Voor 't eerst in eerste klas Nieuwe u.l.o.-school in Hoofddorp een sierraad voor Haarlemmermeer Nieuwe openbare kleuterschool in Bennebroek geopend FOTOKOPIEËN 5 Wethouder J. A. Oudheusdenschooï geopend Cursus reddend zwemmen Lichtdrukkerij de Rooij Collecte voor Koningin W ilhelrninafonds Haarlems zweefvliegsucces in België Vergadering van Algemene Militaire Pensioenbond de Rooij SCHOOLVULPENNEN Burgerlijke Stand van Haarlem „Dahlia-Show" van volkstuinders in Noord Muzikale wandeling door groot harmonieorkest Vrouw verdacht van brandstichting en valse aangifte Twee gevangenen ontsnapt UIT STAD EN STREEK Trouwkoetsjes verdwijnen uit Amsterdam VOOR ZWARTER DRUK lereformeerd jeugdgebouw Hervormde kerk in Lisse weer „onder de pannen" Beraad over aanstaande winteractiviteiten Vijfhuizen gaat zaterdag oranjefeest vieren DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden is maandagmiddag de nieuwe Wethouder J. A. Oudheus denschooï voor u.l.o. aan de Leeghwater- straat in Hoofddorp geopend. Onder degenen die zich in de fleurige aula van deze moderne u.l.o.-school hadden ver zameld, bevonden zich ondermeer bur gemeester mr. G. C. van der Willigen van Haarlemmermeer, enkele wethou ders, vele raadsleden, de rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer Van Faassen, alsmede verscheidene hoofden van lagere scholen in de Haarlemmer meer. In zijn welkomstwoord vestigde de wet houder van onderwijs, de heer Van dei- Zwaard, er de aandacht op dat de school, die thans acht leslokalen telt, al weer te klein is gebleken. Men hoopt spoedig met de aanbouw van nog twee lokalen te kun nen beginnen. Het is niet onmogelijk dat in de naaste toekomst een tweede ulo school elders in de Haarlemmermeer ge sticht zal worden. Burgemeester Van der Willigen bracht vervolgens dank aan allen die op de een of andere wijze tot de bouw van de school hebben bijgedragen. Hij herinnerde aan het vele en voortreffelijke werk dat de in 1957 overleden wethouder Oudheusden voor het onderwijs in de Haarlemmer meer verrichtte. Ook bracht de burge meester hulde aan de tegenwoordige wet houder, de heer Van der Zwaard, voor diens werkkracht en kennis van zaken. Het gloeiend aantal leerlingen bij het ulo was voor spreker het bewijs voor de kwali teit van dit onderwijs in de gemeente. Het gemeentebestuur acht, zo zei hij, de aan wezigheid van verschillende vormen van onderwijs in de Haarlemmermeer nood zakelijk. De burgemeester wees voorts op de aan trekkelijke kanten van het uitgebreid la ger onderwijs in een plattelandsgemeen te. Na het hoofd der school, de heer De Boer. en zijn staf te hebben geluk gewenst met de moderne en uitstekende uitrusting van het gebouw verklaarde hij de school voor geopend. Mevrouw Oudheusden sprak hierna me de namens haar kinderen haar erkente lijkheid uit over het feit dat het gemeen tebestuur de nieuwe school naar haar echtgenoot heeft willen noemen. Zij bood een voorzittershamer aan te gebruiken in de vergaderingen van de oudercommissie. De rijksinspekteur van het lager onder wijs, de heer Van Faassen complimen teerde de gemeente en het onderwijzend personeel met de nieuwe school en sprak de wens uit dat de onderwijsprestaties door de nieuwe omgeving gestimuleerd zullen worden. De voorzitter van de oudercommissie, de heer Bomhof, schonk namens de De nieuwe Wethouder J. A. Oudheus den u.l.o.