Onvoorstelbare schade is in Oostenrijk aangericht r PHILIPS Van dag tot dag Provincies vragen dringend bijstand ^Praatótoel 3 Een experiment I Radicale vernietiging 1 485 Rus in Birma negeert zijn dagvaarding Laos zal UNO om een waarnemer vragen Brits weekblad beschuldigt het Westen van obstructie Bonn nodigt beschuldigende Britse journalisten uit Op de Advocaat beroept zich op sluimerend wetje Ben Goerion neemt rust Tegenzet in Little Rock Eerste Boeing-707 in V.S. verongelukt Vlucht zonder passagiers, hemanning omgeko men Nederlander in Peru verongelukt Diplomatieke betrekkingen Y.A.R.-Jordanië hervat Eén tegen Israel en de communisten MAANDAG 17 AUGUSTU S 1959 De organisatie van de wereldkampioen schappen wielrennen in Zandvoort is een experiment geweest. Een proef die met verdeelde verwachtingen werd tegemoet gezien. Sommigen hebben er een grote re clame voor Zandvoort van verwacht, an deren vreesden dat van deze wereldkam pioenschappen juist géén voor de bad plaats gunstige propaganda zou uitgaan. Nu de renners en het zich schor jui chende publiek weer naar huis zijn, de hekken van het parcours zijn afgebroken en de stratenvegers het papierafval hebben verwijderd, is er alle reden om op het af gelopen weekeinde terug te zien. Velen zullen voor zich al een conclusie hebben getrokken. Wij voor ons geloven dat het experiment geen overduidelijk succes is geworden. De vraag is: welk profijt heeft deze wielerwedstrijd voor Zandvoort op geleverd? Want dat men van zo'n wed strijd baat moet hebben, is zonder meer duidelijk. Anders begint men niet aan de enorme koseten vergende organisatie van zo'n evenement. Wij geloven dat het profijt voor de bad plaats slechts matig is. Vooral voor de middenstand en een groot deel van de inwoners hoort daartoe is dit week einde geen „uitspringer" geweest. De strandpachters, hotelbedrijven, levensmid delenverkopers enz. hebben zich in genen dele goud vergaard. Mede door allerlei voorspellingen waren de verwachtingen in dit opzicht veel hoger gespannen dan ge rechtvaardigd is gebleken. Hierdoor hebben sommigen zich laten verleiden tot het in slaan van grote voorraden eetwaren, die zij niet aan de man hebben kunnen brengen. Aan de creditzijde van de zaak kan men stellen, dat de naam Zandvoort door deze wedstrijden in vrijwel heel West-Europa door pers en radio zeer veelvuldig is ge noemd en dat dit op lange termijn voor de internationale bekendheid van de bad plaats zeker van waarde zal zijn. Even eens aan de creditkant dient men te boe ken dat de organisatie voortreffelijk was en in de praktijk stellig aan de verwach tingen heeft voldaan. Dat de strenge ver keersregeling en het afzetten van het strand anderzijds ook weer ontevreden heid hebben gewekt, vooral bij badgasten die erdoor verhinderd werden ongestoord van zee en strand te genieten, was betreu renswaardig maar onvermijdelijk. Over de vraag, of het juist gezien was de belangen van de gewone badgasten op te offeren aan de attractie van de wielerwedstrijden, zal dan ook nog wel lang worden gede batteerd. Dat de twee dagen ordelijk zijn verlopen, is iets om zich over te verheugen. Ook in deze zijn de verwachtingen van velen niet uitgekomen. Een woord van hulde is zeker op zijn plaats voor de politie en de ver voersmaatschappijen, die zich op loffelijke wijze extra hebben ingespannen. Zij heb ben hard gewerkt om de stromen bezoe kers snel aan en af te voeren en in de badplaats in goede banen te houden. Dat het succes op ander gebied niet zo groot is als werd verwacht, is niet aan hen te wijten. Advertentie van vliegen muggen motten bf V0>. met 100 verdampings tabletten insecten verdelger RANGOON (AFP) Eugène Kovtoe- nenko, correspondent van het Russische persbureau Tass, tegen wie een vervolging is ingesteld, wegens smaad door de direc teur van het te Rangoon verschijnende blad „The Nation" heeft opnieuw tot 12 