Debré eist opnieuw steun voor beleid in Algerije Kroesjtsjev schrijft een lange brief aan Adenauer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Lottgering Minister Malraux naar Zuid-Anierika Eisenhower zou langer in Bonn blijven Het woord is aan Benzine langszij de „Karei Doorman'' in brand Fokker Brazilië Fabriek wordt bezet èeè MORRIS 'êeforei/ou êuij! Droog Aan het strand Steven Rockefeller met zijn bruid naar V.S. !n de krant van heden: Vijf doden in het verkeer Afrika zou de bakermat van de mensheid kunnen zijn Schedel van 600.000 jaar oud gevonden Diplomatieke oplossing voor Laos in wording? Rebellen staan tachtig kilometer van Vientiane RAF zocht zondag nog naar vermiste Victor-II „Wetenschappelijk object" uit Noordzee gevist Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 74e JAARGANG No 38 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1959 304e JAARGANG No 190 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 jij |j gj i i i Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. P™» I t** 1 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J SI II J I B"™ III M I JlllJICJlJ Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 X X^i X X X^ XXX k# X^L X/ X \X Xm fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, Xi^ t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Léonard Om rijkdom te verwerven getroosten de meeste mensen zich veel meer moeite, dan die zij zouden moeten doen om het zonder die rijkdom te stellen. (Van onze correspondent in Parijs) Ten overstaan van de landbevolking van het plaatsje Bléré heeft de Franse minis ter-president Michel Debré gisteren op nieuw het brandende probleem van rela ties tussen Frankrijk en zijn bondgenoten aangesneden. Nadat hij een week tevoren in het algemeen al de steun van de weste lijke wereld voor de politiek, welke Frankrijk in Algerije voert had geëist, stelde hij nu een bondgenootschap zelfs afhankelijk van een akkoord op dit punt- Fra.nkri.jks politiek in Algerije mag niet worden betwist of in twijfel getrokken door enig land, dat een bondgenootschap met ons wil onderhouden, zo riep hij uit. Zijn functie van minister-president om schreef Debré in deze rede als een post van strijdbaarheid. In de zienswijze en uitlatingen van Debré is in dit verband een duidelijke ontwikkeling te constateren. In het begin van zijn carrière als premier leek Debré nog het standpunt in te nemen van alle vorige regeringen der vierde republiek, dat Algerije een Frans departement was en een opstand in zo'n gebied daarom een binnenlandse aangelegenheid, waar mee geen enkel ander land iets had uit te staan. Wanneer deze visie formeel en vol kenrechtelijk al onaanvechtbaar mocht zijn, dan werd zij door de feiten niettemin al krachtig weersproken. Want omdat Frankrijk steeds meer troepen naar Alge- Op de Nieuwe Maas in Rotterdam waren hedenmorgen marinemannen in een werk- boot langszij het vliegdekschip „Karei Doorman" bezig met schilderswerkzaam heden, toen plotseling benzine, die op het water dreef, in brand raakte. Een tiental len meters hoge vlam schoot tegen de „Karei Doorman" omhoog. Direct kwam de brandweerploeg van het schip in actie. De mannen in het werkbootje doken het water in. Volgens voorlopige gegevens wordt één van hen vermist, een tweede zou zijn ge wond. De scheepshuid van de „Karei Door man" werd over een grote oppervlakte ge blakerd. Op het werkbootje werd door de vlammen grote schade aangericht. De directeuren van de Fokker Vliegtui- genfabriek in Galeon hebben geweigerd de sleutels van de fabriek te overhandigen aan het ministerie van Luchtvaart tijdens een bijeenkomst tussen de Nederlanders en