tevreden" over recordseizoen 1959 SEVENUP PRINCE MONACO Overvolle strand bewijst de noodzaak tot spreiding Minister Korthals installeerde commissie van onderzoek Burgemeester v. Fenema heeft grote plannen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 9 J* Meer kampeercentra „Toeristische zeeweg" Reactie van middenstand Hoogbaanspoorweg Lof voor NZH „Duitse badplaats" Bus met 55 passagiers viel in een sloot Bussen nu toegelaten op deel van Flevodijk Schending briefgeheim op Nieuw Guinea Regering kan geen onwettige praktijken dulden DE Minister Klompé gaat naar Wenen (Van een onzer redacteuren) DAT ZANDVOORT DIT JAAR gouden dagen beleeft, zal niemand verwonderen. De subtropische lente en zomer hebben zelfs voor Zandvoortse begrippen ongekende aantallen mensen naar zee geiokt. En al zijn hun verteringen-per-hoofd misschien wat kleiner dan vorige jaren, de omzet is groter dan ooit. „Het beste seizoen sinds twaalf jaar", zeggen de neringdoenden en de pensionhouders en kamerver huurders beamen het van ganser harte. En bij wijze van grap vertelt men erkaar erbij, dat zelfs een paar strandpachters, „voor het eerst in de historie", ietwat schoorvoetend hebben toegegeven dat het „wel een goed jaar lijkt te worden". Dat betekent in ronde woorden, dat er overal dik geld verdiend is. „Zelfs als de resterende zes weken hoogseizoen mislukken zouden door minder gunstig weer, dan nog kan iedereen die iets aan de vreemdelingen verdient, ruimschoots tevreden zijn", zo werd ons in alle toonaarden verzekerd. NATUURLIJK IS het uitzonderlijke langdurige strandweer aan dit alles debet, maar toch niet geheel en al. Het bezoeK aan Zandvoort beweegt zich al enkele ja ren in een sterk stijgende lijn, \ooral sinds de Duitsers in het begin van de vijftiger jaren de badplaats „ontdekten". Dat be wijzen bijvoorbeeld de aanvragen bij de Touring Zandvoort om logiesgelcgenheid. Daar ontving men dit jaar leeds tussen 24 februari en 20 maart een kleine dui zend schriftelijke aanvragen, waarvan bijna zevenhonderd uit de Bondsrepu- b"ek. Ontelbaar zijn voorts de badgasten, die zelf, buiten de Touring om, hun ho tel of huurkamer bespreken. Voegt men daarbij nog de ruim vierduizend toeristen die deze zomer constant de vier Zand voortse kampeerterreinen bevolkt heb ben (en waarvan het leeuwendeel ook uit Duitsers bestond), dan komt men tot een totaal van ongeveer dertigduizend „vaste" gasten, op mooie zondagen nog vermeerderd met een heirleger van hon derd- tot hondervijitigduizend dagjesmen sen. OP ZULKE TOPDAGEN— ge hebt het wellicht aan den lijve ervaren is de drukte dan ook bijna onverdragelijk. De smalle Kerkstraat, pantoffelparade annex koopcentrum, puilt uit van de mensen; de winkels en eethuisjes kunnen de invasie nauwelijks meer aan. Bedenkelijker nog: ook op het strand concentreert de drukte zich op een miniem stukje zand: een strook van nauwelijks twee kilometer lengte ter weerszijden van de Rotonde. En als men daar dan een dag lang mannetje aan man netje, „genoten" heeft van zen zand en zee, dan volgt het gedrang en de opstop pingen bij de uitvalspoorten: de kopsta- tions van bus en trein en de veel te smalle Zandvoortseweg. Die situatie ié-bUïgemeéste-r mr. H. M. van Fenema al lang een doorn in het oog. „Zandvoort", zo betoogt hij nu al vele ja ren, „heeft nog mogelijkheden te over. Ter weerszijden van de mierenhoop bij de Ro tonde beschikken wij namelijk over enor me strandstukken, waar nooit een kip komt. Als wij die i.oegankelijk konden ma ken voor het publiek dan zouden we zeker honderdduizend bezoekers meer kunnen aantrekken en tevens het overbevolkte centrale strand wat kunnen ontlasten. Daartoe ontbraken tot nog toe de noodzaak en het geld. Nu echter vooral het „sociale toerisme," ep met name het aantal gemotoriseerde kampeerders zulk een enorme vlucht gaat nemen, moet er raad geschaft