september de tijd gekregen voor het ge recht te verschijnen. Kovtoenenko, die sedert mei weigert voor het gerecht te verschijnen, houdt zich schuil in de Russische ambassade. Zijn Birmese advocaat heeft de rechtbank doen weten, dat hij zich terugtrekt omdat hij de beklaagde, die nog geen orders uit Moskou ontvangen heeft, er niet toe kan bewegen terecht te staan. De advocaat van het openbaar ministe rie heeft geëist, dat alle maatregelen ge nomen worden om Kovtoenenko te beletten Birma te verlaten. De Birmese minister van buitenlandse zaken verklaarde donderdag voor het par lement, dat de correspondent van Tass geen enkele diplomatieke immuniteit ge niet. In Birma is zondag de instelling van een tweede bijzondere rechtbank voor politie ke misdrijven aangekondigd, met het oog op het grote aantal processen, dat gevoerd wordt. (Van onze correspondent in Wenen) SALZBURG, 17 augustus. De schade die de drie provincies Salzburg, Opper en Neder-Oostenrijk hebben geleden, loopt volgens een voorzichtige raming ver over de miljard schilling. Elf mensenlevens vallen er te betreuren. Van de zeven reeds gemelde slachtoffers waren drie kinderen en vier volwassenen. Deze laatsten had den hun huisraad, brandhout, of hun vee nog willen redden. Zaterdag zijn er vier slachtoffers bijgekomen: drie kinderen, een jongen van vijfden jaar en een broer tje en zusje van vijf en zes jaar in Tirol, die van het ondiepe water in een snelstro- mende beek waren geraakt. Verder is er een twintigjarige employé in St. Gilgen omgekomen, die zijn zeilboot trachtte te redden. Daar de mast met een elektrische kabel in aanraking kwam, werd de jonge man door de stroom gedood. Ofschoon er gisteren nog de gehele dag een fijne motregen is gevallen, zijn de rivieren niet meer gestegen, zodat men geen nieuwe catastrofe behoeft te vrezen. Alleen de Donau stijgt nog voortdurend, zodat de badplaatsen in de omgeving van Wenen grotendeels moesten worden ont ruimd. Het peil van de Donar in Wenen is tot 7.20 meter gestegen. De plaatsen Kritzcndorf, Korneuburg. alsmede de bui tenwijken van Wenen, in de omgeving van de Donau, staan onder water. Er is ech ter nog geen acuut gevaar. Gisteravond werden vanaf een Donau- motorschip bij Tra.smauer, op twee uur afstand van Wenen, vier mensen ontdekt, die in 'n boom waren geklommen en wan hopig om hulp rieom Het motorschip zelf kon niet naderbij komen, terwijl ook roei boten door de stroom werden meege sleurd. Laat in de avond kon de rivierpo litie worden gewaarschuwd, doch daar het donker was géworden, is het. niet uit gesloten, dat men de slachtoffers niet heeft kunnen vinden. Over hun lot is tot nu toe nog niets naders bekend. De grootste schade hebben de provincie en de stad Salzburg opgelopen. Een half miljard schilling is waarschijnlijk niet ge noeg om de schade hier te herstellen. Pro vinciale staten beschikken niet over de nodige financiële reserves. Daarom heeft de gouverneur van de provincie zich tot de bondsregering en in 't bijzonder tot kan selier Raab en tot de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Hardel en Nij verheid gericht om voornamelijk geld middelen te verkrijgen voor het herstel van wegen en bruggen. Het grootste ver lies is de vernieling van het viaduct van de autoweg over de Salzach bij Salzburg, dat zo'n grote schade heeft opgelopen, dat zelfs onderdelen niet meer voor het her stel kunnen worden gebruikt. Binnen twee weken wil men met de constructie van een nieuwe en sterkere brug beginnen, maar deze zal eerst in 1961 klaar kunnen zijn. Een van de peilers is weggezakt in het zand, zodat men aanneemt, dat de funde ring niet diep genoeg is geweest. Deze con structiefout is het werk van Duitse inge nieurs, die de brug tussen de jaren 1938 en 1940 hebben gebouwd. Honderden nieuwsgierigen hebben hun leven te dan ken aan de wegenbouwkundige controleur Arnstorfer, die het gevaar