Horen en zien Impopulair ministerie heeft een belangrijke taak r „TSJIK, TUKIE EN TOKA" De man aan de top Agenda voor Haarlem Kort en bondig ■M radio mtelevisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Hommeles met Hommeles Grote plannen van Japanse televisie voor OS. in Tokio Luisteraars en kijkers De radio geeft dinsdag T elevisie pro gramma Maatschappelijk werk: moderne wijze van hulp aan de medemens op velerlei gebied Hoofdgebouw voor de T.H. te Eindhoven Heidekoningin uit Canada J. D. D. Pruissen overleden Vrijgezellen overwegen oprichting van een politieke partij Burgerambtenaren van marine gingen niet buiten hun boekje door Cameron Hawley MAANDAG 17 AUGUSTUS 1959 De indrukken die bezoekers aan ge legenheden aan het water krijgen zijn meestal prettig, maar de gasten aan het chalet te Warmond zullen het programma, dat de NCRV zaterdagavond in „Rondino" aanbood, saai hebben gevonden. Te be grijpen was, dat de bezoekers niet langer wilden blijven dan noodzakelijk was en weer spoedig in hun bootje stapten. Mis schien hebben zij elders meer plezier be leefd dan de kijkers in de huiskamer. Gezellig was speciaal voor de jeugd het filmprogramma over de tekenfilmhond Pluto, maar de ouderen zullen van mening zijn geweest, dat er van het goede wel wat te veel werd gegeven. Een goede beurt maakte de NCRV weer met het onderdeel „Van grote naar kleine k", waarin de actrice Elisabeth Andersen te zien was in een voortreffelijk klein- kunstprogramma. Pier Tania had zondagavond in de VARA-uitzending „En passant" gelegen heid een aantal gasten aan de kijkers voor te stellen. Zaanse jazz-musici waren naar Bellevue in Amsterdam gekomen om er hun prestaties te laten horen en om te verteilen wat er in de afgelopen vijftien jaar in Zaandam bereikt is op het gebied der moderne muziek. Henri Knap gaf zijn mening over stadsmensen die op de berm hun vertier zoeken, de Nederlandse recordhouder vèrspringen Henk Visser vertelde over zijn atletieksuccessen en zijn studie in Amerika en verder waren er enkele buitenlandse gasten, die muziek ten gehore brachten. Een herinnering aan „Pension Homme les" kreeg een ontijdig einde, omdat de film brak op een ogenblik dat de span ning over de tweelingbroers gestegen was. De omroepster kondigde een pauze aan van ruim een kwartier, waarna het sport journaal vertoond werd. Er was des middags ook nog sport te zien geweest, namelijk van de tenniskam pioenschappen in Scheveningen en de NTS nam de reportage van de bijeenkomst op de Theresienwiese in München over, waar de Duitse kerkdag 1959 werd ge houden. Tenslotte nog woorden van hulde aan de cameramensen van de NTS en Jan Cot- taar voor de filmverslagen der wereld kampioenschappen wielrennen op de weg. Van de races te Zandvoort op zaterdag en zondag kregen de kijkers een goede indruk. Beeldschermer De Japanse televisie heeft grootse plan nen voor de Olympische Spelen, die in 1964 in Tokio worden gehouden. Niet in de eerste plaats omdat de Japanse tech nici hopen dat de kleurentelevisie dan zo ver ontwikkeld zal zijn, dat de Spelen in kleur op het beeldscherm kunnen komen, doch eerder nog omdat in 1964 waarschijn lijk rechtstreekse ieportages over de ge hele wereld mogelijk zullen zijn. De Japanse P.T.T. wil proberen een in ternationale organisatie op te bouwen die het mogelijk maakt vrijwel het gehele Olympische programma over de gehele wereld uit te zenden. Hoewel de problemen nog zeer groot zijn voor de relayering wil men bij voorbeeld kunstmatige aard- satellieten gebruiken hopen de Japan se technici alle vraagstukken in de komen de vier jaren te kunnen oplossen. Op 1 augustus 1959 bedroeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen 2.563.223 tegen 2.556.469 op 1 juli 1959. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aange geven televisietoestellen van 489 650 tot 503.207 (tot en met 14 augustus: 509.504). Op 1 augustus 1959 waren er 495.904 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 498.522 op 1 juli 1959. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansork. en sol. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Het testament, hoorspel. 14.40 Harprecital. 14.55 Viool en clavecimbel. 15.15 Voor de jeugd. 16.15 Gram. 16.30 Tussen mythe en werkelijkheid, eaus. 16.45 Bas-bariton en piano. 17,20 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Het ont staan en de ontwikkeling van de sterren, door dr. C. de Jager, tweede lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuz. 20.40 Nieuws uit Marokko, hoorsp. 22.00 Act. 22.15 Festival van Salzburg 1959, rep. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberichten van New York. 23.17 —24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de jeugd. 10.00 Voor de kleuters. 10.20 Lichtbaken, caus. 10.35 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbuneded. 12.33 Gram. 12.50 Echo. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Koorzang. 14.25 Gram. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Gram. 15.30 Gram. of regenprogr. voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- loi. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz..: Rijksdelen overzee: Lakoe, een spel uil Suriname's historie, door drs. H. C. van Ren- selaar en dr. G. D. van Wengen. 18.00 Gram. 18.20 K V.P., pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Dit is leven. caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Sport- praatje. 19.35 Gram. 20.30 Vakantie!wetenswaar digheden. 21.00 Holland Festival 1959: Concertge bouw Ork. 22.10 Pianorecital. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lich te muz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Ork.conc. en sopr. 15.45 Balletmuz. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws. 19.30 Reisverhalen. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voordr. 20.30 Viool- recital. 21.00 Omr.orkest en sol. 21.50 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20—22.20 Speelfilm. (Van onze parlementaire redacteur) Bij velen bestaat nog altijd de indruk, dat het ministerie van Maatschappelijk Werk bij de kabinetsformatie van 1952 al leen is opgericht om de K.V.P. een extra ministerszetel te verschaffen en. daardoor een compromis met de P.v.d.A. mogelijk te maken. Daarom vinden velen dit aparte departement eigenlijk overbodig, een on nodige, dure instelling met een totaal aan uitgaven van een kleine 150 miljoen gul den dit jaar. De werkelijkheid is dat prof. Beel des tijds een waarschuwing had gekregen van de Algemene Rekenkamer, het orgaan dat de rijksuitgaven controleert, dat het maat schappelijk werk, zoals het toen reeds ver richt werd, tot geldverspilling zou leiden, omdat het was verdeeld over de departe menten van Sociale Zaken, Binnenlandse Zaken en Justitie, en dat de diensten el kaar overlapten. Daarom stelde prof. Beel als kabinetsformateur de eis van een apart ministerie van Maatschappelijk Werk ook als aanpassing bij de moderne ontwikkeling, hetgeen echter betekende dat de P.v.d.A., die weer de portefeuille van Sociale Zaken opeiste, een deel van de taak van het departement van Sociale Zaken moest afstaan. Toen de P.v.d.A. dit weigerde dreigde prof. Beel een kabinet te vormen zonder de P.v.d.A. Voor die conse quentie zwichtte de P.v.d.A. Het ministerie van Maatschappelijk Werk is in 1952 dus niet met algemene in stemming tot stand gekomen. Enkele ja ren geleden bleken bovendien de werkelij ke jaarlijke uitgaven van het departement ver beneden de ramingen te zijn gebleven, ofschoon er links en rechts zeer gul sub sidies waren „aangeboden". Dat versterk te de indruk dat het departement eigen lijk overbodig was en dat de ambtenaren hadden getracht hun departement groot te maken en daarmee het bestaansrecht er van te bewijzen. De ramingen waren te hoog geweest door onvoldoende vergelijkingscijfers met vorige jaren en door onvoldoende inzicht, maar het gevolg was dat men zeer kri tisch ging staan tegenover het departe ment van Maatschappelijk Werk, zoals ook weer bleek bij de plannen van prof. De Quay als kabinetsformateur, een aan tal taken van Sociale Zaken over te bren gen naar Maatschappelijk Werk. Voor het verzet daartegen, vooral van de zijde van de P.v.d.A., heeft hij voorlopig het hoofd gebogen. Over de kwestie zal worden be slist bij de behandeling van de te verwach ten wettelijke regeling van de bijstand voor degenen die niet over voldoende mid delen beschikken (uit arbeid, verzekering of vermogen) om op passende wijze in hun onderhoud te voorzien. Met dat al is Maatschappelijk Werk niet populair en dat is toch jammer, want het voorziet in de menselijke noden van de moderne maatschappij. Er zijn nog altijd gezinnen die ten gronde dreigen te gaan omdat de huisvrouw aan het eind van de week altijd meer heeft uitgegeven dan het toch wel voldoende gezinsinkomen be draagt. Er zijn ook gezinnen die in moei lijkheden zitten omdat een jongen of meis je is ontspoord of omdat de man teveel voor zichzelf nodig heeft. Dan moet eerst de oorzaak van de moeilijkheden worden opgespoord, waarna hulp en steun kan worden verleend. Als de verstandelijke vermogens van de huisvrouw tekort schie ten, wordt haar zoveel verantwoordelijk heid gelaten als zij kan dragen en alleen het tekort door inschakeling van hulp aan gevuld. Er zijn ook mensen die van het platte land naar een grotere gemeente zijn ver huisd en zich in de stadssfeer niet geluk kig voelen omdat zij geen contact hebben met anderen en zich (ook al omdat zij ver stoken zijn van de soms traditionele bu renhulp) eenzaam voelen. Die eenzaam heid, het gemis van de uitwisseling van ervaringen, kan soms nare gevolgen heb ben. Maatschappelijk Werk steunt daar om ter bevordering van het onderlinge con tact met subsidie in het hele land de op richting van dorpshuizen, verenigingsge bouwen en buurthuizen, waarvan alle ge zindten tegen betaling van zaalhuur ge bruik kunnen maken. Eerste voorwaarde is altijd dat particulieren het grootste deel van de benodigde gelden bijeen brengen als bewijs dat er behoefte is aan het ont brekende dorpshuis of buurthuis en dat een exploitatie zonder verlies mogelijk is. Ook de gemeente moet subsidie verlenen. Maatschappelijk Werk moedigt overal in het land de opbouw aan van organisaties op het gebied van maatschappelijk werk, het werkt mee aan het welslagen ervan door subsidies, het bevordert via de pro vinciale opbouworganen de samenwerking tussen de verschillende levensbeschouwin gen, het trekt zich het lot aan van vluch telingen, gerepatrieerden, zieken, bejaar den en misdeelde kinderen, maar het ver lenen van de hulp aan medemensen hangt ten slotte helemaal af van het eerste be gin van particulieren in hun dorp of stads wijk. Daarbij kunnen de eenvoudigste mensen, gesteund door de adviezen van deskundigen, soms het beste werk doen omdat zij vaak eerder het vertrouwen heb ben van een mislukkende buurtbewoner dan een ambtelijke instantie. Zij kunnen daardoor ook de deskundigen tijdig waar schuwen voor het te laat is. In dit ver band is de verwachting dat het buurtwerk in de toekomst grotere aandacht zal krij gen, waardoor het ministerie Maatschap pelijk Werk aan bekendheid en populari teit zal winnen. Curatoren van de Technische Hoge school te Eindhoven hebben aan de n.v. Bouwbedrijf Brabant-Oost te Eindhoven opdracht verleend voor de bouw van