woraen. Nieuwe kampeer centra, voorzien van alle moderne gerief, schieten overal in het buitenland als pad destoelen uit de grond. Willen wij de boot niet missen, dan zullen wij ons dienen in te stellen op deze nieuwe ontwikkeling en wel hoe eer hoe beter. Dat pro bleem is ook in Zandvoort actueel, in al onze kustgemeenten trouwens. Men staat op de tweesprong: vasthouden aan het oude karakter van „besloten" badplaats met de nadruk op de traditionele hotel- en pensiongast of de deur wijd opengooien en ten dele omschakelen op de eisen van de moderne kampeerder, die „de toerist van de toekomst" belooft te worden? „Voor mij is die keus niet moeilijk", zegt -oorts burgemeester. „Men kan nu eenmaal geen bordjes aan de toegangs wegen ophangen: Zandvoort is vol, u ge lieve elders vertier te zoeken". De toe risten blijven binnenstromen en wij moe ten hen herbergen. Dat kan alleen door spreiding van het bezoek. Welnu: wij heb ben de middelen daartoe. Van de negen tig kilometer lange kuststrook van Den Helder tot Iïoek van Holland zijn er nau welijks twaalf in exploitatie gebracht. De rest, een recreatiegebied vol enorme mo gelijkheden, ligt daar maar te liggen. Een strandweg langs de gehele kust, aan te leg gen in gezamenlijk overleg met rijkswa terstaat, de provinciale diensten, Rijnland en de betrokken kustgemeenten, zou heel dit kostelijke gebied kunnen openleggen voor het toerisme. Als die weg er eenmaal is dan kunnen wfj voorzichtig het stille strand ontsluiten. Er zullen parkeerter reinen nodig zijn en kampeercentra met prima sanitaire voorzieningen, met vol doende toezicht ook, overdag en 's nachts en met alles wat men verder van zulke model-„campings" verwachten mag. Er zullen ook winkels moeten komen, maar met mate en alleen in en om de kampeer terreinen, anders wordt de hele kust één kraampjeskermis. En verder zal verme den moeten worden dat zulk een kustweg een racebaan wordt voor het goederen vervoer: ik denk aan een tweebaanstra- cée van acht, hoogstens tien rreter breed te, niet recht-toe, rccht-aan, maar boch tig en met parkeerhaventjes op diverse mooie punten; kortom een toeristische weg, die voor het snelverkeer geen attrac ties zal hebben". BURGEMEESTER VAN FENEMA heeft zijn strandwegplan, naar hij ons vertelde al geruime tijd geleden voorgelegd aan de afdeling Kamperen van het departement van O., K. en W„ dat met belangstelling, maar uitei'aard „vrijblijvend', van zijn pi'oject kennis genomen heeft. In het ko mende najaar wil hij de zaak nu gaan be spreken met zijn collega's uit de andere Hollandse kustgemeenten, van wie er ver scheidene inmiddels al met kritiek voor de dag gekomen zijn, Noordwijk acht een kust weg financieel niet verantwoord, omdat er alleen in 't hoogseizoen en dan nog voor namelijk op de zondagen behoefte aan zou zijn. Rotterdam-Hoek van Holland acht de aanleg van zo'n weg niet in het belang van die toeristen die stilte en rust zoeken, terwijl Den Haag oorshands meer geïnte resseerd is in een veidenging can de eigen Scheveningse boulevard dan in een zee weg naar Den Helder. Ook in Zandvooi't zelf houdt het sti-and- wegplan de gemoedei-en bezig en ook daar is men bepaald niet unaniem vóór. Voorzitter W. Hildei'ing van de Zand voortse Handelsvei-eniging, vertolkt het standpunt van de honderdvijftig midden standers, aangesloten bij zijn organisatie aldus: „Wij zien natuurlijk In dat sprei ding van de seizoendrukte op den duur on vermijdelijk is. Maai als dit giote voi'men zou aannemen, dan zou de Zandvoortse winkelstand daai'door ernstig gedupeei'd kunnen worden. Spreiding, hoe dan ook, zal onvei'mijdelijk potentiële klanten uit het dorpscentrum weglokken en dus ons debiet vermindex-en. Maar als wij te zijner tijd een pré krijgen bij de vestiging van winkeltjes in de nieuw te stichten kam- peercenti-a, dan kunnen ook wij er vrede mee hebben". Een