bij de brug had zien aankomen en het viaduct had laten af sluitenonder luid protest van het kijk lustige publiek, dat op deze brug naar de stortvloed stond te kijken. Toen de laatste auto er overheen reed, zakte de brug in elkaar, terwijl de toeschouwers dit met ontzetting gadesloegen. Hulpacties De spontane hulp, die uit Oostenrijk zelf en uit de gehele wereld binnenkomt, is overweldigend. Het voorbeeld van het Ne derlandse Rode Kruis dat in de omge ving van Salzburg reeds aan het werk is gegaan, werd zaterdag gevolgd door het Westduitse Rode Kruis en door de in ternationale centrale te Bein. Men is voorts met afzonderlijke hulpacties be gonnen. Zo heeft men in Salzburg een in ternaat ter beschikking gesteld voor de verzorging van kleme kinderen. Levens middelen. kleren en teddegoed worden het eerst verdeeld onder kinderrijke en arme gezinnen. De oproep van de burgemeester van Salzburg aan de internationale organi satie voor hulp aan kinderen heeft een zeer gunstige weerklank gevonden Het vakantieplaatsje Filzmoos aan de voet van het Kei zei gebergte is het enige punt dat nog van de buitenwereld is afge sloten. De wegen zijn onbruikbaar en staan nog diep onder het water. Er is geen gas, geen elektrisch licht en de telefoonver- VIENTIANE (Reuter) De Laotiaan- se minister van buitenlandse zaken heeft aan de pers meegedeeld, dat Laos de UNO zal vragen slechts één waarnemer naar zijn noordelijke gebieden te zenden. SAIGON (Reuter) De Zuidvietname- se verbindingsgroep van de Internationale Controlecommissie voor Indo-China heeft geprotesteerd tegen het overbrengen van Russische Mig-gevechtsvliegtuigen naar Noord-Vietnam, zo heeft het Vietnamese persagentschap zaterdag gemeld. Vrijdag is in een schrijven aan de con trolecommissie verzocht een onderzoek in te stellen naar „deze schending van de overeenkomst van Genève". HONGKONG (Reuter) Een woordvoer der van het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft volgens „Nieuw-China" een verklaring van de Laotiaanse vice-minister van Defensie dat zich Noordvietnamese troepen in Noord- Laos bevinden, „een grove leugen" ge noemd. De regering van Laos heeft in op dracht van Amerikanen de overeenkom sten van 1954 geschonden en „de burger oorlog ontketend om de Pathet Lao-troe- pen te vernietigen, waardoor de toestand in Laos zeer ernstig wordt en de veilig heid van Noord-Vietnam wordt bedreigd", aldus de woordvoerder. (AFP) De speciale afgevaardigde van de Laotiaanse regering bij de UNO, Ngon Sananikone, heeft bij zijn vertrek naar New York verklaard, dat hij van plan is de UNO op de hoogte te brengen van de aanwezigheid van elementen, die van Chi na uit doordrongen in de richting van Sam Neua. Het zouden enkele honderden man nen zijn onder wie zich jonge Laotianen bevinden, die in Peking zijn opgeleid. binding kon nog niet worden hersteld. Hier bevinden zich bovendien vijfhon derd toeristen, voornamelijk uit West- Duitsland, die nu door middel van heli kopters moeten worden verzorgd. Er wordt een luchtbrug onderhouden tussen dit plaatsje en het achterland, waardoor elke dag enkele tonnen aan goederen en levensmiddelen worden aangevoerd. Aan vankelijk brak er hier een paniek uit, doordat vooral de toeristen levensmidde len gingen hamsteren. Door de luchtbrug is hieraan nu een einde gekomen, maai de toestand is er nog steeds precair, om dat de elektrische verlichting nog niet kon worden hersteld. In hel plaatsje Oberndorf, waar het bekende kerstlied „Stille Nacht" is omstaan, hebben vijftig gezinnen vrijwel al hun have en goed ver loren. In Salzburg en in de andere overstroom de gebieden zijn op het ogenblik driehon derd geëvacueerden naar hun huizen en boerenhoeven teruggekeerd. Treurig is het vooral gesteld met de vluchtelingen die hun barakken in de omgeving van Salz burg vervuild en vernield hebben terugge vonden. Tweehonderdvijftig van deze al