-school aan de Leeghwater- straat in Hoofddorp die maandag middag in gebruik is genomen. Het schoolgebouw dat acht leslokalen be vat is inmiddels al weer te klein gebleken. Binnenkort zullen er twee lokalen aan worden toegevoegd. Zandvoort De Zandvoortse Reddingsbrigade is be gonnen met een tweede cursus voor het strandwachtdiploma A. Het ligt in de be doeling in de eerste helft van september het praktische gedeelte te examineren. De voornaamste eisen voor het prakti sche gedeelte zijn: de zes bevrijdingsgre pen (op het droge), vijftien meter onder water zwemmen, twee keer twintig meter drenkeling slepen, alsmede kennis en ge bruik van enkele reddingsmiddelen. De cursisten moeten er bovendien op rekenen, dat er circa tweehonderd meter gezwom men moet worden. Het theoretische- en het EHBO-gedeelte volgl dan gedurende de wintermaanden, te gelijk met de cursisten voor het B-diploma. ZAND VOORTS GEMEENTEPERSONEEL MAAKT UITSTAPJE De personeelsvereniging voor ambtena- in dienst van de gemeente Zandvoort houdt maandag 31 augustus een bus- en boot tocht naar de Deltawerken. Dc- reis gaat per bus naar Rotterdam. Met de boot vaart men via Rotterdamse havens, Schiedam, Hellevoetsluis, "Willem stad, Haringvliet, Moerdijk en Dordrecht naar de Deltawerken. ouders een radio met pick-up en een bandrecorder. Vervolgens hebben nog ver scheidene personen het woord gevoerd, onder wie het oudste raadslid, de heer L. van Reeuwijk. Het hoofd der school, de heer De Boer, gaf als laatste spreker uiting aan zijn be wondering voor de wijze waarop het ont werp van de architect was uitgevoerd en aan zijn dank voor de geschenken. Velen hebben daarna van de gelegen heid gebruik gemaakt kennis te nemen van de doelmatige inrichting van het schoolgebouw, dat met recht een sieraad voor de gemeente Haarlemmermeer mag worden genoemd. Advertentie Schagchelstraat 14 NIEUWSTE PROCÉDÉ De jaarlijkse collecte van het Koningin Wilheiminafonds voor de kankerbestrijding wordt dit jaar in Bloemendaal gehouden tot maandag 7 september. Het bestuur van het Koningin Wilheiminafonds in Bloe mendaal merkt op, dat het doel en het belang van deze collecte geen nadere aan duiding behoeven en het wekt de bewo ners van de gemeente Bloemendaal op de collecte rijkelijk te bedélen. Aspirant col lectanten en -collectrices voor deze huis- aan-huis-collecte kunnen zich opgeven bij de heren L. Boorsma, Zandvoorterweg 29, Bentveld, tel. 27648 (voor Aerdenhout en Bentveld); J. J. van Sonsbeek, Joan Mau- ritsplein 4, Overveen, tel. 56492 (voor Over- veen); E. Mager, Verlengde Koepellaan 3, Bloemendaal, tel. 57593 en D. Duinker, Brederodelaan 113, Bloemendaal, tel. 52392 (voor Bloemendaal en Santpoort). Dezer dagen werden in Leopoldsburg in België wedstrijden om het wereldkam pioenschap modelzweefvliegtuigen ge houden. Hieraan namen afgevaardigden van twintig naties deel. De Nederlandse ploeg waarvan onder meer de Haarlem mer R. Krook (Haarlemse Luchtvaart club) deel uitmaakte, bezette de derde plaats, achter Finland en Zweden. Indi vidueel winnaar werd de Amerikaan Ritz. De Nederlanders Buiter, Kool en Krook werden respectievelijk zesde, negentien de en vijfentwintigste. Het totaal aantal deelenemers bedroeg zestig. De afdeling Haarlem van de Algemene Militaire Pensioenbond heeft dezer dagen in Haarlem een vergadering gehouden, die was gewijd aan de actie tot verbete ring van de positie der ambtelijk gepen sioneerden. De president van het hoofd bestuur van de bond die de vergadering bijwoonde, vroeg de medewerking van de leden bij de actie van het hoofdbestuur om te komen tot de opheffing van de on billijke en discriminerende korting op de pensioenen ingevolge de A.O.W. en op de uitkeringen van de Weduwen- en Wezen wet. Ook de samenwerking met de ande re bonden maakte een punt van bespre king uit. Er zijn nog bestuurders van bon den, die het nut van samenwerking niet zien, of niet willen zien, aldus merkte de president op. De vergadering was