ander geluid hoorden wij daar- Overvolle parkeerplaatsen: nog een be^vijs dat Zandvoort uit zijn zomer jasje gegroeid is. entegen van hoteldirecteur N. W. Bou- wes: „Een pxachtig plan", aldus zijn oor deel, „waarvan ik hoop dat het doorgaat. Maar toch zijn er op ander niveau ook nog wel nuttige dingen te doen in Zandvoort: een betere verlichting van de Rotonde en de aansluitende boulevardstukken bij voor beeld, waar nu slechts één kwikdampboog lamp een miezerig schijnsel uitstraalt: een blamage voor enze mooie badplaats!" Een ander ambitieus plan van burge meester Van Fenema (en van zijn vriend en ambtgenoot in Nieuwer Amstel) is on langs door een landelijk blad weer eens opgerakeld. Het betreft de „monorail", een revolutionaire eenrails- hoogbaan- spoqrweg van Zweedse vinding,, waarmee Zandvooi-ts eerste burger vijf jaar gele den door dagbladpublidatiés kennismaak te. Later werd in Keulen een monorail- proefbaan op 1/3 van de ware grootte in gericht, waar de ingenieurs het nieuwtje probeerden. Daar deze monorail enke le evidente voordelen heeft hij rijdt ge ruisloos en vele meters boven de grond, zodat hij het wegverkeer niet hindert en behoeft als fundering slechts een smal via- dukt, dat geen kostbare cultuurgrond op eist, zag mr. Van Fenema er wel iets in en nam hij uiteraard als particulier con tact op met de uitvinders. De hieruit ont stane briefwisseling resulteerde enkele weken geleden in een bezoek van beide Hollandse burgemeesters aan Keulen, waar zij zich de inmiddels „volwassen" geworden monorail lieten demonstreren. „Helaas heeft het dagblad, dat hiervan melding maakte, de zaak te definitief voor gesteld", zegt mr. Van Fenema ons. „Deze affaii-e is namelijk nog geheel in het in teressestadium en hoewel de „mono rail" mij als leek inderdaad grote voorde len lijkt te bieden, zal er toch eerst een diepgaande studie can de exploitatiekosten en -mogelijkheden moeten volgen voor ik er zelfs maar aan denken kan, deze kwes tie als burgemeester aan te snijden. Het rumoer rond dit ahes heeft mijn collega van Nieuwer Amstel zelfs genoopt, zoch officieel van de genoemde publikaties te distanciëren". Overigens, verzekerde mr. Van Fene ma. zijn wij voorlopig nog meer dan ge- „Een absurde situatie" zegt burge meester Van Fenema. „De mensen drommen allemaal samen op een klein stukje strand nabij de Rotonde, terwijl ten noorden en ten zuiden daarvan nog kilometers bijna maagdelijk strand liggen". (K.L.M.-Aerocarto). lukkig met onze onvolprezen N.Z.H., die zelfs de recorddi'ukte van dit jaar glans- rijk heeft kunnen verwerken, en ook met onze treinverbinding, al zouden wij de frequentie van de treinen graag nog wat opgevoerd zien. Voorshands zullen we het trouwens wel met bus en trein moeten doen want als er ooit wat van een monorailver binding, bij voorbeeld met de hoofdstad, zou komen, dan zal dat in elk geval nog wel jaren duren". En 's burgemeesters plan voor een wan- delpier met pdrkeerruimée^ „Da't pro ject", aldus mr. Van Fenema, „was te hoog gegrepen voor de Nederlandse men taliteit. Nu krijgt alleen Scheveningen zijn nieuwe pier, howel van veel bescheidener allure dan die van het plan-Zandvoort. Ik misgun het de Scbeveningers niet, maar op den duur zal ook Zandvoort het niet zonder zo'n attractie kunnen stellen, daar van ben ik overtuigd. U weet," zo voegt hij er glimlachend aan toe, „ik sta nu een maal bekend als een vei'woede plannen- makel'. Dat niet alle plannen verwezen lijkt kunnen worden, dat is een ander cha piter. Daartoe ontbreekt dikwijls de be langstelling, maar nog vaker het geld." HET GELD dat is het centrale pro bleem, waarom Zandvoorts gemeentelij ke zorgen zich steeds weer concentreren. Te weinig geld voor een adequaat politie korps nu moeten 48 man in het hoog seizoen waken over het wel en wee van rond honderdvijftigduizend bezoekers en dorpsgenoten. Te