PANDA EN DE MEESTER-BESCHA VER Vrijmaking handelsverkeer geeft reden tot optimisme EN NU 'n TIP Wereldnieuws Drukkend warm weer Toch io het zo r~ 2 JAARVERSLAG I.M.F. Nationale Handelsbank genaast Havenverbetering te Zeebrugge Rooskleurige toekomst voor de Britse economie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland In- en uitvoer van postzegels Albatros participeert in nieuwe chemische fabriek De Leipziger Messe M O. ECONOMIE en STATISTIEK KAND. en DOCT. ECONOMIE Er hard in A thene Griekse tabak en E.E.G. Duitse steun voor Turkije "N Plantenzaden J A merikaanse hulp West-Europa moet meer defensielasten dragen Westduitse mijnwerkers gaan protestmarsen houden Australische wolprijzen sterk gestegen ij A o - l olaïUS 1959 In het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds wordt onder andere medegedeeld, dat de landen buiten de Verenigde Staten in 1958 hun goud. en dollar reserves met ongeveer 4 miljard dollar hebben vergroot .In totaal zijn deze reserves sedert 1949 met ongeveer 14 miljard dollar toegenomen. De stijging van het afge lopen jaar was de grootste jaarlijkse stijging van de afgelopen negen jaar. De stijging der reserves concentreerde zich overigens op de industrielanden en wel hoofdzakelijk de Europese industrielanden. De reserves der niet-geïndustrialiseerde landen ver toonden per saldo een daling. Het jaar 1958 werd, in het algemeen gesproken, ge kenmerkt door twee uiteenlopende tendenties: de industrielanden werden economisch en financieel sterker, terwijl de minder-ontwikkelde landen moeilijkheden bleven ondervinden, die tot op zekere hoogte werden versterkt door de flauwe stemming van de markten voor de produkten dezer landen. Er is volgens het I.M.F. zelden een jaar geweest, ten aanzien waarvan het moeilijker is iets van algemene strekking te zeggen, dat van toepassing is op een meerderheid der landen. Wat wel veilig in het algemeen kan worden gezegd, is, dat de meeste landen er in toenemende mate blijk van gaven een eind te willen maken aan de inflatie en stabielere monetaire verhoudingen tot stand te willen brengen. In zijn conclusie zegt het I.M.F. dat de ontwikkelingen in het afgelopen jaar re den geven tot optimisme, dat de afschaf fing van beperkingen, die om betalings balansredenen zijn ingesteld, verder voort gang zal vinden. Het I.M.F onderzoekt thans de kwesties, die rijzen door de nog bestaande discriminerende beperkingen. Inmiddels dringt het I.M.F. er bij zijn le den op aan voort te gaan met het afschaf fen van discriminaties, inclusief het bila- teralisme, en dat zo spoedig mogelijk. De minder geïndustrialiseerde landen zullen ongetwijfeld economische en finan ciële moeilijkheden blijven ondervinden, al wordt er wel verwacht, dat de her nieuwde expansie van de wereldhandel de daling van hun exportinkomsten zal te gengaan. Nationaal en internationaal zul len er vele inspanningen nodig zijn om deze landen in staat te stellen ten volle te profiteren van de voordelen van eco nomische groei, die gepaard gaan met in terne stabiliteit en extern evenwicht. Hoe wel er nog vele hinderpalen zijn, is er te genwoordig in de wereld een groeiend be grip voor de vraagstukken die er zijn en de mogelijkheden om de voordelen van De Indonesische regering heeft de Neder landse Nationale Handelsbank n.v. ge nationaliseerd, aldus heeft het persbureau Antara gemeld. De bank, die 12 filialen in Indonesië heeft, stond reeds enige tijd onder Indonesisch toezicht. een multilateraal stelsel ten volle deel achtig te worden zijn thans groter dan ooit in de geschiedenis van het Interna tionale Monetaire Fonds het geval is ge weest. hot LAIMG