goed bezocht en men onderstreepte sprekers woorden vaak met applaus. „Zonder Werken Niets" Advertentie Anegang 14 na?st C A - BEVALLEN van een zoon: 22 aug.: M. L. C. Hobo-de Loor; 23 aug.: K. Nieuw- veen-Frankfort; H. Tuijn-van Wijk; M Bindels-Heijnen; J. Dijkstra-de Vries; A E. Witvliet-Haan; C. S. Nijman-van den Berg; 24 aug.: F. Schaap-Wijbergen. BEVALLEN van een dochter: 21 aug. H. J. Dijkman-Wegbrands; 22 aug.: H. E Zwemmer-Wessing; H. J. M. Velu-Kuij- pers; J. Koelemij-Schoo; 23 aug.: M. M van Zelst-van Veen; J. G. M. Hessels- Merckelbagh; M. Stekelenburg-van der Vlerk; A. M. F. Schutterop-Roest; C. G van Toor-Roest; M. J. H. van der Beek van Wilpen. OVERLEDEN: 21 aug.: H. M. A. van Eijk-Kramer, 75 j„ M. v. Heemskerkstraat A. Schuijff, 78 j., Pontianakstraat; 22 aug. J. W. C. Plooijer-Souwer, 83 j., Ged. Oude gracht; A. Aalders, 60 j., Parklaan; J. van Eden, 68 j., Pres. Steijnstraat; G. L. F. van Aalst, 56 j., de Clercqstraat; 23 aug.: H. F van der Zwet, 72 j., Romolenstraat. ONDERTROUWD: 24 aug.: M. Moelker en H. Koens; Y. van Meeuwen en A. A. Boxs; C. J. Jansen en A. H. Fossé. De volkstuinvereniging „Zonder Werken Niets" in Haarlem-Noord houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse Dahlia-Show. De inzendingen zijn te bezichtigen in het clubhuis op het tuinencomplex nabij de Geusevesperstraat (Van der Aartsport park). De tentoonstelling wordt zaterdagmiddag half drie geopend en is daarna van drie uur tot 's avonds acht uur voor het pu bliek toegankelijk; zondag van tien uur 's morgens tot acht uur 's avonds. Be zoekers worden tevens in de gelegenheid gesteld een wandeling te maken door het uitgestrekte volkstuinencomplex. Woensdagavond 26 augustus zal het groot harmonieorkest van de Verenigde Haar lemse Muziekkorpsen een muzikale wan deling maken door een gedeelte van Haar lem Noord. De mars van het 180 man ster ke muziekkorps, dat onder leiding van de heer W. van der Peyl staat, begint om acht uur bij de Wethouder Westerveld- school in de Overtonstraat en voert dooi de Indische buurt. De recherche te Nijmegen heeft een 51- jarige vrouw aangehouden, verdacht van brandstichting en valse aangifte van dief stal. Zij woont op de elfde verdieping van het flatgebouw aan de Heidebloemstraat te Nijmegen. Gisteravond werd alarm ge slagen voor brand in haar flat. De brand weer wist het vuur spoedig te doven, maar tegelijkertijd werd in de naastgelegen flat ook brand waargenomen. Men drong deze woning binnen, waarvan de bewoners op reis waren. In de slaapkamer lag een ma tras te branden. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat de flatbewoonster kort tevoren aangifte had gedaan van diefstal van f2200,- uit haar flat. Zij is in arrest gesteld onder verdenking van brandstich ting en het doen van een valse aangifte. Maandagmiddag hebben twee gevan genen kans gezien te ontsnappen uit een werkbarak op het terrein van de gevan genis te Arnhem. Hoe deze ontsnapping in zijn werk is gegaan is nog niet bekend, daar bij het ministerie van Justitie nog geen rapport over de ontvluchting is bin nengekomen. Onder grote belangstelling is maandag middag in Bennebroek de nieuwe openbare kleuterschool geopend. Burgemeester Van der Hoop van Sloch- teren beschouwde in zijn welkomstwoord tot de aanwezigen, onder wie.gich.fleyet-, houders Van Lierop en Elgersma, leden van de gemeenteraad, de gemeentesecre taris, de heer S. P. R. Schutte, het plaatse lijk bestuur van Volksonderwijs alsmede ouders en het onderwijzend personeel be vonden, de nieuwe school niet alleen als een aanwinst, maar ook symbolisch als een pareltje. Spreker gaf vervolgens een uit eenzetting over de grote van