lerarmste mensen tv-bben alles wat zij be zaten, verloren en wachten nu in enkele scholen op hulp. Deze slachtoffers maken her nog betrek kelijk goed, wanneer men hen met ande ren vergelijkt, die ver van de stad wonen. In Hallein, vijftien kilometer van Salzburg heeft een oude vrouw alles verloren, ook haar bed. Zij lag 10 de planken vloer, die met zand en slik is bedekt en leefde van een groot boerenbrood, dat was doorweekt en dat zij in de zon had laten drogen. Zon der dit brood zou zij van honger zijn om gekomen. Ook in Opper-Oostenrijk hebben pro vinciale staten een oproep gedaan aan de bevolking van geheel Oostenrijk. De scha de is veel groter dan in het jaar 1954, zo dat men alleen in rieze provincie meer dan honderd miljoen schilling zal nodig heb ben om de aangerichte schade te herstel len. Alleen voor het herstel var- de oevers van rivieren, beken en kleinere stromen is een bedrag van vijftig tot zestig mil joen nodig, voor de wegen vijftien miljoen, waarbij de gemeentewegen en -straten niet zijn meegerekend. Voor de grote schade aan particulier be zit moet de hulp van particulieren worden ingeroepen. In sommige mondaine vakan tieplaatsen van het Salzkammergut, voor al aan de oevers van de Attersee, komen de toeristen met hun auto's slechts lang zaam vooruit omdat de wegen ofwel nog onder water staan, ofwel totaal verzand zijn. In Ischl echter en in Wolfgang wan delen de buitenlandse toeristen weer op de promenade en men vermoedt daar niet, dat een paar honderd meter verder de grootste ellende wordt geleden In Salzburg en in de andere centra van vreemdelingenverkeer neemt alles, uiter lijk gezien, weer zijn gewone loop. Het schijnt zelfs dat er nu nog meer toeristen in de vakantieplaatsen zijn dan in de af gelopen jaren, maar dat alles is. slechts de buitenkant. Wat zich achter de hotels in de buitenwijken afspeelt, in de huizen, boerderijen en op do velden is onvoorstel baar en daarom kan men de oproep van de officiële instanties in Oostenrijk slechts herhalen: helpt het geteisterde Oosten rijk. Nederlandse hulp Het Nederlandse Rode Kruis heeft be sloten zijn bekende ramprekening (giro nummer 777) open te stellen voor hulp aan de slachtoffers van de watersnood in Oostenrijk. Voorlooig is uit Nederland een partij beddegoed ter 'vaarde van ruim 25.000 gulden verzonden naar het Oosten rijkse Rode Kruis in Salzburg. Vertegen woordigers van de beide Rode-Kruisorga nisaties zullen elkaa-' einde van deze week op een vergadering in Genève ontmoeten en dan zal worden overlegd wat van Ne derlandse zijde nog zal kunnen worden ge daan. LONDEN (Reuter) Het Britse week blad „The Observer" meent dat de houding die het Westen de vorige week op de con ferentie over het staken van de kern proeven heeft aangenomen, de Russische beschuldigingen lijkt te bevestigen dat be paalde westelijke politici moedwillig het tot. stand komen van een overeenkomst tegenwerken. Kroesjtsjev heeft beloofd dat Rusland niet het eerste land zal zijn dat de kern proeven zal hervatten, aldus het blad. De westelijke deelnemers aan de conferentie Amerika en Engeland zijn niet tevre den met deze mondelinge belofte van Kroesjtjev. Zij hebben bij de ontwape ningsbesprekingen voortdurend aangedron gen op een doeltreffende inspectie. De Russen hebben er nu mee ingestemd dat de controleposten in hun land gedeeltelijk worden bemand met buitenlanders. Zij gaan ook akkoord met een beperkt aantal internationale inspecties inzake niet-ge- identificeerde ontploffingen op Russisch grondgebied, aldus „The Observer". Maar het Westen heeft het jongste Russische aanbod verontwaardigd verworpen, omdat de Russen evenveel onderzoeken in de beide westelijke landen willen laten ver richten als in hun eigen land. „Waarom moeten wij ons er druk over maken, hoe veel keer wij geïnspecteerd worden?", al dus „The Observer". BONN (AFP) Het Westduitse minis