 13 te Surabaja. Nestor 13 v. Curasao n. Aux Cayes. Nias 14 v. Los Angeles n. San Francisco. Nijkerk 13 v. Lissabon, 17 te Duinkerken verw. Noordwijk pass. 14 Kp. Villano n. Monrovia. Ootmarsum 13 v. New Orleans n. Jacksonville. Oranje 13 80 m. n. Lissabon n. Southampton. Oranjefontein 13 v. Pt. Elisabeth n. East-London. Oranje Nassau 13 150 m. z.w. Madeira n. Madeira. Orion 13 v. Cartagena n. Antwerpen. Ossendrecht 12 v. Hamburg n. Norfolk. Ouwerkerk 14 te Genua. Peperkust 13 v. Conakry n. Freetown. Philine 27 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Philippia 13 420 m. z.o. Zanzibar n. Mena. Poseidon 13 te Amsterdam. Prinses Irene 13 te Antwerpen. Prins Casimir 13 te Toronto verw. v. Montreal. Prins der Nederlanden 14 te Curasao. Prins Fred. Hendrik 14 v. Chicago n. Milwaukee. Frins Frederik Willem 14 v. Hull n. Londen. Prins Willem III 13 v. Antwerpen n. Hamburg. Frins Willem IV 900 m. n.o. Belle Isle n. Londen. Pygmalion pass. 13 Lizard n. Rotterdam. Radja 13 te Astoria verwacht v. San Francisco. Raki 14 v. Tandjong Mani n. Singapore. Rempang 13 v. Aden n. Fremantle. Ridderkerk 13 v. Amsterdam n. Lissabon. Rossum 13 70 m. z. Athene n. Constanza. Saloum 13 220 m. n.n.o. Las Palmas n. Dakar. Sarangan 14 te Kaapstad. Saroena 13 te Pladju. Scheldelloyd 13 te Cebu. Schelpwijk 13 150 m. z.w. Flores n. Curasao. Scherpendrecht 14 te Caripito. Schie 13 v. Lattakia n. Eleusis. Schouten 13 630 m. w.z.w. K. Leeuwin n. Auckland. Senegalkust pass. 13 Kp. Palmas n. Freetown. Sibajak 13 220 m. n.w. Fremantle n. Surabaja. Sibigo 13 v. Labuan n. Bangkok. Sigli 13 v. Melbourne n. Sydney. Silindoeng 13 v. Port Swettenham n. Brisbane. Solon 13 te Norfolk verwacht. Stad Alkmaar 13 100 m. z.w. Hansholm n. Lulea. Stad Arnhem 13 te Genua. Stad Gouda 13 300 m. n.w. Dakar n. Rio de Jan. Stad Leiden 14 te Pepel. Stad Maassluis 13 280 m. z.z.w. L. Palm. n. Pepel. Stad Rotterdam 13 te Bone verwacht v. Savona. Stad Schiedam 12 te Terneuzen. Stanvac Djirak 14 te Buatan v. Sungeigerong. Stanvac Talangakar 13 te Sungeigerong. Statendam 13 570 m. w. Scillys n. Southampton. Statensingel 13 340 m. z. Kp. Race n. Europa. Statue of Lib. 13 270 m. L. Marques n. Ph.delph. Steenwijk 13 415 m. z. Kp. Palmas n. Dakar. Stentor 13 635 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Steven 13 te Terneuzen n. Gent. Straat Banka pass. 13 Cooktown n. Brisbane. Straat Madura 13 v. Beira n. Fremantle. Straat Magelhaen 13 te Durban. Straat Mozambique 13 te Recife. Straat Soenda 14 te Zanzibar. Straat Torres 13 v. Malacca n. Pt. Swettenham. Straat van Diemen 13 v. Durban n. Penang. Sumatra 14 te Djibouti. Sunetta 13 v. Pladju n. Tandjong Uban. Tahama pass. 13 Kp. Villano n. Finnart. Tamara 13 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Tamo pass. 13 Kanarische eil. n. Rio de Janeiro. Taria 13 te Calcutta. Tawali 13 v. Madras n. Colombo. Tegelberg 13 v. Yokohama n. Nagoya. Ternate 13 550 m. w.n.w. Wake n. San Francisco. Texel 13 v. Rastanura n. Mauritius. Thelidomus 15 te Curasao verwacht. Tibia 13 in Suezkanaal verwacht n. Abadan. Tjibodas 13 v. Lorenco Marques n. Durban. Tjitjalengka 13 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Triton 13 900 m. n.o. Barbados n. Lissabon. Tweelingen 13 140 m. z. Dakar n. Monrovia. Utrecht 13 te Colombo v. Belawan. Van der Hagen 13 K. Palmas egpass. n. Monrovia. Van Heemskerk 13 300 m. o.n.o. Lorenco Marques naar Penang. Van Linschoten 13 v. Lor. Marques n. Kaapstad. Van Neck 13 v. Auckland n. Wellington. Van Noort 13 295 m. n.w. oostpunt Nieuw-Guinea naar Hollandia. Vasum 16 in Suezkanaal verw. n. Gibraltar. Vivipara 14 te Suez. Vlist 14 v. New York n. Norfolk. V/aal 13 180 m. z.z.o. Malta n. Alexandrië. Waikelo 13 v. Kuwait n. Bahrein. Waingapoe 18 te Lindi verwacht v. Durban. Waterland 13 v. Santos n. Bahia. Weltevreden 13 te Aden verwacht n. Aden. Westertoren 13 180 m. z.o. Aden n. Aden. Wieldrecht 13 450 m. van Manaus n. Manaus. Willemstad 13 v. Demerara n. Paramaribo. Witmarsum 13 600 m. n.o. Bermuda n. Le Havre. Wonogiri 14 te Bahrein. Wonosari 13 te Charleston verwacht. IJssel 14 te Hamburg. Zaankerk pass. 14 Gibraltar n. Genua. Zeeland 14 te Penang. Zonnekerk 14 te Amsterdam. KLEINE VAART Alcetas 12 v. Milazzo n. Tel Aviv. Ank T 12 v. Holmsund te Zaandam. Ardeas 12 v. Cadiz n. Faro. Bab T 12 v. Mantyluoto te Zaandam. Boreas 13 te Antwerpen n. Rotterdam. Draco pass. 13 Ouesant n. Palermo. Flevo 12 v. Aalborg n. Aarhus. Inspecteur Melema 11 v. Cardiff n. Fowey. Julia Mary 13 145 m. n.n.o. Villano n. Leixoes. Kaap Falga 11 v. Alholmen n. Amsterdam. Lijnbaansgracht 13 dw. Arkona n. Amsterdam. Mare Liberum 13 300 m. z.w. St. Vine. n. Bordeaux. Marianne 13 te Kp. d'Antifer n. Malmö. Midas 12 v. Lissabon n. Tanger. Pavo 12 Kiel gepass. n. Ostrand. Phidias 12 v. Bari n. Mostaganem. Thaletas 11 te Kopenhagen n. Amsterdam. Tilly 11 v. IJmuiden n. Karskaer. SLEEPVAART Barentsz Zee 8 v. Honolulu n. Japan. Friesland 11 600 m. n.w. Fortaleza n. Buen. Aires. Gele Zee en Poolzee pass. 12 Br.büttel n. B. Aires. Tyne 13 v. IJmuiden. Zeeland 11 300 m. w.z.w. Marcus eil. n. Osaka.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 7