de Brazilianen. De Braziliaanse dele gatie stond onder leiding van brigadier Julio Americano Reis. Het ministerie van Luchtvaart heeft na raadpleging van de juridische adviseur van het ministerie en vervolgens de pro cureur-generaal van de Republiek beslo ten de fabriek te bezetten, die op last van president Kubitschek op 8 augustus had moeten worden heropend. De fabriek van Fokker in Galeon, Rio, is sinds 85 dagen gesloten wegens geschil len tussen Fokker en het ministerie van Luchtvaart, waarbij beide partijen elkaar beschuldigen van contractbreuk (UPI) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596' SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Over dag zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dinsdagv wisselvallig strandweer met perioden van zonneschijn. Zwak ke wind uit het westen. Tempera tuur omstreeks 20 gr. C. Zeewater helder, vrij zwakke branding, tem peratuur 19 gr. C. Laag water des middags om half vier, hoogwater des avonds om acht uur. Strand voor fietsen berijdbaar van 12 tot 6 r.ur. rije moest zenden om de „rebellie" het hoofd te kunnen bieden, eiste Parijs im pliciet van zijn bondgenoten, en van Ame rika in de eerste plaats, dat zij zijn mili taire aandeel zouden over nemen in de Europese verdediging. Debré is, volgens zijn laatste uitlatingen, nu nog een paar stappen verder gegaan. Algerije blijft in theorie nog altijd een binnenlandse kwes tie, maar hij verlangt van alle landen, die met Frankrijk normale betrekkingen wil len blijven onderhouden nu dat ze ieder woord van critiek achterwege zullen laten op de wijze, waarop de Fransen dit pro bleem tot een oplossing denken te kunnen brengen. Dat de Franse premier in de aanstaande UNO Assemblee niettemin cri tiek moet verwachten, zou kunnen blijken uit de steeds hartstochtelijke en dreigende toon, waarop hij zijn eisen aan de bevrien de bondgenoten meent te moeten stellen. Gisteren heeft de regering bovendien de minister voor Cultuur, de Nobelprijswin naar André Malraux, naar Zuid-Amerika gestuurd om daar in hoofdsteden een goed woordje voor de Franse stellingen inzake Algerije te gaan doen. Hoe die stellingen er precies uitzien, weet niemand in Parijs op dit ogenblik meer te zeggen. Morgen heeft een eerste gedachtenwisseling in de regering plaats, waarna woensdag alle ministers Len over staan van president De Gaulle hun opvat tingen inzake de Algerijnse politiek en oorlog zullen ontvouwen. De Gaulle ver trekt tegen het eind van de week naar Algerije, in de verwachting de verschil lende aspecten van het Algerijnse dossier van alle zijden te hebben bekeken en be studeerd alvorens president Eisenhower te ontmoeten. Na dat onderhoud zou De Gaulle zijn definitief besluit over de ver der0 gang van zaken met en in Algerije omstreeks de tweede week van september openbaar kunnen maken. In elk geval is de algemene opvatting in Parijs, dat de komende weken voor de toekomst van Algerije, en indirect van Frankrijk, be slissend kunnen worden. LUNDE (Reuter) In het Lutherse kerkje van het Noorse dorp Lunde is zater dagmiddag het huwelijk gesloten tussen de 21-jarige Anne-Marie Rasmussen, de doch ter van een vishandelaar, en de 23-jarige Steven Rockefeller, een zoon van de mil jonair Nelson Rockefeller, die gouver neur van de staat New York is. De 5.000 belangstellenden, die zich lang tevoren bij de kerk hadden verzameld, werden overvallen door een regenbui, die twee uur duurde. Kort vóór het begin van de plechtigheid werd het echter droog. Vol gens een Noors spreekwoord betekent re gen vóór een huwelijk rijkdom. De bruid heeft twee jaar geleden als keu kenmeisje bij de Rockefellers gewerkt. Het