NOG? Voor hoeveel jaren de vvereld nog grond, stoffen bezit d!e gebruikt kunnerfwor.. den voorde reserves zijn uitgeput. Advertentie De Belgische regering zal de komende zes jaar een bedrag van 61,5 miljoen gul den investeren om de haven van Zeebrug ge geschikt te maken voor zeeschepen met grote diepgang. Begonnen zal worden met het verbreden van de havendam over een lengte van 800 meter. Er zal een voorlopi ge dijk worden aangelegd, de toegang tot de haven zal worden uitgebaggerd en de kaden zullen worden vernieuwd en uitge breid. Voor de bouw van een werf voor het herstel van grote tankschepen is, althans voorlopig, afgezien. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse ministerie van Financiën is optimistisch over Groot-Brittannië's eco nomische toekomst. De produktie is ge stegen, de export toegenomen en de pro- duktiviteit van de arbeider verhoogd, al dus blijkt uit het bulletin voor de industrie van het ministerie. In dit bulletin wordt verklaard dat er een expansie van de in dustrie is te constateren tegen een ach tergrond van stabiele prijzen en een ster ke positie tegenover het buitenland. Door deze stabiliteit en de gestegen produktivi- teit beginnen de kosten per eenheid te da len. Handhaving van deze gunstige ont wikkeling zal er verder van afhangen of de kans wordt gegrepen prijsdalingen door te voeren. Het ministerie maakt zich ech ter niet veel zorgen over de voortzetting van de expansie omdat de consequenties van de belastingverlaging dit voorjaar nog niet volledig hebben doorgewerkt. De „Je hebt het nog nooit zo goed ge had" tendens, die hier weer uit blijkt, betekent ook voor de conservatieven dat zij het nog nooit zo goed hadden. Uit een Gallup Poll van het Londense blad News Chronicle blijkt dat de conservatieven op nieuw vijf punten op Labour zijn uitgelo pen en dat het aantal kiezers in Groot- Brittannië, dat nog niet weet op welke par tij te stemmen, geleidelijk afneemt. De populariteit van premier Macmillan neemt ook nog steeds toe; 67 percent van de Britse bevolking is op het ogenblik te vreden over hetgeen hij in de afgelopen ja ren heeft gedaan. AGIP in de Soedan In Khartoum is een overeenkomst getekend tussen de regering van de Soedan en de Italiaan se staatsoliemaatschappij AGIP, die rechten heeft verkregen voor olieprospectie langs de kust van de Rode Zee en in de Soedanese territoriale wa teren. Het is de eerste maal dat de Soedan der gelijke prospectierechten verleent. Pijpleiding van Wolga naar drie communistische landen De plannen voor de aanleg van een onder grondse oliepijpleiding van de Sovjet-Unie door drie andere communistische landen zijn voltooid. De pijpleiding zal lopen door Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije. Het beginpunt is in de nabijheid van Koebibysjew halverwege de Wolga. In Beylo-Rusland zal de leiding zich split sen. Het noordelijk deel zal Polen en Oost-Duits- land bedienen en het zuidelijk deel gaat via Hongarije en Tsjechoslowakije. Gelet op het bepaalde in het deviezen- besluit 1945 verleent de Nederlandsche Bank n.v. een algemene vergunning tot de in- en uitvoer van postzegels, zo wordt in een circulaire aan de deviezenbanken medegedeeld. Voor zover nodig wordt hier mede tevens vergunning verleend aan in gezetenen tot het sluiten van koop- en verkooptransacties met niet-ingezetenen en tot het verrichten van andere beschik kingshandelingen, voor zover deze trans acties en handeling betrekking hebben op postzegels. De betalingen, welke voort vloeien uit vorenbedoelde transacties of beschikkingshandelingen, dienen te ge schieden op de wijze, welke is voorge schreven voor het