papier ver vaardigde spin die met zijn reusachtige papieren web de hoofdingang afsloot. De eerste betekenis van de spin was de scherpe controle die werd uitgeoefend op alle aanvragen om toelating tot de school, de tweede als uitbeelding van de gemeente met haar zorgende taak en ten derde was het spinneweb het symbolisch vangnet, waarin de kleuters opgevangen worden om in de kleuterschool de eerste stappen te doen op de weg naar meer kennis en wijs heid. Hij herinnerde er verder aan, dat reeds in 1954 Volksonderwijs een verzoek aan de raad richtte om medewerking en dat op 25 april 1956 de raad een desbe treffend besluit nam. De burgemeester meende met een gerust hart te kunnen zeggen dat deze school in niets herinnert aan de ouderwetse bewaarscholen. Hij bracht dank aan de architect, de heer P. Koster en zijn medewerkers, ir. Mebius van Openbare Werken in Heemstede en aan de inspectrice voor het kleuteronder wijs, mej. M. Gelauff die een boekwerk en een bloemstuk kreeg aangeboden. Ten slotte wenste de burgemeester de dames Ten Broek en Dijkstra, resp. hoofdleidster en leidster, geluk met haar benoeming. Vervolgens verrichtte mej. Gelauff de officiële opening door een gat in het spinneweb te knippen. Zij bracht de moei lijkheden in herinnering die de bouw van de school vooraf waren gegaan. Mej. Ge lauff prees de doelmatige inrichting van het gebouw en gaf uiting aan haar waar dering voor het werk van architect Koster Een groot spinneweb van papier ver sperde maandagmiddag de ingang van de nieuwe openbare Kleuterschool in Bennebroek. De inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. Gelauff, knipte er resoluut een gat in en maulcte daarmee de. weg vrij voor de genodig den die de opening van deze kleuter school bijwoonden. Nieuws in het kort Intrede. Ds. J. J. Rebel te Murmer- woude is voornemens op 21 oktober zijn intrede te doen bij de Chr. Geref. kerk van Haarlem-Noord. Ontvangst. Burgemeester en Wethou ders van Haarlem zullen maandag 7 sep tember om half één officieel ten stad huize ontvangen de deelnemers aan het in Haar lem te houden jaarlijks congres van de R.K. Bond van Kleermakerspatroons in Nederland „St. Martinus". Aanbesteding. Vanmorgen heeft de eerstaanwezend ingenieur van de Genie te Haarlem openbaar aanbesteed het uitvoe ren van enige verbouwingen aan de Rip- perdakazerne in Haaidem. Laagste in- schrijfster was de firma Keevel uit Am sterdam voor 82.900. Hoogste de firma G. J. Bornebroek uit Apeldoorn voor 95.000. Er waren 24 inschrijvingen. Brandje. Maandagmiddag omstreeks twee uur heeft het personeel van een fa briek en handelskantoor op het Donkere Spaarne te Haarlem een brandje geblust, dat was ontstaan doordat een 22-jarige draaier bij het schoonmaken van kleine metaaldeeltjes benzine had gemorst, die in brand was geraakt. De man had de ben zine met zaagsel afgedekt, waarna hij een sigaret opstak. Er volgde een enorme steekvlam. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoefde niet in te grijpen. die reeds verschillende kleuterscholen heeft gebouwd en zoals zij zei, nu wel weet wat een verkleedhoek en wat een natte hoek is. Namens de ouders bood mevrouw Van Lent de school een piano aan en de leid sters bloemen. De heer Olivier bracht als voorzitter van „Volksonderwijs" afdeling Bennebroek dank aan het gemeentebestuur voor de grote medewerking. Hij noemde de stichting van de kleuterschool een bewijs voor het feit dat er iets in de dorpsge meenschap van Bennebroek veranderd is ten opzichte van vroegere opvattingen op onderwijsgebied. Verder werd nog het woord gevoerd door mevrouw Veldhuijzen van Zanten namens het bestuur van de Christelijke kleuter