bruidspaar zal in de Verenigde Sta ten zijn huwelijksreis maken. Met het zelf de vliegtuig vertrokken de schoonouders van Anne, de heer en mevrouw Nelson Rockefeller. Anne werd uitgeleide gedaan door haar ouders en zuster. Het kostte het Noorse bruidje moeite haar tranen te bedwingen bij dit afscheid. Tot de juichende menig te Noren op het vliegveld sprak gouver neur Rockefeller: „Dank u voor Annema- rie". (Reuter) Het vertrek van het vlieg tuig moest bijna drie uur worden uitge steld door een defect in het elektronisch systeem. Het toestel was reeds naar de rolbaan gereden, maar moest terugkeren omdat men in de cabine een brandlucht had waargenomen. (UPI) De tocht van de kerk naar hotel-Klubben in Kristiansand, waar de receptie en het diner zouden plaatshebben werd een ware triomftocht. Langs de ge hele route van 20 kilometer stonden over al mensen met vlaggetjes. Ook veel huizen en schepen hadden de vlag uitgestoken. De bruid kreeg zondag dadelijk reeds een indruk van de invloed der familie, waarvan zij nu deel uit maakt. Op ver zoek van de Rockefellers heeft het S.A.S.- toestel, dat zondagavond uit Oslo via Ko penhagen naar New York vloog een tussen landing gemaakt te Kristiansand om het jonge paar mee te nemen naar Amerika. Van onze correspondent in Bonn) Een week voor het bezoek van de Ame rikaanse president aan Bonn heeft de Russische minister-president Kroesjtsjev woensdag zo werd pas gisteren te Bonn bekendgemaakt een lange persoonlijke brief aan bondskanselier Adenauer gezon den, waarvan de inhoud zowel van West- duitse als van Russische kant angstvallig geheim wordt gehouden. Er is wel uitge lekt dat de brief correct en zelfs vriende lijk is gesteld. Men neemt aan dat Kroesjtsjev Adenauer nog eens uitvoerig laat weten wat de Russen denken over de Duitse kernbewapening, de kwestie-Ber- lijn en een vredesverdrag voor Duitsland. Kroesjtsjev zou Adenauer voorts opwek ken een algemene ontspanning in de we reld via zijn gesprek met Eisenhower te ondersteunen door de Russische voorstel len niet af te wijzen. Men kan er overigens van op aan dat de Sovjetleider met deze brief poogt zowel verdeeldheid te zaaien in het Duitse open bare leven waar men algemeen geest driftig is over Eisenhowers aanstaande pag. Weerrapporten 1, 2 Economisch nieuws2 Toch is het zo2 Van dag tot. dag3 Op de Praatstoel 3 Feuilleton4 Radio en Televisie4 Agenda 4 Uit stad en omgeving5 Beurs5 Sport 7, 8, 9 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. bezoek als in het westelijke kamp. Eerst werd Macmillan en later de Gaulle met een brief van Kroesjtsjev bedacht. In de brief aan De Gaulle zou 'gesproken zijn over een bezoek van Kroesjtsjev aan Pa rijs na zijn reis door de Verenigde Staten. Daarmee, zo neemt men hier aan, dreef Moskou een wig in de toeh al wankele westelijke eenheid die ernstig lijdt onder de Gaulle's zucht naar verhoging van het Franse prestige. Voor alles meent men dat de Russische leider er op uit is Bonn in de rol van vredesverstoorder te ma noeuvreren waarmee Adenauer, nog vóór zijn gesprek met Eisenhower, in een slech te positie zou worden geplaatst. Op zijn kop Inmiddels begint Bonn op zijn kop te staan voor het aanstaande bezoek van de Amerikaanse president. Adenauer keert morgen reeds terug uit zijn vakantieoord Cadenabia in Noord-Italië. De Amerikaan se ambassadeur in Bonn Bruce is bezig met zijn gehele gezin voor enkele dagen uit zijn eigen ambassade naar een motel te verhuizen omdat Eisenhower in de ambassade zou logeren. In het paleis Schaumburg de ambtszetel van' Adenauer blijft niets op zijn plaats. Alle grote ka mers worden veranderd opdat Adenauer en Eisenhower