verrichten en ontvangen van lopende betalingen. Deze vergunning treedt heden in werking en is, behoudens intrekking, voor onbepaalde tijd geldig. Eerder in dit verband verleende algemene vergunningen zijn met ingang van heden ingetrokken. Door de Albatros Superfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht en de Cyprus Mines Cor poration te Los Angeles (U.S.A.) is de Albatros Zwavelzuur- en Chemische Fa brieken n.v. te Utrecht opgericht, die ten doel heeft de fabricage van produkten der chemische industrie benevens alle handels zaken, die in de ruimste zin genomen daar mede in verband staan, het drijven van ondernemingen van soortgelijke of aan verwante aard, met inbegrip van deelne ming in vennootschappen. Het maat schappelijk kapitaal van de nieuwe ven nootschap bedraagt 10.000.000 verdeeld in 8000 gewone en 2000 5 percent cumula tief preferente aandelen van f 1.000 elk, waarvan bij de oprichting zijn geplaatst 4 000 gewone en 500 cumulatief preferente aandelen. Hierop is 100 per aandeel in contanten gestort. De Albatros Superfos faatfabrieken n.v. neemt deel voor 2000 gewone en 500 cumulatief preferente aan delen en de Cyprus Mines Corporation voor 2000 gewone aandelen. De directie val worden gevoerd door de Albatros Su perfosfaatfabrieken n.v. te Utrecht. Op de komende najaarsbeurs te Leip zig, welke 30 augustus aanstaande zal wor den geopend en naar verwachting de groot ste sedert het einde van de tweede wereld oorlog zal zijn, zal Frankrijk de grootste exposant uit het westen zijn. Blijkens een mededeling aan de pers alhier zullen de Sovjet-Unie en China voor de eerste maal op grote schaal met verbruiksgoederen op deze beurs aanwezig zijn. In totaal hebben de communistische landen hun expositie ruimte met ongeveer 50 percent vergroot. Aan deze najaarsbeurs zullen ongeveer 6500 exposanten uit 45 landen deelnemen. Nederland, dat de op twee na grootste exposant, uit het westen zal zijn, zal vooral voedingsmiddelen en textiel laten zien. Advertentie INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN Geheel mondelinge avondopleidingen en in de voornaamste bevolkingscentra van Nederland. Een uitgebreide documentatie-map wordt U op schriftelijke of telefonische aanvrage gaarne toegezonden door net Algemeen Secretariaat, Wassenaarseweg 39, 'i-Gravenhage, telefoon 070 - 775382-774663. De Westduitse minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, is in Athene aangekomen voor een informeel bezoek van vier dagen. Gedurende zijn verblijf in de Griekse hoofdstad zal hij besprekin gen voeren met de Griekse regering over de rol van Griekenland in de Europese Economische integratie. Met het oog op deze besprekingen heeft de Griekse rege ring een memorandum opgesteld waarin met betrekking tot het belangrijkste ex- portprodukt van Griekenland, tabak, zou worden voorgesteld, dat de landen van de E.E.G. gedurende de overgangsperio de met Griekenland overeenkomsten aan gaan voor de afname van Griekse tabak, waarbij deze landen zich tevens zouden verplichten om alle tabak die Griekenland niet aan andere landen kwyt kan, af te nemen. Voorts zou in het memorandum worden voorgesteld om, na de volledige afschaf fing van de invoerrechten tussen de zes landen van de E.E.G., aan Griekenland een „periode van uitstel" te verlenen, van 10 tot 15 jaar, gedurende welke ook Grie kenland geleidelijk aan zijn invoerrechten zal verminderen. Intussen meldt het Griekse persbureau uit Athene, dat blijkens daar uit New York ontvangen persberichten, men in de V.S. de financiële en monetaire positie van Griekenland gezond acht en dat Grieken land optimistisch kan zijn wat