het hoofdgebouw der technische hogeschool. Het werk, zal afgezien van de reeds verrichte grond- en heiwerkzaamheden vermoedelijk drie jaren duren. De onder bouw wordt 100 meter lang, 47 meter breed en 8 meter hoog, met een nuttig vloeroppervlak van rond 600.300 vierkante meter, verdeeld over twee etages en een souterrain. Daar bovenuit rijst een door zware betonkolommen ondersteunde bovenbouw met een lengte van 175 meter en een breedte van 20 meter, bevattende tien etages met een nuttig vloeroppervlak van rond 17.100 vierkante meter. Het hoog ste punt reikt tot 53 meter boven het ter rein. Door luchtbruggen zal het gebouw in verbinding staan met de erachter ge legen hal voor werktuigbouwkunde en het gebouw met de collegezalen, dat in 1962 zal moeten worden betrokken. De totale kosten worden geraamd op 20 miljoen. Zaterdagmiddag is in Ede de zestiende heideweek officieel geopend, hetgeen ge schiedde door de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer Ch. P. Hebert. De heideweek staat dit jaar in het teken van de vele vriendschapsbanden tussen Cana da en Nederland in het algemeen en Ede in het bijzonder. De Veluwe werd in 1945 door een Canadees tankcorps bevrijd en sindsdien emigreerden bijna 1000 Edena ren naar Canada. Een van hen, mevrouw Van Droffelaar-Van Galen uit Prescott (Ontario) keerde onlangs voor een tijde lijk bezoek naar haar vroegere woon plaats terug. Zij werd nu als Hare majes teit Calluna de 16de geïnstalleerd. Deze manifestatie symboliseerde de dank van Nederland aan Canada. De officiële ope ning werd door tal van Canadese gasten bijgewoond. Onder hen bevonden zich on der meer vice-luchtmaarschalk L. E. Wray en brigadegeneraal D. C. Came ron. De gehele week viert Ede feest. Ook Canadezen werken aan het programma mee, onder meer de Royal Canadian Air Force Band, die voor het eerst in Europa is en de Princess Patricia Canadian Light Infantry Band. Frans vlootbezoek. Vijf Franse fre gatten zullen van 19 tot 23 augustus een niet-officieel bezoek brengen aan Amster dam. De totale bemanning der schepen bestaat uit 5 hoofdofficieren, 36 subalterne officieren, 127 adelborsten en 494 schepe lingen. In Overveen is op 78-jarige leeftijd over leden de heer J. D. D. Pruissen, oud-direc teur en commissaris van de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika (thans Nederland se Overzee Bank), oud-directeur van de Haarlemse Nutsspaarbank en oud-voorzit ter van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. De heer Pruissen was officier in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie heeft in stilte plaats gehad. De heer Pruissen werd 20 september 1880 in Eenrum (Groningen) geboren. Hij werd aanvankelijk opgeleid tot kandidaat-nota- ris. Toen in november 1910 werd besloten, dat de Haarlemse Nutsspaarbank, de eerste spaarbank in den lande van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, op mo derner leest moest worden geschoeid, werd de heer Pruissen secretaris van de reor ganisatiecommissie. Op 1 februari 1911 volgde zijn benoeming tot directeur. Hij bleef dit tot november 1915, toen hij werd benoemd tot directeur van de Nederlandse Middenstandsbank in Amsterdam, welke functie hij in 1918 verwisselde voor die van directeur van de Nederlandse Bank voor Zuid-Afrika, thans Nederlandse Overzee- bank. In 1951 werd hij als directeur gepen sioneerd, waarna hij benoemd werd tot commissaris. Voorts was hij directeur van de Pretoria Hypotheekmaatschappij. Na zijn afscheid als directeur van de Haarlemse Nutsspaarbank bleef de heer Pruissen actief werkzaam bij dit instituut als lid van het college van commissarissen. Op 16 maart 1923 werd hij voorzitter van dit ^college. Hij bleef dit tot 31 december 1957, toen hij zich met het oog op zijn gevorderde leeftijd