terie van Defensie heeft Sydney Tremay- ne en Gilbert Carter van het Britse blad „Daily Herald" uitgenodigd naar West- Duitsland te komen naar aanleiding van de berichten in het Labourblad over offi cieuze deelneming van West-Duitsland aan de vervaardiging van de Franse kernbom. In een telegram worden beiden uitgeno digd zich ter plaatse ervan te overtuigen dat hun reportage op onjuiste inlichtingen berust. De militaire deskundige Carter en Tre- mayne zeggen de uitnodiging niet te kun nen aanvaarden tenzij de Franse regering hen inviteert ook de proefterreinen in de Sahara te bezoeken. „De Herald wacht thans vol ongeduld op een uitnodiging van Parijs", zo wordt in het hoofdartikel van Tremayne gezegd. LITTLE ROCK (UPI) Een blanke ad vocaat, wiens 15-jarige dochter de Hall High middelbare school van Little Rock bezoekt, heeft verklaard een uitweg uit de opgelegde rassenintegratie op de openba re middelbare scholen gevonden te heb ben. In de staat Arkansas bestaat name lijk een „sluimerende" wet, die bepaalt dat geen enkele blanke leerling gedwon gen kan worden de lessen te volgen met leden van een ander ras. Hij heeft het schoolbestuur verzocht zijn dochter niet in te delen bij een klasse, waar negerkinde ren eveneens in zijn geplaatst. Hall High heeft aanvragen om plaatsing van drie ne germeisjes ontvangen. Een rechtskundig adviseur van de N.A.A.C.P. heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat zijn vereniging tot bevor dering der belangen van kleurlingen niets zal nalaten om deze nieuwe ontwi jking der door 't gerecht opgelegde integratie onge daan te maken. De wet is onwettig na de recente beslissingen van federale rechtban ken in de vele uit Little Rock voorgedra gen rechtsprocedures. En bovendien be staat er jurisprudentie over een vergelijk baar geval, waarin het Amerikaanse op perste gerechtshof bepaalde, dat een ne ger, die eenmaal tot een geïntegreerde school is toegelaten niet binnen de school opnieuw aan segregatie kan worden on derworpen. Inmiddels maakt de advocaat school. Hij heeft het schoolbestuur gewezen op het bestaan van de wet, en er zijn diverse ver gaderingen gevolgd. Talrijke particulie ren hebben hem inlichtingen gevraagd, omdat zij de wet ook ten gerieve van hun kinderen willen laten toepassen. De advocaat zijn naam is John A. McLeod jr. heeft al een plan de cam pagne om de integratie te bestrijden. De integratie afwachten en aanvaarden, daar na elke scholier laten kiezen, en wanneer blanken, die dit niet wensen in een klas met negers komen, ze overplaatsen naar een andere school. Zo zou het niet alleen in Little Rock, maar in het gehele zuiden van de Verenigde Staten moeten gebeu ren. „Beperkte integratie" noemt McLeod het. Het schoolbestuur van Hall High heeft besloten McLeods suggesties voorlopig te volgen, zolang de wet niet bij gerechtelij ke beslissing onwettig is verklaard. Doorgezonden GETTYSBURG (UPI) President Eisenhower heeft een tot hem gericht ver zoek tot het verlenen van politionele be scherming, dat was ingediend door me vrouw L. C. Bates, doorgezonden naar het ministerie van Justitie. Mevrouw Bates woont in Little Rock en is voorzitster van de plaatselijke afdeling van de N.A.A.C.P. de vereniging ter bevordering van de be langen van kleurlingen in de V.S. JERUSALEM (UPI) Premier David Ben Goerion van Israel gaat op advies van de dokter minstens een week rusten. De minister van Buitenlandse Zaken, me vrouw Golda Meir, zal de kabinetszittin gen presideren. Ben Goerion is uit, Jerusa lem vertrokken met onbekende bestem ming. De tegenstanders van de rassen integratie op de middelbare scholen in Little Rock hadden de vorige week één martelaar: een man die nadat een be toging door de brandweer in een waterballet was veranderd toch nog doorliep tot onder de gummiknuppels van de politie. Hij werd met een bebloed hoofd afgevoerd. CALYERTON (UPI) Amerika