school, de heer Quaadgras namens de Her vormde gemeente, de heer L. Siersma hoofd van de Sparrenbosschool en door mej, Ten Broek, de hoofdleidster, die dank bracht voor het in haar gestelde ver trouwen. Bij de bezichtiging van de school toonde vooral de ouders zich bijzonder met de inrichting ingenomen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De laatste stalhouder in Amsterdam, de heer G. van Delden heeft tot zijn teleur stelling geconstateerd, dat de Amsterdam se bruidsparen zich niet meer per koetsj naar het stadhuis willen laten rijden. „Per week trouwen in Amsterdam 300 paren Als zich van dat aantal drie paren door ons laten rijden, kan ik ermee uit. Maar er meldt zich nauwelijks één bruidspaar. Nu moet de zaak maar worden opgeruimd zegt hij verdrietig. Op 7 september komt dit romantische brokje Amsterdam onder de hamer: de mooie koetsjes, de landauer, de calèche de Engelse jachtbrik en de oude postkoets De acht prachtige Gelderse paarden worden ook verkocht. Na 7 september zul len nu van Gend en Loos geheel is ge motoriseerd in de hoofdstad alleen nog maar paarden te zien zijn van de politie, van een enkele schillenboer en van de brouwerijen, die er terwille van het stads beeld nog enkele laten lopen. De heer Van Delden heeft nog een an dere tijd meegemaakt. In 1935 had hij in zijn stallen aan het Haarlemmerplein ruim 100 paarden. Na 1945 werd het moeilijk het bedrijf op gang te houden. De ge^ meente gaf eens een subsidie van 10 000 gulden en later nog een van bijna 9000. Het bleek onvoldoende om de steeds stij gende kosten te bestrijden. De laatste po ging was die van een stichting, die zich beijverde het gebruik van de koets bij spe ciale gelegenheden te bevorderen. Maar de bx-uidsparen prefereerden de auto. En er bleek bij begrafenissen geen drager meer te vinden, die achter een lijkwagen wilde lopen. De stalhouderij Van Delden gaat de laat ste weken van haar bestaan in. De heer Van Delden zal met tranen in de ogen af scheid nemen van zijn paarden. En hij zal een nieuwe toekomst trachten op te bou wen met een viertal huurauto's. Advertentie NAAR DRUKKER ZWART KOUDENHORN 44 - I/O H ARMEN JANSBRUG TELEfOON 12200 Lisse Sinds enige jaren is men in de kring van de Gereformeerde Kerk in Lisse bezig met het sparen voor een eigen jeugdgebouw. De actie werd in januari 1957 met een le ge kas begonnen. Thans heeft men een spaarbedrag van 10.000 reeds overschre den. Op allerlei manier wordt geld bijeen gebracht: kopergeld sparen, opbrengst van stroopwafels bakken, koffieschenken tijdens bloemencorso, enz. Door iemand uit Scheveningen werd het laatste zo leuk ge vonden, dat prompt een mooi bedrag op de giro werd gestort voor het jeugdhuis. Zoals reeds eerder terloops werd me degedeeld, is door de stichting Gerefor meerd Jeugdgebouw het thans nog in ge bruik zijnde wijkgebouw van het Groene Kruis aangekocht om direct na het ge reedkomen van het nieuwe Groene Kruis- gebouw, omstreeks begin van het nieuwe jaar, te worden gerestaureerd. Behalve het jeugdwerk zullen er wellicht ook an dere vergaderingen kunnen worden ge houden. Dat zal een uitkomst zijn voor Lis- se, want des winters zijn alle zalen over vol. Aan vergaderruimte is groot gebrek! Met de restauratie van het dak van de Hervormde kerk in Lisse is men gereed gekomen. De laatste pannen zijn gelegd en spoedig zullen de steigers weer kun nen verdwijnen. Het werk heeft zes we ken in beslag genomen. Het gehele dak werd tevens van nieuwe dakpannen voor zien. Comité Activering Jeugdwerk Het overkoepelend orgaan voor de Pro testantse jeugdactiviteiten „Comité Acti vering Jeugdwerk" te Lisse gaat zich al weer beraden voor het