en minder gunstige gezondheidstoestand uit deze functie te rugtrok. Buiten Haarlem is de thans over ledene werkzaam geweest op het gebied van het Nederlandse spaarbankwezen. Zo werd hij in 1938 benoemd tot lid van het bestuur van de Nederlandse Spaarbank- bond. Van 19391942 was hij vice-voor- zitter van dit. bestuur, van 19421947 eer ste plaatsvervangend voorzitter. Van 1939 af was hij lid en voorzitter van de Com missie van toezicht van de Nederlandse Spaarbankbond. Uit deze functies blijkt wel, hoe hoog de adviezen en het inzicht van de thans overledene op het gebied van het spaarbankwezen, plaatselijk en lande lijk, werden gewaardeerd. Toen hij veertig jaar aan de Haarlemse spaarbank verbon den was, is hem de erepenning in zilver van de Spaarbankbond uitgereikt en toen hij het voorzitterschap neerlegde mocht hij de erepenning in goud ontvangen. Ook op ander gebied is de heer Pruissen zeer actief werkzaam geweest. Zo is hij tussen 1919 en 1941 vier keer voorzitter geweest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van welk instituut hij in 1949 tot lid van verdienste werd benoemd. Tevens was hij voorzitter van het algemeen bestuur van de afdeling Haarlem Ze zaten daar goed in hun hol. Na al die narigheid bij de kwaadaardige pomaradja's waren ze nu vrij en veilig, als ze zich maar goed schuilhielden. „Maar we moeten eten ook!", bedacht Tsjik. Ook daar wist de slimme Toka wel raad op. Hij keek eerst, of er geen pomaradja's in de buurt waren; toen nam hij hen mee naar een palmboom, waarin hoog in de lucht rijpe cocosnoten hingen. „Opzij!", waarschuwde hij. Toen gaf hij een paar stevige trappen met de achterhoeven tegen de stamen daar kwamen de cocosnoten al naar beneden ploffen! 133134 J. D. D. Pniissen van de Nederlandse Federatie van Me- disch-opvoedkundige bureaus. Verder was hij lid van de Koninklijke commissie tot bevordering van de Nederlands-Zuid- afrikaanse handel en van de regeringscom missie tot bevordering van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Zuid- Afrika. In Greyenbicht is weer „het jaarlijkse, v'hjgezeH£ncbhgres gehouden. Zowel? 'dé voorzitter, de heer -G. Grèijn, als de Maastrichtse' letterkundige Frans van Ol denburg, bespraken de vraag of het nood zakelijk is een vrijgezellenpartij te stich ten en langs politieke wegen de belangen van de vrijgezel te behartigen. „Dit jaar zijn wij bereid tot het uiterste te gaan en gebruik te maken van onze democratische rechten om een wellicht noodzakelijke partij te stichten" aldus de heer Greijn. De heer Frans van Oldenburg zei onder meer dat de enige vrijheid, die de vrijge zel heeft, nagenoeg uitsluitend bestaat in het recht te stemmen op partijen voor wie het belang van de vrijge'/el niet be staat. „Men verwijt de vrijgezel vaak angst voor veranowoordelijkheid, maar zij moeten een exorbitant groot deel van verantwoordelijkheid dragen voor huwe lijken, die vaak zonder enige zin voor ver antwoordelijkheid door domme blagen, zo niet aangegaan dan toch ijlings uit nood gewettigd worden" zo betoogde hij. Hij zei, dat het van het politiek optimisme van de vrijgezellen afhangt of een vrijgezellen- partij nodig zal zijn of nipt. Besloten werd een telegram te zenden aan de minister van Financiën, waarin met klem wordt aangedrongen op verla ging van de belasting van ongehuwden. Het ministerie van marine deelt mede, dat ruim een jaar geleden een anonieme brief Werd ontvangen over hel Verrichter)' van particuliere arbeid in vrne tijd do,or. ambtenaren van dé Koninklijke Marine; Het naar aanleiding hiervan ingestelde onderzoek heeft geen onregelmatigheden aan het licht gebracht. Geruime tijd gele den werd ook de Marine-inlichtingendienst benaderd door een ex-tekenaar van een particulier bedrijf, die verklaarde, teke ningen te