betreft het succes van eventuele aanvragen om hulp voor de uitvoering van zijn vijf-jarenplan in de vorm van leningen door tussenkomst van de International Development Asso ciation een nieuwe, door de Amerikaan se regering voorgestelde organisatie voor het verstrekken van kapitaal aan arme en onderontwikkelde landen. De Westduitse minister van Economische Zaken, dr. Erhard, heeft tijdens een pers conferentie te Istanboel na afloop van de Turks-Westduitse economische bespre kingen verklaard, dat de Westduitse re gering vastbesloten is haar steun te ver lenen opdat het Turkse driejarenplan voor economische ontwikkeling door de Orga nisatie voor Europese Economische Ont wikkeling zal worden goedgekeurd. HET is algemeen bekend dat verschei dene plantenzaden, bacterie- en schimmel sporen en andere waterarme organismen gedurende zeer lange tijd hun kiemkracht kunnen behouden. Kleine waterdiertjes, zoals raderdiertjes en beerdiertjes, die in moddersloten en bemoste dakgoten zijn te vinden, schrompelen tijdens de droge tijd ineen tot kleine stofjes, die niemand op het idee brengt, dat daarin nog leven schuilt. Toch kunnen die vormeloze korreltjes in deze toestand 10, zelfs wel 15 jaren het leven bewaren. Want worden zij na die tijd in een vochtig milieu gebracht, dan zwellen zij op, nemen hun oorspronkelijke vorm weer aan, worden door zichtig en krijgen pootjes, waarop het diertje na een slaap van vele, vele jaren weer genoeglijk rondkruipt. Heeft de zomerslaap slechts enkele weken geduurd, dan kan het ontwaken zich in een korte peroide van bijvoorbeeld 10 mi nuten voltrekken. Heeft de uitdrogings toestand echter een jaar of langer geduurd, dan duurt de herleving een half uur, of een uur. Bij nog langere perioden van uit droging wordt dus ook de tijd die voor het ontwaken nodig is voortdurend langer. En, wat momenteel voor ons het belangrijkst is, steeds grotere percentages van deze diertjes blijken de langer wordende rust kuur niet te kunnen overleven. Ook som mige slakken en insecten kunnen na een uitdrogingstoestand van verscheidene jaren weer tot ontwaken komen, maar de tijds duur waarin het leven zich in deze vorm kan handhaven wordt meestal in jaren gerekend, niet in tientallen van jaren. Bij plantenzaden komen we in de grote ge tallen, althans wanneer we onze eisen niet te hoog stellen. Zaden van sommige coni feren kunnen enige tientallen jaren be waard worden zonder hun kiemkracht te verliezen. En zaden behorende tot het plantengeslacht Cassia bleken na een ver blijf van 150 jaar in een museum nog tot kiemen te kunnen komen. De Japanse onderzoeker Ogha heeft zelfs melding ge maakt van zaden van de Indische lotus, die in Mantsjoertje op grote diepte waren aan getroffen onder een droge korst klei van een meer, dat reeds sedert enige eeuwen was drooggevallen. Volgens de geologen moest deze gebeurtenis ongeveer vier eeuwen geleden hebben plaats gevonden, zodat de lotuszaden tenminste die ouderdom moeten hebben bezeten. Des ondanks kwamen zij tot ont kieming. Een dergelijk uit zonderlijk lange tijd schijnt mogelijk te zijn wanneer zaden (die een grote kiem kracht bezitten) volkomen droog bewaard worden en van de zuurstof zijn afgesloten, zodat geen stofwisseling plaats vindt, al thans geen stofwisseling die met de thans ter beschikking staande middelen kan wor den aangetoond. Uiteraard mogen we de bijzonder lange tijd dat lotuszaden hun kiemkracht onder ideale omstandigheden kunnen behouden, niet zonder meer van toepassing verklaren voor alle andere planten. Integendeel, de kiemkracht loopt bij allerlei plantensoorten zeer uiteen en zo worden de granen gerekend tot de plan ten die reeds spoedig het vermogen tot kiemen verliezen, evenals andere grasach- tigen. We spraken zojuist over het bewaren onder afsluiting van zuurstof als één van de voorwaarden, waaronder plantenzaden lange tijd bewaard kunnen blijven. Wan neer zuurstof toetreedt en dat is in alle normale omstandigheden het geval eet de graankorrel zichzelf op. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 37. Het plan van Panda viel bij de ridder blijkbaar heel goed in de smaak, want vol gens zijn zeggen, deed hij niets liever dan tegen de rovers te vechten. In kleurige be woordingen beschreef hij zijn moed en al de nare dingen, die hij de bandieten zou aandoen. De jonkvrouw luisterde verrukt naar zijn dappere taal en ook Panda raakte erg onder de indruk. „Bij het gekletter der wapenen", galmde de krijgsman, „als spe ren langs mij suizen, dan ben ik snel als een bliksemschicht ende moedig als een kluk slik W-wat is d-dat„Dat was een speer, die langs u suisde", riep Panda. „Nu kunt u laten zien, hoe snel en moedig u bent, want daar heb je de ro vers!" Met een snelheid, die inderdaad aan een bliksemschicht deed denken, dook de ridder weg tussen de struiken. En terwijl de rovers tierend tevoorschijn sprongen, viel de jonkvrouw bewusteloos in Smithy's armen. „Bah!", riep hij wanhopig. „Daar gaat ze weer van haar stokje! En altijd ben ik de sigaar Het Amerikaanse Congres heeft het slot- rapport ontvangen van de commissie die sinds november van het vorig jaar op ver zoek van president Eisenhower studie ge maakt heeft van de militaire en economi sche hulp aan het buitenland. De commis sie spreekt daarin als haar oordeel uit, dat Amerika de komende jaren tenminste twee miljard dollar beschikbaar moet blij ven stellen voor militaire hulpverlening, en verder, dat de meer ontwikkelde bond genoten van Amerika in staat zijn een gro ter deel van hun defensie-uitgaven voor eigen rekening te nemen en een grotere rol te spelen in de economische hulp aan minder ontwikkelde landen. In het rapport wordt met nadruk gewe zen op de noodzaak van blijvende militai re hulp, dit in verband met het „zich over de gehele wereld uitbreidende offensief" van de communisten. Dit moet een uitda ging zijn voor de vrije wereld en vooral voor Amerika, aldus het rapport. Het is meer dan een uitdaging op militair of in dustrieel gebied en vraagt een positieve toewijding van individu en natie, en een grotere nadruk op harde, constructieve arbeid. Daarop dient het streven meer ge richt te zijn dan op veraangenaming van het leven. Deze uitdaging vraagt voorts om een gelijkwaardige inspanning van Amerika's economisch meer ontwikkelde bondgenoten. De adviescommissie voor buitenlandse militaire hulpverlening van Eisenhower heeft in een rapport aan het Congres ver klaard dat de bondgenoten van raketten voor middelgrote afstanden moeten wor den voorzien om een mogelijke aanvaller af te schrikken. Het Congres zou aanvul lende fondsen beschikbaar moeten stellen om het zenden van I.R.B.M.'s naar West- Europa mogelijk te maken. De Amerikaanse militaire hulp heeft per jaar gemiddeld 2,5 miljard dollar bedra gen, aldus het rapport. De hulp dient op dit niveau, met een minimum van twee miljard per jaar, te worden voortgezet. Het veel lagere bedrag dat voor het ko mende fiscale jaar werd toegestaan (1,4- miljard) betekent een ernstige bedreiging voor de veiligheid van Amerika en de vrije wereld. SAARBRüCKEN (Reuter) De voor zitter van de bond van Westduitse mijn werkers, Gutermuth, heeft op een bijeen komst van mijnwerkers nabij Saar- brücken gezegd dat de mijnwerkers in de komende weken protestmarsen zullen