weinig geld ook voor de talloze activiteiten van de Stichting Tou ring Zandvoort, die nog zoveel meer pro paganda en goodwill voor de badplaats zou kunnen kweken als haar kas wat rui mer gevuld was. „De Touring", aldus di recteur J. B. Th. Hugenholtz, „is zelfs in deze vette jaren nog steeds in hoofdzaak aangewezen op een paar duizend gulden gemeentelijke subsidie. Er is een volsla gen gebrek aan medewerking en interes se van de gehele Zandvoortse midden stand. Slechts een dozijn middenstanders zijn begunstiger van de stichting, en dragen bij elkaar jaarlijks ..honderdtwintig gul den bij, terwijl er zeker tien mille nodig zou zijn. De belangstelling der meesten houdt op aan de winkeldeur. Ook de do naties van de pensions en hotels een enkele uitgezonderd zijn veel te gering in aantal en in omvang. En dat terwijl wij juist de .kans hebben, een grootscheeps propaganda-offensief voor Zandvoort op Engeland te ontketenen." „Voor enkele weken," aldus verklaart de heer Hugenholtz nader, „is er name lijk een groep dii'ecteuren van Britse reis bureaus in Zandvoort geweest. Zij waren enthousiast over wat zij hier zagen en hoorden. Voor een goede „follow-up" moe ten wij Engeland nu dus duchtig kunnen gaan bewerken met folders en ander ma teriaal. In Duitsland hoeven wij eigenlijk weinig meer te doen dan de belangstelling levendig te houden: de mondrc-clame doet daar de rest. Weet u, dat driekwart van al onze „vaste" badgasten uit Duitsers be staat, dat in de campings dit percentage nog hoger ligt en dat bij vei'schillende win keliers in het centrum negen van de tien klanten Duitsers zijn? Of mer. het leuk vindt of niet, Zandvoort is behalve op de zondagen vrijwel een Duitse bad plaats geworden, al moet ik er meteen bij zeggen, dat het gros van onze Oosterburen zich hier bijzonder correct gedraagt. Er zijn dit jaar alleen een tien of twaalf ge vallen geweest van jongelui, „nozems" uit het Westduitse industriegebied, die op roof uitgingen of zich op andere wijze er gerlijk misdx'oegen. In een der campings bijvoorbeeld was het een sport, 's nachts op bi-ommers naar de toiletten te rijden. In overleg met enkele grote gemeenten en met de grensbewaking is er nu een rege ling getroffen om dit soort belhamels een rood stempel op hun paspoort of identi teitskaart te geven, zodat men hun zo no dig de toegang tot ons land kan ontzeg gen." „Maar ook de Zandvoorters zelf ge- In Rijswijk is een autobus van de dienst Wateringen-Delft in een sloot gereden. Er zaten 55 passagiers in de bus, die slechts builen of schrammen opliepen. De chauffeur van de bus wilde een brood bezorger, die op een bakfiets reed, inha len. Daarbij is de bus in de linkerberm van de weg gekomen en in een sloot ge kanteld. Door de zijuitgang konden de passagiers uit de scheefhangende bus krui pen. Tot voor kort was het voor bussen niet mogelijk om over de ringdijk rond Ooste lijk Flevoland van Elburg naar Roggebot- sluis bij Kampen te rijden omdat het hier een B-weg betrof. Thans is 't weggedeelte ElburgRoggebotsluis een A-weg gewor den, hetgeen inhoudt dat de weg met bus sen bereden mag worden. Het weggedeelte over de ringdijk van Elburg naar Harder wijk blijft voorlopig nog B-weg en is dus voor het verkeer per bus niet toegankelijk. Advertentie the all f a rn i I y d rink De commissie, die is een onderzoek zal instellen naar gevallen van onwettige ope ning van poststukken in Nederlands- Nieuw-Guinea is door de minister van Za ken Overzee a.i., drs. H. A. Korthals, ge ïnstalleerd. De minister zei, dat bij de samenstelling van deze commissie rekening werd gehou den met de eisen van deskundigheid tot het instellen van een dergelijk onderzoek en van kennis van zaken op het terrein van het bestuui'sbeleid. Zij moet uit figuren be staan, die geheel vrij staan tegenover de samenleving in Nederlands-Nieuw-Gui- nea. De minister