moeten copiëren, welke naar zijn mening in gebv-uik waren bij de Ko ninklijke Marine. Dit bleek inderdaad juist te zijn, doch aangezien hierbij geen sprake was van het plegen van ongeoor loofde handelingen werd geen aanleiding gevonden hierop nader in te gaan. Het copiëren van tekeningen, welke aan de Koninklijke Marne toebehoren door te kenaars, die aanvankelijk zelf aan dit werk hebben deelgenomen, geschiedde met vol ledige instemming van de betrokken ma rine-autoriteiten. A ingezien op dit punt twijfel was gerezen heeft de Koninklijke Marechaussee een nader onderzoek terza ke ingesteld, dat ir.middels if. afgesloten met als resultaat, dal geen onregelmatig heden werden geconstateerd. Voor zover door de betrokken ambtena ren gebruik is gemaakt van materiaal van de Koninklijke Mar.ne, is dit steeds ge beurd met voorkennis en instemming van de hoogste marine-autoriteiten 82. Kantoren in alle belangrijke stedende dichte rij gezichten op de jaarlijkse vergaderingen van verko perseen vertegenwoordiger die zijn Tredway- auto stilzet om een flesje coca-cola te drinken bij een benzinestation langs een weg in Arkansaseen oude vrouw die meubels afstoft in de air-conditioned toonkamers in Chicagoeen zwetende man, die bo men staat af te schilferen aan de rand van een gloeiend oerwoud in HondurasHij liet het beeld vervagen tot alle details verdwenen waren, opgelost in het gro te silhouet van het geheel. Dit was de Tredwaydit alles.... de fabrieken en de kantoren, de gebouwen en de machines, de mannen en de vrouwenja voor al de mannen en de vrouwen. Het geheel was iets van een verschrikkelijke samen gesteldheid en een afschuwelijke ingewikkeldheid, maar Don Walling was zich noch van angst noch van af schuw bewust, totdat hij zijn ogen liet dalen naar de daken van de stad, die beneden hem lag. Zijn verbeel ding nam de daken weg en legde de bijenkorfachtige bedrijvigheid daaronder bloot.... het dooreenwrieme- lende en zwermende, in cellen levende volk. En de le venbrengende vonk in elk volk was een loonzakje van Tredway, waaruit de groene bankbiljetten kwamen, die in de beurzen werden gestopt.... en de groene bankbiljetten werden tot een eindeloze stroom van voedsel voor steeds weer lege magenkleren om duizenden naaktheden te bedekken en om te wapperen van duizenden drooglijnen.... schoenen voor de voeten van altijd-door rennende kinderen.... bier voor de ziel en zaligheid van de man op zaterdagavond en een royaal gegeven dubbeltje in het kerkezakje op zondag. Ook aan zijn vrouws zaligheid moest gedacht wor deneen stevige bustehouder, een keurig-nette per manent en een rose flesje vol geparfumeerde hoop. Maar de kinderen gaan vooraltijdvanaf die eerste dag, dat er geen heimelijk kruisje op de kalen der werd gezet, door al die nachten, waarin zij elkaar heilig beloofden, dat zij het kind alles zouden geven wat zij hadden. Ja, het kind zou zijn kans krijgen! Het zou wel geld kosten, maar wat zou dat geld kwam uit het loonzakje, en er was altijd een nieuw loonzakje, elke zaterdag. Don Walling voelde zich zweven in de ruimte, maar toch aan de bijenkorf van de aarde gebonden door het ontzaglijke bewustzijn van zijn pas verworven verant woordelijkheid. Zij waren allemaal van hemalle maalde ongetelde duizenden geborenen en nog niet geborenen. Als hij faalde zou er honger heersen onder die dakener was reeds eerder honger geweest toen de man in de top van de Toren gefaald had. Dan zou er geen eten zijnen de bezittingen van de uit hun woningen gezette mensen zouden langs de straten staan.... en een man in een zwarte jas zou komen om de kinderen mee te nemen naar het weeshuis De vrije loop van zijn nieuwe geest werd plotseling geremd. Waar kwam die herinnering vandaan? Was het wel herinnering? Nee, dat kon niethij