rustig kunnen praten en slapen. De woonkamer van de bondskan selier waarin hij tussen de middag een tukje pleegt te doen, wordt de rustkamer van Eisenhower, waar deze donderdag een uurtje zou kunnen slapen Adenauer zal die dag in een andere kamer zijn mid dagslaapje moeten houden. Voorts breekt men zich het hoofd over de route van Wahn naar Bonn. De Ameri kaanse geheime dienst voelt niets voor de gebruikelijke kronkelweg door vele dorpen en kleine steden. Daarom alleen al zal het verkeer rond Bonn woensdag en donder dag allesbehalve soepel verlopen. Rond de Amerikaanse ambassade in Bad Godes- berg wordt voorts een cordon getrokken, dat tot in de Rijn reikt Ook wordt gezegd dat Eisenhower, die woensdag aankomt, tot vrijdag in Bonn zal blijven. Hij zou de gehele donderdag met Adenauer willen spreken en pas vrij dag naar Londen doorvliegen. In het Noorse plaats je Sogne werden za terdagmiddag Steve Rockefeller en Anne- marie Rasmzissen in de echt verbonden. Duizenden Noren en een menigte journa listen en persfotogra fen hebben het paar op zijn gang naar de kerk en van de kerk naar de receptie ladegeslagen. Op deze receptie kwam ook le vroegere secreta ris-generaal van de JNO, Trygve Lie, het mar gelukwensen. Men ziet hem hier 'inks op de foto naast het jonge paar. Een andere wereld gaat voor de toe rist open als hij nu het oude Rome bezoekt, dat 's avonds fantastisch ver licht wordt. In het midden van de achtergrond is nog juist een stukje van het beroemde Colosseum te zien. In de nacht van zaterdag op zondag is een scooter, bestuurd door de 22-jarige H. Bosma uit Groningen, in Haren met grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen de bovenbouw van een brug gebotst. De bestuurder werd op slag gedood. De 21- jarige duorijder A. van Rijn uit Groningen overleed enkele uren na aankomst in het Academisch Ziekenhuis. Vermoed wordt dat de mist bij dit ongeluk een rol heeft gespeeld. De 11-jarige P. Heerdink werd op de Zwolseweg te Apeldoorn door een aan hangwagen van een vrachtauto overreden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is later in een ziekenhuis overleden. In Zwaagdijk reed de 48-jarige G. Ho- ningh uit Winkel met zijn auto tegen een boom. Hij liep ernstige inwendige kneu zingen op en is later in het ziekenhuis te Hoorn overleden. Vorige week heeft op de rijksweg bij Muiden een echtpaar uit Amsterdam een ernstige val gemaakt, doordat het achter wiel van de scooter, waarop zij zaten, los- raatke. De echtgenote van de bestuurder, de 38-jarige mevrouw W de G.-S. is thans aan de gevolgen van de val overleden. Haar echtgenoot bleef bij het ongeval on gedeerd. Twee zwaargewonden Een personenauto, bestuurd door de 37- jarige J. van der H. uit Utrecht is, nabij de brug te Vreeswijk, van de rijksweg Utrecht-'s-Hertogenbosch gereden. De auto stuitte tegen een betonnen rand langs de Kromme IJsel, sloeg over de kop en kwam aan de ovei'kant van de vijf meter brede Kromme IJsel op de oever terecht. Uit de geheel vernielde auto heeft men later de bestuurder en zijn zeventienjarige passagier D. Z. uit Jutphaas gehaald. Bei den zijn in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht. Voor beider leven wordt gevreesd. LEOPOLDSTAD (AFP) Professor Leakey, curator van het Coryndon Museum voor natuurlijke historie te Nairobi heeft op het vierde Panafrikaanse voorhistori sche congres te Leopoldstad bijzonderheden meegedeeld over een schedel die hij heeft kunnen samenstellen met in Tanganjika gevonden beenderen en die zeshonderd duizend jaar oud zijn. Het zou dus de schedel zijn van de vroegste mens die ooit is gevonden. Professor Leakey neemt aan dat de sche del van