heeft zaterdag het eerste van de sti aalverkeers vliegtuigen, waarmee het vorige herfst geregelde diensten op Europa begon ver loren. Een Boeing 707 stortte tijdens een proefvlucht neer in een aardappelveld op Long Island, 110 k'lometer ten oosten van New York. Het ongeluk gebeurde, toen het toestel aanstalten maakte te landen op *t vliegveld van Calvcrton. Er waren slechts vijf bemanningsleden aan boord, die allen omkwamen. Over de oorzaak is nog niets bekend. Twee boeren vertelden, dat twee van de vier straalmotoren waren begonnen te ro ken, toen het toestel op een hoogte van slechts dertig meter was. Een ervan vloog daarop in brand, het vliegtuig duikelde eerst naar links en toen naar rechts en plofte neer op het veld. Op de grond sprong het uit elkaar, waai bij delen van het toe stel over een grote afstand werden ver spreid. Dadelijk na de lamp heeft de republi keinse afgevaardigde Steven B. Derou- nian telegrafisch zijn eis aan het federale luchtvaartbureau herhaald om alle Boeings 707 uit de dienst te nemen voor een grondig onderzoek. Hij stelde deze eis ook toen de Boeings onlangs twee keer moeilijkheden hadden met hun landings gestel op het vliegveld van hew York. Een woordvoerder van de Boeing vlieg tuigfabrieken zei, cac „het toestel de pi loot waarschijnlijk de baas is geworden". Hij merkte op, dat de Boeings 707 sinds zij in dienst werden genomen ruim 600.000 passagiers hebben vervoerd in 40.000 vluchten over een totale afstand van meer dan twee miljard mijlen, zonder dat er één passagier omkwam. De Boeing 707 wordt het meest beproefde Amerikaanse verkeersvliegtuig genoemd. SYDNEY (Reuter) Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Australische lucht vaartmaatschappij Qantas, dat zondag uit Sydney naar de V.S. vetrok is op 240 km. van Sydney teruggekeerd omdat een van de vier motoren was uitgevallen. Het vliegtuig heeft enige tijd boven het vlieg veld van Sydney gecirkeld in afwachting van vermindering van de wind, die snel heden tot 96 km. per uur bereikte. Toen de wind echter niet afnam, is de Boeing naar Brisbane gevlogen, waar het vlieg tuig veilig is geland. KARATSJI (UPI) Een Viscount heeft een ongelukkige landing gemaakt op de internationale luchthaven van Karatsji, waai-door de piloot en een leerlingpiloot werden gedood. Een dei-de inzittende van het vliegtuig werd zwaar gewond. Kermis Nou goed, ik geef toe, ik bén ouder wets. En ik moet met m'n tijd meegaan. En de jeugd stelt andere eisen. Allemaal waar, maar als je mij vraagt of die jeugd van tegenwoordig zoveel gelukkiger is? Ach, man, hou toch op. Zo was ik nou, omdat een mens wel es wat anders wil, op een trein gaan zitten, zo maar, naar een kleine stad; ik had be hoefte aan walletjes, torentjes en kleine hofjes met van die koperen pompen in het midden van de voortuintjes. Ik geniet daar altijd van. En wat wil het toeval? D'r was kermis. Dat tref ik, dacht ik. Zo'n kermis in een oud stadje met wat vreugde op een marktpleintje. Kan leuk zijn. 't Viel me tegen. Eerlijk. Bijna niets dan gokapparaten en juke-boxes, 't Enige wat me nog iets aan vroeger herinnerde waren twee dikke dames, knie-omvang drieën vijftig centimeter. We mochten het zelf na meten. Maar, gezien en genoten de broeie rige warmte hebben we dat maar nage laten. De draaimolen was het ook al niet. Niet zoals we die van vroeger kenden, met een paard dat om het orgel heen liep, mid den in de molen, de slakker van een hit die op het bèllebèl al vanzelf begon te lopen. En dan de houten paarden waar we op zaten, we hebben ze later nog wel es teruggezien in de zogenaamde avant-garde films. Maar tóénwij heel klein, me zus Annie en ik. Vader had ons opgetild en boven op dat prachtige peerd gezet; daar na ging hij tussen de mensen staan die toekeken. Wat duurde één-zo'n-keer-rond lang, vóór je de bekende krullébol van vader weer zag. Het waren toeren rond de