programma voor de aanstaande Wintercampagne. Reeds enige winters heeft het comité mooi werk kunnen verrichten. Om zo doelmatig mo gelijk te werken, is het noodzakelijk, dat het bestuur weet aan welke cursussen het meest behoefte bestaat, althans, in welke richting men de meeste voorlichting no dig heeft, want het comité bedoelt alleen maar de stimulering van het jeugdwerk. Het richt zelf geen organisaties op, maar wil richtlijnen geven en waar nodig sub sidiëren, waartoe gelden van gemeente wege beschikbaar worden gesteld. Vereni gingen, die een cultureel doel nastreven en voor uitbreiding of instandhouding van het jeugdwerk geldelijke steun behoeven, kunnen bij het comité subsidie aanvragen '"aan hét adres van de secretaris dè' "heer S. de Best, Doormanplein 3, Lisse. Op vrij dagavond om acht uur wordt door het co mité een bijeenkomst gehouden met de cursisten van het vorig jaar om over de plannen voor het aanstaande seizoen met elkander van gedachten te wisselen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in De Witte Zwaan in Lisse. Haarlemmermeer Der traditiegetrouw houdt de Oranjevereni ging „Vijfhuizen" ook dit jaar weer twee feestdagen. De eerste beperkte zich tot een zaalfeest voor de kinderen op 30 april, omdat in dit jaargetijde feestvieren in de openlucht door de weersomstandigheden veelal niet mogelijk is. Voor een groots opgezet buitenfeest heeft men de zater dag gekozen, welke het dichtst ligt bij de voormalige Koninginnedag, 31 augustus. Dit jaar heeft het feest daarom plaats op zaterdag 29 augustus. De ochtend en de middag zijn geheel ge reserveerd voor festiviteiten voor de jeugd. Deze beginnen 's morgens om half elf, als een gekostumeerde optocht van kleuters (leerlingen der beide plaatselijke kleuterscholen) voorafgegaan door mu ziek door het dorp zal trekken. Het begin punt is het speelplein van de christelijke school; de verdere route is: Spieringweg, d'IJserinckweg, Spieringweg, Zwarte- weg, Vijfhuizerdijk, Vijfhuizerweg, Spie ringweg. Het eindpunt is het speelplein van de openbare school, waar de kleuters wor den getracteerd. Het feest voor de leerlingen der drie Vijf- huizense lagere scholen wordt 's middags op het sportveld van „D.S.O.V." gehou den. Deze beginnen om half twee met wed strijden voor de leerlingen in klassever- band. Na afloop hiervan zijn er twee sport- ontmoetingen. Eerst wordt een gekostu meerde voetbalwedstrijd gehouden door elftallen, samengesteld uit de leerlingen der drie scholen, die elk de eer van hun school zullen verdedigen. De inzet is de wisselprijs, welke sedert verleden jaar in het bezit is van de openbare school. Na afloop hiervan komen drie elftallen in het veld, bestaande uit meisjesleerlingen der scholen; zij zullen elkaar bekampen in een handbalwedstrijd, waarvoor de oran jevereniging eveneens een wisselprijs be schikbaar stelde. Ook deze wedstrijd is gekostumeerd. Voor de volksfeesten, die in de avond uren zullen worden gehouden, is het feest terrein het gedeelte van de Spieringweg tussen de Zwarteweg en de Vijfhuizerweg, dat dan voor het verkeer wordt afgeslo ten. Hier is om zeven uur de start van de „Ronde van Vijfhuizen", het sportieve gebeuren dat voortspruit uit de tijdens de eeuwfeesten in 1955 ontstane traditie. Deelname staat open voor ieder onge acht de woonplaats vanaf de leeftijd van zestien jaar. Er mag uitsluitend wor den gereden op gewone rijwielen. Het par cours bestaat uit de „driehoek", gevormd door Spieringweg, Vijfhuizerweg en d'IJserinckweg, dat twintig maal wordt gereden. Er zijn prijzen voor de drie bestgeklas- seerde renners; de snelste Vijfhuizense deelnemer ontvangt bovendien nog de prijs, verbonden