iemand is die op vijftienjarige leeftijd is gestorven. De hersenholte is niet groter dan 600 kubieke centimeter. Van de huidige mensheid is zij 1,450 kubieke centi meter. Prof. Leakey zei dat zijn vrouw de beenderen op 17 juli in de Oldoewaikloof heeft gevonden, samen met uiterst primi- lieve werktuigen die duiden op de een of andere vorm van menselijke cultuur. Prof. Leakey heeft in verschillende delen van Oost-Afrika naar resten van vroege mensensoorten gezocht. Hij heeft een theorie opgesteld volgens welke de bakermat van de mensheid zich in Afrika bevindt. Zijn vondst van de schedel van een proconsulaap in 1948, waarvan de ouderdom op 25 tot 30 miljoen jaar wordt geschat, heeft veel opzien gebaard. Deze apensoort heeft anatomisch meer mense lijke trekken dan welke levende aap ook. Zijn speurwerk in Afrika, waaraan zijn vrouw deelneemt, heeft veel bijgedragen tot de kennis van oude mensentypen. De pekingmens, één van de oudste men sentypen, zou naar schatting vijfhonderd duizend jaar geleden hebben geleefd. NEW YORK (UPI) Ngon Sananikone speciale afgezant van Laos bij de UNO heeft zaterdag verklaard, dat momenteel via diplomatieke kanalen een vreedzame oplossing voor de rebellie in Laos wordt uitgewerkt. Sananikone vertelde dit aan de pers, nadat hij een bespreking van twintig minuten had gehad met secreta ris-generaal Dag Hammarskjoeld. Over de beoogde oplossing wilde Sananikone al leen zeggen, dat er „meer dan één derde partij" bij betrokken zal zijn. De Veilig heidsraad is er niet bij betrokken. Later verklaarde een voordvoerder van Hammarskjoeld, dat men het eens is ge worden over de volgende stap. In kringen van de UNO meent men, dat ten minste Rusland en Engeland bij de te nemen stappen worden betrokken. VIENTIANE (Reuter) In gewoonlijk welingelichte militaire kringen in Vien tiane is zondag vernomen, dat communis tische opstandelingen de provincie Vien tiane zijn binnengedrongen en dat hun ac tiviteit zich reeds tot op 80 km. van de hoofdstad uitstrekt. In een legercommuniqué werd donder dag bekendgemaakt, dat de opstandelingen in de omgeving van Sop Vieng tot de aan val waren overgegaan. Koning treedt terug (UPI) Volgens berichten, die Saigon bereikten, heeft koning Sisavang Vong, de zieke 74-jarige heerser van Laos, kroon prins Savang Vathana tot regent be noemd. De berichten luiden, dat de mo narch dit besluit nam wegens de ver- Koning Sisavangvong van Laos. slechtering van zijn gezondheidstoestand en gezien de ernstige problemen, waaraan het kleine koninkrijk door de rebellie het hoofd heeft te bieden. PLYMOUTH (UPI) Militaire vlieg tuigen en schepen zetten zondag het zoe ken naar de vermiste Handley Page Vic tor II-straalbommenwerper voort. Het toe stel, welker type en inrichting een Brits militair geheim is, verdween reeds donder dag tijdens een proefvlucht. Er is nog geen spoor ervan gevonden. LONDEN (ANP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart heeft bekendgemaakt, dat een „voorwerp van grote wetenschappelijke betekenis" is opgevist door een Noorse vissersboot op 200 kilometer van de kust van North umbrian, de plaats, waar het voorwerp „volgens verwachting moest zijn neerge komen." Hij deelde niet mee wat voor object het was. Wel zeide hij nog, dat het radiocon tact met het vissersvaartuig verbroken is en dat het schip morgen in Britse wateren verwacht wordt. Zaterdagavond was aan de scheepvaart ten noordoosten van Engeland en zuid oosten van Schotland verzocht uit te kij ken naar „een voorwerp van hoge weten schappelijke waarde, dat aan zes parachu tes is neergedaald in zee." Advertentie STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 1