had Millburgh niet gekend in die tijd, waarin Orrin Tred way de fabriek gesloten had en opgehouden had loon zakjes uit te delen. Herinnering was onmogelijk. Had Avery Bullard het hem soms verteld? Nee, hij kon er zich niets van herinneren. Maar hij herinnerde zich wel, dat Avery Bullard stond, waar hij nu stond, zwijgend neerziend op de da ken. Ja, misschien had hij toen een paar woorden la ten vallen, die hij zich niet meer herinneren kon omdat zij toen geen betekenis voor hem hadden, zoals zo veel dingen tot nu toe voor hem geen zin hadden gehad. De beeltenis van Avery Bullard bewoog over de da ken als de schaduw van een voorbijtrekkende wolk. Wisten de mensen onder die daken wel wat Avery Bul lard voor hen gedaan had? Waren zij zich wel bewust, dat wanneer Avery Bullard er niet geweest was, er geen Tredway maatschappij zou zijn.. ..dat de fa briek aan de Pike Street nooit zou zijn gebouwden dat de fabriek aan de Water Street zou zijn weggerot en geroest evenals de ijzerwarenfabriek en de looierij en de wagon-fabriekdat er dan geen baantjes bij Tredway geweest zouden zijn en geen loonzakjes van Tredway? Neen, zij wisten het nietof, als zij het wisten, zouden zij het toch niet willen erkennenof, als zij het wilden erkennen, zouden zij niet bereid zijn hem de prijs der dankbaarheid te betalen. Had iemand Avery Bullard ooit bedankt voor wat hij had gedaan? Neen. Hij was gestorven in de eenzaamheid van hen, die geen dank krijgen. Don Walling verzoende zich met zijn lot. Hij zou geen dankbaarheid verwachtenhij zou in eenzaamheid leven.... maar de Tredway Corporatie zou doorgaan. Er zouden baantjes en loonzakjes zijn. Er zou geen honger worden geleden. De bezittingen van de uit hun woningen gezetten zouden niet langs de straten staan. Er zouden geen kinderen naar het weeshuis gestuurd worden. Hij was zich niet bewust geweest van tijd en plaats en hij schrok toen hij tot zichzelf kwam en bemerkte dat hij in het kantoor van Dudley stond. Op dat ogen blik realiseerde hij zich de grote vergissing, die hij in zijn verbeelding had gemaakt. Op een of andere wijze had hij zich tot de gedachte laten verleiden, dat hij de man zou zijn in de top van de Toren. Dat zou hij niét! De directeur van de Tredway Corpo ratie zou zijn J. Walter Dudley. Hij zag de lege stoel achter het bureau en in gedach ten zag hij de man daarin zittenhet te weke lichaam in zijn te gladde cocon van perfect zittende kleren het te witte haar en het te knappe gezichtde te warme glimlachde te vriendelijke stem. Ja, zo was J. Walter Dudley.... de eeuwige bedelaar om vriend schapde man die zijn daden afmat naar het aantal glimlachjes en het aantal mensen, dat hem bij zijn voornaam noemde. Maar, op de achtergrond, als een bezwerende waar schuwing tegen zijn afkeer, hoorde hij de stem van Al- derson: „Er bestaat geen man in de meubelindustrie, die meer vrienden heeft dan Walt Dudley belang rijk de juiste indruk Hij wendde zich opnieuw naar het raam, naar de daken en de verre fabrieken en de nevel daarachter en de al-omvattende herinnering aan Avery Bullard. Niemand had ooit van Avery Bullard gezegd, wat Al- derson had gezegd van Walt Dudley maar het was dan toch maar Avei-y Bullard, die de Tredway maat schappij groot gemaakt had! Die gedachte was een bliksemende openbaring. Nu zag hij de verschrikkelijke vergissing van Alderson's misrekening, de enorme tegenstelling tussen zijn twee doelstellingen. (Wordt vervolgd) Kongotentoonstelling. De belangstel ling voor de Kongotentoonstelling in het Tropenmuseum te Amsterdam is nog steeds groot. Men verwacht binnen enkele dagen de 25.000ste bezoeker. Hij krijgt dankzij de medewerking van Inforcongo te Brussel en het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam geschenken en zal de vele at tracties tijdens de Belgische Week van 2 tot 10 oktober kosteloos kunnen bijwonen. De tentoonstelling is verlengd tot 25 augustus. Openluchttheater: Vandaag 20 uur: Hoofdstadoperette met „Zwei Herzen im Dreivierteltakt". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Alias Jesse James". Dagelijks 10 en 11 uur: Staatsiebezoek koning Boudewijn, huwe lijk prinses Paola en prins Albert, bezoek van de Sjah van Perzië aan ons land en opening der Staten-Generaal 1958. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur en woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Tam- my en de vrijgezel", alle leeftijden. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Met 'n miljoen de wereld rond", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Vrijheren van het oerwoud", alle leef tijden. Luxór Theater: Vandaag tot en met dohderdag 14 en 20 uur: „Les Tricheurs", 18 jaar. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Trouwe kameraden", alle leef tijden. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 uur: „Symfonie in goud", alle leef tijden. Woensdag en donderdag 20.15 uur: „Ave Maria", 18 jaar. Tot en met donder dag 14.30 uur: „Door het dolle heen". Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „Mama is formidabel", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „De baby sitters van de marine", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 19 en 21.15 uur: „De olifanten jagers", 14 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: „Kop op, borst vooruit", alle leeftijden. Dagelijks tot en met donderdag 10.30 uur: „Donald Duck. Stan Laurel, Oliver Hardy, Charlie Chaplin, Our Gang klucht en Jan Klaas- sen" (nieuw programma). Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 19 en 21.15 uur: „De meisies uit Wenen", alle leeftijden. Dinsdag 19 en 21.15 uur: „Casino de Paris", alle leeftijden. Woens dag 19 en 21.15 uur: „Vader, het beste paard van stal", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Romance am blauen Meer", alle leeftijden. Bij slecht weer: Tot en met donderdag 14.30 uur: „Sjors van de rebellenclub", alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN Grote Kerk (Kerskapel): Dagelijks, be halve zondags van 9 tot 17 uur: Expositie archiefstukken Grote of St. Bavokerk. Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 7 september op werkdagen van 10 tot 12.30, 13.30 tot 17 uur. zondags 14 tot 17 uur: Ex positie van moderne kunst uit gemeentelijk bezit en collectie grafiek van jhr. Teding van Berkhout. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 september dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van prentkunst uit de ver zameling van Dirk Harting. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 14 augustus). „UIENHOOFD", door de Amerikaanse schrijver Weldon Hill, in de vertaling van Irene Wagener, uitgegeven bij Ad. Donker Den Haag, treft vooral als een knappe ze denschets van de oorlogsjeugd in Noord- Amerika, hier gepersonifieerd in de figuur van een jonge, gevoelige en ietwat wereld vreemde student die, achtervolgd door het spookbeeld van een weinig-sociabele in stelling en van zijn volkomen financiële afhankelijkheid, dienst neemt bij de Ame rikaanse marine om in de grauwe collec tiviteit van de militaire massa zijn ge kwetste „ik" te ontvluchten. In deze rauwe mannengemeenschap vindt hij na vele ver nederingen en teleurstellingen tenslotte het geestelijk evenwicht dat hem in staat stelt, zich tot een gave persoonlijkheid te ont plooien. De metamorfose van „uienhoofd" tot een volledige mens is knap en overtui gend getekend; de bijrollen blijven over het algemeen vrij schematische karakters. Nochtans: een goede, voortreffelijk ver taalde roman.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 4