prees zich gelukkig in de heren jhr. mr. Witsen Elias, mr. J. P. Hustinx, M. van Veen en prof. dr. L. W. G. Scholten dergelijke persoonlijkheden te hebben gevonden. „De regering is zich ten volle bewust van de waarde welke aan het geheim van aan de post toevertrouwde brieven toe komt. Onwettige praktijken kan zij niet dulden", aldus minister Korthals. „De re gering heeft daarom de taak van de com missie ruim omschreven, namelijk vast te stellen of, en zo ja, in welke omvang, op wiens last en met wiens medeweten onwet tig openen van poststukken is geschied. Deze omschrijving houdt in, dat het on derzoek zich niet tot een bepaalde periode zal behoeven te beperken. De minister hei'innerde er aan, dat de toenmalige gouvei'neur bij besluit van 7 juli 1956 is overgegaan tot instelling van een bijzonder toezicht van overheidswege op het gebruik van vervoer-, post- en te- legraaf- en telefoondiensten in Hollandia, Biak en Sorong. De gouverneur maakte daarbij gebruik van de bevoegdheden die in de Dienstentoezichtordonnantie 1935 waren gegeven ter verzekering van de openbare rust en orde in dringende om standigheden. Deze ordonnantie gaat uit van een toezicht, dat onder leiding staat van de procureur-generaal. Aan de door de bewindsregeling geëiste waarborg dat het briefgeheim niet mag worden geschon den behalve op last van de rechter, wordt in de Dienstentoezichtoi'donnantie voldaan doordat een machtiging van de rechter no dig is tot het openen van brieven en het kennisnemen van hun inhoud. De minister hei'innerde daarna aan het onderzoek, dat de huidige gouverneur heeft ingesteld naar aanleiding van recen te klachten over het openen van poststuk ken. De gouverneur heeft de resultaten van dit onderzoek met de minister hier te lande besproken. De minister is toen met de gouverneur tot de conclusie gekomen dat een verdei'gaand onderzoek noodzake lijk was en dat dit onderzoek diende te worden opgedragen aan personen die bui ten de samenleving in Nederlands-Nieuw- Guinea staan. Nadat de minister de wens had uitge sproken, dat de commissie in staat zou zijn haar werk op korte termijn te vol tooien, dankte de voorzitter der commis sie, jhr. Witsen Elias, de minister na mens de commissie voor het in haar ge stelde vertrouwen. Hij sprak de hoop uit aat naar arbeid ertoe moge bijdragen rust en vrede in de samenleving op Nederlands- Nieuw-Guinea terug te brengen. Advertentie Verfijnde Amerikaanse tabakken en 50 jaar Europese ervaring zijn in deze sigaret verenigd 20 STUKS 1 GULDEN dragen zich niet altijd correct tegen over de vreemdelingen. De grote toe loop van Duitse klanten heeft sommi ge neringdoenden verlokt tot het vra gen van fancyprijzen, onder andere voor broodjes, kleine souvenirs en dergelijke. Enkele gevallen van schan dalige overvraging zijn aan het licht gekomen: er werd soms drie tot vier maal de normale prijs in rekening ge bracht. Wie hiermee doorgaat, loopt gevaar, zelf de kip met de gouden eieren te slachten: de vette kip van de tien miljoen Westduitsers in hun stof fige Rijn- en Roergebied, waar-van er ieder jaar meer naar hun favoriete Noordzeestrand stromen. Maar die ook rekenen kunnen en er, net als wij, een gruwelijke hekel aan hebben, in het buitenland „gesneden" te worden." Van 6 tot 11 september zal in Wenen in congres bijeenkomen de Union internatio nale des oi'ganisations familiales. Ter ge legenheid van dit congres hebben de Duit se en Luxemburgse ministers, onder wie het maatschappelijk wérk ressorteert, het initiatief genomen om in die dagen ook hun collega's uit de zes E.E.G.-landen naar Wenen te doen komen ten einde, los van het congres, de algemene gezinspro- blematiek te bespreken. De Nederlandse minister Mej. Klompé zal aan deze bespreking, welke op 9 en IC september zal worden gehouden deeln* men.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 9