wereld die je dan maakte, met telkens de blije terugkeer bij vader, die van moeder was, en het huis met de tuin en de duiven. Weer na het bellen stopte die wereld, waarna vader ons weer in zijn sterke armen op de begane veilige grond tilde in zijn bescherming, om verderop te gaan kijken naar Sneeuwwitje, die lag te hijgen, in een glazen kist. Later maakten we de echte reizen rond de wereld, met Indianen en donkere men sen die dansten in de oerwouden tegen achtergronden van eeuwenoude tempels, verlicht door walmende flambouwen. On bewoonde eilanden en de Taj Mahal, met de toren van echt goud. Na die latere rondgang ivas er ook wel weer een huis met die je lief waren en een tuin en een trouwe hond. Alleen die vader met de krullébol, en de kleine moeder aan wie je zou willen vertellen hoe prachtig het allemaal was. Die waren er niet meer. Zoals mijn kermis er niet meer was. Er waren nu gok-automaten, krijsende juke boxes en kleine autootjes, met ruwe lol- makende mensen, grote mensen die de autootjes op elkaar lieten bonken en botsen. Ik heb ook kinderen gezien, aan de hand van vader of moeder. Er waren geen zuur stangen of kaneelpijpen. Ze keken ver veeld en waren zeurderig, die kinderen, en ze zogen aan lollies op stokkies. Jan van Ees De Nederlander Andy Rost is bij een auto-ongeluk in Zuid-Peru dodelijk veron gelukt. Rost was een van de bemannings leden van het vlot „Cantuta I", dat in 1957 koers zette naar Polynesië. Het ongeluk gebeurde bij de Peruviaanse havenstad Illo, waar Rost met zijn vrouw en vier kinderen woonde. CAIRO (Reuter) De Verenigde Ara bische Republiek heeft zondag de diploma tieke betrekkingen met Jordanië her nieuwd, aldus is door het ministerie van Buitenlandse Zaken van de V.A.R. be kendgemaakt. De betrekkingen tussen beide landen waren verbroken na de mi litaire „coup" in Irak, die generaal Kas sein aan de macht bracht. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Hassoena, had bemiddelingspo gingen gedaan. Hassoena is zondag naar Libië vertrokken vanwaar hij over enkele weken naar Tunesië zal vliegen. Daar zal hij trachten een verbetering tot stand te brengen in de betrekkingen tussen Tunesië en de V.A.R. Inmidoels is officieel mee gedeeld, dat de V.A.R. agrement heeft ge hecht aan de benoeming van Mohammed Pasja Sjareiki, oud-minister van Buiten landse Zaken van Jordanië, tot ambassa deur in Cairo. Spoedig zal een ambassa deur van de V.A.R. in Amman worden be noemd. LONDEN (UPI) -• Jordanië zal geen militair bondgenootschap asngaan met de Verenigde Arabische Republiek, maar dit land te hulp komen wanneer het door Israël wordt aangevallen, aldus heeft ko ning Hoessein tegenover een verslagge ver van de „Daily Mail" verklaard. De koning zei voorts de diplomatieke be trekkingen met de V.A.R. te hebben her steld vanwege de dreiging van het commu nisme in het Nabije Oosten. AMMAN (Reuter) Volgens radio-Jeru- zalem zijn zaterdagnacht viif gezochte Jordaanse communisten bij hun aankomst uit Bagdad op Jordaanse vliegvelden ge arresteerd. Zij waren bij verstek veroor deeld tot gevangen.sstraffen van vijftien jaar tot levenslang wegens illegale activi teit voor de verboden commuristische par tij. Naar verluidt heeft Irak vorige week twintig Jordaanse communisten uit Irak uitgewezen. ALEXANDRIë (Reuter) Te Alexan- drië is zaterdag een proces begonnen te gen een groep Egyptenaren en Syriërs, die er van worden beschuldigd dat zij gepoogd hebben het bewind van president Nasser omver te werpen. Volgens de tenlasteleg ging hebben de beklaagden zich schuldig gemaakt aan het organiseren en leiden van en het werven van leden voor een on dergrondse organisatie van de communis tische partij, waarbij zij zouden hebben ge ijverd voor het omverwerpen van het be staande sociale stelsel en het aar de macht brengen van één sociale klasse.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 3