houden tegen de kolentoestand in de Duit se Bondsrepubliek. De demonstraties zul len te Dortmund beginnen en daarna ook in andere steden in het Ruhrgebied wor den gehouden. Ook wordt gedacht over een mars naar Bonn, aldus Gutermuth. Bij de kolenmijnen in de bondsrepubliek liggen nu onverkochte kolenvoorraden van in totaal zestien miljoen ton. Bij de opening van het nieuwe wolvei- lingseizoen in Melbourne, zijn de wol- prijzen vandaag met 10 tot 12V2 percent omhoog gesprongen, vergeleken met de slotnoteringen van het in juni geëindigde vorige seizoen. Er was een levendige vraag uit alle delen van de wereld en de markt zette het seizoen met vertrouwen in. Tot de voornaamste kopers behoorden het Verenigde Koninkrijk, Japan en West- Europa. In de regel nemen deze landen ongeveer negentig percent van de Austra lische wolexport af. Achter elkaar. Voor de tweede keer bin nen een maand zijn Spanje's twee be kendste stierenvechters, de zwagers Luis Dominguin en Antonio Ordonez, achter' elkaar opgenomen in het zie kenhuis met wonden, opgelopen in de arena. Vrijdag werd Dominguin op de horens genomen in Bilbao, zondag kreeg Ordonez een verwonding aan zijn voet in Frankrijk. Versperringen Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zater dag bekendgemaakt, dat vrijdagoch tend vroeg ongeveer dertig mensen uit- West-Duitsland nabij Erfurt enige pos ten en draadversperringen langs de zonegrens hebben vernield. Het minis terie noemde het gebeurde een „ernsti ge provocatie". Volgens de bekendma king hadden Westduitse douanebeamb ten en leden van de grenspolitie werk loos staan toekijken. Westduitse foto grafen hadden van het incident foto's gemaakt. Gelegenheid. De Sovjet-Unie zal waar schijnlijk tijdens premier Kroesjtsjevs verblijf in de Verenigde Staten trachten een mens in een baan om de aarde te brengen, aldus heeft het hoofd van de medische afdeling van de dienst voor de ruimtevaart van het Amerikaanse leger, Strughold, zaterdag te Reno in Nevada gezegd. Boos. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson heeft blijkens een zaterdag te Boedapest gepubliceerd vraaggesprek gezegd, dat hij zich niet zal storen aan de beperkingen van zijn Amerikaans paspoort en binnenkort een bezoek zal brengen aan Hongarije en communis tisch China. Robeson zei tot het Hon gaarse blad „Nepszabadsag", dat hij tien jaar lang gevangene in eigen land is geweest. Veembrand. Een zware brand, die zondag in een veem in Rio de Janerio is uitge broken, heeft waarschijnlijk een groot aantal slachtoffers geëist. Functionaris sen van de brandweer verklaren, dat tenminste 12 brandweerlieden vermist worden. Men vreest, dat zij zijn omge komen. De toestand van twintig gewon den is zeer ernstig. Bankroet. Nepal heeft bij communistisch China geprotesteerd tegen een decreet, waarbij is bepaald, dat het Chinese geld voortaan het enige wettige betaalmid del in T:bet zal zijn. Volgens functiona rissen te Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, hebben de Chinezen de Nepalse handelaars niet bijtijds gewaarschuwd, waardoor deze zich voor een bankroet zien geplaatst. Ziekelijk De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Averoff, heeft zaterdag van de leider van de vroegere Cypri sche verzetsbeweging EOKA, generaal Grivas, gezegd dat deze is bezeten door een ziekelijke aanmatiging. Minister Averoff zei dit in een com mentaar op een verklaring van gene raal Grivas, waarin werd gezegd, dat de Griekse regering wijkt voor Turkse en Britse eisen ten aanzien van Cyprus. Keizer terug. Keizer Haile Selassie is na een bezoek van negen dagen aan Joe goslavië naar zijn land teruggekeerd. Met