aan het „kampioenschap van Vijfhuizen". Teneinde het begrip „Vijfhuizen" in dit verband te omlijnen, heeft het bestuur der organiserende vereniging dit vastgesteld als de postbestelling Vijfhuizen, alsmede het rayon van de buurtvereniging „De Viersprong". De oranjevereniging ver zoekt om tijdens het verrijden van de ze wielerwedstrijd huisdieren binnen te houden. Na afloop van de ronde en de prijsuit reiking wordt op de tot feestterrein om gevormde Spieringweg nog een tweetal volkswedstrijden gehouden. De vakantie is afgelopen. De meeste la gere scholen in Haarlem zijn weer begon nen. Duizenden kinderen zitten weer op de houten schoolbanken. Vaak nog wat onwennig, vooral zij, die voor het eerst gingen. Door hun ouders of door een ouder zusje of broertje werden ze gebracht. Met grote verschrikte ogen keken ze de klas in, naar de houten banken en de groene borden. Een enkeling begon zelfs een beet je te huilen en om moeder te roepen, maar over het algemeen waren de kindertjes juist erg stil. Zo ook in de eerste klas van de lagere school aan de Botermarkt. Me vrouw C. C. K. de Jong, de onderwijze res vertelde, dat het eigenlijk ieder jaar wel mee viel met de huilebalkjes. „De kin deren vinden het in het begin natuurlijk wel wat eng, maar het feit, dat toch de meesten van hen reeds een kleuterschool bezochten, heeft hen al vertrouwd ge maakt met de schoolbanken". En me vrouw De Jong deed dan ook van alles om de nieuwelingetjes zoveel mogelijk op hun gemak te stellen. Nadat ze hun ouders gedag hadden gezegd en een beet je stug en onwennig bij elkaar bleven staan, spoorde mevrouw De Jong ze on middellijk aan een „eigen plaatsje" te gaan zoeken. En dit lieten ze zich geen twee keer zeggen. De lege tafeltjes wer den bestormd. En daarna is mevrouw De Jong gewoon een beetje met ze gaan pra ten, eerst over hun namen, daarna over thuis, over school en over de vakantie. En toen waren de kinderen hun ouders of zusje al gauw vergeten Ze dachten zelfs niet meer aan thuis, toen ze de gekleurde prentenboeken mochten bekijken, en la ter een eigen tekening mochten maken. Dit kleine meisje, dat voor het eerst op de grote school is, heeft nog hele maal geen zin om een tekening te ma ken. Eerst verkent ze nog een beetje haar nieuwe omgeving. De onderwijzeres vertelde, dat haar klas eigenlijk een uitzondering was, daar zij niet alleen eerste- maar ook tweede klas leerlingen had. Ze had ons dat niet hoe ven vertellen. We hadden het immers di rect al gezien. Want de twee laatste rijen banken in het leslokaal, daar waar de ta feltjes dichterbij elkaar geschoven ston den en de kineren veel meer praatten en lachten en zo echt lieten blijken van „Ja hoor, we weten het al allemaal", daar za ten de tweede klassers Zij mochten dan ook bij de tekening op het bord een school met een vlag, en kinderen met „juf" op de speelplaats de woorden schrijven, tot groot ontzag van hun nieu we „collegaatjes". We hebben mevrouw De Jong niet te lang willen ophouden. Maar voor we weg gingen, stond er ineens een meisje op uit haar bank. „Dat doen ze wel meer", zei de onderwijzeres, „Ze weten dan nog niet, dat je niet zomaar door de klas mag lo pen". Het meisje werd dus naar haar plaats teruggestuurd. Maar even later stond ze weer op. In haar hand had ze het plantje, dat al die tijd voor haar op haar bank had gestaan. „Hier juf", zei ze „dat is voor U en als mammie weer eens een slecht plantje heeft, krijgt u het ook." Haar blauwe ogen straalden. De leerlin gen in de klas merkten niets. Zij gingen ijverig door met tekenen. Maar mevrouw De Jong lachte en toen zij wij maar heel vlug weggegaan.

Haarlem's Dagblad | 1959 | | pagina 5