president Tito heeft hij gespro ken over de mogelijkheid van meer. Joegoslavische hulp bij de economische ontwikkeling van Ethiopië. Dit land heeft van Joegoslavië al een lening van tien miljoen dollar gekregen voor het aanschaffen van machinerieën. Vele Joegoslavische technici zijn in Ethiopië werkzaam. Pijpleiding. De Sovjet-Unie heeft de plan nen klaar voor een ondergrondse olie- buisleiding van 4.000 kilometer lengte van de Sovjet-Unie naar Polen, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Honga rije. De buisleiding begint bij Koeibis- jev aar de Wolga en splitst zich in Wit-Rusland in twee takken, een noor delijke voor Polen en Oost-Duitsland en een zuidelijke voor Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Patattomaat. Een 39-jarige Chinese boer heeft een kruising van een tomaat en een aardappel gekweekt, die onder de grond aardappels vormt en boven de grond tomaten voortbrengt, zo heeft het communistische persbureau „New Chi na" bekendgemaakt. De man is secre taris van het communistische partijco mité in een volkscommune in Zuid- China. Kinderen. Bij een gevecht tussen twee groepen jongelui is zondagavond in New York een meisje van vijftien jaar door revolverschoten gedood. Vier jongelie den van elf tot zeventien jaar werden door messteken gewond. De politie ver richtte een twintigtal arrestaties. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. t» •óf •So i'2 Het K.N.M.I. deelt mede: men. De neerslagkansen zijn gering en Gedurende het weekeinde is de lucht- de temperaturen zullen waarschijnlijk nog druk in ons land regelmatig gestegen. Dit iets hoger worden, hield verband met de uitbreiding over West-Europa van een hogedrukgebied, dat van de Azoren afkomstig was. De kern van het hogedrukgebied lag vanmorgen voor de ingang van het Engelse Kanaal. Via Midden-Europa kwam het hogedruk gebied in verbinding met een maximum boven Zuid-Rusland. Langs de flank van Den Helder dit hogedrukgebied treffen we op de oceaan Ypenburg een krachtige zuidwestelijke luchtstro- viissin«en ming aan, waarin storingen van het zeege- Eelde bied ten westen van de Azoren naar het zee- De Bilt gebied tussen IJsland en Noorwegen trek- TWpnf, ken. Deze storingen beïnvloeden het weer in ons land niet. Met de zuidwestelijke stro ming wordt vochtige lucht van subtropi sche oorsprong naar onze streken ge voerd. Boven zee en 's nachts ook boven land komt hierin mist voor. Overdag is het echter tamelijk zonnig en drukkend warm weer. In deze situatie zal in de ko mende dagen niet veel verandering ko- Eindhoven Zd Limburg mist mist mist geheel bew mist mist mist mist 28 zzw windst. 28 n 33 windst. ono nno nw nno 27 29 34 eo w e Sa 0 7 0 42 0 0 0 Dinsdag 25 augustus Zon op 5.38 uur, onder 19.45 uur. Maan op 22.48 uur, onder 13.11 uur. Maanstanden 26 augustus 9.03 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 24 augustus Hoog water 7.14 en 19.34 uur. Laag water 2.58 en 15.09 uur. Dinsdag 25 augustus Hoog water 7.49 en 20.11 uur. Laag water 3.33 en 15.42 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew zw 23 0 half bew. zw 22 0 geheel bew z 22 0 zwaar bew. w 26 0 regen zzw 24 0 geheel bew windst. 27 0 mist windst. 26 0 half bew. w 26 0 onbewolkt wzw 30 0 geheel bew wzw 30 0 onbewolkt nno 27 0 zwaar bew. wzw 25 7 onweer z 16 7 onbewolkt w 26 0 onbewolkt zzo 25 0 onbewolkt windst. 24 0 mist nno 25 0 licht bew nnw 25 0 zwaar bew windst. 25 0 onbewolkt windst. 20 0 geheel bew nnw 27 11 onbewolkt nnw 29 0 'waar bew nno 29 0 zwaar bew z 26 0 onbewolkt windst. 25 7 licht bew. no 21 0 8 onbewolkt 0 22

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 2